Nieuwe acties in de havens onafwendbaar een mooi "Geef je vrouw cadeau, kies 'n goede cao tort zakelijk —H MUI UB Achterban wijst beleid Vervoersbonden FNV af OOK WEST-DUITSLAND WAARSCHUWT VISSERS MAANDAG 12 MEI 1980 NUTRICIA - De Raad van Bestuur van VN Verenigde Bedrijven Nu- tricia kan geen duidelijke prog nose voor geheel 1980 geven, maar is met enig voorbehoud po sitief gestemd ten aanzien van de verwachtingen voor de verdere toekomst van het concern. Door achterstallige kosten zullen de resultaten in de eerste helft van 1980 echter nog onderdruk staan. Anderzijds zullen de verbeterde kapitaalspositie voor minder zware rentelasten zorgen, zo blijkt uit het jaarverslag. Nutricia heeft een moeilijk jaar achter de rug met een aantal reorganisaties die het perso neelsbestand van 2915 tot 2520 te rugbrachten. Binnen het gezins budget hebben mede onder in vloed van een afnemende wel vaartsgroei verschuivingen plaats in het bestedingspatroon. Deze gaan onder meer ten kosten van de uitgaven voor voeding. Binnen deze sector is vooral voor de betrekkelijk eenvoudig te ma ken produkten de concurrentie hevig, wat de marges onder druk houdt. SIEMENS - Kraftwerk Union (KWU), een onderdeel van het Westduitse Siemens-concern, heeft een contract met de Argen tijnse regering ondertekend voor de levering van Argentinië's der de kerncentrale. Dit heeft het hoofd van de Argentijnse com missie voor kernenergie, Carlos Castro Madero, bekendgemaakt. Het gaat hierbij om een kernreactor met een vermogen van 600 me gawatt die honderd kilometer ten noorden van Buenos Aires komt te staan. Behalve de reactor zal KWU ook technische kennis le- CHRYSLER - De Amerikaanse fe derale overheid geeft Chrysler Corporation staatskredietgaran- ties tot een totaal bedrag van an derhalf miljard dollar (omgere kend ruim drie miljard gulden, red.) om te voorkomen, dat deze op twee na de grootste autofabri kant van de VS failliet gaat, zo heeft de Amerikaanse minister van financiën, Miller, zaterdag bekendgemaakt. LEIDEN - Ze zijn er weer de eerste kroten. "Erg vroeg", zei de Leidse tuinder L. van Vliet die twintig kistjes aanvoerde afgelopen vrij dag. Ze deden 1,01 per bosje; de normale prijs is ongeveer 60 cent. WEERRAPPORTEN van hedenmorgen 7 uur 1 ROTTERDAM (GPD) - Nieuwe acties in de havens van Rotterdam en Amsterdam zijn nauwelijks meer tegen te houden, nu tijdens een gisteren gehouden stemming van de leden van de Vervoersbonden FNV is gebleken, dat een meerderheid van de haven werkers niets wil weten van de loonmaatregel en vast wil houden aan de eigen eisen voor een nieuwe cao. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene z Barcelona 2 Bordeaux z Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca i München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zwaar bew. onbew. onbew. onbew. sneeuwbui onbew. onbew. regenbui half bew. onbew. onbew. regen regen onbew. onbew. onbew. onbew. licht bew. onbew. geheel bew. Voor het eigen eisenpakket stem den 244 havenarbeiders en 31 sleepbootmensen. Hun eisen zijn dezelfde als die bij de staking van september vorig jaar een 35-uri- ge werkweek, twee procent meer loon, twee procent prijscompen satie en vrijwillige vervroegde uittreding. Voor deze stemming was echter ruim twee uur lang uiterst geë motioneerd vergaderd, waarbij de vervoersbonden, op het po dium vertegenwoordigd door de bedrijfsgroep bestuur voor de havens, het zwaar te verduren