Ereronde Aj ax k >opt 1 ui O 3 vlucht "Met geld breng ik Haarlem terug I Scorebord PREMIE VAN 7500 GULDEN Niet meer dan terecht dat NEC t heeft gered Vitesse: "Bang voor de eerste divisie Kampioen (bii gebrek aan beter) in Kuip bekogeld met stenen KROL IN WINTER MOGELIJK WEER AJACIED MAANDAG 12 MEI 1980 PAGINA 13 SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT ROTTERDAM (GPD) - De spe lers van Ajax hebben ieder 7500 gulden overgehouden aan het kampioenschap dat gisteren in Rotterdam toerd behaald. Dat bedrag was aan het begin van de competitie al met de spelersgroep overeen gekomen. Zo staat ook al vast dat de spe lers kunnen rekenen op een premie van 5000 gulden wan neer zij zaterdagavond de KNVB-beker weten te winnen. Ook voor de spelers van tegen stander Feyenoord ligt een bedrag van 5000 gulden te wachten bij bekerwinst. Ajax wacht ook na de bekerfi nale nog een vrij uitvoerig programma. De ploeg neemt van dinsdag 20 tot en met donderdag 22 mei deel aan een toernooi in Parijs met Pa ris Saint-Germain, Benfica en Standard Luik. Zaterdag 24 mei vliegt het gezel schap vervolgens naar Egypte voor het spelen van twee vriendschappelijke wedstrij den. Aan beide evenementen zullen alle voor het Nederlands elftal geselecteerde Ajacieden deel nemen, met uitzondering van Krol. De record-international vertrekt zondag al naar Ca nada, waar hij volgende week woensdag zijn eerste wed strijd speelt. De internationals ontbreken wanneer Ajax op 7-en 8 juni in Kopenhagen zal uitkomen tegen de oude club van Frank Arnesen, het Deense Fremad. EREDIVISIE Willem II-Roda JC 4-2; Twente-Feye- noord 1-0; PEC Zwolle-FC Utrecht 2-2; NEC-AZ67 1-0; PSV-Haarlem 5-0; MW-Vitesse 2-2; FC Den Haag-GA Eagles 2-4; Sparta-NAC 1-1; Excelsior- Ajax 2-2. AZ'67 34 20 PSV 34 18 Feyenoord 34 15 Utrecht 34 14 Twente Roda JC Willem II Excelsior Den Haag MW 34 16 34 14 34 11 34 10 34 11 34 10 6 6 50 77-41 7 7 47 77-36 8 8 44 66-37 13 6 43 58-36 11 9 39 49-35 7 11 39 49-41 8 12 36 51-49 12 11 34 43-63 11 13 31 56-60 9 14 31 38-43 11 13 31 46-53 17 27 45-55 9 16 27 36-47 5 18 27 33-50 7 17 27 35-59 13 15 25 35-59 ROTTERDAM (GPD) - Nadat Ajax zich had verzekerd van zijn 19de landstitel merkte trainer Leo Beenhakker op dat het matige optreden van zijn ploeg de afgelopen we ken vooral is veroorzaakt door een grote dosis angst: „De spelers waren bang overal naast te grijpen. Die angst werd alleen maar gro ter nadat ze waren uitge schakeld door Nottingham Forest in het Europa-Cup toernooi Wij hadden immers op een finaleplaats gere kend. Jongens als Arnesen, Schoenaker, en ga zo maar door, zijn mede door die te leurstelling ver teruggeval len. Een van de weinige, zo niet de enige, die zichzelf is gebleven is Ruud Krol". Beenhakker denkt er dan ook over zijn vertrekkende aan voerder in de wintermaan den, wanneer in de Ameri kaanse voetbalcompetitie niet wordt gespeeld, tijde lijk terug te halen. „Ik heb er over gedacht maar nog niet over gesproken". Krol, die bij de Vancouver White Caps gaat spelen, is wel bereid tijdelijk weer in het Ajax-shirt te gaan spe len. „Van half oktober tot eind januari ben ik vrij. Dan zijn er ook geen vriend schappelijke wedstrijden. In principe wil ik dan wel in Ajax spelen; als mijn nieuwe club het natuurlijk eens kan worden over het huurbe drag. Ik vraag me echter af of het voor Ajax een goede zaak zou zijn als het mij weer zou terughalen. De nood moet dan wel erg groot zijn. Als ik word teruggehaald, is van opbouw immers geen sprake meer". Over het behalen van de titel merkte Krol op: „Het is de zesde keer dat ik dit nu meemaak. Maar het is nog nooit zo moeizaam gegaan. Het zegt bovendien genoeg over de kwaliteit in de ere divisie dat wij