NMR. Suriname beschuldigt oud-minister STRAUSS ONZEKER NA NEDERLAAG Binaisa is macht in Oeganda kwijt Libiërs moeten uit Engeland weg I herscfii/drfnks Europa versterkt defensie DINSDAG 13 MEI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 BRUSSEL - Alle Europese NAVO-landen hebben be loofd hun reservestrijdkrach ten te zullen versterken. Dit moet nu gebeuren omdat de Verenigde Staten duidelijk hebben gemaakt dat de Ame rikaanse reservetroepen voortaan bestemd zullen zijn voor inzet in andere delen van de wereld. Dit zei de West- duitse minister van defensie Hans Apel gisteren na afloop van de bijeenkomst van de defensieministers van de Eu ropese NAVO-landen (behal ve Frankrijk) in Brussel. Amerika zal geen troepen uit West-Europa terughalen, maar Amerikaanse reserves die oorspronkelijk voor de NAVO waren bestemd (dus voor inzet in West-Europa) kunnen voortaan elders in de wereld worden ingezet. Na deze Amerikaanse bood schap, enkele weken geleden al overgebracht door de Ame rikaanse staatssecretaris van defensie Robert Komer, gaan de Europese NAVO-landen hun aandacht richten op het toerusten van reservetroe- Minister Apel herinnerde er aan dat al in mei 1978 door de NAVO-landen was overeen gekomen dat meer aandacht aan de reservetroepen moest worden besteed. Na het Rus sische ingrijpen in Afghanis tan is deze afspraak, neerge legd m het zogenaamde lan- ge-termijn defensiepro gramma van de NAVO-lan den, meer dan ooit actueel. Minister Apel voegde er wel aan toe dat bij dit soort veran deringen in plannen de finan ciën niet uit het oog moet ver liezen. Zoals bekend hebben de NAVO-landen afgespro ken hun defensieuitgaven jaarlijks met drie procent reëel (zonder inflatie) te zul len laten stijgen. Minister Apel, voorzitter van de bijeenkomst van defensiemi nisters van de Europese NA VO-landen, zei te verwachten dat de NAVO-landen komend najaar zullen beslissen over wijzigingen in de belangrijk ste plannen bij de defensiein- spanmng naar aanleiding van de Russische inval in Afgha nistan. De Amerikaanse wen sen op dit gebied zullen van daag en morgen worden be nadrukt door defensiemin- stér Harold Brown en de nieuwe Amerikaanse be windsman van buitenlandse zaken Muskie. Op voorhand legden de Euro pese defensieministers in een verklaring vast dat ze bereid zijn hun aandeel in de defen- sielast te dragen „in het bij zonder in het licht van de toe genomen verantwoordelijk heden van de Verenigde Sta ten". De Sowjet-Unie werd te verstaan gegeven dat de Eu ropese NAVO-landen vast houden aan het „wereldwij de, ondeelbare en wederkeri ge proces van ontspanning waarvan de voortzetting des te moeilijker is geworden door de Russische invasie in Afghanistan", aldus het slot communiqué. De Nederlandse minister van defensie Scholten benadruk te tijdens het beraad nog eens dat de Nederlandse regering vasthoudt aan de ontspan ning als politiek doel. Hij sprak de hoop uit dat SALT II, het Amerikaans-Russische akkoord over beperking van de strategische kernwapens, binnenkort door de Verenig de Staten zal worden onder tekend. