Nederland is niet ingericht voor massa-toerisme Actiegroepen gaan bezetting kerncentrale voorbereiden tüfp Handhaving aparte strafbepaling belediging leden koninklijk huis Bosch Super bobines. BOSCH Zeker is zeker Kennedy wil zich terugtrekken onder voorwaarden De eigenheid van uw meubelwand VRIJDAG 16 MEI 1980 VARIA PAGINA 11 D. Engelendirecteur toerisme van de ANWB, houdt zijn hart vast Niet, dat hij een chaos voor spelt. Hij zou niet durven. Maar een lichte angst be kruipt hem wel. Want wat ge beurt er als straks het Neder landse volk de zomer inder daad in eigen land wenst door te brengen? Omdat een uurtje rijden met de auto al vlug zo n f 12.50 aan benzine kost? Of omdat het voorheen zo door zichtige water van de Mid dellandse Zee veel vuiler blijkt te zijn, dan de fleurige folders je willen doen gelo ven? Of omdat je voor een miniem stukje Franse auto route al snel vijftien gulden kwijt bent? De heer D. J. Engelen, directeur toerisme van de ANWB: „Dat kan helemaal niet. Nederland is niet ingericht voor massa toerisme. Ik geloof er niet in hoor, maar als er inderdaad meer Nederlanders hun vakantie in eigen land gaan doorbrengen - zoals dus sommige mensen beweren - dan eh... Nou ja. dan voorzie ik enorme problemen Ten eerste is ook dit jaar de hele vakantie weer samengeperst in zes weken - dus die hele bups zou dan bijvoorbeeld tegelijk op het strand of op de Veluwe gaan zitten - en ten tweede is de kwaliteit en de kwantiteit van de recieatie- voorzieningen in normale tij den al onvoldoende". Normale tijden. Toen de vlieg reizen naar Benidorm, Tor- remolinos of welk afzichtelijk Spaans legodorp dan ook reeds in januari waren volge boekt. Toen er zelfs in het holst van de nacht, kilometers lange files ontstonden bij de grensovergangen bij Zeve naar en Kortrijk. Toen je moest maken dat je als de ge smeerde bliksem in Karinthië kwam omdat anders de cam pings al volledig waren over spoeld door andere, nog snellere Nederlanders. Geen vaderlander die in eigen land leek te blijven. Met hun huisje op wielen zeulend ach ter de volgestouwde perso nenwagen trok het Noma denvolk van Europa des noods naar Lapland, de Zuidpunt van Itahe of Tur kije. Want wat kon je dat nou helemaal kosten? Twee-, driehonderd gulden aan ben zine en wat staangeld voor de camping. Daar had je het eeuwige gejengel van twee oververmoeide kinderen op de achterbank wel voor Maar nu? Wie met z'n caravan naar bijvoorbeeld de kust tussen Marseille en Perpig- nan wil, moet alleen al aan benzine en tolgeld rekenen op een bedrag van om en nabij de 750 gulden. En hoe onbetaal baar de vliegreizen naar de eertijds zo populaire Zuideu- ropese zonne-dorpjes zijn geworden, hebben de vader landse touroperators tot hun schrik reeds gemerkt. En bij de heer Engelen dan toch de verwachting, dat de Ne derlanders de aansporing „Ga Uit In Eigen Landaan hun laars zullen lappen? Of hoopt hij alleen maar. ANWB s toe ristische directeur „Ik hoop het en ik verwacht het ook. Kijk, dat die belangstelling voor vliegreizen zo rigoureus is teruggelopen, wil nog niet meteen zeggen, dat al die mensen maar meteen in Ne derland zullen blijven. Dat zijn namelijk zonaanbidders, als ik ze zo even noemen mag en die willen evengoed naai de warmte. Nou, wat doen die dus? Die pakken nu de auto en gaan naar Zuid-Frankrijk. Zoals die mensen, die altijd naar Zuid-Frankrijk gingen, nu misschien naar Bretagne zullen gaan". Toch merkwaardig. Een