met zo weinig punten kampioen zijn ge worden". Frank Arnesen (gehuld in Excelsior-shirt) vlucht de Kuip uit met de bloemen in de hand. EINDHOVEN - Haarlem moet voor de derde keer in de acht jaren dat het onder Barry Hughes speelt, de weg terug naar de eerste divisie maken. Twee keer wist de Welshman de ploeg na een jaar terug te brengen in het voetbal walhalla, maar wat er nu staat te gebeuren is niet helemaal duidelijk. "Ik heb nog een contract voor één jaar. Het bestuur en ik willen vast nog wel eens praten. Wat het wordt, weet ik niet, maar ik zou toch verdraaid graag Haarlem weer naar de eredivisie terug willen brengen. Dat zal alleen lukken als we een goede spits kunnen aantrekken. Daar moet geld voor komen. Met wat ik dit seizoen kreeg te investeren, kun je een coach niet opschepen. Ik kreeg een ton, waarvoor Kramer, Hendriks en Kleton gekocht werden. Het kwam er niet uit wat wij van hen hadden verwacht. Het liep soms uit op een onder ling oorlogje. Als het zo nu weer zou moeten dan pak ik toch maar liever mijn koffers. Ik moet het doen met een budget, dat PSV voor één speler uitgeeft. De Haarlemse gemeenschap moet over de brug komen en en masse achter de ploeg gaan staan. Ere divisie spelen met een gemiddel de van 4500 toeschouwers is een onbegonnen zaak. Daar ligt voor een groot deel de schuld van onze degradatie". NIJMEGEN - De kleine kans, die AZ'67 nog had om kampioen van Nederland te worden, heeft de ploeg niet kunnen benutten. Hoewel de formatie uit Alkmaar op een gegeven moment (Ajax stond toen met 2-0 achter tegen Excelsior) de mogelijkheden in eigen hand had om de landstitel te kunnen veroveren, voelde NEC er weinig voor aan die wen sen tegemoet te komen. Met een slimme lob verpulverde Jan Lohman de sluimerende kam pioensillusies van de Alkmaar- ders. "We hebben de slag op het midden veld verloren", erkende AZ-trai- ner Georg Kessler. En inderdaad, al vanaf het begin dicteerde de thuisclub het spel. De Nijmeegse formatie stopte aan zienlijk meer inzet in het spel dan de Alkmaarse ploeg, die zich zelfs niet liet inspireren door de aan vankelijk opzienbarende ont wikkelingen in het Feyenoord- stadion. Aanvallend brachten de voetbal lers van de dure Alkmaarse stich ting er al helemaal niets van te recht, nu Kees Kist zich geen moment van voorstopper Dries Visser wist los te maken en de vleugelspitsen Welzl en Tol al evenmin aan de dekking van Toon Willemse en Sije Visser konden ontsnappen. NEC kreeg zodoende alle gelegen heid om een geslaagde strijd met het degradatiespook aan te bin den. Na een half uur bracht Guus Hiddink met een splijtende diep tepass de Alkmaarse defensie in verlegenheid. Hij bereikte de van Lokeren afkomstige huurling Jan Lohman, die met een uitge kookt lobje Eddy Treytel kans loos maakte: 1-0. Ook in het tweede bedrijf ontbrak bij AZ het noodzakelijke raffi nement om NEC alsnog in de problemen te helpen. De nood greep, die Kessler toepaste door de naar Beerschot vertrekkende Schouwenaar in te brengen voor Tol sneed al evenmin hout, zodat de Nijmeegse club weinig kreeg te duchten. Goed, NEC-doelman Schellekens moest eenmaal de handen uit de mouwen steken, toen Spelbos gevaarlijk doorkwam, maar voor de rest was er voor NEC geen vuiltje aan de lucht. Zei NEC-trainer Leen Looyen na afloop: "De jongens hebben hard voor het behoud gewerkt. Daar om is het niet meer dan terecht dat wij ons hebben gehandhaafd. En dat had enkele maanden gele den zelfs een gedeelte van het be stuur niet voor mogelijk gehou den. Want die mensen hadden zich al met een plaats in de eerste divisie verzoend". ROTTERDAM (GPD) - Ajax is landskampioen geworden bij gebrek aan beter. De Amsterdammers zijn dit seizoen niet zozeer de