kreeg. De eerste spreker, Koos van Wijme- ren, opende het vuur door te be togen dat de arbeiders niet meer terug willen naar de situatie van ruim een jaar geleden toen „wij alleen, zonder de vakbond, de staking ingingen". Duidelijk werd dan ook dat hij, evenals de meeste andere sprekers, eiste dat de vakbond zich achter de eisen van de voormalige stakers stelt en „zorgt dat onze grieven boven water komen". Na Van Wijmeren volgden andere sprekers die er geen twijfel over heten bestaan dat wat hen betreft de havens zonodig maandag weer plat gaan. „Er is genoeg gepraat. Laat de vakbond maar naar de kantines komen om onze eisen aan te horen. Laten we eens luis teren naar de andere vakbonden, die het ook niet eens zijn met de grote heren van de FNV en de hele Rijnmond, van Hoek van Holland tot Bolnes, platleggen. Dan komen we er; met praten lukt het niet", zo liet een andere spreker horen. Ook ex-stakingsleider Flip Schults liet weten dat er zijns inziens ac tie gevoerd moet worden. Na mens de CPN richtte hij twee jaar geleden het Actiecomité Rotter damse Havenarbeiders op. „Vo rig jaar waarschuwden we de FNV voor de loonmaatregel en we staakten er alleen tegen. De bond luisterde niet naar ons en liet ons de strijd alleen voeren. Nu moeten ze ons vertellen dat de loonmaatregel er is. De vak bondsmensen luisterden wel !o o Compensatie voor 19 5 0 9 -2 oi pnisstiigingen 19 3 0 J 20 2 0 HILVERSUM (ANP) - De Federa- 19 10 jq tieraad van de FNV zal zich van- 22 10 0 daag gaan beraden om te bezien 21 io 0 welke maatregelen er genomen 20 li 0 dienen te worden om de tegen- 23 12 l vallende prijsstijgingen te com- 23 13 0.6 penseren. Dat zei de voorzitter van de Industriebond FNV Arie 22 13 0 Groenevelt zaterdag. 16 5 0 "We krijgen nu dubbel en dwars de 22 8 0 rekening gepresenteerd", aldus 22 11 0 Groenevelt, doelend op het per 1 20 15 0 juli vervangen van de automati- U -1 0 sche prijscompensatie voor een jjj q maandelijks bedrag van 26 gul- 22 11 0 4 den voor iedereen. Dat terwijl 21 i3 lo vrijdag is gebleken dat de prijzen 28 18 0 de afgelopen zes maanden met 22 15 0 0,7 procent meer zijn gestegen - - - dan het Centraal Planbureau had 22 9 0 voorspeld. naar de heren werkgevers, maar niet naar ons. We moeten daarom zelf actiecomités oprichten die de bedrijven platleggen. Onze eisen van 1979 moeten worden inge willigd". Rode hoofden Schults wees er verder op dat mees te eisen die centraal stonden bij de laatste grote havenstaking al eerder inzet waren. Zo werd vol gens Schults al in 1970 gestaakt voor vervroegde uittreding. Achter de tafels hoorde de Be drijfsgroep Havens dit alles met rode hoofden aan. Het bestuur van de vervoersbonden vindt namelijk één van de twee alterna tieve oplossingen beter. De loonmaatregel die tot 31 decem ber loopt, wordt daarbij geëer biedigd, maar door een meerjari ge cao wordt het eisenpakket van de ex-stakers dan alsnog naar vo ren gebracht. Een andere mogelijkheid is zich neerleggen bij de loonmaatregel. Dus in plaats van de prijscom pensatie 26 gulden per maand er bij gedurende het tweede halfjaar plus enige belastingverlichting. Volgens de toehoorders zijn de laatste twee punten alleen een manier om te onderhandelen, terwijl punt 1 van de kieslijst „de enige mogelijkheid tot actie vormt". Dit alles zeer tegen de zin van de top van de vervoersbon den. Nog afgelopen donderdag heeft de Federatieraad van de vervoersbonden zwaar verga derd over