39 Antognoni betrokken bij schandaal Oranje kee in de „oertijd": l2KirUjesbgsketbal Etappe overschaduwd door rellen Jurosjin nationaal kampioene Shotokan Rossi en Giordano mogen niet meedoen aan EK SPORTIEVE JONGEMAN GEVRAAGD VS krijgen geen beelden van Spelen WOENSDAG 7 MEI 1980 Goede start V. d. Smissen WK driebanden BUENOS AIRES (ANP) - Christ van der Smissen heeft in Buenos Aires in de eerste ronde van het toernooi om het wereldkam pioenschap driebanden een goe de indruk achter -gelaten. De Brabander versloeg in 55 beurten de Mexicaan Gabriel Fernandez: 60 om 39 caramboles. Daarmee staat de Nederlandse vertegen woordiger na één ronde op de tweede plaats. Hij bereikte te vens de hoogste serie tot nu toe: elf caramboles. Gala Legarda uit Ecuador neemt verrassend de eerste plaats in. Legarda versloeg de Westduitser Dieter Müller (de vervanger van de zieke Johann Scherz) in vijftig beurten: 60 om 43. De Belg Raymond Ceulemans, de grote favoriet versloeg de Egyp tenaar Al Machak: 60 om 17 in 56 beurten. LUGANO - Het Nederlands heren basketbalteam in Luga no keert terug in de oertijd. Pleintjes-basketbal namelijk in het voor-Olympische toernooi 1980. De sporthal van Lugano is, wat met een mooie omschrijving kan worden genoemd, een open hal. het WK-driebanden de tweede plaats. AMSTELVEEN - De Noord- wijks/Leidse Jurosjim is bij de Shotokan-kampioeh- schappen (karate) in Amstel veen kampioen van Neder land geworden. Shotokayi-ka- rakte is een stijlgroep dié deel uit maakt van de Karate- Bond Nederland (vroeger BBN). Jurosjin, dat voor de tweede maal deelnam aan deze titel strijd, nam revanche voor de nederlaag die de school in Emmen tegen sportschool Bruinsma leed. Het team be stond uit Ben Lamboo, Denne Douwes, Ali Auqmar, Johan van der Niet, Jim Agenalt en Loek Kavilaral. De ploeg stond onder leiding van Ino Alberga. In totaal namen twaalf scholen met meer dan honderd kara- teka's deel. In juli moet de NoordwijkslLeidse formatie de titel in Alkmaar verdedi gen. Een van de twee korte muren ont breekt, waardoor in de winter minder gevroren hoeft te worden om het ijshockeyveld in goede staat te houden. Ook nu echter heerst binnen dezelfde tempera tuur als buiten. En die zal in de avonduren in het regenachtige en kille Lugano rond de acht graden liggen. De wind heeft vrij entree in de hal, waar een houten plan kier ligt op de betonnen bodem van het ijshockeyveld en bij de toss zou er, net als bij voetbal, voor wind mee of voor wind te- gen gekozen kunnen woeden. De Italiaanse coach Alessandro Gamba, die gisteren voor Neder land met zijn ploeg trainde, noemde de hal "un disastro". Jan Sikking drukte dezelfde mening uit: "rampzalig". "Ongelooflijk dat je hier voor-Olympisch bas ketbal moet spelen", stelde Dan ny Cramer. "Ik heb vaak buiten gebasketbald, maar nooit bij een dergelijke temperatuur", zei Randy Wiel. "Als ik nog niet ziek ben, word ik het hier zeker", dacht Paul van Solm. Handicap Het is duidelijk, de ploeg die van daag tegen Italië begint, was niet enthousiast over de accommoda tie in de hal, waar provisorisch opgehangen plastic gordijnen een deel van de kou en de wind moeten tegenhouden. "De han dicap is er echter voor iedereen", redeneerde Leiden-speler Jim Woudstra. "Toen we maandag avond aankwamen werd er ver teld dat we in een open hal moes ten spelen. Ik geloofde het niet, ik dacht dat het een geintje was, maar het is werkelijkheid. In de periode dat je flink bezig bent, merkje niet dat het koud is, maar wanneer je even stil staat, voel je als het ware de spieren stijf wor den. Wij zijn er niet aan gewend, de an dere ploegen natuurlijk ook niet, maar de moeilijkheid zal voor ons best eens groter kunnen zijn dan voor de Italianen. Die spelen veel meer dan wij op scores van dicht bij. Wij maken veel punten van ROME (SID) - Het omkoopschandaal in het Italiaanse profvoetbal neemt steeds grotere vormen aan. Na Paolo