Actie verwijderen chemisch afval was „paniekreactie Strubbelingen bij benoeming wethouder WERKLOOSHEID VERDER GEDAALD ,ZAAK DOOR BUURT OPGEBLAZEN' Plannen Roomburg vallen deels slecht Laatste dag voor leerlingen van mavovwo en havo Wet Openbaarheid van Bestuur in werking getreden Medisch team vij fling tevreden Leidse stadsrubriek Leegstand DINSDAG 13 MEI 1980 LEIDEN LEIDEN - De actie van de Leidse brandweer afgelo pen zondagmiddag om chemisch afval uit een slooppand te halen, is een paniekreactie geweest. Dat zegt de bedrijfsleider van Indal Holland bv uit Leiden T. N. B. G. Ho- mulle. "Eén telefoontje was genoeg geweest om deze zaak op te lossen". De brandweer, de politie en de ge meentereiniging zijn, zoals we gisteren meldden, zondagmid dag urenlang in de weer geweest om enige tientallen vaten met chemisch afval te verwijderen uit een slooppand aan de Uiterste Gracht. Het pand was een dag voor koninginnedag door Indal Holland bv verlaten, die een nieuw onderkomen betrok op het Waardeiland. "De afvoer van het afval was hele maal geregeld en het had eigen lijk al weg moeten zijn. Door de feestdagen van de afgelopen we ken is er echter een kink in de kabel gekomen", zegt de be drijfsleider van Indal. "Alle pa pieren waren in orde en het afval zou worden weggehaald dooreen vuilverwerkingsbedrijf in Moer dijk". REGIO - De werkloosheid is vorige maand met ruim 100 gedaald. Aan het eind van de maand april waren er 84 mannen en 19 vrouwen minder ingeschreven bij het Arbeidsbureau dan eind maart. Het totaal aantal werkloze mannen kwam hiermee op 2068; het aantal vrouwen op 798. De vermindering is niet aan één enkele beroepsgroep toe te schrijven, ze deed zich vrijwel over de gehele linie voor. Vergeleken met vorig jaar is het werkloosheidspeil bij de mannen vrijwel gelijk, maar het ligt bij de vrouwen 76 hoger. Dat de daling van de werkloosheid vorig jaar rond deze tijd groter was komt door de strenge winter, waardoor de seizoenwerkloosheid vorig jaar langer aanhield. Doordat in de bouw kennelijk nog een afwachtende houding wordt aan genomen is het aantal werkloze bouwvakarbeiders niet zo snel gedaald als anders het geval is. Eind april stonden dan ook ruim 100 bouwvakar beiders méér ingeschreven als vorig jaar rond dezelfde tijd. Mannen vrouwen. Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Voorschoten Warmond Zoeterwoude Overigen maart'80 44 226 1537 94 72 42 8 83 21 21 4 aprir80 40 227 1470 92 72 34 9 77 21 22 4 maart'80 28 64 562 51 39 9 40 11 9 4 april'80 27 58 549 52 39 10 1 38 13 7 4 2152 2068 817 798 Navraag bij het bedrijf in Moerdijk leerde dat het afval inderdaad op het punt stond te worden wegge haald. Indal Holland bv houdt zich bezig met het vervaardigen van onder andere computers voor de klimaatbeheersing in kassen. In computers worden onder andere gedrukte schakelingen gebruikt. Experimentele modellen daar van worden bij het bedrijf met behulp van chemicaliën ge maakt. Dat geeft afval en om dat afval gaat het hier. "Veertien dagen geleden zijn we van de Uiterste Gracht naar het Waardeiland verhuisd. Omdat we de vaten met chemicaliën niet zomaar op een wagen wilden la den, hebben we een auto met een kraan besteld. Door de feestda gen was die wagen nog niet ge komen", aldus Homulle. "Omdat we bang waren dat het ge bouw zou worden gekraakt bij de aangekondigde acties op 30 april, hebben we in samenwerking met de gemeente (die eigenaresse van het pand is) het gebouw compleet onbewoonbaar gemaakt en de toegangsdeuren