Buurtcomités stellen zich harder op Biologen vrezen verandering in kustflora Veel theorie bij economie Gezamenlijke strijd voor verbetering Leidse wijken Leidse stadsrubriek EXAMEN KOORTS Leidenaar mishandelt zijn baas WOENSDAG 7 MET 1980 LEIDEN Japans bessenwier groeit nu ook aan Nederlandse kust LEIDEN - Het zich explosief uit breidende Japanse bessenwier is voor het eerst in de geschiede nis groeiend aan de Nederlandse kust aangetroffen. De vondst werd enkele weken ge leden gedaan op Texel, waar een aantal vastzittende exemplaren werd ontdekt. In kringen van biologen heeft de ontdekking opzien gebaard omdat het bes senwier zich agressief gedraagt en zou kunnen zorgen voor ver anderingen in de bestaande kustflora. .Volgens drs. W. F. Prudhomme van Reine van het Rijksherbarium in Leiden moeten de gevonden planten al zo'n twee jaar oud zijn. Enkele jaren geleden werd op het De Leidse bioloog drs. Prudhom- 1 het eerst Japans zee- me van Reine, die zich al enkele strand wier aangetroffen. Aangenomen werd dat het afkomstig was uit Groot-Brittannië waar het zich de afgelopen jaren aan de Engelse zuidkust zeer sterk heeft uitge breid. Het vermoeden bestaat dat het bes senwier is meegekomen met vanuit Japan geïmporteerde oes- térs. In 1973 werd het voor het eerst op het eiland Wight gevon den en daarna is het aantal vind plaatsen snel toegenomen. Een zelfde explosieve uitbreiding heeft het "Japweed" zoals het ook wel wordt genoemd te zien gegeven aan de Noordameri- kaanse westkust. jaren met de verspreiding van het Japans bessenwier bezig houdt, heeft vastgesteld dat de stengels een lengte van tien meter kunnen bereiken en in grote hoeveelhe den, hinder kunnen opleveren voor de kleine scheepvaart. Van biologisch belang is vooral dat het Japans bessenwier andere soorten algen die voorkomen in de laagwaterzone zou kunnen verdringen en op die manier de aanwezige flora kan veranderen. In Engeland worden door biolo gen al zogenaamde "uitroei-ex cursies" op touw gezet. Omdat het van groot helanp is om de ontwikkeling van het bessen wier goed te volgen, kunnen vondsten die gedaan worden, worden gemeld bij het Rijksher barium aan de Schelpenkade. De planten bestaan uit een hecht- schijf met daaraan een of meer vertakte stengels van enkele mil limeters doorsnede. De stengels kunnen vele meters lang worden en zijn bezet met vele kleine, min of meer gekar telde blaadjes en ronde drijfblaasjes. In de zomer kunnen kleine kegelvormige voortplan tingsorganen massaal voorko men. De meest waarschijnlijke vindplaatsen zijn verharde dijk hellingen, op laagwaterniveau. LEIDEN - Een aantal Leidse buurtcomités gaat zich har der opstellen in de strijd voor de verbetering van hun buurt. Zeker zeven buurtcomités zullen voortaan de gemeen schappelijke problemen in hun wijken gezamenlijk te lijf te gaan. Vanaf deze maand komt er maandelijks een lijst op tafel met knelpunten waarmee men in de wijken te maken heeft. Als na drie maanden blijkt dat er niets aan die knelpunten is ge daan zullen scherpere middelen worden toegepast om verande ringen voor de betrokken wijken tot stand te brengen. "Tot dusver hebben de wijkcomi- tés steeds geprobeerd om op ei gen houtje hun problemen op te lossen", aldus Bram van de Loeff uit de Raadsherenbuurt. "Wat wij willen is een zinvol overleg waar bij van geval tot geval wordt be keken waar samenwerking tus sen de buurtcomités mogelijk is en of onderling steun kan worden verleend bij het aanpakken van problemen". Virginia Guillén (D'Oude Morsch): "We noemen het "het overleg zonder naam" want het is niet de bedoeling dat we weer één of ander instituut worden dat alle problemen breed gaat uitmeten. Dat gebeurt al in het overleg wijkorganen van de Welzijnsraad en dat is goeddeels mislukt. Wij willen gewoon actie voeren met elkaar. Het is de bedoeling dat we elke maand met vertegenwoor digers van de wijkcomités om de tafel gaan zitten om elkaar te in formeren over de wijkproblemen en te bekijken' wat we daaraan kunnen