Gevolgen zijn nog niet te overzien' FC Groningen met forse schuld naar eredivisie Rix: "Dit was mijn laatste strafschop "Kans op Nederlandse boycot is nu groter" West Duitsland gaat niet naar Moskou Engelse supporters heel snel 'getemd VRIJDAG 16 MEI 1980 doelman van het betaalde voetbal, wordt in triomf rondgedragen nadat "zijn" Groningen de titel heeft gepakt. VLAARDINGEN (GPD) - Door met 1-4 bij FC Vlaardingen te winnen heeft FC Groningen eindelijk het doel bereikt waarnaar het al enkele jaren streeft: de eredivisie. steeds DUSSELDORF (GPD)-Mr. J. D. J. Idenburg, voorzitter van het Ne derlands Olympisch Comité, verklaarde na afloop van de vier uur durende zitting van het Westduitse comité, waarin werd besloten de Spelen in Moskou te boycotten, dat dit hesluit de mo gelijkheid van een Nederlandse boycot alleen maar heeft ver groot. „Had het Duitse comité negatief gestemd over de boycot, dan waren de rollen omgedraaid geweest en was de kans dat Ne derland alsnog aan de Olympi sche Spelen mee zou doen op haar beurt weer groter geweest. Dat is duidelijk niet gebeurd, dus is de dreiging van een Neder landse boycot groter gewor den". Er mag derhalve verwacht worden dat het NOC het voorbeeld van West-Duitsland volgt in zijn al gemene vergadering van aan staande maandag. Of, zoals Koos Idenburg het stelt: „Dit besluit heeft verregaande gevolgen voor de olympische ontwikkeling in Europa. Er zullen nu wel meer Euopese landen het voorbeeld van West-Duitsland volgen". Met een elftal dat al driejaar vrijwel ongewijzigd is gebleven werd ook in voorgaande een gooi naar de titel ste divisie gedaan, n zonder resultaat. Dat het nu wél zover is gekomen danken de Groningers voor een niet gering deel aan de koop van Peter Houtman. De lange spits die eerder bij Feyenoord en Club Brugge niet uit de verf kwam, was tot op heden goed voor 22 treffers. Samen met Hazelhekke van Wageningen voert hij daar mee de topscorerslijst aan. De gok die Groningen waagde door Houtman, terwijl de competitie al enkele weken begonnen was aan te trekken, pakte daarmee goed uit. Een actie van de supporters en met steun van het bedrijfsle ven werd de komst van Houtman mogelijk gemaakt. De financiële positie van de noor delingen is namelijk niet zo best als men wil doen geloven. FC Groningen neemt een forse schuldenlast, bijna 1 miljoen gulden, mee naar de eredivisie. Een deel daarvan is een erfenis uit voorgaande jaren, maar de koop van Houtman en in een eer der stadium Swanenburg, Waal- derbos en Bloemberg, liet ook zijn sporen na in de kas. Met be hulp van het bedrijfsleven en de Groningse middenstand wil de nieuwe eredivisionist proberen eén oplossing te vinden voor het liquiditeitstekort. Een nadeel van de geringe finan ciële armslag is voor trainer Theo Verlangen dat hij zijn team niet of nauwelijks kan versterken. Voorlopig zijn alleen Veendam- reservedoelman Dick Ploeger en de amateurspeler Timisela die dit seizoen uitkwam voor Rohda Raalte aangetrokken. Ploeger zou als tweede man moeten gaan fungeren achter Azing Griever, die dit seizoen voor een tweede maal de Tonny van Leeuwen-tro fee won (een prijs voor de minst gepasseerde doelman in het be taalde voetbal). Met de jeugdige selectie die de promotie bewerkstelligde, durf de Verlangen overigens de eredi visie best aan. „We groeien nog steeds, gaan elk jaar beter spelen en ik geloof dat we die lijn in vol gende seizoenen kunnen voort zetten Na zes jaar eerste divisie (de ploeg degradeerde in 1974) is DUSSELDORF (GPD) - De Bondsrepubliek gaat niet naar