Woonwand spaart ruimte \Nat heb je nu aan zo'n garantie ZELF COMPOST MAKEN HOUT MET MERKNAAM Creatief met steen Verf reinigen en algen verwijderen VRIJDAG 16 MEI 1980 Compost is een organische meststof die verkregen wordt volgens het „recycling-prin- cipe". Alles wat ooit heeft ge leefd en gegroeid, heeft waar devolle voedingsstoffen aan de grond onttrokken, die we weer terug kunnen winnen. Op de composthoop wordt door een rottingsproces al lerlei tuin- en keukenafval omgezet in levende humüs die alle voedsel bevat die een plant nodig heeft. In de vrije natuur is immers voortdurend een soort com- posteringsproces bezig van allerlei plantenresten. Zo komt kennelijk genoeg voed sel vrij voor een gezonde plantegroei; in de vrije natuur wordt nooit extra bemest! Nu is onze tuin natuurlijk een ge cultiveerd stukje grond en dus niet helemaal te vergelij ken met de vrije natuur. We mogen daar dan ook best een handje helpen, maar liefst op een zo natuurlijk mogelijke wijze, bijvoorbeeld met com post. Dit verrijkt de grond niet alleen met voedingsstof fen maar ook met talloze bo demorganismen, die ervoor zorgen dat de bodem een goede of zelfs een betere structuur krijgt. Alles bij el kaar al genoeg redenen om compost te gaan gebruiken in uw tuin in plaats van allerlei kunstmeststoffen. Boven dien is compost eenvoudig zelf te maken, het kost u niets en u komt mooi van al uw tuin- en keukenafval af, op een verantwoorde en makke lijke manier. Als u er een spe ciale silo of een vat voor maakt of koopt, heeft u er zelfs niet veel ruimte voor no- dig.s De composthoop De meest geschikte plaats voor een composthoop is zoveel mogelijk uit het zicht en in de schaduw. Natuurlijk moet de composthoop wel goed be reikbaar zijn, liefst met een kruiwagen, om het leeghalen te vergemakkelijken. De oorspronkelijke compost hoop werd vroeger altijd ge woon los opgezet en in een trapeziumvorm opgebouwd. In een kleine tuin neemt dat echter vaak te veel ruimte in beslag, dus is een silo of een vat praktischer. Deze kunnen we zelf maken van hout, steen of gaas. Zorg wel dat er vol doende luchtgaten in komen. Als u met planken werkt, moet er zo'n 2,5 cm ruimte tussen de planken komen. Voor het leeghalen van de silo is het makkelijk als u ten min ste één zijde demontabel maakt. Er zijn ook diverse soorten compostvaten te koopnwaarvan bij enkele het compostenngsproces ook aanmerkelijk versneld wordt. Hoe maken we compost? We beginnen met een laagje van zo'n 15 a 20 cm gemengd afval dat rechtstreeks op de grond komt. Het is ook erg goed om met een laagje compost te be ginnen of met natuurlijke mest; dan begint u al met een laag boordevol micro-orga nismen. Als u dat niet bij de hand heeft, kunt u ook direct met afval beginnen. Het duurt dan waarschijnlijk alleen wat langer voor het proces goed op gang komt. In ieder geval moet u geen betonnen of te gelvloertje aanbrengen, aan gezien micro-organismen en wormen uit de grond dan geen vrije doorgang naar de composthoop hebben. Is de laag afval dan zo'n 20 cm dik, dan strooit u er wat kalk over (Dolokal of Maerl). Een flin terdun laagje is al voldoen de. Daarop komt weer een active ringsmiddel in de vorm van natuurlijke mest. Dit kan eventueel ook vervangen worden door bijvoorbeeld bloedmeel, beendermeel of gedroogde koemest. Tot slot sluit u de eerste laag af met een dun laagje zwarte grond om het