Ouders vaak bang lastig te zijn „Lach niet als er niet te lachen valt 'Vrouw en lesbisch zijn' Creatieve vakantie in Nederland WERKGROEP KIND EN ZIEKENHUIS: Nieuw vrouwenprogramma Kritiese filmers 5 5 Een jeugdherinnering: ze is acht jaar en zit met haar moeder aan het bureau in de spreekkamer. Aan de andere kant zit de neus-, keel- en oorarts, in haar herinnering een reusach tige man met een kaal hoofd en een gouden bril. Over haar hoofd heen ver telt hij aan haar moeder dat „de amandeltjes" hoognodig moeten wor den geknipt, dat het overmorgen zal gebeuren en dat ze er niets van zal voelen omdat ze „een beetje gas" krijgt. Het is meer dan veertig jaar geleden, maar haar schrik en angst in die monumen tale spreekkamer voelt ze nog lijfelijk als ze eraan denkt. Evenals de nacht van de operatie- dag: de operatiezuster die opgebouwd leek uit louter witte rokken en een enor me hoofdkap, de verdo ving, daarna het bloed, en de snijdende pijn in haar keel die dagen duurde. Met daarbij een moeder die ook volledig onvoor bereid, en dus even erg van streek was als het kind. Onvoorbereid het zieken huis in: aan verandering in die situatie wordt in Ne derland al enkele jaren gewerkt door de vereni ging Kind en Ziekenhuis. Doel van deze vereniging: „het bevorderen van het welzijn van het kind vóór, tijdens en na een zieken huisopname". Dat doel wil men onder andere berei ken door het ontstaan te stimuleren van regionale en plaatselijke groeperin gen, die kunnen streven naar verbetering van het pedagogisch klimaat in „hun" ziekenhuis. In de afgelopen jaren zijn er, verspreid over heel Ne derland, een kleine zestig werkgroepen ontstaan die de doelstelling van Kind en Ziekenhuis (met steun van de landelijke vereni ging) in de praktijk probe ren te brengen. In neven staand artikel een impres sie van de werkwijze van zo'n al langer -bestaande werkgroep, die destijds als een van de eerste groepe ringen van start is ge gaan. "De verhouding tussen verplegend personeel en ouders moet meer open worden, van weerskanten. Het verplegend personeel moet open staan voor de gedachte dat ouders met vragen zitten die ze niet uitspreken, misschien niet op tafel durven te leggen. Ouders zijn vaak bang om lastig te zijn. Op hun beurt denken de verpleegkundigen: ze vragen niets, dus het zit zeker wel goed. Zo blijven ouders soms met een heleboel onzekerheid zitten als een kind voor korte of langere tijd in het ziekenhuis is opgenomen". Het is een van de punten die ter tafel komen tijdens een gesprek met Thea, Jolein, Coby en Marianne, vier leden van een tweeëneenhalf jaar geleden opgerichte werkgroep "Ouders, kind en ziekenhuis". Hun (regio nale) werkgroep die momenteel zeven leden heeft, behoort tot de eerste vijf "Kind en Ziekenhuis"-groepen die in Nederland zijn opgericht. Plaats van handeling: een stad met ongeveer 45.000 inwoners en met een groot streekziekenhuis waar ook veel mensen (en kinderen) uit de regio naar toe komen. Om beurten, elkaar steeds aanvullend, vertellen de vier vrouwen over de oprichting van en de ervaringen met hun werkgroep. De samenvatting van hun verhaal volgt hieronder. „Toen we begonnen, had den de meesten van ons al enige persoonlijke erva ring met de situatie: een kind in het ziekenhuis. Zonder nu direct te willen zeggen dat dit negatieve ervaringen waren, had ie dereen wel onlustgevoe lens over de aanpak. Er waren communicaties toornissen geweest, de aanpak in het ziekenhuis leek weinig kind-ge richt. Bestuurservaring hadden we geen van allen. We zijn begonnen met veel te lezen over het onderwerp, ons zeer goed te oriënteren en te documenteren. We lazen rappor ten, brachten werkbezoeken aan werkgroepen die al wat langer draaiden. Met die voorbereiding zijn we negen maanden bezig geweest. Pas toen hebben we. in samenwerking met Plattelands vrouwen en Vrouwenraad, het eerst contact opgenomen met de verpleegkundige directie van het ziekenhuis. Contact opnemen, dat wil zeggen: je vraagt om con tact. Vervolgens moetje afwach ten of het ziekenhuis bereid is, je binnen te laten. Voor ons duurde het drie maanden voor het zo ver was. Dat ging in het begin dus nogal stroef. Toen we uiteindelijk voor een eer ste gesprek mochten komen, hebben we een