doen. Het is niet realis tisch om te denken dat samen werking altijd mogelijk is. Op het éne punt kunnen we het met el kaar eens zijn waarna een andere keer kan blijken dat enkele wij ken tegenstrijdige belangen heb ben. We zullen proberen om gemeen schappelijke problemen zoveel mogelijk samen te lij f te gaan. Het is de bedoeling dat we elke maand een knelpuntenlijst op stellen die we onder de aandacht zullen brengen van de gemeente raad, instellingen, bedrijven en de Leidse bevolking. Als een knelpunt drie achtereenvolgende maanden op de knelpuntenlijst voorkomt en de bevoegde instan tie heeft er niets of te weinig aan gedaan dan sturen we ze een gele kaart. Zo'n gele kaart betekent een waarschuwing. Wordt daarna nog niets aan het probleem ge daan dan zullen we met andere, scherpere middelen, trachten een oplossing te bewerkstelligen". Volgens de vertegenwoordigers van een aantal buurtcomités (Pancras-oost, D'Oude Morsch, Negen maanden Raadsherenbuurt, Burgemees ters- en Professorenwijk, Trans vaal, Maredijkbuurt en de Pie- ters- en Academiewijk) staat het vast dat de verschillende wijken met heel wat gemeenschappelij ke problemen te kampen hebben, zoals verkeersproblemen en overlast van horeca- en andere bedrijven, en de problemen met de inspraak. Petra Hoogeveen (Transvaal): "Het is ontzettend belangrijk als je elkaar de weg kunt wijzen bijvoorbeeld op het gebied van de inspraak, de hin- derwetgeving, beroepsprocedu res enzovoorts. We kunnen veel van elkaar leren en bovendien geldt: metz'n allen sta je sterker". "Het overleg zonder naam" zal deze maand met de eerste knelpun tenlijst voor de dag komen. Examen haakte in op alle dag LEIDEN - Ada Eggink bestelt bij een postorderbedrijf een radio voor f 180,-De vracht kosten bedragen f 10,-- De ra dio wordt door een bode franco en onder rembours" geleverd. Welk bedrag moet Ada t i de bodedienst beta- A niets B f 10,- C f180.- D f190.- Eén van de 40 meerkeuzevra gen, die de mavokandidaten met het examenvak handels kennis gistermorgen kregen voorgeschoteld. Boekhouden kwam daarin ook aan bod. Vier leerlingen van de Rem- brandt-scholengemeenschap vonden het alles behalve moeilijk. De tijd was vol doende en de termen 'debet', 'credit' en 'saldo' leverden geen extra problemen op. Toch waren Ron en Teun het niet eens over het antwoord op bovengenoemde vraag. Teun koos voor C terwijl Ron bij hoog en bij laag beweerde - zich de zinnen uit het leer boek herinnerend - dat het D moest zijn. Het woordenboek gaf uitsluitsel in deze; franco: met betaling van de vracht door de afzender. De keus blijft aan u. Een eensluidende mening over de moeilijkheidsgraad van de vier economie-opgaven voor de havo was er niet. Mirander, die 20 minuten voor de toege stane tijd (2Vz uur) naar buiten kwam vond het wel te maken. "Als je het echt goed had ge leerd, wist je overal antwoord op. Veel theorie en weinig sommen". Ze vertelde er eer eerlijk bij dat het aan haar pa rate kennis wel wat had ge schort. Carel was woedend. Met zijn wiskunde-kennis had hij graag macro- en microsom men gehad. "Slechts in drie LEIDEN - Aan het zwemonder- deel van de Leidse Recreatie Meer kamp in het zwembad De Vliet de den gisteravond slechts 50 r "Teleurstellend"zegt één var organisatoren. "Hopelijk doen de komende dagen meer mee aan het lopen, fietsen en wan- Hij denkt dat het misschien beter s geweest om te eindigen met het "Het is eigenlijk nog iets te koud voor het zwemmen. Het probleem is echter dat wij aan het eind van dit sportgebeuren me dailles moeten uitreiken. En dat kon niet in het zwembad." ADVERTENTIE Klokken IN ALLE UITVOERINGEN Grote keuze in het betere genre INTERESSANTE PRIJZEN GEDURENDE DE MAAND MEI. 10% KORTING Uw vakspecialist V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 leiden Eigen ateliers. voor oplichter DEN HAAG - LEIDEN - De 28-ja- rige Leidenaar C.K. is door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis straf, waarvan drie voorwaarde lijk. In zijn twee jaar durende proeftijd