Lisse verstoort kampioensfeest Lngdunum: 1-1 f w LDWS TE LICHT BEVONDEN DOOR TEXAS "Aantal spelers heeft LFC laten stikken Nog één punt nodig ZCFC is lief voor Ter Leede Noord wijk pas verder na negen penalties Blauw Zwart 'Vonnist" Delft VRIJDAG 16 MEI 1980 SPORT PAGINA 23 LEIDEN - Tien minuten mocht Lugdunum zich gisteren kampioen wanen, toen was het over met de pret. Nadat Ted van Berkel een kwartier voor tijd een domme fout van Lisse-speler Alex Dobbe had afgestraft kwam, met nog vijf minuten te gaan, de tot dan toe onzichtbaar geweest zijnde Harry van der Zwet naar voren. De specialist in de directe vrije trap aarzelde vanaf twintig meter geen mo ment en joeg de bal linea recta richting bovenhoek. De vertwijfeld graaiende Wim Erades was kansloos. SC Lisse had zijn sportieve plicht Vervuld. Die 1-1, zo vertelde de speaker terstond na afloop, was namelijk niet voldoende vooi de titel. Weliswaar had concurrent Verburch opnieuw een voorzetje gegeven door ook zelf te remise- SASSENHEIM - Ter Leede had zich gisteren in ZCFC geen betere tegenstander kunnen wensen. De Zaankanters stonden weliswaar op gelijke hoogte met de formatie van trainer Henk Spaan maar lie ten geen moment blijken nog in een titelkans te geloven. Het elftal bewoog zich twee maal drie kwartier relaxend in de zon, zonder ook maar een moment aan voetballen toe te komen. Ter Leede daar entegen speelde onder onder het motto "zelf gewoon win nen en hopen dat de concur rentie punten verliest". Een instelling die de Sassenhei- mers uiteindelijk een 2-0 zege opleverde. De twee punten werden dus binnengehaald, maar ZCFC liet achterin zoveel gaten vallen dat de zege eigenlijk veel hoger had moeten uit vallen. Toegegeven, Ter Leede was bereid te knokken en kwam bij vlagen tot aardig voetbal, maar de ploeg slaag de er te weinig in om de zwak te van de ZCFC-defensie uit te buiten. Uit een vrije schop van Nico van der Fange maakte Pieter van der Plas er al na vier minuten 1-0 van en de thuisclub leek op een monsterzege af te stevenen. Temeer, omdat de vroege treffer voor de Zaankanters het sein was om te gaan re laxen de bal rond te gaan tik ken. Daar slaagde ZCFC aan vankelijk m maar onder de impulsen van Nico van der Fange werd het initiatief door Ter Leede overgenomen. De zelfde van der Fange stelde hierna Frits Hoekstra twee maal in de gelegenheid om te scoren maar de linksbuiten kwam telkens een fractie van een seconde te laat. Ook in de tweede helft dienden zich er diverse kanseri aan voor de pupillen van Henk Spaan. Zo verscheen Jan van Harskamp twee maal alleen voor goalie Ben Stronks maar richtte niet zuiver genoeg. Frits Hoekstra leek na 56 mi nuten toch voor 2-0 te zorgen. Uit een voorzet van Jan van Harskamp kopte de flank- spits evenwel op de lat. Pieter van der Plas toonde in de 65 minuut opnieuw de scherpte die bij zijn mede-spelers had ontbroken. Uit een pass van Wim Kosters schoot hij via de binnenkant van de paal in: 2-0. FRED SEGAAR ren (1-1 tegen DHL) maar Lug dunum zag geen kans om het karwei nu al af te ronden. Een ge lijkspel zondag bij Oranjeplein is zondermeer genoeg. Een vreemde competitie. Een soort eredivisie in het klein. Het is nog maar zes wedstrijden geleden dat Verburch onbetwist de ranglijst aanvoerde met vier punten voor sprong op Lugdunum en nog een wedstrijd tegoed ook. Niemand geloofde meer in de kansen van de Leidenaars, totdat bij Ver burch de zaak plotseling op tilt sloeg. Met het kampioenschap zo voor het grijpen stokte opeens de tot dan toe zo produktieve doel- puntenmachine van de Westlan ders die uit vijf wedstrijden wel geteld één schamel punt wisten te verzamelen. Dat was dermate weinig dat Lugdunum, dat