weinig heil in onderwij splannen Meeste relschoppers 30 april uit voorarrest ontslagen Kennis van kanker is binnenkort zover dat ziekte te genezen is Tweejarige brugklas gekraakt Pleidooi beperking reclame snoepgoed Drempelsnbsidie op komst ter stimulering koop eigen hnis Dezeweek bij de melkman: DINSDAG 13 MEI 1980 POLITIERECHTER DOET 22 MEI UITSPRAAK AMSTERDAM (GPD) - „Ronduit verbij sterend", zo noemde de Amsterdamse officier van justitie het toegepaste ge weld in Amsterdam. Hij vond het ernsug dat het geweld zich gekeerd heeft tegen de handhavers van de rechtsorde: de politie. Volgens de offi cier zal het aangekondigde overheids- onderzoek naar betere uitrusting en bescherming van de politieman, vooral de mobiele eenheden, op korte termijn resultatenmoeten opleveren om uit breiding van het geweld op straat te kunnen indammen. Hij eiste tegen de zestien verdachten gevangenisstraffen variërend van enkele weken tot zes maanden. De officier van justitie heeft gisteren te genover politierechter mevrouw mr. Van Erp Taalman Kip benadrukt dat „snelrecht" van de verdachten die tij dens de rellen op 30 april zijn aange houden nodig is om direct effect te sor teren. „Er is geen reden het regerings- onderzoek af te wachten. De verdach ten zijn mans genoeg om nu de verant woordelijkheid v gen" r hun daden te dra- Gisteravond hebben zo'n vijfhonderd mensen bij het gerechtsgebouw in Amsterdam gedemonstreerd tegen het proces. Zij eisten de vrijlating van alle arrestanten. De demonstratie had een rustig verloop. In het monsterproces dat tot laat in de -avond duurde, zijn de verdachten uit voerig aan het woord gekomen. Een van hen, een 18-jarige Arubaanse jon gen, is op grond van de hersenschud ding die hij tijdens zijn arrestatie op liep voorlopig vrijgelaten. Hij moet zich echter ter beschikking houden op het adres van zijn zuster in Almere. De meeste jonge verdachten zijn eveneens uit voorarrest ontslagen in afwachting van de uitspraak op 22 mei. Show stelen stenen heeft gegooid en vermoedelijk ook een ijzeren staaf in handen hield. Hij had eerder tegepover de politie verklaard dat hij dol is op rellen en graag de show steelt. Tegenover de po litierechter die naar zijn mening te veel mummelde riep hij pathetisch: ,,Ik kan niet tegen onrecht. We worden hier al lemaal over één kam gehaald. Ik heb alleen met stenen gegooid om te zien hoe ze in de lucht vliegen". Tegen hem eiste de officier van justitie een half jaar gevangenisstraf, en in afwachting van de uitspraak is hij niet uit voorar rest ontslagen. Een 20-jarige fabrieksarbeider uit Til burg, die toegaf dat hij met stenen had gegooid, hoorde vijf maanden gevan genisstraf tegen zich eisen. Hij blijft eveneens in voorarrest omdat hij ter zitting verklaarde dat hij het eigenlijk wel een flinke daad vond. Zijn solidari teit kwam voort uit zijn eigen woon problemen. Een 18-jarige Amsterdamse dakdekker is gisteren vrijgelaten omdat zelfs» een stoet van vier als getuigen opgeroepen rechercheurs hem niet konden aanwij zen als dakpannengooier. Een 20-jarige Groningse academie-student gaf toe dat hij een dakpan naar beneden had gegooid in het niemandsland tussen ME en burgers bij De Munt. Zijn mo tieven waren meer uitgesproken dan die van de andere verdachten. Hij was naar Amsterdam gekomen om dat hij interessante bijeenkomsten over een nieuwe staatsvorm voor Ne derland verwachtte. In Groningen had hij als overtuigd pacifist verschillende vergaderingen bijgewoond. Hij ver dwaalde tussen de rellen en toen zijn vriendin werd gewond was hij in woe de losgebarsten. De officier van justitie beoordeelde hem extra mild en eiste slechts zes weken met aftrek van voor arrest. Zijn uiteindelijke straf zal hij in verband met tentamens later mogen uitzitten. Vriendelijk Het snelrephtproces verliep betrekkelijk kalm onder de onverstoorbare vrien delijkheid