deze kwestie. District West van de Bedrijfsgroep Ha vens stond toen alleen: met 43 te gen 4 werd het voorstel van hun leden weggestemd. Aangezien voorzitter Schroërs de massaver gadering van gisteren bovendien nog afkeurde, heeft dit alles ge leid tot een zeer gespannen situa tie binnen de vakbond. Er is zelfs sprake van een breuk tussen de Bedrijfsgroep Havens en het Fe deratiebestuur. Cor Ros, plaatsvervangend voorzit ter van de Bedrijfsgroep Havens, moet nu het actiepakket van de havenarbeiders binnen de ver voersbonden nog eens verdedi gen. hoewel hij zijn leden heeft ontraden aan die eisen vast te houden. Ros zal nu naar Van El- dik en Schroërs moeten met de eisen van zijn leden. Schroërs, de voorzitter van het bondsparle- ment, vindt echter dat hij niet naar de werkgevers kan stappen met eisen als het negeren van de loonmaatregel. „De loonmaatre gel is door het parlement aange nomen en derhalve een wet. Hoe kunnen wij als vakbond nu van de werkgevers eisen dat zij de wet overtreden"? Commentaar hierop van actieleider Flip Schults, ooit Rotterdams gemeenteraadslid voor de CPN: „Het is niet toevallig dat een ze kere miljonair uit Blaricum na drie jaar nog vrij rond loopt, ter wijl onze jongens van de sleepbo ten inmiddels een paar weken hebben moeten zitten omdat ze actie voerden. De rechter zal ook nu zeker de kant van het kapitaal kiezen, maar daarom laten wij ons nog niet van het actievoeren afhouden". ROTTERDAM (GPD) - Het is zondagochtend kwart voor tien al drukkend warm op het grote plein voor de Rotter damse muziektempel De Doe len. Om tien uur staat een massabijeenkomst aange kondigd van havenarbeiders, maar van enige drukte is nog niets te bespeuren. Slechts een handjevol mensen, sommigen in hun zondagse pak, anderen in hun doordeweekse kloffie, staat buiten in het zonnetje en praat met elkaar. Niet over het punt waarvoor ze zijn ge komen, óf vasthouden aan de cao-eisen en de loonmaatregel morrend slikken, óf gewoon vasthouden aan de cao-eisen en daarvoor desnoods weer in staking te gaan. Discussie punten zijn voorlopig de on derwerpen die de tv de dag te voren bracht: de Engelse Cup- final, Sonja's Goed Nieuws Show en die gekke sportver slaggever Harry Vermeeaen. ,De zaal moet uitpuilen en de muren zouden moeten barsten van de drukte", spreekt een van de havenarbeiders als zijn hoop uit. Van de 13.000 havenarbeiders zijn er echter maar 360 komen opdagen. Moederdaghet mooie weer en de caravan worden als de schuldigen aangewezen voor de geringe opkomst. Onder die wegblijvers ook ac tievoerder Jim Stavinga, die vorig jaar tijdens de haven staking krachtig kon uithalen tegen de havenwerkgevers op de dagelijkse bijeenkomsten van de stakende havenarbei ders op het Afrikaanderplein. Hij is geen lid van de Ver- voersbond FNV en had daar om ook niet binnen kunnen komen. Wel van de partij is een andere actievoerder: Flip Schults. Als hij naar binnen gaat .staat de NOS-camera op hem gericht. Dat zint één van de havenwerkers niet. Als de camera allang zijn werk heeft gedaan, vraagt hij aan Schults: ,Hebbie een potje vet om die lens dicht te smeren Schults lacht erom. Vakbondsbestuurder Ger Ros geeft kort weer hoe de cao-za ken er voor staan: wat het af gelopen stakingsjaar heeft opgeleverd, hoe het nu staat met de looningreep van de re gering en wat het komend jaar heeft te bieden. De 360 man krijgen de volgende drie mogelijkheden voorgelegd waarover schriftelijk