Rossi, het Italiaanse idool, is nu ook Giancarlo Antognoni, de spelmaker van Fiorentina en het Italiaanse elftal, be schuldigd van manipulaties, op de illegale gokmarkt. Het aantal beschuldigde verenigingen is met vier (Fioren tina, Pescara, Palermo en Bari) uitgebreid. Cordova (speler), Napoli: Pelle grini (speler), Palermo: Brignani (speler), Tarent: Petrovic, Mas- simelli, Quadri, Renzo Rossi (spelers), Pistoiese: Borgo (spe ler). Intussen heeft de Italiaanse voet balbond bondscoach Enzo Bear- zot laten weten, dat hij bij de voorbereiding op de eindronde van het toernooi om het Europees kampioenschap (in juni in Italië) moet afzien van Rossi (Perugia) en Bruno Giordano (Lazio). Bei de internationals behoren tot de meer dan twintig spelers, die in verband met het 'schandaal voorlopig zijn geschorst. Op de derde golf van schorsingen dreven veertien spelers, alsmede twee clubvoorzitters, twee trai ners en een technisch directeur. De lijst van geschorsten bevat nu 34 spelers, drie clubvoorzitters, twee trainers en een technisch di- reqteur. Bekende namen van de gisteren uitgebreide zwarte lijst zijn: Giampiero Boniperti en Giovan ni Trapattoyi, respectievelijk voorzitter en trainer van Juven- tus. Beiden zijn beroemde oud internationals. De zitting van de tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond moet op 14 mei in Rome begin- De lijst van de gisteren geschorste personen ziet er als volgt uit: FC Bologna: Fabretti (voorzitter), Perani (trainer), Solignano (tech nisch directeur), Colombo, Petri- ni, Savoldi, Dossena, Paris en Zi- netti (spelers). Juventus: Boniperti (voorzitter), Trapattoni (trainer). Avellino: De Visser Piet de Visser is met ingang van 1 juli, voetbaltrainer van Roda JC. De huidige oefenmeester van FC Den Haag, die onlangs zijn ver bintenis met die vereniging ver brak, tekende een contract van één jaar bij de Limburgse eredi visieclub. De voormalige coach van het Belgische RWDM volgt in Kerkrade Bert Jacobs op. Jacobs neemt volgend seizoen Willem II onder zijn hoede. De Visser bereikte eerder in princi pe al een akkoord met Sparta. De Visser maakte daarbij echter een aantal eisen kenbaar. Zo wilde hij bijvoorbeeld Luuk Balkenstein en René van der' Gyp behouden voor de Rotterdamse club. Voor beide spelers heeft Ajax al be langstelling getoond. KNVB-beker De finale van het toernooi om de KNVB-beker, waarin Ajax en Feyenoord uitkomen zal zaterdag 17 mei in het Feyenoord-stadion worden gespeeld. Het lot heeft dat gistermiddag in het KNVB- sportcentrum in Zeist bepaald. De wedstrijd vangt aan om half acht. Ajax en Feyenoord konden het niet eens worden in welk stadion de eindstrijd zou worden gehouden. De Rotterdammers stelden de Kuip voor, Ajax het Olympisch Stadion. Daarop besloot de KNVB dat het lot zou beslissen. Als de ontmoeting tussen beide clubs zaterdag 17 mei na verlen ging in een gelijkspel eindigt komen de teams donderdag 22 mei in het Olympisch Stadion opnieuw tegen elkaar uit. De hoofstedelingen raakten overi gens een selectiespeler kwijt. De aan het begin van het seizoen nog als een tweede Cruy ff aangekon digde Ton Blanker heeft om ont binding van zijn contract ge vraagd. Het Ajax-bestuur heeft inmiddels aan dat verzoek vol daan. De 19-jarige spits, die la-.ge tijd de hand boven het hoofd werd gehouden door trainer Leo Beenhakker heeft "het plezier in de voetballerij verloren". Maradona "Diego Maradona heeft reeds be sloten naar CF Barcelona te ko men", verklaarde Jose-Luis Nu nez, de voorzitter van 'Barca', gis teren voor de Spaanse televisie. Volgens Nunez heeft Barcelona met zowel de Argentijnse club Boca Juniors als Maradona zelf een contract getekend. "Nie mand kan de overgang van Ma radona naar Barcelona tegen houden, indien de democratie in ons Jand goed functioneert", al dus de voorzitter. Nadat bekend werd dat Barcelona een bedrag'van negen miljoen dollar (ongeveer 18 miljoen -gul- De secretaresse'van competitieleider Jan Huybregts, Herma Hoveling, trekt het Feyenoord-kaartje uit de KNVB-beker, waardoor de eindstrijd in de Kuip wordt afgewerkt. V.l.n.r.: Holsheimer (Ajax), Koers (adm. Olympisch Stadion), Westrik (Ajax), Hoveling, Jansen (Feyenoord), De Kimpe (Feyenoord) en Huybregts. den) overhad voor de diensten van het Argentijnse talent, had de Communistische partij in Spanje felle kritiek uitgeoefend. "Zo'n bedrag is belachtelijk hoog, zeker nu de economische crisis in Spanje zo ernstig is", aldus het partijbestuur. Nunez weerlegde die kritiek met de wordt in i recreatie na en daar i nodig. ^unez wilde niet zeggen hoe hoog de transfersom precies was. grote behoefte aan door Barcelo- sterspeler voor FC Vlaardingen ADVERTENTIE voor de verkoop van sportartikelen leeftijd 17 jaar. WOUT BERGERS SPORT B.V. HAARLEMMERSTRAAT 232, TEL. 124681 RIJNSBURGERWEG 121 HAARLEMMERSTRAAT 40, LEIDEN ORENSE (ANP) - Rookbom men en rubberen kogels moesten er gisteren aan te pas komen om de veertiende etappe van de Ronde van Spanje door te kunnen laten gaan. Na zeventien kilometer, in het plaatsje Porrino bij Vigo, werd de weg van de wieier- karavaan versperd door tientallen demonstranten. Ze protesteerden tegen de aanleg van een autoweg over hun land. De renners werden met geweld gedwongen hun fietsen te stappen, van een aantal werden onmiddellijk de banden lek gestoken. De begeleidende politie, in de immer roerige Spaanse noord-weststreek altijd ver gezeld van de "Guardia Ci vil", wachtte niet lang met ingrijpen. De politie ontstak enkele rookbommen en vuurde rubberen kogels, op de demonstranten af. Na ruim een half uur was de weg weer vrij en konden de renners, na de nodige repa raties, hun wedstrijd hervat ten. Veel zin hadden ze niet meer. Dat bleek uit het aan tal ontsnappingspogingen: nul. De tot 145 kilometer terugge brachte veertiende etappe tussen Vigo en Orense, ein digde in een massasprint. De snelste sprinter, de Ier Sean Kelly, had geen enkele moei te om onder deze omstandig heden zijn derde zege in deze Ronde van Spanje te beha len. De Spanjaard Faustino Rupe- rez behield de leiding in het algemeen klassement. mededeling dat Barcelona een vedette nodig heeft om attractief voetbal te kunnen blijven spelen. Hij voegde eraan toe dat de Cata laanse club de afgelopen twee jaar een winst heeft gemaakt van twaalf miljoen gulden. De capaci teit van het stadion Nou Camp zal met 30.000 plaatsen tot 130.000 worden vergroot. Volgens Nunez FC Vlaardingen wil het komend seizoen zijn thuiswedstrijden gaan spelen bij SW op sportpark Harga. De KNVB stelt namelijk het bezit van een lichtinstallatie voor clubs uit het betaalde voet bal verplicht. Noch SW, noch Vlaardingen zal gemakkelijke financiële steun krijgen vandaar dat Vlaardingen met dit voorstel is gekomen. SVV staat niet onwelwillend tegen over het plan. De KNVB ver strekt aan clubs die een lichtin stallatie aanschaffen subsidie. Beide clubs willen op deze ma nier een dubbele subsidie incas- Vlaardingen contracteerde giste ren de DS'79-speler Patrick Meynhard van Schoor die na een j ruzie bij DS'79 niet meer in aan merking kwam voor een positie in het eerstp elftal. afstand (Akerboom, Cramer, Bruinsma) en als je dan koude handen hebt, gaat er natuurlijk gemakkelijker iets mis, dan wan neer je in principe van binnen de bucket de punten maakt". Er heerste gisteren echter geen kommer en kwel binnen de ploeg. Het uitvallen van Ierland, dat door coach Jan Sikking als jammer werd gekwalificeerd ("gemakkelijke wedstrijd om te wennen"), wordt bijvoorbeeld door Jim Woudstra als gunstig "In het oorspronkelijke program ma hadden wij na de wedstrijd tegen Ierland een rustdag en ver volgens achter elkaar Italië, Bul garije en West-Duitsland moeten spelen. Nu zijn we Ierland kwijt en krijgen we onze rustdag na Italië. Dat is gunstiger. Indien Sikking in de eerste wedstrijd