ZE NU KOPEN. Florida rampgebied door vluchtelingen „Dat kan ons niet gebeuren is het nieuwe Boek van de Maand. Tfbfin «KROON STAATSLOTEN? Verkeerd ticket kost Surinamers borgsom U KUNT 'Autonomen' ontkennen schuld rel sen htiel lob Vrouwelijke RAF-leden in Parijs gearresteerd „Gaat u rustig slapen.' Moeizaam verloop autonomiegesprek 'Dood van een prinses' ook in YS op televisie WOENSDAG 7 MEI 1980 PAGINA 13 ADVERTENTIE Justitie bepaalt: SCHIPHOL (GPD) - Alleen Suri namers die volgens hun vliegtic ket na 28 dagen weer terug moe ten naar Suriname, maar aan de Koninklijke Marechaussee zeg gen dat ze hier de maximaal toe gestane tijd van drie maanden te willen blijven, moeten een borg som storten van 2800 gulden. Dat is de prijs van een enkele reis naar Suriname Aangezien Surinamers bij vertrek uit hun land niet meer dan tweeduizend Surinaamse guldens mogen meenemen (f 2200), moet hun familie hier het verschil bijpassen om te voor komen dat zij direct naar Suri name worden teruggezonden. Dit is, aldus het ministerie van jus titie, de stelregel die de Konink lijke Marechaussee op Schiphol moet toepassen om illegale im migratie van Surinamers te voor komen. Commandant W. H. Kanbier van de Marechaussee op Schiphol wijst er intussen op dat in 1979 slechts tien a twintig Su rinamers de toegang tot Neder land is geweigerd, op een totaal van ruim duizend buitenlanders die merendeels (70 pet.) wegens onvoldoende middelen van be staan ons land niet binnen moch- Volgens de Surinaamse ambassade mochten Surinamers ook voor dat het land in 1975 onafhankelijk werd niet meer dan 2000 Suri naamse guldens meenemen wanneer zij het land wilden verla ten. „Hoe lang die bepaling al be staat, kunnen wij hier niet direct nagaan. Wel weten we dat het een bestaande deviezenbepa- npdorjjj/itJse staatsloterij j KEY WEST-Honderden Cubanen wachten in Florida op voedsel nadat zij naar de VS zijn gevlucht. Carter heeft de staat Florida tot rampgebied verklaard, vanwege de enorme vluchtelingenstroom. PARIJS (AFP) - De Franse recher che heeft in Parijs een inval ge daan in een "samenzweerders huis" en daar onder andere Sieglinde Hofmann aangehou den, naar wie de Westduitse poli tie zocht in verband met de moord in 1977 op de bankier Jür- gen Ponto. Op een persconferen tie in Karlsruhe verklaarde de hoogste openbare aanklager van West-Duitsland, Kurt Rebmann, gisteren dat in totaal vijf vrouwen zijn aangehouden. Van de overige vier is slechts be kend dat onder hen Ingrid Bara- bas is. De 28-jarige Ingrid en de 35-jarige Sieglinde behoren bei den tot de "harde kern" van het Westduitse stadsterrorisme. Ze zijn lid van de "Rote Armee Frak- tion" (RAF) en de "beweging van de tweede juni". Sieglinde Hofmann was al eerder aangehouden, in Joegoslavië. Met Brigitte Mohnhaupt, Peter jjej. ministerie WASHINGTON (DPA/UPI) - President Carter van de Verenigde Staten heeft gisteren Florida tot rampgebied verklaard in verband met de aanhoudende stroom vluchtelingen, vooral af komstig van Cuba. Nu de zuidoostelijke staat Dwashfng"to] die status heeft, is de mogelijkheid geschapen dat de federale kas bijspringt in de kosten, die gemaakt moeten worden voor massa's berooide immigranten. De gouverneur van Florida, Robert Graham, had de president ge vraagd zijn staat tot rampgebied te verklaren. In Washington ver klaarde een Republikeins con greslid uit Florida dat de presi dent niet afwijzend had gerea geerd toen een van de leden van een delegatie die gisteren met Carter de moeilijke toestand be sprak, had geopperd dat de VS zowel 250.000 Cubanen moeten opnemen als 250.000 Haitianen. Van het