Bedrijven in de problemen Marnixstraat: verkeer taboe Bewoners nog niet uit boerderij Zakelijke aspecten stadsver nieuwing fHiiüjji komen nog IS*a niet uit de verf Inspraak lijkt op flipper- i spel... LEIDEN breekrtk^ PAGINA 4 WOENSDAG 7 MEI 1980 Verversbuurt is ontevreden LEIDEN - Met ingang van morgen zal het gedeelte van de Marnix straat tussen Maresingel en de Anna van Saksenstraat voor een periode van ongeveer twee jaar worden afgesloten voor door gaand verkeer. De afsluiting is volgens de gemeente noodzake lijk in verband met de aanleg van kabels en leidingen, de vernieu wing van de rioleringen en de bouw van vervangende wonin gen. Kort na de afsluiting zal begonnen worden met de vernieuwing van de riolering. Dat werk zal om streeks half augustus gereed zijn. Daarna wordt een begin gemaakt met de nieuwbouw die ongeveer anderhalf jaar in beslag zal ne men. Aan weerskanten van de Marnixstraat, worden in totaal 55 woningen neergezet in opdracht van de woningbouwvereniging "Ons Belang". De nieuwe woningen dienen als vervanging voor de oude die de afgelopen maanden werden ge sloopt. De afsluiting is noodza kelijk in verband met de opslag van bouwmaterialen, de bouw van loodsen en het scheppen van ruimte voor het bouwverkeer. Het buurtcomité voor het C-gebied in Noord heeft via handtekenin genlijsten geprotesteerd teeen Het herstel van de wal- muren langs de Nieuwe Rijn brengt veel overlast mee voor winkels en be drijven. De strijd om dat te bereiken levert onvermijdelijk het nodige wa pengekletter op omdat kiezen voor het ene belang tegelijkertijd inhoudt dat het andere belang moet wijken of in het gedrang komt. Dat heeft in het verleden vooral geleid tot grote conflicten tussen het gemeentebestuur en het plaatselijke bedrijfsleven. Twee trefwoorden bepaalden de verhitte discussies: de "bereik baarheid" en de "leefbaarheid" van de binnenstad. Opnieuw twee aanhoudingen in koppelbazen- affaire LEIDEN - Opnieuw heeft de Leid- se politie twee aanhoudingen verricht in de Leidse koppelba- zenaffaire. Gistermorgen werd W. G. (45) uit Krimpen aan de Lek aangehouden. W. V. (46) uit Roo sendaal werd gistermiddag aan gehouden. het feit dat de smalle Juliana- straat de verkeersfunctie van de Marnixstraat moet overnemen. Volgens het comité zitten de be woners van deze straat door re novatie- en nieuwbouwwerk- zaamheden al vier jaar in de rommel en vreest men dat de kruisihgen Sophiastraat-Julia- nastraat en Julianastraat-Bern- hardkade-Anna van Saksenstraat levensgevaarlijk worden. De bewoners hebben in een brief aan de gemeenteraad laten weten voor afsluiting van de Juliana- straat voor doorgaand verkeer te zijn tot het ogenblik dat een defi nitieve herinrichting is uitge voerd. Over die inrichting zou zo spoedig mogelijk overleg moeten worden gepleegd tussen gemeen te en bewoners. In dat verband dringt men ook aan op snelle uit voering van de rioleringswerk zaamheden in het gedeelte Julia- nastraat tussen Sophiastraat en Bernhardkade. De bewoners van de Julianastraat vragen zich af waarom juist voor deze straat is gekozen als alterna tief. Routes die zich beter lenen voor doorgaand verkeer zijn vol gens het buurtcomité de Kooi- laan, Singel-Haarlemmertrek vaart en Langegracht-Mare- Haarlemmertrekvaart. De Stichting Leidse Binnenstad, een belangengroep van het be drijfsleven, heeft zich meer dan eens zorgelijk uitgelaten over de positie van het stadscentrum. Het negatieve imago van Leiden, de slechte bereikbaarheid en de