vragenlijst mee genomen. Geen klachtenlijst, maar een vragenlijst. Over de be zoekuren, het aantal bedden en verpleegkundigen, kortom: over de hele interne gang van zaken in het ziekenhuis en op de kinder afdeling. Naar onze mening is het bij die eerste contacten heel erg belangrijk, datje vooral niet over komt als een soort actiegroep met een eisenpakket. Wij hebben be wust voor de geleidelijke weg ge kozen, en in het begin alle publi citeit vermeden. Er zijn voor beelden van werkgroepen die nog vóór de start al in het nieuws kwamen. Dat kan soms heel ver keerd vallen. Sommige ziekenhuizen ervaren initiatieven als „kind en zieken huis" nog altijd als bedreigend. Daar moet je rekening mee hou den. De veranderingen moeten van binnenuit komen, er moet een wisselwerking komen tussen ouders en ziekenhuis, en dat groeit allemaal heel langzaam. Als werkgroep willen wij tussen persoon zijn tussen ouders en ziekenhuis „Beroepsblindheid" „Vaak gaat het bij die veranderin gen om heel kleine dingen. Je merkt dat veel van die dingen ook te maken hebben met een zekere beroepsblindheid in d^ verple ging: men denkt er gewoon niet aan. Een voorbeeld van die kleine dingen is bijvoorbeeld een radio die op een kinderafdeling wel de hele dag aan staat, terwijl de zie kenomroep niets voor de kinde ren doet. Zoiets kan leiden tot een aanvraag om meer aandacht voor de kinderen in de ziekenomroep. Belangrijk is ook het „kennisma kingsbezoek" waarbij in geval van opname een kind met de ou ders tevoren met het ziekenhuis kennis kan maken. Wat we bijvoorbeeld bij de bezoe kuren hebben bereikt: ook broer tjes en zusjes, opa's en oma's mo gen tweemaal per dag op bezoek komen. Dat is, voor zo ver we we ten, nog vrij uniek. De bezoeku ren zijn bij ons vrijwel doorlo pend: voor de kleintjes tot vier jaar van acht tot twaalf en van twee tot acht, voor de oudere kinderen 's middags van twee tot acht. Maar dat was hier al eerder door de kinderartsen ingevoerd. We horen uit andere werkgroe pen wel dat men het in andere ziekenhuizen nog moeilijk heeft met zulke regelingen. Sinds kort mogen hier de amandelkinderen ook bezoek hebben. Dat is in veel ziekenhuizen nog een punt van discussie. Vooral de oudere kecl- specialisten zijn er tegen. Men redeneert ook vanuit de overwe ging dat het maar om écn dagje ziekenhuis gaat en dat zo'n kind dat best redt. Maar juist de groep heel jonge kinderen raakt emo tioneel gemakkelijk in de knoop door zo'n gebeurtenis. Binnen de landelijke vereniging houdt een speciale projectgroep zich nu met allerlei aspecten van het onder werp amandeloperatie bezig. Van de groep Dordrecht hebben we het idee overgenomen voor een scholenproject in de vorm van een verkleedkist met verpleeg- sterskleding en allerlei andere ziekenhuisattributen. Peuters en kleuters, maar ook de kinderen van de eerste en tweede klas lage re school kunnen daarmee zie kenhuisje spelen, om een beetje vertrouwd te raken met begrip pen als ziekenhuis en verple ging. Eenmaal per zes weken hebben we een werkbespreking met de staf van de kinderafdeling. Bij toer beurt mogen de leden van de groep eenmaal per kwartaal meelopen in het ziekenhuis. Kij ken hoe het in de praktijk toe gaat, daarna er over praten met het personeel. Sinds enige tijd geven we via ouderavonden van kleuterscholen en peuterspeel zalen voorlichting over het stre ven van Kind en Ziekenhuis. Tij dens de opleiding van de ver pleegkundigen kunnen we tij dens een ies iets over het werk van de vereniging komen vertel len. In samenwerking met het ziekenhuis hebben we ook een half jaar lang enquêteformulie ren uitgereikt aan ouders als hun kind uit het ziekenhuis werd ont slagen. Dan merk je steeds weer dat zelfs zeer mondige mensen hun klachten over een bepaalde gang van zaken niet hebben kun nen of durven uiten". Documentatiecentrum Tot zover een aantal ervaringen van een werkgroep Kind en Zieken huis (een van de vele dus) die al wat langer meeloopt in dit bij zondere „bemiddelingswerk" tussen ouders en ziekenhuis. De in 1977 opgerichte landelijke vereniging Kind en Ziekenhuis die in Amsterdam is gevesgtigd, probeert het ontstaan van zulke regionale en plaatselijke groepe ringen te bevorderen en hun werk te steunen, en staat