van de politierechter. Zij heeft zich als coördinator van dit soort zaken zelf op de rol gezet voor het mas sale proces, omdat zij, zoals een colle ga-rechter verklaarde, er geen van de andere mee wilde belasten. Zoals de officier van justitie in zijn be schouwing zei, bestond de groep ver dachten uit 15-jarigen tot 40-plussers. Het waren krakers en sympathisanten, republikeinen en motiefloze relschop pers. De meesten ontkenden opzet bij het stenen gooien en noemden zichzelf niet agressief. Veel verdachten beklaagden zich over het nodeloze geweld dat zij na hun aanhouding ondervonden. Sommigen werden geslagen ondanks de hand boeien die zij omhadden, anderen brachten de nacht door in een cel zon der matras. De confrontatie met ME en traangasgra naten zou bij de meeste verdachten de behoefte om met geweld te reageren hebben opgeroepen. Dit argument paste in het betoog dat de als getuige- deskundige opgeroepen psycholoog Van der Brug hield over massapsy chologie en collectief geweld. Volgens hem wordt het geweld van bepaalde bevolkingsgroepen door maatschap pelijke problemen veroorzaakt. Van invloed is bijvoorbeeld het verstoorde toekomstperspectief van velen. Som migen zijn ideologisch gemotiveerd, aldus Van der Brug. Anderen reageren volgens het rel-verwachtingspa- troon. „De oorzaken lagen voor de hand. In Amsterdam is veel sociale onrust en de massacommunicatiemiddelen hebben hierover uitvoerig bericht. Veel vech tersbazen en nieuwsgierigen zijn hier door aangetrokken". Volgens de psy choloog zijn er geen strategische plan nen geweest. Wie in groepen zou op treden zou veel weerbaarder zijn tegen arrestaties. De psycholoog noemde de verdachten in dit proces relatief lichte gevallen, die niet noodzakelijkerwijs de aanstichters zijn van de rellen. DEN HAAG (GPD) - De meerderheid van de Tweede Kamer heeft ern stige kritiek op de plan nen die de regering heeft met het voortgezet on derwijs. Dat bleek tijdens een openbare commissie vergadering. Het Ontwikkelingsplan voor het Voortgezet Onderwijs (OPVO), dat vorig jaar oktober werd ge presenteerd door minister Pais (onderwijs) en zijn staatssecreta ris De Jongpleit onder meer voor de invoering van een tweejarige brugklas na het basisonder wijs. Juist ten aanzien van dit punt moesten de bewindslieden aan zienlijke kritiek incasseren. De regeringspartijen WD en CDA vinden de plannen te vaag en willen dat er eerst op uitgebreide schaal met zo"n tweejarige brug- periode wordt geëxperimen teerd. Pais masseerde een deel van die kritiek weg door er in zijn ant woord op te wijzen dat het juist de bedoeling van het OPVO is, dat er eerst projecten worden ge start met de tweejarige brugpe- riode, voordat die periode even tueel algemeen wbrdt inge voerd. „In het OPVO staat weliswaar dat de tweejarige brugperiode in 1990 in het hele voortgezet on derwijs zou moeten zijn gereali seerd. maar eerst moet het on derwijs zelf er middels experi menten kennis mee maken. Na evaluatie daarvan zal het parle ment dan in het midden van de jaren '80 een definitieve beslis sing kunnen nemen", aldus Pais. Voor PvdA en D'66 gingen de plan nen van de regering met het voortgezet onderwijs niet ver ge noeg. Deze twee partijen toonden zich voorstander van een mid denschool. waarbij alle kinderen na het basisonderwijs drie tot vier jaar gelijke scholing ontvan gen. PvdA-woord voerder Van Keme- nade vond dat het OPVO de grote knelpunten in het onderwijs niet oplost. Een onderwijssysteem waarbij de kinderen al vroegtij dig voor een bepaald type school moeten kiezen, werkt discrimi natie in de hand doordat ook fac toren als sociale herkomst en ge slacht een rol spelen, aldus Van Kemenade. Een brugklas van twee jaar neemt dat bezwaar niet weg. Die brugklassen zullen aan thans be staande schooltypen verbonden zijn. Als het kind de periode van twee jaar achter