Vrolijk opent Leidse verzets- expositie Ruim 10.000 bezoekers Jongeren bijeen manifestatie op tegen fascisme Moeilijke regeling aangepaste woning Bevolking brengt vele „stille getuigen" bij elkaar Keuze voor VVD juiste Vierde Leidse rommelmarkt-sport succes Jubileum-wandeltocht MAANDAG 5 MEI 1980 Postduiven De postduivenvereniging LPC hield een wedvlucht vanaf Soignies met 294 duiven. De uitslag was: 1,6. J. Staffeleu, 2. L. de Hollander, 3. A. Sin- geling, 4. W. Schouten. 5. A. Siera, 7. P. de Haas, 8. J. La- terveer, 9. N. de Groot en Zn., 10. J. Rozier. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 wordt vanavond de premiere ge houden van een film die werd gemaakt door het filmcollec tief van Gaiapolis uit Oegst- geest. De film heet Gewapend Verzet en gaat over de bevrij dingsbeweging in Zuid-Ame- rika met in de hoofdrol Che Guevara. De voorstellingen beginnen om 20 en 22.15 uur. Toegangsprijs f 2.50. Meerkamp Van 6 tot en met 9 mei wordt in Leiden voor de derde maal de Recreatie Meerkamp gehou den. Gedurende vier avonden kunnen de deelnemers vier verschillende sportonderde len beoefenen namelijk zwemmen, prestatieloopfiet sen en wandelen. Morgen begint de meerkamp in het zwembad "De Vliet". Daar moet tussen 19.15 en 20.30 uur 500 meter gezwommen wor den. Woensdag 7 mei begint om halfzeven in het sportpark Leidse Hout een prestatieloop over 5 kilometer. Op donderdag 8 mei is er een fietstocht van 30 kilometer. Start tussen half zeven en ze ven uur in de Leidse Hout. En tenslotte wordt op vrijdag 9 mei een wandeltocht georga niseerd van tien kilometer. Ook daarvoor wordt begon nen bij het sportpark Leidse Hout. De minimum-leeftijd voor deel nemers is 12 jaar. De in schrijfkosten bedragen 8 gul den en men kan zich aanmel den een half uur voor het be gin van de zwemwedstrijd. Voor nadere inlichtingen tel. nummers 071-121265 of 895297 bellen. >v Eerste duik was gratis LEIDEN - Met een gratis duik m het water beleefden de Leidse openlucht zwembaden "De Vliet en "De Zijl afgelopen zaterdag hun openingsdag. Vanaf 7 uur waren de buiten baden weer open voor het publiek. Om de hernieuwde kennismaking te vergemak kelijken had de Sportstich ting besloten dat de eerste duik in het zwemwater van De Vliet"" en De Zijl voor iedereen gratis zou zijn. Wie verwacht had dat hooguit en kele fanatieke waterratten het in hun hoofd zouden halen van dat aanbod gebruik te maken zitergoed naast. Velen Leidenaars hebben zaterdag hun zwemgoed voor de dag gehaald om een frisse duik te nemen of om op het terras van het bescheiden voorjaarszon netje te genieten. De Leidse buitenbaden zijn vanaf dit weekeinde weer de gehele week geopend. LEIDEN - Twaalf uur lang duurde zaterdag een manifestatie "jon geren tegen faseisme" die was georganiseerd door een aantal Leidse jongerenorganisaties. Van 12 uur s'middags tot 12 uur s'nachts was er in het Volkshuis aan de Apothekersdijk een pro gramma met optredens van di verse groepen, informatie en films. Een manifestatie om de bevrijding van Nederland van de nazi-dictatuur te vieren en een De schrijfster Leesha Rose bood commissaris der koningin mr. Vrolijk het eerste exemplaar aan van haar boek "De tulpen zijn rood". LEIDEN - In dc burgerzaal van het Leidse stadhuis is zaterdagochtend de tentoonstelling "Nederland in ver zet en bevrijding" geopend. Een bijzondere verzetstentoonstelling die grotendeels is gericht op Leiden. De vele documenten, afkomstig van de Leidse bevolking, zijn voor de tentoonstelling ver zameld door het plaatselijk comité Bevrijdingsdag 1980. PvdA-voorzitter: LEIDEN - "De Partij van de Arbeid zal voor de raadsperiode na 1982 opnieuw streven naar een meer derheidscollege". Dit zegt PvdA-voorzitter Jonker in een