MÜ Stratencircuits verbieden' Renteverhoging maakt Bonus-Girosparenbij de NMB nu nog aantrekkelijker. NMB Bondskanselier Schmidt sterk gekant tegen compromis-voorstellen BEQB Paus riep Afrika op zichzelf te blijven Politiecommissie adviseert KNMV: Kamerleden willen strenger toezicht Hippische sportbond wacht af Uw spaargeld voor een bepaalde tijd vastzenen en een hoge rente ont vangen kan altijd. Maar vaak weet u vooraf niet of u uw geld lang of kort kunt missen. Dat blijkt pas achteraf. De NMB denkt met u mee. WOENSDAG 7 MEI 1980 PAGINA 19 GRONINGEN (GPD) - De Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging (KNMV) zal waarschijnlijk donderdag een officiële reactie geven op het desastreuze begin van het wegra ce-seizoen. In korte tijd zijn er immers al vijf slachtoffers gevallen met als dramatisch diep tepunt de drie doden in Ammerzoden, waar ook een toeschouwer het leven liet. Op dit moment heeft er binnen de KNMV in alle betrokken gele dingen koortsachtig overleg plaats. Uiteraard zal de precieze toedracht van de ongevallen aan de orde komen, maar de hoofd vraag is: moeten wedstrijden op zogenaamde stratencircuits wor den verboden? Algemeen secretaris Jan Vaessen vari de KNMV houdt zich, wat dat betreft, op de vlakte. "We moeten eerst alles doorpraten voor we een standpunt naar buiten bren gen, maar uiteraard vormen per manente circuits het enige alter natief'. Vaessen geeft toe dat de kwestie van de parcoursen een oud dis- cussiepunt is. "Er is inderdaad al vaker over gepraat. De moeilijk heid waar we als KNMV mee zit ten is, dat we de laatste vijf jaar 180 nieuwe coureurs hebben ge kregen, die allemaal willen rij den. De overheid zorgt dat voet ballers sportvelden krijgen, en dat zwemmers kunnen zwem men, maar voor de motorsport heeft zij niets over. In Assen be staat een plan voor een nieuw motorsportcentrum, maar dat is er nog steeds niet door". Kritiek "We krijgen als KNMV inderdaad veel kritiek naar aanleiding van de ongelukken, maar achteraf is dat gemakkelijk praten. Voor ons is het steeds een kwestie van wikken en wegen. Nu zitten we met de kater". Ontsteltenis en ambulances, maandag op het circuit van Ammerzoden nadat de motor van een coureur, na een „vastloper", in het publiek was gevlogen. De coureur èn een toeschouwer verloren daarbij het leven, terwijl bovendien tientallen kijkers werden gewond. Van deze overleed er gisteren in een Tilburgs ziekenhuis nóg een. Tijdens de trainingsritten van deze fatale motorraces in Ammerzoden was ook al een renner om het leven gekomen DEN HAAG (GPD) - Motorra ces moeten worden verbo den, als niet uitdrukkelijk is voldaan aan strenge veilig heidseisen, die vooraf door de politie moeten worden gecontroleerd. Nu lopen publiek en motorrijders on verantwoorde risico's. Dat stellen de Tweede-Kamer leden Van den Bergh en Wor rell (beiden PvdA) in vragen aan de staatssecretaris van CRM en de minister van bin nenlandse zaken. Zij vragen zich af of de talloze ernstige ongelukken bij motoronge vallen de laatste jaren niet bewijzen dat passende vei ligheidsmaatregelen niet mogelijk zijn. De kamerleden reageren met hun vragen op de gebeurte nissen maandag bij een in ternationale motorwed strijd in het Gelderse Am merzoden. Bij ongelukken daar waren vier doden en een ernstiggewonde te be treuren. Ook in andere kringen houdt men zich overigens bezig met de vraag, waar de wegraces hun sport moeten beoefenen. De Poli tie Verkeerscommissie, afdeling Limburg, heeft onlangs het ad vies gegeven wedstrijden op stra tencircuits te verbieden, omdat de veiligheid van het publiek on voldoende gewaarborgd zou zijn. Het standpunt van de Limburgse functionarissen is op landelijk politie-niveau instemmend be groet en de gebeurtenissen in Ammerzoden hebben wel heel rigoureus de juistheid van die houding aangetoond. Stratencircuits bestaan uit openba re wegen die worden afgesloten om er motorraces te houden. Omdat het doorgaande verkeer geen al te grote hinder mag on dervinden van