Basketbalteam weer op niveau van Luxemburg Geen succes voor Yan Duimen Hartog en Middelburg Yan der Smissen haakt af bij WK-drieb anden TtLoKita. Uitgeschakeld voor Spelen Theo Timmer tweede in Grand Prix Italië ^1' MAANDAG 12 MEI 1980 PAGINA 19 SPORT LUGANO (ANP) - De dunne draad waarop het nationale herenbasketbal, eigenlijk vier jaar, sinds Hamilton, heeft gebalanceerd, is zaterdag in Lugano gebroken. De ploeg werd in de sleutelwedstrijd tegen de Westduitsers verslagen, 62-73 (27-34) en moest de koffers gaan pakken. De "echte" teams uit de vier kwalificatiegroepen gaan nog een week door om drie plaatsen, die recht geven tot de Spelen van Moskou. West-Duitsland is daarbij en Ne derland niet. Niemand die daar iets op zal kunnen afdingen. Bondscoach Jan Sikking vatte het gebeurde samen met: "Dat was dan dat". Topsportliga-voor zitter Jan Loorbach stelde: "Ik zie in de naaste toekomst geen verbetering". En Kees Aker boom, die de ploeg zo vaak in het spoor hield, maar in negentien minuten slechts vijf schamele punten bij elkaar schoot tegen een gemiddelde van veertig pro cent, slechts vijf schotpogingen derhalve, concludeerde: "Ik heb Dat is niet de enige reden dat Ne derland verloren heeft. Voor het duel namelijk ging Akerboom er vanuit dat bij verlies tegen West- Duitsland in het vervolg beter Luxemburg als tegenstander kan worden gezocht en dat uitgangs punt is niet te ver bezijden de waarheid. In de eerste helft 27 stroeve punten, in de tweede helft 35 en feitelijk nauwelijks se rieuze kansen op beter, dat zijn "Luxemburgse" cijfers. Ontluistering De nederlaag tegen de Duitsers, in wat de sleutelwedstrijd heette, stond in Lugano niet op zichzelf. Tegen Italië is redelijk begonnen, maar de ontluistering zette zich al voor rust in, werd niet wezenlijk onderbroken in de gewonnen pot met de Bulgaren die er ronduit met de pet naar gooiden en is vol tooid door de Duitsers. Afgeschminkt nog tijdens het op treden. JVlaar waarom en waar door? Omdat het nationale team een aanhangsel is van de compe titie, doordat de internationals in het eigen seizoen dat dan wel lang duurt maar zelden een uitdaging is, zich niet kunnen voorbereiden op werkelijk zware wedstrijden. Doordat in de competitie de zwa re en moeilijkste tak.en in het veld, die van de centers en de re- bounders worden vervuld door Amerikanen. Daarom moest in een geforceerde trainingsperiode een aantal spelers worden omge schoold. De onmogelijkheid is tegen Italië en West-Duitsland, landen waar gewerkt wordt aan het nationale team en niet alleen aan en voor verenigingsploegen, gebleken. Hond Nederland heeft-geen centers, de arme, onzekere, teleurstellende en falende Kragtwijk heeft het bewezen en Jan Sikking kan Plaat, bleef Nederland een klein kwartier bij. De minimale achter stand werd weggewerkt bij 24-24, maar toen werden ook de sterke armen moe. Kragtwijk, Faber, Hagens, konden niets bijspijke ren. Zelfs Woudstra en Aker boom niet. In zeven minuten werd het van 24-24 tot 27-34 bij rust. Plaat, Bruinsma en in iets mindere mate Cramer meldden zich nog een keer in de tweede helft. Een achterstand van negen punten werd, met nog een kwart van het duel te gaan, weer uitgepoetst, op 50-50. En toen was de koek wer kelijk helemaal op. Zes minuten en veertien seconden kwam er geen punt, door balverlies, door technisch falen, maar in de eerste plaats toch omdat er tegen de langere en sterkere Duitsers steeds "slechte" kansen moesten worden genomen. Op 52-63 dwong Sikking zijn ver moeide ploeg tot het zoeken naar noodoplossingen. Maar er was niets meer te vinden. De