In en Spanje alles alles verboden mogelijk... VRIJ-UIT Hoe aardig is dat Engelse voetbal nu eigenlijk V Noordwijk en ACV eens over data SI Christ v. d. Smissen herstelt zich bij WK DINSDAG 13 MEI 1980 Van het Engelse voetbal moetje wekelijksgeloof ik, niet meer zien dan drie fijntjes door de BBC gesneden minuten. Dan houd je tenminste de illusie datje slechts een greepje hebt gekregen uit negentig meesle pende minuten. Want als je de hele wedstrijd krijgt voorge zet dan stelt het spektakel niet zo heel veel voor. Ik heb dat zelf, lang geleden, al eens met eigen ogen in Londen geconstateerd, maar je denkt dan altijd dat je net de ver keerde wedstrijd hebt gezien. Langzamerhand ben ik toch tot de overtuiging gekomen dat we, door die korte tv-flit- sen van die paar dolle mo menten die elke wedstrijd wel heeft, een veel te geflatteerd beeld van het Engelse voetbal met ons mee dragen. Zaterdag, tijdens de Cupfinale Arsenal-West Ham United, kon je weer eens zien dat het niet zo bar veel te betekenen heeft. Ja, ik weet wel, dat je zo'n wed strijd, waarin de zenuwen de spelers door de keel gieren, ei genlijk niet als maatstaf mag nemen. En dit keer helemaal niet, omdat Arsenal al zijn krachten gestopt had in die slopende halve finale tegen Liverpool. Maar zelfs als je met al die factoren rekening houdt dan nog moet je tot de conclusie komen dat het En gelse voetbal inhoudelijk aan de magere kant is. Je kunt dat afleiden uit het type spel dat in zo'n wedstrijd wordt ver toond. Conditie, werklust, hardheid (in de goede zin van het woord) hebben alle spelers voor tien. Er wordt me wat af gedraafd. Bewonderens waardig. Het is alleen zo jammer dat het tot zo weinig leidt. Geen sub tiele één-tweetjes, geen mooi opbouwend centrum-spel. Lange (en daardoor vaak on zuivere) passes en veel wils kracht, daar komt het op neer. De Britten zijn er kennelijk tevreden mee. Het publiek is ook snel enthousiast. Een ferm schot drie meter naast het doel, brengt in Nederland geen hand op elkaar, maar le vert aan gene zijde van de Noordzee nog altijd een be wonderend applaus op. Als Nederlandse voetballers nu eens wat driester en minder berekenend te werk zouden gaan en de Britten wat bere- kender en minder driest dan zouden beide landen daar zeer gebaat mee zijn. Schuld. De clubs in het Nederlandse be taalde voetbal hebben een ge zamenlijke schuld van 35 mil joen gulden, zo las ik gisteren in de krant. En daarna volgde een zeer fascinerend zinnetje: "een schuld die waarschijn lijk nooit meer kan worden afgelost". Mooi is dat. Betaalde voet balclubs klagen dan wel steen en been, ze leven toch in een soort luilekkerland. Want als u en ik van de buurman 25 gulden lenen dan kunnen we een maand wachten met te rugbetalen, als het een royale buurman is misschien twee maanden, maar ten slotte zal hij toch aan de bel hangen met de vraag: waar blijft mijn 25 piek? Het betaalde voetbal is kenne lijk één van de weinige bezig heden in deze maatschappij waar tussen lenen en terugbe talen een zeer aangename kloof zit. Gezond De KNVB wil dat per 1 juli 1981 vijf betaalde clubs teruggaan naar de amateurs. FC Vlaar- dingen heeftal gemeld dat het tot één van die vijf wil beho ren. De rest verroert zich niet. De KNVB gaat echter het spe len in het betaalde voetbal binden aan voorwaarden (tenminste 15 contractspelers, gediplomeerde trainer, twee de speelveld, lichtinstallatie, gezonde financiële situatie). Voldoe je daaraan dan krijg je een licensie, voldoe je er niet aan dan word