Holland en Spartaan krijgen het moeilijk Kozakciewicz verbetert wereldrecord polstokhoog Bisschop Bluysseii: diepe kloof tossen leer en praktijk Bijzondere prestaties marathon WIJ HEBBEN BLAUPUNKT van cleef MAANDAG 12 MEI 1980 PAGINA 21 SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - De atleten van het Leidse AV Holland en van De Spartaan uit Lisse zullen dit seizoen hard moeten knokken voor hun hoofdklasseplaats. Dat bleek gisteren in Nijme gen tijdens de eerste ronde van de landelijke atletiek- competitie. Beide teams traden op de Nijmeeg se kunststofbaan met veel inval lers aan wat enerzijds een excuus mag heten voor de niet overtui gende prestaties (Spartaan 8ste met 25.995 punten en Holland 12de met 25.034 punten) maar anderzijds toch' ook de hoop zal schragen dat het de volgende keer waarschijnlijk alleen maar beter kan. WEST-BERLIJN (ANP) - Bij een marathon, die gisteren in West- Berlijn werd gehouden, heeft de Amerikaan Peter Strudwick een bijzondere prestatie geleverd. Strudwick, die vijftig jaar gele den zonder voeten werd geboren en daarom speciale protheses draagt, liep de 42 kilometer en 195 meter in 4 uur 43 minuten en 50.5 seconden. Het was de vijftigste maal dat Peter Strudwick een marathon liep. Hij werd 166ste van de 220 deelnemers. De West duitser Jürgen Bondick (50) deed de marathon in een rolstoel. Hij werd 114de in 33724.0. Voor De Spartaan haalden de broers Nico en Peter van Noort gisteren zeer fors uit. Peter slin gerde de kogel naar een winnen de afstand van 50.76 meter en Ni co kwam tot een verre discus worp van 49.05 meter. Juist dit tweetal zorgde aanvankelijk nog al voor consternatie in de Lisser gelederen. Door autopech arri veerden zij pas in Nijmegen toen de wedstrijd al in volle gang was. Echter nog juist op tijd om hun favoriete nummers af te werken. Gemiddeld goed zaten de Lissena- ren op het nummer polsstok hoogspringen waar zij tot hun ei gen verrassing junior Paul de Koning zijn persoonlijk record van 3.20 meter zagen opkrikken tot 3.80 meter. Ook Ton Meskers haalde die hoogte. Nog meer Spartaan-junioren deden het goed: Martien van Rijssel won zijn serie op de 800 meter in 1.59.3 en John van Loon haalde 6.49 me ter in de verspringbak. Op de sprintnummers viel er door een stevige tegenwind niet zo veel eer te behalen. Desondanks deed Ad van Doorn het goed. met een 110 m horden in 15.3 en een 200 meter in 22.7. Piet Waaning trok zich op de 5 kilometer ook niet veel van de wind aan en stayerde naar een winnende tijd van 14.35.8.Van de oudgedienden zorgden Hans Langeveld (1500 m in 4.06.5), Jos Grimbergen (1500m in 4.08.5), Aad Kortekaas (400m horden in 57.0) en Piet Walraven (hoog 1.85) voor behoorlijke ver richtingen. Werpnummers Holland verspeelde gisteren veel punten by het verspringen en de werpnummers. Aan het techni sche front sprongen eigenlijk al leen de polsstokhoogsprong van Mark van Vliet (4.40 meter) en de speerworp van Kees Riemens (59.28 meter) er uit. Ook de hoog- tesprong van Walter Botman (1.85 meter) viel niet tegen. De Leidenaars moesten het giste ren vooral hebben van de sprint. Fred Thijs, een Belgische atleet die zich vorig jaar in Noordwijk vestigde en aansluiting zocht bij Holland, verbaasde vriend en vij and door op de 100 en 200 meter bijna de aanwezige sprintelite te verslaan. Op de 100 meter kon alleen Haarlemmer Sammy Mon- sels de Holland-atleet nipt voorblijven (11.0 tegen 11.1); op de 200 meter moest Thijs zijn meerderen erkennen in Haar lemmer Mario Westbroek (21.7) en Amsterdammer Hans Moinat (22.0). Thijs kwam tot 22.2. Alfred Verhoef sloot goed aan bij de prestaties van Thijs door de 100 m in 11.4 en de 200m in 22.7 af te leggen. De 400m verliep ook niet