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - De regeringschef van de Bondsrepubliek weet waar hij aan toe is. Op een bestuursverga dering van zijn partij zei SPD-vi- cevoorzitter Helmut Schmidt gis teren dat de absolute meerder heid van het Duitse volk zijn poli tiek goedkeurt. Ondanks het feit dat coalitiepartner FDP bij de deelstaatverkiezing en in Noord- rijn-Westfalen ruim 1,7 procent verloor en daardoor 1340 stem men te kort kwam voor de kies drempel van 5 procent, hadden SPD en FDP samen toch bijna 1,6 procent gewonnen in vergelij king met de verkiezingen van 1975. Schmidt „Dat is met name te danken aan onze buitenlandse politiek, aan onze inzet om de spanningen tussen Oost en West te verminderen". Bondskanselier Schmidt kan te vreden zijn. Hij is namelijk de ei genlijke winnaar van de voor de sociaal-democraten zo gunstig uitgevallen verkiezingen. In Noordrijn-Westfalen, waar bijna eenderde van de hele Duitse be volking woont, heeft de SPD haar verkiezingscampagne uitslui tend afgestemd op de populari teit van Helmut Schmidt en de angst voor Franz Josef Strauss. De verkiezingen van zondag wa ren dan ook in feite Bondsdag verkiezingen, of met andere woorden, „kanselier§verkiezin- gen". De sensationele gebeurtenissen in Noordrijn-Westfalen hebben ge leid tot een nieuwe slagorde. In de sterkste deelstaat regeren de vrije democraten niet meer met de partij waarmee zij in Bonn de bondsregering hebben gevormd. De FDP-minister van economi sche zaken, Otto Graf Lambs- dorff, zei als eerste liberaal dat er geen twijfel aan kan bestaan dat de FDP trouw blijft aan de SPD. Maar dat neemt niet weg dat de uitgangspositie van de liberalen voor de bondsdagverkiezingen van oktober ingrijpend is veran derd. Om als partij te overleven, is de FDP gedwongen duidelijk te maken wat haar dan precies onderscheidt van de SPD. Dat kan ten koste gaan van het „mooie coalitiebeeld" dat men de kiezers moet verkopen. In SPD-kringen werd gisteren ge speculeerd op een „medelijden" voor de FDP in oktober. Verder zouden de liberalen zich, aldus een hoge sociaal-democratische partijfunctionaris, voor de der de omschrijving catastrofaal. Na een verlies van ruim vijf pro cent twee weken geleden bij de verkiezingen in het Saarland, nu een verlies van bijna vier procent in Noordrijn-Westfalen! Cijfers die zelden meer voorkomen in de Duitse politiek. Het ligt voor de hand aan te nemen Bij de deelstaatverkiezingen in Noördri jn Westfalen van afgelopen zon dag is de voorlopige officiële uitslag als volgt: SPD 48,4 1975: 45,1 106 zetels (1975: 91) CDU-CSU 43,2 1975: 47,1 95 zetels (1975: 95) FDP 4,9 1975: 6,7 0 zetels (1975: 14) Grünen 3 Bondsdagverkiezingen geen zor gen hoeven te maken omdat het Duitse kiezersvolk in ieder geval niet een „geheel rode" regering wil zien. Uitsluitend de „Sozi's" aan de macht is voor velen in dit land een schrikbeeld. Terwijl de toestand van de FDP met het woord dramatisch kan worden omschreven, geldt voor de positie van de CDU-CSU eer dat de kandidaat-kanselier van de oppositie, Franz Josef Strauss, voor deze nederlagen verant woordelijk is. Strauss zelf heeft dit uiteraard verontwaardigd d van de hand gewezen. Hij is on middellijk begonnen om de gro tere zusterpartij van zijn eigen CSU allerlei verwijten te maken. De CDU heeft volgens de kandi daat in het land van Rijn en Ruhr niet genoeg hardheid ge toond. Hetzelfde zei 9trauss ook na de Bondsdagverkiezing in 1976. toen de CDU-CSU weliswaar won maar niet de absolute meer derheid haalde. Franz Josef maakte CDU-politici destijds uit voor „pygmeeën, dwergen, idio ten en zwetsers". Hij liet zich echter door deze zelfde „politici in vestzakformaat (al dus Strauss) enkele jaren later benoemen tot kandidaat-kanse lier roaar nu het er naar uitziet dat hij inderdaad niet verder zal ko men dan kandidaat, krijgen zijn CDU-collega's daar, wederom de schuld van. In het hoofdkwartier van de CDU in Bonn, het Konrad