Henk Spaan schept orde in chaos RCL-Nimspeet slaapverwekkend l4 m WÊÊlÉSSSM Quick Boys toont interesse: Joop Brand (Telstar) óók Late wisseltruc Ter Leede-trainer slaagt - 1&M: éf'H. Schotloos RBB mist in Huizen de winst... MAANDAG 12 MEI 1980 PAGINA 17 SPORT SPORT SPORT SPORT IJMUIDEN - Quick Boys heeft re vanche genomen op zichzelf. De club die de afgelopen weken geeuwend van desinteresse naar het einde van de competitie leek uit te kijken, nam die indruk za terdag weg. IJmuiden dat in de eerste confrontatie bij Quick Boys ook al genadeloos onderuit werd gehaald (4-1), werd daar van onder toeziend oog van Joop Brand het slachtoffer: 1-4. Brand, die volgend seizoen de grote broer van IJmuiden, de eerste di visievereniging Telstar, gaat trai nen, volgde met meer dan nor male belangstelling het duel tus sen de promovendus in de zater dag eerste klasse en Quick Boys. De interimcoach van Sparta is van plan een aantal spelers uit de Leidse regio aan te trekken. Vol gens hem herbergt ook de La gendijk-formatie enige voetbal lers die rijp zijn voor het prof voetbal. Bovendien heeft topsco rer Mart van der Plas zijn leeftijd (18 jaar) mee. De jeugdige Quick Boys-spits kwam evenwel niet 'los' van zijn naaste bewaker Pe ter Ravensbergen. Wat dat betreft vormde hij samen met rech tervleugelverdediger Wim van der Plas een uitzondering binnen het team. De overige volgelingen van Lagen dijk speelden weer op hun nor male niveau of misschien nog wel beter. Dat laatste gold dan voor linksbuiten Kees van Rooyen en middenvelder Fred Eysberg. Voorts startte jeugdspeler Huug Aandewiel niet onverdienstelijk. De Katwijker zou in eerste in stantie voor het team van de Af deling Leiden (t/m 18 jaar) uit komen in het vijfbondentoernooi van het district West II. Door de absentie van libero Joep den Hollander (werkzaamheden) moest hij echter afzeggen wegens clubverplichtingen. Bij IJmuiden vertolkte spelmaker Joop Herinx een opvallende rol en het toeval wil dat ook hij ko mende week om de tafel gaat zit ten met een Telstar-delegatie. De 26-jarige belastingambtenaar kon zich twee jaar geleden ook al verheugen in de belangstelling van de eerste-divisievereniging. "Maar toen ketste het af op een luttel bedrag, terwijl ik bij AZ'67 op uitnodiging van Brand en Doorneveld een proeftraining heb gevolgd". Bij AZ'67 heeft ook Aandewiel na een tip van oud- Quick Boys-keeper Gerrit Vooijs al een keer zijn kunsten laten zien op een training. Hij werd echter nog te licht bevonden. Voor zijn oefenmeester was Aan dewiel afgelopen zaterdag 'zwaar' genoeg om op eerste klas se-niveau te acteren. En na tien minuten bewees hij de juistheid van die keuze door het IJmui- dendoel met een goed schot te bestoken. Een kwartier later leidde de ongebreidelde Kat- wijkse werklust tot de openings treffer. Een vrije trap van Nico Kuyt werd op schitterende wijze in de kruising gekopt door Arie Haasnoot. Op zijn vertrouwde manier 'explodeerde' de Quick Boys-aanvoerder van vreugde. IJmuiden wankelde op dat mo ment en de opponent voelde dat uitstekend aan. Drie minuten la ter nam Nico Kuyt een korte cor ner, waarna Kees van Rooyen door het IJmuiden-strafschop- gebied 'wandelde' en vervolgens hard uithaalde: 0-2. Kuyt stond ook bijna aan de basis van de derde treffer. Na zijn dieptepass stoof Hans van Duyn alleen op doelman Dirk Haasnoot af. Na de lob keerde de bal echter via de paal terug in het veld. Door goed stoorwerk van Teun van der Plas zat Quick Boys by de rust toch al in de veilige haven, want uit een voorzet van de rech terspits kon weer Van Rooyen scoren: 0-3. In de tweede rondgang verzorgde Hans van Duyn uit een hoek schop van Eysberg