slecht voor de Leidenaars. Junior Michel Moll noteerde 51.9 en Frans Kroone, na een maanden lange blessure sinds zes weken weer actief, kwam tot een hoop gevende 52.3. Martien van der Hoorn, hoewel wat stroef draaiend, behaalde een tweede plaats op de 3km steeple chase in 9.23.0. De 400 meter hor den zat gemiddeld niet slecht met voor Roel Hendriksen 57.4 en voor Bert Paauw 57.8. Theo van der Veer zat vooraan op de 5 ki lometer met zijn tijd van 15.26.6. Winnaar in Nijmegen werd het Am sterdamse AAC. Individueel vielen de verrichtingen op van hoogspringer Ruud Wielart (2.20m), 400m-hordenloper Har ry Schulting (50.5) en junior Gijs de Ruiter die bij het polsstok hoogspringen het Nederlandse jeugdrecord evenaarde met 4.60 meter. Dames In Roosendaal werd de hoofdklasse bij de dames verwerkt. De Friezin Bea Wiarda benaderde het natio nale record discuswerpen met 57.88 meter tot op 30 centimeter. De Amsterdamse Edine van Hee- zik sprong 6.40 meter ver en de Haagse Tilly Verhoef liep de 400 meter in 53.7 seconden. De damesploeg van De Spartaan werd in Roosendaal zevende met 15.326 punten. ADA Amsterdam bleek hier over het sterkste team te beschikken. Juniore Klarien Winkelmolen blonk uit met een knappe speerworp van 38.38 me ter. Uitstekend was het lopen van Jeanet Bosman op de 400 meten 58.8. Maijan van der Niet deed het gezien de tegenwind goed op de 200 meter (26.7) en de 100 m hor den (15.7). Marinda van de Meer sprong haar vertrouwde 1.65m hoog en de nog altijd van geen ophouden wetende Marga Kor tekaas wierp de discus naar 36.68m. Op de 800m een goed op treden van Hennie Möllers (2.17.3) en Lenie van der Poel (2.19.2). De teams van het Leidse De Bata ven, uitkomend in de tweede klasse, waren actief in Leiden (heren) en in Groningen (dames). Koen en Maarten Gijsbers droe gen veel punten aan op de 400 meter, resp. 48.3 en 50.9. Ook de 1500 meter ging goed met voor Peter Wezel 4.01.8 en voor Kees van Klink 4.04.2. Bram Wasse naar won de 5 km in 14.46.5, Ger- rit Verdoes had een prima verte- sprong van 6.67 meter en Rob Rijskamp sprong 1.85 hoog. Van de Bataven-dames viel Marice Hunck op met haar 100m in 12.9 en haar 400m in 59.8. Lia Verbeek liep de 800 meter in 2.19.0. Van de AV Holland-dames (3de klasse) liep Ester Goddijn in de Leidse Hout de 100m horden in 16.2 en sprong Joske Boom 5.09 meter ver. Jeugdatlete Sandra Dorlas van het Leidse De Bataven vestigde za terdag in Zoetermeer de aan dacht op zich door een 400 meter, zonder enige tegenstand van be tekenis, af te leggen in 56.9. MILAAN - Terwijl alsmaar meer Westerse landen achter de oproep tot boycot van de Amerikaanse president Car ter gaan staan en deshal ve de motivatie van de atleten om, zo'n twee maanden voor de Olympische Spelen, presta ties te leveren wel ongeveer tot het nulpunt zal zijn ge daald manifesteren hun col lega's uit het Oostblok zich steeds nadrukkelijker. Drie wereldrecords leverde dit atletiekweekeinde op en daarvoor zorgden twee Oostduitsen en een Pool. In Milaan zorgde Wladislaw Kozakiewicz voor een op zienbarende prestatie door het wereldrecord polstok hoogspringen met twee cen timeter te verbeteren en het te brengen op 5.72 meter. Op 1 mei ontnam de Fransman Vigneron hem het Europese record dat toen op 5.67 meter stond. De wraak van de Pool ging zover dat hij gisteren in Milaan maar meteen het we reldrecord van de Ameri kaan Dave Roberts verbe terde. Roberts kwam in 1976 tot 5.70 meter. Tijdens Olympische selectie- wedstrijden in Potsdam gin gen er bij de dames twee we reldrecords aan diggelen, beide op technische num mers. Evelyn Jahl wierp za terdag de discus 71.50 meter ver en overtrof daarmee haar eigen record van 70.72 meter dat zij twee