door blessures van Koos Bekooy. Hans de Hartog en Wim de Roo ernstig was gehandicapt, tot ei gen verbazing twee wedstrijden voor het einde van de competitie in zeer riante positie werd gema- nouvreerd. Want hoewel Lugdu num zelden tot overtuigende prestaties kwam haalde de ploeg van trainer Ruud de Groot, in te genstelling tot Verburch, wél punten binnen. Zoveel zelfs dat gisteren tegen SC Lisse een zege genoeg was voor de titel. Want Verburch, zo bleek achteraf, liet het alweer afweten. Maar het gaat er dit seizoen zo raar aan toe dat het eigenlijk niet verwonderlijk mag heten dat Lugdunum er niet van profiteer de. De rol van favoriet lijkt ook Lugdunum niet best te liggen. Dat bleek vorige week al tegen LFC, dat was nu weer zo tegen Lisse. Weliswaar heeft Lugdu num ook zonder die drie ge noemde geblesseerde spelers ge noeg kwaliteit in huis, maar het team mist dit jaar de overtuiging om dat ook waar te maken. En bovendien ontbreekt er een or ganisator, een speler die kans ziet om die elf meer dan redelijke voetballers te binden. Want als het huidige Lugdunum ergens manco aangaat is het wel aan teamverband. Een degelijke ach terhoede, een hardwerkend mid denveld en een goede voorhoede, maar niemand die de drie linies aaneen weet te smeden. Een en ander heeft op het veld een gebrek aan coördinatie tot ge volg. Waardoor, zoals ook weer legen een overigens gemotiveerd Lisse, enerzijds mogelijkheden op eigen doelpunten teloor gin gen, anderzijds kansen aan de te genstander worden geboden. Over het geheel genomen was Lugdunum de betere ploeg - ook Lisse-trainer Van der Vlist er kende dat - maar achteraf moch ten de Kikkers niet klagen over dat gelijke spel. Weliswaar kreeg Lisse slechts drie kansen, maar 'vt! Op hei moment dal Ted. van Berkel die waren dan ook zondermeer van het doelrijpe soort. Lugdu num kon terugblikken op twee van die mogelijkheden en nog een handvol 'bijna-kansen'. Bij laatstgenoemde gevallen was er typerend genoeg echter niemand aanwezig om het beslissende tikje te geven. Dan rolde de bal gewoon weer voorlangs, omdat de één dacht dat de ander wel zou inkomen. Frans Sjardijn gaf, nadat aan de an dere kant eerst Har van der Zwet een drromkans onbenut had ge laten. drie van die voorzetjes na dat hij zich evenzoveel keer knap had ontdaan van Hennie van Eeuwijk. Niemand evenwel rea geerde, communicatie tussen de spelers ontbrak volledig. Ten slotte deed Sjardijn het zelf maar, een seconde voor rust. Hij kwam wel in de voorzet van Rinus van Es, maar kogelde keihard op de lat. Ook in de tweede helft bepaalde Lugdunum het spel. maar nog minder dan voor rust klopte het in organisatorisch opzicht. Een beetje dreigen, daar bleef het wel bij, van echt aandringen was geen sprake, het inzicht eri de durf daarvoor was er gewoon niet. Toch kwam er een enorme kans toen de onzeker spelende Van ijn doelpunt in de touwen klom was Lugdunum kampioen. Tien minuten later werd het feest wreed verstoord Eeuwijk de bal terugkopte naar doelman Kortekaas. Ted van Berkel had dat doorzien, maar hij schoot veel te snel waardoor het leder tussen de geparkeerde au to's terechtkwam. Hij kreeg evenwel een revanche aangeboden. Nadat eerst Van Beek op het allerlaatste moment door Lugdunum-stopper Koo.v- mans van een treffer was afge houden en Alex Dobbe voor Lis se de bal maar rakelings naast het doel van Erades had gestuurd leek het erop of Lugdunum zou dan toch gaan feestvieren. Die zelfde Dobbe speelde namelijk heel dom terug op zijn juist uit gelopen doelman Kortekaas die nog slechts een hand tegen dit 'omhaaltje kon zetten. Van Ber kel was er als de kippen bij om deze blunder wel af te straffen: 1-0 en niets leek