LEIDSE HOUT GRIJPT TITEL Rust Roest velt vonnis over Pernix: 10-7 Doek valt ook voor Foreholte Tegenvaller voor schakers Lisse Sterke roeiprestatie van 'dubbelvier' Nautilus/Die Ley the Zaalhandballers komen adem tekort tegen Zwitsers: 18-21 Zwemmer Lassooy pakt hoofdprijs Gemini/K daalt af MAANDAG 12 MEI 1980 SPORT SPORT LEIDEN - In de laatste ronde van de korfbalcompetitie velde het Eindhovense Rust Roest het vonnis over Pernix. De 10-7 ne derlaag betekende voor de Leid- se ploeg het einde van een eenja rig verblijf in de promotieklasse. In de eerste klasse zag Crescendo wél kans zich te handhaven. Het twaalftal dwong Quick een 4-4 gelijkspel af. Rust Roest-Pernix 10-7 Het verblijf van Pernix in de pro motieklasse heeft dus maar één jaar geduurd. Niettemin wordt de degradatie in Pernix-kringen als een incident beschouwd. De technische leiding wil in het ko mend seizoen alles in het werk stellen om een snelle terugkeer af te dwingen. Aanvankelijk was Pernix in Eindhoven overigens aardig op weg om het vege lijf te redden. Vrij snel wist het team een 2-5 voorsprong op te bou wen, maar die voordelige marge kon niet behouden blijven. Des ondanks begon Pernix de tweede helft met een 5-6 score en slaagde er zelfs nog in de 5-7 op het bord te brengen. Maar opeens viel de concentratie in de ploeg weg. Een reeks van plaats- en verdedi- gingsfouten leidde de ondergang in. Binnen een mum van tijd haalde Rust Roest op tot 7-7, waarna de finish met een 10-7 stand werd bereikt. Doelpunten: Janko Breedveld (2x), Alice Tie- lemans. Kees Hortensius. Kees v.d. Kraan (3x) en'Peter Kuipers. Quick-Crescendo 4-4 Hoewel de spanning in dit duel soms naar grote hoogte rees, hield Crescendo-coach Frans de Haas het hoofd koel. Vooral tegen het einde bleek dat. "Ik ver trouwde volledig op mijn laatste aanvalsvak, die ik de opdracht had gegeven de bal rond te spe len". Het vertrouwen, dat De Haas zijn aanvalsvak meegaf, werd niet be schaamd. Het punt, dat Crescen do voor de prolongatie van het eersteklasserschap nog nodig had, werd binnengehaald. Overi gens was Crescendo al uitste kend van start gegaan. De Leidse equipe kwam voor rust zelfs op een 1-3 voorsprong, die na de pauze werd teruggebracht tot 2-3. En juist die treffer werkte verlammend op het spel van Crescendo. Niets lukte meer in die fase; het wachten was op de genadeslag, die Quick zou gaan uitdelen. Die kwam echter niet. Integendeel, een toevalstreffer bracht de rust bij Crescendo te rug en al wist Quick nog twee maal tegen te scorende eer- steklasserstatus kwam niet meer in gevaar. Doelpunten: Nicolien Boot. Liesbeth Kok. Debbie Bloch en Wilfred Cornelissen. Fides Pacta - Het Zuiden 10-7 In eerste instantie had Fides Pacta het erg moeilijk tegen degrada tiekandidaat Het Zuiden. De Rot terdammers namen een 3-4 voor sprong, die ze tot aan de rust wis ten te behouden. Na de pauze ging Het Zuiden zich met zaken bemoeien, die allerminst met korfbal te maken hadden. Het op treden van dat team wekte de er gernis op van Fides Pacta, maar ook van de scheidsrechter. In een ommezien werkten de Leide- naars de 5-7 achterstand weg en stoomden vervolgens op naar een verdiende 10-7 eindscore. Doel punten: Ronald v.d. Velde (2x), Nico Pikaar, Yvonne Verstede, Diet Rijsbergen, Robin Somme- ling (2x), Dick Onderwater en Wim Piket. Sperwers - De Danaiden 