TWENTE: STERK SLOT Vergadering akkoord met liquidatie vijf clubs Slagveld na beker winst van Celtic SCHULD VAN BETAALD VOETBAL: 35 MILJOEN GULDEN Xerxes start met 3-2 winst Oranje moet sponsorgeld met KNVB MAANDAG 12 MEI 1980 SPORT SPORT ZEIST (GPD) - De clubs in het betaald voetbal heb ben een gezamenlijke schuld van 35 miljoen gulden, die waarschijn lijk nooit meer kan wor den afgelost. Niettemin wil het sectiebestuur be taald voetbal van de KNVB op korte termijn een aantal maatregelen nemen, waardoor ten minste een deel van die schuld kan worden weg gewerkt. Een van die maatregelen is het te rugbrengen van het aantal clubs van 37 tot 32. De algemene ver gadering is daar zaterdag in Zeist schoorvoetend mee ak koord gegaan. Eric Vilé, voorzitter van het sec tiebestuur, noemt de financiële situatie van het betaald voetbal desastreus. „Met de subsidie van de overheid kunnen alleen de huidige tekorten in de begrotin gen van de clubs worden gedekt. Maar de overheid stelt geen geld beschikbaar om de gezamenlij ke schuld van 35 miljoen gulden weg te werken. Bovendien wordt die schuld alleen maar groter. Het bedrag aan subsidie wordt elk jaar kleiner, terwijl de invoering van de cao voor trainers en spelers alleen maar een negatieve invloed heeft op de financiële resultaten. Van de 37 clubs hebben er 32 een nega tief vermogen", aldus Vilé. Voor het spelen van een competi tie heeft de KNVB minimaal 32 clubs nodig. „En er zijn tenmin ste vijf clubs, die op de rand van faillissement staan. Dankzij de overheidssubsidie worden die clubs kunstmatig in leven ge houden", aldus Vilé. Met ingang van het seizoen 1981-1982 wil de KNVB over niet meer dan 32 clubs beschikken. Tot 1 juli van het volgend jaar worden de clubs in de gelegen heid gesteld vrijwillig het be taald voetbal te verlaten. Eén club heeft zich inmiddels ge meld. De KNVB heeft goede hoop, dat de andere vier clubs in de komende maanden tot de overtuiging komen dat hun voortbestaan niet langer ge rechtvaardigd is. Melden de clubs zich niet vrijwil lig, dan zal de KNVB gebruik maken van het licentiesysteem om een aantal clubs te weigeren aan de competitie deel te nemen. Volgens de reglementen dient iedere club namelijk aan een aantal voorwaarden te voldoen om betaald voetbal te kunnen spelen. Voldoet men aan die voorwaarden, dan krijgt men een licentie. Met ingang van het volgend jaar wil de KNVB zich stringent aan de licentiebepa lingen houden. Eén van die be palingen is, dat de clubs een fi nancieel bestaansrecht hebben verworven. Om maximaal vijf clubs te laten afvloeien, moet de KNVB over financiële middelen beschik ken. Er is inmiddels een fonds gevormd, waarin het overschot van de exploitatie van het sei zoen 1978-1979 is gestort. Dat bedrag, 700.000 gulden, is overi gens niet eens voldoende om één club af te laten vloeien. Vilé: „Het is een begin. Wij zullen binnen de KNVB moeten kijken om meer geld voor dat fonds te verkrijgen". De liquidatie van vijf clubs neemt nog maar een bescheiden deel van de totale schuld weg. Daar naast zal de KNVB enkele mil joenen moeten opbrengen. Vilé: „Ook willen we aankloppen bij de stichting Nationale Sportto- talisator om voor deze operatie een deel van de reserves aan te wenden. Bovendien gaan we met de schuldeisers van de clubs praten om een gedeeltelijke kwijtschelding te realise ren". De KNVB wil de competitie in het seizoen 1981-1982 met 32 clubs spelen. Er is een werkgroep in het leven geroepen die de struc tuur voor zo'n competitie gaat onderzoeken. Die werkgroep, die onder