de 4-0. waar na invaller Rob v.d. Woude zijn eerste actie met de tegentreffer zag beloond. De beloning voorde uitblinkende Katwijkers komt mogelijk binnenkort, nu Joop Brand te kennen heeft gegeven komende week met een aantal spelers uit de regio Leiden te gaan praten. HERMAN POOS SASSENHEIM - Met zijn laat uitgevoerde wisseltruc schiep Ter Leede-trainer Henk Spaan dan toch nog orde in de chaos. Van start tot finish had zijn ploeg in de eerste helft geschutterd tegen het zoveel sterkere Marken; de ondergang leek slechts een kwestie van tijd. Maar neen, in de rust besloot hij, die voordien alleen maar onbe grip had gekweekt door werkeloos te blijven toekijken, tot een allang verwachte rigoureuze ingreep. Met een aantal omzettingen bracht hij zijn elftal in het gareel, terwijl hij bovendien voorstopper Verloop voor aanvaller Frits Hoekstra opofferde. Die het in hem gestelde ver trouwen prompt beantwoordde met de achteraf winnende Z-l. Ter Leede heeft dus de minimale promotiekans nog altijd in eigen hand, al dient daar onmiddellijk de kanttekening bij te worden geplaatst dat Henk Spaan zater dagmiddag wel erg hoog spel heeft gespeeld. Want hoewel hij naderhand met stelligheid ver klaarde. dat hij in de wetenschap verkeerde dat Marken met een zwervende spits (Cor Zonneveld) zou optreden, had hij toch voor Johan Verloop gekozen. Van wie Spaan, althans dat liet hij na de wedstrijd weten, wist "dat die zich tegen zwervende spitsen be paald niet lekker pleegt te voe len". Des te merkwaardiger deed dan ook zijn mededeling aan, dat "Ter Leede in de tweede helft in de ideale opstelling had ge speeld". Waarom dan niet meteen met dat elftal begonnen, leek de voor de hand liggende vraag. Welnu, Spaan had eerst even de kat uit de boom willen kijken; hij wilde eerst zekerheid hebben of Zonneveld inderdaad-zou gaan weer eens in geen velden of we gen was te bekennen, simpel de 1-1 achter Wim van Harskamp deponeren. Ter Leede dreigde na die gelijkmaker te worden over speeld, maar had het geluk dat Boes, voor wie Volendam-trainer Ellens aanwezig was, na een iden tieke situatie nu eens de scherpte miste. Met een, naar de omstandigheden, onverdeeld gunstige stand mocht Henk Spaan in de rust gaan puin ruimen. Hij klonk 'klever' Wim Kosters aan Cor Zonneveld vast en doordat Frits Hoekstra voor Verloop opdraafde, deed de ta lentvolle Peter Bergman een stapje achteruit naar het mid denveld. Ter Leede bloeide door die mutaties op, dwong opeens veel meer af dan voor de pauze. Marken-rechtsback Cees de Groot rechts I heeft geblunderdde sliding v laat, zodat Ter Leede-middenvelder Wim Kosters (links) zijn ploeg op e wat meer in voorwaartse richting bewegen. Wat ook gold voor 'ki lometervreter' Hans Bisschops, die al evenzeer voor een niet on belangrijk deel van zijn afstop pende taak werd ontlast. De verhoogde agressie bij Ter Leede schrok het offensief inge stelde Marken af. Vooral, nadat doorzetter Hoekstra uit een voor zet van Pieter v.d. Plas voor een aardige binnenkomer had ge zorgd (2-1), holde de vorm van Marken achteruit. En als Jan van Harskamp even later diezelfde Hoekstra niet over het hoofd had gezien, ja, dan had Ter Leede zelfs al in een vroeg stadium ze kerheid kunnen verkrijgen over de twee winstpunten. Nu dat niet gebeurde, moest de thuisclub in de slotfase nog terdege oppassen voor de overigens goed door Kos ters bewaakte Zonneveld, die Piet Boes nog een unieke kans op 2-2 bood. Die miste echter, zoals daarvoor aan de overkant Van Harskamp en Van der Plas trou wens ook hadden gedaan. "We hadden de zaak na die goal van Hoekstra moeten afmaken", wist Spaan later te vertellen. Spaan had gelijk, maar