W inst voor Iraanse Islamieten ONRUST IN OEGANDA 0 fit k TAXPAYER0 MONEY FOR CUBA Nieuw kabinet voor België Moord op Libiërs in Rome en Bonn Volgens Washington mogelijk honderdduizenden vluchtelingen uit Cuba naar VS r^f MAANDAG 12 MEI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Van onze correspondent Rob Sprenkels) MANAGUA - Rond 15.000 mensen hebben zaterdag deelgenomen aan een antisandinistische de monstratie in Nicaragua, de eer ste sinds de val van de Somoza- dynastie, vorig jaar augustus. De ze omvangrijke manifestatie be tekent een revanche voor Alfonse Robelo, de man die tot voor drie weken het Nicaraguaanse za kenleven in de Junta voor We deropbouw vertegenwoordigde. Robelo heeft aangekondigd dat hij de komende maanden een in tensieve politieke campagne zal voeren in een poging de Sandi nisten te dwingen tot het uit schrijven van verkiezingen. Die campagne begon in feite al za terdag. De manifestatie was dan ook een soort test. Onder een bloedhete zon hadden zich in het dorpje Matiguas, in het noorden van Nicaragua, zo'n 15.000 men sen verzameld. Een zeer geva rieerd en kleurrijk publiek, gety peerd door hoog te paard gezeten landbouwers en enigszins ze nuwachtige, maar daarom niet minder kakelende vrouwen van Robelo's zakenrelaties uit Mana gua. Terwijl de menigte tal van anticu- baanse leuzen de wereld instuur de, begon Robelo voor de micro foon zijn felle aanval tegen het Sandinistisch Front, dat hem de afgelopen drie weken het nodige in de schoenen had gescho- Robelo: „Ik ben nog steeds een re volutionair. Maar waarom heeft het volk gevochten tegen Somo- za, met welk doel? Het volk van Nicaragua wil geen dictatuur zo als op Cuba. Wij hebben ons le ven in de waagschaal gesteld om te kunnen komen tot een demo cratie als in Costa Rica". Robelo's betoog droop van natio nalisme en had wat dat betreft veel van hetgeen de sandinisti- sche junta voortdurend aan de (afgelopen weken scherp gekriti seerde buitenlandse) pers pro beert te slijten: tegen zowel het Amerikaanse als het Sowjet-im- perialisme, maar de accenten la gen toch duidelijk anders. Ro belo eiste integratie in de be windsstructuren van alle sociale klassen, respect voor privé-ei- gendom en verkiezingen, zo snel mogelijk. Klassenhaat Aangespoord door zijn verhitte toehoorders veroordeelde Ro belo „de terreurregimes die het communisme installeert", waar schuwde verschillende malen voor „Russische inmenging in Nicaragua" en trok stevig van leer tegen de Sandinisten, die volgens hem uit zijn op een dicta toriale staatsvorm en nu al „een politiek monopolie" zouden be zitten: „Hoe kan er gepraat wor den over vrede en eenheid in de Nicaraguaanse familie zolang er dagelijks sprake is van een scherpere klassenhaat", vroeg Robelo zich in zijn bewogen toe spraak af. Robelo is zich aan het ontpoppen als de leider van alle niet-sandi- nistische krachten in Nicaragua. Hij noemt zich graag sociaal-de mocraat, maar trekt in zijn kiel zog ook rechts en ultra-rechts mee, waardoor zijn aanhang een wonderlijke krachtenbundeling is van zowel kleine boeren als grootindustriëlen en zakenlui. Robelo zelf is afkomstig uit het zakenleven en zal zich als puntje bij paaltje komt natuurlijk weer geheel voor zijn kapitaalkrachti ge vrienden inspannen. Dezelfde vrienden wier belangen hij tot voor drie weken probeerde te verdedigen binnen de junta. Verkiezingen Robelo's huidige aspiraties zijn duidelijk. Hij hoopt op verkie zingen, in de wetenschap dat hij door het Sandinisme als commu nistische dictatuur te bestempe len, kan rekenenen op veel stemmen van eenvoudige