Sjtsjaranski destijds valselijk veroordeeld Getipt. 1ÜC/ i-aanbieding 3750,- Kabinet treuzelt met nieuwe banen bij Kooreman op deWaaid in Leiden! Getuigen tijdens conferentie in Amsterdam ICo^^ DAMEN B.V. Een sleuteltje helpt. DINSDAG 13 MEI 1980 VARIA PAGINA 11 (Van onze redacteur Nico Scheepmaker) AMSTERDAM-Niet alle internationaal befaamde leden van het panel die de conferentie over de Rus Anatoli Sjtsjaranski in het Hilton Hotel in Amsterdam hadden willen bijwonen, zijn ook in staat gebleken acte de presence te geven. Mevrouw Coretta Scott King, de weduwe van dominee Martin Luther King, moest wegens ziekte afzeggen. Walter Scheel, de voormalige Westduitse president, ligt in het ziekenhuis. Simone Veil, de predidente van de Raad van Europa, kon onmogelijk weg, en dat gold ook voor de Amerikaanse senator Frank Church. Maar juist deze wegblijvers geven bijvoorbeeld toen mevrouw Dina enigszins aan hoeveel gewicht, ook internationaal, gehecht wordt aan deze conferentie, een soort Bertrand Russell Tribunaal ten behoeve van Anatoli Sjtsja ranski. Hij werd begin 1977 in Rusland beschuldigd van spio nage, en tot 13 jaar veroordeeld: 10 jaar concentratiekamp streng regime, gevolgd door 3 jaar ver banning. In werkelijkheid werd hij tot een zo zware straf veroordeeld omdat hij aanvankelijk als „de" spreekbuis beschouwd mocht worden van de Russische joden die naar Is raël wilden emigreren, en later, zoals de Canadese prof. Irwin Cotler als eerste getuige ver klaarde, mede door zijn toetre ding tot de Helsinki Groep, als hèt symbool van de mensenrech ten werd gezien. Het panel dat vandaag het uitein delijke oordeel zal uitspreken, werd gisterochtend voorgezeten door Andrew Young, de voorma lige Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. De ove rige leden waren Lord Eric Ave- bury (lid van het Britse Hoger huis), Ramsey Clark, de voorma lige Amerikaanse minister van justitie, Robert F. Drinan, lid van het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden, George Fernan- des, de vroegere Indiase minister van transport en industrie, Charles Hanin, de Belgische vice- president van de Raad van Euro pa, Andrè Lwoff, Nobelprijswin naar, Mario Soares, de vroegere Portugese premier, PvdA-leider Joop den Uyl, .Michel Rocard, vice-voorzitter van de Socialisti sche Partij in Frankrijk, en de Amerikaanse negerleider Bayard Rustin. De voertaal was Engels. Als er af en toe Frans werd gesproken, ont stond er soms enige verwarring, ondanks de simultane vertaling via de oorknopjes. Dat gebeurde Kaminskaja via een Nederlandse tolk haar Russische verklaring in het Nederlands liet vertalen die weer via de oorknopjes in het En gels werd vertaald. Er moest bij een Franse vraag uit het panel een kleine conferentie worden belegd (aan tafel!) overde juiste betekenis van de vraag. Want er wordt niet zomaar wat aangerommeld, de vragen, hoe wel niet hoog in aantal, zijn alle gericht op een beter inzicht in het functioneren van de Sowjetwet- geving, en de handelwijze van de rechtbank in het proces-Sjtsja- ranski in het licht van die Sow- j et wetgeving. Al na de ochtendzitting leek er wei nig reden te geloven dat het pro ces tegen Sjtsjaranski volgens de regels van de Sovjetwetgeving was gevoerd. Mevrouw Kamins kaja, sinds 1940 een gewaardeerd advocate in de Sowjet-Unie, ver telde dat zij zich op verzoek van Sjtsjaranski's moeder bereid had verklaard, de verdediging