„Toch kon ik soms hard zijn, daar had ik geen moeite mee" Kantonrechter „Haast maken met woningen op Schuttersveld" Personalia )l Bert Oosterman (59) verlaat Leiden "Gemeente schuift ons zwarte piet toe" Ouderen in Merenwijk willen raadsman Daklozencentrum aan Rembrandtstraat Invalide mocht niet op invalidenplaats PAGINA 4 LEIDEN DINSDAG 13 MEI 1980 LEIDEN - Een meerderheid in de Leidse gemeenteraad vindt dat er haast moet worden gemaakt met de bouw van wo ningen op het Schuttersveld. Dit bleek gisteravond tijdens een inter pellatie die het CPN-raadslid Hoeven hield over de bebouwing van dit stuk grond. Hoeven wees er op dat de bouw plannen voor de "open gaten" in de bin nenstad zijn tegengevallen en dat er voornamelijk cfcifb woningen worden gebouwd. "Bij de 928 woningen die op dit moment in uitvoering zijn zitten slechts 74 woningwetwoningen. Dit staat in schrille tegenstelling tot de be hoefte die er bestaat aan goedkope wo ningen", aldus het CPN-raadslid. Vol gens Hoeven levert de bouw van wonin gen in de Steveiishofjespolder en in de Leeuwenhoek zoveel problemen op dat snel een begin moet worden gemaakt met woningbouw op het Schuttersveld. Het CPN raadslid noemde het onver antwoordelijk dit stuk grond "dat voor een deel bouwrijp is" langer braak te la ten liggen. Zoals bekend heeft de gemeenteraad be sloten dat op het Schuttersveld zowel woningen als kantoren moeten komen en dat dé bebouwing in fasen (gedeelten) moeten worden aangepakt. Uit de "nota van aanpak" voor het Schuttersveld, die de gemeente enkele weken geleden pre senteerde, blijkt dat het nog wel enkele jaren zal duren voordat de eerste paal de grond ingaat. Hoeven drong er gisteravond op aan de eerste fase van de bouw te versnellen en een begin te maken met uitsluitend goedkope woningbouw. Volgens het CPN-raadslid hoeft in de eerste fase van de bouw niet begonnen te worden met de bouw van kantoren. Hoeven kreeg vooral bijval voor zijn standpunt van de fracties van de PPR. PSP en CDA. Het PvdA-raadslid Groos toonde zich ook niet afkerig van een bijstelling van de nota van aanpak (voorrang voor wo ningbouw). Wethouder Waal meent dat in grote lijnen duidelijk moet zijn wat de mogelijkhe den zijn met het Schuttersveld. Volgens de wethouder moet eerst een stede bouwkundig plan met een exploitatie- opzet worden gemaakt. De wethouder zei moeilijkheden te verwachten als zo maar een deel uit het totaal-plan wordt gehaald. Waal meent dat, zonder zo'n plan, de bouw van woningen op het Schuttersveld niet sneller van de grond ver zal Hoe\ del koi boi Scl PvdA-raadslid Groos toonde zich ook niet afkerig van een bijstelling van de nota van aanpak (voorrang voor wo ningbouw). 'ethouder Waal meent dat in grote lijnen duidelijk moet zijn wat de mogelijkhe den zijn met het Schuttersveld. Volgens de wethouder moet eerst een stede bouwkundig plan met een exploitatie- opzet worden gemaakt. De wethouder zei moeilijkheden te verwachten als zo maar een deel uit het totaal-plan wordt gehaald. Waal meent dat, zonder zo'n plan, de bouw van woningen op het zal komen dan in Roomburg of de Ste- venshofjespolder. Volgens de wethou der zit er niets anders op dan vast te hou den aan het schema zoals dat in de nota van aanpak voor het Schuttersveld is aangegeven. Waal zegde wel toe dat de nota voor de zomervakantie in de raad zal worden behandeld. Een meerderheid van de raad drong daar oo aan. Hoeven kondigde aan dat hij bij de behan deling van de nota met een voorstel zal komen om toch voorrang te geven aan de bouw van goedkope woningen op het Schuttersveld. Kunstenaars In het Antonitis Clubhuis. Mare 43, wordt vanavond de op richtingsvergadering gehou den van de vereniging voor amateur-beeldende kunste naars in Leiden. De vereni ging wil o.m. wekelijks stu diebijeenkomsten houden met werkbesprekingen en ten toonstellingen organiseren. De vergadering begint om acht uur. Gesprekscentrum De derde van de vier bijeenkom sten over de leer van Boeddha vindt vanavond in het Ge sprekscentrum, Vrouwen- kerkkoorstraat 