daar naast op de bres voor ontwikke lingen als, bijvoorbeeld, open be zoektijden en overnachtingsmo gelijkheden voor ouders in zie kenhuizen, inschakeling van de ouders bij de verpleging in het ziekenhuis, en in het algemeen verbetering van de communica tie tussen de ouders en de wer kers in het ziekenhuis. De ver eniging beschikt over een docu mentatie- en filmcentrum, geeft een periodieke nieuwsbrief uit, en heeft een folder samengesteld met als titel „Heeft uw kind wel eens in 't ziekenhuis gelegen'.' Daarin worden adviezen gegeven over de manier waarop men een kind vertrouwd kan maken met het begrip ziekenhuis, en hoe men het kan voorbereiden op de voor een kind vaak diep-ingrij pende gebeurtenis van een op name in het ziekenhuis. Inlichtingen over het werk van de vereniging en over de diverse werkgroepen die overal in Ne derland zowel plaatselijk als re gionaal actief zijn, kunnen wor den aangevraagd bij het secreta riaat van de landelijke vereniging Kind en Ziekenhuis, postbus 10600. 1001 EP Amsterdam, tele foon 020-363712. \a^ nBMMHi na msxtcmm Werkgroep wil kinde ren spelenderwijs ver trouwd maken met de gang van zaken in het ziekenhuis. Als je er zelf mee bezig bent geweest, is het niet zo vreemd n als het ziekenhuis komt. Lief en aardig zijn, en aantrekke lijk. Niet te zelfverzekerd, en la chen, ook als er niets te lachen valt: verwachtingen waaraan vrouwen volgens de Kritiese Filmers uit Breda (menen te) moeten voldoen. Rond deze ver wachtingen maakte de groep het 30 minuten durend video-pro gramma "Lachen als er niets te lachen valt". Het programma is bedoeld als discussiestuk voor mannengroepen. Het bestaat uit fragmenten van interviews met vijf vrouwen en daarbij illustre rende beelden. Nadat vertoond is hoe een vrouwe lijke etalagepop elegant is uitge dost, begint een vrouw te vertel len: "Met kleding probeer ik het te camoufleren Een vrouw die eerst in de fabriek werkte, en daarna aangenomen is als recep tioniste zegt dat ze ook van haar werkgever meer op haar uiterlijk moet gaan letten: er werd van haar verwacht het "visitekaartje van de baas" te zijn. Weer een andere vrouw durft de deur bijna niet uit als ze niet is opgemaakt: "Ik voel me dan le lijker en heb het idee dat ze alle maal naar me kijken. En een vrouw die afgeleerd heeft te la chen op momenten dat dat ver wacht wordt: "Mijn man zegt nog wel eens: trek die wenkbrauwen eens op". Dat het niet meevalt af te wijken van de gestelde verwachtingen, blijkt nog het duidelijkst uit de woorden van een lerares, die'over de lerarenvergadering opmerkt: "Ik peins er niet over om koffie voor ze in te schenken ...maar ik let er wel op of ze het hebben, hè". En over vriendelijke gezichten: "Door een vriendelijk gezicht op te zetten, krijg je vanzelf een vriendelijk gevoel. Wij zijn erop geconditioneerd om een goede indruk te maken. Eigenlijk geloof ik dat ik niet eens meer goed weet hoe ik me voel". Het programma stipt legio voor beelden aan, waar vrouwen uren over kunnen praten. Juist door dat het bij aanstippen blijft, wordt alle ruimte gelaten aan ie ders persoonlijke invulling van verwachtingen die gesteld wor den. De gekozen voorbeelden zijn subtiel en humoristisch, waardoor het programma behal ve nuttig, ook nog leuk is. Het is nu al het derde vrouwenpro gramma van de Kritiese Filmers, na: "Nou .gewoon huisvrouw", en "Daar ben jij voor.ik niet", dat over rolpatronen bij jongeren gaat. Alle programma's zijn bij de Kritiese Filmers in Breda te huur. De prijs wordt in onderling overleg vastgesteld. De Kritiese Filmers zijn in moei lijkheden geraakt, doordat de provincie Noord-Brabant heeft laten weten geen subsidie meer te willen verlenen. De argumenten voor de stopzetting zijn weinig overtuigend (in plaats van een "project", zouden de Filmers een "aantal eenmalige gebeurtenissen" verzorgen) en dus is de filmgroep in hoger be roep gegaan, via een AROB-pro- cedure: een procedure waarmee iemand in beroep kan gaan tegen oveheidsbest NEL VAN BEMMEL THEMANUMMER VAN VROUWENBELANGEN „Weliswaar vragen en eisen lesbische vrouwen, te recht, in toenemende mate aandacht voor zichzelf. Maar intussen moeten ze nog steeds in de marge van het emancipatiegebeuren blijven opereren. Er wordt