artikel in het afdelingsblad van het CDA. Volgens Jonker is de huidige samenwerking tussen PvdA en WD goed te noemen. Hoewel de beslissing voor een PvdA/WD-college moeilijk was hebben de afgelopen twee jaar, volgens Jonker, aangetoond dat de keuze voor de WD juist is ge weest. De PvdA-voorzitter meent dat bij het oplossen van de problemen de beide partijen kennelijk meer parallel lopen dan de PvdA een aantal jaren geleden had verwacht. De PvdA-voorzitter spreekt als zijn mening uit dat er ook na de vol gende raadsverkiezingen een meerderheidseollege tot stand moet komen met als consequen tie dat bepaalde partijen niet ver tegenwoordigd zullen zijn in het college van burgemeester en wethouders. VVD-voorzitter mevrouw Portheine meent dat de samenwerking tussen PvdA en WD er in de afgelopen twee jaar niet slechter op is geworden. De heer Bosch, voorzitter van het CDA, vindt het jammer dat het CDA niet in het college van B en W zit en spreekt de hoopt uit dat de situatie in de toekomst zal ver anderen. Een oproep aan de Leidse bevol king heeft tal van stille getuigen van de Tweede Wereldoorlog op geleverd die bij elkaar een in drukwekkende expositie vor men. Vergeelde kranten, foto's en persoonsbewijzen, bonkaarten, proclamaties en aanplakbiljetten met orders. Maar ook stukken die het verzet van de Leidse bevol king en van de universiteit illu streren. Indrukwekkend is voor al het pak dat een gevangene in het concentratiekamp Dachau droeg en de eremedaille die ver zetsstrijdster Hannie Schaft pos tuum kreeg toegekend. Dieven gepakt LEIDEN - De politie heeft de af gelopen nacht om kwart voor vijf twee Leidenaren aangehouden op verdenking van diefstal. De mannen reden weg van twee bouwketen aan de Kanaaiweg toen surveillerende agenten hen aanhielden. In de auto van de Leidenaren vond de politie uit de bouwketen gestolen kleingoed. ADVERTENTIE DE BESTE MERKHORLOGES IN QUARTZ EN ANKER PRISMA - CERTINA - SEIKO JUNGHANS ENZ. VAN 50,- TOT 3000,- 10% KORTING V. D. WATER Haarlemmerstraat 181 Leiden Eigen ateliers De opening van de tentoonstelling werd zaterdag verricht door mr. Vrolijk, commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid- Holland en werd omlijst met mu ziek van de fluitiste Veronica Steinbach en met de declamatie van enkele gedichten door Ida Vos. De schrijfster Leesha Rose bood mr. Vrolijk één van de eerste exemplaren van haar boek "De tulpen zijn rood" aan. In haar boek, "geschreven met bloed en tranen", vertelt Leesha Rose haar eigen verhaal over de Holocaust, de afschuwelijke massamoord op miljoenen joden. De in Israël stu derende en wonende schrijfster heeft haar boek opgedragen aan haar ouders en twee broers die in concentratiekampen zijn omge komen maar ook aan de moedige en vastberaden Nederlanders die zich hebben verzet tegen de on derdrukking. Niet opgeven Mr. Vrolijk noemde het een eer het boek van Leesha Rose in ont vangst te mogen nemen. Hij be nadrukte hoe belangrijk hetis om de herinneringen aan de Tweede Wereldoorlog levend te houden. "We moeten ons realiseren dat spanningen en bedreigingen overal op de wereld nog onver kort aanwezig zijn. De vernieti ging van mensen is niet afgelo pen. De vrede die we na de Twee de Wereldoorlog met z'n allen wilden is niet gekomen. Ondanks alle teleurstellingen moeten we de bereidheid hiertegen te strij den niet opgeven", aldus mr. Vrolijk. "Omdat de gevaren nog niet gewe ken zijn, omdat het fascisme, zij het niet in precies dezelfde vorm, toch weer op ons loert. Daarom deze tentoonstelling", aldus het plaatselijk comité Bevrijdings dag 1980. De verzetstentoonstelling is van daag nog te zien tot 9 uur in de burgerzaal van het Leidse stad- herdenking van de strijd tegen het fascisme. "Een