direc teur toerisme, die niet alleen verwacht dat vakantievie rend Nederland weer massaal de grens zal overstappen, maar het ook hoopt. Temeer daar hij niet lang geleden nog jammerde over een gat op de toeristenbalans van circa vijf miljard gulden. Nederlanders gaven in het buitenland zeven miljard uit; de door beautiful Holland flitsende Amerika nen, Japanners en Duitsers (om maar een paar bezoekers te noemenslechts twee a drie miljard. Engelen: „Ik zou natuurlijk dolgraag willen roepen: blijf maar lekker hier. Maar ik moet reëel zijn. Kijk eens, we gingen de laatste jaren niet voor niets naar het buiten land. Punt een: het niveau van de gastvrijheid ligt daar veel hoger. Punt twee: je hebt er veel betere accommoda ties. Punt drie - hoewel dat nu een beetje begint weg te val len -: het is er goedkoper. En punt vier: er is veel meer ruimte". Vakantiespreiding Dat laatste probleem zou al voor een deel kunnen worden op gelost als dat al jaren durende gezeur over vakantiesprei ding nu eindelijk eens wordt omgezet in daden. Men hoeft dan immers niet met z'n allen tegelijk het Dolfinarium, de Ginkelse Heide en het Drie landenpunt te bestormen. Engelen: „In die zaak zit nu eindelijk wat schot. Het staat zo goed als vast, dat de zo mervakanties in Nederland in 1981 over tien weken zullen worden uitgesmeerd. Daarbij worden de grote vakanties van de schoolkinderen terug gebracht tot vijf weken - die resterende week kan dan aan de Paasvakantie worden ge plakt of zo - waardoor de spreiding al een stuk groter wordt. En daarmee de ruim te Maar Engelens eerste twee be zwaren tegen het vaderlandse recreatiegebeuren zijn daar mee natuurlijk niet zomaar uitgepoetst. Na een half uur tje wachten zachtjes een met een collega pratende ober roepen met het vriendelijke verzoek of hij wellicht gene gen is een kleine bestelling op te nemen, is in een echt Ne derlands horecabedrijf nog altijd een uitermate hachelij ke affaire. Een grote mond heb je zo. En probeer op zo n feestelijk begonnen dag je zoontje maar eens in de draaimolen van „De Efteling' te krijgen. Als je al niet bereid bent kalm een half uurtje in de rij te gaan staan, loop je al vlug kans terecht te komen in een vechtpartij met andere ongeduldige vaders en moe ders die proberen voor te dringen. Maar is er iets anders dan „De Efteling „Het Ponypark Slagharen", „Flevoland of „Madurodam Er zijn in de omgeving inderdaad altijd wel een paar klompendansen in traditionele klederdracht te bewonderen. Of je kan wellicht naar zon braderie met de onvermijdelijke „oude ambachtslieden", zoals daar zijn: mandenvlechters. klompenmakers en kantklos- ters. Maar ook daar zie je dooi de mensen de attracties niet Wie op het strand van Egmond aan Zee een regenbui ziet aankomen, kan twee dingen doen. Gewoon blijven zitten en zich nat laten worden of naar het zomerhuisje terug gaan om daar met de jas aan - want het mag er nog wel eens kil zijn - een spelletje te gaan ganzeborden met de kinde ren. Andere recreatiemoge lijkheden zijn nauwelijks voorhanden. Bezwaren Engelen: „Een van mijn groot ste bezwaren van Nederland als vakantieland is, dat er zo weinig accommodaties zijn, die onafhankelijk van de weersomstandigheden te ge bruiken zijn. Ik heb jaren ge pleit voor een golfslagbad in Scheveningen. Dwars tegen al het gelach in - want de zee had toch genoeg golven. Dat golfslagbad is er uiteindelijk dan toch gekomen en het zit elke dag mud- en