gistingsproces te be vorderen. Deze laag wordt telkens herhaald tot de hoop ongeveer 150 cm hoog is of tot de silo vol is. Het is dan ver standig de hoop af te dekken met een laagje gras of blad om uitdrogen te voorkomen. Wanneer het compostvat een deksel heeft, is dat niet nodig. Vooral bij droog weer moet u geregeld controleren of de hoop nog vochtig genoeg is en aanvoelt als een uitgeknepen spons. Is dat niet het geval, dan moet er gesproeid wor den. Verder moet u zo'n twee- tot driemaal per jaar de hoop om zetten, waarbij de onderste laag boven komt. Hierdoor komt er weer zuurstof in, waardoor het rottingsproces bevorderd wordt. Verder wordt al het werk voor u ge daan eji hoeft u alleen maar af te wachten tot uw eigen „compostfabriekje" na zes tot twaalf maanden (afhankelijk van onder andere het ge bruikte afval) het eindpro- dukt aflevert. Goede compost stinkt niet, is donkerbruin van kleur en mooi korrelig van structuur. Gebruik ComDost is geschikt voor bijna alle .planten en bijna elke Vele huiskamers lijken door de overal verspreid opgestelde meubelen nogal vol... En dat zijn ze dan vaak ook in werkelijkheid. Een al velejaren geleden bedachte oplossing is de woonwand", waarbij alle bergruimte wordt geconcentreerd in een aantal aan elkaar „geschakelde" kasten en kastjes, open, dichte, met laden, met glas enz. Op dit gebied zijn zeer luxueuze produkten te koop, die er wat de prijs betreft nogal inhak ken. •Er zijn echter ook wel goedkopere alternatieven. In de meubelhandel zijn tegenwoordig allerlei kastelementen te koop. die niet alleen los gebruikt kunnen worden, maar waarmee men ook kan stapelen, combineren en „vormen". Ook bij deze produkten is er groot verschil in prijs, afhanke lijk van materiaal en uitvoering. Redelijk goedkoop zijn de van geplastificeerd plaatmateriaal vervaardig de elementen, gevolgd door de vaak heel fraaie en „eerlijke" exemplaren van vure- of grenehout. Wandstellingsystemen. doorbouwsystemen enz maken het verwezenlijken van een woonwand eveneens tot een aan trekkelijke en zeker niet dure zaak Hel resultaat is meestal dat er aardig wat ruimte wordt gewonnen, in combinatie met zitelementen (losse, makkelijk verplaatsbare eenheden) wordt een flexibel interieur verkregen dat voor een bepaalde gelegen heid snel kan worden veranderd om veel gasten te ontvangen. Of om na verloop van tijd weer eens een andere opstelling te maken. De woon wand laat zo'n spel met de ruimte toe, want die blijft bescheiden tegen de muur staan. Woonwandelementen. of een simpele zelf „gestapelde" combinatie van allerlei elementen, die uiteraard wel goed bij elkaar moeten passen, bieden ook de mogelijkheid om een soort scheidingswand in een (grote) kamer te maken. Daarbij kan, evenals bij opstelling tegen de wand, voor een bepaalde hoogte worden gekozen. Bruikbare hoogteniveaus zijn tafelhoogte, deurhoogte en volle wandhoogte, eventueel aan de boven kant afgezet met een lijst die in hetzelfde materiaal als het plafond kan worden afgewerkt, of die wat materiaal betreft helemaal overeenstemt met de én Bij vrije opstelling, dus als scheidingswand, moeten de ele menten aan de achterzijde een aanvaardbaar uiterlijk hebben. Dat is bij vele massief vuren of grenen produkten zeker het geval. Die achterkant' kan echter ook met meubelstof, schroten, wand panelen e.d. worden afgewerkt. In kleinere vertrekken is het