de Olympische Spelen in Moskou. Met 59 tegen 40 stemmen heeft het Duitse Olympisch Comité zich gisteren in Düsseldorf voor een boycot uitgesproken. Daar mee is gevolg gegeven aan de wens van de bondsregering en het overgrote deel van het parlement. De beslissing in het hotel Intercon tinental viel nadat 21 sprekers gedurende vier uur aan het woord waren geweest. De bij eenkomst was openbaar en is in zijn geheel door de televisie uit gezonden. De voorzitter van het Olympisch Comité, Willy Daume, vurig te genstander van een boycot, sprak na de stemming over "een histo risch moment voer de Duitse sport, waarin een vrij en niet-poli- tiek comité een politieke beslis sing heeft moeten nemen, waar van de gevolgen nog niet zijn te DEN HAAG - Acht dagen voordat de inschrijving voor de Olympische Spelen sluit, hebben 41 landen besloten geen afvaardiging naar Moskou te sturen. Voor een boycot spraken zich defini tief uit: Verenigde Staten, Canada, Argentinië, Anti gua, Bermuda eilanden, Honduras, Nicaragua, Chili, Haïti, Paraguay, Saoedie Arabië, Bahrein, Philippij- nen, China, Taiwan, Malei sië, Zuid-Jemen, Jordanië, Singapoer, Bangla Desh, Qu- tar, Iran, Pakistan, Zuid-Ko- rea, Indonesië, Fiji Eilanden, Papoea, Nieuw Guinea, Al banië, Liechtenstein, Noor wegen, Monaco, Egypte, Ma lawi, Kenia, Liberia, Oegan da, Soedan, Somalië, Mauri tius, West-Duitsland en Zaï re. Voor deelneming zijn 34 landen: Groot-Brittannië, Frankrijk, Sowjet Unie, De nemarken, San Marino, Zweden, Zwitserland, Grie kenland, Oostenrijk, Cyprus, Ierland, Finland, Joegosla vië, Tsjechoslowakfje, Oost- Duitsland, Bulgarije, Roe menië, Polen, Hongarije, Ethiopië, Algerije, Libië, Tanzania, Zimbabwe, Nieuw Zeeland, Brazilië, Mexico, Guatamala, Salvador, Costa Rica, Panama, Peru, Vene zuela en Cuba. De overige van de uitgenodigde landen hebben nog geen definitief standpunt bepaald. In Düsseldorf werd gevreesd dat de beslissing om niet naar Moskou te gaan door het Oostblok zal worden aangegrepen om de spor tieve contacten met de Bondsre publiek aanzienlijk te verminde ren. Met name het sportverkeer tussen de beide Duitse staten zou ernstig schade kunnen lijden. Vóór de vergadering van het comité had de belangrijkste sportfunc tionaris uit de DDR, Manfred Ewald, nog met de belangrijke sportfunctionarissen in de Bondsrepubliek gesproken om hen te waarschuwen voor de con sequenties van een boycot. Dit temeer omdat de Sowjet-Unie er van uitgaat dat de Duitse beslis sing waarschijnlijk grote invloed zal hebben op de besluiten van de Olympische Comités van landen als België, Italië, Spanje, Portu gal en Nederland, waar de Twee de Kamer woensdag opnieuw sportlieden opriep tot een boy cot. De kandidaat-kanselier van de op- postie, Franz Jozef Strauss, ver klaarde dat "verstand, politiek inzicht en sportieve discipline" tot het besluit hebben geleid. "CDU en CSU waarderen dat on ze Olympia-sportlieden daarmee een offer voor het algemeen wel zijn hebben gebracht," aldus Strauss. Het resultaat van de stemming werd door alle deelnemers om schreven als "duidelijker dan verwacht". Woensdagavond hadden de tegenstander van een boycot nog geprobeerd het aantal stemgerechtigden te reduceren. Zij wilden dat de vertegenwoor digers van de wintersportbonden niet mee zouden stemmen over een beslissing om aan de zomer spelen mee te doen. Dat zou heb ben betekent dat minstens negen stemmen van deze bonden, die zich al voor een boycot hadden uitgesproken verloren waren ge gaan. De meeste topsporters in de Bondsrepubliek zijn zeer teleur