lieden, die sinds hun geboorte hebben blootgestaan aan een felle anti communistische indoctrinatie. Een winkelierster in Matiguas ver telde na de manifestatie dat nie mand in de streek het ooit erg op le Sandinisten had gehad. „Tij dens de oorlog moesten we wel hun kant kiezen. De Guardia vermoordde onze kinderen; we móésten ons wel verdedigen", aldus de vrouw. „Het volk heeft al gekozen: Fonse- ca en Sandino", valt in Managua te lezen op een tiental grote reclame-borden. Volgens de Jun ta heeft het volk van Nicaragua tijdens de burgeroorlog duidelijk kleur bekend en zijn er voorlopig geen verkiezingen nodig. De 15.000 Nicaraguanen die in Mati guas „geen dictatuur, maar de mocratie" scandeerden, hebben die stelling enigszins aan het wankelen gebracht TEHERAN (DPA/UPI/AFP)- In de Majlis, het Iraanse parlement, gaat de islamitische Revolutionaire Partij (IRP) van ajatollah Mohammed Behesjti de grootste frac tie vormen. De partij van president Abolhassan Bani-Sadr Teikte niet verder dan de tweede plaats. Dit zijn de belang rijkste uitkomsten van de vrijdag gehouden tweede ronde voor het 270 zetels tellende Iraanse parlement. Toen de bezetting van 218 zetels bekend was, had de IRP er 104 en stond de "lijst van het samen werkingsverband tussen de pre sident en het volk" op 37 manda ten. Een opvallend verschijnsel was de zeer lage opkomst in verscheide ne kiesdistricten. Waarschijnlijk worden de Iraniërs stem-moe, ze moesten al voor de zesde keer in veertien maanden de gang naar het stemhokje maken. In het Iraanse parlement, dat naar de letter van de nieuwe grondwet gerechtigd is wetten uit te vaar digen zodra twee/derde van het aantal afgevaardigden is geko zen, blijven vooralsnog minstens 28 zetels vacant vanwege de on rustige toestand terplaatse zijn de verkiezingen van vrijdag uitge- ROME (Reuter) - In een drukke bar in Rome is zaterdag een Libiër neergeschoten. De man overleed kort na aankomst in het zieken huis. De dader, die door de politie werd omsèhreven als een Arabier van ongeveer 23 jaar, vluchtte naar het nabijgelegen centraal station. Het is de derde maal dit jaar dat er in Rome een Libiër is vermoord. In maart werd in de kofferbak van een auto het lijk gevonden van een rijke Libische zakenman. Vorige maand werd eveneens in een bar in Rome een Libiër dood geschoten. In verband met die moord werden drie Libische stu denten gearresteerd. De politie zei na de eerste twee moorden politieke motieven niet uit te slui ten. Vorige week verklaarde en Libisch politicus op een persconferentie in Rome dat (Libische) ballingen die tegen de regering van kolonel Gaddafi werken "geëlimineerd" zouden worden, tenzij ze naar huis zouden terugkeren. De Engelse regering heeft de Libi sche autoriteiten er voor gewaar schuwd dat zij geen enkele vorm van terrorisme duldt, nadat in Londen twee Libiërs waren ver moord. De VS gelastten vier functionarissen van de Libische mj'ssie in Washington het land te verlaten. De vier werden be schuldigd van het intimideren van Libiërs in de VS. Aanvanke lijk legden de vier het bevel tot uitwijzing naast zich neer. De Li bische regering stemde er echter mee in hen terug te roepen en de vier vertrokken gisteren. Ook in Bonn heeft een jonge Libiër zaterdag in een druk voetgan gersgedeelte van het centrum een welgestelde landgenoot doodge schoten. Arrestatie De Iraanse politie heeft een man en een vrouw gearresteerd, die naar eigen zeggen Amerikanen zijn. De twee reisden met Duitse pas poorten. Volgens de Iraanse pers zijn de twee opgepakt toen ze van de Pa- kistaans-Iraanse grenspost Mirdjaveh