West duitsers lieten de Nederlanders maar aandraven, incasseerden, een tiental punten, maar sloegen net zo hard terug om te eindigen op 73-62. Het voor-Olympische basketbal voor Nederland was voorbij, de ploeg is weer terug Öp het punt waar zo'n vier jaar geleden, voor Hamilton, werd begonnen. Er gens onderaan de Europese mid denklasse, misschien wel hele maal onderaan. SCORES Nederland: Plaat 21, Cramer 14, Bruinsma 8, Akerboom 7, Woud stra 6, Van Solm 4, Faber 2, Kragtwijk en Hagens 0. West-Duitsland: Zander 19, Brun- ner en Pappert 12, Peters 8, Hud son en Arte 7, Ashoff 6, Lodders 2. UITSLAGEN Groep A: Turkije-Oostenrijk 100-76 (43-26); Israël-Noorwegen 100-71 (43-37). Eindstand: 1. Israël 7 pnt; 2. Frank rijk 7 pnt; 3. Turkije 7 pnt; 4. Oos- SPORT tenrijk 5 pnt; 5. Noorwegen 4 pnt. In deze groep kwalificeren Israel en Frankrijk zich door betere doel- cijfers voor de finalepoule, die in Genève zal worden gehouden. Groep B: Spanje-Finland 107-92 (51-45); Polen-Groot-Brittannië 74-70 (39-42). Eindstand: 1. Spanje 8 pnt; 2. Polen 7 pnt; 3. t/m 5. Finland, Groot-Brittannie en Hongarije alle 5 pnt. Spanje en Polen kwalificeren zich voor de finalepoule. Groep C: Griekenland-Luxemburg 119-46 (53-15); Tsjecho Slowakije-Zwe- den 83-62 (43-28). Eindstand: 1. Tsjecho Slowakije 8 pnt; 2. Zwe den 7 pnt; 3. Griekenland 6 pnt; 4. Zwitserland 5 pnt; 5. Luxemburg 4 pnt. Tsjecho Slowakije en Zweden kwalificeren zich voor de finale- poule. Groep D: West-Duitsland- Nederland 73-62 (34-27); Italie- Bulgarije 114-103 (59-50). Eind- BUENOS AIRES (ANP) - Met nog drie ronden te spelen neemt de spanning in het wereldkam pioenschap driebanden in Bue nos Aires toe. Drie spelers, de Belg Ceulemans en de Japan ners Kobayashi en Yoshihara, zijn nog ongeslagen. Christ van der Smissen, die dagenlang dit trio op de voet volgde, moest de finitief afhaken. Hij verloor twee partijen achter elkaar. Eerst was Kobayashi te sterk: 60 om 34 in 35 beurten. Daarna kampte Van der Smissen tegen Ceulemans met materiaalpcch. De Belg won vervolgens vrij simpel met 60 om 30 in 39 beur ten, hetgeen voor de Nederlan der zijn slechtste optreden tot dusverre in dit toernooi bete kende. Tegen Kobayashi stribbelde Van der Smissen uitsluitend in de openingsfase goed tegen. Na tien beurten leidde de oud-wereld kampioen met 17-21. Daarna kwam Van der Smissen volko men vast te zitten. De Japanner trok de partij volkomen naar zich toe en besliste tussen de tiende en twintigste beurt het duel: 24 om 43. De 25-jarige nationale kam pioen mocht voor zijn nederlaag een excuus aanvoeren. De orga nisatoren hadden hem het ver keerde aanvangstijdstip mede gedeeld, waardoor hij veel te vroeg in de speelzaal aanwezig was. De lange wachttijd miste zijn negatieve uitwerking op de concentratie van de Brabander niet. Duitsland 5 pnt; 3. Nederland 4 pnt; 4. Bulgarije 3 pnt. Italië en West-Duitsland kwalifice ren zich voor de finalepoule. MISANO (GPD) - Het succes voor de Nederlandse deelne mers aan de eerste wegrace Grand Prix in het Italiaanse Misano kwam op een onverwachte plaats terecht. Van het drietal Boet van Duimen, Wil Hartog en Jack Middelburg werden grote daden verwacht, maar binnen de kortste keren waren zij van het strijdtoneel verdwenen. g—„d-LrendSeke" met m een paar weken. Zowel de dresseur als de honden hebben het geprobeerd, daar valt niets op aan te merken. Er is gezocht naar trucs om de onmacht te verbloe men, maar de tegenpartij werkte niet mee. Basketbal is een sport die een dergelijk gegeven zo ge makkelijk in cijfers laat bevesti gen. Nederland schoot van