die afsluitingen, is het duidelijk dat het heel moeilijk is voor de organisatoren een ge schikt traject te vinden. Altijd moeten er concessies worden ge daan aan de veiligheid, want sommige gevaarlijke situaties zijn met de beste wil van de we reld niet weg te werken. De tekortkomingen van vrijwel alle Nederlandse stratencircuits zijn van gelijke aard. De ruimte naast de baan is meestal zeer gering, waardoor een renner en zijn ma chine bij een val niet ongehin derd weg kunnen rollen. Boven dien is het vaak een probleem het publiek een goed uitzicht op de wedstrijden te bieden en tegelij kertijd op een veilige afstand te houden (Ammerzoden!). Strobalen Het is in Nederland gebruikelijk om de obstakels naast de baan (telefoonpalen, huizen, bomen, hekken, enz.) af te schermen met strobalen. Soms rijden de cou reurs zelfs langs wallen van stro, die bij een buiteling de klap wel enigszins verzachten, maar ren ner en motor meestal ook weer terug doen stuiten op de baan, waardoor achterop komende rij ders eveneens in groot gevaar komen. Er is altijd al kritiek geweest op dergelijke toestanden, maar ken nelijk moeten er eerst kleine rampen gebeuren voordat een werkelijk principiële discussie mogelijk wordt. Nederland telt een permanent cir cuit (Zandvoort) en een specifie ke motorbaan (Assen). Het TT- circuit bestaat weliswaar nog steeds uit openbare wegen, maar die werden destijds (1953) wel speciaal voor motorwedstrijden aangelegd. Inmiddels is de ac commodatie op de Drentse hei ook aan een grondige renovatie toe, want op enkele punten vol doet zij niet meer volledig aan de veiligheidseisen, al lijkt het publiek in Assen weinig gevaar te lopen. Het plan om een nieuw, hypermo dern trgject aan te leggen, is nog steeds punt van overleg tussen overheid en de Stichting Circuit van Drenthe. Op Zandvoort is sprake van een parcours, dat in de eerste plaats is bestemd voor autoraces, zoals ook in het buitenland vaak voor komt. Op dergelijke circuits wordt veelvuldig gebruik ge maakt van vangrails en -hekken, en juist daar hebben de motor coureurs een grote hekel aan. Hoewel Zandvoort de afgelopen ja ren een aantal maatregelen heeft genomen om de omstandigheden voor motorrijders te verbeteren, is de situatie nog steeds verre van ideaal. Coureur Klaas Davidzon verongelukte op 19 april op Zandvoort toen hij bij een zware storm ten val kwam en een vang- hek raakte. Toeschouwers lopen rond het circuit in de duinen vrijwel geen risico. Apart De coureurs vormen een verhaal apart. Wanneer het om een Grand Prix gaat, komen zij regelmatig in het geweer om veiligheidsmaat regelen af te dwingen. Bij inter nationale wedstrijden zijn zij ech ter verre van kieskeurig en jagen voor veel geld over stratencir cuits. De toppers gaan dan wel iswaar niet tot het uiterste, maar een technisch mankement kan ook voor hen, en mogelijk toe schouwers, fatale gevolgen heb ben. De beginnende rijders, die voor veel geld materiaal kunnen ko pen dat hun ervaring te boven gaat, vormen echter de categorie die het meeste risico loopt. Zij willen zich ook op stratencircuits waarmaken en juist dan hebben zij bij een fout de kleinste ont snappingskans. Met uitzondering van Willem Jan Nooteboom waren de veronge lukte renners dan ook nog vry wel onbekend. Dat is een typerend gegeven, hoewel de hele affaire er natuurlijk niet minder schok kend door wordt. Maatregelen lijken onmogelijk te kunnen uitblijven, hoewel mo torracen ook op het meest ge schikte circuit altijd een riskante bezigheid zal blijven. In een rede voor het corps diplo matique in Nairobi (Kenia) heeft paus Johannes Paulus een drin gend beroep gedaan op de grote mogendheden om niet te probe ren Afrika na de ontworsteling aan het kolonialisme opnieuw in een soortgelijke situatie te brengen door machtspolitiek of ideologische beïnvloeding. Tegelijkertijd riep hij de Afrikaan se bevolking op, bij alle nieuwe ontwikkelingen zichzelf te blij ven. "Afrika moet zich bewust zijn van zijn grote schatten aan