sterkste gebleken als wel de minst zwakke, hetgeen onder meer kan worden aangetoond aan de hand van het totaal, waarmee gisteren in Rotterdam werd geëindigd. Sinds 1962 (Feyenoord) was het niet meer voorgekomen dat een ploeg in 34 wedstrijden aan vijftig punten genoeg had om zich titelhouder te mogen noemen. Dat was de reactie van Hughes na de wedstrijd tegen PSV, die in Eindhoven met 5-0 werd verlo ren. En dan kan niet eens worden gezegd dat de Eindhovenaren alles uit de koker hebben ge haald. "Koppie erbij, wat doel punten maken en verder met de ze temperatuur de zaak achter dicht houden", zo karakteriseer de Huub Stevens deze wedstrijd. Door dat spel kon Haarlem dikwijls toch tot de zestien meter-lijn aar dig opdringen, maar dan hield het op. Voor rust moest Van Be- veren enkele malen op verre ko gels alert reageren. In de tweede helft stond Van der Meulen onder de lat. Van Beveren had last van een liesblessure. Ook Van der Meulen maakte geen fout bij dat afstandswerk. Geprezen moet toch worden de Haarlem-aanvoerder Piet Huyg, de man die in dit duel de activi- teitsprijs toekwam. En doelman Erwin Metgod verdient de nodige schouderklopjes al werd hij vijf maal gepasseerd. Hij alleen stond een hogere PSV-score in de weg. Het was genoeg volgens interim trainer Jan Reker, die PSV uit een asgrauwe ellende haalde en uit de laatste tien wedstrijden ne gentien punten boekte. Maar wat volgend jaar? Het is nog niet zeker of Jan van Be- veren weggaat. "Dat hangt toch van meerdere factoren af', zei hij gisteren. Harry Lubse kreeg een ovationeel afscheid toen zijn clubmakkers hem tien minuten voor tijd op de schouders namen. Het was na twaalf jaar zijn laatste PSV-wedstrijd. Ton Smits zal waarschijnlijk naar NAC terug keren. Wat er voor in de plaats komt is nog achter een gordijn van nevelen verborgen. PSV-manager Van Gelder, die 30 mei na bijna vijftig PSV-jaren af scheid neemt, vindt dat Libregts en Ploegsma dat straks voor hun rekening moeten nemen. Maar intussen is PSV, dat naar de grauwe middelmoot was afge zakt, toch weer geklommen naar de derde plaats op de ranglijst en dat verzekert vast wel weer zo'n 16.000 vaste terreinkaarthouders in het nieuwe seizoen. Omdat „concurrent" AZ'67 in Nij megen opnieuw verloor had Ajax zich zelfs nog een nederlaag op de slotdag kunnen permitteren. De ploeg van Leo Beenhakker heeft daartoe in samenwerking met Excelsior een serieuze poging ondernomen. Ajax keek al na 20 minuten tegen een achterstand van 2-0 aan en leek na mislukte optredens tegen Feyenoord (4-0) en Sparta (1-0) voor de derde maal dit seizoen met verlies uit Rotterdam te moe ten vertrekken. Uiteindelijk hield het team toch enigzins de eer aan zichzelf, door naar een gelijkspel van 2-2 af te wikkelen. Maar overtuigend kon het alle maal niet worden genoemd. Stenen De spelers moeten zich dat na af loop van de in het Feyenoord- stadion afgewerkte ontmoeting terdege hebben gerealiseerd. Slechts een deel van hen werkte mee aan een door doelman Piet Schrijvers georganiseerde „ere- ronde", die niet verder kwam dan de tribune waarop het leeuwe- deel van de eigen supporters was samengeschoold. De tocht naar de kleedkamers liep vervolgens zelfs uit op een vlucht, omdat een andere partij voetbalfans met zit kussens en stenen begon te gooi en. Niet zozeer die agressie, als wel het besef dat het kampioen schap was verdiend bij de gratie van de overige deelnemers aan de competitie zorgde ervoor dat de Ajacieden na afloop nauwelijks in feeststemming waren. Beenhakker sprak van voldoening en bepaald niet van uitbundige vreugde. Voor iedereen moet het duidelijk zijn geweest dat deze hoofdprijs niet in Amsterdam te recht zou zijn gekomen als de