gesteld over het besluit van het Olympisch Comité. De schermer Thomas Bach, die in 1976 in Mon treal goud won en woordvoerder van de actieve sportlieden is, zei op de vergadering dat de topspor ters natuurlijk alle politieke overwegingen hebben laten mee tellen bij hun besluitvorming. "Het verschil tussen sporter en staatsburger ontkennen wij", al dus Bach. In zijn rede voor de vergadering van het Olympisch Comité had Willy Weyer, de voorzitter van de Duitse sportbond, nog eens ge zegd dat de discussie over een boycot niet wordt gevoerd van wege de politiek van de president van de Verenigde Staten, maar alleen door de invasie van het Rode Leger in Afghanistan. Weyer noemde het bondgenoot schap met Amerika dé voor waarde voor een ontspannings- politiek. Verder zei hij dat juist een Duits besluit om wel naar de Olympische Spelen te gaan het beeld van de "hatelijke en boos aardige Duitser" weer zal doen opkomen. Willy Daume daarentegen had een beroep op de vergadering gedaan juist in de sport een "heilzamé pendant van de politiek" te zien. De karakteristieken van de wedstrijden die gisteren zijn gespeeld in de eerste 1000. 10 Van der Meer 0-1,33 Ruys (straf schop) 1-1. Gele kaart voor Ruys (Fortu- VW-Volendam 1-1 (0-1). Scheids rechter Severeyn. Toeschouwers: 1200. 38 Helling 0-1, 89 Verleisdonck 1-1. Heracles-Heerenveen 5-1 (3-1). Scheidsrechter. Bakker. Toeschouwers: 2100. 6 Boskma 0-1, 21 Poel 1-1. 27 Poel 2-1. 41 Oosterom 3-1, 61 Prijs 4-1, 71 La- lopua 5-1. Vlaardingen-Groningen 1-4 (0-0). Scheidsrechter Thomas. Toeschou wers: 5000. 47 Keukens 0-1, 58 Houtman 0-2. 65 De Ruiter 1-2, 71 Keukens 1-3, 80 Houtman 1-4. Veendam-De Graafschap 1-4 (0-2). Scheidsrechter Van Evk. Toeschou wers: 1000. 9 Wanders 0-1. 22 Jacobs 0-2, 49 Swart 0-3 (strafschop), 51 Venema 1-3, 71 Jacobs 1-4. Cambuur-SVV 3-0 (2-0). Scheidsrech ter. Klinkers. Toeschouwers: 3000 34 Peltzer 1-0, 44 De Jonge 2-0, 68 Peltzer 3-0. Den Bosch-Amersfoort 6-1 (4-0). Scheidsrechter Oetelmans. Toeschou wers: 1000. 2 Kamps 10. 21 Wessel van den Bosch 2-0. 37 Storm 3-0, 42 Kroon 4-0, 50 Kraak 4-1, 82 Romijn 5-1, 84 Ro- mijn 6-1. Eindhoven-Amsterdam 1-1 (1-1). Scheidsrechter. Gans. Toeschouwers: 1300. 11 Wegman 0-1. 17 Reisinger 1-1 Helmond Sport-Wageningen 2-2 (1-0). Scheidsrechter Van Laar Toeschou- 1250. 35 Van der Hooft 1-0. 47 La- 2-0, 56 Van Brakel 2-1, 88 Hazel hekke 2-2. Rood voor Van Osenbruggen wegens commentaar op de leiding. Fortuna-Telstar 1-1 (1-1). Scheids- STAND 35 18 13 4 49 64-38 35 21 6 8 48 63-34 36 18 6 12 42 43-31 35 19 3 13 41 64-41 35 14 10 11 38 66-50 35 14 10 11 38 62 52 35 13 11 11 37 57-42 35 15 7 13 37 54-46 35 13 9 13 35 40-50 35 13 8 14 34 53-66 35 10 11 14 31 46-53 35 11 8 16 30 42-57 35 9 7 19 25 45-76 35 7 8 20 22 49-86 35 6 8 21 20 34-64 35 6 8 21 20 40-72 35 4 5 26 13 34-99 Groningen kampioen, De Graafschap, Cambuur, Volendam en Wageningen periodekampioenen. Wim Hofkens Willy Daume, vurig tegenstander boycot brengt zijn stem uit. Het zou niet helpen tekent bij Anderlecht BEVEREN (GPD) - Wim Hofkens, de Nederlandse middenvelder van het Belgische SK Beveren, zal volgend seizoen voor Ander lecht uitkomen. Een en ander heeft tot gevolg dat Feyenoord, dat eind vorig seizoen in de markt was voor de uit het Brabantse Made afkomstige Hofkens. defi nitief zal moeten afzien van een verbintenis. Vorig seizoen zat de Nederlander nog vast aan een eenjarig con tract bij Beveren. Feyenoord was wel bereid dat contract af te ko pen, maar de eisen van de Belgi sche club waren dermate hoog dat