raadzaam om een combinatie van dichte én open elementen te kiezen, zodat de scheidingswand visueel geen barriè re vormt. Ook de hoogtekeuze hangt nauw samen met de grootte van de kamer, en met de diverse functies die hij heeft. Het is wel wat gevaarlijk om zo maar even een flink aantal elementen te kopen en dan maar te zien hoe het allemaal uitpakt. Een beetje voor overleg, goed rondneuzen in meubelzaken en advies vragen aan een goede woninginrichter kan het ruimtelijk spel met de woonwand echter tot een succes maken. Het verzamelen en bewerken van gewone (kiezel)stenen en (half)- edelstenen is een hobby, die de laatste tijd sterk ip de belangstel ling staat. Op hobbybeurzen, zo- mermarkten en andere manifes taties zien we steed meer stands met speciaal gereedschap en ap paratuur voor het bewerken van deze harde tot zeer harde mate rialen. Er worden honderd-en- éèn soorten steen aangeboden, zowel ruw als voorbewerkt, in grote en kleine maten. Half-edel- stenen vindt u er in alle kleuren van de regenboog, doormidden gezaagd, gespleten geslepen of gepolijst. Keus genoeg dus, maar wat kan ik er nu mee doen? zult u zich afvragen. Wel, er zijn mogelijkheden genoeg, en dan gaan we maar meteen van de niet-ruwe, dus voorbewerkte stenen uit. Met de hand geslepen stenen zijn er duur. De meeste stenen zijn daarom in een zoge naamde trommelmachine „ge trommeld" (dat is het glad maken van ruwe stenen d.m.v. een draaiende beweging) en gepo lijst. De grootte van deze hoogglanzende. soms diepge- kieurde half-edelsteentjes loopt van enkele millimeters tot een aantal centimeters. De kleinste worden per soort en-of per kleur per gewicht verkocht, de grotere gaan per stuk. Gepolijste half edelstenen zijn erg decoratief vooral de grotere exemplaren - en doen het als verzameling erg goed in een glazen bak, fles of" zomaar ergens op een boeken- Kleinere stenen verwerken we in sieraden. Bijvoorbeeld in een ketting, oorhanger, armband, ring of speld. U kunt daar spe ciale accessoires voor kopen, in zilver, aluminium of kunststof. Met name op het gebied van arm banden is er een enorme keus. Het enige wat u hoeft te doen, is de (zelf uitgezochte) steentjes met twee-componentenlijm op de juiste plaats plakken. Een andere toepassing brengt de firma Geiko in Amsterdam (Ja- vastraat 160. tel. 020-920168): mo- zaiekschilderijtjes van zeer klei ne halfedelsteentjes in diverse kleuren. Een „steengoed idee. deze wanddecoraties. Ze worden geleverd in een compleet pakket met sorteerbak, grijsbruine lijst (27x32 cm), voorbedrukte kar tonnen ondergrond (elke kleur steen heeft een eigen nummer), lijm en een gebruiksaanwijzing. Er zijn diverse afbeeldingen: vo gels. bloesemtakken, een leeuw en een drietal vlinders. Prijzen variëren van f9.- tot f25.-. Voor degene, die liever een „ruim telijke" versiering van gekleurde steentjes wil hebben, worden pakketten voor bloeiende „steenboompjes" geleverd (links op de foto), compleet met potje, draad, bloemenband, lijm. glad gepolijste steentjes, koperen bloembladhoudertjes en een uit gebreide werkbeschrijving. De totale hoogte van zo'n altijd „bloeiende" steenplant is onge veer 25 cm. Prijzen vanaf f 29,50. U kunt ook bij de firma Geiko eens een kijkje gaan nemen (ze hebben er ook alle ander materialen en gereed schappen op het gebied van de steenbewerking) of telefonische informeren, waar de paketten in uw