Westindische eiland, waar Duvalier junior de scepter zwaait, zijn in de afgelopen we ken vele tienduizenden mensen in uiterst gammele bootjes gevlucht. Bij aankomst in Florida bleek hun dat zij bepaald minder welkom waren dan de mensen die Cuba mochten verlaten om dat ze niet langer wilden leven in de socialistische republiek Fidel Castro. aanhangers van president Fidel Castro hen molesteerden omdat zij zich opmaakten een visum voor de Verenigde Staten aan te vragen. Havana eist van Washington dat het de ongeveer 400 personen - naar verluidt voor het merendeel ex-politieke ge vangenen - onvoorwaardelijk uitlevert aan de Cubaanse autori teiten. Een dergelijk verlangen is naar de mening van het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken "onacceptabel". Jürgen Boock en Ralf Clemens Wagner raakte zij in mei 1978 in handen van de Joegoslavische autoriteiten met wie Bonn ver geefs onderhandelde over een uitwisseling met in de Bondsre publiek gedetineerde Joegosla- ven. Daarop liet Belgrado het viertal vier maanden later weer vrij. Na een korte voorgeleiding zijn Sieglinde Hofmann en Ingrid Ba- rabas onder voorlopige hechtenis gesteld omdat er tegen hen bei- den internationale arrestatiebe- voorzover hêt'ministêrie velen zijn uitgevaardigd. Binnen de Franse wetgeving is uitwijzing mogelijk als het be langhebbende land binnen twee weken na de arrestatie documen ten overlegt waaruit de wens tot uitlevering blijkt. zaken heeft nadien cijfers betref fende het aantal immigranten van Haiti en Cuba betiteld als "pure verzinsels". Het is op dit moment nog veel te vroeg om concrete getallen te noemen, al dus een woordvoerder. Hij reageerde hiermee op eerdere berichten als zou president Car ter al hebben ingestemd met het opnemen in de Verenigde Staten van een kwart miljoen Cubanen kwart miljoen Haitianen. bui tenlandse zaken berekend heeft, heeft Washington in de afgelopen twee weken ruim 17.000 Cubanen aan onderdak geholpen. Daar naast verlangen de Verenigde Staten een vrijgeleide voor de bijna 400 Cubanen, die vrijdag buitenlandse ADVERTENTIE 't Leek allemaal zo ver van ons bed. Maar voor we goed en wel wakker waren, rolden de tanks al door de straat. Vielen de Duitsers letterlijk uit de lucht. De oorlog was ons leven binnen getrokken. Het lijkt 40 jaar later misschien onvoorstelbaar; maar, ondanks alle gruwelen, ondanks alle terreur, probeer den we er toch het beste van te maken. We pasten ons wonderwel aan. En we bleken vindingrijker dan we dachten. Over de geschiedenis van het dage lijks leven in de Tweede Wereldoorlog gaat het nieuwe Boek van de Maand. Verteld aan de hand van anecdotes, persoonlijke verslagen en dagboekfrag menten. Zichtbaar gemaakt door talloze foto's en afbeeldingen, waarbij nooit eerder gepubliceerd materiaal uit privé- bezit. Het boek werd samengesteld door de bekende journalist Evert Werkman en de geschiedkundigen Madeion de Keizer en Gert Jan van Setten. Het is een bijzonder boek geworden, waarin de wonderlijke sfeer, van die dagen tot leven komt. Ook al hebt u die niet zelf meegemaakt. Elk jaar 5 mei viering DEN HAAG - De hele Tweede Kamer wil 5 mei officieel ma ken tot nationale bevrij dingsdag. CDA, WD, CPN, D'66 en PvdA hebben daar gisteren voor gepleit in de Tweede Kamer tijdens het debat over de immateriële hulpverlening aan oorlogsge troffenen. 