Nieuw spaaridee voor^ jongemensen van'thof NAYO-plan om troepen YS in Europa te vervangen Kreisky en Schmidt: Ontspanning moet" Kritiek op afwezigheid van Carter bij begrafenis Tito Begrafenis van Tito rechtstreeks G'oep Molukkers gevangen in Memre Boekoe-kazerne Ministerie kritiseert Erzeziiiski Luns kondigt aan: Thatcher: „Actie in Londen nuttig voor oplossing Iran" Rellen in Bremen WOENDAG 7 MEI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 DEN rïAAG - Een vrij grote gro$> Zuidmolukse jongeren zou gevangen gehouden woelen in de Memre Boekoe- kizerne in Paramaribo. Vol- geis doorgaans goed inge- licr.e Molukse bronnen gaat hetom 23 jongens, die beho ren tot de zogenaamde 20 mei-^roep. Deze 20.nei-groep is een afsplitshg van <e Rinsampessygroep, een linksjerichte organisatie van Zuidr olukkers die zoekt nair in- ternatonalisering van de Suid- moluke strijd. Daartoe is onder meer ontact gezocht met bevrij- dingsbwegingen als het Retilin, dat een onafhankelijk Oost-Ti- mor nastreeft. De groep zou in zee zijn gegaan met adjudant Ormskerk, die vorige week donderdag werd gedood toen hij met een aantal mede strijders - hun precieze aantal is nog steeds onduidelijk - pogin gen deed via Frans-Guyana Suri name binnen te komen om daar een staatsgreep te plegen. De Nederlandse regering hoopt dat "een volledig herstel van, en te rugkeer naar, de parlementaire democratie in Suriname zo spoe dig mogelijk een feit zal zijn. Te rugkeer naar de parlementaire democratie is niet alleen in het belang van Suriname zelf, maar vormt ook de beste basis om de nauwe samenwerking, die altijd vruchtbaar is geweest voort te zetten". Dit heeft de woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag gisteren ver klaard naar aanleiding van wat hij noemde de berichten over een inval vanuit Frans Guyana. Al deze berichten worden op de "geëigende wijze" nagegaan. In dien de Nederlander Fred Orms kerk, als leider van de groep die Suriname wilde binnenvallen, inderdaad standrechtelijk is be recht en gefusilleerd dan zou, al dus de woordvoerder, "de Ne derlandse regering ten zeerste betreuren dat geen normale rechtsbijstand is verleend en de normale gerechtelijke procedu res niet zijn gevolgd". HILVERSUM (ANP) - De NOS- televisie zendt morgen 8 mei van 12.55 tot ongeveer 15.00 uur via Nederland 2 een rechtstreekse reportage uit van de begrafenis van de Joegoslavische president Ti to. Het Nederlandse com mentaar bij deze Eurovisie uitzending wordt gesproken door Pieter de Vink. Van 18.05 tot 18.40 uur via Neder land 1 wordt een samenvat ting van de reportage uitge zonden. LONDEN (Reuter) - Twee Britse kranten hebben gisteren heftige kritiek geleverd op president Carter omdat hij niet naar Bel grado gaat voor de begrafenis van president Tito. De Times schreef dat het besluit slechts de overtuiging veid kon doen winnen dat de Verenigde Staten worden geleid door een man die niet alleen maar wat aanmoddert, maar die op de een of andere manier de realiteit niet meer ziet. Erop wijzende dat president Brezjnjev van de Sowjet-Unie wél naar Belgrado gaat, verklaar de de Times dat Carter hem een terrein laat domineren waar het evenwicht tussen Oost en West gevoelig is. Het dagblad onderstreepte het be lang van Joegoslavië voor het Westen en schreef' dat Carter op de duidelijkst mogelijke manier en op een bijzonder kritiek ogenblik de indruk had gewekt dat Joegoslavië belangrijker was voor de Russen dan voor hem. De Daily Mail registreerde de zo veelste blunder van het Witte Huis en schreef dat Carter op een van de plechtigste gebeurtenis sen op het wereldtoneel - „in sommige opzichten van groter betekenis dan de Olympische Zomerspelen in Moskou" - toe liet dat hij in de schaduw werd gesteld. Al bij al zullen er voor de begrafenis meer wereldleiders dan ooit bij eenkomen. Dat de