door de woestijn op weg waren naar de stad Yazd. Zij zouden hasj en een pistool bij zich hebben gehad. Ceausescu en Huaguofeng ongerust BOEKAREST (AFP) - De presi denten van Roemenië en China, Nicolae Ceausescu en Hua Guo- feng, hebben in Boekarest hun verontrusting uitgesproken over de verslechtering in de interna tionale politieke toestand en hebben gewezen op de noodzaak van politieke bijlegging van alle conflicten, aldus het persbureau Agerpres. Hua Guofeng heeft zijn vinger ge legd op het gevaar van de wape nopeenhoping, vooral nucleaire wapens, in Europa en het belang van de consolidering van de vei ligheid in dit werelddeel, zowel voor de plaatselijke volkeren als die in de héle wereld. Ceausescu heeft gewezen op het belang van een terdege voorbereiding van de conferentie van Madrid over de Europese veiligheid en samen werking in het licht van de slo takte van Helsinki. De besprekingen tussen beide pre sidenten - Hua is intussen uit Roemenië vertrokken - zijn vol gens Agerpres gevoerd in een sfeer van "hartelijke vriendschap en wederzijdse achting en be grip". steld in de meeste grote steden van het gebied waar de Koerden wonen, maar ook in diverse kies districten in Baloetsjistan (zuid- oost-Iran) en in Choezistan (in het zuiden). Naar verwachting komt de M^jlis op 5 juni voor het eerst bijeen. Het eerste belangrijke onder werp dat de nieuwe volksverte genwoordiging te behandelen krijgt is de oplossing van de gij zeling van 53 Amerikaanse staatsburgers in de Amerikaanse ambassade in Teheran. Al wordt de fractie van de IRP de grootste in het parlement, waar nemers wijzen erop dat de steun voor de fundamentalistische is lamieten minder massaal ge weest is in de tweede dan in de eerste ronde. Dit neemt niet weg dat de partij van Behesjti bij de einduitslag de absolute meerder heid behaald kan blijken te heb ben. De Iraanse krant "Bamdad" meld de dat president Bani-Sadr mo gelijk zelf tijdelijk premier wordt van de nieuw te vormen regering. Op die manier zou hij, als hij er niet in slaagt een geschikte kan didaat voor het eerste-minister- schap te vinden, zijn bestuur ex tra kunnen controleren. Functionarissen van het Iraanse ministerie van binnenlandse zaken verzamelen de stembiljetten. Tellingen zouden uitwijzen dat de Islamitische Revolutionaire Partij de meerderheid krijgt in het Iraanse parlement. BRUSSEL (ANP) - De demissio naire Belgische premier, de ka tholiek Wilfried Martens, heeft gistermiddag zijn onderhande lingen met de zes traditionele Belgische partijen met succes af gesloten. Dat betekent dat er een regeerakkoord op tafel ligt en dat Martens een nieuwe regering kan gaan vormen. Die nieuwe rege ring zal er, zo denkt Martens zelf, overigens pas over een week zijn. In de komende dagen moeten de diverse partijcongressen het nu bereikte! akkoord nog goedkeu- Het tusseii de onderhandelaars van Nederlajids- en Franstaligen christen-democraten, socialisten en liberalen bereikte akkoord is zeer gedetailleerd. Het regelt het bereiken van een nieuwe staats vorm in België met (voorlopig) twee gewesten die een vergaande autonomie zullen krijgen op ve lerlei gebied. Tegen 1982 moeten de gewesten Vlaanderen en Wal lonië gestalte hebben gekregen en op dat moment moet de rege ring ook een regeling ontworpen hebben voor Brussel. De in het akkoord overeengeko men wetgeving inzake het eco nomisch herstel wil Martens, zo zei hij gisteren in een televisieuit zending, nog voor het zomerreces door het parlement zien te krij gen. Opvallende zaken uit dit .deel van het akkoord zijn de krachtige beperkingen die