ge ringe parkeermogelijkheden zijn volgens de stichting de belang rijkste knelpunten. Als belang rijkste oorzaak van de tegenstel lingen ziet men het gebrek aan vertrouwen bij het bedrijfsleven in het gemeentebestuur. Verrassend Waar het de tegenstellingen met het Leids City Centrum, overkoepe lend orgaan van de middenst? id in het centrum, betreft, lijkt daar aan een eind te zijn gekomen. Zeer onverwacht heeft het LCC de strijdbijl begraven en aange kondigd zich in het vervolg slechts in positieve zin met de binnenstad te zullen bezighou den. Een verrassende omwente ling omdat vooral het LCC in het verleden keer op keer botste met het gemeentebestuur en steeds de gemeente het verwijt maakte het economisch belang te licht te wegen. Het is goed om nog eens in herinne ring te roepen hoe de onvrede is ontstaan. Als een rode draad door alle conflicten heen loopt de Breestraat-affaire. Meer dan ze ven jaar heeft het idee van een promenade in deze winkelstraat het politieke leven in Leiden be heerst. De climax vormde uitein delijk het door de winkeliers ge vraagde en door de Raad van Sta- De rechter voert als argument voor zijn uitspraak aan dat er geen spoed vereist is bij de ontruiming van de boerderij. De gemeente heeft plannen om hier een zgn. natuurinformatiecentrum van te maken. Uit mededelingen van wethouder Waal (ruimtelijke or dening) heeft mr. Blaauw begre pen dat realisering van dit plan niet op korte termijn is te ver wachten, zodat ontruiming van de boerderij voorlopig alleen maar een periode van leegstand tot gevolg zou hebben. De gemeenteraad heeft 80.000 gul den beschikbaar gesteld, opdat een architect plannen zou kun nen gaan maken voor de verbou wing van de boerderij, maar Ge deputeerde Staten, het dagelijks te gehonoreerde verzoek om het besluit van de Leidse raad om een proef met het wandelgebied te nemen te vernietigen. Vanaf dat ogenblik waren de ver houdingen tussen bedrijfsleven en gemeentebestuur zeer slecht. Het resulteerde zelfs in acties waarbij de gehele Leidse binnen stad te koop werd aangeboden. In vele etalages hingen de affiches met in grote letters "te koop" en "te bevragen bij Van Aken (de toenmalige wethouder van eco nomische zaken) en Waal, stads ontwikkelaars. en |fi *;"t! Jtj [e 'LEIDEN IN LAST" zo heette het boekwerkje dat tien jaar gele den verscheen en waarin het be- Het bestuur van de Partij van de Arbeid zag in de campagne van het Leids City Centrum een actie van de landelijke raad voor het Grootwinkelbedrijf die een Haags reclamebureau zouden hebben ingehuurd om in Leiden uit te testen hoever men kon gaan met politieke acties tegen (linkse) gemeentebesturen. De PvdA noemde de acties van het LCC, waarin het Leidse stadscentrum bestuur van de provincie, moeten dit besluit nog goedkeuren. Op hun beurt wachten GS weer op groen licht daarvoor van het mi nisterie van binnenlandse za ken. Mr. Blaauw wijst er in zijn uit spraak op dat het nog zeker een jaar kan duren, voordat het plan van de architect er is. Vervolgens is het dan nog de vraag of de ge meente Leiden al geld zal hebben om dit plan uit te voeren. De president van de rechtbank hield de bewoners gisteren voor dat zij toch eens uit de boerderij zullen moeten vertrekken. Maar daar hoeven zij op dit moment geen haast mee te maken. De be woners - twee gezinnen - erken- als onherbergzaam werd afge schilderd, kortzichtig en dom. "Op die manier jaag je klanten juist weg", aldus de PvdA. Men deed een beroep op het LCC om de tegen