had hij zelf ook niet te lang de kat uit de boom gekeken voordat hij zijn wissel truc toepaste? GERARD VAN PUTTEN Hij heeft zich door die passieve houding bijna een kat in de zak gekocht, want Zonneveld achtte zich in Sassenheim vanaf het be gin zo weinig plaatsgebonden, dat de typische mandekker Jo han Verloop 'kwam te zwem men'. Spaan weigerde Verloop tegen zichzelf in bescherming te nemen, zodat de arme voorstop per een gewillige prooi van de oud-spits van Volendam werd. De organisatie viel daardoor weg in de Ter Leede-defensie, wat nog eens extra in de hand werd gewerkt door libero Nanne Sluymer. Hij, die zich later enigs zins zou herstellen, slaagde er voor rust al evenmin in de zaken in het juiste spoor te brengen. Marken kreeg dan ook talloze mogelijkheden, maar vooralsnog wensten Piet Boes (2x) en rechts back Cees de Groot geen keuze te maken uit de reeks voordeelaan- biedingen, die Ter Leede presen teerde. Dat deed Wim Kosters aan de ande re kant wel. Hij pakte na 23 minu ten dankbaar een flater van rechtsback De Groot op om zo doende de alle logica tartende 1-0 binnen te brengen Marken er voer die onverwachte goal aller minst als een dreun. De Noord hollanders beseften terdege dat de gebrekkige Ter Leede-afweer voldoende garantie op een ge lijkmaker bood. Met een splij tende dieptepass legde midden velder Thijs Schipper de defen sieve zwakte bij de Sassenhei- mers bloot. Rechterspits Jan Cornelis Boes liet Michiel Krop staan en kon, omdat Sluymer LEIDERDORP - De zon vergoedde zaterdagmiddag op de Leider- dorpse Bloemerd veel, zo niet al les. De vertoning die RCL en Nunspeet op de gehavende mat legden was er een van het kaliber "slaapverwekkend". Zo gezapig het er op het veld, waar beide ploegen een 1-1 puntende- ling overeenkwamen, aan toe ging, zo gezapig lieten de weinige belangstellenden het gebodene over zich komen. Alleen bij de gelijkmaker van Nunspeet-spits Gerard Slot onstond er enig tu mult. Begrijpelijk, want de Ve- luwenaren verkeren in acuut de gradatiegevaar. De tweede confrontatie tussen RCL en Nunspeet leek trouwens in de verste verte niet op het spektakelstuk dat beide ploegen destijds op de Veluwe opvoer den. Dat was een "pot" waar de stukken vanaf vlogen. RCL greep toen, door met 2-3 te zegevieren, LEIDEN - Noord wijk en Rijns- burgse Boys moeten op Hemel vaartsdag aantreden in de be kerstrijd voor zaterdagama teurs. In de vierde ronde moet Noordwijk op bezoek bij twee deklasser Excelsior Maassluis (aanvang 16.00 uur); Rijnsburg- se Boys speelt op eigen terrein tegen Woudrichem. Het duel te gen de vierdeklasser begint om 14.30 uur. Tweedeklasser Ter Leede speelt om 19.00 uur op eigen terrein de competitiewedstrijd tegen ZCFC. dern Zowel RCL als Nunspeet staan in middels een straatlengte achter op koploper (en kampioen) Noordwijk. De Gelderse ploeg lijkt na dit weekeinde zelfs ge noegen te moeten nemen met een derde plaats van onderen, wat be tekent dat met de nummer twaalf uit de andere eerste klasse de strijd moet worden aangebonden om behoud van dat eersteklas serschap. Gezien het vertoonde spel van za terdagmiddag hoort Nunspeet in elk geval niet in de hoogste afde ling van het zaterdagmiddag voetbal thuis. De bezoekers le verden een zeer duidelijk brevet van onvermogen af. Toch hielden zij een punt over aan de ontmoe ting met de Leiderdorpers. Een punt dat evenwel niet werd ver diend, maar dat door de gasthe ren cadeau werd gedaan. Nunspeet had het geluk tege een niet gemotiveerd RCL te staan, dat bovendien topscorer Bennie Heemskerk moest sen die met het Nederlands teurelftal in Indonesië bivak keert. Bovendien verkeerde sluitpost en oud-amateunnter- national Michielse in een blaken de vorm. Deze kon evenwel niet verhinderen dat Hans Braat, nadat René Kamminga en Johan van Duin aardige mogelijkheden onbenut hadden gelaten, op werkelijk ó.