gebarricadeerd. En dan vinden allerlei figuren het nodig om te breken en te roven. Men heeft een deur aan de Veste- straat opengebroken en is toen naar binnen gegaan. Let wel", zegt Homulle, "mensen die daar helemaal niet thuishoren. Ze zijn wederrechtelijk naar binnen ge komen, met alle risico's van dien". Maar de bedrijfsleider van Indal Holland bv zegt te weten hoe het komt dat deze gifzaak is opgebla zen, zodat de brandweer zon dagmiddag urenlang in touw is geweest. "Die hele buurt daar zit vol met mensen die de hele dag niets an ders hebben te doen dan pamflet ten schrijven. Eén van die figuren is daar natuurlijk naar binnenge slopen om te kijken en heeft toen de vaten zien staan. Hij is hal soverkop de brandweer gaan bellen en die vond het beter het afval nog diezelfde dag uit het pand te halen, terwijl één tele foontje naar mij voldoende was geweest om het uit te leggen. Dan was er niets aan de hand geweest. In dat gebouw had niemand iets te zoeken. De zaak was goed afge sloten en de sleutel lag bij ge meentewerken". Tenslotte zegt Homulle: "Het laten weghalen door het verwerkingsbedrijf in Moerdijk kost amper achthon derd gulden. Dat moet hooguit tweemaal per jaar gebeuren. Dacht u dat we voor zo'n bedrag chemisch afval laten slingeren?" LEIDEN - Omwonenden hebben bij de bespreking van plannen voor Roomburg al duidelijk ge maakt weinig te voelen voor een insteekhaven en wielerbaan in dat gebied. Deze twee ideeën heeft de gemeente vastgelegd in een pntwerp-bestemmingsplan. Het plan ligt ter inzage en zal waarschijnlijk eind volgende week te koop zijn. Bezwaren te gen het plan moeten voor 6 juni zijn ingediend. Oorspronkelijk was de hele Room burg bestemd voor woningbouw, een idee dat ook is terug te vinden in het streekplan van de provin cie. Het huidige college besliste echter dat ten zuiden van de puinstort industrie meer gewenst zou zijn, en de collegepartijen PvdA en WD volgden het colle ge daarin. De mogelijkheid om een insteekhaven aan te leggen is in de plannen opgenomen om ook zwaardere industrie aan te kunnen trekken. Het terrein van de puinstort is altijd bestemd geweest voor parkaan- leg. Rond dat park zou nu een wielerbaan kunnen komen, waar eventueel ook wedstrijden te ver rijden zijn. Het idee dat op die wedstrijden veel publiek af zou komen verontrustte bewoners van de wijk Meerburg. LEIDEN - Voor de examen kandidaten van mavo, havo en vwo is het gisteren écht de laatste dag geweest. De 'taai specialisten' sloten het exa men af met twee niet al te be kende keuzevakken: Spaans en Russisch. Beide talen ver keren - wat 'examenervaring' betreft - nog in een experi menteel stadium. Dit houdt in dat de leerplancommissie ge durende een aantal jaren be kijkt, op welke manier de kennis van deze talen het bes te getoetst kan worden. Door middel van evaluatie-bijeen komsten van betrokken do centen, andere onderwijs deskundigen en bovenal niet te vergeten, de meningen van de kandidaten hoopt men rond 1985 tot een definitieve vorm te komen. Maar voordat het zo ver is hebben reeds honderden 'proefkonijnen' op de daarvoor aangewezen scholen examen gedaan. De avondscholengemeenschap "Boerhaave" is zo'n school. In totaal bogen zich daar 36 leer lingen van vwo, havo en mavo over Spaans en vier havo kandidaten hadden in de middaguren te maken met Russisch. Bij sommigen maakt één van beide talen deel uit van het totale vak kenpakket, terwijl andere het kiezen omdat het zo mooi aansluit bij hun opleiding of gewoon