Respect voor 'Silk' Leidse studenten boeken succes met Shakespeare FILIBERKE GAAT TROUWEN MetBon beau cher MAANDAG 12 MEI 1980 VARIA De Joegoslavische journalisten hebben het ideaal van iedere dagbladschrijver op vrijdag 9 mei 1980 kunnen verwezen lijken verwezenlijken, heb tot mijn geluk zowel de .fioliti- ka van die dag als de „Vjes- nik" te pakken kunnen krij gen. De Pólitikazetelt in Belgrado en is, als Servische krant, in het cyrillisch ge drukt, en de „Vjesnik" zetelt in Zagreb en is, als Kroatische krant, in ons alfabet gedrukt. Verder verschillen ze in for maat. De „Vjesnik" heeft het formaat van de Nederlandse kranten, de „Politikaheeft het „halve" formaat van En gelse kranten als de Daily Mail. De .J3 olitika" van vrijdag 9 mei omvat 32 pagina'sde „Vjes nik" 20 pagina's. In een be richt aan zijn lezers meldt de ,fiolitika" dat de krant die dag een oplage heeft van 720.000 exemplaren, de groot ste oplage in het 76-jarige be staan van de krant. De reden van die hoge oplage is na tuurlijk de begrafenis van Ti to, en alles wat daar omheen gebeurde. Als ik u meld dat mijn dochtertje Janna over een blokje is gevallen, komt dat weliswaar in meer kran ten met een hogere oplage te staan, maar 720.000 exem plaren is toch niet niks. Maar wat die beide kranten nu zo onderscheidt van normale kranten is, dat zij gehéél aan Tito zijn gewijd. Ik haast mij daaraan toe te voegen dat dit niet helemaal waar is. De „Vjesnik" is wel geheel aan hem, zijn leven, zijn daden, zijn sterven en zijn teraarde bestelling gewijd, maar de .fiolitika" is op de allerlaat ste pagina nog even uit de band gesprongen en heeft twee kolommen uitgetrokken voor ander internationaal nieuws. Voor de rest is het al Tito wat de klok slaat, ook wat de foto's betreft. Het verschil tussen de foto's in beide kranten is wel, datje van die in de „Politika alleen dank zij de onder schriften te weten kunt komen wat ze voorstellen. Zo zie je vaag een foto van een oud ge bouw met daaronder de me dedeling dat de Britse vlag op het parlementsgebouw in Londen halfstok is gehangen als teken van rouw over de dood van Tito, maar die vlag is niet te zien, laat staan dat hij halfstok hangt. Er is trou wens nog een pagina die er tussenuit valt in de Politi- ka": eentje met zeventien por tretjes van onbekende Joego- slaven, wier overlijden wordt gemeld in rouwadvertenties. Want daar zet dé familie in Joegoslavië meestal een fo tootje bij. De overledenen hadden hun verscheiden niet beter kunnen timen! De „Vjesnik" plaatst zes foto's van uitgestorven straten en pleinen in Zagreb,Split, Osij- ek en Rijeka ten tijde van de begrafenisplechtigheid. Het zijn inderdaad de drukste punten in die steden, zodat ze nu, zonder één mens, er wer kelijk zeer uitgestorven uit zien! En hoe vaak staat Jo- vanka, de huilende weduwe, nu in die kranten afgedrukt, zult u willen weten? In de „Vjesnik" blijft het bij één keer: een kleine foto, waar ze tussen de beide zoons van Tito in staat, met als ondertitel: Leden van Tito's familie in diepe rouw". Ook de .fioliti- ka" beperkt zich tot één foto, die dank zij de druktechniek zelfs geheel in het midden laat of Jovanka erop staat of niet: ,JDe familie van kameraad Tito verlaat het parlements gebouw". Ook in de beschrijving van de begrafenis wordt ze, in beide kranten,één keer genoemd, in beide gevallen als Tito's ,ju- pruga Jovanka" dus als Tito's echtgenote Jovanka, maar ook zijn zonen uit eerdere hu- welijken, Zjarko en Misja, worden maar één keer ge noemd, dus ze mag nog niet klagen. Hooggestemd Dat de toon van deze Tito-kran- ten .hooggestemd" is, is niet onbegrijpelijk als je nagaat dat nooit eerder in de mense lijke geschiedenis een begra fenis zoveel hoogwaardig heidsbekleders aantrok. Een dag lang was Belgrado in derdaad „de hoofdstad van de wereld", want er waren vertegenwoordigers van 127 staten waarin bij elkaar 95 procent van de wereldbevol king is