de rug heeft, gaat het toch gewoon door aan een van de thans bestaande schoolty pen. Scherp in haar kritiek was me vrouw Ginjaar-Maas (WD). Zij verweet de regering dat aan het OPVO iedere probleemamalyse van het huidige onderwijs ont breekt. Ook miste zij node een wetenschappelijke of feitelijke onderbouwing van de voorstel len. Een van de problemen waar leraren mee te maken krijgen bij een tweejarige brugperiode, is dat slimme en langzame leerlingen zo lang samen in één klas zitten. Daarop zien de bewindslieden als oplossing: differentiatie binnen klasseverband (DBK), wat neer zou komen op individueel on derwijs aan alle leden van een klas. Mevrouw Ginjaar hierover „De meeste leraren weten zich geen raad met DBK". Zij diende een motie in. waarin om een „onafhankelijke weten schappelijke en systematische evaluatie wordt gevraagd van het voortgezet onderwijs zoals dat nu functioneert. CDA- woordvoerder Van Leijenhorst vroeg om een duidelijke analyse van de problemen in het voortge in een motie vroeg dit kamerlid om uitbreiding van onderwijsprojec ten die vooruitlopen op de be doelingen van het OPVO. Pas in 1986 zou de regering dan met voorstellen moeten komen over wat er nu precies met het onder wijs na de basisschool moet ge beuren. Minister Pais benadrukte in zijn antwoord de noodzaak van ver anderingen binnen het voortge zet onderwijs. Hij wees in dat verband op het groeiende aantal „dropouts" en de maar steeds stijgende demotivatie bij de scholieren. „Die wassende stroom is voor de regering onaanvaardbaar. We moeten een aantal zaken véran deren en daarmee kan niet wor den gewacht tot het jaar 2000. De problemen liggen hier en nu", al dus Pais. DEN HAAG - Tandprothetici demonstreerden gisteren op het Haagse Binnenhof voor een wette lijke beroepserkenningTer onder steuning van hun eis voerden zij een "reuze kunstgebit" mee. De demon stranten hadden in zoverre succes met hun actie dat staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) gis teren de uitspraak deed dat er een onderzoek zal worden ingesteld naar de rol en betekenis van tand prothetici. De prothetici zeggen de tandvervanging voor hun rekening te willen némen en de eigenlijke tandheelkunde aan de tandartsen over te zullen laten. Mevrouw Ve der-Smit zegde gisterenop aan drang van kamerledentoe nog eens te zullen gaan praten met tandart sen en prothetici hoewel ze betwij felde of het klimaat rijp is voor overleg omdat beide partijen nogal fel tegenover elkaar staan. DEN HAAG (ANP) - Staatssecreta ris Veder-Smit zal in het overleg met minister Gardeniers van CRM aandringen op beperking van de etherreclame voor snoep goed. Zij beloofde dit gisteren tijdens de openbare vergadering van de*vaste kamercommissie voor volksgezondheid over de tandheelkundige voorzieningen in ons land. De staatssecretaris van volksge- ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het kopen van een eigen huis zal vooral voor de lagere inkomensgroepen aan trekkelijker worden. Er komt een speciale „drempelsubsidie" voor die mensen die het op dit mo ment niet aandurven een eigen huis te kopen. Naast de invoering van de eenmalige subsidie zullen ook de jaarlijkse premiebedragen (nu is de maximale eerste jaar lijkse bijdrage 8400 gulden) wor den opgetrokken. Deze maatregelen die erop gericht zijn de bouwmarkt weer enigs zins te stimuleren, zullen waar schijnlijk vandaag door staatsse cretaris Brokx van volkshuisves ting worden bekendge maakt. De eenmalige subsidie om de koop van een eigen huis financieel aan trekkelijker te maken geldt al leen voor de goedkoopste pre miekoopwoningen (premie A). Deze woningen mogen niet duurder zijn dan 140.0Ö0 gulden (buiten de Randstad 130.000). De inkomensgrens voor de premie A-woning is gesteld op 26.500 gulden (24.500 buiten de Rand stad). Zoals bekend, is de woningbouw voor een deel buiten