'Willekeur bij vergunningen' Toename verdoving bij bevallingen is niet tegen te houden UüüJl Poldermolen draait weer Mikkenie vol vaart Succesvolle open dag Toestand vijfling wat verbeterd LEIDEN - Het gaat goed met de Leidse vijfling. "Ondanks het feit dat er bij drie van de vijf jongens nog ademhalingsmoeilijkheden zijn is er over de hele linie enige verbetering te bespeuren", zegt een woordvoerder van het Aca demisch Ziekenhuis Leiden, waar donderdagmorgen de vijf ling ter wereld kwam. "De medische staf is redelijk tevre den", laat de zegsman weten. "De moeder is nog vrij zwak, maar ie dere dag gaat het weer wat beter. Het is voor de kinderen echter nog te vroeg om meer duidelijk heid te verschaffen over hun overlevingskansen", aldus de ziekenhuiswoordvoerder. Kijkhuis "Andy, bloed en blond haar" is de titel van de film die van avond in het Kijkhuis, Vrou- wenkerkkoorstraat. wordt gedraaid. Andy is een nozem die zich met geweld in de sa menleving probeert te hand haven. Aanvang acht uur en kwart over tien, toegang vier gulden vijftig (leden twee gulden vijftig). Mannencafé Vanavond is er weer een man nencafé op het adres Nieuwe Rijn 20a. Op deze avond staat de vraag "wat is het ant woord van mannen op de vrouwenemancipatie" cen traal. De discussie begint om half negen. Huisvrouwen De Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen houdt morgen middag weer een bijeenkomst in het verenigingsgebouw, Noordeinde 2a. Medewerking aan de middag verlenen het koor van de afdeling Leiden en een cabaretgroep van de afdeling Zoetermeer. Aan vang twee uur. FNV De jaarvergadering van de Fe deratie Nederlandse Vakbe weging (FNV) wordt van avond in het Antonius Club huis, Mare 43, gehouden Aan de orde komen o.m. de be stuursverkiezingen en het jaarverslagDe vergadering begint om acht uur. Postduiven 1 PV "De Blauwkras" vloog naar St. Ghislain met 379 duiven. De uitslag: 1. W. Siera; 2. P. Gijsman zn.; 3. P. de Mooij; 4. en 10.A.v.d.Holst;5.6en 8J. Schipper; 7.N.v.d.Blom; 9.B. Diersman. Postduiven 2 PV de LPC hield eveneens uit St. Ghislain een wedvlucht. De uitslag: 1 en 2 A.Singeling; 3, 9 en 10 N. de Groot en zn; 4.J. Staffeleu; 5. Landesbergen; 6. W.Schouten; 7 en8P.deHaas. Postduiven 3 PV "Leiderdorp" vloog vanaj St. Ghislain met 210 duiven. De uitslag: 13 en 6 J. Knij- nenburg; 2. J. van Laar; 4. F. Hoogervorsl; 5. comb. B en G; 7 en 8. M. Reijerse; 9.H. Flip- po; 10. J. van Laar. Postduiven 4 PV "De Reisduif' hield vanaf St. Ghislain een wedvlucht met 225 duiven. De uitslag: 12.6.8en9K.v.d.Berg;3,4en 5 Strik-van het Hart7. W. Kop; 10. v.d. Hoogt. Postduiven 5 PV "De Snelvlieger" hield van af St. Quentin een wedvlucht met 368 duiven. De uitslag: 1 F. Compier; 2. en 9. J. den Dunne; 3. J. Degen; 4.7 en 10 Witteveen; 5. M. de Lange Zn.; 8. J. van Seggelen. Chileens café Als afsluiting van de bevrij dingscollecte die het Chili Front Leiden de afgelopen week organiseerde wordt vanavond een Chileens café gehouden in het Leids Volks huis aan de Apothekersdijk. In het café zullen het Vrou wenorkest, de Chileense zan ger Luiz Aravena en de folk groep Jan en Alleman optre den. Aanvang acht uur. schrift in. Enkele weken later kregen we wel toestemming. We hebben nooit goed begrepen op welke gronden..." Vraag is natuurlijk waarom zij wel toestemming kregen en de ande re families niet. Is er een fout ge maakt? Amptmeijen "Welnee, wij hebben het geval waar wel een vergun ning werd afgegeven zorgvuldig gehandeld en we hebben een uit zondering gemaakt, omdat die mensen al zo lang bezig waren. Er is zeker geen sprake van wille keur. Dit is een goed afgewogen procedure geweest". Volgens één van de gedupeerden is dit "flauwekul". Hij zegt dat hij ook al enkele jaren bezig is. "Ik heb me ook opgegeven voor een woning in Koppelstein. Dat heb