Loonmaatregel intrekken erg onverstandig" m- lil Spaarbiljetten aan toonder niet aangepakt Loonmaatregel negeren bij cao- besprekingen" Minister Albeda: Olie Saoedi-Arabië twee dollar duurder Blokkade bij Mobil opgeheven VRIJDAG 16 MEI 1980 DEN HAAG (ANP) - Intrekken van de loonmaatregel nu zou erg onverstandig zijn en de inflatie alleen maar op drijven. Dank zij de loonmaatregel hebben we nu de kans de spiraal loonstijgingen/prijsstijgingen te doorbreken. Minister Albeda van sociale zaken zei dat woensdag in de Tweede Kamer tijdens een debat over het prijsbeleid en de loonmaatregel. De communist Bakker had in een motie gevraagd de maatregel in te trekken. Hij was verontrust door de snelle prijsstijgingen, het ge lijk blijven van de lonen, en dus een verlies aan koopkracht. Voor de werkgelegenheid, vooral on der middenstanders en in het midden- en kleinbedrijf zou dat funest zijn. PvdA, PPR en PSP steunden Bakkers motie. Maar Albeda voelde er niets voor, net zo min als de regeringspartijen WD en CDA. "Het lijkt mij ui termate slecht en ik ben er te gen", aldus de minister. Albeda verzekerde de kamer dat handhaving van de koopkracht bij minimum inkomens en uitke ringen over de periode van één jaar nog steeds het streven van de regering is. Albeda en ook zijn collega Van Aardenne van eco nomische zaken zagen geen re den hun jaarraming op basis van de maand cijfers van april bij te stellen. Volgens hen zijn de prijs stijgingen van april (het leven werd toen 1,1 procent duurder) niet maatgevend. Albeda noem de ze zelfs mogelijk eenmalig. Handhaving WD en CDA stelden, dat het kabi net de koopkrachthandhaving voor de laagstbetaalden niet mag loslaten. Dat kan inhouden, dat er later dit jaar moet worden ge praat over aanvullende maatre gelen. De voorkeur van de rege ringspartijen gaat uit naar een ex tra belastingverlaging in dat ge val. De hele kamer drong er bij de bewindslieden op aan zo snel mogelijk nadat nieuwe gegevens bekend zijn, die aan de kamer te sturen. Dan kan er mogelijk een debat op volgen. Die cijfers zou den half juni beschikbaar komen. In de april-cijfers is de verhoging van de olieprijzen niet eens door- NEW YORK (Reuter) - Saoedi- Arabië (tot nu toe de goedkoopste olieleverancier binnen de Orga nisatie van Olie Exporterende Landen (OPEC) heeft met terug werkende kracht per 1 april de WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur c «8. S ÜI.E E GE .*2-! l! Amsterdam licht bew. 18 8 0 De Bilt licht bew. 19 8 0 Deelen licht bew. 19 4 0 Eelde half bewolkt 17 4 0 Eindhoven 18 4 0 Den Helder licht bew. 15 4 0 Rotterdam half bewolkt 18 7 0 Twente 18 3 0 Vlissingen 18 10 0 Zd. Limburg licht bew. 17 0 Aberdeen onbewolkt 16 1 0 Athene onbewolkt 20 16 0 Barcelona onbewolkt 20 11 0 onbewolkt 14 3 0 Bordeaux 21 10 0 Brussel licht bew 18 6 0 Frankfort onbewolkt 16 2 0 Genève onbewolkt 14 7 0 Helsinki onbewolkt 18 8 0 Innsbruck zwaar bew. 15 5 0 Klagenfurt 13 5 01 Kopenhagen zwaar bew. 12 6 0 Lissabon onbewolkt 22 12 0 Locamo geheel bew. 8 Londen s onbewolkt 19 7 0 Luxemburg licht bew. 5 Madrid 21 7 0 Malaga onbewolkt 22 12 0 Mallorca licht bew. 23 9 0 München onbewolkt 13 1 0 15 12 2 Oslo onbewolkt 25 13 0 onbewolkt 20 6 0 Rome geheel bew. 15 11 29 Split regen 13 10 37 Stockholm onbewolkt 18 8 0 licht bew. 1 onbewolkt 14 0 Casa Blanca 21 13 0 Istanbul 19 11 02 Las Palmas onbewolkt 10 Beiroet onbewolkt 23 12 0 Tunis onbewolkt 22 13 0 prijs van zijn olie verhoogd met twee dollar tot 28 dollar per vat (van 159 liter). De prijsverhoging is voor de olie maatschappijen niet geheel als een verrassing gekomen. Ze heb ben de verhoging zien aankomen, toen de Saoedische minister van olie Jamani, verleden week dins dag in Taif verklaarde een prijs verhoging niet uit te sluiten. In gezaghebbende kringen in Sa oedi-Arabië is woensdag verno men dat het land van plan is zijn olieproduktie op langere termijn te verminderen en dat van een snellere uitbreiding van het pro- duktiecapaciteit, waarover