Extra ruimte bouw premie- iiuurwoningen V Demonstratie tegen Waddenclub UIT BIJLMERBAJES ONTSNAPTE MAN WEER SNEL GEPAKT Tegen instorten bouwmarkt Goede vangst politie na reeks inbraken MAANDAG 12 MEI 1980 AMSTERDAM (ANP) - De wegens moord veroordeelde Portugese gevangene J.N.G. die gistermid dag uit de Bijlmerbajes in Am sterdam was ontsnapt, werd in de loop van de gisteravond weer aangehouden. De man zat ver stopt in een kast van het huis van zijn ouders in Amstelveen, aldus heeft een politiewoordvoerder gisteravond meegedeeld. Na de ontvluchting van de Portu gees is de politie een reeks adres sen afgegaan waar hij mogelijk zou kunnen zitten. De 22-jarige voor moord veroor deelde Portugees zag gistermid dag kans tijdens het luchten uit de Bijlmerbajes te ontsnappen. Het was de eerste ontvluchting uit de geschiedenis van de Bijlmer bajes, die voorzien is van moder ne electronische apparatuur en als één van de best beveiligde ge vangenissen van ons land wordt beschouwd. De Portugees ontvluchtte evenwel vanaf de luchtplaats, waar hij over de muur klom. Vervolgens zwom hij de gracht rond de ge vangenis over en verdween via de Weespertrekvaart, die hij ook zwemmend overstak. Hoewel de politie een achtervol ging inzette werd aanvankelijk geen spoor van de ontvluchtte gevangene gevonden. Ruim 225.000 y' deelnemers aan fietsdag ZAANSTAD (ANP) - Enkele deel nemers aan de landelijke fietsdag hier gefotografeerd tegen de ach tergrond van de Zaanse Schans. In Zaanstad werd zaterdagoch tend het startsein gegeven voor de fietsdag waaraan deze keer 226.341 mensen deelnamen, ruim 80.000 meer dan vorig jaar. Na het startsein stapten, over het hele land verspreid, de deelnemers op hun fiets om onder ideale weers omstandigheden aan de tocht te beginnen. Dit jaar zal een deel van de op brengst worden bestemd voor de aanschaf van zes zeilboten die zullen worden overgedragen aan de stichting "Zeilen met gehan dicapten". Elk jaar wordt een deel van de opbrengst van de landelijke fietsdag bestemd voor recreatiemogelijkheden voor ge handicapten. DEN HAAG (GPD)-Staatssecretaris Brokx (volkshuisves ting) heeft van het kabinet extra financiële ruimte gekre gen voor het bouwen van meer premiehuurwoningen. Daarmee probeert het kabinet het instorten van de wo ningbouwmarkt tegen te gaan. GOES (ANP) - Een bij een steekpartij zwaar gewonde Marokkaan uit Bergen op Zoom is gistermiddag weg gelopen uit een ziekenhuis in Rotterdam. De man was in de nacht van zaterdag op zondag in het centrum van Goes ge vonden in bewusteloze toe stand, met een gapende hoofdwond en een tiental Bij steekpartij gewonde man loopt weg uit ziekenhuis mAw- i SCHIPHOL - De voormalige ambassadeur van Amerika bij de Verenigde Naties, Andrew Young, in gesprek met PvdA Tweede Kamerlid Harry van den Bergh. Young arriveerde gisteren op Schiphol. Hij zal deze week het tribunaal over de Russische dissident Sjtsjaranski bijwonen dat vandaag in Amsterdam is begonnen. Jongeren in Diemen slaags Minister Van der Stee (financiën) gelooft echter niet dat de getrof fen maatregelen voldoende zijn voor het volledig opheffen van de stagnatie. In een radio-interview zei de bewindsman dat de problemen in de woningbouw vooral een gevolg zijn van de ho ge rentestand. Het kabinet probeert hieraan te- Man rijdt in op fietsend gezin: één zwaar gewonde AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft gister middag de 26-jarige P. van der S. aangehouden die zaterdagavond op de Amsteldijk in de hoofdstad met een gestolen auto van achte ren op een fietsend gezin is inge reden. Daarbij werd de heer J. Hofstede (66) ernstig gewond. Hij is met zwaar hersenletsel in. een ziekenhuis opgenomen en ver keert buiten bewustzijn. V. d. S. heeft zichzelf bij de politie gemeld, nadat de leiding van een opvangcentrum voor drugsver- slaagden waar hij regelmatig kwam, hem dat had geadviseerd. De man verklaarde tegenover de politie dat hij kort voor het on geluk drugs had gebruikt. HARLINGEN (GPD) - „Onze ma nier van werken is in deze vijftien jaar veranderd. Die van de tegen standers blijkbaar ook". Dat zei zaterdag voorzitter Kees Lam- bers van de Landelijke Vereni ging tot Beho.ud van de Wadden zee aan het begin van zijn jaarre de. Op dat moment