uit interesse. Bij "Boerhaave" kun je namelijk ook in één vak examen doen. Zo studeert, mevr. E. Berend Oosteuropese geschiedenis. Ze vindt dat ze dit niet goed kan doen zonder enige kennis te hebben van de Russische taal. "Anders ben je altijd overgeleverd aan slechte ver talingen", vertelt ze haar ex amenpapier al ingeleverd hebbend. De anderen zijn voor wat dat laatste betreft eenzelfde mening toegedaan. Voor mevrouw R.A. Cop- poolse is het een uitdaging om straks goede Russische boeken te gaan lezen. Zulke gemotiveerde kandidaten doen natuurlijk ook geen slecht examen. Bij het verge lijken van de antwoorden met die van lerares, Eva den Har- tog komt dit ook wel uit. Drie kandidaten hebben niet meer dan één fout, terwijl de 'slechtste' net boven de vier zit. De lerares waarschuwt dat dit resultaat niet met het lan delijk gemiddelde vergeleken mag worden. "We hebben hier vier leerlingen die alle maal even goed zijn. Ze heb ben nu het havo-examen ge daan en zullen volgend jaar zeker doorstromen naar vwo- niveau". Toch betekent dit niet, dat het werk onder de maat was. De specialistische tekst over een taalschool in Moskou wil de lerares zeker niet betitelen als makkelijk. "Een voordeel is wel, zegt ze, dat overal dezelfde boeken worden gebruikt. De exa menmakers weten precies wat bekend is en niet be kend". Bij Spaans deed het vwo voor de eerste keer mee aan het ex amen. Mevrouw Schutte, le rares Spaans aan de "BOER HAAVE" sprak van erg veel en moeilijk. Voor vier lange teksten en drie korte met vijf tig meerkeuzevragen was de tijd veel te kort", zegt ze. "In het kader van het experiment werd dit keer iedere tekst vóóraf vergezeld van de vra gen. Daarna kwamen ze weer terug met de keuze-antwoor den. De bedoeling daarvan is, dat de kandidaat op deze ma nier enig idee krijgt wat er wordt gevraagd en zodoende de teksten globaler kan lezen, wat minder tijd kost. Ieder een is er wel over eens dat de ze truc niet opgaat. Als er over 17 regels vier vragen worden gesteld kan er toch geen sprake zijn van globaal le zen?", vertelt de lerares ver- SASKIA STOELINGA LEIDEN - Het PvdA-raadslid P. Bordewijk is gisteravond gekozen als opvolger van wethouder Verboom. De nieuwbakken wethouder zal niet het takenpakket van Verboom overnemen maar in plaats daarvan wordt hij wet houder van financiën. Tesse- laar (tot dusver wethouder van onderwijs) is vanaf van daag de nieuwe wethouder LEIDEN - De Leidse gemeente raad is gisteravond akkoord ge gaan met een plaatselijke veror dening in het kader van de wet Openbaarheid van Bestuur. De nieuwe wet, die op 1 mei van dit jaar in werking is getreden, geeft de burger recht op informatie en legt de overheid de verplichting op uit zichzelf tijdige en ver staanbare informatie te verschaf fen over het beleid. Op basis van de nieuwe wet is een verordening gemaakt voor de Leidse aanpak. De gemeentelijke verordening is gericht op Leidse situaties die niet of niet voldoende in de wet Openbaarheid van Bestuur zijn geregeld. LEIDEN - Het gaat goed met de Leidse vijfling. Het medisch team is redelijk tevreden, laat een woordvoerder van het Acade misch Ziekenhuis Leiden weten. "Er is goede hoop dat de adem halingsmoeilijkheden van de drie van de vijf jongens tot het verle den zal gaan behoren". Het vijftal, dat donderdag ter we reld kwam, wordt nog steeds kunstmatig gevoed. "Ze zullen in de couveuse blijven totdat ze het gewicht van tweeduizend gram hebben bereikt". De moeder maakt het volgens de zieken huiswoordvoerder