de eigen belangen ge- richten acties te beëindigen. Drie jaar later lijkt het LCC dit ad vies ter harte te hebben genomen. Het "te koop" aanbieden van de Leidse binnenstad is nu door het LCC omgevormd in "beter ver kopen" van het centrum. Of daarmee ook de tegenstelling tussen gemeentebestuur en be drijfsleven ten einde is mag ech ter sterk betwijfeld worden. Want stuur van deze stad haar nood klaagde over de nijpende problemen waarmee Leiden te maken heeft. Tien jaar later is "Leiden in herstel" het motto van het Leids gemeentebestuur. Pogingen om het proces van af takeling te stuiten lopen als een rode draad door de stad heen, maar het bedrijfsleven klaagt steen en been. Vanaf vandaag verschijnt een aantal artikelen in deze krant waarin, vanuit verschillende invalshoeken, de situatie van bedrijven in stadsvernieu wingsgebieden wordt bekeken. in het nieuwe contactblad van het LCC wordt geconstateerd dat de vijf jaar geleden opgerichte Stichting Leidse Binnenstad te gengas zal blijven geven. Meer invloed Het is ook de voorzitter van de stichting, prof. Kraal, geweest die de ondernemers in Leiden heeft nen dat zij niet in de Leidse Hout kunnen blijven wonen, maar zijn niet tevreden met het aanbod van opgeroepen zich per wijk te or ganiseren om meer invloed te krijgen óp de gemeentelijke be slissingen ten aanzien van be stemmingsplannen voor de bin- nenstadswijken. Dat heeft in en kele wijken, bijvoorbeeld in Pan- cras-Oost, geleid tot een samen werking van de daar gevestigde bedrijven. In de Leidse gemeenteraad zijn de meeste fracties het erover eens dat de economische aspecten van de stadsvernieuwing tot nu toe niet uit de verf zijn gekomen of zijn overschaduwd door oplos singen voor de woonproblemen. De PvdA heeft gesignaleerd dat er op het Leidse grondgebied nauwelijks nog ruimte beschik baar is om bedrijven die uit de woonwijken moeten verdwijnen elders een vestigingsplaats aan te bieden. Men komt tot de conclusie dat de gemeente een terughoudend be leid moet voeren bij hec verplaat sen van bedrijven uit stadsver nieuwingsgebieden. Milieuhin der moet zoveel mogelijk plaat selijk worden opgelost. Pas wan neer dat niet lukt moet alles in het werk worden gesteld om zo'n be drijf naar elders te verplaatsen. Een zeker niet onbelangrijk ar gument dat in de hele zaak mee speelt is dat vele kleine bedrijfjes de hoge kosten van een nieuwe vestiging niet kunnen betalen. Hoewel een flink aantal "economi sche zaken" op dit ogenblik al via. verbeterings- en bestemmings plannen wordt geregeld, blijft het wachten op het economisch be leidsplan van wethouder Fase. Al bij de begrotingsbehandeling in 1976 sprak de raad zich in meer derheid voor zo'n plan uit, maar in de loop der tijd is dat steeds vooruitgeschoven. Volgens het dezer dagen dagen gepubliceerde schema zal het plan nu op z'n vroegst in september in de raad komen. Morgen: bedrijven in Pancras-oost. de gemeente: twee vierka- merflats aan de Jan Luyken- laan. LEIDEN - Buurtbewoners en on dernemers in de Verversbuurt zijn ontevreden over de inspraak bij het opstellen van het verbete ringsplan voor de wijk. Ambte naren spelen beslissingen over de buurt niet door, terwijl de buurt alle mogelijke moeite moet doen die beslissingen te weten te ko men, aldus de buurt "Een onge lijke startpositie die de inspraak tot een flipperspel dreigt te ma ken". Ambtenaren menen echter dat er slechts "schoonheids foutjes" kleven aan de tot nu toe gevolgde inspraakprocedure. Het