*v h. AA, schitterende wijze voor 1-0 zorg de. Na ruim een half uur spelen nam de wederom sterk spelende middenvelder het leer na een uit gekiende vrije schop van David Brandt in één keer op de pantof fel Tegen het projectiel dat Braat afvuurde had Michielse geen en- Nog voor de doelwissehng kwam Nunspeet evenwel op goedkope wijze aan de gelijkmaker toen Slot een fout van Ab Braat af strafte. Na de pauze verzuimde de thuisploeg om afstand te nemen De weinige hoogtepunten in die tweede rondgang waren een fe- De achter de doelpaal verscholen Hans Braat heeft vernietigend uitgehaald. De fraai zwevende doelman Michielse is volkomen kansloos. nomenale afstandskogel van Hu- go Minderhout, die van zeker der tig meter op de binnenkant van de paal kanjerde en een fraaie kopbal van Dick van der Bijl (la ter gewisseld voor de jarige Sieto Schalkers) die van de lijn werd gehaald. JAAP VISSER HUIZEN - Een schromelijk gebrek aan schotvaardig heid deed Rijnsburgse Boys zaterdag de das om in de uitwedstrijd tegen Huizen (2-2). In de eerste helft van het duel do mineerde de equipe van Herman Wijnands en creeerde toen zoveel kansen dat de ploeg bij rust al in het bezit had kunnen zijn van een comfortabele voorsprong. Ver der dan 1-2 kwamen de Rjjns- burgers evenwel niet. Ook na de pauze leek het er lange tijd op dat RBB met twee punten huis waarts zou keren. Tien minuten voor het einde echter toonde Huizen-speler Jan Kleine de scherpte, die bij de bollenstreek- bewoners had ontbroken en be zorgde zyn ploeg alsnog een 2-2 gelijkspel. Voor zowel de Rijnsburgse ploeg als Huizen stonden er geen be langen meer op het spel. De beide elftallen speelden dan ook lekker vrijuit. De formatie van trainer Wijnands diende zich al snel als de betere ploeg aan. Een en ander werd door Ruud van der Voort na 23 minuten in de stand tot uit drukking gebracht. Henk Merbis bediende Van der Voort op maat, die van de rand van het straf schopgebied vernietigend uit haalde: 0-1. Na deze treffer kreeg Rijnsburgse Boys echter spoedig een tegenvaller te verwerken Spits Henk van der Zwan kreeg de bal in het strafschopgebied te gen zijn arm en de scheidsrechter wees resoluut naar de penaltys tip. Rob de Groot verzilverde de elf-metertrap: 1-1. Deze tegenvaller had allerminst een verlammende werking op het Rijnsburgse spel. Integendeel. De ploeg zocht opnieuw zonder schroom de aanval en speelde bij vlagen goed voetbal. De afwer king liet echter veel te wensen over. Zo kregen Henk van der Zwan, Henk Merbis en Piet Haasnoot enkele goede kansen, maar deze spelers wisten de mo gelijkheden niet te benutten. Vlak voor rust vond Van der Zwan wél de juiste richting. Na een combinatie tussen Jack Ma- nuputty en Cas Zwaan maakte de puntspeler er 1-2 van. De thuis ploeg was daarna dichtbij de ge lijkmaker. toen Leo Ruiters de bal tegen de paal kopte. In de tweede helft speelde Huizen agressiever en werden de Ryns- burgers aanvankelijk overrom peld. De ploeg van Wijnands werd met de rug tegen de muur gezet en moest toestaan dat Jan Kleine en Hans Lankreijer alleen voor keeper Cees Star versche nen, die de schoten van deze spelers evenwel wist te verwer ken. In de 55ste minuut leek Nico Zwaan zijn ploeg definitief in veilige haven te zullen loodsen. De omhaal van de vleugelverde diger belandde evenwel tegen de binnenkant van de paal. waarna de bal in het veld terugstuiterde. Juist op het moment, dat RBB de golf van Huizense aanvallen leek te hebben