menselijkheid. Deze kan het in brengen van de internationale worsteling om vrede, gerechtig heid en eenheid in de wereld. Het is dan wel nodig dat de Afrikaan se landen zelf tot goede samen werking komen". Krachtig veroordeelde de paus de rassendiscriminatie. Hij noemde die een "principieel kwaad". De paus waarschuwde dat een atheïstische ideologie geen lei dend beginsel kan zijn bij de ver hoging van de levensstandaard en de opbouw van sociale gerech tigheid, omdat zij de mens de vrijheid, de geestelijke oriëntatie en de kracht tot naastenliefde ontneemt Johannes Paulus de Tweede blijft twee dagen in Kenia. Vanmorgen droeg hij op het Plein van de On afhankelijkheid in het centrum van Nairobi voor naar schatting een miljoen mensen een mis op. Impasse Vrouw-priester. "Bekyk nog eens goed het wezen van het priesterschap en zie of het te zij ner tijd mogelijk is dat vrouwen deze grote roeping mogen delen". Dat is een aanbeveling van het Landelijk Pastoraal Overleg van de Rooms-Katholieke Kerk in Engeland en Wales aan de bis schoppen, die in juli bijeen ko men. De aanbeveling kwam van een werkgroep die zich tijdens de vergadering van het LPO van 2 tot 6 mei in Liverpool bezig hield met het priesterambt. Ongeveer 2000 afgevaardigden van zo n vier miljoen rooms-katholieken in to taal woonden de vergadering bij. Een andere werkgroep vraagt om een fundamentele herziening van de kerkelijke leer inzake huwe lijk, sexualiteit en voorbehoeds middelen. De leden van deze werkgroep zijn het er allen over eens dat de kerkelijke leer van het huwelijk in een impasse ver keert door de onenigheid over het gebi uik van anti-conceptimid- delen. Zy pleiten ook voor een bestudering van het dogma der orthodoxe kerken dat het her trouwen van gescheiden mensen toestaat. Beroepingen Hervormde Kerk: aangenomen naar Bruinisse kandidaat W.F. Teekens Utrecht; bedankt voor Boskoop B. Duisterhof Yerseke, voor Nyverdal R. Holwerda Apeldoorn: benoemd door het breed moderamen (bestuur) van de synode tot directeur van de stichting "Kerk en Wereld" te Driebergen ds. J. Vuijst Amster dam (opvolger van ds. F.N.M. Nyssen). Gereformeerde Kerken: Beroepen te Dronten H.J. Veltkamp Leus den (laatstelijk predikant te Jog jakarta); aangenomen naar Vlis- singen G. Kalksma Deventer; benoemd tot hoogleraar in de praktische theologie aan de theologische hogeschool te Kampen K.A. Schippers aldaar. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Aalten G. van de Groep Siegerswoude, voor Papendrecht W. Kok Rotterdam- Oost. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Zwijndrecht R. Boog aard. Leiden: bedankt voor Werkendam J. van Haaren Amersfoort, voor Borssele H. Ligtenberg Middel- harms. Vrijgestelde. De heer F. van Hol ten (48) te Rotterdam wordt met ingang van 1 oktobpr volledig vrijgesteld medewerker van de in 1949 opgerichte stichting "Spaanse Evangelische Zen ding". De benoeming beoogt een actievere begeleiding van het werk in Sparye en evangelisatie en lectuurverspreiding onder de Spargaarden in Nederland. Aan vankelijk had de stichting ten doel. vervolgde protestanten in Spanje te steunen. Nu de om standigheden daar zyn verbe terd. is het doel verlegd naar ver spreiding van protestantse lec tuur en steun aan de vaak kleine protestantse gemeonten ADVERTENTIE BONN/ANTANANARIVO MOSKOU (ANP) - De Westduitse Bondskanselier Helmuth Schmidt heeft zich sterk gekant tegen de compromis-voorstellen van de Westeuropese Olympi sche Comités, zoals ze vorige week zaterdag werden gedaan. „De sportlieden van West-Duits- land hebben de plicht solidair te zyn met de Amerikanen inzake een boycot van de Olympische Spelen". De Westduitse regering heeft het Olympische Comité al eerder gevraagd weg te blijven uit Moskou. Het comité neemt hierover een beslissing op 15 mei. DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de Nederlandse hippische sportbond heeft gisteren in een vergadering de zaken met be trekking tot de Olympische Spe len in Moskou besproken. Aan