meer fout te kunnen gaan, want de voor sprong moest toch eindelijk wat zelfvertrouwen hebben gebracht. Maar integendeel, niets was min der waar. De communicatie was bij Lugdunum nu helemaal weg en angst sloop in de ploeg. Bin nen vijf minuten moest daarvoor de tol worden betaald toen Van der Zwet meedogenloos uithaal de. LEIDEN - Klasseverschil komt niet altijd per definitie in de uitslag tot uiting. In tegenstelling tot zaterdag eersteklasser Rijnsburgse Boys dat geen enkele moeite had met vierdeklasser Woudrichem (3-1) in de be kerstrijd, verkeek Noordwijk zich bijna op Excelsior Maassluis, dat reeds met één been in derde klasse staat. De kersverse kampioen bereik te pas na een lange strafschoppenserie de laatste 32. Tot aan de rust hield Woudrichem stand in Rijnsburg. De Wijnands-briga- de nam via Henk van der Zwan de leiding, waarna de opponent profi teerde van een misverstand in de Rijnsburgse verdediging. In de pauze werd Leo van Delft gewisseld voor routinier Cor Vreugdenhil. terwijl Gerrit van Egmond zich later ook moest laten vervangen. De licht geblesseerde Jack Manuputty viel voor hem in. Piet Haasnoot bepaalde in de tweede helft met twee treffers de eindstand op 3-1, maar gezien de scoringskansen had Rijnsburgse Boys met grote re cijfers moeten zegevieren. Noordwijk In Maassluis maakte Noordwijk een weinig geïnspireerde indruk. Eelman had voor de het bekertreffen Kees Karstens opgetrommeld, terwijl Jan- Willem Bogers zijn rentree vierde na een blessure. In de verlenging liet hij zich vervangen door jeugdspeler Gert-Jan Bakker. John van Dijk tekende na een 1-0 ruststand de gelijkmaker aan en bracht daarna zijn club ook aan de leiding. Omdat Excelsior Maassluis in de officiële speeltijd pog gelijk maakte en er in de verlenging niet meer AD VAN KAAM LEIDEN - Met wagonwagens vol werklust nam Jan Zoe temelk zich bij de seizoenstart voor het ingedutte LFC een face-lift' te geven. De rotte plekken zouden er worden uitgesneden; een professionele organisatie moest van de Boshuizerkadeclub een gezonde tweedeklasser maken. Dit alles onder het motto: het roer moet om. WASSENAAR - Hoewel Blauw Zwart-trainer Roel Timmer slechts over drie basisspelers be schikte, kon Delft gistermiddag degradatie naar de derde klasse niet ontlopen. Delft had mini maal één punt moeten pakken om uitstel van 'executie' af te dwingen. Tot aan de rust leek de ploeg dat te realiseren. Nadat Blauw Zwart evenwel het ope- ningdoelpunt had verzorgd, wer den de Delftse voetbalnoppen in lood omgezet, want de ploeg ver zoende zich vanaf dat moment met degradatie. De tweede keus formatie van Timmer won uit eindelijk met 4-1. Watze Smit maakte een droom- promotie bij Blauw Zwart. Nor maliter komt hij uit voor het der de team van de Wassenaarse tweedeklasser. Nu trainer Tim mer zeven spelers om uiteenlo pende redenen miste, trommelde hij Smit op. De linksbuiten greep die kans gretig aan. Nadat Piet Ruygrok-V.d. Werve de 1-0 had laten zien, scoorde Smit de twee de treffer. Jan Spiekman nivel leerde deze achterstand, waarna weer Ruygrok-V.d. Werve en Smit, na een fraaie solo, de eind stand op 4-1 bepaalden. Timmer die aan het einde van het seizoen drie spelers ziet vertrek ken, kan in ieder geval de ko mende voetbaljaargang weer over Ben Conradi beschikken. De middenvelder keert na een een-jarig verblijf bij SVLV terug bij Blauw Zwart. Het is inmiddels duidelijk dat de ambitieuze plannen van Zoete melk zijn doorkruist. De onge breidelde arbeidslust van de trai ner zelf ten spijt. Want slechts in cidenteel waren z n volgelingen bereid het vuur uit de sloffen te lopen, meestal was het tegendeel het geval. Geheel tegen de ver wachting in, de