17, plaats. De serie lezingen, bedoeld om in zicht te krijgen in de ware be doelingen van Boeddha wordt gegeven door de mon nik Bhikku Dharmawiranata van de Nederlandse Buddha Dhamma Stichting. Aavang acht uur. Lezing "Het echec van het democratisch socialisme in de republiek In donesië. Daarover gaat de le zing die de heer Bos, directeur van de organisatie 1CCO, vanavond in het museum voor Volkenkunde (Steenstraat 1) houdt. De lezing begint om acht uur. Kinderfilm In de kapelzaal van het K O- gebouw (Oude Vest 45) wordt morgenmiddag een serie kin derfilms vertoond met pink Panter, Droopy, Barney Bear en andere stripfiguren. Na de pauze wordt de hoofdfilm "Hokus Pokus" uit de serie "De club van 6V2" gedraaid. De toegang tot de filmmid dag, die om half drie begint, is drie gulden. Postduiven I PV "Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf St. Quentin met 192 duiven. De uitslag: 1 en 10 G. Hendrikse; 2. J. Stou ten; 3 en 7 P. Juffermans; 4. en 8 W. v.d. Nieuwendijk en zn.; 5. H. v. Klaveren; 6. T. van As; 9. C.P. Gijsman. Postduiven 2 PV "Columba" hield een wedvlucht vanaf Soignies. De uitslag: 1,2,3,4,5,6 en 8 C. v.d. Nieuwendijk; 7. T. Platteel; 9. H.J. Kettenis; 10. R. v.d. Oord; concours vanaf St. Ghislain: I,2,3,4,6,7 en 10 C. v%d. Nieu wendijk; 5. H.J. Kettenis; 8. T. Platteel; 9. R. de Graaf. Forumdiscussie LEIDEN - "Geef rekenschap van je wetenschap"Dat is de titel van een forumdiscussie die woensdagmiddag wordt gehouden aan het Stations plein 10. Voorafgaande aan de discussie wordt door prof. dr. E. Boeker een actualitei tencollege gegeven over het onlangs verschenen rapport van natuurkundigen: De rol van de natuurkundigen in de bewapening. De forumdiscussie, die om half een begint, is volgens de orga nisator, de Wetenschapswin kel, bedoeld om "vanuit ver schillende vakgebieden en projecten een beeld te geven van de ontwikkelingen aan de Leidse universiteit met be trekking tot verschilldende onderwerpen. LEIDEN - De Voorlopige Oude- renraad Merenwijk heeft wet houder Schoute (MAV) gister middag in het wijkcentrum "Op eigen wieken" het rapport "Ou der worden en toch jong blijven in de Merenwijk" overhandigd. Het rapport is het resultaat van een enquete waarmee vorig jaar ok tober werd begonnen. De directe aanleiding was dat de ouderenraad zich afvroeg wat er kan worden gedaan voor de ou dere mensen in de Merenwijk. Mevrouw Castelein, voorzitter van de raad: "In deze wijk wonen 1396 oudere mensen. Wij wilden graag weten welke voorzieningen er voor hen getroffen kunnen worden. Onder ouderen verstaan wij trouwens: 55-jarigen en ou der". Volgens de rapporteurs is de be hoefte aan sociale contacten waarschijnlijk groter dan uit de cijfers blijkt. "Vragen als: "Krijgt u bezoek?" worden mogelijk wat geflatteerd beantwoord". LEIDEN - Bert Oosterman (59) is een beminnelijk mens. Die karaktereigen schap is hem niet altijd in dank afgenomen. Tijdens zijn wethouderschap bij voorbeeld werd hem bij tijd en wijle een te zachtaardig optreden verweten. Als krachtfi guur, zoals zijn collega Tesselaar, stond hij dan ook allesbehalve bekend. Waarschijnlijk deed hij er zijn voordeel mee: meer dan eens ketsten kritische vragen van met name vrouwelijke raadsleden op die innemendheid af, als er weer eens wat niet met zijn beleid klopte. Nu, ruim een jaar nadat het wet houderstijdperk voor hem is af gelopen, zegt hij daar wat ver goelijkend oven "Ach, je bent zo als je bent. Te vriendelijk of te hard, ik kan het niet beoordelen. Toch kon ik soms hard zijn, daar had ik geen moeite mee. Maar ik denk dat anderen je wat die din gen betreft beter zien dan je dat zelf kunt. Enigszins opgelucht was hij wel toen hij niet kon worden herbe noemd als wethouder van maat schappelijke zaken en cultuur, en die opluchting werd wat groter toen hij vorige week zijn aftreden als raadslid van D'66 kon be kendmaken. Weliswaar viel hij na de verkiezingen in een gat van niets (hoeven) doen ("O ja hoor, o jé, je krijgt zoveel tijd om na te denken en dingen