concurrentie de beschikking had gehad over kwaliteit. Het feit dat Ajax maar een helft van het sei zoen goed hoefde te voetballen om de titel binnen te halen zegt genoeg over de aftakeling van het Nederlandse voetbal. Na dat half jaar konden in eerste instantie nog met enige goede wil worden geconstateerd dat Ajax zijn vormverlies dankzij zijn meer waarde aan talent aardig wist te camoufleren. Toen de ploeg echter werd gecon fronteerd met schorsingen (Schoenaker) en blessures (Ling, Jensen, etc.) werd de zwakte door tot dan toe vrij bescheiden forma ties als die van MW genadeloos blootgelegd. Aanvankelijk kon het gemis van een specifieke cen trumspits nog worden opgevan gen door de middenvelders. De roofbouw die daardoor op hen werd gepleegd wreekte zich ten slotte nadrukkelijk en is onder meer tot uitdrukking gebracht in de laatste negen wedstrijden waarin tien punten werden ver speeld. Een dergelijke moeizame finish had wellicht vermeden kunnen worden als aan de wen sen van Beenhakker rond de jaarwisseling was voldaan. achterstand door goals van Arne sen en Wijnberg binnen acht mi nuten werd weggewerkt waar door toch nog even de indruk werd gewekt dat er een kampioen aan het werk was. Vermoeid Hoe moeizaam het op de laatste dag echter ging besefte meer dan wie ook Leo Beenhakker „Toen we met 2-0 achter stonden had ik het liefst ergens anders gezeten. Ik zag het somber in. Gelukkig zijn die jongens toen gaan versnellen en hebben ze de zaken snel recht getrokken. In de tweede helft hoefden wij niet meer zonodig, ook al zat Excelsior toen stuk". Die vermoeidheid bleek onder meer toen Van der Munnik de bal bijna in eigen doel werkte en Ling en Schoenaker respectieve lijk op lat en paal schoten. Daar stond evenwel tegenover dat Kraay alleen voor Schrijvers mis te waardoor een unieke apotheo se (kampioen worden ondanks een nederlaag) achterwege bleef. G.A. Eagles 34 12 6 16 30 51-52 Sparta 34 10 PEC Zwolle 34 9 NEC 34 11 NAC 34 10 Vitesse 34 6 Haarlem 34 7 10 17 24 38-67 Ajax kampioen, Vitesse en Haarlem EERSTE DIVISIE Volendam-Heracles 4-2; Groningen- DS'79 4-2; Wageningen-Fortuna S 2—2; Telstar-VW 2-1; Heerenv.-Vlaardln- gen 1-0; SW-Den Bosch 2-1; Amers- foort-Eindhoven 4-1; Amsterd.-Helm. Sp. 4-2; Graafschap-Cambuur 2-2. 7 4 53 70-18 4 7 50 75-29 12 4 48 62-36 6 8 46 57-33 6 12 40 39-30 3 13 39 61-41 10 11 38 66-50 9 11 37 61-51 10 11 36 56-41 7 13 35 49-45 9 12 35 39-45 7 14 33 52-65 10 14 30 45-52 7 16 29 41-56 6 19 24 43-74 8 19 22 49-83 8 20 20 33-60 8 20 20 39-68 5 25 13 33-93 Groningen 34 23 Volendam 34 23 Wagen. 34 18 Den Bosch 34 20 Graafsch 35 17 Cambuur DS'79 Amsterd Fortuna S Heracles Heerenv VW Telstar Eindhoven 34 11 Helmond Sp 34 SW 34 VL'dingen 34 Veendam 34 Amersfoort 34 34 18 35 14 34 14 34 13 34 14 34 13 34 13 34 10 Stand vierde periode: 1. Wageningen 9 6 2. FC Gron. 8 6 3. Heracles 9 6 15 13- 9 13 17- 7 13 21-14 1. Kist (AZ'67)28 2. Petursson (Feyenoord) 23 3. Schapendonk (MW)17 4/5. Vermeulen en Nanninga (beiden Roda) 16 Versterking Dat versterking zeker nu hard no dig is, is in de slotronden van de competitie duidelijk aangetoond. Het duel tegen Excelsior paste wat Ajax betreft aardig in dat beeld. Hadden de Rotterdam mers over een schutter van for maat beschikt, dan zouden zij in de openingsfase niet met 2-0, maar met 4-0 hebben voorge staan. Verkeerde terugspeelbal len van Arnesen en Krol waren echter niet besteed aan Cor Pot, die wel in de dertiende minuut de winnende voortzetting wist te vinden na voorbereidend werk van Nijssen. Pas toen voorstopper Van Dord de bal in de 19e minuut koppend in eigen doel had gewerkt, achtte Ajax de tijd gekomen om zich wat serieuzer met de wedstrijd te be moeien. Het gevolg was