ploeg verkeert immers in degradatiegevaar, le verden de kanaries tegen stadge noot Roodenburg een uitgave van die negatieve serie af. De kooielub incasseerde een 'lach wekkende' 3-4 overwinning (na de pauze legde de helft van de Mouter-brigade het 'werk' stil, maar LFC weigerde de klaarlig gende punten in beslag te ne men); maar Roodenburg had niet kunnen bedenken wat voor ge volgen dat voor Jan Zoetemelk zou hebben. Na het laatste fluitje van leidsman Slingerberg bleef de oefenmeester minutenlang gedemoraliseerd in de dug-out bivakkeren. Het hoofd diep in de schoot. En toen hij eindelijk had besloten de kleedkamers in te gaan, stond-ie nauwelijks 60 se conden later weer buiten. Vol komen ontredderd betrad hij wederom het speelveld. Leunend tegen een reclamebord kwam Zoetemelk weer 'bij de mensen'. "Ik kreeg effetjes een tik, ja", zei de LFC-trainer later op de avond. "We zijn nu zo goed als zeker ge degradeerd. Maar het is terecht hoor. LFC heeft teveel wedstrij den door een gebrekkige instel ling verloren. Zo n Nagtegeller bijvoorbeeld, die heeft me ge woon laten stikken. Het lag er duimendik bovenop dat hij er weinig zin in had. want volgend seizoen speelt Nagtegeller bij LDWS.... Daarom heb ik hem er al voor de rust uitgehaald. En zondag speelt hij ook niet. Maar niet alleen Nagtegeller had vel r Deso danks hadden we toch kunnen winnen. Ik had me wel doodge schaamd, als dat was gebeurd. Er was een aantal spelers bij Roo denburg dat ons weinig in de weg legde. Dat ze daar geen gebruik van hebben gemaakt, getuigt van onkunde". Us een rode draad liepen de door Zoetemelk aangeroerde punten (onkunde en desinteresse) dooi de activiteiten van LFC. Een lich tend voorbeeld werd al na 16 mi nuten door Richard Klein aange dragen. De blonde aanvaller mocht frank en vrij een voorzet van Rob Brittijn achter Van der Wal knikken: 0-1 Een kwartier later kwam de fris van de lever spelende formatie van Mouter op 0-2 dankzij spits Rob Brittijn, die een fout van sluitpost Van dei- Wal afstrafte. LFC stond erbij en keek ernaar Was nauwelijks verheugd toen voorstopper Sam Holswilder vijf minuten voor rust de achterstand koppend verkleinde. De inzet bleef nihil en in het zwoele zonne tje werd het foutenfestival voort gezet. Peter Ciere kon m meepraten. Zonder enige tegen stand kon de vleugel verdediger oprukken en scoren: 1-3. Naast de voor Nagtegeller inge brachte Theo Collé zette Zoete melk na de pauze verdediger Dick Walle in voor aanvaller Frans v.d. Boogaart. Vrije verde diger Verschoor kreeg een vrije opdracht maar ook hij deelde mee in de malaise (Zoetemelk: "Dat is de schuld van Joop Brand. De laatste twee wedstrij den speelt John duidelijk bene den z'n kunnen"). Niettemin kreeg LFC een grote serie uitge speelde kansen maar alleen Theo Collé wist het net achtei Nie\aart te vinden. Toen invaller Wim Lancel tien minuten voor tijd 2-4 aantekende, was het vonnis defi nitief geveld over LFC Zoete melk nam volkomen gebroken plaats in de dug-out. Hij kon de onkunde' niet meeraan/icn. De kundige treffer van Dick Walle in de laatste minuut kon de trainer ook niet meer opbeuren. ROB ONDERWATER DEN HAAG - Tevergeefs zocht LDWS in Den Haag naar het spe cialisme, dat de ploeg de laatste seizoenen steeds met vrucht han teerde op het moment dat het 'grote uur U' was aangebroken. Telkens, als bij de 'Vlietclub' het water naar de lippen dreigde te stijgen, was een extra inspanning wel weer voldoende om de dans te ontspringen. Gistermiddag vond LDWS evenwel in alle op zichten zijn meester in Texas/ DHB, dat ook al jaren de traditie hoog houdt op het allerlaatste ogenblik het tweedeklasserschap veilig te stellen. Met een 1-0 overwinning