Prijzen opnieuw sterk gestegen herschi/drinks Wélke illegale gastarbeiders mogen hier blijven: TV-beelden zelf zijn geen bewijs Inflatie gaat naar acht procent Verlies Philips in Nederland IN HONGERSTAKING TUSSEN DE ORANGISTEN Zeven miljoen voor politie-bescherming Makjedt^HaMMit...Mel kmclu!— ZATERDAG 10 MEI 1980 DEN HAAG (GPD) - De prijzen dreigen dit jaar met zo'n acht procent te zullen stijgen. Dit is de verwachting na de onverwacht sterke stijging van de prijsindex in de afgelopen maand. In de eerste drie maanden van dit jaar zijn de prijzen met maar liefst 3,5 procent omhoog gegaan. Cijfers, die gisteren ministerie van economische zaken vrijdag be kendmaakte, tonen aan dat de prijzen op dit moment 6,4 procent hoger liggen dan een jaar gele den. Tussen half maart en half april zijn de prijzen alleen al met 1,1 procent gestegen, waarmee het inflatieritme op 4,7 procent uitkwam. Het doorzetten van de inflatie leid de inmiddels tot schrikreacties bij de vakbeweging. Zowel FNV als CNV eisten onmiddellijk dat het kabinet de belofte zou waar maken, dat de koopkracht van de mensen met de laagste inkomens er ondanks de toegenomen infla tie niet op achteruit zou gaan. Niet best Ook premier Van Agt noemde de ontwikkeling van de prijzen „niet best". Hij verklaarde desge vraagd op zijn wekelijkse pers conferentie dat het kabinetsbe leid erop gericht was onder de Duitse inflatiecijfers te blijven. De laatste prijsstijgingen bren gen de inflatie in Nederland ech ter opnieuw boven het vergelijk bare Duitse cijfer. Volgens Van Agt zijn er echter nauwelijks mogelijkheden de prijzen strenger aan banden te leggen. „De prijsmaatregel kan haast niet strikter, hij loopt nu al evenwijdig aan de loonmaatre gel. De prijsbeschikking kan haast niet sterker," zei Van Agt, „zonder de rendementen van de bedrijven aan te tasten. Anders verdienen ze helemaal niets meer". De cijfers van het CBS tonen aan dat van half maart tot half april de prijsindex steeg van 131,4 tot 132,9 punten. Vooral kleding en de tarieven voor de gezondheids zorg droegen (elk met 0,3 pro cent) tot de stijging bij. Benzine, vakanties en schoenen stegen elk met 0,1 procent. Andere prijsstijgingen deden zich voor bij eieren, meubelen, wo ningtextiel, vloerbedekking, vers fruit, bloemen en kamerplanten. Er waren nauwelijks produkien of diensten die in prijs daalden. EINDHOVEN (GPD) - Philips lijdt in Nederland een verlies. In het eerste kwartaal van dit jaar daal de het bedrijfsresultaat van het concern in ons land zodanig dat een verlies ontstond, zo wordt in het perscomminiqué met de kwartaalcijfers meegedeeld. In een nadere toelichting bevestig de het lid van de raad van be stuur, R. C. Spinosa Cattela, dat het verlies zo'n 30 miljoen gulden bedraagt. De omzet van Philips in Nederland bleef in het eerste kwartaal op het niveau van de eerste drie maan den van 1979, toen het door het slechte weer in heel Europa ge drukt werd. De oorzaak van de stagnerende omzet en het negatieve bedrijfs resultaat in ons land is het gevolg van de economische situatie hier. De groei van de afzet van duur zame consumptiegoederen blijft achter bij de totale bestedingen. Vorig jaar stegen de prijzen met slechts 4,5 procent. Hoewel dit jaar gerekend werd met een prijs stijging van tussen 6 en 6,5 pro cent, verwachten sommigen dat de inflatie dit jaar op bijna 8 pro cent zal uitkomen. Vakbeweging FNV-vice-voorzitter Wim Spit vreest dat bij doorzetting van de huidige trend