je aan de kant geschoven. Dat beweert die stoere KNVB tenminste, maar de vraag is of de pap ooit zo heet wordt opgediend als zij nu te vuur staat. Slechts 32 van de 37 clubs heb ben op dit moment een slui tende begroting dus ik ben zeer benieuwd hoe de KNVB straks de voorwaarde "ge zonde financiële situatie" gaat uitleggen. Dat wordt grote pret. Kermistoestanden zullen we gaan meemaken, met een flonkerend rad van avontuur. Vreemd vind ik dat FC Amers foort nog geen signaal heeft gegeven om naar de amateurs af te dalen. Al jaren denk ik dat die club midden in de competitie ineens het leven laat, want het aantal toe schouwers daar is zo'n beetje op de vingers van één hand te tellen. Maar de Amersfoortse minimumlijders zijn kenne lijk van een zeer taai soort. Elk jaar draven ze weer wel gemutst op om met grote hardnekkigheid op de laatste plaats neer te strijken. Je zult het zien. die club zit in juli '81 niet bij de vijf afval lers. Vilé zal wel met een be paling komen dat het betaald voetbal niet gemist kan wor den in de Veluwezoom. En in Amersfoort zullen ze dan ook nog jaren voor twee spie "be taald" blijven spelen. Lord De voorzitter van het Interna tionaal Olympisch Comité, die schat van een Lord Killa- nin met dat goedaardige bulldog-hoofd, heeft dan toch maar besloten met de groten der aarde te gaan praten. Doel: nog iets proberen te red den van de Spelen van Mos kou (en die daarna volgen). Bij Brezjnew is hij al geweest, nu Carter nog. Het moet iets vreselijks voor de Lord zijn. Het IOC bemoeit zich immers niet met de politiek (zo be weert het althans) en dan zul je toch maar met de pet in je hand om een onderhoud moe ten vragen bij dat janhagel in Moskou en Washington. Wat de Lord denkt te bereiken is mij een raadsel. Brezjnew heeft verklaard dat hij best wat minder vlaggen wil laten hijsen en wat min der volksliederen wil laten spelen als dat er toe kan bij dragen dat de hele santeme- kraam toch naar Moskou komt - zolang maar niemand emmert over dissidenten en Afghanistan. Lord Killanin. Carter aan de andere kant inte resseert zich geen fok voor de franje (al hangen ze een hemd aan de vlaggemast en spelen ze de volksliederen achterste voren), waar het hem om gaat is de Russen uit Afghanistan te krijgen. Een politiek muurvaste zaak. Moskou-1980 wordt een (spor tief) fiasco. De halve westerse wereld zal er niet bij aanwe zig zijn. Maar dat is natuur lijk niet het eind van het lied. Als de politici hun pijlen al weer op andere doelen rich ten, zal de internationale sport met de brokken zitten. Nog jaren. Want het Oostblok zal alles niet op slag uit het geheugen wissen. Oh nee. Er komen nog wel een paar afre- Uf» «yycii. De fraaiste taferelen zullen be waard worden voor de Olym- pische Spelen van 1984 in Los Angeles. De gelden daarvoor moeten grotendeels komen van het Amerikaanse zaken leven en de tv-rechten. De Amerikaanse belastingbeta ler mag er niet voor opdraai en, zo is uitdrukkelijk be paald. Maar zolang niet vast staat dat de Russen inder daad meedoen, zal geen Ame rikaanse zakenman ook maar een dollar aan het evenement spenderen en de grote tv-sta- tions kijken ook wel mooi uit. Spelen zonder Russen zijn on interessant, daar is geen commercieel voordeel uit te halen. Reken er op dat de Rus sen, treiterkoppen als ze zijn, tot op het laatste moment zul len wachten met hun defini tieve beslissing. Ik zweet nu al peentjes als ik denk aan de financiële peri kelen waarmee de organisa toren van de Spelen van 1984 te maken