0-16. De Danaïden heeft op waardige wijze de competitie besloten. In de beginfase wist Sperwers nog wel gelijke tred te houden met de brigade van Gerard Bos, maar toen het tempo aan Leidse zijde werd opgeschroefd, was er geen houden meer aan. Vooral de Da naïden-dames hadden gister middag 'goud in hun handen'. Doelpunten: Hans v.d. Leek (3x), Hennie Devilee (3x), Kees Cris- tiaanse (3x), Elly van Spelede (2x), Joke van Nood, Anita Al berts, Trudy Nap, Yvonne Ka merling en Lea Schrama. De Algemene - OSCR 6-4 Een confrontatie, die geen enkel belang meer vertegenwoordigde, maar wel op goed peil stond. Dat kon overigens niet worden ge zegd van de leiding; het fluitje van de arbiter produceerde nogal wat valse tonen. De acteurs lieten zich daardoor niet op een dwaal spoor brengen, want vooral na rust werd bij tijd en wijle aan trekkelijk 'gebald'. Doelpunten: Ruud van Vliet (2x), Bert Molloy (2x), Ineke Swaak en Martin Fi- lippo. Fiks - Snel 6-1. Een overwinning, die voor Fiks als mosterd na de maaltijd kwam. En dat gold ook voor de andere ze ges, die de laatste weken in de wacht werden gesleept. Immers, Fiks begon pas succes te oogsten, nadat de degradatie al een feit was geworden. Doelpunten: Ab Knetsch, Connie Klein, Reinetta Aholts, Jeroen Huizing en Aad Knetsch. Zoals vermeld zondec resultaat, want Hellas won in Rotterdam met 9-8 van Ancora en alleem bij verlies van de Haagse ploeg zou Foreholte het eerste divisie schap op het veld nog via een be slissingswedstrijd tegen Hellas hebben kunnen redden. Nu viel dus, na jaren, het doek. In de tweede divisie verloor een in compleet Northa met 4-14, rust 3-7, van EHC. In de afdelings eer ste klasse heren verdween MSV van het toneel en dat gebeurde niet eens op een eervolle wijze. Incompleet, met 5 veldspelers, werden de Noordwijkers door het Wateringse VELO met 17-3, rust 8-2, weggeveegd. De heren van Northa speelden in de afdelings tweede klasse een pitti ge en het aanzien volledig waard zijnde wedstrijd, die door de Voorschotenaien, niet zonder veine, met 12-11, rust 8-4, werd gewonnen. In dezelfde klasse tooonden de heren van MMO zich net iets beter in het benutten van kansen dan Hellas 2. Met name Gerard Elsgeest was ongenaak baar en scoorde maar liefst veer tien maal. De heren van Oase klopten EHC 3 op de break-out, rust 10-6, eind stand 21-13. De dames van HW'70 werden kampioen in de afdeling derde klasse door een, vooral in de tweede helft nerveuze 6-4 zege, rust 5-2, op Foreholte 2. De dames van het Wassenaarse Olympia hadden zich bij winst op Quintus 2 een wat betere uit gangspositie kunnen verwerven voor de twee wedstrijden, die te gen het Haagse CWP de beslis sing zullen moeten brengen voor het kampioenschap, maar Quin tus hield de Wassenaarse forma tie op 6-6, rust 2-2. FRANS BONTE LEIDEN - Twee teams kampioen, twee gedegradeerd en twee verspeelde kampioenskan sen, dat is de balans na de vijfde wedstrijdzondag van de tenniscompetitie. De vlag uithangen mochten de Leidse Hout en het Katwijkse Zee en Duin, terwijl De Munnik en Voorhout met degradatie werden geconfronteerd, al heeft Voorhout nog een theoretisch kansje. In de Overgangsklasse A moest Fo- rescate van Pelikaan winnen om in de kampioensrace te blijven, maar dat heeft er voor de Voor schotenaren geen moment in ge zeten. In de enkelspelen kwam alleen Herman van