mensen met een modaal inkomen (f 34.000) er uit eindelijk twee tientjes in de maand netto op achteruit zullen gaan. Spit gelooft dat „modaal" in totaal 2 procent zal moeten in leveren. Dit ondanks de verwach ting van het kabinet (geuit bij het debat van 13 maart) dat er slechts 0,5 tot 1 procent ingeleverd zou moeten worden. De vakbondsleider wijst er ook op dat de inflatiecijfers nu al 0,7 pro cent hoger zijn dan de bereke ningen van het Centraal Planbu reau van een halfjaar geledén. Dit bewijst volgens hem dat de FNV- berekeningen uit die periode veel realistischer waren. Deze cijfers komen vrijwel overeen met de huidige, officiële cijfers. „Dat constateren we echter zonder vreugde," zei hij. Net als de FNV vreest ook het CNV dat door de inflatie de koop kracht voor de laagste inkomens op de tocht komt te staan. CNV- loondeskundige Terpstra eiste dan ook dat het kabinet de hier voor gegeven belofte volledig nakomt. Terpstra gelooft dat alleen door belastingmaatregelen de extra prijsstijgingen gecompenseerd kunnen worden. Indertijd legde het CNV zich alleen onder protest neer bij de loonmaatregel, en vol gens Terpstra zal de verbonds raad maandag overleggen over de te nemen actie. Aardgas Aan de prijsverhogingen zal echter voorlopig geen eind komen. Juist gisteren lieten de samenwerken de gasbedrijven weten dat eind van het jaar de aardgasprijs dras tisch omhoog zal gaan. Weliswaar wezen zij een hier en daar gesug gereerde verhoging met 17 cent per kubieke meter van de hand, maar een verhoging met acht cent zit er volgens hen zeker Deze nieuwe verhoging komt dan bovenop de stijging van de prijs voor het aardgas, die nog voor 1 juli in het vat zit. Deze bedraagt ongeveer vier cent per kubieke meter. Het kleinverbruikerstarief zal als gevolg van deze nieuwe prijsstijgingen op 1 januari op zo'n veertig cent komen. Inclu sief BTW wordt de prijs voor ge zinnen dan ruim 47 cent. Beatrix bij Oranje verenigingen ZWOLLE (GPD) - Orangisten uit heel het land, verenigd in de Federatie van Oranjever enigingen in Nederland, heb ben gisteren moeiteloos hun nieuwe koningin in de armen gesloten. Dat gebeurde bijna letterlijk op het jaarlijkse congres van de federatie in Zwolle, want koningin Bea trix deed er daar alles aan om de bewering, dat zij het liefst met het volk zou verkeren, waar te maken. Ruim een half uur sprak zij met afgevaar digden van Oranjeverenigin gen van Den Helder tot Hoensbroek, en met een glaasje in de hand ging ze van de een naar de ander, er werd gelachen en gescherst. Het staat nu al vast dat er anno 1980 niet meer voor een ko ningin wordt gebogen, maar dat er voortaan met de vorstin kan worden gebabbeld. „Zo mogelijk is het onwankel baar vertrouwen in de consti tutionele monarchie nog ver sterkt", sprak federatievoor zitter mr. I. W. Opstelten (in het dagelijks leven burge- Minister Wiegel (binnen landse zaken) in gesprek met koningin Beatrix. Voorzitter Opstelten van de Federatie van Oranjeverenigingen en prins Claus luisteren toe. meester van Doorn) als de mening van de Oranje-klan ten uit. Hij liet erop volgen, dat de federatie met grote af keer kennis had genomen van „de onverklaarbare uiting van gevoelens van onver draagzaamheid", zoals de on geregeldheden van 30 april in Oranje-kringen voortaan be kend zullen staan. Met het intreden van een nieuw tijdperk is het bestaansrecht van de Oranjeverenigingen allerminst aangetast. „De wa re reden van het bestaan van Oranjeverenigingen is im mers gelegen in de hechte band van het Huis van Oranje met het Nederlandse volk", zo beleed mr. Opstelten zijn monarchistisch geloof. Zoals de bestuurders van de Oranjeverenigingen hun aanhankelijkheid betuigden, zo poetste ook minister Wie gel de glans van de konings kroon op. „Ook al wordt straks de grondwet bij de tijd gebracht, toch zal de koning blijven om de continuïteit in de regering te waarborgen", zo verzekerde de vice-pre- mier de congresgangers. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft zeven miljoen beschikbaar gesteld voor de verbetering van de uitrusting van de mobiele eenheden. Het geld is bestemd voor een verbetering van de be schermende kledij van de leden van de ME's en hun voertuigen. Daarnaast is een miljoen be schikbaar gesteld voor een we tenschappelijk onderzoek naai de achtergronden van de rellen op 30 april. kledij vooral betrekking zal heb ben op de meest bedreigde li chaamsdelen: het gezicht, de kaak en de keel van de agenten. Op deze plaatsen ontstonden bij de rellen van de afgelopen Ko ninginnedag ook de meeste ver wondingen. Ook de voertuigen van de eenhe den zullen verbeterd worden. Gedacht wordt aan een betere bescherming van banden en rui ten, die nogal veel te lijden had den. De bescherming van deze onderdelen bleek niet voldoende te zijn. ADVERTENTIE AMSTERDAM (ANP) - De ongeveer 350 illegale buitenlanders, die in Nederlandse kerken gehuisvest zijn, zijn voor 48 uur in hongerstaking gegaan. Dat gebeurde o.m. in de Mozes en Aaronkerk in Amsterdam (zie foto). Zij eisen stopzetting van de arrestaties door de vreemdelingenpolitie. Ook willen zij regularisatie van alle illegalen die kunnen aantonen voor 1 november 1979 in Nederland gewerkt te hebben. Ook eisen de illegalen verlenging van de termijndie de regering in de overgangsregeling heeft gesteld. Arrestanten van 30 april maandag voor rechter AMSTERDAM (ANP) - Maandag staan voor de Amsterdamse poli tierechter de eerste zestien ver dachten terecht, die tijdens de grote rellen op de inhuldigings dag 30 april in de hoofdstad wer den gearresteerd. Op eén na zijn allen gedetineerd. Hun leeftijd varieert van 18 tot 43 jaar. Tien verdachten zijn Amsterdam mers, de zes anderen komen uit Amstelveen, Tilburg, Groningen, Den Haag, Dordrecht en Leiden. Als getuigen heeft de officier van justitie opgeroepen drie agenten, twee rechercheurs en een parti culier. Mogelijk zullen maandag ook nog drie deze week gearresteerde verdachten terecht staan. Veer tien verdachten is ten laste ge legd de uitvoering van het voor genomen misdrijf één of meer politie-agenten van de mobiele eenheid zwaar lichamelijk letsel toe te brengen en stenen naar hen te hebben gegooid. Bij rechtzaak relschoppers (Door mr. Fred Verbakei) AMSTERDAM - De Amsterdamse politie arresteert nog steeds mensen op verdenking van deelname aan de rellen van 30 april. Ze worden herkend aan de hand van foto's en televisiebeelden. Soms door de recherche zelf, maar ook door krantelezers en tv-kijkers. De vraag is in hoeverre foto's of televisieopnamen van de ongeregeldhe den gelden als bewijs voor het openlijk plegen van geweld Het zal vooral van de verklaring van de „herkende" afliangen. Als hij kan aantonen dat hij op 30 april helemaal niet in Amsterdam was, maar bijvoorbeeld in De Bilt, dan zal de politie hem laten gaan. Bekent hij tijdens het verhoor, dan zijn er voor de bewijsvoering weinig problemen. Moeilijker ligt het als de verdachte zegt dat hij de