krijgen. Kunt u na gaan hoe die mensen zelf zich voelen. Marathon Veertien dagen geleden heb ik het in deze rubriek gehad over de fenomenale prestatie van de Nederlandse atleet Gerard Nijboer, die de marathon van Amsterdam won in de tweede tijd die ooit op dit nummer werd gelopen. Ik noemde daarbij ook de lengte van elke marathon: 42 km en 195 me ter. Een lezer vroeg me hoe men aan die wat zonderlinge afstand Duor Ruud Paauw is gekomen. Daarover doen inderdaad nogal wat verha len de ronde. Velen denken dat de afstand stamt uit de Griekse oudheid, toen Phei- dippides zich volgens de overlevering te voet van Ma rathon naar Athene repte om het volk te berichten over de zege op de Perzen ("Verheugt u, want ook wij verheugen ons"). Anderen menen dat de afstand van de eerste marathon, ge houden tijdens de Olympische Spelen van 1896 in Athene, la ter eenvoudig werd gehand haafd. Beide veronderstellin gen zijn onjuist. De afstand van 42.195 m dateert van de Olympische Spelen van 1908 in Londen. De Brit ten lieten de race beginnen voor het kasteel van Windsor (een verzetje voor hofkringen en koningskinderenen trok ken de finishstreep recht voor de eretribune van het stadion van Shepherd's Bush (later beter bekend als White City Stadium). Dat was op de kop af 42 km en 195 m. Het gekke is echter dat men niet direct van dat jaar af die lengte als offi ciële marathon-afstand aan hield. Daar wachtte men mee tot1924. Het marathon-parcours in 1912 telde 40 km en 200 m.dat van 1920 42 km en 750 m. Waarom men er 16 jaar voor nodig had om vast te leggen dat 42.195 m de officiële afstand was.is een raadsel dat ik nog hoop te ont sluieren. LEIDEN - De zaterdagkam pioenen van de eerste klasse, ACV en Noordwijk, zijn het gisteravond in het KNVB- centrum in Zeist eens ge worden over de data van de te verspelen wedstrijden om de nationale zaterdagtitel. Op 24 mei ontmoet Noord- wijk ACV in Assen. De week daarop, 31 mei, speelt de formatie van trainer Eelman thuis. De duels beginnen om 16.00 uur. Mocht er na de con frontaties nog geen beslis sing zijn gevallen (het doel- gemiddelde telt niet), dan wordt op dinsdag 3 juni wel licht op het terrein van WOG uit Harderwijk (aan vang 19.30) een beslissings wedstrijd gespeeld. Na eerder Dordrecht al met 5-1 te hebben afgedroogd, heeft het Leidse selectieteam van 15 en 16-jarigen gisteravond Den Haag met dezelfde cij fers gedesillusioneerd naar huis gestuurd. De discipelen van coach Filippo hebben in de krachtmeting met Gouda a.s. maandag in Bleiswijk aan een punt genoeg om zich districtkampioen te noemen. De vijf 'Leidse' treffers kwamen op naam van Klaas Vink (Noordwijk), John van Berkel (Roodenburg), Rob Reizevoort (Docos), Rick He- tem Noordwijk) en Erik van der Meer (DOSR). MADRID (GPD)- „Officieel heeft Real Madrid de elf spelers van Sevilla niet betaald voor hun 2-1-overwinning van zondag op de Baskische voetbalclub Real Sociedad, waardoor de Madrileense ploeg nagenoeg kampioen is geworden. In de komende dagen zal blijken dat de spelers van de Andalusische ploeg uit Sevilla ieder 3000 gulden hebben ont vangen voor hun overwinning van zondag op de Basken. Deze premies zijn betaald door een voetballiefhebber, die niets met de Spaanse voetbalfederatie te maken heeft, maar gewoon dol is op die jongens uit Sevilla". Dat verzekerde gisteren een doorgewinterde expert op het gebied van voetbal in de Spaanse hoofdstad. Verleden week ontstond er een gro te deining in de Spaanse voet balwereld doordat de Joegoslavi