de Capellen, bezig aan een sterk seizoen, tot winst, 6-1,3-6,6-3 tegen Koenen. Bub v.d. Zee en Arnold van de Capellen werden in drie sets ver slagen door respectievelijk Olaf v.d. Wildenberg en Henk Wolfs. Van de Capellen capituleerde pas op 8-10 in de derde set. Jacqueli ne v. Wijk en Bertine Koemans gingen beiden kansloos ten on der. In de dubbelspelen kwam Forescate alleen nog tot winst in de herendubbel, die Herman en Bub met 7-6, 4-6, 6-4 op hun naam brachten. In de Overgangsklasse B pakte Noordwijk uit. Captain Piet Veentje r c.s. gaven tegen Bad hoevedorp geen partij uit han den. Een puntendeling volgende week tegen Plaswijk is nu voor Noordwijk voldoende voor het kampioenschap. Voor De Munnik is in de Over gangsklasse B het doek gevallen. In de tweede mixed kregen Bart v.d. Feen en Karen Braakman ruime kansen om de Munnik op 5-3 te brengen. Zij verspeelden echter zes setpoints in de eerste en een 5-3 voorsprong in de tweede set, waarna popey Popey 7-6,7-6 op een eindstand van 4-4 kwam. Voor de Munnik werden gewonnen de singles van Wolte- rink en Van de Feen, hun heren- dubbel en de mixed van Ellen Gerress met Wolterink. Sassenheim en Roomburg zullen de degradatie waarschijnlijk ontlopen. Roomburg legde hier voor de basis door Racketeers met 5-3 te verslaan, terwijl Sas senheim gelijk speelde tegen Waddinxveen. Winst tegen Vego volgende week is nu voldoende voor hen. De winstpunten kwa men gisteren van Harry Verde- gaal (6-1, 4-6, 6-3 in de single en 6-3, 6-4 in de mixed met zus Ro- semarie), van Wouter Kuyk (4-6, 6-4, 6-3) en verrassend uit de da- mesdubbel. Unicum heeft tegen de verwach ting m niet kunnen winnen van Pelikaan 3 en dat betekende met een het eind van de kampioen saspiraties. Een kampioenschap. dat nu volgende week door het Alphense TEAN kan worden veroverd. In de tweede klasse verloor Voor hout met 6-2 van Pijnacker, waarmee de degradatie onaf wendbaar lijkt. Een eenjarig avontuur dus voor Anne Jan v.d. Meer c.s. in de tweede klasse. Als Zee en Duin de promotiewed strijden winnend afsluit, kunnen zij deze plaats opvullen. Door met 642 van Roomburg 2 te winnen werd gisteren het kampioen schap in de derde klasse bewerk stelligd. Voor Roomburg scoorde alleen Ton Creijghton (6-3, 6-3 tegen Bauw) en met Van Marwijk in de dubbel tegen Bauw en De Groot. De Leidse Hout haalde het kam pioenschap overtuigend binnen via een 5-2 zege op Wilhelmus. In de enkelspelen wonnen Pauwels, Van Maren en Mirjam de Weger, terwijl Ellen de Groot teveel energie in de eerste set verbruik te en daardoor met 7-5, 2-6, 0-6 van Ria Ginjaar verloor. Verder werd alleen nog de damesdubbel verloren. De OLTC uit Oegstgeest moest zijn Mede dankzij drie overwinningen van Peter Pauwels, die hier zijn backhand demonstreertgreep De Leidse Hout de titel. meerdere erkennen in Alkmaar. (3-5). Joke Drok zorgde voor de punten, eerst in haar single en VOORHOUT - Vorige competitie kampioen en uitkomend in de fi nale om het landskampioen schap veldhandbal en nu gede gradeerd naar de tweede divisie. Dat kan gebeuren als je, net als Foreholte alles op één kaart (promotie naar de eredivisie zaalhandbal) zet. Want daar mik te coach-trainer Wim Geerlings op. De hele voorbereiding was afgestemd op de zaalcompetitie. Het veldgebeuren bungelde er maar wat bij. Niet voor de concurrentie, want met name regio-genote