woonplaats verkrijgbaar zijn. Indien gewenst kunt u een catalogus aanvragen. Gewoon „timmerhout" is tot dus ver altijd een volkomen merkloos produkt geweest. Sinds kort ech ter bestaat er vurehout dat een ei gen „merk" draagt: Kroonhout. Het is te koop in de Hubo-, Woody- en Formidowinkels in heel Nederland, bij elkaar meer dan 200 zaken. Dat beantwoordt aan de bij de consument levende behoefte aan produktherken- ning, die niet alleen voor diep vriezers en tv-toestellen geldt, maar ook voor een zo veel ge bruikt materiaal als hout. Je kunt Hoewel het niet altijd zo goed zichtbaar is, zit er op het verfop- pervlak toch altijd heel wat vuil dat zich niet zo maar met een nat te doek laat verwijderen. Een veel toegepaste methode is: afnemen met ammonia. Prettig werken is dat echter niet. Een uitstekend al ternatief is echter een niet-agres- sief, natuurzuiver produkt, dus zonder synthetische stoffen of fosfaten, kortom, een „werk- en milieuvriendelijk' middel dat onder de ietwat nostalgisch klin kende naam „St.-Marc" al jaren in de handel is maar dat best een beetje meer bekendheid ver dient. Ook om verfoppervlakken gewoon schoon te maken, zonder dal er opnieuw geschilderd wordt, is het uitstekend geschikt. Wie toch nog een beetje voorjaars schoonmaakwoede in zich voelt opkomen, kan met St.-Marc ook de groene algenaanslag op muren j enz. verwijderen. Groezelig ge worden tuinmeubels, zelfs de be kleding daarvan, kunnen er eveneens mee gereinigd wor den. Wat trouwens ook wel plezierig is: het is een goedkoop produkt. De verpakking vermeldt overigens nog een hele reeks handige toe- j passingen. nu. als je klachten zou hebben, tenminste naar de winkel terug gaan en zeggen: ik heb merkhout gekocht, dus dat moet roed zijn! Bij de lancering van Kroonhout is overigens niet alleen sprake van een etiket op het normale stan daardprogramma plakken. On der de merk vlag zijn 22 van de meest gangbare dikte-breedte- maten opgenomen (van 7 x 18 mm tot 45 x 68 mm) en in élk van die afmetingen zijn vijf verschil lende lengtematen verkrijgbaar: 148, 178, 208, 238 en 268 cm. Dat zijn goed uitgekiende afmetin gen, die het voordeel hebben dat afval zo Veel mogelijk kan wor den beperkt. Wanneer men voor af de vereiste lengten voor een bepaalde klus goed uitrekent, kan dat tot een zekere kostenbe sparing leiden. In principe hoeft het „verzaagde" stuk dan nooit langer dan 15 cm te zijn. In Amsterdam wordt gewerkt aan de inrichting van een "vrou wenkunsthuis", een ontmoe tingscentrum voor vrouwen in de beeldende kunst. De SVBK, de Stichting Vrouwen in de Beel dende Kunst, heeft als onderko men voor zo'n ontmoetingscen trum een ruimte weten te huren in een complex van drie door Monumentenzorg beschermde pakhuizen aan de Zoutkeets gracht in de hoofdstad. Het adres van het Vrouwenkunsthuis is Zoutkeetsgracht 118 Amster dam, telefoon 020-268456. mede, dut bovengenoemde garantiebepuhngen gegeven worden door alle fabrikanten du- aangesloten zijn bij de Stichting Centraal Tapijtbureau. Hoogachtend" Nog voordeliger In 1969 kost het gebloemde wollen Hiltontapijt van Bergoss al f269 per meter. Maar het echtpaar H. verhuist naar een huis waar ze er wie-weet-hoe-lang op zullen wo nen, dus hebben ze er wel wat voor over om meteen iets goeds te nemen. Wollen tapijt met zo'n grote naam, dat blijft lang mooi, zeggen ze tegen elkaar. Kijk maar, anders zouden