verlegden de Hage naars het degradatievraagstuk naar Leiden. De strijd om lijfsbehoud is nu dus uitgemond in een spel van het macaberste soort, dat zich het best laat betitelen als 'wie van de Leidse twee'. Op de 'zondag des oordeels' mag LFC in Lisse nog een laatste reddingspoging wa gen tegen de gelijknamige sport club, terwijl LDWS het thuisduel met Blauw Zwart als ontsnap pingsclausule achter de hand heeft. Geen lijn Cijfermatig bezien beschikken de 'oranjeblauwen' vooralsnog over de beste papieren. Nóg heeft LFC een punt achterstand op stadge noot LDWS. Maar of die voor LDWS voordelige marge ruimte laat voor een wat minder sombe re toekomst mag, afgaande op de povere verrichting tegen Texas/ DHB, worden betwijfeld. Vooral in de eerste periode van die con frontatie viel er immers met de beste wil van de wereld geen lijn in het optreden van LDWS te ontdekken. In de Leidse defensie was bijvoorbeeld elke vorm van organisatie zoek en regeerde de paniek. Ook het middenrif (Sjar dijn. Haastrecht en Flippo) legde in alle opzichten te weinig ge wicht in de schaal, zodat de toch al niet spitse frontlijn Van der Weyden, Ger de Roode en Gallert volledig geïsoleerd raakte. Pas nadat Cees de Roode, die op weg naar het Tcxas-veld het spoor in Den Haag bijster was geraakt. Hannie Sjardijn was opgevolgd, stapte LDWS soms van de 'nul lijn' af. Maar de collectieve pres tatie van de Leidenaars was te mager om Texas/DHB in grote problemen te brengen, al had Cees de Roode vlak voor tijd be paald pech dat doelman Aad Bui tendijk de bal na zijn van richting veranderde vrije schop nog juist op de doellijn wist te bemachti gen. Gezegd moet echter worden, dat Buitendijk met die 'save' de rechtvaardigheid liet triomferen. Want al bereikte ook de thuisclub maar hoogstzelden het niveau, dat redelijkerwijs van een twee deklasser mag worden verwacht, de ploeg had op essentiële on derdelen toch meer allure. Met name oude rotten als Leen de Graaf en Fred Prosman beli chaamden het surplus aan kwali teit. Dit slimme duo legde na dik 35 minuten ook de basis voor de achteraf beslissende 1-0 van speerpunt Wim van Steenwijk, die zijn doeltreffende actie met een knieblessure moest bekopen. Die treffer paste geheel in het beeld van het eerste part, waarin Van der Zwan al een goede kans op de openingsgoal onbenut had gela ten, waarin LDWS-doelman Wim Visser scoringspogingen van Van Steenwijk (kopbal) en De Wolf had moeten verijdelen en waarin Hannie Sjardijn diezelfde De Wolf op het laatste moment de voet nog had moeten dwarszet- ten. Als daarbij wordt gevoegd, dat Fred Prosman na een corner van De Graaf rakelings had naastge- kopt en het offensieve weerwerk van LDWS slechts had bestaan uit een slechtgericht schot van Ger de Roode, dan wordt het dui delijk dat de Leidse formatie met die 1-0 ruststand wel erg goed wegkwam. Aanvallend Nadat Cees de Roode de weg naar het Texas-veld alsnog had ge vonden, gooide LDWS het na rust over een wat aanvallender boeg. Bart van der Weyden onder schreef die wat meer doelgerich te trend met een iets te hoogge- richt schot en Cees de Roode deed datzelfde met enkele goed ingezonden vrije schoppen. Maar de ruimte, die het opdringende LDWS Texas/DHB liet stond borg voor nóg hachelijker situa ties aan de andere kant. Be trouwbare Wim Visser stond de voor Van Steenwijk gekomeri Kees Zwarts. Fred Prosman (fraaie solo), Dick van der Zwan en Peter Smit evenwel geen ere- ronde toe. Die laatsten maalden er niet om. het 'ontsnappingsspecialisme was weer bijtijds aangewend. LDWS mag er zondagmiddag tegen Blauw Zwart opnieuw naar op zoek gaan. GERARD VAN PUITEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23