Verenigde Staten vertegenwoordigd zullen worden door een delegatie onder leiding van vice-president Mon- dale en niet door Carter, terwijl Hua en Brezjnjev wel komen bleek gisteren ook slecht te wor den begrepen onder de Joegosla- ven. Een Amerikaanse woord voerder in Belgrado reageerde daarop door te zeggen "dat het sturen van de vice-president ze ker niet moet worden gezien als een teken van vermindering van de Amerikaanse belangstelling. Het besluit van de president kwam tot stand na afweging van tal van factoren. Bovendien is er toen mondale in 1977 Tito in Joe goslavië ontmoette een goede verhouding met Tito ontstaan en de vice-president wilde om deze reden zelf de begrafenis bijwo- De Tweede Kamer heeft gisteren aan het begin van de vergadering de zondag overleden Joegoslavi sche president Tito herdacht. WASHINGTON (ftuter) - Ho- g ambtenaren h het Ameri- kanse ministtfie van bui- tolandse zakei hebben pre- sient Carters nationale-vei- liheidsadvisfur Zbigniev ïfeezinski beschuldigd van ht voortijdig bekend maken vn het voornemen van het Mtte Huis volgende week in tienen een Amerikaans-Rus- ssche ontmoeting op hoog r.vtau te houden. Eei eer hoge ambtenaren zei cfet ie onthulling het vooruit- zkhop de ontmoeting tussen kanddaat-minister van bui- teroidse zaken Edmund Mikie en de Sowjetrussi- scl minister van buiten- larse zaken Andrei Gromi- koi gevaar zou kunnen heb- begebracht. Een idere ambtenaar zei dat de tussen woedend waren datet voorstel in de pers was onuld voordat een formeel veDek tot een ontmoeting wagedaan in Moskou. De ktiek geeft nieuw voedsel aai het oude geschil over Brzinski's rol op het terrein vade buitenlandse politiek, mc in het bijzonder waar hele Sowjet-Unie betreft. "Zois maak je niet bekend op eebesloten ontmoeting met velaggevers", verklaarde eeihoge ambtenaar op het misterie. Maai een woordvoerder van Bnzinski sprak tegen dat de iets zou hebben gezegd da de ontmoeting Muskie- Gimiko zou kunnen be- moilijken. Muskie bezoekt vozende week op een reis va vier dagen Brussel en Wien. De oordvoerder gaf wel toe daBrzezinski over de kans op?en ontmoeting Muskie- Gr<iiko had gesproken tot eerrroep mensen die hij vo- rigeveek vrijdag ontving. WASHINGTON (UPI) - NAVO-secretaris-generaal Luns heeft gisteren bekendgemaakt, dat de NAVO plannen gaat opstellen voor het vervangen van Amerikaanse troe pen in Europa in het geval de Verenigde Staten zouden besluiten die troepen naar het gebied van de Perzische Golf te zenden. Saoedi-Arabië steunt de PLO BEIROET/RIAAD (DPA) - Koning Chaled van Saoedi-Arabië heeft de leider van de Palestijnse be vrijdingsorganisatie PLO, Jasser Arafat, "de totale steun van zijn land" toegezegd, "zowel voor de strijd van de Palestijnen als voor de bemiddelingspoging van Ara fat in het conflict tussen Irak en Iran". Dit heeft de Libanese krant As-Safir gisteren gemeld. As-Sa- fir heeft goede contacten met de PLO. Arafat brengt op het ogenblik een officieel bezoek aan Saoedi-Arabië. Koning Chaled ontving de leider van de PLO maandag. In een gesprek met Saoedische ver slaggevers zei Arafat dat Irak tanks heeft betaald voor de PLO. Dit is voor de eerste maal dat de PLO zegt tanks te hebben die geleverd zijn door bondgenoten. Begin dit jaar verklaarde de PLO nog dat de tanks die ze bezat wa ren buitgemaakt op het Israëli sche leger. Dit voor het geval de Sowjets zou den pogen beslag te leggen op de olie uit het gebied van de Perzi sche Golf', zo zei hij op een pers conferentie in Washington na af loop van overleg met functiona rissen van de Amerikaanse mi nisteries van buitenlandse zaken en defensie. Luns zei, dat het punt van de Ame rikaanse plannen voor noodge vallen aan de orde zal komen op de bijeenkomst van de NAYO- raad die volgende week in Brus sel wordt gehouden. "Het verschil tussen de Verenigde