Argentinië winnaar landenbeker Zaalvoetbalkampioen Leiden promoveert „Dat kan ons niet gebeuren is het nieuwe Boek van de Maand. Calderwood wijst aanbod Sparta af PIET HAMBERG LIGT GOED IN DE MARKT Keegan toch op Wembley „Gaat u rustig slapen" dat kan ons nietgebeuren LEZERS SCHRIJVEN DINSDAG 13 MEI 1980 SPORT PAGINA 17 ROTTERDAM (GPD) - Jim Cal derwood heeft, evenals Gerard van der Lem, afgelopen zondag zijn laatste competitiewedstrijd gespeeld voor Sparta. De Schotse middenvelder manifesteerde zich tijdens het dozijn wedstrij den dat hij op huurbasis uitkwam voor de Rotterdamse eredivi sieclub als een uiterst waardevol voetballer. Vandaar dat Sparta's penningmeester Floor Bouwer gisteren een serieuze poging on dernam om Calderwood, die op advies van Terry Lees naar Rot terdam kwam, voor een langere periode in de Maasstad te hou den. Financieel was het aanbod echter niet aantrekkelijk genoeg voor Calderwood, die zich vrijdag weer meldt bij Birmingham City. Calderwood: „De kans dat ik te rugkom blijft echter aanwezig. Om mijn eigen ruiten niet in te gooien, kan ik geen namen noe men. Maar ik heb een interessan te aanbieding van een Neder landse eredivisieclub op zak. In eerste aanleg moet echter beke ken worden of Birmingham City me wil verkopen" t Kevin Keegan trekt vanavond toch het shirt van Engeland aan. De Britten spelen tegen Argentinië. DÜSSELDORF (ANP) - Het tennisteam van Ar gentinië heeft gisteren in Düsseldorf de landenbe ker gewonnen. In de finale versloegen de Argentijnen Italië met 3-0. In het eerste enkelspel zegevierde Guillermo Vilas op gemakkelijke wijze ovèrCorrado Barazzutti. De setstanden waren 6-3 6-3. Jose- Luis José-Luis haalde in zijn par tij tegen Adriano Panatta de be ker binnen. Clerc won met 7-6 6-3. Vilas en Clerc wonnen ook het dubbelspel. Panatta en Paolo Bertolucci speelden het afslui tende dubbelspel zonder motiva tie en pakten slechts vijf games: 2-6 3-6. Vollebregts zesde bij pré-Olympics in Kiel KIEL (ANP) - Mark Neeleman heeft gisteren de beste Neder landse prestatie geleverd op de eerste dag van de internationale zeilkampioenschappen van West Duitsland in Kiel. Neeleman be zette in de Finnjollenklasse de tweede plaats. In de Flying Dutchmanklasse werden Erik en Sjoerd Vollebregt zesde. Deze wedstrijden gelden voor de Nederlandse topzeilers als laatste selectie voor de Olympische Spelen in Tallinn. Nederland is in Kiel dan ook in alle Olympische klassen vertegenwoordigd. Het toernooi om de landenbeker is vooral het toernooi van Guiller mo Vilas geworden. Zeven dagen lang stelde deze Argentijnse ten nisspeler zich in de schaduw van de voornaamste troef op het toer nooi: Björn Borg. In de halve fi nale tegen Zweden toonde Vilas echter aan dat ook Borg te ver slaan is. Zelfs al zou Argentinië de beker uiteindelijk niet hebben gewon nen, dan nog kon dit evenement voor de linkshandige speler niet meer stuk. Een zege op Borg is momenteel voor de meeste ten nisspelers een droom, die voor lopig geen waarheid wordt. Vilas slaagde er echter in Borg te ver slaan, hetgeen zijn zelfvertrou wen aanzienlijk opvijzelde. In de finale was Corrado Barazzutti geen partij voor hem: 6-3 6-3. Zijn ploeggenoot José-Luis Clerc, 21 jaar pas, nam revanche op een eerder geleden nederlaag in dit toernooi tegen Adriano Panatta (3-6 6-0 5-7). Panatta had tot de eindstrijd alle enkelspelen gewonnen (vier), maar tegen de ontketende Clerc had hij geen afdoend 