strijd die in Nederland gevoerd werd maar die nu nog steeds gevoerd wordt door Chilenen en Argentijnen, door anti-fascisten en vrijheids strijders in de rest van de we reld", aldus de organisatoren. "Wat hier in '40-'45 gebeurde, ge beurt nog steeds in El Salvador, in Argentinië, in Chili in Indone sië en in Zuid-Afrika". De manifestatie "Jongeren tegen fascisme" was in de eerste plaats een manifestatie van solidariteit, maar ook een feest. Vanaf twaalf uur s'middags konden jongeren terecht in het Leidse Volkshuis. Er was een vol programma dat begon met live-optredens van Koko Jam M, cabaret Oud West, d'Onderste Steen, Pyama en No ta Bene. Verder werden films ver toond, was er een tentoonstelling en een informatiemarkt. 's Middags trok de manifestatie nog maar weinig jongeren maar in de loop van de avond nam het be zoekersaantal flink toe. Het avondprogramma begon met een optreden van Rob en Wim van de Meeberg die een aantal liederen ten gehore brachten tegen het fascisme, tegen apartheid maar ook tegen de woningnood en over het kraken. De avond werd op een swingende wijze besloten met disco en live-popmuziek van Jong Oranje. Eén van de organi satoren, Johanna Blankensteijn, verklaarde na afloop zeer tevre den te zijn over het verloop van de manifestatie. In 't Breehuys aan de Breestraat werd de afgelopen nacht een filmnacht georganiseerd die eveneens in het teken stond van de strijd tegen het fascisme. In deze filmnacht, die duurde van 9 uur s'avonds tot 3 uur s'nachts, werd een beeld gegeven van hoe de democratie steeds opnieuw wordt bedreigd en hoe geweld en intimidatie ook in Nederland steeds weer opduiken. Voor het overige Leidse nieuws zie pagina 19 LEIDEN - Ook de vierde editie van de Leidse rommelmarkt-sport in is weer een groot succes gewor den. In drie dagen tijd passeer den rond 10.500 bezoekers de kas ba's van de ijshal aan de Vondel- laan Volgens een ruwe schatting zijn de kassen van de Leidse clubs met een bedrag van in totaal 140.000 gulden gespekt. Dat be drag telden de organisatoren tenminste gisteravond bij de ver schillende besturen na ajloop van de markt. Evenals de drie voorgaande jaren hadden ruime zeventig vereni gingen uit Leiden en omgeving weer ontzettend veel oude spul letjes naar de ijshal gesleept om te verkopen. Hoewel de "handel" bijzonder levendig was, bleek na sluitingstijd dat er toch nog flink wat rommel was, dat niet aan de man was te brengen. De zeven vliko-afvalbakken die uit voor zorg waren besteld bleken niet voldoende te zijn om alle winkel dochters te kunnen herbergen. Desondanks waren de meeste ver enigingen gisteravond tevreden over het resultaat. Zeker de ge- handicaptensportv Sleutels", die na aftrek van de kosten, de entreegelden in ont vangst mocht nemen voor ver leende diensten. Hoe groot dat bedrag is wordt morgenavond bekend, wanneer de "eindafre kening" zal worden opgemaakt. Overigens blijkt de rommelmarkt- sport in zich steeds meer te ont- Gezelligheid,koopmansgeest en koopb eniging "De sport in. wikkelen tot een soort fancy-fair, een gezelligheidsfeest. Behalve de gecontracteerde muzikale groepen, een boerenkapel en een dixiclandband. bezetten tijdens de beurs nog enkele andere groe pen geheel belangeloos het po- Opmerkelijk was ook ditmaal v LEIDEN - "Lichamelijk ge handicapten die in aanmer king willen komen voor een aangepaste woning worden soms inderdaad met moei lijkheden geconfronteerd. De subsidieregeling, die nog niet zo oud is, zit niet eenvoudig in elkaar en ik kan me voorstel len dat sommige mensen door de bomen het bos niet meer kunnen zien", aldus G. Devi- lee van het bureau huisves ting te Leiden. Specifieke problemen: soms duurt het nogal een tijdje voordat de subsidieaanvraag in