„Ondanks tal van ongelukken doet gemeente niets" Deel werknemers bezet lijmfabriek in Bodegraven „Hermans gaf niet indruk dat justitie onvoldoende optreedt" IfTbTOTONZEl |SPïjT,l/A5 iN HET VERLED* EN ENTOT op HEDEN, NiETTE hoofd weg-west in Haarlemmermeer uit protest dicht voor auto's Eisen: kortere werkweek en betalen achterstallig loon IJMEN EN TEKITTEN.ZÓ DAT VU Uu N0G5TEEDSMÉTDEPR0- |j BLEHEN ZITTEN. DINSDAG 13 MEI 1980 STREEK Minister over Hillegomse Wapen van Friesland"-brand DEN HAAG, HILLEGOM - Minister De Ruiter van justitie en staatssecretaris Wallis de Vries van CRM zijn het oneens met de stelling van het Tweede-Kamerlid Beckers- de Bruijn (PPR) dat de zo'n vijf maanden afgelegde verklaring van Hil legomse burgemeester Hermans over de brand in "Het Wapen van Friesland" de indruk wekt of versterkt dat tegen onwetti ge praktijken van grote ondernemingen onvoldoende wordt opgetreden. Burgemeester Hermans verklaarde vlak na de aanhouding van een aantal personen d^J een perso neelslid van Teekens Bouwpro- moties in Amsterdam ervan werd verdacht een geldbedrag van 50.000 gulden te hebben uitge loofd voor het in brand steken van het voormalige hotel-restau rant aan de Hoofdstraat in Hille- gom. Hij zei ook dat de Teekens- medewerker op vrije voeten was gesteld omdat het slechts ging om het uitlokken van een straf baar feit. Daarbij kwam dat de verdachte geen strafblad had. De officier van justitie zei vlak na dat Hermans zijn verklaring had afgelegd, dat deze in zijn uitspra ken veel te ver is gegaan. Gebrek aan bewijs Lelie-show in Keukenhof-kas LISSE - Dr. ir. P. K. Schenk, directeur van het landbouw onderwijs binnen het minis terie zal morgen om 16.00 uur de 20ste Liliade in Keukenhof openen. De eerste bezoeker van de Liliade dit jaar is te vens de 20 miljoenste bezoe ker in de geschiedenis van Keukenhof. De lelietentoonstelling 'Liliade' werd tot en met 1978 steeds gehouden in Akersloot. Sinds vorig jaar vindt de tentoon stelling plaats in de 'warme' kas van de vormalige krui dentuin van Jacoba van Beie ren in Lisse. In die kas met een oppervlakte van 2000 vierkante meter zullen 15.000 takken lelies door arrangeurs in zo'n 300 bloemstukken worden verwerkt. Aan de 20ste Liliade wordt door 17 inzenders uit het land meegewerkt, waaronder 5 belangrijke lelie-verede- lingsbedrijven. De Liliade in Keukenhof duurt tot en met tweede pinksterdag, de dag ook waarop Keukenhof de poorten sluit. Np blijkt dat de rechter- ris de medewerker van Teekens heeft afgezien van verlenging van het voorarrest wegens gebrek aan bewijs en niet om de reden die burgemeester Hermans noemde. De medewerker van Teekens is na zes dagen voorarrest op vrije voeten gesteld. De officier van justitie bij de Arn- hemse rpohthank heeft hem voor het uitlokken van brandstichting ook niet voor de rechtbank ge daagd. Daarvoor ontbrak het be wijs. Slechts één van de brand stichters, een Haarlemse sloper, legde een belastende verklaring af, maar dat was niet voldoende om een strafrechterlijke proce dure in te zetten tegen de Tee- kens-medewerker. Wel is de Teekens-medewerker door de Arnhemse rechtbank veroordeeld tot een flinke geld boete. Wallis de Vries wijst er in zijn ant woorden aan PPR-Tweede-Ka- merlid op de boete is opgelegd wegens overtreding van de mo- zhi^vie^anüeke'gie^zeren^ila- Wallis dëVries en De Ruiter aan het Tweede-Kamerlid Beckers-de Bruijn wordt het boek ren uit het pand verwijderd. over de brand, in het voormalige hotel gesloten. Het uitgebrande Wapen van Frieslandaan de Hoofdstraat. Met de antwoorden van HAARLEMMERMEER - "Ik sta verbijsterd. Het