6-7 Het dubbelspel was daarna een formaliteit. De beker èn een be drag van 234.000 mark (250.000 gulden) waren voor de Argentij nen binnen. De 7500 toeschou wers zagen een zwakke partij, die gemakkelijk met 6-2 6-3 door Vi las en Clerc werd gewonnen. Damesschaken MIJDRECHT (ANP) - Carla Brui nenberg, die na de vierde ronde de ranglijst aanvoerde, heeft gis teren in Mijdrecht in de vijfde ronde van het schaaktoernooi om het Nederlands kampioenschap dames een nederlaag geleden te gen Corrie Vreeken. Cochita Pluymert profiteerde van de mis stap. Zij won van Ada van der Giessen. Pluymert en Bruinenberg nemen na vijf ronden de gedeelde eerste plaats in met drie-en-een-halve punten. EINDHOVEN (GPD) - Het Eindhovense PSV wil als opvolger voor de naar het Antwerpse Beerschot vertrokken Harry Lubse Piet Hamberg contracteren. Hamberg speelt momenteel voor het Zwitserse Servette. Behalve PSV zijn evenwel ook Ajax en het Franse Monaco in de ex-FC Utrecht-speler geïnteresseerd. Thijs Libregts, die het komende seizoen als oefenmeester bij de Eindho- venaren zal gaan fungeren, heeft het weekeinde in Genève de Servette- speler gepolst over een eventuele overgang naar PSV. De Eindhovena- ren hebben evenwel ook belangstelling voor de Oostenrijkse internatio nal Walter Schachner, die onlangs van Bayern München-trainer Pal Csernai te horen kreeg dat de Westduitser niet langer serieus met hem willen onderhandelen omdat Bayern momenteel geen specifiek spits- probleem kent. LONDEN (ANP) - Kevin Kee gan is opgenomen in de En gelse ploeg die vanavond op Wembley een vriendschap pelijke wedstrijd speelt te gen wereldkampioen Argen tinië. De kleine aanvaller van HSV, die aan het eind van dit seizoen overstapt naar Southampton zal de spitspositie innemen nu Trevor Francis (Nottingham Forest) zwaar aan de rechte- rachillespees is geblesseerd en maandenlang niet zal kunnen spelen. Manager Ron Greenwood maakte gisteren de volgende opstelling bekend: Ray Clemence (Liverpool), Phil Neal (Liverpool), Phil Thompson (Liverpool), Dave Watson (Southampton), Ken Sansam (Crystal Palace), Steve Coppell (Manchester United), Ray Wilkins (Man chester United), Ray Kenne dy (Liverpool), David John son (Liverpool), Kevin Kee gan (HSV) en Tony Wood cock (FC Köln). In de ploeg van Argentinië zijn zes spelers opgenomen, die in 1978 de finale van het toernooi om de wereldbeker tegen Nederland meespeel den. Het zijn Fillol, Passarel- la, Tarantini, Olguin, Galle go en Luque. Bondscoach Cesar Menotti stelde het volgende elftal samen: Ubaldo Fillol (River Plate), Jorge Olguin (Independien- te), Jose van Tuyne (Rosario Central), Daniel Passarella (River Plate), Alberto Taran tini (River Plate), Juan Bar bas (RC Buenos Aires), Ame- rico Gallego (Newells Old Boys), Diego Maradona (Ar- gentinos Juniors), Santiago Santamaria (River Plate), Leopoldo Luque (River Pla te) en Daniel Valencia (Tal- leres Cordoba). Na eenvoudige zege op Gouwenaars DELFT - Het had eigenlijk helemaal niets om het lijf. De laatste wedstrijd van de na-competitie tussen de Leidse zaalvoetbalkampioen van Rooyen en de Goudse titelhou der Zuid Flora had dé confrontatie moeten worden tussen de twee sterkste ploegen én dus een leuk duel moeten zijn. Maar niets van dit alles. De Gouwenaars acteerden wel zó matig dat Van Rooyen gewoon op halve kracht kon spelen om Zuid Flora een nederlaag toe te dienen; en dat deed de ploeg dan ook. Zonder ook maar een