op zich te nemen. Omdat het een politiek proces was, diende zij daarvoor de speciale toestemming van de KGB te hebben, een systeem dat al enkele jaren bestaat zonder dat dit in enige regel is vastgelegd, zodat het zeker in strijd is met de wet. Die toestemming kreeg mevrouw Kaminskaja niet. Sterker nog: twee weken later werd ze onthe ven uit het recht nog langer de advocatuur uit te oefnen. Dat was op 1 juli 1977. Ze woont momen teel in Arlington, USA. Sjtsja ranski's moeder benaderde nog dertig (30!) andere Sowjet-advo- caten, maar zij weigerden allen haar zoon te verdedigen, terwijl hijzelf weigerde zich te laten ver- "dedigen door een advocate die hem door de KGB was toegewe- Ook een poging de Canadese ver dediger prof. Irwin Cotler aan te Een geemotioneerde mevrouw Sjtsjaranski stellen mislukte. Hij kreeg wel toestemming, tot ieders verba zing, ging naar Moskou, maar werd daar onder valse voorwend sels gearresteerd en meteen op een Japans vliegtuig (en zónder boarding pass, maar daar wilden die Japanners geen problemen over maken) de Sowjet-Unie uit gezet, voordat hij ook maar èèn stap voor Sjtsjaranski's verdedi ging had kunnen onderne- Hoewel ze de minstwoorden nodig had, was de verklaring van Avital Sjtsjaranski, de echtgenote van Anatoli Sjtsjaranski, gistermor gen het veelzeggendst. Niet door wat ze zei, maar door haar tranen, die haar een paar keer beletten verder te spreken. Ze vertelde hoe ze Anatoli bijna ze ven jaar geleden voor het eerst ontmoette. Zij was toen 22 jaar, hij 25 jaar. Trouwen mochten ze niet officieel, omdat Anatoli al enige tijd „refusenik" was, d.w.z. dat hij een uitreisvisum naar Is raël had aangevraagd dat hem geweigerd was. Een rabbi trouw de hen, waarna zij gedwongen werd het land te verlaten. Haar man kreeg geen visum, maar werd vier jaar later gearresteerd. En tot dertien jaar veroordeeld. Zijn proces, zei mevrouw Ka minskaja, was een nieuwe etappe in de Sovjetprocesvoering, of be ter gezegd: de terugkeer naar een oude etappe. Over de processen tegen de dissi denten als Boekovski, Gabaj, Galanskov enlitvinov kon je nog zeggen dat zij weliswaar on rechtvaardig waren veroordeeld, maar in ieder geval wel voor din gen die zij gedaan hadden, zoals het ondertekenen van brieven, het demonstreren, etcetera. Sjtsjaranski echter, zei ze, is ver oordeeld voor dingen die hij niét gedaan heeft. Dat was, zelfs in de Sowjetrechtspleging tegen dissi denten, iets nieuws, zei mevrouw Kaminskaja. Actiedag van Britse vakbonden omstreden (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) - De door de Brit se vakbonden uitgeroepen één- dagstaking op morgen 14 mei blijkt minder steun te hebben van de bondsleden dan werd aangenomen. De bond van het personeel bij de spoorwegen overweegt zelfs de stakingso- proep in te trekken, nu een recht bank heeft beslist dat gedupeer de werkgevers processen tegen de vakbonden mogen aanspan nen. De ééndagsactie, georganiseerd door het overkoepelende vak bondsorgaan TUC (Trade Union Congress), is als een protest be doeld tegen de conservatieve re gering die zich tot nu toe met op zet niets gelegen heeft laten lig gen aan de bonden. De regering gaat van het standpunt uit dat stakingen niet opgelost dienen te worden door overheidsmaatre gelen, maar door onderhandelin gen tussen werkgevers en de be trokken vakbonden. Een steekproef onder treinperso neel heeft uitgewezen dat ten minste