ge- xuchten de ronde doen in het westen, geen sprake is. Saoedi- Arabië is echter wel in staat zijn produktie van 9,5 miljoen vaten (van 159 liter) op dit moment bin nen de kortste keren, maar wel tijdelijk te vergroten met twee miljoen stuks. Wanneer de pro- duktievermindering moet ingaan is niet bekend, maar een en ander ligt wel vast in het vorige week bekendgemaakte vijfjarenplan. Vorige week zei de Saoedische mi nister van olie, Achmed Zaki Ja- berekend, aldus de oppositie. Volgens Engwirda (D'66) had Van Aardenne, gezien de grote voorraad relatief goedkoop aan gekochte olie, de jongste prijs verhoging niet of slechts gedeel telijk mogen toestaan. Een PvdA- motie - met de steun van CPN, D'66, PPR en PSP - vroeg om een evenwichtiger prijssysteem om tot een minder grillig verloop te komen van olie- en benzineprijs- stijgingen. Van Aardenne meen de dat het met die grilligheid nogal meeviel. Het is nog te vroeg om te besluiten tot aanvullende belastingmaat regelen per 1 juli om de koop kracht voor de minima te hand haven. Er is geen reden om aan te nemen, dat de prijsstijgingen belangrijk hoger uitvallen dan voorzien, aldus Albeda over een motie van Engwirda. Nu al daarover een beslissing ne men zou werken als "een zichzelf vervullende voorspelling en dat wakkert de inflatie alleen maar aan". Engwirda had gevraagd om extra belastingverlaging ten gun ste van de laagstbetaalden en/of een hoger vast bedrag aan uitke ring dan de voorgenomen 26 gul den bruto extra per 1 juli. De oppositie was ervan overtuigd, dat de prijsstijgingen dit jaar aan zienlijk uitkomen boven de ra mingen van de regering. Op jaar basis kan dat wel eens tien pro cent worden, aldus de PvdA. Boerenpartijleider Koekoek had het zelfs over dertien procent. Hij vond de regering de grote boos doener, omdat die maar door blijft gaan de belastingen te ve* hogen. DEN (GPD) HAAG - Minister Van der Stee (financiën) zal voorlopig nog geen maatre gelen nemén om het sparen via spaarbewijzen aan toon der aan banden te leggen. Aanpak van deze moeilijk controleerbare spaarmethode zou kunnen leiden tot een vlucht van kapitaal naar het buitenland, wat voor de Ne derlandse banken weer het verlies van een belangrijke fi nancieringsbron zou beteke- De bewindsman schrijft dit in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer over de voor stellen van de belastingdes kundige prof. Hofstra over de herziening van ons belas tingstelsel. Wanneer de ban ken dan weer in het buiten land geld moeten gaan lenen, drijft dat de rente op en zullen ook de financieringsproble men van het Rijk weer toe- Eind 1979 stond in Nederland voor ruim 10 miljard gulden aan spaarbiljetten aan toon der (dus niet op naam gesteld, en daardoor vaak gebruikt voor het beleggen van zwart geld) uit. Begin 1979 was dat nog 9 miljard, eind 1978 ruim 8 miljard en begin 1978 6,3 miljard. Er is dus sprake van een grote toename, consta teert Van der Stee, ook al lijkt Van der Stee: dat de laatste tijd iets te mati gen. De voorstellen van prof. Hofstra betreffen het uit de belas tingheffing verwijderen van de invloed van de inflatie. Zo ontvangt iemand die zijn spaargeld heeft belegd rente, maar door de inflatie houdt hij van die rente nauwelijks iets over. Toch wordt hij over het volledige rentebedrag voor de belasting aangesla gen. Het wegzuiveren van de inflatie-invloeden zou de spaarder een klein voordeel tje kunnen opleveren. Wie echter rente betaalt, bij voorbeeld hypotheekrente, gaat er iets c rente u verwerkt. Wegzuivering van dat effect betekent een lagere aftrekpost en dus het betalen van iets meer belasting. De regering heeft overigens al la ten weten niet bereid te zijn de Hofstra-voorstellen over te Minister Van der Stee laat we ten dat de Hofstra-plannen de bestedingsruimte voor de burger iets zou vergroten. Daarentegen zal er - uitge zonderd de categorie van ge pensioneerden - nauwelijks een toename van de bereid heid tot sparen uit ont staan. Gepensioneerden