5 Mei zou dan weer elk jaar moeten worden ge vierd. Staatssecretaris Wallis de Vries van CRM wilde de Kamer evenwel niets toezeggen, on danks de aanzegging van de socialist Meijer dat hij met een motie zou komen. De be windsman herinnerde de Kamer aan een discussie met premier Van Agt over het zelfde onderwerp tijdens de algemene beschouwingen. Wel wilde hij de opvattingen van de kamer in het kabinets beraad te berde brengen. Het weer vieren van 5 mei zou een van de beste vormen van immateriële hulpverlening zijn, aldus de communist Marcus Bakker. Meijer (PvdA) en Bischoff (D-66) hadden erop gewezen, dat in landen als Polen, Joegoslavië en Frankrijk verzetsmerisen en vervolgden vaak een bijna heroische plaats in de maat schappij hebben gekregen. Dat heeft hen blijkbaar wel geholpen hun ervaringen te verwerken, aldus Meijer. DEN HAAG-Een delegatiei op het Binnenhof in Den Haag a missie voor ambtenarenzaken xzij erop aandringen vooi de achterstallige soldij Wereldoorlog in Japanse krijgsgevangenschap zaten. Bij de overhandi ging van het verzoekschrift demonstreerden ongeveer veertig oud-KNIL- militairen om hun jarenoude eis - uitbetaling van de achterstallige salaris sen - nog eens kracht bij te zetten. De voorzitter van de vaste kamercommis sie, S. Weijers (CDA), die samen met W. Keja(VVD) enK.de Vries PvdA de petitie in ontvangst nam kon niet beloven dat het in februari van dit jaar beloofde debat inderdaad voor het reces kan worden gehouden. Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-469647. Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. miebesprekingen een veilig heidsplan voorgelegd, dat sterk afwijkt van het veiligheidsplan dat Egypte 24 uur eerder indien de. In het Israëlische plan wordt, aldus diplomatieke bronnen, ge pleit voor vrije toegang van Is raëlische troepen tot de westelij ke Jordaanoever wanneer die onder Palestijns zelfbestuur staat. In het Egyptische plan, dat door Israël werd afgewezen, wordt juist de Iraëlische rol inza ke de veiligheid sterk terugge drongen en wordt een groot deel van de verantwoordelijkheid voor veiligheidszaken gelegd bij het toekomstige Palestijnse be stuursapparaat. Terwijl uit officiële Israëlische bron gisteren tijdens de bespre kingen de vooruitzichten somber werden genoemd, verklaarde de speciale Amerikaanse afgezant Sol Linowitz dat er geen sprake was van een vrisis en dat er geen gevaar is dat de besprekingen mislukken. Er zal vooruitgang worden geboekt, aldus Linowitz, die meende dat er een aanzienlij ke gemeenschappelijke basis is tussen Israël en Egypte waarop moet worden voortgeborduurd. Linowitz verklaarde dat de bespre kingen in het Israëlische Herzlia vandaag afgerond zullen worden, een dag eerder dan was afgespro ken. Daarna moeten de bespre kingen volgens plan in Alexand- rië worden voortgezet. De Egyptische pers meldde giste ren dat de onderhandelingen in Herzlia in een crisis verkeren. De leiders van de Egyptische delega tie, premier Chalil en minister van defensie Kamal Hassan, wil len, aldus het Egyptische persbu reau Mena, de onderhandelingen kennelijk voortijdig verlaten en al vandaag terugkeren naar Cai ro. Als reden hiertoe gaf het pers bureau "werkverplichtineen". x-KNIL-militairen heeft gistermiddag an drie leden van de Tweede Kamercom- m pensioenen een petitie overhandigd, het zomerreces een kamerdeba* te houden i KNIL-soldaten, die tijdens ae Tweede WASHINGTON (GPD) - De roem ruchte BBC-film "Dood van een prinses" wordt ook in de VS uit gezonden. Ondanks herhaalde protesten van Saoedi-Arabië heeft PBS (Public Broadcasting System), Amerika's niet-com- merciële omroep, besloten de film volgende week maandag uit te zenden. Alleen enkele lokale stations van PBS doen niet mee. De vroegere gouverneur van Zuid-Carolina, nu ambassadeur in Saoedi-Arabië, heeft alle sta tions van zijn staat kunnen over reden de film niet uit te zenden. Ook in Houston (Texas), waar veel oliemaatschappijen zijn ge vestigd, en in Los Angeles zal het programma niet te zien zijn. