Britse troepen maken einde aan gijzeling Mislukte staatsgreep in Suriname nieuwe Karamanlis Griekse president Nieuws over Ormskerk slaat in als bom Brezjnjev naar begrafenis Tito Tiveegegijzelden doodgeschoten DINSDAG 6 MEI 1980 WUIMHf (Van onze verslaggevers) PARAMARIBO - Een huurlingenleger onder leiding van de in Ermelo wonende Fred Ormskerk (56) heeft vorige week geprobeerd Suriname binnen te komen om daar een staatsgreep te plegen. De groep werd echter bij de grens opgewacht door het Surinaamse leger. Ormskerk is daar bij opgepakt en doodgeschoten. Paramaribo hebben le de Nationale Militaire Ormskerk heeft al eerder gepro beerd in Suriname een staats greep te plegen, zo meldde deze krant begin maart. De zeer gede tailleerde plannen daartoe had de voormalige adjudant van het Su rinaamse leger al geruime tijd klaar liggen. De sergeants die op 25 februari hun coup pleegden, doorkruisten daarmee echter de plannen van Ormskerk en zijn medestanders. Volgens Ormskerks familie heeft de adjudant anderhalve week geleden zijn huis verlaten. Hij vertelde dat hij in Frankrijk vakantie wilde houden. Orms kerk moet echter uit Frankrijk naar Frans Guyana zijn vertrok ken. Het plan was om vanuit dit buurland van Suriname naar Su riname te vertrekken. Toen de groep van Ormskerk de grensrivier de Marowijne was overgestoken en bij Albina aan land was gegaan, bleken daar eenheden van het Surinaamse le ger hen op te wachten. Over wat er toen is gebeurd, lopen de eer ste lezingen nogal uiteen. Aanvankelijk werd gemeld dat Ormskerks groep uit 300 man zou hebben bestaan. Daarbij zouden dan Belgen, Nederlanders, Suri- namers, Venezolanen en Zuid- molukkers hebben gezeten. La tere berichten uit Paramaribo spreken van een aanzienlijk klei nere groep: twintig man, onder wie in elk geval vier Belgische huurlingen. Kagie i den v£ Raad hem bedreigd en geïntimi deerd, nadat de Raad had verno men dat Kagie over de coupe van Ormskerk zou schrijven. Kagie heeft daarop, aldus onze bronnen, na overleg met de Ne derlandse ambassadefunctiona ris, de conclusie getrokken dat het voor zijn eigen veiligheid maar beter was te vertrek ken. Wat er inmiddels met Ormskerks medestanders is gebeurd, is nog met duidelijk. Betrouwbare bronnen meldden gisteravond dat ze allemaal zijn gearresteerd en zijn overgebracht naar de Memre Boekoe-kazerne. Daar heen zijn ook enige parlementa riërs overgebracht die van Orms kerks plannen op de hoogte zou den zijn geweest. Deze parlementariërs - bronnen in Paramaribo noemen de namen van Rogers, Beans en Nooitmeer - zijn aanhangers van de afgezette premier Arron. Kringen rond Ar- ron worden ook genoemd als fi- n Ormskerk en de zij- ERMELO (GPD) - Het nieuws over de mislukte coup in Su riname en de dood van Frede- rik Ferdinand Ormskerk is bij familileden in Ermelo als een bom ingeslagen. Mevrouw Sylvie Ormskerk-Budike (55) kan de jobstijding haast niet geloven. Haar man leider van een staatsgreep? „Ik wist er niets van", vertelt ze zuchtend. Haar dochter Ane- liese beaamt dat: „Vader is anderhalve week geleden per trein naar Frankrijk vertrok ken, omdat hij overspannen was. Verder wisten we van niets. Voor ons kwam het be richt van zijn dood als een Volslagen verrassing. We vin den het erg onwaarschijnlijk, dat zo n groep van 300 man, waarover wordt gesproken in persberichten, wordt opge pakt zonder dat er een schot is gelost. En mijn vader zo maar doodschieten, zonder vorm van proces? Hij heeft een Ne derlands paspoort, mag je een Nederlander eigenlijk zo maar doodschieten?", vraagt Aneliese Ormskerk