eveneens goed. Het is echter nog niet te zeggen wanneer zij naar huis mag. door René van der Velden Jaap Visser Frits van Oosten is weer op pad. Met zijn fiets doorkruist hij de Leidse binnenstad op zoek naar panden die lang leeg staan. Voor de derde keer zal Frits een lijst van leegstaande panden opsturen naar het college van burgemeester en wethouders. De aanbeveling is simpel: "Vorder die leeg staande panden. Duizenden woningzoekenden en hon derden leegstaande panden. Dat laat zich niet met elkaar rijmen'. In 1978 produceerde Van Oos ten als PPR-gemeenteraads- lid twee leegstandslijsten. Na twee jaar afwezigheid in de gemeenteraad komt hij in september opnieuw in de raad als opvolger van Laurens Beyen. Zijn derde lijst komt er ook aan. "Met die leegstandslijsten wil ik de druk op de ketel houden. De vorderingscommissie tot spoed manen in het vorderen van leegstaande panden, huiseigenaren aanzetten om verbouwingen sneller af te ronden en natuurlijk stellen die lijsten de woningnood aan de kaak. Het blijft helaas maar een druppel op de gloeiende plaat". Met zijn eerste twee lijsten heeft de gemeente weinig gedaan, vindt Van Oosten. "De vorde ringscommissie is wat vaker om de tafel gaan zitten". Tot genoegen van Van Oosten gebruikte de Leidse Kraak- bond zijn lijsten wèl. De "tophits" onder de leegstaan de panden werden gekraakt en worden soms nu nog be woond. Wij fietsten een stukje met Van Oosten mee op zijn speur tocht door de binnenstad. De officiële leegstandslijst van de gemeente heeft hij in de hand. Volgens die lijst zouden er in totaal 1172 woningen leegstaan, waarvan 137 wo ningen in de binnenstad die al langer dan een half jaar leeg staan. Na ons fietstochtje blijkt er weinig van de lijst te kloppen. Sommige panden die volgens de officiële lijst leeg zouden staan blijken verbouwd en bewoond. Andere panden komen ondanks leegstand helemaal niet op de lijst voor. De fietstocht gaat naar twee woningen aan de Boom- markt. De een staat volgens de officiële lijst drie jaar leeg en zou voor bewoning onge schikt zijn. "Dat is maar de vraag", merkt Van Oosten op. "Voor een dakloze die zelf een beetje kan vertimmeren, kan die woning een oplosing bie den. Het is de pest dat oor spronkelijk goede woningen door jarenlange leegstand wegrotten". De andere woning aan de Boommarkt staat volgens de lijst twee jaar leeg en zou ook voor bewoning geschikt zijn. Hoe het ook zij: de woning is als pakhuis in gebruik. Op de Langebrug trapt Van Oosten plotseling op de rem: "Kijk die bovenwoningen eens. Geen teken van leven. Ook vast leeg. Dat ga ik een volgende keer eens precies natrekken; informeren bij buren, bij het kadaster en dergelijke". Volgens de offi ciële lijst staan deze boven woningen niet leeg. Op de Papengracht komen we bij enkele schandvlekken in de Leidse binnenstad. De kolossale panden Papen gracht 30 en 32 staan al jaren leeg. Nummer 32 zes jaar, nummer 30 al acht jaar. Eige naar van de panden is het Rijk. Het aannemersbedrijf De Bolster heeft onlangs voor c^e panden een reclamebord opgehangen ten teken dat er werk in uitvoering zou zijn. Van verbouwingsaktiviteiten voorlopig geen spoor. Twee jaar geleden heeft Van Oosten reeds gevraagd de panden te vorderen. De vorderings commissie blijkt inderdaad aan het werk maar vangt tot nu toe bot bij eigenaar Het Rijk. "Zijn die rozen echt of van plas tic, daar bij het bovenraam?", vraagt Van Oosten zich af bij een pand aan het Gerecht. "De foefjes om een pand be woond te