jaar gele den vestigde. In Montreal greep Evelyn Jahl de gouden medaille op dit nummer en voor Moskou is zij opnieuw de grootste kanshebster. Dat geldt ook voor Ilona Slu- pianek bij het kogelstoten. Voor de tweede maal in ne gen dagen stelde zij het we reldrecord scherper. Nu bracht zij het op 22.45 meter, nadat zij eerder al tot 22.36 meter was gekomen. Met Ruth Fuchs, die eerder dit seizoen het wereldrecord bij het speerwerpen verbeterde, verstevigde Oost-Duitsland dus ook zijn positie bij kogel en discus. Overigens heeft dat land ook op de loopnummers ijzers in het vuur. Marlies Göhr be wees dat in Potsdam door voor de vierde maal in haar carrière op de kortste af stand onder de elf seconden te duiken. Alleen de Ameri kaanse Evelyn Ashford pres teerde dit ook een keer. Die laatste zal trouwens vrijwel zeker acte de présence geven bij de internationale wed strijden die de AV Nijmegen op 31 augustus organiseert. Jos Hermens legde daartoe in Japan het contact met de ze Amerikaanse sprintster. Zoals zovele Amerikaanse atleten zoekt Ashford, nu de Olympische Spelen voor haar taboe zijn, wedstrijdge legenheid in Europa. HCKZ voor derde maal hockeykampioen DEN HAAG - Voor de derde achtereenvolgende maal is de Haagse hockeyclub HCKZ kampioen van Nederland geworden. De trilogie werd bereikt door een 1-0 zege op Kampong en, gezien de foto, uitbundig gevierd. Trainer Joost Claushuis en Ron Steens drinken champagne uit de kampioensbeker. "Velen zien een diepe kloof tussen wat de kerk leert inzake huwe lijk en sexualiteit en wat in hen zelf aan overtuiging is gegroeid en dienovereenkomstig wordt beleefd". Dat zei de bisschop van Den Bosch mgr. J. Bluyssen, zaterdag in een vergadering van zijn pastorale raad, die praatte over de beleving van christelijke waarden in hu welijk en gezin, ethische vragen rond de sexualiteitsbeleving en het probleem van de echtschei dingen. "Terwijl het kerkelijke leergezag blijft bij het oude principe dat een volledige sexuele omgang is voorbehouden aan de huwelijk spartners en in principe op het voortbrengen van kinderen is ge richt, kiezen tallozen voor een daarvan afwijkende levenswijze, en dat op ernstig overwogen gronden". Bisschop Bluyssen wees erop dat de kerkgemeen schap op dit gebied met vele vra gen worstelt. "Het is noodzake lijk dat bij de benadering daarvan wordt ingegaan op het heden daagse levensgevoel van concre te mensen". In de discussie over de drie thema's kwam naar voren dat de kerk in zake het huwelijk de mensen wel een ideaal mag of zelfs moet voorhouden, maar dat de praktijk vaak anders is en dat zij niet mag veroordelen als mensen dat ide aal niet halen. Een tweede huwe lijk na echtscheiding, dat ook kerkelijk wordt gesloten, moet mogelijk zijn, volgens een van de groepen. De bisschop had in zijn inleiding gezegd, dat het grote aantal gebroken huwelijken een zorg van alle christenen zou moe ten zijn. De gesprekken zullen aan mgr. Ernst, bisschop van Breda, wor den doorgegeven. Hij zal de Ne derlandse bisschoppen verte genwoordigen op de algemene synode die eind september in Rome begint en die handelt over huwelijk en gezin. Privaatdocent De "Zwinglibond", die ijvert voor een radicaal en volledig vrij zinnig christendom, wil op rede lijk korte termijn komen tot de aanstelling van een privaatdo cent aan een van de Nederlandse universiteiten. Zijn (haar) leer opdracht zal zijn, onderwijs te géven in de geschiedenis en de beginselen van het vrijzinnige christendom. Dat is besloten op de jaarvergade ring van de bond zaterdag in Zwolle. De bond verkiest een leeropdracht voor "vrijzinnig christendom" boven een voor "vrijzinnig pro testantisme", omdat ook in roomskatholieke kringen vrij zinnige