men bij de staatsuitgaven wil berei ken, onder meer door bezuini gingen in de energiesector. In totaal willen partijen dit jaar nog zo'n 3,4 miljard gulden bezuini gen. Martens heeft aangekondigd dat er ook een herziening zal ko men in de sector "sociale zeker heid", maar aan zo'n herziening zal overleg met de sociale part ners voorafgaan. De directe belastingen in België zullen worden verminderd (waarmee een eis van de liberalen is ingewilligd), maar de indirecte' belastingen zullen stijgen (er komt meer belasting op alcohol en luxe goederen). Andere op vallende zaken zijn: er komt geen autowegenvignet, maar in plaats daarvan wordt de verkeersbelas ting verhoogd en geïndexeerd. Men wil zo'n 238 miljoen gulden zien te "verdienen" met bestrij ding van de fiscale fraude en per I juli van dit jaar verdwijnt het vijf- procents-btw-tarief op investe ringen. KAMPALA (AFP/Eeuter) - De president van Oegan da, Godfrey Binaisa, is in openlijk conflict gekomen met het leger van de Oost- afrikaanse republiek. Naar gisteren is gebleken zijn de militairen niet bereid zich neer te leggen bij het "ontslag" dat het staats hoofd zaterdag aan de stafchef oplegde. Algemeen zijn waarnemers in Kampala van mening dat Binaisa met zijn beslissing David Oyite Ojok weg te promoveren tot am bassadeur in Algiers, poogde een slag toe te brengen aan die Oe- gandezen die Milton Obote ver kiezen boven de huidige presi dent. De man die vóór Idi Amin president was van de kleine en vruchtbare, maar straatarme Oostafrikaanse republiek, ver klaarde in Dar es Salaam evenwel met grote nadruk dat hij niets te maken had met de Oegandese Ondertussen zit de Oegandese pre sident letterlijk opgesloten in zijn residentie in Entebbe op 40 km van Kampala. Zijn ambtswoning is afgezet door Tanzaniaanse troepen, terwijl eenheden van het Oegandese leger in de hoofdstad een hotel bezet hebben waar veel ministers en hoge ambtenaren wonen. Eerder beheersten zij het radiostation, dat zonder regel maat berichten omroept, en het hoofdpostkantoor. Het reguliere leger van Oeganda, dat nieuw is opgezet na de over winning op Idi Amin door Tan zaniaanse troepen, bestaat uit 5.600 man, die voor het meren- WASHINGTON (AFP) - Het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken heeft zaterdagmid dag voor het eerst toegegeven, dat het aantal Vluchtelingen uit Cuba zou kunnen oplopen tot enige honderdduizenden. Func tionarissen van het ministerie, die niet bij name wensten te wor den genoemd, lieten doorsche meren, dat president Fidel Castro van Cuba van de uittocht wel eens gebruik zou kunnen maken om zich te ontdoen van "onge- wensten" en aldus 250.000 men sen het land uit te zetten. Tot dan toe was van officiële Amerikaan se zijde steeds geweigerd om ook maar bij benadering een schat ting te geven voor het aantal Cu banen dat in de VS zou kunnen worden verwacht. Uit officiële Cubaanse cijfers, die zaterdag in het dagblad "Gram- ma" van Cuba werden gepubli ceerd, hebben in de voorafgaan de achttien dagen in totaal ruim dertigduizend vluchtelingen Cu ba in bootjes verlaten. "Granma" merkte, naar aanleiding van een conferentie in Costa Ri ca, waarop een internationale oplossing zou moeten worden gevonden voor de crisis die de vluchtelingenstroom voor de Amerikaanse staat Florida bete kent, op, dat Cuba niemand in menging in zijn interne aangele genheden zal toestaan en dat zijn emigratiedienst van niemand technische hulp nodig heeft. Cu ba neemt niet deel aan de confe rentie en Granma wees een Cos- taricaans voorstel af om een groep mensen te vormen uit lan den die willen