de helft van de arbeiders weinig voor de actie voelt. Len Murray, de algemeen-secretaris van de TUC die de stakingso- proep deed uitgaan, had zich voorgesteld om op de dag zelf nog met vakantie in Madeira te zijn. Britse verslaggevers die hij daar te woord stond vergeleek hij met nazi's die zich ook beriepen op het "opdracht is opdracht" (Be- fehl ist Befehl), omdat zij geen begrip toonden voor zijn eerste vakantie in vijfjaar en hem in op dracht van hun hoofdredacteu ren lastigvielen. Niettemin heeft Murray blijkbaar te elfder ure be sloten op de stakingsdag in Lon den aanwezig te zijn; hij is naar Engeland teruggevlogen. EXTREMISTEN - Nederlandse extremistische groepen zouden contacten hebben met organisa ties die Baskische onafhanke lijkheidsstrijders, met name de ETA-Militar, nastaan, zo is giste ren uit welingelichte bron in Ma drid Volgens deze bron was de Spaanse politie van die contacten op de hoogte gesteld door de Neder landse politie nadat deze een Ne derlandse extremist van het "Rood Verzetsfront" had gear resteerd. In de agenda van de ar restant stonden volgens ge noemde kring adressen en tele foonnummers van mensen die lid van ETA-Militar zouden zijn. DEN HAAG (GPD) - Het getreuzel met de verwezenlijking van de extra arbeidsplaatsenplannen die het kabinet voortdurend aan kondigt, heeft tot dusver voor de schatkist een besparing van f470 miljoen opgeleverd. Extra toe wijzingen voor het Noorden en Limburg zouden wel eens niet haalbaar kunnen zijn. Aldus de Federatie ABVA-KAB0 in een commentaar op het kabinetsbe leid. Deze ambtenarenbond zegt dat er van het totaal van alle tot dusver in het vooruitzicht gestelde ar beidsplaatsen van 28.850 nu 20.000 nog niet vervuld zijn. Bij de overige 8850 - niet nieuwe - arbeidsplaatsen gaat het om plaatsen die door vervroegde uit treding (VUT) en versnelde vaca tures bij de overheid (1300z. Het uitblijven van die arbeidsplaat sen heeft de overheid tot heden toe f400 miljoen voordeel ge bracht. Daar komt dan nog bij dat van de op 1 juli 1979 toegezegde 5000 extra arbeidsplaatsen in de gezondheidszorg nu een derde nog niet is bezet. Dat geeft een voordeel van f70 miljoen. Fede- GEEN BELASTING IN CASINO DEN HAAG (GPD) - De nieuwe staatssecretaris van financién, M. J. J. van Amelsvoort, is net als zijn voorganger Nooteboom te gen de heffing van kansspelbe lasting aan de speeltafel in het casino. Van Amelsvoort zegt in een brief aan de Tweede Kamer dat belas tinginhouding direct aan de rou- lett- of black-jacktafel de levens vatbaarheid van casino's in ge vaar brengt. De brief van de staatssecretaris loopt vooruit op hèt Kamerdebat dat woensdag plaatsvindt en waarbij een wijzi ging van de wet op de kansspel belasting centraal staat. Drie Rotterdamse hoogleraren kwamen onlangs met een rapport (in opdracht van de PvdA) waarin zij stelden dat het wel degelijk mogelijk zou zijn de belasting di rect aan de speeltafel te innen. Een gezonde bedrijfsvoering zou hiermee niet in gevaar komen. Van Amelsvoort meent echter dat de hoogleraren tot conclusies komen aan de hand van discuta bele berekeningen. ratiebestuurder Toon Muller zegt „Een schamele vertoning van een kabinet dat zegt met man en macht de werkloosheid te lijf te gaan". Regeerakkoord in België Van onze correspondent Jan Ger ritsen) BRUSSEL - België zal niet eerder dan eind van dit jaar definitief beslissen of het akkoord gaat met de stationering