zich af. Mevrouw Oryiskerk vertelt dat haar man een militair in hart en nieren was. In Nederlands- Indië vocht hij als KNIL-mili- tair tegen de Jappen. Voor en na de onafhankelijkheid van Suriname was hij adjudant instructeur bij de infanterie. Sergeant Horb, een van de mannen die begin dit jaar in het wereldnieuws kwamen door de staatsgreep, kende hij persoonlijk. De Memre Boe koe-kazerne in Paramaribo was zijn werkterrein. Het gezin Ormskerk kwam kort voorde onafhankelijkheid, in augustus 1975, naar Neder land. Vader Ormskerk volgde (wegens pensioen in het Su rinaamse leger) begin vorig jaar. „Over de jongste staats greep zei mijn man dat er te weinig kader bij betrokken was. Hij had er een hard hoofd in dat de jonge generatie er in Suriname iets van terecht zou brengen", zegt mevrouw Ormskerk. Mevrouw Ormskerk werd door de redactie van NRC-Han- delsblad en het ministerie van buitenlandse zaken op de hoogte gebracht van de voor haar tragische gebeurtenis sen. „Mijn man heeft altijd gezegd dat hij in Suriname begraven wilde worden, maar ik zie er niets in om daar naar zijn begrafenis te gaan, ik ben veel te bang dat ze me daar kwaad willen doen", aldus een totaal ontredderde me vrouw Ormskerk. Ze voegt er nog aan toe: „Buitenlandse zaken heeft me gevraagd wat er met het lichaam van mijn man moet gebeuren". In radio toespraak 1 heeft de Surinaamse premier Chin A Sen gezegd, dat „perso nen in het buitenland" een cen trale rol hebben hebben gespeeld bij de poging van Ormskerk en de zijnen, de macht te grijpen. De premier stelde daarbij dat ook enkele parlementariërs betrok ken zouden zijn geweest bij de voorbereidingen van de coup, zonder daarbij namen te noemen. Chin A Sen verklaarde verder dat het leger een wapenarsenaal, be staande uit geweren, munitie en springstoffen, heeft opgespoord *.n.B vyunsRciRcii ii uieue- en 'n beslag genomen, strijders door de Frans-Guyanese ^et a^ron<^en 1 autoriteiten verraden. Andere Tegenspraak De berichten over de vraag, hoe de Surinaamse autoriteiten wisten van Ormskerks komst, spreken elkaar ook tegen. Volgens een le zing zijn Ormskerk en zijn mede bronnen melden dat Paramaribo die aan Ormskerks staatsgreep zouden meedoen, hem hebben verraden. Zeker is, dat Ormskerk om het le ven is gekomen. De Nederlandse ambassade in Pararamaribo houdt het erop, dat Ormskerk, na standrechtelijk te zijn veroor deeld, is gefusilleerd. Officiële woordvoerders van de Suri naamse regering stellen, dat de Ermelo'er bij een vuurgevecht om het leven is gekomen. De mislukte poging van Ormskerk om Suriname binnen te komen, dateert vermoedelijk al van vori ge week donderdag. Alles wijst erop, dat de Nationale Militaire Raad heeft geprobeerd de poging tot een staatsgreep geheim te houden. Gistermiddag, toen de eerste berichten over de mislukte coup ons land bereikten, wisten de meeste mensen in Paramaribo nog van niets. Journalist Degene die de gebeurtenissen bij Albina wereldkundig heeft ge maakt, de Nederlandse journalist Rudie Kagie, heeft inmiddels Su riname verlaten en was maandag in Brazilië. Volgens vrienden van Druk op Israël neemt nog toe JERUZALEM (AFP/Reuter) - De druk op Israël in de onderhande lingen ovec Palestijnse autono- *mie en van het Palestijnse verzet op de bezette westelijke Jordaan- oever nam gisteren toe. Dit was voor de gematigde minister Weizman van defensie reden om de Israëli's in het parlement ertoe op te roepen niet overmatig te reageren op de aanslag in Hebron en te pogen een weg te vinden voor het samenleven van zowel joden als Arabieren in