mudvol. Ondanks het feit, dat het toch twaalfeneenhalve gulden kost". „Het valt me op, dat de Neder landse recreatie-exploitant zo weinig inventief is. Neem bij voorbeeld Duitsland. Als daar een campinghouder een overdekt zwembad wil heb ben. dan gaat hij praten met de gemeente. Met als gevolg heel vaak dat dat zwembad er komt en dat in de zomer de toeristen erin zwemmen en in de winter de inwoners van die gemeente. Dat kan hier toch ook?" Dat wel. Maar zullen de cam pinghouders dan niet pijlsnel nog hogere prijzen gaan be rekenen.' Want daar zijn het tenslotte Nederlanders voor. Nu al betaalt een gezin van vier personen voor een nachtje slapen in de heerlijke natuur een bedrag van ge middeld zon vijfentwintig gulden. En er kan geen schommel in de camping- speeltuin worden bijge bouwd of de familie is ge dwongen alweer een kwartje meer te betalen. De kampeerder, de toerist, ze hebben alleen maar plichten en nauwelijks rechten. Er wordt langs de kust zelfs al gedacht aan het heffen van „strandbelasting voor ieder een die even pootje wil baden. Engelen: „En kwam zoiets dan nog maar ten goede aan de toerist. Maar zo werkt de overheid hier niet. Als ze in Loon op Zand een begro tingstekort hebben van drie honderdduizend gulden en ze zien dat „De Efteling" zes honderdduizend bezoekers heeft, dan zeggen ze gewoon, we heffen op elk toegangs bewijs vijftig cent toeristen belasting... Waarmee ik maar wil zeggen, dat de asfaltering van de Dorpsstraat door de toeristen wordt betaald". Te duur Nederland is te duur. Neder land is te ongastvrij, Neder land heeft niet genoeg ac commodaties en Nederland is te klein. Als dan toch, tegen de verwachting van de heer Engelen in, als dan toch eens veel meer landgenoten dan voorheen, hier hun zomer wensen door te brengen. Zo als door andere deskundigen wordt voorspeld. Wat dan? De heer Engelen: „Dan voor zie ik niet alleen de komende maanden geweldige proble men - want nogmaals Neder land is er niet klaar voor - maar ook in de toe komst". „Ik ben dan ernstig bevreesd voor wat wij „de golfbewe ging" noemen. Komende zo- mei teveel toeristen en te weinig capaciteit; de zomer daarop teveel capaciteit - want de recreatie-exploitant gaat zich aanpassen - en te weinig toeristen. Want die zijn ontevreden over het jaar daarvoor en gaan toch maar weer naai het buiten land'. „Uit In Eigen Land". Kan dat eigenlijk wel? Engelen: „Niet zolang iedereen tegelijk met vakantie naar dezelfde plek jes gaat. Zoals nu. Maar zelfs als we in de toekomst een vakantiespreiding zullen krijgen van bijvoorbeeld veertien weken en zelfs als de mensen bereid zouden zijn naar onbekende mooie plek jes te gaan als bijvoorbeeld Gaasterland, en zelfs als we veel betere accommodaties zullen krijgen, dan nog zou maar een klein deel van Ne derland in Nederland op vakantie kunnen gaan. De rest moet echt de grens over. Daarom: „Uit In Eigen Land mijn lijfspreuk is het ROB VAN DEN DOBBEL STEEN legale) kernenergieprogramma", aldus de actievoerders. Zij stellen dat als met het pinkster- weekend de voorstellen van de f terreinbezetting worden overge nomen, alle verdere voorberei- dingen eveneens in het openbaar zullen geschieden. „Wij hebben een meerderheid van de bevol king achter ons staan, we hoeven dus niet, zoals de atoomlobby doet, met middelen als achter baksheid en geheimhouding ons doel te bereiken ADVERTENTIE Méér startvermogen, méér reserve. Bosch Super bobines leveren lol 707r meer vonk spanning tijdens het starten. Hebben meer reserve ti|dens het accelereren en bij hoge snelheden. Gewone bobines kunnen door Boseh Super bobines worden vervangen. Bosch Super bobines voor uitstekende starteigenschappen en een soepel lopende motor Bosch heeft vooreen aantal typen auto's ook een Bosch kontakilozc transistorontsteking. WILLEM VAN RIJN B.v afd Reclame 7( Postbus 8005. 