opgetast. Er waren 207 staats- en partij delegaties en delegaties van bevrijdings bewegingen en internationale organisaties. Er waren 35 staatshoofden, 20 minister presidenten en 47 ministers van buitenlandse zaken, om van de rest (prinsen bijvoor beeld) maar te zwijgen. Maar ook de kleine man wordt in de verslaggeving niet vergeten. Neem nu bijvoorbeeld dat sprookje over Mara Minic.cen bejaard vrouwtje, dat achter in de eindeloze rij aansloot van mensen die langs Tito's kist wilden lopen als laatste groet. Zij sloeg alle raadgevingen in de wind om niet te gaan om dat ze er te oud en zwak voor was, urenlang schuifelde ze mee, de nacht viel, het werd 1 2,3 uur, het eind was nog lang niet in zicht, en ze kon niet meer. Diep teleurgesteld ging ze naar huiswaar ze afgemat op de divan neerviel. Maar na een tijdje knapte ze weer wat op. ze zette een bak sterke kof fie en ging weer op weg. De rij was nog langer gewordenze liep net zo ver tot ze bij „Tera- zije" op het punt was gekomen waar ze had moeten afhaken, en zei daar tegen een ordebe waker: „Zeg vriend, ik heb het tot drie uur vannacht tot hier uitge houden. toen kon ik niet meer, maar ik moet afscheid van mijn Tito nemen. Ze komen uit de hele wereld en dan zou ik hem niet gedag kunnen zeggen! Mag ik hier weer in de rij aansluiten?". Üe ordebewaker nam haar bij de arm en bracht haar tot de ingang van het parlements gebouw waar Tito lag opge baard. Tranen van geluk... Ik wist wel dat het goed zou aflo pen... LEIDEN - In het Swan Thea tre, waar de in 1564 in Strat- ford-Upon-Avon geboren William Shakespeare en zijn gezelschap rond 1596 veel vuldig speelden, zou de in terpretatie door het Leiden English Speaking Theatre (LEST) van het aan prof. A.G.G- Bachrach opgedra gen toneelstuk 'Much ado about nothing' beslist niet hebben misstaan. Hoewel we ons in redelijkheid kunnen afvragen of dit, in één van de veertien goede kwarto's (gedrukt van een Shakespeare- aans autograaf of een afschrift daarvan) verschenen stuk des tijds net zo vaak de handen van de toeschouwers op elkaar zou hebben gebracht als zaterdag avond in een zeer redelijk bezette Leidse Schouwburg het geval was. Deze publieksreacties vie len vooral de sterk geprofileerd spelende Winnie Todd (als de dochter Hero van Leonato), Lin- dy Meiman als Leonato'S nicht Beatrice, Paul Devilee (Claudio of Florence) en Rick van Vliet (Benedick of Padua) ten deel. Dat Benedick aanvankelijk Beatri ce toevoegt, dat hij wilde, dat 'zijn paard de snelheid van haar tong had', illustreert enigszins de ge ringe geestverwantschap die aanvankelijk tussen beiden be stond. Beatrice overweegt bo vendien 'een echtgenoot voor de Een s lit 'Much ado about nothing' werkdagen', welke uitspraak één van de vele momenten markeer de, waarop het publiek weer eens hartelijk kon lachen om 'Much ado about nothing', één van de niet-corrupte kwarto's, waarop regisseur Henry Schvey en assis tent-regisseurs Ton Hoenselaars en Jacques Deppe het oog had den laten vallen. Een positief aspect in de marge was voorts de stemmige kleding van de requisieten-aandragers en de oorspronkelijke manier ('I humbly thank for thy patience'), waarop de omgevallen inktkoker werd opgeruimd. Toch wil ik hier beslist niet voor bijgaan aan het 'mee-articuleren met teksten van anderen', waar op ik een opvallend aantal spelers en speelsters betrapte. Als hier aan, voor de voorstelling van vanavond nog even aandacht wordt besteed, is deze dissonant in een voorts voortreffelijke thea tervoorstelling, op de enig juiste en doeltreffende wijze geélimi- neerd. Prof. A.G.H. Bachrach had zich, zo lijkt het, geen beter af scheid kunnen i BERT KOEKEBAKKER LEIDEN - "Bon, beau, cher" van theatergroep "Silk" dat zater dagavond in het LAK-theater werd gespeeld is een voorstelling boordevol symboliek. Evenals de vertolkingen van klassieke dra ma's door de groep "Kiss", waar uit "Silk" is voortgekomen, is het