H VS nam het veld wél serieus. Gisteren verscheeen de formatie van Jan Mackaay, die zijn carrière bij HVS in vrede en vriendschap heeft afgesloten en zal worden opgevolgd door de oud-keeper van het vroeger zo roemruchte Amsterdamse NILOC, Karei te Lindert, op volle sterkte in Voor hout binnen de lijnen. De opzet was duidelijk, Foreholte zou de punten niet cadeau krijgen. Maar Foreholte pakte geweldig uit. Zonder Nel Geerlings, Lenie van Beek, Maijan Mens en keepster Carla van der Zalm, maar met Hannie Boskamp, Jet Verdegaal, Margreet van Velzen, keepster Lia van Kesteren, die overigens pas in de tweede helft werd inge zet, zette Foreholte de Stomp- wijkse ploeg direct onder druk. Hannie Boskamp had het vizier op scherp gesteld en dat moest HVS ondervinden. Binnen tien minuten stond het 3-0 voor Fore holte. En in de rust leidde Fore holte verdiend met 5-2. Na de hervatting kwam HVS beter uit de voeten, maar Foreholte, dat ook Elly Hoek weer in de gelede ren had, (zij scoorde ouderwets in combinatie met zuster Hannie Boskamp de zevende treffer) gaf de winst niet uit handen: 10-7. ESSEN/GENT - Leidse roeiers van Die Leythe en Asopos zochten het afgelopen weekeinde bui tenlands roeiwater op. In Essen verscheen Ronald Florijn van Die Leythe in de voor de Olympische Spelen geselecteerde "dubbel vier zonder" aan de start. De in ternationale regatta op de Balde- neij-See, niet zo sterk bezet om dat de altijd goed presterende Oost-Duitsers en Russen ontbra ken, moest de nodige duidelijk heid brengen over het prestatie niveau van de Nederlandse roei- top. De Nautilus-Die Leythe dubbel- vier roeide op zaterdag sterk. Westduitsers uit Ingelheim (zil ver op de wk in Bied) wonnen maar de combinatieploeg kwam op een tweede plaats. Gisteren wilde de ploeg opnieuw een goe de prestatie leveren maar nu werd het slechts een vierde plaats met een ruime vi jf seconden ach terstand op dezelfde Westduitse ploeg die opnieuw won. De ove rige Nederlandse ploegen lieten verdienstelijk roeien zien. De he ren vier zonder werd beide dagen tweede met een halve lengte ach terstand. De dames Dierdorp en Stefels kwamen beide dagen winnend over de finish in het twee zonder nummer. Een grote groep Asopos roeiers en roeisters kwamen aan de start bij de Internationale Kampioen schappen van België in Gent. In de vier zonder stuurman bereik ten Lodder, Valkema, v.d. Steen en v.d. Mey een tweede plaats achter een Engels team. De Aso pos dames in de vier zonder stuurvrouw misten ook de Belgi sche titel door toedoen van een Engelse ploeg. Een andere Aso pos vier bereikte een vierde plaats in een volledig Nederlands veld. De Nederlander Bouwer in de aanval voor het Nederlandse zaalhand balteam. De Zwitserse doelwachter Ziilling tracht zich "breed" te maken. VOORBURG - Zegge en schrijve één punt had het tot Oranje om gedoopte Limburgse zaalhand balteam in de Voorburgse Vlie germolen nodig om de hoofdprijs van het 'Holland-toernooi' in de wacht te slepen. Maar zoals het Zwitserse voetbalelftal in de hooftijdagen van Beb Bakhuys en Kick Smit de doortocht voor Nederland naar Rome versperde, zo hielden de Helveten ook nu weer een kansrijk Nederlandse team van roem af. Want een tweede plaats telt in feite niet, wist ook handbalcoach Guus Cantelberg. de man, die de 18-21 nederlaag als een bittere pil weg slikte. Niettemin