invloeden zijn waar te nemen. Uiterlijk gezag heeft in deze kerk soms plaats gemaakt voor een persoonlijke keuze. De Zwinglibond zal opnieuw het lidmaatschap van de centrale commissie voor het vrijzinnig Protestantisme aanvragen. Dat is al enkele keren geweigerd. Met name de Vereniging van vrijzin nige Hervormden had er bezwaar tegen. Die bezwaren lijken nu vervallen. Missie in Europa Evenals in Zaire, Congo en Kenia heeft de paus ook de bisschop pen in Ghana gewezen op hun plicht, het christendom een Afrikaans gezicht te geven. "Maar die inpassing in de Afrikaan se cultuur mag niets afdoen aan het evangelie", voegde hij er na drukkelijk aan toe. "De bis schoppen dienen steeds te wer ken in overeenstemming met het hoogste leergezag van de kerk". De paus zag met dankbaarheid dat de kerk na honderd jaar stevig in Ghana is geworteld. "Zij moet zich nu voorbereiden op missie werk in andere landen, ook in Eu ropa, waar het aantal priesters steeds kleiner wordt en steeds meer katholieken hun geloof en de christelijke waarden vaarwel zeggen". Ter gelegenheid van het pauselij ke bezoek heeft de president van de Westafrikaanse republiek Ivoorkust, waar de paus na Ghana heenging, een algemene amnestie afgekondigd. CDA-SECRETARIS - De secreta ris van de CHU, drs. M. Smits, wordt per 12 oktober aanstaande de nieuwe secretaris van het CDA. Hij is dan de opvolger van mr. J. C. Krajenbrink, die vanaf de oprichting van het CDA (nu nog samenwerkingsverband van KVP, ARP en CHU) de secreta riaatsfunctie vervulde. Mr. Krajenbrink neemt ontslag als secretaris, omdat hij vooruitzich ten heeft op het lidmaatschap van de Tweede Kamer, als één van de representanten van de recht- steekse leden van het CDA. BUSTAXI'S - Bustaxi's gaan met ingang van begin 1981 het streek vervoer verzorgen in het gebied Leeuwarden, Sneek en Bols- ward. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft tot een dergelijk experiment beslo ten nadat een dergelijke prak tijkproef van openbaar vervoer na een onderzoek wenselijker bleek ondanks de hogere exploi tatiekosten. In het voorjaar van 1981 zal in Friesland een negental taxi's rij den, voor een proefperiode van minimaal één jaar. Daarna wordt beken of er een vast bustaxi-sys teem komt. VAN ELS EN - Het vroegere KVP- Tweede-Kamerlid Van Eisen wordt volgende maand voorzitter van de adviesraad defensieaan gelegenheden (ADA), aldus een persbericht van het ministerie van defensie. Van Eisen, die al lid was van de ADA, volgt het oud-PvdA-Twee- de-Kamerlid Wierda op, die te kennen heeft gegeven niet voor herbenoeming in aanmerking te willen komen. OPEN DAG - De "open dag", die de landmacht zaterdag organiseerde in de Generaal Winkelmankazer ne in Nunspeet, heeft 36.000 be zoekers getrokken. Een woord voerder van de kazerne zei zater dag dat de organisatoren met dit aantal zeer tevreden waren, mede gezien de "concurrentie" die er zaterdag bestond van de landelij ke fietsdag. r~f TT1 A T Geen wonder als je ZuUi /1L. Blaupunkt dealer bent. Heb je altijd als eerste het nieuwste van 't nieuwste. En is 't niet logisch dat ook kleu ren -tv's minder stroom gaan ver bruiken? Reken maar na. Blaupunkt was daar overigens al jaren geleden van overtuigd. Daarom kunnen ze nu als eerste pronken met 'n laag stroomver bruik. En de kleuren van Blaupunkt? Zonder meer perfekt. Komt door die ene knop. Geen aparte kleurenafstellers meer. Da's voor Blaupunkt ook verleden tijd. Maar dat kunt u 't beste zelf komen bekijken. Met 't oog op de toekomst. ,.M:\ Java TV 16 color le betaling 398,- daarna 9,( 1 per week. kijken in de toekomst. KLEUREN-TV SPECIAALZAAK KOREVAARSTRAAT 6 TELEFOON 071-126415

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21