veraf twintig punten binnen, Nuit de midden-afstandszone tweeën twintig en van dichtbij maar veertien. Voor de Westduitsers lagen die cijfers op respectieve lijk 4-24-34 bij de velddoelpun- ten. Zij hadden lengte en lichaam en dat. maakt alles veel gemakke lijker. Voor de elf spelers die in het veld kwamen, Ridderhof bleef op de, bank, was het vechten tegen de bierkaai. Zij hebben het gepro beerd. Dan Cramer was eigenlijk geweldig en met een start van vier op vijf afstandsschoten on dersteund door drie op drie van ADVERTENTIE VADER WlC^EEN BOORMACHINE OM HET ZELF TE GAAN DOEN Roberts in de 500 cc-klasse direct keihard toesloeg en de Italianen de meeste ereplaatsen verzamel den, kwamen de Nederlanders alleen aan hun trekken op het ter rein waar zij al vaak hebben ge schitterd. Theo Timmer werd tweede in de 50 cc-klasse en Henk van Kessel pakte met een vierde plaats in dezelfde categorie even eens een flink aantal punten voor het wereldkampioenschap. De 50-cc'ers reden hun wedstrijd al in de ochtenduren, maar de resul taten van Timmer en Van Kessel bleken geen voorbode van een complete Nederlandse succes dag. In de 125 cc gingen liefst vier Nederlandse coureurs onderuit, waarbij overigens niemand noe menswaardig letsel opliep. Bij de halve liters verliepen de zaken al even slecht. lack Middelburg kwam zelfs niet eens aan rijden toe door een blunder die op dit niveau eigen lijk niet meer gemaakt mag wor den. De Naaldwijker kreeg te laat in de gaten dat de rijders in de klasse 500 cc waren opgeroepen voor de opwarmronde. Middel burg hees zich pas in het leren pak toen de eerste coureurs al op weg waren. Voor de Nederlander was het hek gesloten en een re serverijder nam zijn plaats in. Commentaar van Middelburg kon niet meer worden verkregen. Hij was al op weg naar huis voordat de wedstrijd ten einde was. Zijn vader was echter kort en duide lijk: „Het was zijn eigen stomme Keurig Wil Hartog en Boet van Duimen stonden wel keurig op tijd aan de start op respectievelijk de zesde en elfde positie. Lucchinelli had de snelste trainingstijd gemaakt met Roberts en Mamola het dichtst op zijn hielen. Hartog snelde overigens pas zaterdag in zijn allerlaatste oefenronde naar een aanvaardbare tijd, waaruit hij Niets bleek echter minder Hartog had een goede start, viel al snel teAig. In de zesde de veertig ronden passeerde hij hoofdschuddend de finish om bij de volgende doorkomst met rokende machine de strijd te sta ken. De diagnose was niet moeilijk te stellen voor de coureur en zijn technici. Hartog: „De lagers be gaven het opnieuw. Net als tij dens de eerste trainingen en de wedstrijd op Hockenheim. We dachten dat we er uit waren, maar je hebt het gezien. Lucchinelli, Crosby en Mamola zijn om de zelfde redenen uitgevallen. De enige fabrieks-Suzuki die aan de meet is gekomen, was die van Rossi. We hebben zoveel vermo gen, dat de lagers er kennelijk niet tegen bestand zijn". Hartog reist vandaag direct naar een Neurenbergs metaalbedrijf dat gespecialiseerd is in kogella gers. Met in de komende twee weken de grote prijzen van Spanje en Frankrijk voor de boeg, komen de problemen voor Suzuki wel uiterst ongele gen. Ongedeerd Boet van Duimen hield het dertien ronden vol, maar toen was het ook met hem gebeurd. Hij reed op een achtste plaats toen hij ten val kwam. Van Duimen krabbel de ongedeerd overeind en gaf niemand anders dan zichzelf de schuld van de buiteling. „Ik ging gewoon te snel en daardoor brak het voorwiel weg. Ik wilde force ren en dat is dom geweest. Wan neer ik op safe had gereden, zou ik door het grote aantal uitvallers