eerder toneel voor het gevoel dan voor het verstand. "Bon, beau, cher" is een theaterstuk om te beleven. Na afloop blijft het ge voel dat veel scènes niet begre pen zijn; toch maakt de voorstel ling als geheel een diepe indruk. "Bon, beau, cher" is gebasseerd op de legenden rond de figuren van koning Arthur en de ridders van de Ronde Tafel, die hun leven wijdden aan het zoeken naar de heilige Graal. Deze graal, waarin het bloed van de gekruisigde Christus zou zijn opgevangen, was voor hen het symbool voor verlichting en zuiverheid. De le den van de groep "Silk" hebben deze legende van de Graal, met de daaraan gekoppelde denkbeel den, opgevat als de eerste in heemse West-Europese cultuur vorm. Ieder lid van "Silk" heeft een soort eigen speurtocht naar de Graal ondernomen in verleden en heden. De resultaten daarvan, liedjes, sketches en ideeën zijn door een driemansschap omge vormd tot de voorstelling "Bon, beau, cher". Dat het stuk op een dergelijke wijze tot stand is gekomen, is te mer ken aan de overstelpende hoe veelheid ideeën, die in de voor stelling zijn gestopt. In een bijna twee uur durende opeenvolging van talloze korte scènes wordt de betekenis van het zoeken naar de Graal uitgewerkt. Bepaalde scè nes uit de legenden rond koning Arthur en zijn ridders worden ge speeld, waarbij Parcival, degene die aan alle vereiste karakterei genschappen voldoet en daarom uiteindelijk de Graal vindt, een centrale plaats inneemt. Ook de doorwerking ervan in onze tijd komt aan de orde, vooral de wijze waarop de oorspronkelijke denkbeelden uit de legenden rond de Graal door het fascisme voor haar ideologie zijn mis bruikt. De naam van het stuk staat voor de kwaliteiten, waaraan de zoeker van de Graal zou moeten vol doen. Herhaalde malen wordt dit ideaalbeeld ontrafeld. Ridder lijkheid, beschaving en hoofse liefde blijkt een vernislaagje, waarachter een barbaar schuil gaat. Er is maar weinig voor no dig om deze schil te laten vallen, waarbij de brute binnenkant aan het licht komt. Mannen verdedi gen ridderlijk de kleuren van hun vrouw, maar deinzen er ook niet voor terug een jonkvrouw te ro ven. Vrouwen zijn vol toewijding voor hun man, maar trachten ook hem met charme en listen naar hun hand te zetten. Al deze facetten zijn in verschillen de scènes dooreen geweven. Sub tiele verwijzingen zorgen er toch voor dat de voorstelling één doorlopend geheel vormt. Met perfect spel, meeslepende mid deleeuwse liederen en uitgeba lanceerde dans en acrobatiek maakt "Silk" er een aangrijpend theaterstuk van. De veelheid van indrukken en de voorkennis, die eigenlijk vereist is, om alles te kunnen volgen, maken dat be paalde gedeelten wel vraagte kens achterlaten. Deze wegen echter niet op tegen de bewonde ring voor speurzin en vakman schap, waarvan het internatio naal gezelschap "Silk" met "Bon, beau, cher" blijk geeft. ARIEJAN KORTEWEG ^z-irrEA) WE 'A/ eam buisje. pat AO£&J KMJOE- l?EAI OPEM -) GOEDe «DHsew vcxuseh, DOMINEE 1 FREO BASSET mej. vszj-ioevEN De avonturen van Jommeke n u. .afcfijr '-w'k 't'".. Leidse bioscopen i.2.15,4.30.7.00e CAMERA: "Decamerone", da. 7.00 e 9.15 uur. 16 jr. Kindermatinee: "Robin Hood en zi schelmen", za. 2.30 uur. zo. 2.00 uur. Nachtvoorstelling: "Cosi come sei", v 16 jr. LIDO 2: "The electric horseman da. 2.30. 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4.45 uur. al LIDO 3: "Lieve jongens", da. 7.00en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 16jr. Kindermatinee: 'Tekenfilmrevue", za. 2.30 uur, zo. 2.30 en 4.45 uur. STUDIO: "One flew over the cuckoo's nest", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr„ ma. en di. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Bambi", za. 2.30 uur, zo. 2.00 uur. TRIANON: "The Amytiville horror", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur, 16 jr. REX: "De pornoprooi", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 18 jr. Nachtvoorstelling: "Schip van plezier". Bioscopen Alphen EURO 1: "Ten".da. 1.30.6.30en 9.15uur. zo. 1.30, 4.00. 