dat de MAASTRICHT (GPD) - In het stadion waar vier jaar geleden MW zelf degradeerde, beleefde nu Vitesse dat dramatische moment. Het eindre sultaat (2-2) in het Geusseltstadion betekende voor de Arnhemse ploeg het einde van drie jaar eredivisie. Na afloop de bekende taferelen van een ploeg die strijdend ten onder ging. Vitesse-trainer Henk Wullems schudde steeds opnieuw met zijn hoofd. "Toen op het scorebord de gelijkmaker van NAC tegen Sparta ver scheen, zag ik de spelers verschrikt en verslagen opkijken. Op dat mo ment viel het doek voor mij en voor Vitesse". „Ik weet niet wat de spelers doen, maar volgend jaar zal ik mijn schouders weer onder een nieuw karwei zetten. Weetje welk moment me nu voor de geest komt? De dag dat Vitesse promoveerde, een paar jaar geleden. Op de schouders van de spelers verliet ik het veld. Nu ben ik met diezelfde jongens verzopen. Een wereld stort op zo'n dag ineen. Het resultaat van vele jaren hard werken stelt opeens niets meer voor". Wullems was duidelijk knock-out, de spelers maakten niet die indruk. Spits Hans Bleyenberg, die twee goals scoorde, zei het als volgt: ,,We hadden tegen elkaar gezegd: als het dan toch moet gebeuren, zullen we strijdend ten onder gaan. Ik geloof dat we die belofte hebben gehouden, al schiet je er geen donder mee op". MW was niet van plan om de Arnhemmers ook maar iets cadeau te doen. Het feit dat de ploeg van Leo Steegman een uur lang met slechts tien man kon spelen (Van Staveren, Roosen en Quaden vielen geblesseerd uit in de beginfase) werd gecompenseerd met een enorme inzet, met name na rust. Wullems over het spel van de tegenstander „Mijn petje af voor die tien man van MW. Die knapen hebben alles gegeven". De strohalm waaraan Vitesse zich vooraf vastklampte was zelf winnen. Die opzet werd al vlug verstoord toen Cees Schapendonk na een kwar tier voetbal de stand op 1-0 bracht voor de Maastrichtenaren. Het bete kende slechts een tijdelijke streep door de rekening van Vitesse, want nog voor het rustsignaal klonk zorgde Hans Bleyenberg aan de andere kant voor twee prima doelpunten, respectievelijk met een kopbal en een laag schot in de hoek: 1-2. „Ik heb op dat moment nog gedacht aan eredivisiebehoud", zei Wullems later. „Niet meer na die goal van NAC tegen Sparta. Toen knapte er iets binnen de groep". MW maakte handig gebruik van die mentale tik bij de Arnhemmers. Marcel Adam zorgde voor de gelijkmaker na knap voorbereidend werk van Bert van Marwijk en Cees Schapendonk. Ook in de slotfase kreeg Vitesse nog mogelijkheden om de volle buit in Maastricht binnen te halen, maar met de stand bij Sparta in het achterhoofd miste elke actie overtuiging. Henk Wullems en voorzitter Van Amerongen begonnen meteen al met het opmaken van de schade. Wullems: „De groep bij elkaar houden is nu het belangrijkste. Ik geloof dat we daarin /uilen slagen". Van Amerongen was realistischer „Mulderij heeft in zijn contract staan dat hij mag vertrekken bij degradatie en Wimke Meyers wil per se in de eredivisie blijven spelen. (Hij heeft contact met Roda JC) Dat wordt dus een moeilijke zaak." Berustend luisterde de Vitesse-coach naar de uitspraken van zijn praeses. Om er toch eerlijk aan toe te voegen „Ik zie erg op tegen de eerste divisie, zeker op een dag als vandaag. Ik ben in mijn loopbaan nog nooit met een ploeg gedegradeerd. Dit is de eerste keer. Ik besef nu pas wat zoiets voor een trainer en zijn spelers betekent". Vitesse-spits Hans Bleyenberg liep na de wedstrijd nog tegen een gele kaart aan. Op weg naar de kleedkamer maakte hij arbiter Jan Keizer uit voor „lafaard" en die opmerking bestrafte de Volendamse scheidsrech ter met geel.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13