aangewezen persoon niet is. Getuigen willen zich nogal eens vergissen, zodat de rechter in zo'n geval graag wat aanvullend bewijsmateriaal van de officier van justitie ontvangt, voordat hij de verdachten schuldig verklaart en veroor deelt. Bij een van de gearresteerden - een onderwijzer uit Noord wijk - vond de politie een zwaailicht van een politieauto en zo'n trofee komt natuurlijk goed van pas bij de bewijsvoering. Zijn dergelijke duidelijke bewijs middelen niet aanwezig, dan zal de officier van justitie moeten werken met getuigenverklaringen om de rechter van de schuld van de verdachte te overtuigen. Verenigde krachten Bij de veroordeling wegens openlijke geweldpleging is het niet van belang of de arrestant zelf met stenen heeft gegooid of dat hij dat aan anderen overliet. Het Wetboek van Strafrecht spreekt in artikel 141 over „met verenigde krachten". Het gebeuren in de groep is daarbij van meer belang dan -vat iedereen afzonderlijk deed. Bij het opsporen van relschoppers krijgt de politie blijkbaar spontane medewerking van verontwaardigde kijkers en krantelezers. Ze zou ook een beroep kunnen doen op foto- en tv-journalisten. De onafhankelijke omroepjournalist zal weigeren als verlengstuk van het opsporingsappa raat te fungeren. Bovendien heeft de politie zelf videoapparatuur tot haar beschikking, zodat ze de uitzending had kunnen opnemen, maar dan gaat het om uitgezonden beelden, terwijl het niet-uitgezonden ma teriaal ook best zou kunnen leiden tot arrestaties. Moet ze die mogelijk heid dan maar vergeten? De politie staat niet machteloos. De rechter-commissaris kan de weige rende tv-verslaggevers verplichten tot het afleggen van een getuigenis en tot het beschikbaarstellen van belastend materiaal. Eventueel via gijzeling. Gezien recentelijke rechterlijke uitspraken, o.a. in de zaak-Van der Lek, zal een beroep op verschoningsrecht voor journalisten tever geefs zijn. Ernst Dat het justitie ernst is met de vervolging van de verdachten, volgt niet alleen uit de manier waarop ze bewijsmateriaal verzamelt of krijgt aan geboden. Dat spreekt ook uit de snelle berechting van de verdachten. Snel tenminste in vergelijking met de normale gang van zaken. De op-heterdaad-betrapten konden volgens de wet worden gedagvaard om dezelfde dag nog voor de politierechter te verschijnen. Dat is nu een dag of tien later geworden. De verdediging had daardoor iets meer tijd om zich voor te bereiden. Maar in het algemeen geldt voor snelrecht dat niet zozeer rechten van verdachten centraal staan alswel de afkeuring van de daad. Justitie vindt dat de relschoppers nu moeten boeten, ook om de onrust in het land weg te nemen. De vroegere officier van justitie in Amsterdam, mr. J. J. Abspoel, schreef eens: „De strafrechtspraak is niet in de eerste plaats gericht op de belangen van de delinquenten, maar staat ten dien ste van de gemeenschap". De kranten hebben er deze week al het nodige over geschreven: de regering is dan toch gekomen met een - overigens heel beperk te - "regulariseringsregeling" voor illegale buitenlandse werk nemers. Volgens deze regeling kunnen zij onder bepaalde voor waarden voor een z.g. tewerk stellingsvergunning en vervol gens later voor een verblijfsver gunning in aanmerking komen. Het leek ons belangrijk deze voor waarden in een ingelast artikel in deze rubriek op een rij te zetten. (Het al aangekondigde stuk over samen-wonen en mede-huren wordt volgende week geplaatst). Aan welke voorwaarden moet de illegale buitenlandse werknemer voldoen, wil hij "gelegaliseerd" kunnen worden? 