sluitend had het NHS-bestuur een gesprek met een afvaardiging van het Nederlands Olympisch Comité, bestaande uit de heren Idenburg en Van der Krol. Naar aanleiding van dat gesprek heeft het NHS-bestuur besloten om het gezamenlijk overleg met de andere bij het NOC aangeslo ten bonden af te wachten. Die bijeenkomst is op 19 mei. Mocht het NOC op die dag besluiten om deel te nemen aan de Olympische Spelen in Moskou, dan komt het NHS-bestuur weer bijeen om zich te beraden of er nog wel vol doende sportieve gronden zijn om naar de hoofdstad van de Sowjet-Unie af te reizen. Zoals bekend hebben de hippische sportbonden van West-Duits- land, Groot-Brittannië en Frank rijk zelfstandig besloten niet in te schrijven voor het Olympische hippische evenement. De Westduitse zeilbond is vóór een boycot. Dat werd maandag be kend. Overigens ziet het er naar uit dat de meeste leden van het Westduitse Olympische Comité tegen een boycot zullen stem men. Volgens de laatste peiling zou de uitslag van de stemming op 15 mei zijn: 53 tegen een boy cot, 26 voor een boycot en 19 ont houdingen van stemming. Madagaskar zal deelnemen aan de Zomerspelen in Moskou. Het Afrikaanse eiland zendt sport mensen uit op de onderdelen at letiek, zwemmen, judo en bok- Terwijl de internationale sportwe reld nog steeds druk doende is de Olympische Spelen in Moskou al of niet te boycotten, is de Olym pische beweging in de hoofdstad van de Sowjet-Unie in gang ge komen. In de vijf talen van het Internationaal Olympisch Comi té zijn boodschappen gestuurd naar alle leden van het IOC. Voornamelijk welkomstwoor den. Enkele teksten: „Wij wensen alle deelnemers veel succes tijdens de spelen". Een citaat van Brejynjev: „De Olympische Spelen weerspiege len de wens van de mensheid voor vrede en vooruitgang". Nog een: „De Spelen zijn er voor vriendschap in de sport en vrede op aarde". En tenslotte: „O sport, jij bent vrede". Moedig stelt record scherper LEIDEN - De Leidse atleet André Moedig heeft tijdens wedstrijden voor gehandicapten in Veenen- daal zijn eigen nationale record op de 400 meter (rolstoel) scher per gesteld. Moedig maakte een tijd van 1.28 en was daarmee ruim 5 seconden sneller dan het vorige record. Ook op de 800 meter boekte hij een zege. Op de kortste afstand (100 meter) moest hij de eer laten aan zijn grote concurrent Lodder. De nieuwste spaarrekening ran de NMB. Rente per 6 mei 1980 9' i Waar krijgt u een hogere rente legen dezelfde voonvaarden De NMB heeft daarom speciaal voor u een nieuwe spaarvorm: Bonus- Girosparen Deze spaarrekening is èn dagelijks opvraagbaar èn geeft toch een hoge rente. Dat is de Bonus. Iedereen met een bank- of postgiro rekening kan een Bonus-Girospaar rekening openen. U dus ook Al is er geen NMB-kantoor bij u in de buurt of bent u er nog nooit binnen geweest. Hoeft ook niet. Want Bonus-Girospa ren doet u vanuit uw makkelijke stoel. Via de brievenbus. Zo simpel is het. Sparen? U maakt gewoon geld over van uw bank- of giro rekening. Opnemen? U vult een eenvoudig formuliertje in en het bedrag wordt op uw bank of giro teruggestort. U betaalt dan wel 2% retourrente, maar alleen over het opgenomen bedrag. De Bonus- Girospaarrekening biedt de hoogste NMB rente voor een dagelijks opvraag bare spaarvorm: 9'/<i%. Is dat een verschil met wat u nu ontvangt? Vast en zeker. Een reden te meer om zo snel mogelijk de bon in te vullen. Voor meer informatie. Of om meteen maar zo'n NMB Bonus-Giro spaarrekening (eerste inleg ten minste f ioo,-) te openen. Want iedere dag dat u later bent zou u geld kunnen kosten. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Er is geld te verdienen voor iedereen met een bank- of girorekening. Pak de pen, neem de stap. O Stuur mij meer infoimatie over NMB Bonus-Girosparen, i m Open voor mij een NMB Bonus-Girospaanekening Aankruisen Ik heb Bank-of Postgirorekening nummer I I I 1 I I I Dhr7mevrVmejAdres PostcodeWoonplaatsTel. oogd mede ondertekent

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19