het land van Israël. Dat de spanning onder de Palestij- nen na de ondertekening van de vredesakkoorden van Camp Da vid in 1979 zou groeien was te verwachten geweest, zo zei hij. Eisen tot vergeldingsmaatrege len wegens het inmiddels tot zes gestegen aantal doden als gevolg van de aanslag in Hebron wees hij af. Muskie naar Wenen WASHINGTON (AFP) - Edmund Muskie die door president Carter is benoemd tot minister van bui tenlandse zaken, gaat op 15 en 16 mei in Wenen de plechtigheden bijwonen ter herdenking van het feit dat 25 jaar geleden het Oos tenrijkse staatsverdrag werd on dertekend. Over een eventuele ontmoeting met de Russische minister van buitenlandse zaken. Andrei Gromiko, is nog geen be slissing genomen. het onderzoek, dat geleid wordt door de ministers van justitie en van leger en politie, zal berech ting plaatsvinden van degenen die de plannen hebben ontwik keld en uitgevoerd, aldus de Su rinaamse premier. In Zuidmolukse kringen werd maandag aanvankelijk met ver bazing gereageerd op de berich ten dat ook Zuidmolukkers be trokken zouden zijn geweest bij de poging tot staatsgreep. Mo lukse bronnen hebben bevestigd dat een klein groepje jongeren onlangs naar Parijs is afgereisd „om daar een training te krijgen". Volgens deze, doorgaans be trouwbare, bronnen gaat het om Molukse jongeren met een Ne derlands paspoort, die „in zijn voor een avontuur en voor geld veel willen doen". Een gegijzelde klimt over het balkon ontsnappen aan het vuur. Britse troepen maakten gisteravond een einde ambassade met handgranaten op te blazen. de gijzeling door de het parlement gekozen tot derde president van de Tweede Griekse Republiek, als opvolger van de 81-jarige Tsatsos, die in juni af treedt. Bij deze derde en laatste stemming, waarbij een meerder heid van 180 op de 300 was ver eist, kreeg hij 183 stemmen, twee meer dan vorige week dinsdag. Dat kwam doordat hij zelf deze keer mee stemde en een onaf hankelijk e zijn blanco-stem ook in een stem voor Karamanlis had omgezet. Tevoren had de premier te kennen gegeven het liefst met een bo- venpartijdige meerderheid te worden gekozen. Van de negen die buiten de regeringspartij op hem stemden, waren er drie dis sidenten uit de ultrarechtse na tionale groepering, èèn uit het li berale centrum en èèn uit de kleine sociaal-democratische partij. Met veel goede wil zou men dus kunnen zeggen dat zijn verlangen enigszins is bewaar heid. De regering-Karamanlis zal de lo pende zaken blijven behartigen, totdat later deze week de fractie van de regeringspartij Nieuwe Democratie een nieuwe voorzit ter heeft gekozen, die dan auto matisch door (nu nog) president Tsatsos moet worden aangewe zen als premier. De vraag, wie dit zal worden, is nu op ieders lippen. De twee grote rivalen zijn de 70- jarige Averof, nu minister van de fensie, die als voorman van de rechtse vleugel wordt be schouwd, en de 64-jarige Rallis, minister van buitenlandse zaken, die een gematigder positie in neemt en zelf graag de term „ver licht rechts" gebruikt. Averof, tijdens de dictatuur voor stander van het leggen van een „brug" naar de kolonels, geldt als veel pro-Amerikaanser dan Rallis (en Karamanlis) en zijn opvolger schap zou dan ook perspectieven openen op de terugkeer van Griekenland in het militaire ver band van de NAVO, waar wester se kringen zo voor ijveren. Het zou echter de polarisatie met de linkse oppositie, die volledige uittreding uit NAVO en EG voor staat, vergroten. De aanwijzing van de nieuwe voor zitter in de fractie geschiedt bij acclamatie - waar Karamanlis zeker voor zal