Adenauer- huis, hebben gisteren bijna alle CDU-leiders, gevraagd en onge vraagd, beweerd dat er nu niet meer over kan worden gepraat of er misschien een andere lijst trekker voor de Bondsdagverkie zingen moet komen. Ernst Al- brecht, door Strauss als kandi daat verdrongen: „Ik zal alles doen om zo'n discussie te vermij den". De geschiedenis heeft uit gewezen dat dit soort verklarin gen er in de CDU juist toe leiden dat er wél een discussie over per sonen ontstaat. CDU-voorzitter Helmut Kohl, kan daar van mee praten. De vraag is of Strauss nog over de nodige autoriteit beschikt om de gang van zaken binnen de Union beslissend te bepalen. Er zijn waarschijnlijk teveel CDU-leden die ervan overtuigd zijn dat het aan hem ligt dat hun partij het in het Saarland en Noordrijn-West falen zo slecht heeft gedaan. De CDU-top kan, bij gebrek aan goede alternatieven, niet anders doen dan tandenknarsend de eed van trouw op Franz Josef afleg gen. Het partijvolk zal echter op heldering willen hebben over de betekenis van de persoon Strauss bij de afgelopen deelstaatverkie zingen en zo mogelijk bij de ko mende Bondsdagverkiezingen. Als de CDU aanhangers tenmin ste niet nu al zijn gedemorali seerd. PRONK ZOU GELD HEBBEN GEGEVEN VOOR TEGENCOUP (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO - Op een persconferentie van de Nationale Militaire Raad, de feitelijke machthebbers in Suriname, is Gisteren de Nederlandse oud-minister drs. Jan Pronk er van beschuldigd betrokken te zijn geweest bij de misluk te invasie van twee weken geleden. De voorzitter van de NMR, Sital, liet bandjes draaien waarop een van de be trokkenen bij de „tegencoup" van de gedode adjudant Ormskerk, Pronk noemde als betrokkene. eigen verklaringen. Maar Orms- £)e ballon Kitty Hawk kwa QUEBEC - Kris Anderson kijkt de helium ballon na. waarmee hij. ballonvaarder over Noord-Amerika zonder tusselanding i^oltooiden bos bij de rivier de St. Lawr i zijn vader Maxie gisteren de eerste Canada, terecht kerk, die Sital karakteriseerde als gistermorgen. Dc toch was verleden week donderdag in San Francisco begonnen. Vader en zoon legden Zuid-Af rika stemt in met YN-voorstel NEW YORK (Reuter) - Zuid-Afrika heeft ingestemd met het V.N.-voorstel tot instelling van een gedemilitariseerde zone in Namibië (Zuidwest-Afrika) als onderdeel van het onafhanke lijkheidsplan voor dit gebied. Het heeft echter ook de garantie ge vraagd van onpartijdigheid van de V.N. in de periode tot de ver kiezingen, aldus een zegsman. De gedemilitariseerde zone zou zich uitstrekken over 50 km aan beide zijden van de noordgrens van Namibië. Zuid-Afrika zou dit hebben gezegd in antwoord op een rapport dat Waldheim op 31 maar heeft uit gebracht. De inhoud van dit ant woord is niet officieel gepubli ceerd. Pronk zelf ontkende gisteravond ook maar iets met Ormskerk en de zijnen te maken te hebben ge had. Hij zei voor het eerst van Ormskerk en zijn plannen te hebben vernomen toen bijna twee weken geleden de eerste be richten over de mislukte tegen- coup in de pers verschenen. De medestrijder van Ormskerk, de sinds 1973 in Suriname verblij vende Nederlandse monteur Jo hannes Krol (43) was zelf aanwe zig op de persconferentie. Hij verklaarde dat hij uit gesprekken met Ormskerk had begrepen dat de voormalige Nederlandse mi nister van ontwikkelingssamen werking een de Surinaamse ex- landbouwminister bij een tegen- coup Kasantaroeno steun zou hebben toegezegd en daarvoor ook geld had gegeven. Krol, die een rustige maar afwezige indruk