blijken de grootste spaarders in Neder land te zijn. Het totaal aan verkregen rente op gewone spaartegoeden bij banken en giro is bij gepensioneerden verreweg het hoogst. Onge veer 600.000 gepensioneerde spaarders (van het totaal van 1.8 miljoen aan spaarders) hadden in 1975, de laatste peildatum, ruim 1 miljard aan rente tegoed. De meeste rente wordt uitgekeerd in de groep met inkomens tussen 10.000 en 30.000 gulden per jaar. In totaal werd in 1975 aan rente 2.2 miljard gulden verkre gen. Daar staat tegenover dat ook het i betaal» aftrekt) procent in de jaren '73-'75. Vooral in de inkomensgroep boven 40.000 gulden worden steeds meer schulden ge maakt. Vooral in de beroeps categorie der directeuren-on dernemers is sprake van groei (47 procent), terwijl onder werknemers en zelfstandigen zo'n 20 procent groei werd genoteerd Wanneer de Hofstra-voorstellen wel zouden worden doorge voerd, heeft de belasting dienst 500 mensen extra no dig. Daar staat tegenover dat 200 mensen vrijkomen door het wegvallen van enkele specifieke belastingregelin gen. (en voor de belasting groeit, met zo'n 20 de loonmaatregel en de prijsstijgingen een onderonsje met het FNV-sectiebestuur havens: 11 UTRECHT (ANP) - Het centraal bestuur van de havensec- Overeind tie van de Vervoersbonden FNV heeft woensdag met de kleinst mogelijke meerderheid besloten het Federatiebe stuur te adviseren om in de cao-onderhandelingen de loonwet toch te negeren. dat zijn land weliswaar Het bestuur wil dat deze uitspraak meer olie kan produceren dan de 9,5 miljoen vaten die het nu ge middeld per dag haalt, maar dat het dat niet wil. Over handhaving van die produktie in de tweede helft van dit jaar, is nog niets be sloten, opnieuw aan het parlement de bonden, de Federatieraad, wordt voorgelegd. Dit heeft een woordvoerder van de Vervoers bonden FNV woensdagavond meegedeeld. i Jamani na afloop Eerder deze maand koos de Federa- het overleg van de OPEC (de Organisatie van Olie-Exporte rende Landen) in Taif. In beginsel hanteert Saoedi-Arabië een plafond voor zijn olieproduk tie van 8,5 miljoen vaten per dag. Vorig jaar besloot het echter en miljoen vaten (per dag) extra te produceren in een poging om het tekort op de wereldmarkt te voorzien dat was ontstaan door een stagnatie in de olie-aanvoer uit Iran. tieraad een andere politiek, melijk het afdingen van langer lopende contracten (bijvoorbeeld twee jaar), zodat na afloop van de loonmaatregel het oorspronke lijke eisenpakket nog volledig kan worden gehonoreerd. Het advies van het centraal bestuur is uitgebracht aan een delegatie a it het federatiebestuur. Deze 4ele- gatie heeft zich echter van com mentaar onthouden in afwach ting van besluitvorming in het voltallig bestuur. Anders dan de Federatieraad is het centraal bedrijfsgroepsbestuur niet van mening dat nieuwe ar gumenten voor zijn keuze moe ten worden aangedragen. Het vindt dat de kans op verlenging van de loonmaatregel tot in 1981 te groot is. Ook wil het centraal bestuur dat het verzet tegen de loonwet consequent wordt door gezet, omdat woordvoerders van de vakbeweging op dit punt ver wachtingen bij de leden zouden hebben gewekt. Het centraal be stuur ziet dit trouwens als de bes te weg om het vertrouwen van de havenwerknemers in hun bond te herstellen. Actiecomité's dient de wind uit de zeilen te worden genomen. De vakbondsvrijheid behoort op de meest principiële wijze te worden verdedigd. De leden verlangen bovendien dat hun oorspronke lijke cao-eisen overeind blijven. Het advies van het centraal be drijfsgroepsbestuur geldt het ge hele terrein van de bedrijfsgroep havens, dus niet slechts de cao die met de scheepvaartvereni gingen noord en zuid voor de Amsterdamse en schaapvaart- verenigingen noord en zuid voor de Amsterdamse en Rotterdamse havens wordt afgesloten. Ook in de kleine havens rpoet de loon wet worden genegeerd. Verder bij de olieopslagbedrijven, de ha vensleepdiensten en in de kanto ren. Een moeilijkheid daarbij is wel, dat