te doen") maar ook het raadslidmaatschap kost een hoop tijd. "Je komt onher roepelijk in gewetensnood. Je hebt een dubbele taak (Ooster man heeft een antiekzaak, red.) en kunt geen van beide echt goed doen." Dat Oosterman in 1974 schijnbaar toevallig op een wethoudersstoel verzeild raakte komt doordat hij zich verantwoordelijk voelde voor het beroep dat op hem werd gedaan. PvdA en de partijen van lijst 4 (PPR, PSP en D'66) for meerden destijds een progressief meerderheidscollege. Een ande re echte wethouderskandidaat van de kleine partijen was er ei genlijk niet. En omdat Bert Oos- Uit het rapport blijkt duidelijk dat veel oudere mensen behoefte hebben aan activiteiten die varië ren van cursussen, een zangkoor, handvaardigheid, tot lichamelij ke activiteiten, zoals (volks)dan- Mevrouw Castelein: "Dat is niet alles. 88% heeft behoefte aan een sociaal raadsman/vrouw. Tot nu toe houdt de projectleider van het dienstencentrum "De Kooi" hier een spreekuur, maar dat moet worden uitgebouwd tot een vol waardige voorziening". Wethouder Schoute zei gistermid dag dat hij de voorstellen van de ouderenraad zal bestuderen. "Probleem is wel dat we de tijd tfgen hebben. Bezuinigen is te genwoordig het motto", aldus de wethouder. Om de middag een feestelijk tintje te geven werd er een film ver toond en trad er een volksdans groep op. terman A had gezegd wilde hij ("dat hoort er dan wel bij") ook B zeggen."Geen ambities, nee, ik ben een beetje een te losse vogel om daarmee te beginnen." Maar acht jaar uitzitten, daar had hij voor bedankt als het zover was gekomen. Oosterman: "Het is een té grote aanslag op je hele per soon, je hele privéleven. Altijd met zorgen van anderen op je nek.... En je hebt als wethouder echt weinig bewegingsruimte, je zit vast aan het geld dat de pro vincie of het rijk afstoot. En er is altijd meer nodig dan er geld is. Dan krijg je al die verenigingen die om je nek hangenGelijke monniken gelijke kappen, als je de één wat geeft moet je ze alle maal wat geven." Oosterman had de tijd niet mee. In de jaren dat hij wethouder was speelde een groot aantal proble men in Leiden, variërend van de Gemeentelijke Sociale Dienst (bezetting, het ontbreken van een goede directeur) Endegeest (ont koppeling, reorganisatie), het Woonwagencentrum. Ook het Daklozencentrum kwam onder zijn bewind niet van de grond, met een echt plan kwam Ooster man ondanks de beloften niet. Als verzachtende omstandigheid moge gelden dat hij zijn tijd niet meehad; de vele meningsver schillen tussen gemeente en Le ger des Hejls als participant aan het centrum maakte er een defi nitief voorstel niet eenvoudiger op. Ronduit tevreden blikt Oosterman terug op zijn geesteskind: het voormalige Heerenlogement en Burchtcomplex, dat momenteel praktisch helemaal gerestau reerd als centrale van de Openba re Bibliotheek gaat dienstdoen. "Dat is het leukste dat ik heb meegemaakt, datje een stuk stad in het gareel krijgt. Ik zeg niet dat i.k het heb gedaan, ik heb eraan meegeholpen en ik had de tijd na- Bert Oosterman tuurlijk mee: restaureren was mode. Daarvóór (Oosterman was één van de oprichters van de stichting Diogenes voor stads herstel) was ik een roepende in de woestijn." En verder? Berustend: "Ach, vier jaar is natuurlijk eigenlijk te kort. Je maakt dingen af van je voor ganger en geeft een aanzet tot nieuwe dingen..." Over het hui dige monumentenbeleid is hij zonder meer enthousiast. Een monumentenbeleid dat destijds, in 1970, aanleiding voor zijn raadslidmaatschap was. Hij ont dekte dat panden, onder meer in de Lokhorststraat,op het punt om verbouwd of afgebroken te worden eigenlijk op de Monu mentenlijst thuishoorden. Een brief aan de gemeente over zijn plannen een stichting stadsher stel op te richten resulteerden in een gesprek met de 'hint' dat hij slechts een particulier was. "Toen kreeg ik in de gaten datje in feite pas iets kunt bereiken als je iets doet in de politiek. Je kon actie voeren wat je wilde, het hielp allemaal geen bliksem." Het werd D" 66 "omdat dat