kreeg hij na melijk begeleiding van hevig ge toeter, gecombineerd met har- monica-muziek, afkomstig van demonstranten die op deze wijze in actie kwamen tegen de actie groep die de Waddenzee-vereni ging nog immer is en wil zijn. De jaarvergadering werd gehouden in het gebouw van de Harlinger visafslag, voor deze gelegenheid omgetoverd tot een bonte verza meling van stands, films- en dia voorstellingen zoals dat al jaren op deze Waddenclub-happenings het geval pleegt te zijn. Deze keer dus in Harlingen en dat gemoet te komen door nu meer premiehuurwoningen te laten bouwen en minder premiekoop woningen. Bij de vrijdag getrof fen beslissingen over de invulling van de extra bezuinigingen van f3 miljard is hiermee rekening gehouden, aldus Van der Stee. Hij wees er overigens op dat volkshuisvesting wel degelijk mee moet doen aan de bezuini gingsronde, maar dat het depar tement alleen wat minder hoeft in te leveren. De bewindsman gaat ervan uit dat de economische omstandighe den voorlopig nog niet aanmoe digend werken op de woning bouw. De sombere inkomens verwachtingen eh het hoge ren tepeil weerhouden de mensen van het kopen van een huis, zei hij. Wel ziet hij enkele lichtpun tjes, zoals de voortgaande daling van de rentetarieven in de Ver enigde Staten. Hij verwacht dat deze tendens zich ook in ons land zal voortzetten. Broers opgepakt VEGHEL (ANP) - Drie broers uit Veghel, L. van de B„ J. van de B. en C. van de B., in de leeftijd van 20 tot 35 jaar, zijn door de rijks politie in Veghel gearresteerd voor het plegen van verzet. Za terdag maakten de broers een verkeersovertreding waarna zij door de rijkspolitie werden aan gehouden. Hierop ontstond een vechtpartij omdat de broers zich niet door de politie wilden laten controleren. had leden van de Terschellinger Watersportvereniging ertoe ge bracht een betoging-te-water op touw te zetten in de Harlinger visserijhaven, pal onder de plaats waar de jaarvergadering werd gehouden. Niet alleen tijdens de jaarrede, maar nog meer tijdens de uitvoerige rondvraag waren de Terschellingers lawaaierig ac tief. Hun voorzitter R. Teensma lichtte in de vergaderzaal toe, dat men op deze wijze uiting wilcje geven aan de grote ongerustheid van de eilandbewoners, die vrezen in hun vrijheid te zullen worden be knot door alles wat er op stapel staat. Heel erg bevreesd is men voor de Wadden-wet, zo zei de heer Teensma. De spreuken op de schepen spraken voor zich zelf: „Green wet op het Wad", „Terrein vervuild, wij worden in geruild", Laat ons met rust, blijf Het bondsbestuur van de Hout- en Bouwbond CNV is uiterst ver bolgen over uitlatingen van de minister van financiën als zou het met de werkloosheid in de bouw niet zo'n vaart lopen. Minister Van der Stee zei bij de beant woording van vragen van het kamerlid Van Dijk (CDA) dat hij niet vreesde voor verlies aan ar beidsplaatsen in de bouw omdat de arbeidsmarkt de laatste jaren nogal overspannen zou zijn ge weest. Het kabinet wil in de komende da gen overleggen over de gevolgen die het tegenvallende prijsindex cijfer over april heeft. Met name de nog in maart verstrekte garan tie voor de koopkrachthandha- ving van de laagste inkomens zal hierbij besproken worden. Vol gens Van der Stee blijft deze garantie gehandhaafd totdat het kabinet een nieuwe beslissing heeft genomen. Voorlopig is het kabinet niet van plan te komen met een pakket maatregelen, die moeten leiden tot een snelle oplossing van de knelpunten op de arbeidsmarkt. Minister Albeda (sociale zaken) wil slechts stap voor stap kleine wijzigingen in het beleid door voeren. Zijn besluit staat lijn recht tegenover de opvattingen van de fracties van PvdA en WD in de Tweede Kamer. Albeda wees in een radiogesprek suggesties van de woordvoerders Van der Doef (PvdA) en De Korte (WD) van de hand. Geen pakket maatregelen, dat in een keer over het bedrijfsleven wordt uitge stort. „Het gaat om een nogal ge duldig op te bouwen beleid van kleine wijzigingen op een groot aantal punten. Op zichzelf zijn die niet spectaculair". van onze kust", „Blijf met je kladden van onze Wadden", Waddenclubbestuur-Dictatuur en „Laat de wet in Den Haag en de vissers op het Wad". Bedankjes AXEL (ANP) - De rijkspolitie in Berkel en Rodenrijs en die te