moet hij zich onder toe zicht laten stellen van de Alge mene Reclasseringsvereniging. K. heeft zich aan diverse oplichtin gen en (winkel)diefstallen schul dig gemaakt. Berucht is de wijze waarop hij verscheidene woning zoekenden in Leiden in de val heeft gelokt. Hij stelde dan steeds zogenaamd zijn flatwoning voor verhuur ter beschikking, vroeg aan de adspirant-bewoners sleu- telgeld (bedragen variërend van 400 tot 1950 gulden) en overhan digde hun daarna een sleutel die later nooit op de deur bleek te passen. door René van der Velden Jaap Visser Geluidsoorlog Deuren en ramen gaan weer open nu het geleidelijk aan wat warmer begint te worden. Mensen beginnen zich weer •te ergeren aan het lawaai dat over en weer wordt gemaakt en via de geopende deuren en ramen de lucht wordt inge- slingerd. Na een fraaie lente dag wemelt het in het politie rapport weer van de meldin gen over geluidsoverlast. Een vorm van geluidsoverlast waarover weinig wordt ge klaagd maar die dikwijls er gernis opwekt bij het winke lende publiek is de vaak knet terende muziek die uit boe tieks en platenzaken klinkt. Wanneer je bijvoorbeeld bij re delijk weer over de Haar lemmerstraat wandelt dan waan je je soms in een open luchtdisco. Dat geldt vooral voor het gedeelte tussen de Hartebrugkerk en de Sion- steeg. Uit de ene platenzaak klinkt de stem van Vader Abraham, half overstemd door de keiharde rockmuziek die de concurrent, een paar meter verderop, ten gehore brengt. Verder roert ook een aantal boetieks zich dapper in de geluidsstrijd, evenals bij tijd en wijle het Volkshuis. "Vroeger was het allemaal nog veel erger", vertelt het perso neel van "Discodanser", een van de bewuste platenzaken. "Toen voerden we met con current Hofenk hier aan de overkant een ware geluids oorlog. Draaiden we keihard tegen elkaar in. Nu we allebei een vergunning hebben om op beperkte schaal muziek op straat te laten doorklinken is dat veel minder geworden. De relatie is nu ronduit goed. Dat was voorheen anders. We zijn wel eens bijna met elkaar op de vuist gegaan". Concurrent Gé Hofenk beaamt de goede relatie tussen het personeel van beide zaken. "We gaan nu zo goed met el kaar om dat we af en toe zelfs platen van elkaar lenen". Volgens Hofenk zijn hoofd zakelijk de boetieks verant woordelijk voor "de herrie op straat". "Want", zo zegt hij, "Die doen maar wat. En alles zonder vergunning. Maar ze zijn moeilijk te pakken want ze hebben de boxen gewoon in de winkel staan. Ze gooien de deur en de versterker open zodat de herrie doorklinkt op straat". Volgens een personeelslid van een van de boetieks in kwes tie is de sop de kool niet waard. "Da's toch lekker zo'n muziekie. Wat maakt een beetje herrie nu uit? Wat ik veel erger vind is dat draaior gel dat hier om de haverklap voor de deur staat te blèren". Een geluidsinstallatie zoals die er is op het gedeelte van de Haarlemmerstraat tussen de Haven en de Pelikaanstraat zou natuurlijk dé oplossing voor de geluidsoorlog zijn. Maar daar is weinig kans op. Dat blijkt overduidelijk uit de woorden van een van de win keliers: "Samenwerking tus sen winkeliers uit dit gedeelte van de Haarlemmerstraat kun je wel vergeten. Hier hebben ze maar één ding gemeen. Ze gunnen elkaar allemaal het licht in de ogen niet". Een lantaarnpaal ondersteboven gereden. Een nu dan betaalt de gemeenschap het gelag kost zo'n 1250 gulden. Is de dader onbekend. Lichtmasten Lantaarnpalen geven nog steeds niet mee. Geregeld knallen autobestuurders te gen deze "obstakels". Op de Rijnsburgerweg was het in korte tijd twee keer raak. De ene autobestuurder nam de flauwe bocht ter hoogte van de Wassenaarseweg niet goed en knalde tegen een lan taarnpaal op de middenberm. Een andere bestuurder deed hetzelfde (vijftig meter ver der) maar dan van de andere kant van de bocht ter hoogte van de Houtlaan. De een is aan de verwondingen bezwe ken, de ander ligt gewond in het ziekenhuis. Algelopen maandagavond reed een autobestuurster tegen een lantaarnpaal op de Valk- brug, terwijl