ik ook in m'n bezwaarschrift vermeld. Bovendien woon ik in hetzelfde flatblok als de familie die wel een vergunning kreeg." De twee families hebben inmiddels een advocaat in de arm genomen. Zij willen een schadevergoeding van het Bouwfonds. De advocaat zegt dat het Bouwfonds een wan prestatie heeft geleverd omdat er geen goede voorlichting is gege ven aan de gedupeerde families. "Daarom moet het Bouwfonds schadevergoeding betalen". Een woordvoerder van het Bouw fonds begrijpt dit niet. "Wij heb ben alle medewerking verleend, die we konden verlenen. En die mensen konden bovendien we ten dat je een verklaring van we derverhuur moest overleggen. Dat het fout is gegaan is niet onze schuld." LEIDEN - Leerlingen van de Haagse dansschool Diah Tan tri voerden gistermiddag de Balische versie van het sprookje Doornroosje op in het museum van Volkenkunde in Leiden. Het sprookje werd opgevoerd onder het motto "voor kinde ren en door kinderen". De met veel Balische dansen gepaard gaande opvoering werd van commentaar voorzien door Indra Kamadjojo. Prof. J. Bennebroek-Gravenhorst LEIDEN - Het zonnige weer van het afgelopen weekeinde drukt een duidelijk stempel op de be langstelling voor het Nederland se circus Mikkenie. Tijdens de vier voorstellingen die werden gegeven in de grote tent op het parkeerterrein bij de Groenoord- hallen was er zowel zaterdag als zondag maar een matige publieke belangstelling. Voor de ongeveer twintig optre dende artiesten moet dat een te leurstelling zijn geweest. Maar bij de presentatie van hun nummers lieten ze daar niet van blijken. Gedurende tweeënhalf uur - slechts onderbroken door een korte pauze - bracht het circus van directeur Rob Ritman een programma vol vaart en afwisse ling. Een van de hoogtepunten vormde het optreden van Bugler's ofifan- ten. Wat de twee dikhuiden voor hoogstandjes uithaalden in het zaagsel en op de evenwichtsbalk was indrukwekkend. Datzelfde gold voor de Italiaanse luchta crobaat Franco di Angelo die in de nok van het circus halsbre kende toeren uithaalde aan een touw. Het grote trekpleister van het cir cus Mikkenie moest ditmaal het clownsduo Peppi en Kokki wor den. De extra attractie vormde het eerste officiële optreden van de Amsterdammer John van Es sen (Peppi) met zijn nieuwe part ner Charly Ross (Kokki). Af gaand op de reacties van de jeugd deed de nieuwe combinatie het niet onverdienstelijk. Toch bleek hun mimiek en vin dingrijkheid in de schaduw van het Spaanse clownstrio Los Ta- tos, dat met een act vol vaart en verrassende effecten de lachspie ren activeerde. Zoals gezegd: het Mikkenieprogramma bood veel afwisseling. Naast dierennummers met glij baantjes glijdende varkens, ba lancerende zeeleeuwen en hin- dernisspringende kamelen en dromedarissen waren er Miss Jenny, die hoog boven de piste in ijzelingwekkende vaart rond draaide aan een touw, Les Emi- liens, die in korte tijd een ambu lance volledig demonteerden en niet te vergeten de evenwichts kunstenaarvan Los Gasparis, die zaterdag bij een van zijn toeren wat ongelukkig terecht kwam, maar zijn nummer onverdroten voortzette. Al dat enthousiasme had een nog luider applaus ver diend dan nu opklonk uit een cir custent met vele lege plaatsen. BRAM VAN LEEUWEN DEN HAAG (GPD) - Nu in Ne derland het aantal thuisbeval lingen (nu nog 33 procent) af neemt, groeit de behoefte aan pijnbestrijding bij bevallingen. Pijnbestrijding brengt een ze ker risico met zich mee. Alleen wanneer de vrouw en haar partner vooraf goede voorlich ting krijgen, kan pijnbestrij ding verantwoord worden toe gepast. Dit zei de Leidse vrouwenarts prof. J. Bennebroek-Graven horst tijdens het afgelopen weekeinde gehouden congres voor medici over „epidurale analgesie". Prof. Bennebroek-Gravenhorst is tevens hoofd van het team dat vorige week hielp een