verbeteringsplan voor de Ver versbuurt moet in juni door de gemeenteraad vastgesteld wor gden zodat van het Rijk de nodige gelden aangevraagd kunnen worden voor de uitvoering van het plan. Dit gaat in het kader van de zogenaamde interim saldo-re- geling. Een projectgroep van ondernemers en bewoners uit de Verversbuurt en van ambtenaren heeft enkele maanden lang wekelijks verga derd om de wensen van de buurt en van de gemeente op elkaar af te stemmen. In een brief aan de gemeenteraads fracties schrijft de buurt dat er "door de gemeente al lang af spraken, besluiten en ontwerpen gemaakt waren, voordat de buurt voor de vorm ook iets had kun nen zeggen over haar wensen". Hete hangijzers hierbij zijn de Zijlpoortsbrug, het vrijkomende terrein van het bedrijf van Fon- teyn aan de Zijlstraat en de Ver- versbrug en de Herenpoortsbrug. De buurt keert zich fel tegen afslui ting van de Zijlpoortsbrug. Ook de ambtenaren in de project groep gingen ermee akkoord dat de Zijlpoortsbrug vanaf de Ha ven open zou blijven. Zou de brug dicht gaan dan vrezen be drijven voor hun bereikbaarheid. Twee bedrijven dreigen zelfs de buurt te verlaten. "Tientonners kunnen onmogelijk draaien bij de Haven". De buurt vreest dat het verkeer dat de buurt in komt bij afsluiting van de brug dezelf de buurt nog eens door moet rij den om de buurt uit te kunnen. Door afstelling van stoplichten (lang op rood), verkeersdrempels en aanpassing van het wegprofiel zou het voor het doorgaande ver keer onaantrekkelijk gemaakt moeten worden om de route Ha- ven-Zijlpoortsbrug-Lage Rijn dijk te kiezen. In een gesprek met wethouder Waal bleek de buurt echter dat de wethouder er niets voor voelt om de brug open te houden. De af sluiting ervan zou vastliggen in het Verkeers Circulatie Plan. Ander voorbeeld van de buurt voor de "mislukte inspraak": "Zonder enig overleg met de buurt besliste een raadscommis sie onlangs dat de Verversbrug en de Herenpoortsbrug ten be hoeve van het stadsgezicht een ophaalcpnstructie van een mil joen gulden moeten krijgen. De door de buurt voorgestelde vrij- liggende fletspaden op de brug gen komen er niet omdat de bruggen dan teveel verbreed zouden moeten worden. Dat schaadt het stadsgezicht". "Wat is belangrijker? Het stadsgezicht of de veiligheid van onze kinde ren", vraagt de buurt zich af. Erg kwaad hebben buurtbewoners zich gemaakt over "de achterge houden informatie" over het ter rein van Fonteyn aan de Zijl straat. De ambtenaren wisten dat een besloten raadscommissie in november hét vrijkomende ter rein van Fonteyn bestemd had voor de opvang van bedrijven die in andere wijken niet meer wen selijk waren. "De ambtenaren hielden de buurt hiervan opzet telijk onwetend", aldus de buurt, die op het terrein van Fonteyn woningbouw wil. Uiteindelijk besliste wethouder Waal in het geschilpunt tussen bewoners en ambtenaren dat er toch woningbouw op dit terrein voorgesteld zal worden. De duur ste oplossing waarmee dus het meeste geld van het rijk valt bin nen te halen via de interim saldo regeling. Op een buurtavond gisteren in de kantine van de Stadshulpwerf aan de Oude Herengracht noem de een ambtenaar een en ander "schoonheidsfoutjes in de in spraakprocedure". Je kunt amb tenaren niet verwijten dat zij niets willen zeggen over besloten raadscommissievergaderingen met besluiten over het terrein van Fonteyn. Wat raadscommissies besluiten en wethouder Waal be sluit, daar kun je de ambtenaren toch niet op aanspreken. Op de gisteren gehouden buurt avond spraken de 25 buurtbewo ners overigens nauwelijks over de inspraakproblemen. Bijna unaniem werden de wensen voor de buurt op een rijtje gezet: een snelle sloop van de Ververshof en tuinen ter plaatse, goedkope huurwoningen op het terrein van Clos en Leembrugge aan de Ver verstraat, een buurthuis in de kantine van de Stadshulpwerf en de reeds genoemde wensen. Ondanks de uitnodiging aan alle gemeenteraadsfracties waren slechts de PvdA en de CPN op de buurtavond vertegenwoordigd. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wor den morgenavond twee Ne derlandse films vertoond. De belangrijkste is Scrim van Jacob Bijl met Geraldine Chaplin in de hoofdrol. Het is een rolprent over vrouwene mancipatie. Verder wordt er nog een korte film gedraaid met Cor van Rijn in de hoofd rol. De twee voorstellingen be ginnen om 20.00 en 22.15 uur. Morschwijk Het feestprogramma ter gele genheid van het vijfjarig be staan van het clubhuis Morschwijck aan de Topaas laan is vandaag voortgezet met een kinderkennis. Mor genavond vanaf zeven uur is er een disco-special en vrijdag 9 mei is gereserveerd voor een tentoonstelling, tevens werk- avond. Men kan knutselen, rommelen, naar films kijken of zich op de hoogte stellen van de activiteiten in het clubhuis. Aanvang 7 uur. Duivensport (1) LPV "De Snelvlieger" hield een wedvlucht vanaf Houdeng met 443 duiven. De uitslag was: 1,3,10. J. van Seggelen, 2.M. de Lange en Zn.,4,8,9. W. van Berk, 5. N. Bink, 6. J. Schouten, 7. F. van Seggelen. Duivensport (2) PV "Leiderdorp" hield een wedvlucht met 200 duiven vanaf Soignies. De uitslag was: 1,4 ,J .Knijnenburg ,2,3 6. M. Reijerse, 5, 7, 8, 10. H. Flippo, 9. AKoolmoes. Samen met PV "De Rijnklie- vers" hield men ook een vlucht vanaf Roosendaal. De uitslag daarvan was: 1,2,3,4. J. van Alphen,5.J.vanLeijden,6.R. van Leijden, 7, 10. A. Kool moes, 8. A. v. d. Star, 9. J. Knijnenburg. Duivensport (3) PV "De Reisduif' hield een wedvlucht vanaf Soignies. De uitslag was: 1,4. P. Mooten, 2, 5,8,10.K.v.d.Berg,3. W.v.d. Hoogt, 6. W. Kop, 7. N. v. d. Dop en Zn., 9. S. v. d. Hoven. Duivensport (4) Postduivenvereniging "De Blauwkras" vloog vanaf Soignies met 365 duiven. De uitslag was: 1,2,3,6,10. A.v. d.Holst,4,8. R. Verhoogt,5. P. Gijsman Zn., 7, 9. F. v. d. We tering. Duivensport (5) PV "Het Oosten" hield een wedvlucht vanaf Strombeek met 269 duiven. De uitslag was: 1,3,4,8.C.Gijsman,2,6, 10. G. Hendrikse, 5. B. Singe- ling, 7. W. v. d. Nieuwendijk en Zn., 9. J. Stouten. Verder werd met 252 duiven gevlogen vanaf HoudengDe uitslag: 1 2, 9. Comb. Fokker v. Leyden, 3. J. Stouten, 4. W. v. d. Nieu wendijk en Zn., 5,10. T. v.As, 6. H. v. Klaveren, 7. P. Juffer mans, 8. Comb. Wolf-Sepers. LEIDEN - Bedrijven in stadsvernieuwingsgebieden heb ben het niet gemakkelijk. In vele Leidse binnenstads- wijken wordt volop gerenoveerd, gebouwd, riolering vernieuwd, straat en plein veranderd en opnieuw be straat. Voorop in het gemeentelijk beleid staat de aan dacht voor het wonen in de oude wijken, het terugdrin gen van de auto, het concentreren van winkelen en par keren. Kortom: er wordt gewerkt aan een meer leefbare Leidse binnenstad. DEN HAAG-LEIDEN - De gemeente Leiden mag de be woners van de boerderij in de Leidse Hout op dit moment niet uit hun woning zetten. Dit blijkt uit de uitspraak van mr. Blaauw, president van de Haagse rechtbank, in het kort geding dat de gemeente tegen de bewoners had aan gespannen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4