sche trainer Boskov van Real Madrid samen met Luis de Car los, voorzitter van de Madrileense voetbalclub, openlijk aan de pers verkondigden dat zij de spelers van Sevilla een geldpremie in het vooruitzicht zouden stellen als zij zondag in de competitiewedstrijd zouden winnen van Real Socie dad uit San Sebastian. Achtergrond van deze Madrileense gulheid was dat als de Baskische ploeg uitgeschakeld zou worden Real Madrid het kampioenschap vrijwel in handen zal hebben. Zowel Boskov als Luis de Carlos zag in een premie van 3000 gul den per speler geen enkele po ging tot omkoping. „Nee", zei Luis de Carlos, „het is een eco nomische stimulans om te win nen, gewoon een oppeppertje! Omkoperij is een ploeg betalen om te laten verliezen, net zoals in Italië". Pablo Porta, de voorzitter van de Spaanse voetbalfederatie, tikte de voorzitter van Real Madrid vrijdag op de vingers. Porta wees op artikel 277 van de federatiesta tuten, die premies van de ene club aan de andere verbiedt. Voorzitter Luis de Carlos ploos de reglementen uit, kwam tot de conclusie dat premies zowel om te verliezen als om te winnen uit den boze waren en trok zijn voor stel terug. De dwaling werd door de pers gesust met de medede ling dat Boskov door zijn interna tionale ervaring als trainer het idee had dat een winnaarspremie net zoals in Zwitserland ook wel door de Spaanse beugel zou kun- „Ook op voetbalgebied heeft Spanje de reputatie dat alles ver boden is, maar dat alles wel mo gelijk is", verklaarde een Spaan se voetbaldeskundige. „Op 16 maart speelde Betis uit Sevilla - op dat moment een gevaarlijke tegenstander van Real Madrid in de nationale liga - in San Sebas tian tegen Real Sociedad. De wedstrijd eindigde 1-1. Een paar dagen na de wedstrijd bleek dat de jongens uit Sevilla elk bijna 2000 gulden ontvingen van een tussenpersoon, die blijk baar dol is op Andalusische voet ballers. Merkwaardig genoeg ging voor de wedstrijd het ge rucht rond dat Real Madrid er best ruim 20.000 gulden voor over had als Betis gelijk zou spelen te gen de Basken. Hetzelfde gerucht deed de ronde vlak voor de wed strijd Burgos-Real Sociedad. Maar de Basken wonnen met 3-1 en de spelers van Burgos visten ach ter het net. Op het ogenblik zoekt de Spaanse voetbalfederatie uit of er sprake is geweest van om koperij in de wedstrijd Malaga- Salamanca. Ik geloof dat het erg moeilijk is te bewijzen of er een club met premies werkt", aldus een deskundige in de Spaanse voetbalwereld. Volgens de experts is een omkoop schandaal in de Spaanse voet balwereld onmogelijk. De statu ten van de Spaanse voetbalfede ratie verbieden een vereniging een andere club met geld te beïn vloeden. „Maar als een derde premies wil uitloven, die geen bindingen heeft met de voetbal wereld, dan is er toch niets op te gen?", lacht een Madrileen, die het kan weten. „Het recept is heel simpel. Laten we als voorbeeld Real Madrid nemen. Afgezien van hun salaris kregen de spelers ieder 3000 gul den als zij een uitwedstrijd win nen, bijna 2000 gulden als zij een uitwedstrijd gelijk spelen en daarnaast een kleine 1000 gulden voor elke wedstrijd, ongeacht uit of thuis. Dit geld gaat allemaal in een pot en de belangrijkste spe lers - ik zal echt niet weten wie(!)