ze er geen 5 jaar garantie op geven. Het wordt bij elkaar een heel be drag om met dat dure Bergossta- pijt een kamer te laten stofferen. Er moet ondertapijt onder, en het moet op latjes worden gespij kerd. Maar als het eenmaal ligt, is het prachtig om te zien. Toch, na het eerste mooie begin, komt er een moment dat de H.'s een beetje bezorgd naar hun vloer beginnen te kijken. Wat een wol len pluis komt er af. Maar van andere mensen horen ze dat wol altijd nogal afpluist in het begin. Dat zal minder worden, na een tijdje. Wacht maar af. Maar het lijkt waarachtig wel of het ta pijt kaal begint te worden hier en daar. "Zie je dat", zeggen ze tegen elkaar. "Zie je dat, daar bij die stoel, daar wordt het veel dunner". Zo gaat de tijd voorbij. "Ach," stellen ze elkaar dan weer gerust, "dat valt wel mee. Dat is natuurlijk een beetje geplet, en dan met de lichtval erover lijkt het net of het dunner is". Zo gaat de tijd voorbij. Een jaar, twee jaar, drie jaar. Dan is er geen twijfel meer aan dat hun dure Hiltontapijt echt slijt. Je ziet de kale plekken nu zo zit ten. Er is al een plaats waar de spandraden er doorheen scheme ren. Dat gaat een gat worden, als het zo doorgaat Ze gaat naar de winkel die het tapijt heeft gelegd. "U moet eens ko men kijken naar dat Hiltontapijt van ons", zeggen ze. "Er ligt voor een kapitaal in onze kamer. Nou het is wat moois. De gaten vallen er in. Wij hebben zeker een fa- brieksfout gehad. Daar willen we dan nu graag de garantie op heb ben". Er komt iemand kijken. "Hoe is het mogelijk", zegt hij, als ze vertellen dat ze maar met hun tweeën zijn en in huis altijd op pantoffels lopen, "zo'n slijtage, dat is onvoorstelbaar". Ze krijgen een formulier toege stuurd van Bergoss uit Oss, waarop ze nog eens helemaal moeten invullen wat er aan de hand is met hun Hilton. Daarna ontvangen zij bericht dat er als nog iemand van Bergoss naar zal komen kijken. Er verschijnt echter niemand. Mis schien door de vakantietijd of personeelsgebrek, denken de H.'s en ze wachten geduldig een maand lang. Dan schrijven zij nog eens een brief naar Oss, maar daar komt ook geen enkele reac tie op. Vergoedingsvoorstel Als wij de draad weer voor hen op nemen en de klacht aanhangig maken bij Bergoss. wordt niet duidelijk waardoor dit lange stil zwijgen van de tapijtfabriek komt, maar in elk geval gaat er twee weken later alsnog iemand van de servicedienst bij de H.'s de schade opnemen. Deze functionaris bekijkt de boel en zegt dat hij het volgende ver goedingsvoorstel kan doen: 30 procent korting bij aankoop van nieuw tapijt, en ze hebben bij Bergoss wel de indruk dat de winkelier dat nieuwe tapijt dan wel gratis wil leggen. De H.'s zijn enigszins overdonderd door dit "gebaar. Zo'n meneer die helemaal uit Oss is gekomen, en die zegt dat dit de normale ma nier van garantieberekening is, die zal het wel weten. Maar nieuw tapijt moeten kopen, dat is na tuurlijk wel een tegenvaller. Ze proberen nog eens iets meer: Door L. Bakker "Zouden wc dit tapijt dan niet mogen houden voor in de slaap kamer. Daar vallen de kale plek ken er bij het versnijden wel af. of je ziet ze in elk geval niet onder het bed". "Nee", zegt de man uit Oss streng, "als u in aanmerking wilt kernen voor ons garantie-aanbod, dan moeten wij dit tapijt terugheb ben" De H.'s gaan de stad eens in, om te kijken wat Hilton nu kost. Het is intussen aardig wat duurder