Staten en de andere bondgenoten is", zo zei Luns, dat alleen de Ver enigde Staten over de middelen beschikken om militair te reage ren in het gebied van de Perzi sche Golf, zelfs al zou de wer kingssfeer van de NAVO tot dit gebied worden uitgebreid". De Europese landen "worden in staat geacht stand te houden in West-Europa", zo zei hij. Volgens Luns heeft het feit, dat de Amerikaanse operatie in Iran door mankementen aan mate riaal is mislukt, geen betekenis voor het algehele militaire poten tieel van de VS. De Sowjetrussische leider Leonid Brezjnjev tekende gisteren in de Joegoslavische ambassade in Moskou het condoléance-register voor de overleden president Tito. LONDEN (AFP/Reuter) - Premier Thatcher van Engeland heeft gis teren in het Lagerhuis verklaard van mening te zijn dat de wijze waarop de operatie tegen de Iraanse ambassade in Londen is uitgevoerd, gevolgen zal hebben voor de kwestie van de Ameri kaanse gegijzelden in Iran. "We moeten nu nagaan", aldus That cher, "hoe wij deze briljante ope ratie kunnen benutten voor de Amerikaanse gegijzelden". De Britse minister van buitenland se zaken. Lord Carrington, zei gisteren in Washington dat hij president Carter al bepaalde sug gesties had gedaan over de ma nier waarop de gijzelingskwestie langs diplomatieke weg opgelost zou kunnen worden. De Iraanse media probeerden gis teren te voorkomen dat de red ding van de gegijzelden in de Iraanse ambassade te Londen gebruikt wordt om druk op Iran uit te oefenen ter bevrijding van de Amerikaanse gegijzelden. In dit verband legde radio-Teheran de nadruk op het enorme verschil tussen de twee gijzelingszaken en bleef de 'islamitische republiek', het grootste blad in Iran dat de politiek van de conservatieve geestelijkheid steunt, volhouden dat de bezetting van de Iraanse ambassade in Londen het gevolg is van een 'Brits-Amerikaans komplot'. Radio-Teheran wees erop dat in Londen een groep diplomaten wier plicht het is de problemen van hun landgenoten op te los sen, door een groep terroristen in gijzeling werd genomen, terwijl in Teheran een volk 'het be stuurscentrum' van Amerika be zette om zijn onafhankelijkheid en soevereiniteit te kunnen ver dedigen. Resten Negen kisten met de stoffelijke res ten van Amerikaanse militairen die een kleine twee weken gele den bij de mislukte reddingsope ratie voor de Amerikaanse gegij zelden in Iran om het leven zijn gekomen, zijn gisteravond aan gekomen op de luchtmachtbasis Dover in Deleware. In Washington deelde het ministe rie van defensie mee dat op de basis een korte plechtigheid had plaatsgehad ter nagedachtenis van de militairen. Op last van president Carter zijn er drie dagen van officiële rouw tij dens welke van de openbare ge bouwen halfstok gevlagd zal worden. Volgens Amerikaanse opgaven kwamen in Iran acht militairen om het leven. BREMEN (Reuter) - In het Westduitse Bremen is het gisteravond tot een ge welddadige botsing ge komen tussen de politie en betogers, die voertuigen in brand staken en probeer den zich toegang te ver schaffen tot een militaire eedsaflegging. Een woordvoerder van de politie liet weten, dat een soldaat ernstig werd gewond, toen de demon stranten een benzinebom in een militaire bus gooiden. Zij staken ook twee andere bussen en een aantal auto's in brand. Tenminste 20 mensen zouden, volgens de woordvoerder, verwondingen hebben opgelopen. Naar hij meedeelde, waren onder de ge wonden politieagenten en beto gers. De militaire plechtigheid werd ge houden in een Bremens voetbal stadion. Zij stond in het teken van het 25-jarig lidmaatschap van de Bondsrepubliek van de NA VO. De politie, bijgestaan door haar militaire collega's, moest de toegang tot het stadion barrica deren, toen de demonstranten pogingen deden om in het sta dion te komen. Een deel van de politie was inmiddels al slaags geraakt