leiding staat van sec tiebestuurslid Herman Chou- foer, gaat zich ook bezighouden met de competitie van de C- teams. Ook gaat de werkgroep onderzoeken of opnieuw met een competitie voor jeugdteams kan worden gestart. De voorzitter heeft overigens moeten praten als Brugman om voor zijn plannen toestemming van de algemene vergadering te krijgen. Met name de spelers en de trainers hebben zich in hevi ge mate tegen die plannen ver zet, omdat daardoor een groot aantal arbeidsplaatsen op de tocht komt te staan. De clubs, die 70 procent van de stemmen in handen hebben, steunden echter het voorstel. Dat deed speler Bish van FC WV de kreet ontlokken: „Wij hebben hier niets te vertellen". In die opmerking werd hij ge steund door Hans van Breuke- len, doelman van FC Utrecht, bij de behandeling van het regle ment betaald voetbal. Van Breukelen hield een gloedvol betoog om verandering aan te brengen in de stemverhouding in de algemene vergadering. De spelers en de trainers beschik ken over 30 procent van de stemmen en kunnen dus nooit belangrijke beslissingen, die een meerderheid van twee derde van de stemmen eisen, afdwin gen. Van Breukelen: „De spelers vor men 92 procent van het leden aantal van het betaald voetbal. Zij zijn bovendien de meest be trokkenen, maar hebben het minst te vertellen. Ook in com missies van de KNVB komen de spelers nauwelijks aan bod". Hoe pijnlijk gelijk hij met die woorden had, werd enkele ogenblikken later bewezen. Aan de orde was een amendement van de spelers, waarin werd ge vraagd pas maatregelen te tref fen wanneer een speler vier gele kaarten heeft gehad. Op dit mo ment wordt een speler gestraft wanneer hem drie keer de gele kaart is getoond. Spelers, trai ners en acht clubs gaven hun stem aan het amendement, in aantal aanzienlijk meer af gevaardigden dan het aantal dat tegen het amendement stemde. Niettemin werd het voorstel verworpen, omdat de clubs nu eenmaal meer te vertellen heb ben. EREDIVISIE Excelsior-Ajax 2-2 (2-2). 13. Pot !-0, 18. Van Dord 2-0 (eigen doel), 21. Arnesen 2-127. Wijnberg 2-2. Scheidsrechter Van Ettekoven. Toeschouwers: 17.011. PSV-Haarlem 5-0 (2-0). 1. Poortvliet 1-0, 24. Valke 2-0, 66. Stevens 3-0, 68. Lubse 4-0,83. Van der Kuijlen 5-0. Scheidsrech ter Thomas. Toeschouwers: 18.500. PEC Zwolle-FC Utrecht 2-2 (0-0). 56. Jans 1-0, 58. Jans 2-0, 76. Van Veen 2-1, 90. Gruters 2-2. Scheidsrechter Weerink. Toeschouwers: 6500. FC Den Haag-Go Ahead Eagles 2-4 (0-1). 20. Kristiansen 0-1. 58. Van Kooten 0-2, 61. Voskamp (e.d.) 1-2,66. Schoenmaker 2-2, 75. Woudsma 2-3, 90. Schneider (strafschop) 2-4. Scheidsrechter Geurds. Toeschouwers: 2000. MW-Vitesse 2-2 (1-2). 16. Schapendonk 1-0, 35. Bleijenberg 1-1, 36. Bleijenberg 1-2,75. Adam 2-2. Scheidsrechter Keizer. Toeschouwers: 4000. Sparta-NAC 1-1 (0-0). 50. Geels 1-0, 58. Clerx 1-1. Scheidsrechter Bosman. Toe schouwers: 5.000. Willem II-Roda JC 4-2 (1-1). 31. Huu- bregts 1-0, 43. Nanninga 1-1, 47. Van Mierlo 2-1, 70. Kolding 2-2, 75. Van Mierlo 3-2, 77. Van Mierlo 4-2. Scheids rechter Van Swieten. Toeschouwers: 6.000. NEC-AZ'67 1-0 (1-0). 28. Lohman 1-0. Scheidsrechter Corver. Toeschouwers: 13.000. Twente-Feyenoord 3-0 (1-0). 23. Bos 1-0 (penalty). 56. Lindsted 2-0, 85. Kila 3-0. Scheidsrechter Geurds. Toeschouwers: 15.000. EERSTE DIVISIE Volendam-Heracles 4-2 (3-1). 12. Mole naar 1-0 (strafschop), 16. Lalopua 1-1,29. Tuyp 2-1, 44. Molenaar 3-1, 66. Tuyp 4-1, 89. Morsink 4-2. Scheidsrechter Gans. Toeschouwers: 3500. FC Groningen-DS'79 4-2 (3-0). 