toen een beweging was, geen partij. Nu wel, maar toendertijd kwamen er mensen op af die het bij de be staande partijen niet vonden. Ik was van huis uit nooit een socia list, ik geloof niet in de gelijkheid van mensen. Ze zijn qua karakter en aanleg allemaal verschillend, de resultaten ook. Ik geloof daarin. Met voldoening ziet hij de huidige restauratie-trend aan. "Die woonfunctie, dat is vreselijk leuk. Het klinkt plechtig, maar je hebt een soort plicht tegenover je nageslacht om je erfgoed te behe ren, om het door te geven. Het hangt er natuurlijk van af hoe het er over duizend jaar uitziet, maar ik kan me niet voorstellen dat er dan mensen do'or de Merenwijk slenteren op hun vrije dag." Bert Oosterman aan de vooravond van zijn definitieve vertrek naar Haarlem tei ugkijkend: "Ach, ik heb er geen spijt van. Je had meer willen doen, maar hebt te maken met extreme ideeën die altijd in het midden uitkomen. Dat leer je wel joh. Maar eigenlijk zou ieder een een tijdlang in een bestuurs functie moeten zitten om te zien wat zijn grenzen zijn. En m'n kijk op ambtenaren is veranderd; Ja joh, die mensen werken zich ei genlijk ook het lazerus." Een beminnelijk mens, kortom. MIEP DE GRAAFF LEIDEN - "Ik krijg het onbehage lijke gevoel dat wij de rommel moeten opruimen. En dat vind ik onbehoorlijk", aldus raadslid Jit Peters (PvdA) gisterochtend tij dens de vergadering van de commissie Beroepschriften. In de commissie werd het beroeps chrift van het autoreparatiebe drijf Berk behandeld. Deze firma wil een vergunning hebben voor de bouw van een garage met bo venwoningen aan de Kaasmarkt, hoek Middelweg. Een tweede mogelijkheid is dat het bedrijf verhuist richting Groenoordhal- len. Daarover is echter nog geen beslis sing genomen door het college van B en W. "Ten aanzien van de ze commissie vonden wij het niet elegant om een beslissing te ne men", aldus wethouder Waal (ruimtelijke ordening) gister morgen. De commissie was het hier niet mee eens. Voorzitter Olivier. "Wij zit ten hier om het college te contro leren. Wat mij opvalt is dat wij de laatste tijd regelmatig de zwarte piet krijgen toegeschoven. Er wordt te vaak van ons verlangd dat wij beslissingen nemen over zaken die politiek gezien moeilijk liggen. Ik stel voor dat het college eerst een beslissing neemt". De advocaat van de firma Berk kon zich hier wel in vinden. "Ik zou het ook prettig vinden als de commissie de zaak aanhoudt en wacht tot het college een uit drukkelijke beslissing neemt", zei hij. LEIDEN - De heer G. Boshuizen, plaatsvervangend chef bij de af deling bestratingen heeft wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd de Dienst Ge meentewerken verlaten. Bij zijn afscheid kreeg hij de Jan van Hout-erepenning van de ge meente Leiden. De heer Boshui zen vestigt zich in Amersfoort. De heer R. Admiraal is directeur van de derde vestiging van Tech nical Service. Het is een teken- en calculatiebureau voor installatie techniek, bouwkunde en con structie. Het bedrijf dat ook ves tigingen heeft in Den Bosch en Apeldoorn is gevestigd aan Pluimgras 44 in de Merenwijk. Het bestuur van de Leidse Red dingsbrigade heeft onlangs een nieuwe samenstelling gekregen. Voorzitter is de heer L. Immink, secretaris P. Degenaars en pen ningmeester W. E. Nol les. Mr. S. T. Cnossen is benoemd tot hoofdingeland waterkwaliteit van het hoogheemraadschap van Rijnland. Begin mei vertrok bij dit waterschap ir. H. A. Meijer, hoofdingenieur bij Rijnland. Hij aanvaardde een functie als hoofd van de technische dienst bij het zuiveringschap voor de Zuid hollandse eilanden. Mevrouw C. Buysman, leidster docente van het kraamcentrum "Rijn en Vliet" neemt op 31 mei afscheid in verband met haar pensionering. Tevens wordt op die datum het 25-jarig jubileum gevierd. De afscheidsbijeen komst wordt gehouden in Alle- mansgeest in Voorschoten van half vijf tot half zeven. LEIDEN - Het Daklozencentrum komt niet aan de Middelweg maar aan de Rembrandtstraat, als de gemeenteraad er tenminste mee akkoord B. en W. hebben