1. Hij moet hier gewerkt hebben minimaal vanaf 1 januari 1978 tot en met 31 oktober 1979. 2. Hij moet in deze periode steeds bij dezelfde werkgever hebben gewerkt. 3. Zijn dienstverband moet in deze periode "onafgebroken" zijn ge weest. 4. De werkgever moet in deze pe riode steeds de verschuldigde loonbelasting en sociale verzeke ringspremies hebben afgedra gen. 5. De werknemer moet nu (nog steeds of weer opnieuw) bij die zelfde werkgever werken. Ook die illegale buitenlanders, die na 31 oktober 1979 ontslagen zijn, maar nu weer in dienst zijn van hun oude baas, kunnen dus in aanmerking komen. Wat de derde voorwaarde betreft, hebben we geprobeerd na te gaan wat het betekent dat de buiten- alnder "onafgebroken" bij de zelfde werkgever moet hebben gewerkt. Veel buitenlanders hebben immers de gewoonte om hun vakantie met toestemming van hun werkgever met een pe riode van onbetaald verlof te verlengen voor een verblijf in hun moederland. Zijn zij in zo'n geval wel steeds "onafgebroken" in dienst gebleven? Helaas heeft het ministerie van sociale zaken ons nog geen duidelijkheid hier over kunnen geven. Hopelijk komt die duidelijkheid begin komende week. Als u meer wilt weten, belt u ons dan (tel. 071 - 143171). Alleen die illegale buitenlandse werknemer die aan de bovenge noemde vijf voorwaarden vol doet, kan gelegaliseerd worden. Welke stappen moeten nu voor le galisering worden gezet? Er moet een aanvraag worden in gediend bij het arbeidsbureau. Dat moet per aangetekende brief gebeuren. Die brief moet uiterlijk op 27 mei 1980 bij de post zijn aangeboden. De volgende stuk ken moeten daarbij worden overgelegd: een volledig ingevuld en door werkgever en werknemer samen ondertekend formulier voor een tewerkstellingsvergunning (het gewone daarvoor bestemde for mulier dat op het arbeidsbureau te verkrijgen is); 2. een verklaring an de werkgever - duidelijk leesbaar door hem ondertekend - waarin deze zon der voorbehoud meedeelt: - dat de werknemer vanaf 1 januari 1978 tot en met 31 oktober 1979 onafgebroken bij hem in dienst is geweest, - dat over deze hele periode loon belasting en sociale verzeke ringspremies zijn afgedragen, - het nummer van inschrijving bij de bedrijfsvereniging, - dat hij bereid is zonodig nadere inlichtingen en bewijsstukken te verschaffen, 3. gewaarmerkte fotocopieén van de officiële loonstaat van de werknemer over 1978 en 1979 en van de verzamelloonstaten van de werkgever over 1978 en 1979. ("Gewaarmerkt" wil zeggen: met stempel en handtekening van de werkgever woorden: "voor eensluidend af schrift"). Waarschuwing Het arbeidsbureau controleert de aanvraag met de begeleidende stukken globaal op hun juistheid. Lijkt de illegale werknemer na dat onderzoek voor een tewerk stellingsvergunning in aanmer king te komen dan wordt ook de vreemdelingenpolitie op de hoogte gesteld. Er bestaat zo een mogelijkheid dat de vergunning bij nader inzien toch niet kan w..r.l.'n a'-V" n i invl.it t<»ch niet aan alle voorwaarden is vol daan), terwijl de vreemdelingen politie dan wel op de hoogte is. Maar aan de andere kant is het belangrijk u niet onnodig te laten afschrikken en te bedenken dat dit een laatste kans kan zijn Win daarom in geval \an twijfel m dk geval eerst Juridisch adi les in. Denkt u daarbij vooral aan de termijn. uiterlijk 27 mei moet al les op de post zijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7