doen lijken worden steeds geraffineerder". Vol gens de officiële leegstands- lijst staat het pand drie en een half jaar leeg. De dichte gor dijnen beletten ons naar bin nen te kijken. Van Oosten werpt een blik door de brie venbus. Er staan wat spul letjes in de woonkamer zoals een matras. Opgeslagen bouwmateriaal geeft een beeld alsof het pand ver bouwd zou worden. De eige naar van het pand komt langs en bekijkt Van Oosten uiter mate wantrouwend. Buren van een groot pand aan de Steenschuur werken Van Oosten op de lachspieren als zij met veel verve schilderen hoe vaak het pand wel niet gebruikt wordt. "Zeker bang voor krakers in het pand", denkt Van Oosten hardop. Bedroevend is het beeld dat de bovenwoningen aan de Haarlemmerstraat soms op roepen. Van Oosten: "Moetje dat hoekpand Haarlemmer straat/ Lange Mare eens zien. Frits van Oosten noteert leegstand aan de Aalmarkt Die bovenkant staat maar te rotten". Ondanks opzichtige leegstand staan veel boven woningen aan de Haarlem merstraat niet op de officiële leegstandslijst. Een vrij betrouwbaar beeld lijkt de officiële lijst te geven van nog nooit bewoonde panden: 133 in totaal. De flats aan de Papier molen in de Merenwijk en de nieuwbouw op het Waardeiland nemen het leeuwedeel hiervan voor hun rekening. De flati aan de Pa piermolen staan al anderhalf jaar leeg. Van Oosten: "Als mensen be weren dat er niet veel panden leegstaan in Leiden, dan moe ten ze maar eens met mij mee fietsen". van volkshuisvesting en Van Dam (financiën) is de nieuwe onderwijs-wethouder. De benoeming van Bordewijk als nieuwe wethouder ging, gister avond in een vergadering van de gemeenteraad, gepaard met eni ge strubbelingen. De herverde ling van wethouderstaken was met name de CDA-fractie in het verkeerde keelgat geschoten. Volgens CDA-fractieleider Driessen had niet buiten de raad om mogen worden besloten tot zulke drastische veranderingen binnen het college van B en W. Volgens Driessen heeft te PvdA- fractie het tot dusver gehuldigde standpunt verlaten dat de de raad betrokken moet worden bij de verdeling van de wethoudersze tels. PvdA-fractievoorzitter, Peters, liet weten dat de nieuwe portefeuil le-verdeling uitvoerig is bespro ken binnen de fractie van de PvdA en met de WD (de fractie waarmee de PvdA het college van burgemeester en wethouders vormt). Peters zei er geen be zwaar tegen te hebben over de als de raad over de portefeuillever deling wilde discussiëren. Beijen (PPR) hekelden met name het standpunt van WD-fractie- voorzitter Kuijers die zou hebben verklaard niet gelukkig te zijn met de kandidatuur van Borde wijk. "Uiteindelijk doet de WD toch wat de PvdA wil, en dat is maar goed ook", aldus schimpte het PPR-raadslid Kuijers (WD) liet weten niet in te willen gaan op de "pnet praat" van Beijen. Hij zei te menen dat Bordewijk een goede kandidaat is en niets te doen te willen heb ben met wat Beijen suggereerde. Wethouder Waal deelde mee dat het college zich vandaag zou bui gen over een definitieve verde ling van de wethouderstaken. Bordewijk werd daarna met een kleine meerderheid gekozen als wethouder. Een flink deel van de raad stemde blanco omdat men het met eens ia ma sim n stelling van het PvdA-WD-col- lege. Als opvolger van Bordewijk in do PvdA-fractie werd gisteravond de heer Eikerbout benoemd. Ei kerbout was geruime tijd voorzit ter van de Leidse afdeling van de Partij van de Arbeid en is werk zaam bij de griffie van de Tweede Kamer.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3