een autobe stuurder op de Gooimeerlaan ook al zijn wagen tegen zo'n paal plantte. De verwondin gen van deze mensen vielen Dit soort "eenzijdige" ongeval len tegen lantaarnpalen zijn geen uitzondering. Jaarlijks moeten mensen van het Energiebedrijf Rijnland of tewel de Lichtfabriek onge veer 55 nieuwe lantaarnpalen aandragen na auto-ongeluk ken. De eigenaresse van de palen, de gemeente Leiden. krijgt de schade van de verze kering vergoed. Dan zijn er nog de aangereden palen waarbij de dader onbe kend blijft. Een woordvoerder van de Lichtfabriek kon hiervan geen exacte cijfers geven De vervanging van die palen komt geheel ten koste van de gemeenschap. De gemeente telt ongeveer 1250 gulden neer voor een nieuwe licht mast. Doet het licht van mijn fiets het nog?... kleine onderdelen moesten er berekeningen worden uitge voerd", vertelt hij somber. De heer F.B.H. Sibarani, leraar economie aan de Rembrandt- scholengemeenschap was de mening toegedaan dat deze opgaven beslist niet moeilij ker waren dan die van de voorafgaande jaren. Het stemde hem tevreden dat er dit keer niet met de gebruike lijke drie maar met vier ver schillende opgaven is ge werkt. "Er worden zo meer kansen ge schapen. De wiskunde-kan- didaten zijn dit keer niet in het voordeel geweest. Daarbij waren het actuele vraagstuk ken over het prijsindexcijfer, arbeidstijdverkorting en de betalingspositie van de ont wikkelingslanden". Bij het vwo lag het allemaal iets anders. Ook daar was het economie wat de klok sloeg. Maar een 'wiskunde-achter- grond' had je volgens Anneke beslist nodig. "En daar gaat het met economie-examen steeds meer naar toe. Bij de havo", weet ze te vertellen, "werken ze al met steunles- sen voor degenen die wis kunde in het pakket missen". Victor zet haar verhaal snel weer op losse schroeven. "Ik heb wiskunde maar uit die opgave 2 over lineaire pro grammering kwam ik ook niet". Ze gelooft het maar half. Leraar Sibarani ontkent niet dat wiskunde wel een handi ge combinatie is met econo mie, maar hij betwijfelt of op gave 2 daar een juist voor beeld van is. "Een pittige vraag waar ze met logisch denken doorheen hadden moeten prikken. Maar ja. Ik heb makkelijk pra ten. Nerveus, een onwennige somik kan mij voorstel len dat je dan niet direct op het goede idee komt Opgave 4 schrikt in het begin, doordat met een ander stelsel van ver gelijkingen wordt gewerkt, misschien wat af. Toch geen ingewikkeld rekenwerk. Evenals 3 hebben we die vaak in de klas gedaan. Actualiteit was in dit examen ook goed verwerkt". Voor de toekomstige economen onder ons: De volgende pas sage is ontleend aan de Mil joenennota 1979. "Bovendien noodzaakten betalingsbalan stekorten en omvangrijke neerwaartse wisselkoersve randeringen sommige landen een bestedingsbeperkend beleid te gaan voeren of voort te zetten en soms zelfs be schermende maatregelen te 1. Welk verband kan er bestaan tussen betalingsbalanstekor ten en neerwaartse wissel- koersveranderingen? Moti veer het antwoord. SASKIA STOELINGA Vonnis: 9 maanden DEN HAAG-LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft de 21-jarige Leidenaar J. van K. tot twaalf maanden ge vangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk, ver oordeeld. Deze uitspraak is overeenkomstig de eis van de officier van justitie. Van K. drong in gezelschap van twee kameraden op 4 februari van dit jaar in een dronken bui door tot de woning van zijn toenmalige werkgever, een Leid se aannemer. Hij vroeg zijn baas om geld of vakantiebonnen, die hij nog van hem te goed had Toen de aannemer niet over de brug kwam, sloeg en stompte Van K. hem, richtte vernielingen in de woning aan en nam honderd gulden mee die op de schoor steenmantel lagen. Buiten smeet hij nog een steen door de ruit van de auto van de aannemer. Hij weet zijn gedrag later aan de drank. De rechtbank heeft bevo len dat de Leidenaar zich straks in zijn proeftijd van twee jaar on der toezicht moet laten stellen van het Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3