helpem om het vraagstuk op te lossen en die de emigratieautoriteiten in Havana zouden moeten bijstaan. De Ku Klux Klan ziet aanleiding heftige protesten te laten horen. "Niet nog van hun pamfletten te lezen. deel op de hand zijn van Milton Obote, die halverwege afgelopen week bekendmaakte in decem ber kandidaat te willen zijn voor het presidentschap waarvoor Bi naisa dan van plan is verkiezin gen te houden. Geen eenheid Terwijl het land dringend behoefte heeft aan een periode van rust opdat de bewoners eendrachtig aan het herstel kunnen werken van de economie die tijdens het bewind van Amin systematisch is verwaarloosd, komen de politie ke en militaire leiders er niet toe die eenheid te betrachten. Daar door zijn, zo menen waarnemers in Kampala, twee hoofdoorzaken aan te geven: De huidige regeringspartij, het UNLF (Oegandese Nationale Be vrijdingsfront), kan in de strikte zin niet beschouwd worden als een partij. In Tanzania timmer den alle tegenstanders van Amin inderhaast het front in elkaar. Dit gebeurde niet lang voor het mo ment dat een nederlaag voor Amin en zijn leger onafwendbaar was geworden. Het "weg-met- Amin"-gevoel, dat de mensen m het verzet op elkaar aangewezen deed zijn, verdween met de vlucht uit Oeganda van de man, die in 1971 bij een staatsgreep aan de macht kwam op een moment dat de toenmalige president, Mil ton Obote, een buitenlandse reis maakte. De politiek wordt ook na de val van Idi Amin voluit bedreven langs de lijn van het stamver band. Twee maanden na het ver slaan van Amin raakte het UNLF zodanig interna verdeeld dat Ju- sufu Luie, de aanvankelijke op volger van Amin, door de raadge vende raad, het voorlopige par lement, aan de kaart werd gezet ten gunste van Binaisa. Tegen zijn zin verliet Luie kort nadien Oeganda. In de Oegandese hoofdstad is het opmerkelijk rustig. Het lijkt en»p dat de inwoners afwachten wat er verder gaat gebeuren in het conflict tussen het leger en de politieke leider van de ongeveer 10 miljoen Oegandezen. Onzeker is vooral of de militairen het ge zag van Binaisa nog lang zullen dulden. ONGELUK MET KERNCENTRALE IN ARKANSAS RUSSELVILLE (UPI) - Door een kapotte afsluiter in een koelwa- terpomp is zaterdag 160.000 liter radio-actief water uit het reactor gebouw van een kerncentrale in Russelville in de Amerikaanse staat Arkansas gelopen. Vice- president William Cavenaugh van de energiemaatschappij van Arkansas noemde het ongeluk "ernstig", al is er volgens hem geen gevaar voor de bevolking. Het water liep weg toen de afsluiter van een van de vier koelwater- pompen het liet afweten en het bedieningspersoneel de reactor stillegde. Twee personeelsleden, uitgerust met ademhalingsapparatuur. be schermende kleding en meetap- pratuur waarmee radio-a» tr. heit kan worden vastgesteld, gingen later het reactorgebouw binnen en constateerden een blootstel Bog aan lnHu M livllf II van 40 millirem, aldus vice-president William Cavanaugh. Volgens de topman van de ener giemaatschappij is die hoeveel heid radio-activiteit veel minder dan de limiet waar een werkne mervan de centrale per weck aan mag! bloot staan, volfm 1 staat een werknemer van de cen trale jaarlijks aan niet meer dan 100 tot 140 millirem bloot. Cavanaugh vertelde dat vandaag zal worden begonnen met het wegmpompen van het water naar het afvalopslag-systeem van de kerncentrale. De lucht in de reac tor zal aan het eind van de week worden gezuiverd. Niet duidelijk is hoe de afsluiter de- flMt ta K'-r.iakt In janiltfi is de af sluiter volgens routine gecon troleerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9