is voor mij onbegrijpelijk dat een dergelijke ac tie wordt gevoerd. Elke drie maanden is er overleg tussen de gemeenten en de verkeers- groep. Na de actie van gisteren ben ik in staat het overleg verder maar op te schorten". (Echte Nedelandse Fietsbond), waarbij de Hoofdweg-westzijde gisteren tijdens de spitsuren voor het gemotoriseerde verkeer werd afgesloten. Met de actie wilden de organisato ren wijzen op het volgens hen slechte beleid van de gemeente als het gaat om de veiligheid van de fietsers in de polder. De ge meente verzuimt volgens de ac tievoerders al jaren om iets voor Van de Narcissenlaan in Sassenheim wordt de rijbaan smaller, waardoor er een fietspad en parkeerplaatsen langs kunnen komen. NET tIJMUIDEN.a zeevis, 12/5/'80: tong 17312, tarbot 3860, griet 1415, kabeljauw 37285, schelvis 400, wijting 28230, schol 33610, schar 10720, makreel 2850, diversen 9410, tong groot 10,65-10,28, tong groot middel 11,67-10,51, tong klein middel 13,14-12,90, tong klein 114,87-14,33, tong klein II 14,55-14,32, tarbot I 13,59-11,60. Per 40 kg: tarbot 440-284, griet 330-156, kabeljauw I 126, kabeljauw II 192-112, kabeljauw III 124-102, SASSENHEIM - De Narcissenlaan in Sassenheim wordt opgeknapt en krijgt een andere indeling. De rijbaan wordt iets smaller, waar door de aanleg van een fietspad, parkeerstroken en verbreding van het trottoir mogelijk zijn. Het is de bedoeling om zowel de parkeerstroken als de fietsstro ken te asfalteren. Uit het oogpunt van veiligheid wordt hierbij ge bruik gemaakt van afwijkende kleuren. De fietsstrook wordt door een onderbroken streep af gescheiden van de rijbaan. Nabij het gebouw De Ontmoeting zul len 52 extra parkeerplaatsen Mooiere Narcissenlaan Sassenheim worden aangelgd, totaal aantal plaatsen op die plek komt op 72. Ook het kruispunt Narcissenlaan-Parklaan wordt aangepast. Het is vooralsnog niet zeker of er ook verkeerslichten op dat kruispunt komen. Hierover wil het gemeentebestuur zich nader beraden. De plaatsing van derge lijke lichten kan overigens pas plaatsvinden na de verbetering van de Parklaan. De opknap beurt voor deze straat staat ge pland in 1982 of zelfs nog een jaar later. De gemeenteraad van Sassenheim zal volgende week dinsdag zijn oordeel over de plannen van bur gemeester en wethouders over de aanpak van de Narcissenlaan moeten uitspreken. de fietsers te doen. "Tal van on gelukken gebeuren hier op de polderwegen en wat doet de ge meente: niets", zegt het actieco mité. De verkeersgroep en de ENFB vin den dat het fietspadenplan, een plan van de gemeente Haarlem mermeer voor de aanleg van di verse fietspaden in de polder, een stille dood is gestorven. "Het plan is vooruitgeschoven vooral om dat het geld bij de gemeente ont breekt", zo stellen de actievoer ders. Haalbaar Wethouder Kamper bevestigt dat onvoldoende geld in het laatje ligt om fietspaden aan te leggen. "Maar wat haalbaar is hebben wij uitgevoerd of wordt nog uitge voerd", aldus Kamper die daarbij verwijst naar de fietspaden tus sen Nieuw Vennep en Beinsdorp en langs de Hoofdweg-oostzijde. Kamper verder "Je kunt niet zomaar overal geld vandaan ha len. De gemeente heeft zelf een zeker bedrag voor de fietspaden aangelegd. Met de hogere over heden zijn wij in onderhandeling voor verdere maatregelen". het actiecomité vindt dat niet op het geld van de provincie moet worden gewacht. Bovendien twijfelt het eraan of er in het ver- leden niet voldoende geld be schikbaar was. Het pamflet dat tijdens de blokkade werd uitge reikt spreekt over een "walgelijk duur gemeentehuis" dat nu in Hoofddorp is neergezet en waar voor