veel over hen gesproken en geschreven, maar hun eigen verhalen lijken slechts vooral de groep en een kleine groep rondom te bereiken". Deze overweging is voor Vrouwen en hun belangen (het maandblad van de ruim tachtig jaar oude Ne derlandse vereniging voor vrou- wenbelangen, vrouwenarbeid en gelijk staatsburgerschap) aanlei ding geweest voor het samen stellen van een themanummer over „Vrouw en lesbisch zijn", dat wat meer achtergrond pro beert te geven dan de (vaak geë motioneerde) „bewustwordings- verhalen" hierover. Het is de eer ste keer dat het blad aandacht be steedt aan dit onderwerp. Een goede tip voor mensen die dit jaar in de vakantie eens iets an ders willen dan verre reizen ma ken of luieren in de zon: bezoek eens één van de creatieve kam pen in Drente, de Peel, bij Kijk duin of aan het Randmeer in Oost-Flevoland. U kunt daar al leen of met het gezin zelfstandig kamperen in uw tent of caravan en gedurende de vakantie crea tief bezig zijn met kunstenaars en-of leerkrachten uit het „beel dend en vormend" onder wijs. U kunt er tekenen, schilderen, boetseren, werken met hout, gips en textiel, bezig zijn met toneel, film, muziek, creatief spel, bewe gingsexpressie enz. Allemaal dingen die gewoon fijn zijn om te doen en heerlijk ontspannend zijn - ondanks het feit dat je tij dens zo'n creatieve vakantie enorm actief bezig bent. Dingen doen en maken waar u thuis ei genlijk (om welke reden ook) niet of nauwelijks aan toekomt. Het is voor het zestiende jaar dat de Stichting Kreatieve Rekreatie deze kampen organiseert en met een enorm succes! Er worden niet alleen lessen gegeven, maar ook andere activiteiten georgani seerd: wandeltochten, lunchcon certen, barbecues, bos-, strand en dorps-acts, kampvuurfeesten en dergelijke. Als u eens een dagje niets wilt doen of op eigen houtje het bos in. wilt trekken, kan dat natuurlijk ook. Elke dag mag u wat anders kiezen om te doen. Voor kinderen en ouders zijn aparte doe-program- ma's of spelactiviteiten. Als het enigszins kan, wordt er gewerkt in de open lucht; bij slecht weer kan iedereen terecht in grote ate lier-tenten of boerenschuren. U hoeft beslist geen kunstenaar te zijn om aan deze kampen deel te nemen. Integendeel zelfs. Mis schien heeft u nog nooit geschil derd, gefilmd of gebeeldhouwd en ontdekt u op zo'n vakantie uw talenten. De kans is groot, dat u nieuwe vrienden of kennissen aan zo'n werkkamp overhoudt. Vele activiteiten worden in groepsverband gedaan. Bij het kampvuur wordt 's avonds over legd wat er de volgende dag ge daan gaat worden. Iedereen heeft inspraak en zo kan het gebeuren, dat het programma van de ene week er totaal anders uitziet dan dat van de week ervoor of er- De kampen worden gehouden van 28 juni tot 16 augustus. Ze lopen van zaterdag tot zaterdag. U kunt ook meer dan èèn week meedoen. De prijs van zo'n gezinskamp is vanaf 80 gulden per week per persoon, inclusief staangeld, ma teriaal en vakbegeleiding. Meer informatie kunt u krijgen bij de Stichting Kreatieve Rekreatie, Sluis 3 te Muiden, telefoon 02942- R572. Een belangrijk gedeelte van het nummer wordt ingenomen door het verslag van gesprekken met en tussen drie lesbiennes: over de verschillende manieren waarop zij met zichzelf, hun omgeving en de maatschappij leven, hun vis^e op de vrouwenbeweging, hun achtergronden en hun ervarin gen met het „samen iets opbou- )or een jaar of tien is er vrijwel n wetenschappelijk onder- k gedaan betreffende „vrou- die voor vrouwen kiezen", waren wel studies verricht r homoseksualiteit bij man- aanvankelijk vooral gericht „oorzaken", later veel meer r de t In een beschouwing „Als een wordt in het themanummer een aantal overeenkomsten en ver schillen tussen de leefsituatie v an lesbische vrouwen en die van homoseksuele mannen aangege ven. Over de vraag of en m hoe verre het feminisme invloed heeft op de hulpvraag van lesbi sche vrouwen, komen tenslotte twee medewerksters van een consultatiebureau voor homofi lie aan het woord. Het maandblad Vrouwen en hun belangen is te koop in de meeste vrouwenboekhandels. Een los nummer kost drie gulden en kan ook worden besteld via giro- 110444 te Overveen, met •Iding v en lesbisch zijn"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 31