Vaart en afwisseling in show over onderdrukking FILIBERKE GAAT TROUWEN Tramlijn Begmet zwakke rolbezetting MAANDAG 5 MEI 1980 Ik heb Tito twee keer van enigs zins nabij meegemaakt. De eerst keer was, toen hij bij het station in Belgrado na thuis komst van een lange buiten landse reis het volk toesprak. Dat zal in 1954 of daarom trent geweest zijn, ik studeer de in Belgrado, en ik bevond mij toen onder ,Jiet volk". Wat me het meest frappeerde was zijn sterk Kroatische accent, dat hij in de Servische hoofd stad op geen enkele wijze trachtte te verbloemen. De tweede keer was ik al wat dichter naar hem toegescho ven, ik woonde toen voor de kranten het Negende Partij congres in Belgrado bij en zat in de zaal van het congresge bouw toen hij er zijn grote re de afleverde. Wat me toen op viel, en me trouwens ook eer der bij het station al was op gevallen, was dat hij een al lesbehalve begenadigd spre ker was. Hij las van papier, op een monotone manier, zich nogal eens versprekend, met als enig pluspunt dat er van retoriek of redenaarsdema- gogie geen sprake was. Mercedes Het was de Egyptische hoofdre dacteur Heikal, Nassers ver trouweling die Tito „de eerste communistische koning" noemde. Inderdaad kon nie mand Tito het verwijt maken dat hij als een askeet leefde. Over het hele land verspreid werden zeventien kastelen, villa's of jachthuizen voor hem gereserveerd gehouden, hoewel hij in één ervan, op de berg Romanija, in totaal maar één nacht heeft doorge bracht. Verder had Tito (ver telt Dusko Doder in „The Yu goslavs") de beschikking over een eigen „blauwe trein", een speciaal voor hem ingerichte Boeing 727, het koninklijke jacht „Galeb" en en groot aantal dure auto's. De zwarte Mercedes is zozeer deel uit gaan maken van het „tenue" van de hoge Joegoslavische autoriteit, dat mijn vrouw, die in november een week in Belgrado was en een keer met een particuliere Joegoslaaf in diens Mercedes meereed, op een gegeven moment merkte dat verkeersagenten automa tisch hun kruisende verkeer meteen stop zetten als hun Mercedes het kruispunt na derde. Het is iets duurder,zo'n Mercedes, maar je schiet dan wel lekker op in het ver keer... Prins Een van Tito's buitenverblijven aan het meer van Bied had vroeger toebehoord aan re gent prins Paul. Dusan Doder vertelt, dat een collega eens aan een oude automonteur die in de buurt woonde ge vraagd had wat het verschil nu eigenlijk was tussen prins Paul en Tito. De man vertelde dat beiden van zijn diensten gebruik hadden gemaakt, „maar prins Paul placht hier met twee auto's naar toe te komen, waarvan de ene oud was, terwijl Tito met dertien auto's komt die allemaal nieuw zijn". Muggen Behalve de Mercedes is de Yolvo een geliefde wagen in Joego- slaviës hogere kringen, reden waarom de lommerrijke bui tenwijk Dedinje, waar de au toriteiten hun villa's hebben, in de volksmond „Volvograd" wordt genoemd. Tito woonde daar in de Uzickastraat 15, maar het grootste deel van het jaar bracht hij toch door op zijn privé-eiland Brioni. Zo als anderen hun tweede huisje hebben, zo had Tito nog zijn tweede eilandje, Vanga, „aan de overkant" van Brioni, waar hij boomgaarden had, een wijnkelder en een smidse, waar hij zijn oude vak van metaalarbeider nog wel eens praktizeerdeDusan Doder, die als correspondent van de Washington Post in de buurt van „Volvograd" woonde, had al snel een methode ont dekt om er achter te komen wanneer Tito van plan was Brioni voor enige tijd te ver ruilen voor zijn woning in Belgrado. Althans in de zo mer. Kort voordat Tito arri veerde, plachten de stedelijke autoriteiten namelijk wat vliegtuigjes boven Dedinje los te laten om met pesticiden de wolken muggen over de kling te jagen. Want Russen en muggen, daar had Tito een broertje dood aan!... De ouwe Josip Broz Tito was ongetwij feld een groot politiek takti- cus, die er in slaagde Joego slavië als „niet-gebonden land" tussen de klippen Ame rika en Rusland door te lave ren en het intussen ook nog van beide walletjes te laten eten. Van Washington kreeg hij, in ruil voor Joegoslaviës onafhankelijkheid, alles bij elkaar zo'n 3,5 miljard dollar (Amerika beschouwde hij als „een melkkoe, geen stier - al leen maar uiers, geen ho rens"), en de USSR liet hij bij herhaling blijken dat hij nog lang niet uitgeblust was. In 1973 was hij, 81 jaar oud, in Kiev om met Brezjnjev de si tuatie in het Midden-Oosten te bespreken. Hij moest een krans leggen bij een monu ment voor oorlogsslachtoffers. De treden waren ongebruike lijk hoog, daarom kreeg hij twee Russische legerofficieren mee om hem te assisteren bij het beklimmen van de trap. Tito schudde ze echter geïri- teerd van zich af en beklom de treden zonder hulp. Een lid van de Joegoslavische delega tie zei daarover: ,JDe Ouwe wist dat hij geen en kel teken van zwakheid mocht tonen, want dat zou meteen zijn uitgebuit. We zagen dat de Russen het scènetje nauw lettend gadesloegen, en er