5. en 13. Bakker 1-0 en 2-0, 21. Van Dijk 3-0, 55. Smeets 3-1,70. Houtman 4-1,81. De Vries 4-2. Scheidsrechter Severein. Toe schouwers: 14.000. Wageningen-Fortuna S 2-2 (0-1). 16. Ruys 0-1, 52. Hazelhekke 1-1, 70. Van Pelt 2-1, 78. Hutting 2-2. Scheidsrechter Draaisma. Toeschouwers: 3.000. Telstar-FC WV 2-1 (1-1). 18 Van Ros- malen 0-1, 37. v. d. Meer 1-1, 83. Rolloos 2-1. Scheidsrechter De Hond. Toe schouwers: 800. Hecrenveen-FC Vlaardingen 1-0 (0-0). 85. Schulting 1-0. Scheidsrechter Oetel- mans. Toeschouwers: 1500. S W-FC Den Bosch 2-1 (0-0). 61De Haan 1-0, 67. Romein 1-1, 78. Peitsman 2-1. Scheidsrechter Van Eyk. Toeschou wers: 1.000. SC Amersfoort-Eindhoven 4-1 (2-0). 32. Leyenhorst 1 -0,44. Van Loon 2-0,65. v. d. Bult 3-0,80. Hulshoff4-0 (strafschop), 89. Bruinen 4-1. Scheidsrechter Klinkers. Toeschouwers: 260. Amsterdam-Helmond Sport 4-2 (3-0). 8 Wiggemansen 1-0, 19. Bouwmeester 2-0, 24. Jansen 3-0, 61. Strijbosch 3-1, 63. De Wert 3-2, 78. Wiggemansen 4-2. Scheids rechter Bakker. Toeschouwers: 400. De Graafschap-Cambuür 2-2 (0-0). 50. Polko 1-0, 52. Kip 1-1, 56. Peltzer 1-2, 87. Brinks 2-2. Scheidsrechter Boss. Toe schouwers: 3.200. BRIDGE - Het Europees bridge- kampioenschap voor paren in Monte Carlo is geëindigd in een dubbel Nederlands succes. Elly Schippers met Marijke van der Pas (Amstelveen/Utrecht) wer den Europees kampioen, op ge ringe afstand gevolgd door Dicky Hoogenkamp en TVuus Verhees (Katwiik). ENSCHEDE - Als gold het een kampioenschap zo vierde FC Twente gistermiddag in het Dieckmanstadion zijn overwinning (3-0) op Feyenoord. Een feestje dat werd ingezet direct na het laatste fluitsignaal en dat op het veld werd beëindigd met een ereronde voor de eigen aanhang. Twente mocht blij zijn. Immers de zege op Feyenoord verzekerde het team van trainer Hennie Hol- link, die in de loop van dit seizoen de teugels van Spitz Kohn over nam, van Europees voetbal in het komend seizoen. Samen met PSV, AZ en FC Utrecht wordt Twente door de KNVB inge schreven voor het toernooi om de UEFA-cup. Na een zwakke start (uitschakeling in de eerste ronde van het toernooi om de Europa Cup II door het zwakke Panio- nios uit Griekenland, een aantal nederlagen in de competitie en het snelle en onverwachte 'ont slag' van trainer Kohn) kan Twente toch terugzien op een ge slaagd seizoen. Daar doelde manager Van Dalen ook op. "Ik vind dat we erg sterk zijn terug gekomen. Ons doel was Europees voetbal. Dat hebben we gehaald, al zullen de financiële resultaten niet meevallen. De snelle uitschakeling in het toer nooi om de Europese beker voor bekerwinnaars was niet ingecal culeerd". FC Twente mag Feyenoord wel de hand reiken. De Rotterdammers die duidelijk met hun gedachten meer bij de komende bekerfinale tegen Ajax waren lieten zich ge willig aftroeven. Het was soms erbarmelijk wat Feyenoord pres teerde. Vooral Michel van de Korput, een vedette en kundig in ternational, liep apathisch op het veld rond. Hij foeterde op zijn medespelers en was door zijn ge brek aan inzet vaak de bron van veel ellende. Vaclav Jezek kon met de beste wil geen verklaring vinden. "We zijn hier echt naar toe gekomen om te winnen. Ik wilde aanvallend voetbal. Omdat ik Jan Peters, die licht aan de rug is geblesseerd wenste te sparen voor de bekerfi nale, moest ik enigszins van con cept veranderen. Maar een ex cuus mag dit niet zijn. Ik ben des duivels". Hoewel Jezek nog wat namopperde over dubieuze beslissingen van scheidsrechter Geurds ("die pe nalty was ten onrechte en dat doelpunt van Lindsted werd ge scoord uit buitenspelpositie") kon hij even later niet anders zeggen dan dat Twente verdiend had gewonnen en terecht mag uitkomen in het toernooi om de UEFA-Cup. Feyenoords onmacht (misschien is het beter te spreken over on macht van Van de Korput) was illustratief voor Twentes derde en beslissende doelpunt. Kila snelde dwars door het centrum op invaller-doelman Van Enge len af. Zelfs met de handen kon Van de Korput hem niet stuiten. Heel listig tikte Kila de bal langs de Feyenoord-doelman. 