een klein aantal spelers zou ge bruiken, dan is er een dag de tijd om weer te herstellen. Vorig jaar bij het Europees kampioenschap in Sienna hadden wij dat niet en toen is na de eerste wedstrijd te gen de Sowjet-Unie, waarin wij ons hadden leeg gespeeld, een duidelijke terugslag gekomen". Ouderen Woudstra (27) behoort tot de oude ren van de ploeg. Met Kees Aker boom en Anton van Helfteren is hij de enige, die ook in het voor- Olympisch toernooi in Hamilton speelde. In die vier jaar maakte hij ook vier coaches mee: Sheri dan, Janbroers, Quinn en Sik king, in Hamilton nog ploegge noot. Een vergelijking: "Sterke en zwak ke punten hadden ze alle vier. Van Sheridan, de eerste, hebben we het meeste geleerd, met Sher- dan en Sikking hebben we het beste contact. Spelers en coach staan op dezelfde golflengte. Dat is erg positief. Je zou bijna kun nen zeggen dat er een blye stem ming in de ploeg is, waardoor er minder persoonlijke problemen ontstaan en de kleine moeilijk heden gemakkelijker weggestre ken kunnen worden". De situatie binnen de groep wordt gedemonstreerd door de aanwe zigheid van Eric Griekspoor, de dertiende man, die niet zal spe len. Griekspoor heeft de hele trainingsperiode meegemaakt, het brood als het ware mee hel pen bakken en men vond het on redelijk hem er niet bij te laten zyn als het opgegeten wordt. Douche De ploeg stapte maandag in het vliegtuig met de haren nog nat van de douche na de laatste trai ning in Amsterdam. "Ik hoop dat de oefenperiode lang genoeg is geweest", vertelde Woudstra, "maar we hadden na de play-offs een weekje rust nodig. Werkelijk. Wanneer dat er niet zou zijn ge weest, had misschien een aantal spelers een excuus gezocht, een blessure of zo, om er even uit te breken. Ik ook. In de trainingsweken heeft Sikking alle mensen veel laten spelen. Dat is goedje kunt niet met vijf of zes man drie wedstrijden in vier da gen spelen en geen negen in min der dan twee weken, wanneer we verder zullen gaan in Genève. Bovendien hebben we meer goe de spelers dan vijf of zes. Dit lijkt my de beste Nederlandse ploeg, waarmee ik naar een belangrijk toernooi ben geweest. De sfeer is veel beter dan bij de Europese kampioenschappen van België en Italië en de groep is veel even wichtiger dan in Hamilton. Toen moesten Akerboom en ik voor een belangrijk deel van de pun ten zorgen. Die tyd is nu voorbij". In verschillende Zwitserse steden is gisteren het voor-Olympisch basketbaltoernooi voor heren begonnen. De uitslagen zijn: Groot Bnttanniè-Finiand 84-81 (35-45), Turkije-Noorwegen 94-74 (47-32), Frankrijk-Oostenrijk 83-70 (34-37) Zweden-Griekenland 79-71 (39-35). Dames De Nêderlandse damesbasketbal- ploeg heeft gisteren in het voor- Olympisch toernooi in Varna met 74-66 verloren van Bulgarije. By de rust leidden de Bulgaarse da mes reeds met 38-30. Overige uitslagen: China-Nigeria 122-44 (64-23), Groot Brittannié-Mexico 70-55 (28-26), Tsjechoslowakije-Brazihè 88-60 (52-28). NEW YROK (Rtr/AFP)- De Amerikaanse televisiemaatschappij NBC die voor 87 miljoen dollar (plus minus anderhalf miljard gulden) de rechten voor uitzending van de Olympische Zomerspelen had gekocht, heeft besloten president Carter te volgen in diens boycotplannen. In de Verenigde Staten zullen geen beelden worden uitgezonden van de komende Olympische Spelen. NBC-president Edgar Griffiths zei, toen hij het nieuws op een persconfe rentie bekend had gemaakt: "Wij volgen Carter. Bovendien is het vol strekt zinloos beelden van de Olympische Spelen in de Verenigde Staten uit te zenden nu er uit ons land geen deelnemers aan de start verschij- Het Deense olympisch comité heeft zich gisteravond met grote meerder heid uitgesproken voor deelname aan de Olympische Spelen in Moskou. 43 Afgevaardigden stemden voor het zenden van een Deense sportploeg, dertien afgevaardigden onthielden zich van stemming.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17