behandeling wordt geno men en veel mensen schrik ken als ze die hele papierwin kel moeten doornemen. Dit is andere taal dan de gege vens die je vaak in overheids- brochures leest. In de prak tijk blijken ambtelijke mo lens langzamer te draaien dan op papier. In Leiden "lopen" er op dit moment ongeveer 40 aanvragen. Kernvraag is: wat moet een li chamelijk gehandicapte doen om voor een subsidie in aan merking te komen. Stap voor stap legt Devilee dat uit. De gehandicapte die wil dat zijn woning wordt verbouwd moet zich in de eerste plaats aanmelden bij de Gemeen schappelijke Medische Dienst. Die bekijkt wat er moet gebeuren en brengt daarna onafhankelijk advies aan het rijk uit. Het rijk be studeert het advies en beslist vervolgens hoeveel subsidie zij in principe wil betalen. De gehandicapte krijgt dat te ho ren en kan vervolgens de sub sidieaanvraag bij de gemeen te indienen. In dit stadium duiken de problemen regelmatig op: de subsidie wordt namelijk niet direct uitbetaald. Dat bete kent dat de gehandicapte de kosten in eerste instantie zelf moet betalen en pas achteraf een financiële tegemoetko ming krijgt. In principe zou de gemeente het geld kunnen voorschieten, maar dat ge beurt niet. Banken laten het ook vaak afweten. "We heb ben te weinig zekerheid", zeggen de meesten. In het al lerlaatste geval kunnen de mensen proberen een per soonlijke lening af te sluiten. Geen opbeurende gegevens, toch is Dev.lee niet somber over de toekomst. "De rege ling lijdt nu nog aan kinder ziekten, maar ik denk dat het in de toekomst steeds beter zal gaan". Hij vindt dat de gemeente zich soepel moet opstellen, zoveel mogelijk heldere informatie moet ge ven. "Wij moeten zorgen dat lichamelijk gehandicapte mensen goede woongelegen- heden krijgen. Daarom is het misschien wel goed om in de toekomst ook een spreekuur voor probleemgevallen in het leven te roepen". tigheid: dat waren deingrediënte het grote koopmanstalent dat er in het Leidse verenigingsleven schuil gaat. Bestuurders en sup porters bleken uitstekend in sta.it om ook in zeer slechte staat ver kerende huisraad nog tegen re delijke prijzen aan de man - of dc vrouw - te brengen. Daarna was het zaak voor de kopers om de zaak naar huis te brengen. Een kijkje op het parkeerterrein leer de dat dat nogal eens met ruimte problemen gepaard ging. raditioneel onderdeel van de Leidse rommelmarkt is de huldi ging van een aantal zeer actieve verenigingsleden geworden. Ditmaal werden Koos Hillegers van Leiden Lions. Lenic Kok van Crescendo én Hennie Breedevcld van DS Leiden in het zonnetje gezet. Dat gebetirde dooi de Leidse v balletschoolhoudster Marjolein Brier. De Stichting Mensen in nood pikte ook nog een graantje mee van de rommelmarkt. Op verzoek van de stichting werd ov£i gel levei - i ding apart gehouden ten bate van hulp in de derde wereld. LEIDEN - De tiende Zuid-West-wandeltocht heeft dit weekeinde veel deelnemers getrokken. Aan de wandeltocht, georganiseerd door de wandelsportvereniging "Zuid-West", hebben op zaterdag en zondag in totaal 365 mensen mee gedaan, waaronder 13 buitenlanders uit Engeland, Duitsland en België. De tweedaagse trok dit jaar 30 deelnemers. Als herinnering kregen de deelnemers dit jaar een medaille met lint met een afbeelding van koningin Beatrix. De herinnering voor de tweedaag se bestond uit een medaille met standaard. Op 14 mei aan taande zal de wand els portve reniging een extra ivondv an- deltocht organiseren. De start vindt plaats bij de kantine van voetbal vereniging VTL aan de Voorschoterweg De deelnemers van de avond- wandeltocht kunnen eveneens in het bezit komen van een medaille met lint met de afbeelding van koningin Beatrix.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3