3-0. De afgang was compleet en Twente zette het feest vast in dat vijf mi nuten later officieel begon met een ereronde voor zijn vaste kern. Utrecht PEC Zwolle en FC Utrecht leken lange tijd op een 0-0 gelijkspel af te koersen, waarmee beide clubs volop tevreden zouden zijn. Utrecht omdat daarmee Euro pees voetbal een zekerheid zou zijn geworden, PEC omdat het eredivisieschap met nog een jaar verlengd zou zijn. Twee doelpun ten, die Ron Jans binnen een mi nuut in de tweede helft produ ceerde, dwongen FC Utrecht er echter toe de passieve houding te laten varen en de mouwen op te stropen. Zodat uiteindelijk na tweemaal drie kwartier toch een puntendeling (2-2) was bereikt. PEC Zwolle hield er niettemin een ontevreden gevoel aan over, om dat een zekere overwinning uit handen werd gegeven. Eén mi nuut voor het einde waagde Ton Gruters een wanhoopspoging. De bal plofte dwars door de sla pende Zwolse defensie in de ui terste hoek. Lange tijd vormde het spelletje uitdagen dat de royaal opgekomen Utrechtse supporters met de Zwolse aan hang wilde spelen, het belang rijkst kijkspel, evenals de be langwekkende tussenstanden. Op het veld gebeurde er bar weinig maar na rust verstoorde de Zwol se linkerspits Ron Jans het vrij ongeïnspireerde spelletje door binnen een minuut tweemaal te scoren. In de elfde minuut rea geerde Van Breukelen te laat op zijn inzet en nog geen zestig se conden later kopte hij uit een voorzet van Van der Hengst schitterend raak. FC Utrecht schrok wakker. Van Veen zorgde voor de aansluitingstreffer, maar verder leken de Utrechters niet te kunnen komen. In de laatste se conden leverde het wanhoop- schot van Gruters toch nog het verlangde gelijke spel op. RAALTE - Xerxes is de strijd om het landskampioenschap bij de zondag-amateurs uitstekend be gonnen. Landskampioen Rohda werd op eigen veld verslagen. De zebra's mochten doelman Jan van Eisden, die het doel van de Rotterdammers op formidabele wijze verdedigde, echter wel dankbaar zijn. De oostelijke kampioen speelde het meest aanvallend, maar Xerxes dat driftig counterde had het eerst succes dank zij een doorge broken Cor Huygen (0-1). Toch kwamen de volgelingen van trai ner Henk van Brussel naast Xerxes toen een inzet van Jan Oosterwijk keeper Van Eisden te machtig bleek (1-1). Ton Rijsdijk West Ham zorgt voor sportieve sensatie De spelers van West Ham vieren de JSs® verrassende zege op zorgde ervoor dat Xerxes opge wekt kon gaan rusten (1-2). Het was helemaal gebeurd met Rohda toen Hazenbroek een kwartier voor het einde de marge tot 1-3 vergrootte. De strafschop die Rohda in de slotminuut kreeg toebedeeld bracht de eindstand op 2-3 (Velderman scoorde). LONDEN/GLASGOW Meer dan honderd mensen zijn zaterdag gewond ge raakt tijdens vechtpartijen die uitbraken na de Schot se bekerfinale Celtic- Glasgow Rangers. Na de pakkende wedstrijd, die door Celtic in de verlenging met 1-0 was gewonnen (doelpunt George McClusky), bestormden duizenden voetbalsupporters het veld, waar ze slaags raakten met elkaar. Politie te paard moest er aan te pas komen om de vechtende massa