opgetogen handbalfana ten in de Voorburgse sporthal, waar het spel van de deelnemen de ploegen (Zwitserland, Neder land, Bulgarije en Noorwegen) zonder uitzondering naar een ni veau reikte, dat normaliter in dit land als een utopie geldt. Neem bijvoorbeeld het Nederlands team, dat tot vandaag als een be scheiden middenmotor in de B- groep te boek stond. Goed, in de tweede helft van het duel met Zwitserland konden de pupillen van Cantelberg het in conditio neel opzicht allemaal niet meer bijbenen, maar voor rust hadden de Zwitsers alle moeite om de Limburgers van het lijf te hou den. Het scoreverloop mag als graadmeter dienen voor het spannende verloop van de con frontatie. Via 13-13, 16-16, 17-17 en 18-18 bereikten de Zwitsers, bij wie Konrad Affolter de grote uitblinker was, de finish met een 18-21 winst. "Nederland is vooral in defensief opzicht beter gewor den", sprak de Zwitserse coach Vinko Kandija later. Hij, die tan denknarsend de onverwachte 17-19 nederlaag tegen de Bulga ren had begroet, gaf de uiterst teleurgestelde Cantelberg als troost mee "dat de A-groep voor Nederland beslist niet onbereik baar is. "Alleen", hield hij Can telberg voor, "zal er nóg harder moeten worden gewerkt, wat ui teraard tijd kost". Inmiddels had de techniek van - Bulgarije het afgelegd tegen de hardheid van Noorwegen. Vooral de weergaloze Dimitar Nikolov was het doelwit van de Noorse charges. Bovendien hadden de Bulgaren nog een extra handicap te overwinnen, nu de Noren in de persoon van Jan Marcussen de beste keeper van het toernooi in hun midden hadden. Die sluit post gooide werkelijk al zijn li chaamsdelen in de strijd om de Bulgaren van succes af te hou den. Hij slaagde daarin voorbeel dig. En omdat schutter Teije An dersen aan de andere kant wél zesmaal de roos wist te treffen, laat het zich raden dat de Skandi- naviërs uiteindelijk aan het lang ste eind trokken: 20-18. Eindstand: Zwitserland 6 4 119 115-105 Nederland 6 3 2 1 8 122-117 Bulgarije 6 2 1 3 5 124-123 Noorwegen 6 1 0 5 2 108-124 FRANS BONTE Dammer Huisman wint volgens verwachtingen LEIDEN - Albert Huisman van RDC is volgens de verwach tingen de sneldamkampioen van de Leidse regio gewor den. Wél verrassend was de bezetting van het toernooi. Ti telverdediger Cees Zijlstra bleef om onduidelijke rede nen weg. terwijl ook de nummer drie van vorig jaar, Ronald van Egmond, wegens studieverplichtingen niet deelnam. Omdat Joop Bur gerhout en Arno Kooloos ten tamens moesten voorberei den, was de waarde van het kampioenschap gedeva lueerd. Het gemak waarmee Albert Huisman zijn concurrenten versloeg, maakte hem toch een waardig kampioen. Ver dienstelijk speelde ook aspi rant Erwin Hamers. Hij ein digde als derde. HEEMSTEDE - Wisselvalligheid is troef bij de Lissense schakers. Rolden de Bollenstreekbewo ners in de eerste wedstrijd van de landelijke promotiecompetitie opponent Den Haag 2 nog soepei tjes met 6Va.