schot geble ven in de bezuinigingsoperatie van het kabinet. Volkshuisves ting en ruimtelijke ordening zou 300 miljoen hebben moeten be zuinigen. Omdat de woningbouw vooral in de koopwoningsector enorm stagneert, hoeft het minis terie van volkshuisvesting van minister Van der Stee (financien) Tot de maatregelen die Brokx zal nemen, behoort ook het stimule ren van de bouw van premie- huurwoningen. Wanneer blijkt dat er onvoldoende belangstel ling bestaat voor premiekoop, kunnen die plannen in premie- huur worden omgezet. Vast staat dat het programma van 30.000 woningwetwoningen niet wordt verhoogd. Voorts zal er geen ren tesubsidie komen. Nog deze week wil de PvdA met Brokx over de stimuleringsmaatregelen discussiëren. De socialisten wil len meer woningwetwoningen. Zij zeggen dat gemeenten plan nen hebben liggen voor 60.000 van deze hui/en. zondheid zei ook te voelen voor etikettering van voedingsmid delen en daarop het suikergehal te aan te geven. Zij reageerde hiermee op kritiek van de socia- liste Jabaaij, die vond dat het be ter is de oorzaken van tandbederf weg te nemen dan de gevolgen te bestrijden. Mevrouw Veder zette uiteen dat in haar beleidsplannen met betrek king tot de tandheelkundige voorzieningen voorrang wordt gegeven aan de preventie en aan de jeugdtandverzorging. Voor de moeilijkheden in de schooltand- verzorging moet het snel tot een oplossing komen. In de jeugd tandverzorging zoals de staatsse cretaris die voor ogen heeft krijgt de huistandarts in georganiseerd verband een voorname rol. Hij moet niet alleen maar tijdelijk meedoen, zo meent zij. Wat betreft de tandheelkundige voorzieningen voor volwassenen gaat haar voorkeur uit naar een pakket dat de achterstand weg neemt - met bijbetaling - boven een beperking van het pakket zonder bijbetaling. Een motie van PvdA en D'66 waarin werd gepleit voor een ac tieplan voor oprichting en finan ciering van een landelijk netwerk van centra voor jeugdtandver zorging binnen zes maanden noemde de staatssecretaris moeilijk uitvoerbaar. Men moet niet onderschatten wat het bete kent vorm aan deze jeugdtand verzorging te geven. Allereerst moet er een vorm worden ge zocht voor de inschakeling van de huistandarts. Met hem moet een standaardcontract afgesloten worden. De ziekenfondsraad heeft het verzoek ontvangen dit in orde te brengen. Maar het is niet mogelijk dit binnen zes maanden van de grond te krijgen, zo zei hij. 'Restauratie Haagse paleizen verantwoord' DEN HAAG (GPD) - De restauratie van de Haagse paleizen Noord- einde en Huis ten Bosch zijn ver antwoord. Het zijn zeer waarde volle. onvervangbare monumen ten, die het verdienen in een goe de staat van onderhoud te wor den gebracht, los van de be stemming die aan deze gebou wen wordt gegeven. Bovendien worden de restauraties van beide paleizen met de nodige, in deze tijd passende, zuinigheid uige- voerd. Minister Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening) antwoordt dat op vra gen van het PSP-Tweede-Ka- merlid Van der Spek. Het kamer lid heeft vooral kritiek op de vol gens hem hoge verbouwingskos- ten. De minister verduidelijkt dat de totale restauratiekosten van paleis Huis ten Bosch, het toe komstige woonverblijf van ko ningin Beatrix, 24 miljoen gulden zullen gaan bedragen. Dat bedrag is zo hoog uitgevallen - aanvan kelijk geraamd op 3 miljoen - doordat huiszwam en boktor be langrijke delen van het gebouw hadden aangetast. De totale restauratiekosten van het uit cultuur-historisch oogpunt zeer waardevolle monument Pa leis Noordeinde, in het centrum van Den Haag - het werkverblijf van koningin Beatrix - zijn hoog (70 miljoen gulden). De slechte toestand van dit gebouw is vooral een gevolg van een brand die in 1948 aanzienlijke schade heeft veroorzaakt; die schade wordt nu pas hersteld. Het PSP-kamerlid Van der Spek ergert zich ook aan de. volgens hem