vijfling ter wereld te brengen. Epidu rale analgesie is een plaatselijke verdoving, waarbij een verdo vingsvloeistof tussen de rug- gewervels en ruggemerg wordt gebracht. De voordelen van de ze methode zijn dat de vrouw geen pijn voelt bij de baring, en toch volledig bij bewustzijn is. Bovendien lijkt epidurale anal gesie geen nadelige invloed op de gezondheid van de baby te hebben, en zijn er nauwelijks complicaties voor de moeder. De methode is ook toepasbaar bij keizersneden. Een nadeel is dat hij alleen in het ziekenhuis kan worden toegepast. Volgens prof. Bennebroek- Gravenhorst is in Nederland het sterfte-cijfer van baby's rond de geboorte erg laag. Dit heeft volgens hem te maken met een gering gebruik van pijnbestrijders. Pijnen worden bevorderd door spanningen. Een vrouw die thuis in alle rust bevalt, heeft daar minder last van. Vrouwen die thuis beval len, hebben dus minder pijnbe strijders nodig, waardoor hun bevalling veiliger wordt voor het kind. In Nederland vinden veel thuisbevallingen plaats. Bovendien is de Nederlandse vrouw volgens hem in een cul tuurpatroon opgegroeid, waarin niet gauw om een pijn stiller wordt gevraagd. Prof. Bennebroek-Gravenhorst meent dat de toename van het aantal ziekenhuisbevallingen, en daarmee het groeiend ge bruik van pijnbestrijders, niet tegen te houden is. De vrouwenarts dr. L. A. Schellekens benadrukte dat de cirkel angst-spanning-pijn, af gezien van farmaceutische pijnbestrijding, al eerder door broken moet worden door voorlichting vooraf. Hij noem de de mogelijkheid van intro ductie-avonden in het zieken huis voor de vrouw en haar partner. Schellekens: „Pijn is afhankelijk van spanningen. Er zijn vrouwen die bijna zonder pijn bevallen". Dr. Schellekens wees er nog op dat door het kleiner worden van de gezinnen, steeds meer be vallingen „eerste bevallingen" zijn, en dat men deze extra graag plezierig wil beleven. Pijnbestrijding kan hierbij een hulpmiddel zijn. Hij stelde daar tegenover dat nogal wat vrou wen bij hun tweede bevalling geen pijnbestrijding meer wen sten. omdat ze toch het gevoel hadden dat ze hun bevalling niet „helemaal" beleefd had den. De techniek van de methode dateert al van rond de eeuwwis seling, en voor andere doelein den wordt hij Nederland volop toegepast. Bij bevallingen ge beurt het pas in ongeveer 15 ziekenhuizen op grote schaal. Op de 178.000 bevallingen in 1979 werd m 2000 tot 3000 ge vallen op deze manier pijnbe strijding toegepast. Vooral in de Verenigde Staten en Scandina vië heeft men er veel ervaring opgedaan met de techniek. MAANDAG 12 MEI 1980 Twee families huis geweigerd LEIDEN - De "open dag" van de korfbalvereniging "Noorderkwartier" ter gelegenheid van het zesde lustrum is een succes geworden Niet in de laatste plaats door het fraaie zonnige weer waarin de verschillende eve nementen op het terrein naast de Groenoordhallen kon worden afge werkt. Achtereenvolgens was er een jeugd-microkorfbaltoernooi, een strafwor- pentoernooi, een tienkamp en gecostumeerde korfbal wedstrijden tus sen de leden van de jubilerende vereniging. Daartussendoor werd zater dagmiddag nog een receptie gehouden waar onder meer de Sportstich ting vertegenwoordigd was met voorzitter P. Biegstraten en directeur J. Duivesteijn. In de avonduren hielden de leden een barbecue in de open lucht en kon worden vastgesteld dat de open dag in elk geval een aantal nieuwe leden had opgeleverd. LEIDEN - Het fraaie lenteweer heeft dit weekeinde veel mensen naar de zwembaden gelokt. De Leidse zwembaden "De Vliet" en "De Zijl" zijn pas een week open en beleefden nu al een eerste piek wat de bezoekersaantallen betreft. Zo bezochten naar schatting 2500- nraoIuUioi dit wwlalide "De Vliet". Dat hadden er Mg ed meer Mt min t de kantinebeheerder weten. "Wan neer er dit weekeinde niet