uiteen te drij ven: toen dat was gelukt, was het Hampden Park inmiddels veranderd in een veld-hospitaal. Tientallen gewonden werd ter plaatse eerste hulp verleend; vijftig mensen moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. Voor sportieve sensatie zorgde de tweede divisie club West Ham United in de Engelse Cupfinale. Het zwaar favoriete Arsenal werd met 1-0 verslagen. De winnende treffer werd al na veertien minu ten gescoord door de Engelse in ternational Trevor Brooking. Be kerhouder Arsenal, dat woens dag aantreedt in de finale van het toernooi om de Europa Cup II (Valencia is daarin de tegenstan der) maakte zaterdag op Wembley een vermoeide indruk. Desondanks werd de Londense buurman West Ham voortdurend onder druk gehouden. Scoren konden de Arsenal-aanvallers echter niet. Daarin slaagde alleen Brooking, waardoor de Cup naar West Ham ging. League Alleen als Arsenal de beker zou hebben gewonnen, had Notting ham Forest nog een kans gehad op een plek in het UEFA Cup toernooi voor volgend seizoen. Nottingham zelf won een compe titie-inhaalwedstrijd van Everton 1-0 door een goal van Andersson in de laatste seconden), en be reikte daardoor de vijfde plaats in de league, maar door de verras sende uitslag van de Cupfinale klasseerde de ploeg zich net niet voor Europees voetbal. Daarvan kan Forest zich nu alleen nog ver zekeren door de Europa Cup I fi nale tegen HSV te Het was weer eens goed "raak" na een voetbalwedstrijd. Politie te paard moest na Celtic-Glasgow Rangers, het duel tussen de katholieke en de protestantse club, de vechtende massa uiteendrijven. Duitsland Met een klinkende triomf op stad genoot 1860 is Bayern München in de race gebleven haar het voetbalkampioenschap van West-Duitsland. De cijfers 6-1 spreken voor zich. 1860 kwam door deze zware nederlaag in ern stige degradatieproblemen. In het uitverkochte Olympisch sta dion in München nam Bayern al in de zesde minuut de leiding door Janzon. Twaalf minuten zag uitblinker Breitner een straf schop gestopt door doelman Zander, maar hij kreeg de bal op nieuw voor zijn voeten en scoor de toch: 2-0. Na ruim een half uur was 1860 al definitief verslagen door doelpunten van Nieder- mayer (22e minuut) en Rum- menigge (33e). Met een schot van 35 meter afstand maakte Grün- ther voor vor rust nog 4-1 van. Na rust bleef het bij twee treffers: van Rummenigge (58e) en Breit ner 77e). De finale van het toernooi om de Westduitse voetbalbeker gaat tussen Fortuna Düsselforf en FC Köln. Fortuna Düsseldorf ver sloeg Borussia Dortmund met 3-1 en stapte voor de derde ach tereenvolgende keer de eind strijd binnen. FC Köln bereikte de finale voor de achtste keer in het bestaan door in Gelsenkir- Oost-Duitsland Door een overwinning met 1-0 op Dynamo Dresden is Dynamo Oost-Berlijn zaterdag opnieuw voetbalkampioen van Oost- Duitsland geworden. Net als in Nederland viel de beslissing pas op de laatste speeldag van de competitie. België Op de laatste dag van de Belgische competitie is slechts één beslis sing gevallen: Anderlecht is de vierde Belgische vertegenwoor diger in het UEFA-Cup toernooi geworden. De andere zaken wa ren al beslist. Club Brugge vierde het kampioensfeest met een overtuigende zege van 5-1 op Antwerp. Courant (2x), Vander Eyken, Ceulemans en Meeuws waren de schutters bij het feest dat in het teken stond van het af scheid van Raoul Lambert en Francois van der Eist. Eerstge noemde stopt, de tweede gaat op avontuur bij de New York Cos- mos. Guy Thijs kan wel op Van der Eist rekenen voor de eind ronde van het