ge worden. De prijs is nu f379,- per meter, zien ze ergens. Men hun 30 procent garantie eraf, zou dat voor hen neerkomen op f265,30 voor hetzelfde tapijt dat destijds f269,- heeft gekost. Tel uit je winst: 3 gulden 70 cent per meter. Op de hele kamer van de H.'s be tekent dit dus dat er tegenover een schadepost van ettelijke honderden guldens, in totaal slechts een paar tientjes vergoe ding staat. Dankzij de vijf jaar garantie "Je verwacht wat anders" Wij trachten beter begrip te vinden bij de Bergoss fabrieken. Wij schrijven aan Bergpss: "Men koopt tapijt met een meterprijs van f269 toch in het algemeen niet om het zo snel afte schrijven. Het feit dat er 5 jaar garantie op wordt gegeven, wekt andere verwachtingen. In de tijd dat het in haar huis lag. heeft mevrouw Hendriks er trouwens niet steeds met pl<.zier op gezeten. Zulke slij- tageverschijselen schenken een mens geen genoegen. Wij hopen dat ook dat u haar een aanbod kunt doen waaruit blijkt dat u als fabrikant van een kwaliteitsarti- kel de schade van een door een toevalligheid teleurstellend pro dukt op overtuigende wijze door de consument opvangt". "Dat is gebruikelijk" Maar Bergoss voelt niets voor een billijker regeling. Men antwoordt ons: "Op het geplaatste tapijt wordt inderdaad 5 jaar garantie gegeven, doch met een gebruik- safschrijving van 20 procent per jaar. Dat is in de tapijt branche gebruikelijk Het tapijt is 2 janua ri 1976 geplaatst en de klacht is door ons op 5 juli 1979 ontvangen. Onze servicedienst heeft gecon stateerd dat het tapijt slijtage ver toont en wegen.-, de bovenge noemde gebruikstermijn is een afschrijving van 70 procent van toepassing Tevens delen wij u .Later laat de stofferingsfirma waar het tapijt is gekohet, het echtpaar H. weten dat er uitein delijk 40 procent korting door Bergoss is toegekend. Toch nog een kleine tegemoetkoming, denken de H.'s Maar mis. Want nu staat er bij dat de "garantiebepalingen" van Bergoss nog onvoordeliger moe ten worden verstaan dan ieder een al vreesde Zij krijgen de kor ting niet op de prijs van (nieuw) tapijt, nee. de 40 procent wordt berekend naar de koopprijs van het (oude) tapijt. Dat heeft tot ge volg dat ze nu zelfs nog duurder uit zijn dan destijds bu de aan schaf Reken maar na. Als ze nieuw Hil- ton-tapijt gaan kopen, gaat er voor hen 40 procent "garantie" af van de oude meterprijs van f 269,- is f 107,60 af. Kost het tapijt nu in de winkel f379, dan betalen zij dus "slechts" f271,40. Dat is dus nog 2 gulden 40 rrtéér dan do nieuwprijs van hun te snel versle ten tapyt-met-garantie is ge- Dit compostvat, de rotocrop vc compost onderuit kunt schepp tuin. De voedingswaarde er van is erg hoog en het is een prima bodemverbeteraar. Aanbrengen doet u heel een voudig in het voor- of najaar door een laagje van zo'n 2,5 cm tussen uw planten uit te spreiden. Met een frees of de fa. Wijs uit Amsterdam, is erg vork kan dit vervolgens heel oppervlakkig ondergewerkt worden voor het betere resul taat. Omdat compost vrij veel kalk bevat, is het echter slecht te gebruiken bij heideplanten, diverse coniferen, rododen- praktisch omdat u kant-en-klare drons, azalea's en andere zuurminnende gewassen. Voor het gazon is regelmatig „dressen" met compost ook heel goed. Het hoge kalkge- halte helpt hier juist mos vorming te voorkomen en te bestrijden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19