ontkracht, sloeg Jan Kleine onbarmhartig toe. Uit een corner kopte de (lankspits de bal tien minuten voor tyd achter Cees Star 2-2. LEIDEN - Df nu no* voor Ofgstjffst spelende tweeling Jan en Peter IIo- E»' woning komt volgend seizoen voor Kijnsburgse Boys uit. De gebroeders Hogewoning werden donderdag avond door trainer lierman Wij nands waardig bevonden om tot de rijen van de zaterdageersteklasse> toe te treden, nadat ze tijdens een proeftraining een gunstige indruk club, omdat we gew aan velden hebben. Alleen voor de selectie kunnen er eventueel nog spe lers bijkomen Heide jongen- MMn donderdagavond meegetraind en mij is gebleken dat zij kw aliteiten bezit ten In elk geval lijken /e mij bruik baar voor het volgend seizoen". LISSE - Na 45 minuten spelen in de sub-topper tussen Lisser Boys en ASWH had een groot deel van het publiek het al gezien: 'Een typi sche O-O wedstrijd.' Na de thee ontstond er echter een frisse pot, waarbij Lisser Boys met een 4-2 zege als winnaar uit de bus kwam. Atletiekwedstrijden op het hoofd- veld noodzaakten de thuisclub om de wedstrijd in de tweede klasse C op het zanderige bijveld te spelen, iets wat de kwaliteit van het spel niet ten goede kwam. Inzet was troef, omdat beide teams beseften bij winst nog aan spraak op de tweede plaats te kunnen maken. Die inzet had ditmaal echter vaak een verkeer de uitwerking, want op het droge veld werden vele slidings tot ge vaarlijke tackles. Voor de rust werd er een stringente mandekking toegepast, met we derzijds nauwelijks doelrijpe kansen. ASWH was eenmaal ge vaarlijk met een schot van Rij nenberg in de 15de minuut, waarop Nico Groeneweg met de voet redding bracht. De wapen feiten van Lisser Boys concen treerden zich rond de 30ste mi nuut met een inzet van Peter Schalk (net over getikt door goa lie Van den Berg) en een schot van Gerard Nijkamp (net naast). De thee had een wonderlijke uit werking op de spelers. Opeens was er wel ruimte om te voetbal len en de amusementswaarde van het duel steeg dan ook met sprongen. Vooral ASWH kwam in eerste instantie sterk opzetten met in de 49ste minuut een ge vaarlijk schot van de actieve Jaap Scheurwater en direct daarop een kans voor de volledig vrij staande Arthur Dorre, die alleen kon worden gestuit door een aler te reactie van Groeneweg. Nadat Scheurwater maar rakelings had overgeknald kwam Lisser Boys volkomen onverwacht op voorsprong. Rechtsbuiten Paul Monteny onderschepte in de 57ste minuut het leder om ver volgens een gave voorzet af te le veren. Gerard Nijkamp kopte de bal beheerst in het doel: 1-0. Vier minuten later rondde Jan van Slooten, die op het middenveld K'ni uit de voeten kwam, een vrije trap van libero Piet Boot met een achterwaartse kopbal goed af: 2-0. ASWH liet het hoofd er niet bij hangen. In de 70ste minuut kopte Jaap Kense een door back Tims voorgegeven bal naar 2-1, maar lang duurde de vreugde over die goal niet. Een complete misser van doelman V.d. Berg leek in de 75ste minuut het vonnis over de bezoekers te vellen. Van den Berg maaide na een goed opge zette uitval volledig over de bal heen, zodat Langereis de bal rus tig in het lege doel kon depone ren. Drie minuten later was de spanning echter alweer terug want Arthur Dorre kopte de bal. na wederom een voorzet van Tims, fraai in (3-2). Prompt perste ASWH er nog een eindoffensief uit, met o.m een goed schot van Kense. Lisser Boys werd echter de gelukkigste. Prins deed de bal cadeau aan Nij kamp, die Langereis lanceerde. Langereis werd binnen de be ruchte lijnen gevloerd, waarna de Hoofddorper zelf de toegewezen penalty benutte: 4-2. RUUD DOBBELAAR

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17