de leden in de olieop slagbedrijven eerder hebben ge kozen voor de inhaalstrategie. Voor wat het kantoorpersoneel betreft, koos het vakbondskader er eveneens voor. Bij de sleep diensten is de ledenraadpleging nog niet beëindigd. Maatregelen Brokx vallen niet goed bij Bouwbonden UTRECHT (ANP) - De federa tie Bouw- en Houtbonden is ontevreden over het pakket maatregelen dat staatssecre taris Brokx dinsdag heeft voorgesteld aan de Tweede Kamer om de dreigende stag natie in de woningbouw het hoofd te bieden. Volgens de bond richt Brokx zich met zijn plan nog steeds teveel op de vrije sector er worden niet meer woningwetwoningen door gebouwd en bovendien beperken de voorstellen zich tot 1980 zodat ernstig moet worden getwijfeld aan het ef fect ervan. De bond vindt het nog steeds onaanvaardbaar dat de begroting van volks huisvesting en de bouwpos- ten van andere ministeries moeten blijven bijdragen aan de bezuinigingsoperatie. Voor een goede aanpak van de problemen in de bouw, waardoor ook de dreigende groei van de werkloosheid in deze bedrijfstak wordt inge damd, zijn betere plannen nodig, zo stelt de federatie Bouw en Houtbonden. AMSTERDAM (ANP) - De stakers bij de raffinaderij van Mobil Oil in Amsterdam hebben op een ver gadering van de vakbond beslo ten om de poortblokkade bij het bedrijf op te heffen en de staking voor een vijfploegendienst voort te zetten. De staking, die op 23 april begon, gaat hiermee de vierde week in. Met het opheffen van de poortblokkade geven de stakers gehoor aan de uitspraak van de president van de recht bank in Amsterdam. Volgens bestuurder Y. Boersma van de Industriebond FNV zal het posten bij de toegangsweg van het bedrijf helemaal worden opgeheven. Hij stelde dat de sta kende werknemers bij Mobil (zo'n negentig man, het grootste deel van het produktie- en on derhoudspersoneel van de raffi naderij) zich unaniem hebben uitgesproken voor voortzetting van de staking. „De vastberadenheid onder de mensen is groot", aldus Boersma, die voor de komende dagen een aantal „kleine verrassingsacties" bij het distributienet van Mobil Oil aankondigde. Verdere details over deze activiteiten wilde hij niet geven. Boersma zei te verwachten dat de raffinaderij de komende dagen niet zal worden opgestart, hoewel werkwilligen nu weer het be drijfsterrein op kunnen. Daar is volgens hem te weinig personeel voor. Aanstaande maandag zul len de stakers bij Mobil zich op nieuw beraden over de stand van zaken. De directie van Mobil heeft tot op heden nog geen en kele concessie gedaan om de sta king tot een einde te bi^ngen. Groenteveiling Leiden 16/5 andijvie 0,55-0,91. peulen 5,60-10,30, snijbonen 3,30-6,50, stambonen 8,60, kroten gek. 1,10, spitskool 1,25-1,30, postelein 1,60-1.95, prei 0.58-0,60, rabar ber 0.42-0.58. spinazie 0.47-0.75. witlof 1,60-2,30, bloemkool 1x6 1,40-2,05, bloemkool 8 st 0,95-1,65, bloemkool lOst 5,50-1,00, sla 015-0,33, bospe<?n 1,65-2,15, boskroot 0,65-0,88, peterselie 0,46, radijs 0,55-0.68, selderij 0,33-0,50, papnks kg 1,00 st. 0,34-0,61 Tokyo PH <S> 100.00 Gül'D KN ZlLVKit BUITENLANDS GELD i?, jfi 120$ AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs deed het vandaag rustig aan. Op deze korte onderbreking van de vrije dagen verkeerde de beurs in een verdeelde stemming, waarbij de koersen weinig afweken. Een ho- wat hogere dollar konden hier weinig aan veranderen. Bij de in ternationals moest Kon. Olie f3,20 verder terug nu de storm rond de Noorse gas vondst weer wat geluwd is. Unilever was ex- dividcnd per saldo wat hoger en ook KLM kon f0,90 aantrekken tot f63,30. Hoogovens was f0,20 r op f 16,50. De rest van de tionals noteerde onver- nciele sector boekte ABN vinst op f295 en AMRO ging s f2,30 omhoog op f 66. NBM ter moest f 2 verder terug op f212. Westland-Utrecht Hypo- verloor fl.50 op ,50. De verzekeraars waren verdeeld. De uitgevers sten een stapje terug. VNU f 130 op f 86 en Elsevier f 2

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 33