gestemd zal gaan worden: - de loonmaatregel negeren; -de looningreep slikken en als nog proberen eruit te halen wat het parlement er nog aan ruimte in heeft laten zitten; of: - de looneisen van nu opsparen tot 1981. „U beslist", zegt Ros herhaalde lijk, maar hij laat er geen twijfel over bestaan dat stemmen op antwoord 3 het beste is. In dat geval ook val len de havenarbeiders niet uit de toon bij de rest van de FNV die voor dit uitgangspunt heeft gekozen. Het stemadvies mocht niet buten, want de ha venarbeiders die in de discus sie die volgde het woord na men lieten er geen twijfel over bestaan waar hun voorkeur lag: bij 1. ,JIet is je eige besodemieteren, mensen, om voor'vraag 3 te kiezen", zei de eerste. ,Het is godgeklaagd om op te roepen voor 3 te kiezen", zei de twee de. Schults, kennelijk al reke ning houdend met een rumoe rige zomer in de havens: Jk had graag met vakantie ge wild. Maar ik denk dat er niets van komt. Ik heb het ge voel niet lid te zijn van een vakverenigingmaar van een wanhopige vereniging. Ver der praten heeft geen zin", zo zei hij onder applaus. Hij gaf voorzitter Schroér van de Vervoersbonden FNV nog een advies mee: opleider te wor den van zelfmoordpiloten. ,J£r is geen keus", zo besloot Schults. „We staan met de rug tegen de muur. Laten we er wat aan doen". Een van de andere prominente actievoerders van vorig jaar, de bebaarde Bertus van de Horst, waarschuwde dat als het op een staking uitdraait, de havenarbeiders een andere Mobiele Eenheid tegenover zich zullen zien staan dan die van vorig jaar. ,JZén peloton ME, nu uitgerust met rubber kogels, is voldoende om een staking de kop in te drukken", zo zei hij. Vakbondsbestuurder Ros krijgt voorde tweede keer het woord Onmiddellijk erna vindt de stemming plaats. Hij prijst de eensgezindheid van de .ha venarbeiders en de sleepboot jongens". „We kunnen het er over eens zijn dat we de loon maatregel niet willen aan vaarden. Het gaat er nu al leen om welke weg we gaan bewandelen". Hij komt op nieuw bij keuze 3 uit. ,Bij die keuze is ook steun van de FNV te verwachten" Als een kwartier later in de foyer vanaf een balkon de uit slag bekend wordt gemaakt, blijkt dat zijn woorden niets hebben uitgehaald. Een grote meerderheid kiest voor vast houden aan de oorspronkelij ke eisen en het negeren van de loonmaatregel. De paar vrouwen van havenar beiders in de zaal zijn er zichtbaar gelukkig mee. Voor het begin van de vergadering riepen zij al: „Geef je vrouw op moederdag een mooi ca deau, kies voor een goede BERGEN (ANP) - Minister Braks van landbouw en visserij kan binnenkort een brief van zijn Westduitse collega Ertl verwach ten, waarin deze hem meedeelt dat de controle op visserij-over tredingen in de Duitse 12-mijls- zone zal worden verscherpt. Ir. Th.j. Tienstra, directeur der vis serijen bij het Nederlandse mi nisterie van landbouw en visserij, zei dit zaterdag op de visserijda- gen op de Volkshogeschool in Bergen (N.H.). Zoals gemeld heeft verscherpt Bel gisch toezicht vorige week geleid tot het opbrengen van door de Belgische marine van een Ne derlands schip, dat tegen de re gels in de Belgische 12-mijlszone had gevist. De Duitsers willen nu ook beter op hun kustwater gaan passen, omdat, naar ir. Tienstra vertelde, de tong zich in deze tijd door de Belgische, Nederlandse en Duitse 12-mijlszoncs van Zuid naar Noord gaat verplaatsen. Tienstra herhaalde nog eens de waarschuwing dat Nederlandse