maakte, bevestigde ten overstaan van de pers dat het geen hij op de bandjes verklaar de, uit zijn mond kwam. Andere namen die vielen, waren die van Kasantaroeno, de parlementa riërs Roy Botse, Nooitmeer en Bean, terwijl ook gesuggereerd werd dat de consul-generaal van Venezuela en iemand van het Franse consulaat op de hoogte waren van de plannen. Krol had het ook over twee niet nader aan geduide Molukkers. Voorzitter Sital van de NMR gaf een'tamelijk onduidelijke uiteen zetting over wat werd genoemd „een daad van conta-revolutio- nairen tegen de stapt". Uit papie ren die in de bagage van Orms kerk zijn gevonden, zou blijken dat de sinds de staatsgreep van februari in Nederland wonende ex-minister Kasantaroeno achter de organisatie te Er werden door Kasantaroeno ondertekende brieven getoond die gericht wa ren aan dr. Codfried, de bedrijfs arts van de firma Kersten, Daarin werd in telegramstijl medege deeld dat Ormskerk Kasantaroe- no's vertrouwensman was en dat Codfried hem alle medewerking moest verlenen. Op het moment dat Ormskerk in Suriname was, begin april, was Codfried echter al gearresteerd. Ormskerk zelf werd op 1 mei gear resteerd, toen hij vanuit Saint Laurent in Frans Guyana naar Albina op Surinaams grondge bied de Marowijnerivier over stak. Hij zou daarvoor al vijf maal eerder verkenningstochten heb ben gemaakt naar o.a. Moengo en Paramaribo, waarbij hij de even eens gearresteerde parlementa riërs Nooitmeer en Bean be zocht. Ormskerk logeerde in een hotel te Saint Laurent, waar de Franse gendarmerie zijn bagage in be slag heeft genomen, nadat hij door de Surinamers was gearres teerd. Uit de plannen van Orms kerk en de brieven van Kasanta roeno moet volgens de NMR blij ken, dat de organisatie van een tegencoup ver gevorderd was. De in de plannen genoemde datum was 15 mei of daaromtrent. Uit hetgeen op de persconferentie werd gepresenteerd, is evenwel verder niet zoveel overtuigend bewijsmateriaal te destilleren. Dat Kasantaroeno bij de mislukte staatsgreep betrokken was, spreekt uit de brieven. Ook uit verklaringen van de gearresteer de vader van Kasantaroeno zou die betrokkenheid blijken. Dat Ormskerk met een gewapende, actie bezig was en daarvoor me destanders zocht, is ook zeker. Dat de parlementariërs Nooit- i „taaie", maar die door andere insiders als een onverwacht toch gevaarlijke gek wordt gekwalifi ceerd moet voor een deel met een onzinnige droomcoup hebben rondgelopen. Illustratief is ook dat in de wapen depots die in Ormskerks papie ren werden genoemd, niets is ge vonden, op wat explosieven in Albina na. De wapens die werden getoond waren miniem in aantal. Hoewel de indruk wordt gewekt door de NMR dat de wapens via Frans Guana waren aangevoerd, zijn ze herkenbaar als dezelfde die het Surinaamse leger ge bruikt. Dat klopt met de verhalen dat al voor de staatsgreep van 25 februari op grote schaal wapens uit de kazernes waren verdwe- Een vreemd punt blijft de financie ring van de samenzwering. Uit de brieven van Kasantaroeno is op te maken dat deze geen geld heeft om de overtocht van huurlingen te financieren. Hij doet aan Cod fried het verzoek Ormskerk geld te overhandigen. De verklaring van Krol over de financiële deel name van Pronk wordt er ook al daardoor niet betrouwbaarder op. In de slotverklaring dankte de NMR-voorzitter de bevolking en de binnenlandse veiligheids dienst voor de wijze waarop zij hun medewerking hadden ver leend bij het weerstaan van de mislukte tegencoup. afstand af v i 4825 kilometer. Verdwenen