uitgebreide, veiligheids voorzieningen die in Huis ten Bosch worden aangebracht, zoals elektronische apparatuur, tv-ca- mera's en veiligheidssluizen. Mi nister Beelaerts van Blokland antwoordt hieróp dat in het ge bouw slechts de noodzakelijk geachte veiligheidsvoorzienin gen worden getroffen. VARA aarzelt over klacht HILVERSUM (ANP) - Het dage lijks bestuur van de VARA heeft grote aarzelingen ten aanzien van een mogelijke klacht bij justitie tegen minister Wiegel over diens uitlatingen na de omstreden al ternatieve radio-uitzending op koninginnedag. Dit heeft een woordvoerder van de VARA ver klaard na een gisteren gehouden vergadering van het dagelijks be stuur. Enkele dagen na koninginnedag zei omroepsecretaris Van Wijk dat de VARA de mogelijkheden van een dergelijk optreden tegen de minister ging onderzoeken. 99 99 AMSTERDAM (ANP) - Binnen af zienbare tijd zullen de krachten bekend zijn die veranderingen in een fel van het menselijk lichaam veroorzaken, waardoor sommige cellen tumorcellen worden. Kan ker zal dan beschreven kunnen worden als een stofwisselings ziekte zoals bijvoorbeeld suiker ziekte. Met deze kennis kan kan ker in beginsel een te genezen dan wel te beheersen ziekte wor den. Dit zei prof. dr. L.A. Smets gistermiddag in Amsterdam. In zijn toespraak schetste de nieu we hoogleraar de vorderingen die in de afgelopen tijd zijn gemaakt op het^ebied van het fundamen teel kankeronderzoek, of wel het celbiologisch onderzoek. "Kie zen of delen" was de titel die hij zijn rede meegaf. Dat sloeg in de eerste plaats op de keuze waar vooreen cel komt te staan: kiezen voor een specifieke functie of zich vermeerderen door celde ling. De tumorcel maakt daarbij de verkeerde keuze van ver meerdering. De onderzoekers staan momenteel voor de vraag welke richting het kankeronderzoek zou moeten in slaan. Prof. Smets stelde dat het genezingspercentage, gemiddeld over verschillende vormen-van kanker, maar langzaam toe neemt. Bij sommige vormen, zo als de acute leukemie van kinde ren, zijn weliswaar spectaculaire i geboekt, maar bij an dere vormen zoals borst- en long kanker, wordt er sinds lang pas op de plaats gemaakt Dank zij chirurgie, radiotherapie en de behandeling met chemische middelen en hun combinaties, kunnen thans drie tot vier van de tien patiënten een vijfjaars over levingskans bereiken. Toch is volgens prof. Smets de vrees ge grond dat chirurgie en radiothe rapie de grenzen van hun moge lijkheden dreigen te naderen. En hoewel de chemotherapie nog volop in ontwikkeling is kent o« >k die zijn grenzen. Die worden on der meer bepaaldMoor het ont staan van tumoren die bestand zijn tegen de werking van chemi sche middelen en de ongewenste neveneffecten die kunnen optre den bij behandeling met chemi sche middelen. Prof. Smets gelooft ook niet in gro te mogelijkheden orn kanker te vermijden door verandering in levensstijl, omdat de mensen be reid blijken een naar verhouding groot risico te nemen ten aanzien van hun gezondheid. Ongeveer 80 procent van alle kankergeval len <er sterven per jaar circa 28.000 mensen aan kanker), zou zijn oorzaak vinden in factoren uit de omgeving. Het merendeel daarvan l.x-hoort tot de zoge naamde levensstijlfactoren, zoals het gebruik van bepaalde voe- dings- en genotmiddelen en de wijze van voedselbereiding en -conservering Prof. Smets stelt zich op het standpunt dat de noodzaak voor kankeronderzoek vooral berust op de genoemde grenzen, die bij de huidige ken nis, gesteld zijn aan het voorko men en genezen van kanker en die een algemene oplossing van het kankerprobleem verhinde- Hu geloofde zijn gehoor te kunnen overtuigen van de reele moge lijkheid om behandelingsmetho den voor kanker te ontwikkelen op basis van fundamenteel on derzoek gevoegd bij die van toe gepast en klinisch onderzoek.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7