ijveren - of bij ge heime stemming. Mochten de aanhangers van de twee rivalen ongeveer gelijk zijn in aantal en zou een splitsing in de partij drei gen, dan is er de mogelijkheid van een compromis-kandidaat- de 73-jarige tegenwoordige vice- premier Papakonstandinou, maar die krijgt dan wel een harde dobber als (uiterlijk herfst vol gendjaar) de regering zich met de volgende verkiezingen ziet ge confronteerd. Karamanlis krijgt, in de vorm van het presidentschap, de machts positie die volgens de grondwet van 1975 reeds „op zijn maat was gesneden". Hij kan wetten terug sturen naar het parlement - waar dan een absolute meerderheid nodig wordt; hij kan het parle ment ontbinden als het niet meer overeen lijkt te stemmen met de volkswil, en hij kan referendums uitschrijven over „nationale kwesties van groot belang", zoals bijvoorbeeld het lidmaatschap van de NAVO. Dit alles zou actueel kunnen wor den als hij, wat na volgende ver kiezingen lang niet uitgesloten is, moet gaan regeren met oud-pre mier en tegenwoordig opposi tieleider Andreas Papandreou als premier. Een combinatie waar overigens, als men een recente opiniepeiling in het weekblad Tachydromos ernstig mag ne men, 53 procent van de bevolking wel happig op is. LONDEN - De bestorming van de Iraanse ambassa de door manschappen van speciaal daarvoor opgeleide Britse troepen (SAS - Special Air Servi ces) heeft aan drie bezet ters het leven gekost; een vierde werd ernstig ge wond, de vijfde werd in hechtenis genomen. Kort voor de bestorming wa ren twee gegijzelden door de terroristen geëxecu teerd. Negentien gegij zelden, onder wie drie Britten, konden na de be storming worden be vrijd. Een van de doden is de 25-jarige persattachè van de Iraanse am bassade, Abbas Lavasani. Het lijk van een andere, nog niet geïdenti ficeerde gegijzelde ligt nog in de smeulende ambassade, van wat eens een chique villa uit de 19e eeuw was. Volgens de politie zijn drie Iraniërs met schotwonden zwaar gewond in een ziekenhuis opgenomen. De bevrijde gegij zelden zijn ongedeerd. Dankbaar Iran, dat had geweigerd in te gaan op de eis van de bezetters om 91 gevangenen in het zuiden van Iran vrij te laten, heeft Engeland voor de geslaagde operatie ge prezen. President Bani-Sadr van Iran telegrafeerde premier Mar garet Thatc her zijn dankbaarheid voor wat hij de bekwaamheid van de Britse politie noemde. Me vrouw Thatcher heeft inmiddels het commando van de SAS be zocht om de leden geluk te wen sen „niet alleen uit naam van Groot-Brittannië, maar ook uit naam van de rest van de we reld". Kort voordat de overval gister avond plaatsvond met naar bin nen geworpen explosieven. wer den schoten in de ambassade ge hoord, waarna het lichaam van een van de gegijzelden buiten de voordeur werd gedeponeerd. De hoofdcommissaris van de Lon- dense politie, David McGee, zei op een persconferentie na afloop gisteravond dat het besluit tot bestorming in overleg was ge nomen met de minister van bin nenlandse zaken, William Whi- telaw, nadat de gijzelaars hadden gedreigd om het half uur een ge gijzelde dood te schieten. De eer ste schoten werden om twee uur gehoord (drie uur Nederlandse tijd), gevolgd door meerdere schoten vijf uur later. De bestor- r acht Handgranaten Gedekt door scherpschutters wier pen SAS-specialisten zowel aan de achterkant van het gebouw (waar zij zich met touwen tot voor de ramen lieten zakken), als aan de voorzijde (waar zij het balkon hadden beklommen) handgrana ten naar binnen. Binnen korte tijd steeg een dichte rook op die de zonnige hemel boven Hyde Park zwart