nog een redelijke klassering heb ben bereikt". Boet van Duimen had het inder daad van andermans pech moe ten hebben, want hij bleek niet in staat op eigen kracht zijn positie te verbeteren. „Ik was optimis- Wil Hartog kwam in Misano niet aan de streep. Pech i tisch na de trainingen, maar de machine liep niet optimaal. We hebben voor een dergelijk circuit te weinig acceleratie. Straks, op de lange banen, komt de hogere topsnelheid van de Yamaha's er beter uit". Roberts bleek op een produkt van hetzelfde merk in staat te winnen, maar hij heeft dan ook speciaal materiaal, waarover alleen hij kan beschikken. De Amerikaan had het eerst zwaar te verduren onder aanvallen van zijn landge noot Mamola en de Italiaan Luc chinelli, maar slaagde er toch in het tweetal (dat later zou uitval len) van zich af te schudden. Op merkelijk was dat Uncini (twee de), Perugini (vijfde) en Kataya- ma (zesde) probleemloos de wed strijd uitreden op produktie-Su- zuki's. Rossi werd met de fa- brieksmachine derde na een slechte start te hebben goedge maakt. Het grote aantal uitvallers (zestien van de dertig deelne mers) deed de wedstrijd steeds meer vervlakken en in de laatste fase was het zelfs een nogal een tonige aangelegenheid. Opmerkelijk ter niet bij zitten. Timmer „Ik heb de manager van Minarelli, die ik goed ken, ingeschakeld. Die man vertelde me, dat ik rustig naar Misano kon gaan, omdat het wel goed zou komen. Toen ik hier arriveerde, wilden de Italianen me echter in eerste instantie op nieuw weigeren, maar uiteinde lijk hebben ze me toch laten trai nen". Timmer kwalificeerde zich moeiteloos voor de wedstrijd, maar de elfde trainingstijd was niet opzienbarend. Dat was wel de tweede plaats van de Neder lander, die aanvankelijk vierde leek te worden. De Spanjaard Tormo verspeelde echter zijn tweede plaats door materiaal pech, terwijl de Zwitser Doerflinger door een val een paar posities terugviel en ook Henk van Kessel nog voor moest laten gaan. Bijna was Van Kessel nog op het erepodium gekomen, maar de fotofinish wees uit dat de laatste aanval van de Brabander mislukt was. De Oostenrijker Hans Hummel werd met een banddikte verschil derde. De overwinning was voor wereld kampioen Lazzarini (Italië). Timmer vervulde een opmerkelijke rol in de Nederlandse afvaardi ging. Aanvankelijk was zijn in schrijving voor de race in de 50- cc-klasse niet geaccepteerd. De Amsterdammer liet het daar ech- Thuisrijder stand: 1. Italië 6 pnt; 2. West- In het duel tegen Raymond Ceule- s bleef de stand tot en met de vijftiende beurt volkomen in evenwicht. Op dat moment had den beide spelers 17 caramboles Van der Smissen achter hun naam staan. Kort daarna deed zich het zeldzame feit voor, dat de keu van Van der Smissen om onverklaarbare re denen in het ongerede raakte. Het schroefdraad schoot uit de speel- stok, waardoor het topeind scheef op het onderstuk kwam te staan. Van der Smissen weigerde een andere keu te hanteren en zette de strijd voort met het de fecte speeltuig. Het resultaat was, dat hij geen enkele serie meer produceerde. In 24 beurten maakte hij 13 punten Ceulemans speelde gedegen ver der. Zonder tot hoge series te komen beeindigde hij in de 39ste beurt het duel en handhaafde hij zijn hoge moyenne in de algeme ne rangschikking. De Belg reali seert zich terdege dat het alge meen gemiddelde in dit toernooi wel eens van doorslaggevende betekenis kan zijn en veroorlooft zich geen buitensporige oplos singen. Dat Ceulemans daarmee de enige, juiste tactiek hanteert, werd nog eens extra onderstreept door het optreden van Yoshihara in de ze vende