de Rotterdammers toen niet op dat voorstel zgn ingegaan. V> BRUSSEL (ANP/GPD) - De Euro pa Cup II gaat ook dit jaar naar Spanje. FC Valencia werd woensdagavond in Brussel op volger van Barcelona, dat vorig jaar het toernooi om de Europese beker voor bekerv Honderdtwintig minuten voetbal waren onvoldoende in de finale tegen Arsenal om de beslissing te brengen. Ook de eerste serie van vijf strafschoppen bood geen uit sluitsel. Doelman Pereira van Valencia stopte vervolgens het schot dat Rix van elf meter op hem afvuurde. Nadat Arsenal za terdag in de 'Cupfinal' ten onder was gegaan tegen West Ham Uni ted. was ook de Europese" eind strijd verloren. De twintigste finale van het Europa Cup Il-toernooi was een saai ge beuren. Dankzij een betere indi viduele techniek beheersten de Spanjaarden vooral het eerste deel van de wedstrijd. Pat Jen nings kon in de achtste minuut maar net redden toen de Argen tijnse miljoenenaankoop Mario Kempes even aan de aandacht van de verdediging van Arsenal was ontglipt. Een bedreiging voor de Engelsen vormde ook de soli die middenvelder Solsona met hoge frequentie uitvoerde. Na een halfuur kreeg Arsenal zijn eerste kans. José Carette kopte vlak voor doel een inzet van Frank Stapleton weg. schoten van Talbot, Price en Brady misten kracht om de uit blinkende doelman Pereira te verontrusten. De voor Valencia Kempes en Brady bleken op de be slissende momenten niet meer in staat van elf meter raak te schie ten. Solsona, Rodriguez, Castcl- janus en Bonhof (allen Valencia) en Stapleton, Sunderland, Talbot en Hollens (Arsenal) troffen wel doel. Pereira keerde tenslotte de strafschop van Graham Rix. De avond van die speler was er, be grijpelijk, meteen door vergald. Ik denk niet dat ik ooit nog een strafschop zal nemen. Het is toch verschrikkelijk dat ik in mijn eentje de Europa Cup heb weg gegeven verweet Graham Rix- zich achteraf. "Zolang ik zal voetballen geloof ik niet dat ik dat moment ooit zal vergeten' Een 'schlemielige' nederlaag der halve voor Arsenal, dat slechts medelijden restte van de zijde van Valencia-trainer Alfredo di Stefano. De voormalige 'blonde pijl' van Real Madrid oordeelde, nadat hij tot bezinning was ge komen, "dat eigenlijk deze wed strijd na 90 minuten stopgezet had moeten worden." "Eigenlijk zou een tweede wedstrijd de bes te oplossing zijn geweest, want nu heeft Arsenal wél hard ge werkt, maar toch verloren." "Door domme pech", wist ook de teleurgestelde Arsenal-manager Terry Neill. We hebben dit sei zoen al 68 wedstrijden gespeeld, maar wat is het resultaat? Dat we niets tastbaars hebben kunnen winnen. En dat is voor ons een bittere pil". BRUSSEL (GPD) - De met enige zorg tegemoet geziene komst van zo'n 15.000 Engelse Arsenal-supporters heeft in en rond het Brusselse Hei- zelstadion nauwelijks problemen opgeleverd. De politie, massaal aan wezig, behoefde nauwelijks in actie te komen. Pas na afloop van de wedstrijd wilden de Engelsen het continent nog even kennis laten maken met hun inmiddels berucht geworden vergeldings- drang. Heel even maar, want onmiddellijk beantwoordde de Brusselse politie de charges van de Arsenal-supporters op de aanhangers van Valencia, die met grote hoeveelheden donderbussen de overwinning van hun team vierden. Belgische gendarmes wierpen zich onmiddellijk onvervaard tussen de relschoppers, deelden links en rechts ferme en welgemikte klappen uit met de gummiknuppel en herstelden op deze hardhandige manier de orde in nog geen vijf minuten tijd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21