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken zegt de Sa- oedisch duidelijk gemaakt te hebben dat, ondanks het feit dat PBS gedeeltelijk van overheids geld afhankelijk is, uitzending van de film niet kan worden ver hinderd. Het raadde Saoedi-Ara bië aan de protesten niet voort te zetten, aangezien dat alleen maar extra aandacht zal vestigen op de gewraakte film. De Saoedi-Ara- bische ambassade heeft de kwes tie voorlopig maar laten rusten en is niet voor commentaar bereik baar. Volgens de zegsman van het minis terie van buitenlandse zaken, Hodding Carter, komt het wel vaker voor dat functionarissen zich kwaad maken over de ma nier waarop sommige media si tuaties in het buitenland (zoals in Noord-Ierland of Zuid-Afrika) voorstellen. Denemarken De Deense staatstelevisie daaren tegen zal de omstreden Britse film "Dood van een prinses" niet uitzenden. De documentaire is naar haar mening te sensationeel en bevat te weinig documentair feitenmateriaal. Stormschade snel behandeld DEN HAAG (ANP) - Nu het zomer seizoen aanstaande is is het van groot belang dat de strandexploi- tanten die schade hebben onder vonden van de storm op 19 en 20 april zo snel mogelijk hun bedrijf weer kunnen hervatten. De ge dupeerden kunnen gebruik ma ken van de bestaande overheids regelingen en bij afhandeling hiervan zal een vlotte verwerking worden nagestreefd. Dit heeft staatssecretaris Hazekamp van economische zaken gisteren ge schreven in een brief aan de Tweede Kamer. Bij een directe bedreiging van het levensonderhoud, kan, aldus Ha zekamp, een beroep worden ge daan op de algemene bijstands wet. Mochten de gedupeerden geen bankkrediet meer kunnen krijgen-eventueel gegarandeerd door de staat - dan kunnen ze een beroep doen op de rijksregeling zelfstandigen. Toten met 31 mei f22,50. Daarna f 10,- duurder. De aanbieding is geldig van 1 t/m 31 mei. Echter zolang de voorraad strekt. AMSTERDAM (ANP) - Een groep, die zich "autonomen" noemt heeft gisteren in een verder ano niem persbericht de verantwoor delijkheid afgewezen voor de rellen in Amsterdam op 30 april. De opstellers van het bericht schrijven wel, dat zij de demon stratie hebben georganiseerd, die 's middags vanaf de dokwerker vertrok. Deze demonstratie ging vooraf aan de hevige rellen in het centrum van de hoofdstad. De persverklaring is een reactie op een anoniem bericht, ook onder tekend door "de autonomen", dat vrijdag bij het ANP binnen kwam. Daarin wordt de verant woordelijkheid voor de rellen voor "de autonomen" opgeëist. Dat bericht is niet van ons, aldus de nieuwe verklaring. In het nieuwe persbericht staat, dat het geweld te wijten was aan het "overbodig, overhaast en op in timidatie afgestemd optreden van de mobiele eenheid" 's mor gens in de Kinkerbuurt. De vraag wordt gesteld, waarom de mo biele eenheid 's middags de Blaauwbrug en de Amstelstraat had afgezet toen de demonstratie naderde. Dit gebied lag in de vrije zone, aldus de verklaring. "Na hevige gevechten konden de autonomen zich toch hergroepe ren op de Munt/Rokin. Het resul taat is wereldnieuws geworden", schrijven de onbekende "auto- Volgens de verklaring zijn "auto- de gevestigde orde, "gedreven door onvrede en onbehagen met het huidige bestel". De opstellers van het bericht vragen zich af hoe het komt, dat niemand weet wie zij zijn. terwijl de kraakbeweging zich bedient van door autonomen bedachte leuzen als "geen wo ning, geen kroning".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13