kleurde. Op dat ogenblik drongen Britse troepen, waarschijnlijk voorzien van traangas, de ambassade zowel i de achterkant Uit c de r op de derde verdieping werd korte tijd met een witte vlag gezwaaid. Uit een raam op de verdieping daaronder wist de Britse televisiegeluids man Chris Cramer te ontsnappen door via een aangrenzend balkon het huis daarnaast binnen te gaan. Cramer was toevallig in de ambassade voor een visumaan- vraag toen het gebouw zes dagen geleden werd overvallen. Hij vertelde dat er op het ogenblik van de overval nog twee of drie anderen in de wachtkamer van de ambassade hadden gezeten. Ze werden naar boven begeleid en in een vertrek met anderen opgeslo ten. De eerste zorg van de terro risten was om de Iraanse ambas sadeur in handen te krijgen. Op de persconferentie in een nabij gelegen, kcrk-achtige ruimte zonder geluidsinstallatie gaf mi nister Whitelaw na anderhalf uur de verzekering dat hij op geen enkel ogenblik in direct contact had gestaan met de gijzelaaiS (dit contact werd echter namens hem onderhouden door de politie commissaris McGee). Whitelaw zei wel de Iraanse regering m Te heran de verzekering te hebben gegeven dat de Britse regering alles in het werk zou stellen om de gijzeling op een vredige ma nier te beëindigen. Eerder op de dag was er overleg ge pleegd met vertegenwoordigers van landen van de Arabische Li ga, waarvan echter Irak was uit gesloten omdat het land niet als bemiddelaar dooi Iran werd geaccepteerd. De Arabische di plomaten trokken zich daarna te rug voor onderling overleg. En kele uren later volgde de bestor ming, die verder praten onnodig maakte. BELGRADO (Reuter/AFP) - President Leonid Brezjnjev van de Sowjet-Unie zal donderdag de delegatie van zijn land leiden naar de be grafenis van president Tito. Dat heeft Bel grado gisteren bekendgemaakt. De samenstelling van de Russische delegatie hebben de Russen zelf nog niet gepubliceerd, maar volgens het Joegoslavische persbureau Tanjoeg heeft de Sowjet-ambassadeur in Belgrado, Nikolai Rodinonov, gisteren mee gedeeld dat Brezjnjev er de leider van zal zijn en dat minister van buitenlandse zaken An drei Gromiko er deel van zal uitmaken. In Belgrado zal de Sowjet-president wereldlei ders aantreffen als vice-president Mondale van Amerika, bondskanselier Schmidt van West-Duitsland, Groot-Brittannie c Vim China. De Amerikaanse president Jimmy Carter heeft laten weten wegens staatszaken (de Iraanse crisis) Washington niet te willen verlaten. Vi ce-president Walter Mondale zal daarom de VS vertegenwoordigen. Frankrijk zal op de begrafenis van president Tito worden vertegenwoordigd door premier Raymond Barre en minister van buitenland se zaken Jean Francois-Poncet. Syrië en de PLO zullen worden vertegenwoor digd door president Hafez Assad en premier tevens minister van buitenlandse zaken Chaddam en Jasser Arafat. Portugal stuurt president Eanes en premier Sa Carneiro. Jovanka, de derde echtgenote van de zondag overleden president van Joegoslavië, heeft, gisteren in het parlementsgebouw in Belgra do een krans gelegd op de kist van Tito Jovanka was sinds 1977 niet meer in het open baar verschenen. Sinds dat jaar leefde zij ge scheiden van Tito, nadat ze zich met staats- aangelegenheden bemoeid zou hebben. Zij bleven echter officieel getrouwd. Ook prins Bernhard en prins Claus zullen deel uitmaken van de Nederlandse vertegen woordiging bij de begrafenis van de overle den Joegoslavische president Tito. Ook pre mier Van Agt zal morgen naar Belgrado ver trekken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9