1005 AA Amsterdam LOS ANGELES (AFP/Reuter) - Senator Kennedy heeft gisteren gezegd bereid te zijn zich terug te trekken uit de strijd om de demo cratische presidentskandidatuur onder de voorwaarden dat presi dent Carter met hem in het open baar in debat gaat en een over winning op hem behaalt in de voorverkiezingen van 3 juni. "Wanneer zo'n debat plaatsvindt zal ik de primaries van 3 juni als een referendum beschouwen en me aan de resultaten onderwer pen", aldus Kennedy die sprak voor de persclub van Los Ange les. Het Witte Huis heeft het voorstel van Kennedy onmiddellijk van de hand gewezen. "Er komt he lemaal geen debat", aldus pers secretaris Roy Jenkins. DODEWAARD (GPD) - De Gel derse kernenergiegroeperingen hebben woensdag tijdens een persconferentie in Dodewaard openlijk aangekondigd dat zij van plan zijn het terrein van de kerncentrale in dit dorp te bezet ten. Hoe een en ander in zijn werk zal gaan wordt besproken tijdens een anti-kernenergiemanifestatie die met Pinksteren in een ten tenkamp bij een recreatiepias in de buurt van Dodewaard wordt gehouden. Voor deze manifesta tie waar rond 5000 sympathisan ten worden verwacht en die plaatsvindt op zaterdag en de eerste pinksterdag, heeft de bur gemeester van Valburg nog steeds geen toestemming gege- De organisatoren van de manifesta tie, vertegenwoordigers van de Gelderse stroomgroepen Stop Kernenergie en diverse energie comités eisen dat de Dodewaard- centrale voor het einde van sep tember gesloten moet zijn. Is dit niet het geval dan zal in oktober de bezettingsactie worden uitge voerd. Het motief voor deze harde actie is dat men het gevoel heeft dat men al lang genoeg aan het lijntje wordt gehouden. De overheid heeft volgens hen nog steeds niets geleerd van gebeurtenissen in Harrisburg en de Kema in Arnhem en van de brand in de opwerkingsfabriek La Hague in Frankrijk. Volgens de actiegroe pen is kernenergie helemaal niet nodig omdat de conventionele centrales op het moment nog een overcapaciteit hebben. Naar hun mening is gebleken dat de over heid en bedrijfsleven bereid zijn lilegale handelingen te verrich ten om het kernenergiepro gramma dooi te laten gaan „We achten de tijd gekomen om zelf het heft in handen te nemen om een eind te maken aan het mens en milieu vervuilende (en dus ïl- DEN HAAG (GPD) - De regering blijft vasthouden aan het hand haven van de aparte strafbaar stelling van de belediging van bepaalde leden van het Konink lijk Huis. Hoewel in de praktijk strafzaken wegens belediging van deze leden nauwelijks meer President in Joegoslavië BELGRADO (Reuter) - Het uit ne gen leden bestaande staatspresi- dium in Joegoslavië heeft giste ren officieel voor een jaar een nieuwe president en een vice- president gekozen. President is Cvijetin Mijatovic en vice-presi dent Sergej Krajger. Mijatovic is 67 jaar, Servier en een trouwe volgeling van Tito. Sinds voorkomen, vindt de regering een speciale strafbepaling ge- Dat blijkt uit het antwoord van premier Van Agt op opmerkin gen uit de Tweede Kamer over een aantal