Axel hebben in het afgelopen weekeinde in Axel twee mannen aangehouden, die ervan worden verdacht bij een reeks inbraken voor enkele tonnen aan goederen te hebben buitgemaakt. Het zijn een 37-jarige man uit Bleskens- graaf en een 35-jarige man uit Terneuzen. Bij hun aanhouding hadden de mannen in hun be stelwagen een groot aantal Perzi sche tapijten bij zich met een waarde van zeker enkele tonnen, aldus de politie. Die tapijten wa ren in de nacht van 19 op 20 april gestolen bij een meubelbedrijf in Axel. In een bij één van de mannen in gebruik zijnde loods in Berkel en Rodenrijs trof de politie een grote hoeveelheid goederen aan, onder meer een caravan en elektrische eilanders straks als gevolg van de Waddenwet geen vin meer kun nen verroeren. Het is zeker niet de bedoeling dat de eilanders verboden wordt met hun bootje te gaan varen en vissen op het Wad". steekwonden van een schroevedraaier. De man werd in eerste instantie overgebracht naar het zie- apparatuur. Die spullen waren ontvreemd bij een inbraak op 30 april bij een caravanhandel in Axel. Naar de herkomst van de andere goederen stelt de politie een onderzoek in. Man neergeschoten ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse politie heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in een snackbar op Katendrecht de 24- jarige A.M.P. uit de Maasstad neergeschoten. Volgens een politiewoordvoerder had de man de eigenaar van de snackbar met een bijl bedreigd. Even later keerde hij zich ook te gen twee politieagenten, die te hulp waren gekomen. De agenten voelden zich zo in het nauw ge dreven dat één van hen enkele schoten afvuurde. middel van windkracht. Het der de project is te vinden op Texel, waar de schapenhouders Kees Kikkert en Piet Bakker al sinds vorig jaar bezig zijn met scha- penmelkerij, met kaas en kwark- bereiding daaruit als antwoord op EG-maatregelen, die de sinds eeuwen voor Texel karakteris tieke schapenhouderij ernstig bedreigen. Het vierde project omvat het onder zeil brengen van de 26 meter lan ge kotter van visser De Haan uit Wiel ingen, waarmee gevist wordt door middel van de zeer selectie ve passieve vismethode. Alle vier projecten zijn op hun economi sche haalbaarheid doorgelicht. De bedoeling van het fonds is de ze projecten van de grond te krij gen. Verwacht wordt dat de re sultaten zodanig zijn dat het fonds uiteindelijk zichzelf in stand kan houden. kenhuis in Goes, maar daar vond men zijn toestand zo ernstig dat opneming in het Dijkzigtziekenhuis in Rotter dam noodzakelijk werd ge- met politie DIEMEN (ANP) - Bij ongere geldheden in Diemen heeft de politie in de nacht van zater dag op zondag met een waar schuwingsschot een dreigen de vechtpartij met een groep van ongeveer 25 jongeren voorkomen. De moeilijkhe den begonnen toen de groep jongeren rond twaalf uur door Diemen trok en daarbij links en rechts auto-spiegels en -antennes afrukte, deuken in auto's trapte, ruiten ingooide en voorbijgangers molesteer de. De politie trof bij aankomst drie jongeren aan die voor verhoor werden aangehouden. Eén van hen verzette zich daar heftig tegen, wat tot een vechtpartij met politiemen sen leidde. Toen het drietal hulp kreeg van een inmiddels verschenen grote groep ver nielers, vuurde één van de in het nauw gedreven politie mensen een waarschuwings schot in de lucht af. Met assistentie van patrouilles uit de omliggende gemeenten en van de gemeentepolitie van Amsterdam kon de Die- mer politie de jongeren in leeftijd variërend van 18.tot 23 jaar en afkomstig uit Diemen en Amsterdam, arresteren. Zij werden ingesloten in het politiebureau van Diemen, waarvan in de loop van de nacht de ramen met straatte gels werden ingegooid. vonden. Uit dat ziekenhuis liep de man gistermiddag weg. Naar hem is de politie nu nog op zoek. De van de steek partij verdachten, de 19-jarige J.B. en de 25-jarige J.L.J., beiden uit Goes, werden in de loop van zondag aangehou den. Over de aanleiding tot de steekpartij kon de politie gis teravond nog niets meedelen. Amsterdamse jeugd 'viert' woonwoededag O AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer duizend Amsterdammers, voor namelijk jongeren, hebben za terdagmiddag deelgenomen aan de slotmanifestatie van de "woonwoededag" op de