zulke belangrijke voetbalwedstrijden waren geweest. Bovendien heeft Moederdag ons natuurlijk ook heel wat bezoekers gekost. Toch ben ik tevreden met zoveel men sen zo vroeg in het jaar". Deze foto werd gistermiddag ge- "De Vliet". LEIDEN - De Leidse families Pietersz en Breugem zijn boos. Zij hebben van de gemeente Leiden geen toestem ming gekregen om in De Boekhorst te gaan wonen. Vol gens de gemeente voldoen ze niet aan de voorwaarden. De twee families zeggen dat wel te doen. "Een gezin dat in een identieke situatie als wij verkeerde kreeg wel een vergunning. De gemeente handelt naar willekeur bij het verlenen van woonvergunningen". De gemeente bestrijdt dat1. Waarnemend chef van volkshuis vesting in Leiden, Herman Amptmeijer: "De bewuste fa milie, die wel een vergunning kreeg, wil al jaren een wo ning kopen". LEIDEN - Met een verbeten ge zicht en onder het wakend oog van molenaar Pouw Kraan laat loco-burgemeester Waal het touw vieren waardoor voor het eerst sinds lange tijd de wieken van de Stadspoldermolen aan de Slaaghsloot (merenwijk) weer gaan draaien. Zoals bekend wordt deze fraaie molen van het type "fles-romp" op dit moment gerestaureerd omdat gebleken was dat het ge hele "molenlichaam", door on dermeer inwerking van vorst, in ernstige mate was aangetast en zelfs in driën was gespleten. De molen is vanaf de fundering weer opnieuw opgetrokken. Men was nu zover gevorderd met de restauratie (kosten 2'h ton) dat afgelopen zaterdag, de lan delijke molendag, de wieken weer in werking konden worden gesteld. De "inwendige" restauratie van de molen zal nog enige tijd ver gen. Verwacht wordt dat de Stadspoldermolen in de maand september officieel kan worden heropend. "Dat kan wel zijn", zegt een van de gedupeerde families, "maar bu ren kregen wel een vergunning en wij zitten in precies hetzelfde schuitje. Hier klopt duidelijk iets niet". Begin vorig jaar gaven de gezinnen zich op voor een premie-koop woning in de nieuwe wijk in de Mors. In eerste instantie vielen zij uit de boot, omdat er meer aan meldingen dan huizen waren. Ze werden op de reservelijst gezet en in november vorig jaar liet de bouwer/eigenaar van de huizen, het Bouwfonds Nederlandse Gemeente, weten dat men alsnog een huis kon kopen. De voorlopi ge contracten werden getekend. Alles leek in orde, maar de defini tieve koopcontracten werden niet getekend, omdat de gemeen te geen toestemming verleende. De grond waarop de huizen ko men wordt de gemeente in erf pacht uitgegeven. Daarbij wordt door de gemeente een aantal voorwaarden gesteld onder meer om maximale doorstroming te garanderen. Zo moest men in dit geval in Leiden wonen en een huurhuis achterla ten om voor een woning in De Boekhorst in aanmerking te kunnen komen. "In november wisten wij dat we geen huurhuis zouden achterlaten", zeggen de twee families. "Dat wist het Bouwfonds ook, maar zij zeiden: "Dat geeft niet. Wij regelen dat wel". De woordvoerder van huis vesting Herman Amptmeijer, is het hier niet mee eens. Hij zegt dat de families \Misten dat er een aantal voorwaarden was gesteld. "Daar wisten we niets van", zegt Breugem, "bovendien is het huisvestingsbeleid vaag, want er zijn uitzonderingen gemaakt". Een ander echtpaar uit Leiden weet daar van mee te praten. Drie jaar geleden gaven zij zich op voor een koophuis in de wijk Koppelstein en vorig jaar voor De Boekhorst. Voor Koppelstein werden ze uit geloot, maar ze kwamen in aan merking voor een woning in De Boekhorst. Ook de eigenaar van hun huurwo ning besloot het huis na hun ver trek te verkopen. Zij konden dus geen verklaring van wederver huur overleggen. In 't begin kre gen zij dan ook geen woonver gunning van de gemeente. "Wij zijn niet bij de pakken gaan neer zitten en dienden een bezwaar-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3