ronde. De Japanner, die door een zwakke start aanzienlij ke achterstand in het moyenne opliep, bleef in zijn duel tegen Legarda een* fractie verwijderd van het wereldrecord partijge middelde, dat met 2.500 (24 beur ten) op naam van Ceulemans staat. Na negentien beurten had de tweede Japanner al 54 caram boles en na 23 beurten 59. Een misser op een haar bracht de an ders zo stiïcijnse Yoshihara van streek, waardoor hij pas in de 25ste beurt finishte. Nietemin was dit verreweg de beste partij van het toernooi, al kwam Ceu lemans in de zesde ronde tot het fraaie aantal van 30 beurten. Opmerkelijk in Buenos Aires is de voor Europese begrippen grote toeloop. Elke speelavond is de hal vrijwel uitverkocht hetgeen wil zeggen dat er 2500 toeschou wers aanwezig zijn, die voor elke fraaie bal de handen ineen slaan. In Nederland zouden drie a vier nationale kampioenschappen gehouden moeten worden om dat aantal te passeren. De stand na acht ronden is: (punten, hoogste serie, gemiddelde): 1. Ceulemans (Bel) 16 15 1486 2. Kobayashi (Jap) 16 13 1.240 3. Ypshihara (Jap) 16 13 1.173 4. Van der Smissen (Ned) 10 14 1.096 5. Legarda (Ecu) 8 8 0 869 6. Martinez (Arg) 8 6 0 839 7. d'Oharzabal lArg) 6 7 0.881 8. Ashby (VS) 6 11 0.845 10. Muller (WD1) Fernandez (Mex) 2 10 0.815 Al Machak (Eng.) 0 5 0.524 Ook de 125 cc werd een triomf voor een thuisrijder. Bianchi had een grote voorsprong op de Franse coureur Bertin, die de Zwitser Kneubuehler nog juist voor bleef. Anton Straver en Martin van Soest verdwenen al in de eerste ronde uit de race toen zij door een roekeloze Italiaan onderuit wer den gereden. Henk van Kessel en Peter Looyestein zouden later ook ten val komen. De 250 cc werd gewonnen door de Westduitser Anton Mang, terwijl ook de Fransman Balde (tweede) en de Italiaan Conforti in de prij zen vielen. Wereldkampioen Ballington (Zuid-Afrika) ging onderuit door een fout van een concurrent. De race van de 350-cc'ers leverde Johnny Cecotfo (Venezuela) de overwinning op. Matteoni en Villa werden respectievelijk tweede en derde en toonden daarmee aan dat de Italianen zich op het Santamonica-circuit uit stekend thuisvoelden. Veel buitenlanders vonden het een nogal lastig parcours, al kwamen de echte toppers er ook nu bo venuit Veel valpartijen, maar niemand werd ernstig gewond. Dat was aan de ene kant aan het fortuin te danken, maar ongetwij feld ook aan het circuit. Wanneer coureurs onderuit gingen, be landden zij in de berm zonder ge vaar te lopen onzacht in aanra king te kmnen nu t obstakel:- Het enthousiaste Italiaanse publiek liep alleen het risico van een zon nesteek; van de rijders en hun machines hoefden zij niets te vre- Weer dode in de motorsport PORT STEWART (ANP) - De mo torsport heeft zaterdag weer het leven van een coureur geeist. Op het circuit van Port Stewart in Noord-Ierland verongelukte de Noordier Mervyn Robinson. Ro binson vloog met een snelheid van rond 220 kilometer per uur uit een bocht. Enkele uren na het ongeval over leed hij. Het ongeluk gebeurde op hetzelfde circuit als waar vo rig jaar Tom Herron om het Ie- Lammers tweede in Procarrace West-Berlijn (ANP) - Jan Lammers heeft gisteren op het Avus-circuit in West-Berlijn de tweede auto race van de Procarserie als twee de beëindigd. Winnaar werd Manfred Schurti uit' Liechten stein. In de Procarraces rijden alle coureurs met dezelfde wa- g« riN van het type BMW Ml. Lammers voert het klassement na twee wedstrijden aan. in de eerste race, twee weken geleden, zegevierde de enige Nederlandse forumule 1-coureur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19