Europees landen- kampioenschap in Italië. ZEIST (GPD) - De spelers die deelnemen aan het toernooi om het Europees kampioen schap voetbal in Italië kun nen rekenen op een bedrag van 500.000 gulden. Het be drag, dat in zijn geheel aan de spelers ten goede komt, is door vijf sponsors beschik baar gesteld. Eric Vilé, voor zitter van het sectiebestuur betaald voetbal, heeft dat za terdag tijdens de algemene vergadering bekendge maakt. Het is overigens de laatste keer dat de sponsorpot in zijn ge heel aan de spelers wordt uit gekeerd. „Het is een gewoon te geworden, waarmee wij niet ogenblikkelijk wilden af rekenen", aldus Vilé. „Maar in het vervolg zal de KNVB ook een deel van dat geld op eisen. Het is immers de voet balbond, die ervoor zorgt dat die sponsorpot gevuld wordt". Bordreclame De KNVB heeft een contract gesloten met een firma, die het exclusieve recht krijgt reclameborden te plaatsen in stadions waar het Nederlands elftal speelt. Dat zal voor het eerst het geval zijn op 11 ok tober in het stadion van PSV. Oranje speelt dan een vriend schappelijke wedstrijd tegen West-Duitsland. Vilé: „Die firma heeft het exclusieve reclamerecht. Dat wil zeggen, dat er geen andere borden in het stadion mogen staan". Dat is de reden waarom de wed strijd niet in het Olympisch stadion in Amsterdam of in het Feyenoordstadion in Rot terdam wordt gespeeld. „De directies van die stadions hadden reeds reclamecon tracten afgesloten. Boven dien zijn die stadions ons veel te duur. Als er in die situatie geen verandering komt, dan zal het Nederlands elftal niet meer in Amsterdam of Rot terdam spelen", aldus Vilé. Meulemans Het amateurvoetbal heeft Jo van Marle officieel kandidaat gesteld voor de opvolging van Wim Meuleman als bonds voorzitter. Het betaald voet bal heeft voor die functie Sparta-voorzitter Cor van Rijn benaderd. Van Rijn neemt'binnenkort een defini tieve beslissing, waarna zijn kandidatuur gesteld zal wor den.- Wim Meuleman treedt in december van dit jaar als voorzitter af. Dan zal de bondsvergadering, die 30 af gevaardigden uit het betaald voetbal en 30 uit het amateur voetbal telt, moeten kiezen tussen Van Marie en Van Rijn. Wim Meuleman is door de KNVB kandidaat gesteld voor een functie in het be stuur van de FIFA, de we reldvoetbalbond. Jaap van Praag is voorgedragen als kandidaat-bestuurslid van de UEFA, de Europese voetbal bond. Daarover wordt op 22 juni een beslissing genomen. Eric Vilé is kandidaat voor het bestuur van de NSF, waarin hij dinsdag vermoe delijk wordt gekozen. Jo Wit- teveen, lid van het sectiebe stuur betaald voetbal namens de trainers, is kandidaat-lid van het Nationaal Sport Overleg. Nieuwsgaring De KNVB heeft de rechtbank verzocht een uitspraak te doen over de vraag of de NOS terecht een beroep doet op de vrije nieuwsgaring bij het uit zenden van radioflitsen van wedstrijden in het betaald voetbal. De KNVB wil daar voor een financiële vergoe ding van de NOS ontvangen. De voetbalbond ontvangt nu alleen een vergoeding voor het uitzenden van televi- sieflitsen. Structuur Het sectiebestuur van het be taald voetbal heefteen commis sie in het leven geroepen, die de structuur van de competitie moet gaan onderzoeken. Voor de FBO hebben zitting Thijs Jansen (Amsterdam), Ben van Gelder (PSV), Hans Coerver (Roda JC). Van de VVCS heeft Karei Jansen plaatsgenomen en de trainers worden vertegen woordigd door Bert Jacobs. De commissie staat onder voorzit terschap van Herman Chou- four, lid van het sectie-bestuur.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14