moment het normale niveau te bereiken ver sloeg het Leidse team de Goudse kampioen (8-2) en speelt volgend jaar dus inter-regionaal zaal voetbal. Volkomen terecht dat Leiden vol gend jaar een vierde vertegen woordiger in de inter-regionale klasse heeft. Gezien de kracht van de kampioenen van Den Haag, Rotterdam en Gouda, waar Van Rooyen in deze na-competi- tie tegen heeft gespeeld lijkt het peil waarop er in Leiden wordt gezaalvoetbald een stuk hoger te liggen dan in de andere afdelin gen. Alleen Neptunus (kampioen Rotterdam) kon de Leidenaars enigszins in moeilijkheden bren gen op weg naar promotie, maar DKS (Den Haag) en Zuid Flora waren opponenten waarvoor in de Leidse hoofdklasse niet meer zou zijn weggelegd dan een plaats in de middenmoot. In het duel van gisteravond kon Zuid Flora het tot de rust nog een klein beetje bijbenen, maar daar na moest het zijn meerdere er kennen in Van Rooyen. Niet dat de Leidse ploeg nu goed speelde. Integendeel. Van Rooyen speel de één van zijn mindere wedstrij den, maar mag als excuus aan voeren dat zij door de Gouwena ren werden meegesleept naar het lage niveau. Na afloop was er echter niemand meer die daar om maalde. De promotie was een feit en daar ging het uiteindelijk allemaal om. Jan van der Reyden had met vier treffers opnieuw een belangrijk aandeel in de zege van de Leidse kampioen. Bij afwezigheid van Frans Sjardijn (geblesseerd) wa ren plotseling alle schijnwerpers werpers op de Van der Reyden gericht en hij manifesteerde zich dan ook als de man waar veel om draait. Na drie minuten werden de Leide naars door een treffer van Joop Breedijk met een onverwachte 1-0 achterstand geconfronteerd. Jan van der Reyden verzorgde binnen tien minuten spelen een 2-1 voorsprong. Piet Gubler maakte er na een kwartier op fraaie wijze 3-1 van, waarna Zuid Flora via een doelpunt van Wim Breedijk nog even in de race te rugkwam: 3-2. Opnieuw Piet Gubler (na een interceptie van Vd Reyden) en John Jansen maak ten er nog voor de rust 5-2 van. Wist de Goudse ploeg in de eerste helft nog een enkele keer gevaar lijk te worden, na de pauze kwam het team er niet meer aan te pas. Uit het grote aanbod van kansen wisten André Pracht en Jan van der Reyden (2x) nog het vijande lijke net te vinden: 8-2. FRED SEGAAR 't Leek allemaal zo ver van ons bed. Maar voor we goed en wel wakker waren, rolden de tanks al door de straat. Vielen de Duitsers letterlijk uit de lucht. De oorlog was ons leven binnen getrokken. Het lijkt 40 jaar later misschien onvoorstelbaar; maar, ondanks alle gruwelen, ondanks alle terreur, probeer den we er toch het beste van te melken. We pasten ons wonderwel aan. En we bleken vindingrijker dan we dachten. Over de geschiedenis van het dage lijks leven in de Tweede Wereldoorlog gaat het nieuwe Boek van de Maand. Verteld aan de hand van anecdotes, persoonlijke verslagen en dagboekfrag menten. Zichtbaar gemaakt door talloze foto's en afbeeldingen, waarbij nooit eerder gepubliceerd materiaal uit privé-bezit. Het boek werd samengesteld door de bekende journalist Evert Werkman en de geschiedkundigen Madeion de Keizer en Gert Jan van Setten. Het is een bijzonder boek geworden, waarin de wonderlijke sfeer^ van die dagen tot leven komt. Ook al hebt u die niet zelf meegemaakt I let dadelijks loer; inde TwoxkUétcki Töten met 31 mei f22,50. Daarna f 10,- duurder. De aanbieding is geldig van 1 t/m 31 mei. Echter zolang de voorraad strekt Het plaatsen