overtreders van de regel: in de 12- mijlszone van Nederland en an dere EG-landen geen visserij met schepen groter dan 50 ton en meer motorvermogen dan 300 pk, niet op hulp van de Nederlandse overheid hoeven te rekenen. STOCKHOLM (AFP/DPA/ Reuter) - De staking die Zwe den de afgelopen week in een rampgebied dreigde te ver anderen is gisteravond laat tot een einde gekomen. Nadat gistermiddag eerst een ak koord werd bereikt voor een loonsverhoging van 7,3</t> voor de werknemers in de over heidsdienst, werden werk nemers in het bedrijfsleven het later op de dag met hun werkgevers eens over een verhoging van hun inkomen met 6.8' r. De verwachting is dat vandaag iedereen weer aan het werk Zweden weer aan het werk zal gaan. Het arbeidsconflict, het grootste in de geschiede nis van het land. heeft een week geduurd. Ruim een miljoen mensen gingen niet aan het werk. Vrijwel alle fa brieken lagen stil, zo ook ho tels, warenhuizen, super markten, bakkers, benzine stations, bioscopen en restau rants. Radio- en televisie staakten de uitzendingen; ook het luchtverkeer lag stil. VEEMARKT LEIDEN - Aanvoer op de tot 210; lammere markt van maandag: 1647; slachtrunde- ren: 1140; schapen of lammeren: 507. PRIJSNOTERINGEN SLACHTVEE: stieren le kwal 7,40 tot 8,00; stieren 2e kwal. 6,90 tot 7,25; vaarzen le kwal. 7,30 tot 8,20; vaarzen 2e kwal. 6,35 tot 7,10; koeien le kwal. 7.05 tot 8,15; koeien 2e kwal. 6,25 tot 6.90; koeien 3e kwal. 5,90 tot 6,20; worstkoeien 5,20 tot 6,30; extra kwal.+ dikbillen 9,00 tot 13,00 per kg. geslacht gewicht. GEBRUIKSVEE: schapen 190 tot 235; lammeren 180 tot 230; zuiglammeren 160 LEIDEN - Groenteveiling: andijvie 80-1.10. peulen 13,80-15,60. snijbonen 4,60-7,00, kroten gek. 1,10, postelein bloemkool 1x6 1,35-2,50, bloemkool 8 st 1,65-2,15, bloemkool 10 st 1,20-1,85, sla IMS, bOflMNO 1.43-2,41). peterselie 32-41, radijs 62-67. MAANDAG 12 MEI 1980 294,00 291,0 BINNENLANDSE AANDELEN AUDET BAllT 306,00 6,10 107,50 184,50 150,00e 212,00 208,50 209,00 21,80 283,00 1110,00 135,00 134,00 10,10 320,00 15,10 192,00 325,00 314.00 45.50e 291,00 106,00 291.00 107.50 126,50 128,00e 62,00 F Stork unlj Butt 92,00 208.00 47.20 17.80 39.00 32.50 BELEGGINGS INSTITUTEN 136.00 117.50 122.80 344,00 344,00 22.80 23,50 Technology 17,90 Value Line Vance, Sand. 13.20 COl'D EN ZILVKIt 17,50 13.20 BUI GEL IENLANDS ,D AMSTERDAM (ANP) - Het Dam rak is de nieuwe beursweek kalm begonnen. Op de actieve markt bleven de verschuivingen naar beide zijden voorshands meestal beperkt tot enkele dubbelties. Het belangrijkste fonds, Kon. Olie, bleek ten opzichte van vrijdag middag bijna/ 1 lager op 151,40 en eenzelfde verlies had zich rond het middaguur ook bij Philips ontwikkeld op 18.10. VNU was een gulden beter op 90. HBG zette de afbrokkeling, die vrijdag laat in de middag begon voort, terwijl Pakhoed de lichte winst van vrijdag meer dan verloren zag gaan op 41.80. Daarmee was de koek dan ook he-, lemaal op. Unilever, die morgen met de kwartaalcijfers komt. ging nog eens 80 cent terug naar f 110 KLM was drie dubbeltjes goedko per op 62.20, terwijl AKZO on veranderd 24 noteerden en Hoogovens 16.60. De financiële instellingen waren overwegend wat lager, terwijl de verzeke ringssector zich ruimschoots kon handhaven. De staatsfondsen- markt was goed prijshoudend. postzak opgehaald. De enquêteformulieren van de Vervoersbonden FNV werden gisteren

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23