met betogers die er al eerder in waren geslaagd binnen te komeo Tweede Kamer: „Griekenland mas in de EG" DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer is gisteren akkoord ge gaan met de toetreding van Grie kenland tot de Europese Ge meenschap per 1 januari 1981. Een vorig jaar daartoe gesloten verdrag is goedgekeurd. Wel moet onder toekomstige toe tredingsverdragen ook de hand tekening komen van de minister voor ontwikkelingssamenwer king. De komst van Griekenland - en straks van Spanje en Portu gal - kan verstrekkende gevolgen hebben voor landen in de derde wereld, waarmee de Europese Gemeenschap betrekkingen heeft. ADVERTENTIE Voor koelkast en wasautomaat, geluidsinstallatie en TV, meubels en serviesgoed en - wellicht - voor een auto'tje. Zet ook eens een "eigen huis" op jat spaarverlanglijstje. Dnzinnige gedachten in deze tijd van weliswaar heel veel aantrekkelijk gepi luizen maar onbetaalbaar hoge hypotheekrentes? Dat is nu precies waar je doorheen moet kunnen <ijken. En daar heb je een makelaar voor nodig. Die weet van wanten en kan op basis van jullie salarissen, plannen en wensen heel nauwkeurig uitrekenen wat nu of op langere termijn voor jullie haalbaar is. En dat is heel wat meer dan je denkt. Van 't Hof is zo'n makelaar. Uiterst deskundig en volstrekt betrouwbaar. Die jullie graag adviseert en - zonder dat 't ie iets kost - uitgebreid op papier zet wat jullie mogelijkheden zijn. "^Omdat je moet weten waar je aan toe bent. Zo simpel is dat. Bij van 't Hof kun je elke dag zo maar naar binnen stappen, ook als je alleen maar wilt weten hoe of wat. Wil ie van te voren liever een afspraak maken? Vraag Mieke, onze receptioniste, (01720-93743) dat even voor je te regelen. Tot ziens. Van 't Hof: als je van wonen wilt weten makelaardij bv ersp' alpn telefoon: 01720-93743 stadhoudersplein ■10 2404 BE alpnen a/d rijn kantoren in alphen a/d rijn, gouda, 's-gravendeel, vianen en zwolle BONN (DPA) - Bondskanselier Helmut Schmidt van West- Duitsland en kanselier Bruno Kreisky van Oostenrijk zijn van mening dat van de ontspanning tussen Oost en West zoveel mo gelijk gered moet worden. Na een langdurig onderhoud in Bonn met Schmidt legde Kreisky er gisteren op een persconferen tie de nadruk op dat hij voor 100 procent achter Schmidts opvat tingen over de ontspanning staat. Daarom acht hij de voorgenomen reis van Schmidt naar Moskou juist en verstandig. Kreisky stel de zich gereserveerd op wat de sancies tegen Iran en de boycot van de Olympische Spelen in Moskou betreft en toonde zich ui terst terughoudend tegenover mogelijke militaire acties van Washington tegen Iran. De Oostenrijkse kanselier pleitte opnieuw voor concrete onder handelingen over het Palestijnse vraagstuk. Hij noemde de inter nationale situatie uiterst gevaar lijk en ernstig, maar geloofde niet dat de inval van de Russen in Af ghanistan neerkomt op een eer ste stap in de richting van de Per zische Golf. Maar, zo zei hij, een oplossing van de kwestie-Afgha- nistan, veronderstelt de terug trekking van de Russische troe pen. Schmidt had al eerder verklaard dat hij en Kreisky van mening zijn dat al het mogelijke gedaan moet worden om de wereldvrede te waarborgen. Handhaving van het militaire evenwicht is een noodzakelijke voorwaarde voor het herstel van het vertrouwen. Kreisky is inmiddels in Hamburg aangekomen. Op uitnodiging van Willy Brandt, de voorzitter van de Westduitse SPD, zal hij daar deelnemen aan een conferentie van de regeringsleiders en partij voorzitters in het kader van de socialistische internationale. Ook Joop den Uyl, voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Ka mer, zal aan de conferentie deel nemen. ADVERTENTIE Doe meer met vis omdat 't zo lekker is. Produktschap voor Vit *n Vksproduktan i-Gn

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9