Japanner terug op Filippijnen MANILLA (AFP) - Men heeft op de Filippijnen in een schuilplaats in het oosten van de provincie Mindoro een man aangetroffen, die waar schijnlijk een Japans militair is die sinds de Tweede We reldoorlog wordt vermist. Dit heeft een krant in Manilla gemeld. Volgens de krant betreft het hier sergeant Fumio Nakan- hara, van wie de laatste 36 jaar niets meer was vernomen. Een vroegere collega die sa men met hem zou hebben gewerkt voor de inlichtin gendienst van het keizerlijke leger, beweert ten stelligste hier van doen te hebben met sergeant Nakahara. ook al ontkent de man-in-kwestie dit met klem. CAIRO (Reuter) - Premier Mustafa Khalil van Egypte heeft gisteren het ontslag van zijn elf maanden geleden gevormde regering in gediend. Hij maakt hiermee de weg vrij voor president Sadat om tijdelijk het premierschap over te nemen in het kader van een uit gebreid binnenlands hervor mingsprogramma. Regeringsfunctionarissen ver klaarden dat het ontslag alleen binnenlandse betekenis heeft en dat de buiten'nndse politiek on gewijzigd blijft. Verwacht wordt lat president Sa- dat in een morgen te houden rede Egyptisch kabinet dient ontslag in bijzonderheden over de hervor mingsplannen bekend zal ma ken. Naar verluidt behelzen deze onder meer grondwetwijzigingen en mogelijk nieuwe parlements verkiezingen. Waarschijnlijk zal Sadat ook de noodtoestand op heffen met hét argument dat de staat van oorlog met Israël tot het verleden behoort. In zijn ontslagbrief aan Sadat zegt de premier "nu een nieuw sta dium van nationale actie begint zijn wij vol vertrouwen dat u, Sa dat, de juiste beslissingen neemt en daarbij de hoogste belangen van het land betrekt". De regering-Khalil werd vorig jaar juni gevormd. Zij was het eerste op partijen gebaseerde kabinet onder Sadats meerpartijenstelsel en vertegenwoordigde de natio nale democratische partij van de president zelf. KAMPALA (DPA)- In een gis teravond via de radio ver spreide verklaring van de mi litaire commissie van het Oe- gandese nationale bevrij dingsfront is gezegd dat zij Bahama's eisen excuus van Cuba NASSAU/BAHAMAS (UPI) - De regering van Bahama-eilanden heeft geëist dat Cuba zich for meel verontschuldigt voor de be schieting van een patrouille-boot van de kustwacht van de Baha ma's, waarbij zaterdag vier opva renden werden gedood. Tevens moet Cuba alle schade vergoeden die het gevolg is van de "kwaad aardige aanval". In een officieel protest, dat gisteren na een bijeenkomst van nationale veiligheidsraad van de Bahama's is opgesteld, wordt Cuba er te-- vens van beschuldigd zoekacties naar vermisten te hebben gehin derd. Het Cubaanse persbureau Prensa heeft de aanval van de MIG- straaljagers een "zorgwekkend incident" genoemd. Cubaanse piloten zouden de patrouilleboot hebben aangezien voor een "pira- tenschip", dat twee vissersboten van de Cubaanse staat wilde wegslepen. 'met onmiddellijke ingang' de macht van president Bi naisa heeft overgenomen. In'de verklaring werd er de nadruk op gelegd dat deze afkomstig was van de militaire commissie en niet van het leger. Waarnemers in Kampala meldden dat men met deze verklaring wil vermijden dat de machtswisseling de schijn van een militaire staatsgreep heeft. De militaire commissie staat onder leiding van de minister van ar beid, Paulo Muwanga. Eén van de leden is kolonel David Yyite Ojok, die zaterdag door Binaisa als stafchef van het leger werd ontslagen. Toen de militaire commissie eerder op de dag verklaarde dat Oegan da