juridische bepalingen rond het koningshuis. Met name 1933 is hij lid van de - toen illegale - communistische partij. In de Tweede Wereldoorlog was hij politiek commissaris van de Par tizanen van Tito in zi jn geboorte streek. Na de machtsovername bekleedde hij hoge partij- en re geringsfuncties in Bosnie-Herze- gowina. In 1958 werd Mijatovic hoofdredac teur van het partijblad "Kommu- nist", in 1962 ambassadeur in Moskou en in 1965 secretaris en later voorzitter van de partij in Bosnie-Herzegowina. In 1969 kwam hij naar Belgrado, in de partijleiding. de PvdA-fractie had gevraagd de aparte .strafbaarstelling te schrappen, omdat in dfc wet al al gemene bepalingen over beledi ging voorkomen. Volgens de regering heeft het handhaven van dit artikel echter een preventieve werking en gaat het bovendien om veelal bijzon dere gevallen. Overigens zijn de meeste andere fracties het met dit regeringsstandpunt eens. Sinds 1972 heeft geen strafrechte lijke vervolging meer plaatsge vonden van gevallen van beledi ging van het staatshoofd Tussen 1965 en 1972 zijn er overigens slechts 16 veroordelingen ge weest, tegen 65 seponeringen en vier vrijspraken. Het wetsontwerp beperkt ten op zichte van de huidige wetten de straf voor belediging van de Ko ning tot maximaal vijfjaar, en die van diens echtgenoot, zijn opvol ger en diens echtgenoot alsmede de eventuele regent tot maximaal - Prinses Juliana (links) en prins Bemhard hebben woens dag in Rotterdam de bijeen komst bijgewoond die werd ge houden ter herdenking van het bombardement van Rotterdam op 14 mei 1940. Ook aanwezig waren de Rotterdamse burge meester Van der Louw 'op voor grond) en de vroegere Westduit- se kanselier Brandt (rechts van Van der Louw). OUD VISSERSKAMP - In een polder bij Spijkenisse zijn resten van een ruim vierduizend jaar oud visserskamp gevonden. In het Rijksmuseum voor Oudhe den in Leen, dat zich met de op gravingen bezighoudt, zijn al wat oudheden ondergebracht. ONLUSTEN IN PARIJS PARIJS (Reuter'AFP) - Bij de on geregeldheden van woensdag in het Quartier Latin in Parijs zijn 45 agenten gewond, van wie twee ernstig, zo heeft de politie mee gedeeld. De politie heeft 140 ar restaties verricht. 21 Arrestanten zijn in staat van beschuldiging gesteld wegens het verstoren van de openbare orde, wapenbezit of plundering. Duizenden studenten, die betoog den tegen de beperking van het aantal buitenlandse studenten aan Franse universiteiten, raak ten woensdag slaags met de poli tie. Hoeveel gewonden er aan de kant van de betogers zijn geval len is niet bekend. Dinsdag kwam in Parijs een 30-jange man om het leven toen hij tijdens een inval van de politie op het univer siteitsterrein van een dak viel. In het Quartier Latin werd er tot woensdagavond laat sporadisch gevochten tussen politie en stu denten. Ook in andere steden is geprotesteerd tegen de plannen het aantal buitenlandse studen ten te beperken. Nico Haasbroek naar de VARA HILVERSUM IV 36 jarige jour nalist Nico Haasbroek wordt met ingang van 15 augustus groeps leider van de info-groep van de VARA-radio Haasbroek was tot voor een paar maanden als free lance werkzaam in de Verenigde Staten en werkte toen ook al als correspondent mee aan de VA- RA-radio. Onder de info-groep ressorteren progi mamma i al* 'Dingen van de dag De rode draad Z. I. a la crème", Hoor haai de con sumentenrubriek en de vroege Ba nz-Bord Omnia

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11