wel geld aanwezig was. De verkeersgroep en de ENFB er kennen dat de aanvankelijke plannen er goed uitzagen. Minis ter Tuynman, van verkeer en wa terstaat, sprak ooit zijn waarde ring uit over de voorstellen. "Maar wij hebben liever geld dan complimentjes. De fietser wordt nu weer het kind van de reke ning", menen de verkeersgroep en de ENFB, die vinden dat tij dens de behandeling van het to tale beleidsplan van de gemeente Haarlemmermeer het fietspa denplan moet worden bijgesteld. "Anders kunnen wij weer een aantal jaren wachten". Spoedig begin van fietspad naar Beinsdorp NIEUW-VENNEP - Met de aanleg van een fietspad tussen Nieuw- Vennep en Beinsdorp zal waar schijnlijk in de eerste week van juni kunnen worden begonnen, verwacht aannemer Ketting. Het fietspad komt te liggen aan de zuidzijde en aan de andere kant van de Vennepertocht, zo dat het een veilige route wordt. Hierpiee gaat een langverwach te wens van de verkeersgroepen in Nieuw-Vennep en Beinsdorp in vervulling. Het komende na jaar zal het fietspad klaar zijn. Mogelijk De verkeersgroep acht het moge lijk en noodzakelijk dat tussen Lijnden en de Kaag een fietsver- binding wordt aangelegd. "Daar voor is enkel het plaatsen van verkeersborden nodig. Fietsers aan de ene kant van de vaart, au to's aan de andere kant. Er is geen plaats in Nederland waar men over een dergelijke afstand van ruim 20 kilometer parallel twee wegen heeft lopen. Met een beetje goede wil en relatief wei nig geld is veel mogelijk", stellen de actievoerders. Kamper voelt niets voor zo'n maat regel. "Weten ze wel welke gevol gen dit voor het overige verkeer heeft? Daar wordt nauwelijks naar gekeken". Dc actie langs de Hoofdweg-west zijde is volgens het actiecomité gisteren naar wens verlopen. Volgens het comité wordt nu eerst gewacht op de behandeling van deze problematiek in de ge meenteraad van de Haarlem mermeer volgende week als het beleidsplan voor de komende ja ren op tafel komt. Tot die tijd zullen geen verdere acties vol gens, zo is aangekondigd. Celstraf voor dronken rijder AMSTERDAM/LISSERBROEK - De Amsterdamse rechtbank heeft de 32-jarige W. v. E. uit Lis- serbroek veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie maanden wegens het onder invloed van al cohol veroorzaken van een aan rijding. De officier van justitie had twee weken geleden vier maanden ge vangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid geëist. De verdachte had de rechtbank laten weten dat twee jaar ontzegging van de rijbe voegdheid het faillissement van zijn bedrijf zou betekenen, omdat hij daarvoor de auto dagelijks nodig heeft. Van E. reed op 14 september vorig jaar in Amsterdam onder invloed - het promillage bleek later 1.87 - een eenrichtingsstraat van de verkeerde kant in en verleende toen bovendien geer\ voorrang aan een van rechts komende taxi. De taxichauffeur werd bij de aan rijding gewond. BODEGRAVEN - De lijmverwerkingsfabriek Simson Applicatie BV in Bodegraven is sinds gistermorgen be zet door acht van de elf (produktie-) werknemers. De Bouwbond FNV heeft zich achter de bezetters opge steld. Zij eisen betere arbeids voorwaarden en uitbeta ling van achterstallig loon. Bij Simson BV, een doch teronderneming van een lijmfabrikant in 's Herto genbosch, werken buiten de produktie nog vier mensen bij de administra tie. Zij staan buiten het conflict tussen de bezet ters en de directie. Volgens een woordvoerder ver langt het bedrijf van de werkne mers, die in veel gevallen niet in het bezit zouden zijn van een ar beidsovereenkomst, een 57 V2 urige werkweek. De cao schrijft een maximun aantal uren