Dam in de hoofdstad als protest tegen het gemeentelijk huisvestingsbeleid. De bijeenkomst was de afsluiting van een dag met allerlei activitei ten in een reeks Amsterdamse buurten, gericht tegen de wo ningnood, de leegstand van pan den, de hoge huren en de specula tie op het gebied van woonruim te. In verschillende wijken werden in formatiemarkten gehouden al dan niet met kraampjes, ge luidswagens en muziek, en von den openluchtvergaderingen plaats terwijl lege woningen werden beplakt met affiches. Vanuit de buurten trokken de deelnemers aan de "woonwoe dedag" 's middags demonstratief naar de Dam, waarbij spandoe ken werden meegedragen met teksten als "kraak de leegstand", "woonlasten omlaag", "specu lanten de stad uit", "meer geld voor betaalbare nieuwbouw" en "geen knuppels maar troffels". De meegenomen spandoeken en borden met teksten werden op gehangen aan een "woedewo ning" die op de Dam van zeildoek en hout was opgetrokken. Sprekers van verschillende groe pen voerden het woord, afgewis seld door muziek. De krakers van het Kandelsbladgebouw hadden op de Dam een fototentoonstel ling over de leegstand in Amster dam opgezet. Tweeënveertig organisaties huurdersverenigingen, krakers- groepen, bewonerscommissies, studentenorganisaties en huur derscomités - hadden de "woon woededag" georganiseerd. Met het oog op de problemen rond de jongerenhuisvesting gaven ook jongerenorganisaties hun mede werking zoals FNV-jongerencon- tact, CNV-jöngeren. de jonge so cialisten van de PvdA en de PSP- jongeren. Nederlander in Chili in arrest SANTIAGO (ANP) - De militaire autoriteiten in Chili hebben de Nederlandse priester Teodoro Komberg Bergman gearresteerd. Dit is zaterdag in de Chileense hoofdstad Santiago vernomen. Komberg Bergman wordt er van beschuldigd samengewerkt te hebben met een oppositionele groepering, die deze weck is op gerold in de streek rond Curico, 200 kilometer ten zuiden van Santiago. De Chileense veiligheidsdienst liet zaterdag weten vijf leden van de linkse revolutionaire beweging MIR te hebben gegrepen. Het zou gaan om instructeurs uit een op leidingskamp voor guerrilla strijders in de Andes, 60 kilome ter ten zuid-oosten van Santiago. De mededeling van de heer Teens ma dat de laatste tijd veel eilan ders hebben bedankt als lid van de Waddenzeevereniging werd later van achter de bestuurstafel voorzichtig bevestigd met de mededeling dat de laatste jaren vanaf de eilanden een relatief groot aantal opzeggingen is ge komen. Niettemin, zo werd daar aan toegevoegd, zitten daar pro centueel nog steeds meer leden dan elders, terwijl er bovendien de laatste maanden een kentering ten gunste van de Waddenclub merkbaar is. Overigens noemde voorzitter Lambers het „pure onzin dat de Deze jaarvergadering stond vooral in het teken van de start van de actie „Werk aan de Wadden", die beoogt een fonds te vormen voor het ondersteunen van milieu vriendelijke vormen van be drijfsvoering in het Waddenge bied. Voor dat doel heeft men inmiddels al vier projecten op het oog, waarvan er één met steun van de Waddenvereniging zelfs al sinds vorig jaar draait. Van de vier projecten moet er een op Ameland komen, waar men een experiment met een biogas installatie wil opzetten. Op Ter schelling gaat het om een project van stroomopwekking door BRAND OP LEUSDERHEIDE LEUSDEN (GPD) - Een felle brand heeft gistermiddag onge* eer negen hectare van de Utrechtse Leusderheide verwoest Brandweerkorpsen uit Leusden en omringende gemeenten hebben in samenwerking met militairen en brandblusmaterieel van defensie twee uur nodig gehad om het vuur te blussen. Het vuur woedde op militair terrein. De brandweer vermoedt dat een achteloos weggegooide sigarettepeuk de oorzaak van de brand is geweest. De hei is momenteel zeer droog. Afgelopen vrijdag is rond hetzelfde gebied ook al brand geweest Het vuur dat toen veel minder groot van omvang was werd door de brandweer van de legerplaats Soesterberg geblust. Gisteren greep het vuur aangewak kerd door de straffe wind snel om zich heen. Voor de bluswerkzaamhe den werden tien brandweerwagens ingezet, die af en aan reden voor de aanvoer van water. Eilandbewoners vrezen in vrijheid te worden beknot

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7