- bepalen wat er met dit geld ge beurt. Er wordt over de bestem ming van het geld democratisch onder de spelers gestemd". „Dikwijls krijgen spelers van een club via de bank premies als de club het goed heeft gedaan; bij voorbeeld na een gewonnen of ten, dat hij dit jaar tijdens het Eu ropees kampioenschap in Hel- singborg vestigde. Bij winst in de tiende ronde op Legarda uit Ecuador is de Brabander zeker van de vierde plaats. De partij tussen Van der Smissen en Doyharzabal werd overscha duwd door het belangrijke ge vecht tussen de Japanners Ko- bayashi en Yoshihara. In een voortreffelijke wedstrijd won Kobayashi met één carambole verschil: 60 om 59. De partijge middelden (1,538 en 1,512) geven trouwens aan van welk uitste kend gehalte de ontmoeting is geweest. Met Ceulemans is Ko bayashi nu nog de enige zonder verliespunten. Ceulemans staat echter bovenaan, omdat zijn moyenne beter is: 1,451 tegen 1.267. De uitslagen van de partijen uit de zesde ronde zijn: Simms (VSt) 37 48 4 0.770 Fernandez (Mex) 60 48 9 1.250 Muller (WD1) 60 73 9 0 821 Al Machak (Egy) 30 73 6 0 403 Martinez (Arg)60 54 8 1.111 Ashby (VSt) 46 54 6 0 851 Ceulemans (Bel)60 49 8 1224 Legarda (Ecu) 36 49 6 0.724 V.d. Smissen (Ned) 60 45 4 1.333 Doyharzabal (Arg) 47 45 6 1044 Kobayashi (Jap) 60 39 8 1.538 Yoshihara (Jap) 59 39 13 1.512 De stand na negen ronden is: 1. Ceulemans18 15 1.451 2. Kobayashi18 13 1267 3. Yoshihara16 13 1 203 4 Van der Smissen 12 14 1121 5. Martinez 10 8 0 890 6. Legarda8 8 0.862 7. Muller8 9 0 8.37 8. Doyharzabal6 9 0 895 9. Ashby6 11 0.846 10. Fernandez4 10 0 865 11. Simms 2 8 0.725 12. Al Machak 0 6 0.513 Nu nog lachen, gieren en brullen maar morgenavond is het ernst voor Mario Kempes Imiddenl en de zijnen Valencia slaal dan voor de met lichte laak het Umdense Arsenal in de finale van de Europa Cup II (b ekerwin- naars), die in Brussel wordt gespeeld, te bestrijden Vooralsnog lijken de Spanjaarden uitstekende papieren in handen te hebben nu de Engelsen zaterdag j.l. in de cupfinal tegen tweededivisieclub West Hem United met 0-1 onderuit gingenMaar Arsenal heeft bewezen van uit verloren positie terug te kunnen vechten. Juventus kan ervan meepraten. De Italiaanse formatie keerde met een 1-1 gelijkspel uit Londen naar Turijn maar werd daar veertien dagen later met een onverwachte 0-1 geconfron teerd. De strijd ligt wagenwijd open derhalve. Eens kijken of de gezichten morgenavond na negentig (of meer) vertonen. ninuten voetbal dezelfde Spaanse glimlachjes gelijkgespeelde uitwedstrijd. Spanje kent een aantal van zulke neutrale voetbalenthousiasten, die tegen bepaalde voorwaarden op de bank een deposito plaatsen r pas r i werken als het Zonder het met i resultaat van de voetbalwedstrijd bekend is. Hoe deze voetballief hebbers aan dit geld komen? Dat is onmogelijk te acherhalen, want Spanje kent een bankgeheim". heelt de expert op het gebied van de latijnse voetbalwereld op een typisch Spaanse, manier beves tigd wat de spelers van Real Ma drid met een gedeelte van hun geld doen. BUENOS AIRES (ANP) - Christ van der Smissen heeft zich gisteren in de negende ronde niet laten verrassen door de voor ei gen publiek spelende Ar gentijn Doyharzabal. In de beginfase van het duel bouw de de biljarter uit St. Willibrord een voorsprong op, die na vijftien beurten veertien caramboles be droeg: 30-16. Ondanks het goede verdedigende spel van Doyhar zabal bleef Van der Smissen be heerst spelen en maakte regelma tig de moeilijkste stoten, waar onder vijf "losbanders". Uiteindelijk zegevierde hij knap in 45 beurten hetgeen een moyenne opleverde van 1.333 punten. Na negen ronden speelt Van der Smissen met 1,121 punten boven zijn Nederlandse record toer- nooigemiddelde van 1,113 pun-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15