van 40 per week voor. Volgens de bezet ters worden er ook slechts 40 uur uitbetaald. Overuren gaan' pas tellen boven die 57 V2 uur. Na langdurige onderhandelingen kwam de directie in april met een ontwerp-arbeidscontract, waarin werd gesproken over een 50-uri- ge werkweek. "Wij hebben toen geëist dat ons met terugwerken de kracht tot 1 januari 1978 één uur per gewerkte dag zou worden terugbetaald. Daarna kwam de directie met een berekening die neerkwam op 1300 tot 1400 gul den bruto per werknemer. Vorige week donderdag kregen we ech ter een brief van de directie met de mededeling dat we die bere kening maar moesten vergeten en dat het bedrijf zelfs geld van ons te vorderen zou hebben om dat er meer zou zijn uitbetaald dan er was gewerkt. En de direc tie was dan wel zo royaal om die vordering maar kwijt te schel den", aldus de woordvoerder. De werknemers, die vervolgens de berekening van de directie wil den zien maar met hun verzoek Spandoek op het bezette fabrieksterrein van Simson, waarop de actievoerende werkne mers hun grieven kenbaar maken. Bromfietser gewond 11a glaasje-op geen succes boekten, besloten za terdag tot de bezetting. Gister morgen om half zeven werd de bedrijsleider, evenals het admi nistratief personeel, heengezon den onder het ultimatum dat de directie voor negen uur weer be reid moest zijn te onderhandelen. "Daarop kregen we te horen dat de directie niet wilde onderhan delen zolang de bezetting niet zou worden opgeheven", aldus de woordvoerder van de bezetters. Districtsbestuurder A. Visser van de Bouwbond in Den Haag, die door de bezetters werd gewaar schuwd, adviseerde vervolgens met de actie door te gaan. De bouwnijverheid, red.) is dat nogal bond heeft inmiddels een advo- gecompliceerd opgebouwd, caat geraadpleegd. Leest u de cao er maar op na." "Misverstanden" Volgens bedrijfsleider J. Schling- mann van Simson Applicatie BV is er sprake van "enkele misver standen" en is de eis tot uitbeta ling van achterstallig loon onte recht. "Dat klopt beslist niet", al dus Schlingmann, die eveneens bestrijdt dat de cao een 40-urige werkweek zou voorschrijven. "In de bouw (Simson houdt zich be zig met lijm verwerking in de Schlingmann, die overigens de werknemers verwijt niet meer te willen onderhandelen, noemt het verder "merkwaardig dat men het nu plotseling niet meer eens is met een situatie die vier jaar lang wel is geaccepteerd." Hij stelt desgevraagd tot slot dat er tegenover de bezetters geen te genmaatregelen worden over wogen. "We zullen beslist niet hot ontruiming overgaan", aldus Schlingmann. LEIMUIDEN - Een bromfietser uit Leimuiden is gisternacht ge wond geraakt toen hij op de Vrie- sekoop-noord in zijn woonplaats uit de bocht vloog, twaalf paaltjes uit de grond reed en in het prik keldraad belandde. De jongeman, R. van H., raakte daarbij bewusteloos en werd door omwonenden naar een arts gebracht die hem doorstuurde naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden. De bromfietser bleek te hebben gedronken. Waddinxveens struikgewas in vlammen op WADDINXVEEN - Ein brandend papiertje dat in de struiken waai de is er gistermiddag de oorzaak van geweest dat aan de Waddinx- veense Johannes Postlaan over een lengte van 22 meter struik gewas is afgebrand. Bij de brand waren drie kinderen van rond de negen jaar betrok ken Zij staken op een naburige stenen speelplaats papier in brand. Eén van die brandende papiertjes waaide in het struik- daft in brand vloog. De Waddinxveense brandweer, die snel ter plekke was, slaagde erin de schade te beperken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13