6.45 en 9.30 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Force 10 from Nava- rone". za. 12.15 uur. 16 jr. EURO 2: "Once upon a time in the West", da. 1.30 en 8.15, za. alleen 8.15 uur, zo. 3.45 en 8.15 uur. 16 jr. Kindermatinee: "Circus op stelten", za. en zo. 1.30 uur. Nachtvoorstelling: "California Suite", za. 12.15 uur, 16 jr. EURO 3: "De duivel hale je", da. 1.45, 6 45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. za. ook 12.15 uur, 16 jr. EURO 4: "Wie dan leeft wie dan zorgt". Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dinsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13.00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- Kr aam afdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwar tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. van 15.00-18.30 Sportmedisch Advies Centrum; blessu respreekuur Elisabethziekenhuis, Lei derdorp, 's maandags van 19.30-20.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderen zijn de bezoekuren als volot: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur. Bezoektijden kinderafdeling Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30 13.30-14.15 en 18 30-19.30 uur 3e klas 13.30-14.15 en 18 30-19.30 uur Kraamaf deling 13.30-14.15 alleen voor echtgeno- 19-20 uur. Kinderafdeling voor ou ders 18.-18.30 u volgende bezoekuren (alleen ders) Maandag t/m vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag: 14.45-15.00 uur. Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000). da. 2.00,7.00 e al. 9.30 u k4.30u Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Spetters", do., ma. en 8.15 uur, vr. en za. 9.15 uur. zo. 8.45 u 16 jr. "Kiss in attack of the phantoms 7.00, za. 4.00 en 7.00, zo. 4 00 en 6.15 u al. Kindei 'Tom c c@udcYlieuuLS 12 j i 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant: - In het Rakos-Palola-boschje nabij Buda-Pest had dezer dagen een duel plaats tus- schen den heer O., ambtenaar aan een ministerieel depar tement, en een rechtsgeleerde M. De pistool was het wapen en als voorwaarde was vast- gesteld, dat beiden gelijktij dig zouden vuren. Alzoo ge schiedde Beide strijders vielen op hetzelfde oogenblik zonder geluid te geven achter over. De secondanten, door ontzetting aangegrepen, ijl den naar een arts. Toen deze echter op de plek verscheen, waren de lijken verdwenen. Het bleek, dat O. en M. hunne ligplaats verlaten hadden nadat ze ontwaakt waren uit de bezwijming, welke was veroorzaakt door hun angst voor kruit en lood - In het Engelsche Lagerhuis is het de gewoonte, dat de leden worden voorgesteld aan den Speaker voorzitterdie den meuwgekozene begroet met den voorgeschreven beleefd heidsvorm: "Ik geloof reeds vroeger het genoegen te heb ben gehad, u te zien Dezer dagen had die plechtigheid opnieuw plaats en de Spea ker. de heer Brand, begroette met die woorden zijn eigen die c parlement i slid i i het Vijftig jaar geleden: - De justitie in Buenos Ai volgens de "Montag' een omvangrijken handel blanke slavinnen op het spoo gekomen. De leiding de organisatie berustte in han den van een zekeren Samuel Korti, terwijl de politie reeds de namen kent van vierhon derd medeplichtigen. De blanke slavinnen werden vooral in Rusland en Polen gezocht. Gebleken is, dat deze Argentijnsche bende haar lu guber bedrijf al tien jaar lang heeft uitgeoefend en wel onder het mom van een ueldadig- heidsvereeniging. Alleen al uit Oost-Europa werden jaarlijks tweehonderd jonge meisjes naar de bordelen van Argentinië verzonden. Bij het nemen van een hin dernis op paardenrennen te Stockholm kwamen niet min der dan vier van de zeven joc keys te vallen. Het paard van den Duitschen jockey Scholtz bleef in de hindernis hangen, terwijl Scholtz zelf op het hoofd terechtkwam en dood werd opgenomen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25