het plan om het daklozencentrum aan de Rembrandt straat te vestigen op de plaats van het oude fabriekscomplex van Ha- gendijk. Het fabriekscomplex dat doorloopt tot aan de Sliksteeg zou worden gesloopt. Tot nu toe bestonden er jarenoude plannen om op die plaats twaalf pre miewoningen neer te zetten. In de projectgroep voor de Pieterswijk is naar voren gekomen dat de bouw van het Daklozencentrum aan de Rembrandtstraat niet ten koste mag gaan van de geplande woningbouw. Een B en W principe-besluit om het Daklozencentrum op de plaats van de Remonstrantse kerk aan de Middelweg te vestigen heeft enkele maan den geleden veel protest uitgelokt bij buurtbewoners van Pancras-West. De 'Jullie kunnen de tering krij gen". Dat en nog veel meer fraais had een 35-jarige Lei- denaar een tweetal politiea genten toegewenst toen hij onlangs op de bon werd ge slingerd. had zijn auto op een in validenparkeerplaats gepar keerd en was daarvoor be keurd. "Maar ik ben toch in valide". riep hij wanhopig voor het hekje bij kantonrech ter Van Dijke uit. De man wist kennelijk niet dat een speciale invalidenparkeerkaart een vereiste is om op invaliden parkeerplaatsen te mogen parkeren getuige zijn: "Ja. maar het staat niet op dat bord dat je zo'n kaart moet hebben". Met een boete van 25 gulden en de raad om een invaliden parkeerkaart aan te vragen kwam de man er genadig vanaf. En aangezien het met de par- keermogelijkheden in Leiden zeer droevig is gesteld moest ik m'n wagen op de weg neer zetten". Rechter Van Dijke vond dat de overtreding die de horeca- exploitant had gemaakt "wettig en overtuigend" be wezen was maar legde geen boete op. Iets dat de laatste tijd vaker voorkomt waarmee de rechterlijke macht zich op het standpunt stelt dat door de Leidse parkeernood af en toe best wetten gebroken kun nen worden. De Datzelfde gold voor de eigenaar van een horecabedrijf aan de Kaiserstraat in Leiden. Deze was bekeurd omdat hij zijn personenauto op de openbare weg had geparkeerd. "Om dat", zo verklaarde hij, "ik aan het laden en lossen was. Minder goed kwamen twee snelheidsmaniakken er van af. De een, een studerende mo torijder. had op de Lammen- schansweg met een snelheid van 90 kilometer per uur ge reden terwijl de snelheid 50 is. De ander, i automobilist uit Leiden, had op de Voorschoterweg maximum snelheid 70) maar liefst 112 gereden. Beiden kre gen een boete van 250 gulden opgelegd, waarvan 150 gul den voorwaardelijk. U had op de fiets naar uw werk kunnen gaan wanneer ie mand op het idee was geko men om er met uw auto van door te gaan", sprak mr. Van Dijke tot een automobilist die was bekeurd omdat hij zijn auto met draaiende motor onbeheerd had achtergelaten. i projectleider op het gebied van koeling appara tuur, verklaarde dat zijn au to, een diesel, enige tijd nodig heeft om warm te draaien. Vandaar dat hij zijn auto, toen hij 's ochtends van huis wegging, eerst had gestart en vervolgens huiswaarts was gekeerd om zijn diplomaten koffertje te pakken. Toen hij bij zijn auto terugkeerde stond daar tot zijn stomme verbazing een agent die te vens constateerde dat er geen "deel drie" op de voorruit prijkte. Rechter Van Dijke merkte schamper op: "Hoe is het mo gelijk. Een projectleider koe ling die z'n motor warm laat lopen" en veroordeelde de man voor beide "vergrijpen" tot een boete van tachtig gul den. Met grote aandacht werden de zaken die gisterochtend op het "spreekuur" van kantonrech ter Van Dijke werden afge handeld gevolgd door de zesde klas van de LOM-schoól "De twee Sleutels" uit Leiden. De ze mochten na afloop van de zitting nog wat vragen stellen en na een afwachtend begin barstten de vragenstellers los. Vragen als "Wie is hier de par ketwachter en waarom doet die niets?", "Waarom hebben jullie van die gekke pakkies aan?" en "Is het waar dat alle mensen die hier komen zich eruit proberen te praten?" werden door de officier van justitie, mevrouw Tan, en kantonrechter Van Dijke uit voerig beantwoord. JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4