onder controle van de militai ren stond bleef het onduidelijk of dat betekende dat president Bi naisa was afgezet. Binaisa ver bleef gisteravond in zijn residen tie in Entebbe, een veertigtal ki lometer van de hoofdstad. Hij zou de soldaten, die sinds zaterdag middag belangrijke strategische punten in de hoofdstad Kampala hebben bezet, een ultimatum hebben gesteld. Zij zouden zich voor vandaag tien uur plaatselij ke tijd moeten hebben terugge trokken of anders "de gevolgen moeten dragen". In Daressalaam, de hoofdstad van Tanzanië weid vernomen dat Milton Obote, dip in 1971 door Idi Amin was afgezet, gisteren mat president Julius Nycrere de toe stand in Oeganda heeft bespro ken. ADVERTENTIE wmIt je dmimok nat... «net km^clu! Herschi Cassis met zuiver /ere vruchtensapperren urlijke suikfiis-zcnOefToevoeging v; OQDattitrrnjfce smaak- ot kleurstoffen' LONDEN - Vier Libische diploma ten zullen „wegens hun houding jegens in Engeland verblijvende Libische dissidenten" het Ver enigd Koninkrijk moeten verla ten. Daarnaast heeft de Britse re gering aangekondigd dat alle be zoekers van Iraanse nationaliteit in het vervolg een visum moeten hebben voor het Verenigd Ko ninkrijk. Onderminister van buitenlandse zaken Douglas Hurd heeft giste ren in het Lagerhuis verklaard dat het vertrek van de diploma ten het resultaat was van een be zoek aan de Libische regering door een hoge functionaris van zijn ministerie. In de afgelopen weken zijn twee Libiers, de jour nalist Mohammed Ramadan en de jurist Mahmoed Nafa, in Lon den doodgeschoten, vermoede lijk als gevolg van de door het Li bische staatshoofd kolonel Gad dafi vorige maand gegeven op dracht om Libiërs die niet naar hun land willen terugkeren, te li quideren. In Bonn en Rome zijn eveneens twee Libiers doodge schoten. „Wij wensen niet dat Londen het slagveld wordt waarop de in het Midden-Oorten levende span ningen worden uitgevochten. Verder moet er een eind komen aan de bedreiging van hier ver blijvende Libiërs. De betrekkin gen tussen Engeland en Libië kunnen niet verbeteren voordat er een eind gemaakt wordt aan deze acties", aldus Hurd. De Libiërs, die hun ambassades sinds kort „volksbureaui noe men met een „voorzitter" bij w(j- ze van ambassadeur, kunnen het de Britten als tegenzet wel moei lijk maken. Niet alleen wonen er zesduizend Engelsen in Libië, maar Engeland exporteert ook een niet te versmaden 1,5 miljard gulden aan goederen per jaar naar het land. Nu de Britse olie velden in de Noordzee in volle produktie zijn, betrekt Engeland nog maar weinig olie uit Li bië. In regeringskringen wordt nog re kening gehouden met de moge lijkheid dat Libiërs, zoals zij in Washington deden, de ambassa de kunnen bezetten en weigeren Engeland te verlaten. Zij kunnen dan aanvoeren dat zij niet langer diplomaten zijn, nu zij zich „ver tegenwoordigers van het volk noemen, en daarom het land niet kunnen worden uitgezet. Scotland Yard gelooft echter dat de Libiërs hun diplomatieke status misbruiken voor het in het land brengen van vuurwapens in de diplomatieke postzakken die volgens de internationale afspra-, ken niet worden geopend. In het Lagerhuis is er nu op aangedron gen dat deze zakken doorgelicht worden door de douane. Op het ogenblik bevinden zich drie Libiers in Britse gevangenissen wegens moordaanslagen Aan genomen wordt dat er nog min stens twee of drie „liquidatie- groepen" in Engeland zijn die opdracht hebben bepaalde Li biers uit de weg te ruimen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9