van brieven van lezers betekent niet dat de redactie de daarin weergegevep mening onderschrijft. Brieven kunnen van redactiewege worden ingekort. Onderwijzer (3) Met grote ergernis heb ik het artikel in uw blad over de Noordwijkse onderwijzer gelezen. Naar mijn opvatting verdient het geen af keuring maar goedkeuring dat de ouders de politie op deze rellen- maker opmerkzaam hebben ge maakt. Hoe u kunt schrijven dat er een onzindelijke sfeer rond de ze onderwijzer ontstaat is mij een raadsel. Rellenmakers die zich in Amsterdam zo misdragen heb ben tegenover de politie en win keliers enorme schade hebben toegebracht verdienen in geen enkel opzicht een dergelijk arti kel. Het is te hopen dat er nog veel van deze rellenmakers opgespoord en gestraft worden (al of niet in een volgens u onzindelijke sfeer). In een rechtstaat is het onduld baar dat deze misdrijven onge straft blijven. M.v.d. Bos Nassaustraat 41 Katwijk aan Zee Onderwijzer (4) Ik heb met verbazing en ergernis het hoofdartikel op 8 mei over de Noordwijkse onderwijzer gele zen. Wat een opluchting voor de gewone burger als nu blijkt dat het medium tv ook nog voor zul ke positieve doeleinden kan worden gebruikt als het opspo ren van raddraaiers die in staat blijken een normale samenwer king te kunnen ontwrichten. De vandalen die zo geweldig hun hart hebben opgehaald en die nu uit de beschermende anonimiteit gerukt worden en alsnog voor de rechter mogen verschijnen. Spij tig dat tientallen door de mazen van het (rechterlijke) net zullen glippen. Maar voor de wel gear resteerden is er geen enkel ex cuus! Zij hebben ieder hun aan deel geleverd en wie z'n billen brandt moet op de blaren zitten. Hoe durft u nog met bezwaren aan te komen tegen het gebruik van de tv in dit geval. Wat een naief "principieel" gezwam! U als schrijver van het desbetreffende artikel zou eens mee moeten lo pen bij de ME. Het wordt tijd dat er spijkers met koppen geslagen worden in de strijd tegen de straatterreur! Het oude en wijze gezegde "zachte heelmeesters maken stinkende wonden" werd door de rellen weer schrijnend bewezen. C. den Hollander Rellen De vandalen kunnen voorlopig nog op steun rekenen. Hun be schermheren worden ook onder de academici gevonden, zoals uit het LD van 3 mei (pagina 7) blijkt uit hetgeen professor Giltay Veth ventileert over de Amsterdamse rellen op koninginnedag. Natuurlijk is de politie weer tekort geschoten, want, zegt hij, als "een jongen" een steen naar de politie gooit moet hij gegrepen kunnen worden. En dat is wat in Amster dam had moeten gebeuren! De volgende, naieve opmerking houdt in dat er vast een heleboel jongeren niets van plan waren Nee hoor, al weken waren die niets van plan. Aangenomen dat er gestraft moet worden (wat een vrijblijvende opstelling!) dan wel licht. Dus niks tuchthuis, niks gevangenis, niks machine-gewe ren. Eigenlijk had hierachter nog moeten volgen: niks politie. De relschoppers mogen niet verbit terd raken. Gezien de aangerichte ravage dacht ik dat ze dat ai wa ren. Vervolgens worden de kra kers in bescherming genomen. Die hebben nog wel een bepaald verantwoordelijkheidsbesef (ze ker zullen die erbij zitten) maar die zijn het niet; het zijn de jonge ren die er omheen draaien. En daarmee kunt u weer alle kanten uit. Dan krijgt het gemeentebe stuur de zwarte piet hoewel dit direct wordt afgezwakt want de zaak is heel moeilijk te besturen. Alleen de zg. schuld van de poli tie