-3Va op, tegen het zwakker geachte Heemstede 1 was het helemaal mis: 6'/t-3'/g voor Heemstede. De competitie is nu helemaal weer open want U.S, dat in de eerste ronde Heem stede met 5'/2-4'/a versloeg, kreeg met 3V2-6V2 van de Haagse reser ves op de broek. Alle vier de teams hebben nu 2 matchpunten. Over drie weken wordt de laatste ronde verspeeld, waarbij Lisse opponent U.S. minstens op 5-5 moet houden om naar de KNSB competitie te promoveren. Lisse kreeg al snel een forse tegen valler te incasseren toen Wim Rossdorf al na 5 zetten een stuk weggaf en uit pure ellende prompt capituleerde: 1-0. In vlot tempo liep de achterstand hierna op tot 4-0. Fred van Randen kwam met een goed stukoffer voor de dag, maar was vervolgens veel te optimistisch door er nog zo n kleinood tegenaan te gooien. Toen was opponent Volten de la chende derde. Jos van Hal werd ineen Konings-Indiërvolledig in de mangel genomen. John van Dijk was met pionwinst in een Spaanse partij hard op weg naar de zege, maar enkele misgrepen kostten ook hem de kop. Met de ze 4-0 was het pleit wel beslecht, de achterstand was immers te groot. Op het kopbord was Aad Lommerse als een van de weini gen in normale doen. In een posi tionele pot veroverde hij twee pionnen om zijn opponent hierna door de vlag te jagen. Een vol gend tegenpunt kwam van Aad van de Poel die een pluspion ge degen naar de winst uitbouwde; 4-2. Guus van Dijk had na een pionoffer geruime tijd de be schikking over een flink ruimte- voordeel. Toen hij dit niet vast kon houden was verlies onver mijdelijk. Een nul van Thorn Leeson bezegelde het lot van Lis se. Na een goede opening was de Lissenaar kansloos: 6-2. Rob van de Aardweg zag zijn voordeel tot een remise vervlakken. Sjaak Kamps wist zich na een verbeten strijd in tweede zitting een verre vrijpion te verschaffen, waarmee hij de schade tot 6V2-3V2 beperk te. Velden-G. v. Dijk 1-0; V. Santen- Rossdorf 1-0; Groenendaal-V.d. Aardweg Limbeek-V. Hal 1-0; Volders-Kamps 0-1; Volten- V. Randen 1-0; Brandsma-J. v. Dijk 1-0; Wiegand-V.d. Poel 0-1; Dubbelaar-Thorn Leeson 1-0. Cen viertal van Philidor was zater dag prima op dreef in het lande lijke teamsnelschaaktoernooi te Beverwijk. Na in het kielzog van Volmac in de parallelgroep de tweede plaats opgeëist te hebben, eindigden de Leidenaars in de fi nalevierkamp als derde. Zij wer den voorafgegaan door Volmac en Eindhoven, maar bleven Phi lidor Leeuwarden de baas. Spe lers waren RAG de Graaff, Henk van Maaien en de gebroeders Kuyf. LSG moest in de hoofd groep met een bescheiden rol ge- UDEN - In het afgelopen week einde werden in Uden de fi nales van de Speedo-wed- strijden verzwommen. In de ze jaargangraces kwamen de snelste twaalf zwemmers en zwemsters aan de start. Van de Leidse verenigingen had den verschillende leden zich gekwalificeerd, maar ere plaatsen bleken voor de lo kale deelnemers en deel neemsters niet weggelegd. AZC-er Jimmy Lassooy pakte er wel ëén. Hij werd eerste op de 100 meter vlinderslag jon- gens (1968) in 1.15.3. Op dit onderdeel tikte René Correljé van De Zijl/LGB als vierde aan in een tijd van 1.16.5. Op de 100 meter vlinderslag meisjes (1970) sleepte Jolanda Laterveer (De Zijl/LGB) een zesde plaats in de wacht. Zij had 1.30.0 voor die afstand nodig. VOORSCHOTEN - De volleybal lers van Gemini/Kangeroes heb ben weinig goede herinneringen aan afgelopen seizoen overge houden. Nadat het tweede heren team al naar de promotieklasse was gedegradeerd, verloor het. vlaggeschip van Gem/K de be slissingswedstrijden om behoud van de tweede divisie-status. De Voorschotenaren verloren met 3-0 van The Smash en met de zelfde cijfers van Tornado. Door deze resultaten komt Gem/K I volgend jaar in de derde divisie uit.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18