van Cruise-raket ten op zijn grondgebied. Dat is het politiek belangrijkste gevolg van het regeerakkoord, overeen gekomen tussen de zes partijen (Vlaamse en Waalse socialisten), christen-democraten en libera len) die de nieuwe Belgische re gering gaat vormen. Verwacht wordt dat het nieuwe kabinet, onder leiding van premier Wil- fried Marlens, eind volgende week in functie zal komen. Het besluit van de NAVO-landen op december jl. om in West-Eu ropa Pershing-raketten op te stellen - als antwoord op de inge bruikneming in de Sowjet-Unie van SS-20 raketten - blijft daar mee in België een omstreden kwestie. BRAND BIJ VAM - Broei is de oor zaak van de brand die sinds zon dagavond woedt in drie bergen vuil op het terrein van de vuilaf voermaatschappij VAM in Wij ster. Met zes voertuigen en vijfen twintig man zijn de brandweer korpsen uit Gieten, Beilen, Wes- terbork, Smilde en Assen bezig met het bluswerk. Volgens des kundigen kan de brand nog wel twee weken duren. Aanhangwagen schiet los: vrouw gewond LEIDEN - Een 28-jarige vrouw uit Leiden is gistermiddag met een beenbreuk overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis nadat zij was geraakt door een losgescho ten aanhangwagen. Op het moment dat de vrouw uit haar auto wilde stappen, die zij had geparkeerd op de Seringen- straat, werd zij aangereden door de aanhangwagen. Deze was los geschoten van een personenwa gen die werd bestuurd door een 36-jarige Leidenaar. De vrouw brak haar rechterbeen. Schattig katoenen tentjurkje met effen biesjes. In de kleuren combinaties: rose/groen, bleu/rose, groen/rose en rose/bleu. Mt. 104 (25.-) t/m 140 (35,-). PEEK CLOPPENBURG. GEWELDIGE MODË.GEZELLIGE SFEER Pracht rundlederen bankstel. Verkrijgbaar in midden- en donkerbruin. Afgewerkt met de natuurlijke rundlederen nerflaag van de huid. Door men-door gekleurd, aniline geverfd. Oersterke romp met koudschuimvulling. Een bezit voor het leven! Kooreman verkoopt deze voorname 2-en 3 zitskombi- natie voor de speciale meiprijs van A WM BARENTSZSTRAAT 21 LEIDEN TEL. 071-122547 Content kan per direct plaatsen MEDISCH SECRETARESSE voor de polikliniek neurologie. Bekendheid en ervaring met de medische ter minologie is vereist. Werktijden: 8.30-17.00 uur Salaris afhankelijk van opleiding en ervaring doch in overeenstemming met de NZR nor men. Heb je interesse in de vakature neem dan snel kontakt met ons op op telefoonnummer 071-125745, of kom langs in de Breestraat 69 te Leiden. bureau content Vrije bezichtiging a.s. woensdagmiddag 14 mei van 2 tot 4 uur ..Unieke aanbieding voor zij die zoeken woon-/winkel- ruimteHillegom Meerstraat 24 en 26-Julianastraat 2 Uitermate gunstig in centrum, direct achter de Hoofd straat gelegen recentelijk gemoderniseerd, vrijstaand, groot DUBBEL HOEKWINKEL/ WOONPAND MET 2 DAGVERBLIJVEN, v v c v gas en diverse an dere extra's. Tevens 2 garages en magazijn Grondopp. ca. 500 m2 eigen grond Inhoud ca. 1300 m3. winkelopp. 135 m2 met uitbreidingsmogelijkhe- den.Oplevering: leeg per direct Bestemming: winkel, kantoor e d uitgezonderd horeca De 2 bovenwoningen resp ieder 3 kamers, groot, ook in gedeelten te koop Meerstraat 24: prijsindicatie 130.000,- Meerstraat 26: prijsindicatie 150.000,- leder serieus bod zal door verkoper in overweging wor den genomen. BlrlKl- HOGEWEG 23 NOOROWIJK TEIEFOON 01719-12254. Houdt u grote opruiming?

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11