wordt niet afgezwakt. Ook geen woord over de gewonden bij de politie die gestenigd werden. Het is om uitje vel te springen dat deze professor kraakactiviteiten bedrijft. Hij kraakt de politie waarvan ik niet kan begrijpen dat die zich laat stenigen. En dan komt het advies van onze profes sor "een heleboel geld naar Am sterdam en, zo waarschuwt hij, doe wat de vandalen willen an ders slaat de vlam in de pan! Met zulke adviseurs hangt ons nog wat boven het hoofd. Dan is dit nog maar een beginnetje. A.W. PRINS Gerrit v.d. Laanstraat 9 Leiden, (door redactie bekort) Bibliotheek Wie boeken wil gaan lenen bij de openbare bibliotheek moet be schikken over een geldig legiti matiebewijs. Eerst na inzage daarvan wordt men als lid inge schreven en ontvangt men een le- zerskaart. Die lezerskaart is een jaar geldig en kan vervolgens jaarlijks worden verlengd. Wat ik nu waanzin vind is dat men bij die verlenging wéér een geldig legi timatiebewijs moet tonen. Die kaart is immers het bewijs dat ik me als lid heb laten inschrijven en als lid kon ik me alleen laten inschrijven op vertoon van een geldig legitimatiebewijs. Op nieuw tonen is dus onnodig en dus onzin. Omdat ik niet aan die onzin wil meedoen heb ik me on geveer twee maanden geleden in een uitvoerig schrijven tot de (nieuwe) directie gewend en daarin aangedrongen op serieuze beantwoording en onmiddellijke of althans zo spoedig mogelijke afschaffing van de cis tot legiti matie bij kaartverlenging. Het is een bureaucratisch waanzinnige maatregel. Ik ontving géén ant woord Denkt men bij de openba re bibliotheek soms "spelbreker, dan lees ie maar niet" of "wij blij ven lekker toch politie-agentje spelen?" Ik vraag me verder af of een dergelijke instantie tot het nut van het algemeen het récht heeft in het omschreven geval le gitimatie te eisen. A H. VOS Haarlemmerstraat 301 Leiden. Binnenstad Het is nu eenmaal een feit dat Lei den een binnenstad heeft die vol komen onbereikbaar, onbegaan baar en verstikt is. Iedere Leide- naar weet, dat, wanneer hij naar de stad moet om boodschappen te doen, hij dan het beste met de fiets kan gaan (maar dat die fiets dan niet kris-kras op de stoep moet staan vergeet hij), i.p.v. met de auto die hij toch niet kwij traakt. of met de bus die toch meestal in het drukke verkeer vastraakt. Als er ooit iets zou gebeuren en ik bedoel niet iets prettigs, maar een ramp. een groot ongeval of iets dergelijks, zou geen enkele ram penwagen, brandweerwagen of rode-kruiswagen de kleine steegjes, straatjes en slurfjes kunnen bereiken teneinde dat werk te doen waarvoor het voer tuig is gemaakt. Bij al die smalle straatjes ook nog eens het par keerprobleem gevoegd en daar bedoel ik mee het willens en we tens fout parkeren (en niet be keurd worden) van veel binnen stadbewoners en kroegen-be zoekers, dan is de chaos com pleet. Zonder te discrimineren wil ik ook stellen dat de vele stu denten die Leiden rijk is, ook alle wetten (die ze vaak zelf studeren!) aan hun studentenlaars lappen en ook maar aan rotzooien en doen waar ze zin in hebben. Als men van hogerhand eens wat meer zou toezien op de veiligheid in de stad; en met veiligheid be doel ik zowel de veiligheid van de verkeersdeelnemer als van de burger die in elkaar geslagen of gestoken kan worden zonder dat iemand een hand uitsteekt; zou Leiden er heel wat beter aan toe zijn. W.G JEPSEN Dopheide 10 Leiden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17