werd goede nota genomen van zijn lichameljke kracht!... Dr op of dr onder LEIDEN - "D'r op of d'r onder" is een showprogramma rond het thema "onderdrukking". Over dit onderwerp wordt dagelijks erg veel geschreven en gepraat, zoveel dat een hoop ervan de mensen waarschijnlijk nauwelijks meer raakt. Vandaar dat er op zich veel te zeggen is voor de verrassende benadering van dit thema, die in de "D'r op of d'r onder show" wordt gegeven. lijke benadering is, dat de, voor stelling in tegenstelling tot veel politiek theater, nooit drammerig wordt. De show biedt veel vaart en afwisseling, waardoor zelden het gevoel ontstaat, dat je iets wordt opgedrongen. In deze door Amnesty Internatio nal Leiden in samenwerking met het LAK opgezette voorstelling passeren op een vlotte, speelse wijze een aantal vormen van on derdrukking de revue. Een glad pratende presentator praat de verschillende onderdelen, zoals een quiz, een liedje, een vraagge sprek en een poppenkast aan el kaar. De presentator blijkt zelf ondertussen de medewerkers van de show te onderdrukken, waardoor een goed dubbele bo dem-effect wordt bereikt. Een groot voordeel van een derge- Met een dergelijke luchtige aanpak is het gevaar echter groot dat het teveel aan de oppervlakte blijft. Daaraan heeft de groep niet altijd kunnen ontkomen. Vooral een scène meteen karikatuur van een alcoholische dictator en een ma niakale marteldokter is zo over- Jaarlijkse uitvoering door streekmuziekschool LEIDEN - De streekmuziekschool Leiden e.o. geeft donderdagavond 8 mei haar jaarlijkse leerlingenuitvoering in de Zuiderkerk. Het pro gramma bestaat uit het optreden van diverse ensembles, afgewisseld met bijdragen van uitéénlopende instumenten, zoals harp, luit, dwarsfluit, accordeon, orgel, hobo en piano. Er zullen werken worden uitgevoerd van o.a. H.M. Schneidt (strijkorkest onder leiding van mu ziekschooldirecteur Christian Timm), H. Renier, Albeniz en Villa-Lo bos, J.S. Bach, L. van Beethoven, Chopin, Debussy, Katsjatoerian, Poulenc en Janacek. trokken, dat het alleen nog maar lachwekkend is. Met versleten stereotiepen is de mensen het af schrikwekkende van onder drukking niet bij te brengen. Ook een al te vlot verlopend proces tegen drie Zuidamerikaanse boe rinnen komt nauwelijks geloof waardig over. Veel herkenbaarder is weer de plotselinge onderbreking van de voorstelling door de binnen komst van een politieagent, die op zoek is naar een illegale gast arbeider. Deze blijkt ingehuurd te zijn door de presentator om de vloer te vegen en snoep te verko pen. Van dergelijke intermezzo's zijn er meer in "D'r op of d'r on der". Zo komen in de voorstelling ook terloops de onderdrukking in het gezin, op school en op het werk aan de orde. De plaats van handeling van onderdrukking wordt hierdoor zeer terecht ver plaatst van de haast abstracte Derde Wereld, naar wat er direct om je heen gebeurt. iKpgNAHÉB, H WAT JU NIET-BÉNTT IK 3£NJ£TES£N - r APNAP IS NAA<A; WOE SAAT HET? SLKMT PENK IK, WANT/V,er M'J SAATHETfiöEP/ /acaJOLI^WAT l/PMPJE (\/AN ,UI£A)TUIO*? IK KZEECj ER TRAA/RA) V/AAI /Al DE OC\E M -- -v C- G-C/ c&fë FRED BASSET De avonturen van Jommeke LAMSROLLADE 150 gr Gorgonzola eventueel een and ..blauwe' kaas) met vork fijn. Meng er 2 i 'afifijn ^gesnipperd gehakte walnotei toontje knoflook. 8 fijn gehakte walnoten j spek' pepei Strijk di over del laat de rand. het vlei bindtoi r de lap vlees, maar steek de rollade theelepel ore d het vlee: alle zijder :heef op dó par de rollade z< licht goudbruin, matig vuur Leg deksel scheef op d< Reken in totaal op dr.e De binnenzijde moet ro se blijven WINA BORN Voor de zaterdagavond in het LAK- Leidse bioscopen theater aanwezige bezoekers zal de show misschien weinig nieu we gezichtspunten op "onder- 9.15 uur, al. drukking" gegeven hebben. Nachtvoorstelling: "The streetfighter". D"d'r op of d'r onder show'' lijkt wel geschikt om mee op scholen, buurthuizen en op straat te spe len. hetgeen ook de uiteindelijke bedoeling van de makers ervan ARIEJAN KORTEWEG LEIDEN - De zwoele, latent-agressieve sfeer, die pianiste Exa Louise Brown zaterdagavond in een zeer redelijk bezette Leidse Schouwburg met de Cole-Porter-composities 'Night and day', 'Love for sale' en 'I get a kick out of you' opriep, sloot uitste kend aan op de dramatische strekking van Tennes see Williams' wereldberoemde toneelstuk 'A streetcar named Desire' ('Tramlijn Begeerte'). Ze werd echter even zovele malen wreed verstoord door het stunteligamateuristisch toneelspel van ac teurs en actrices van toneelgroep 'Globe'. Guusje van Tilborgh als Blanche Dubois kon het vermoe den van kuisheid, dat steeds door de suggestie van gespeelde hoerigheid brak, onvoldoende wegspe len. Ook Theu Boermans als Stanley Kowalski, de boertige, rondborstige en onbeschofte echtgenoot van Stella Kowalski (Liesbeth Coops) weet zich niet gehinderd door enige kennis van eigen kunnen en speelt de rol van Kowalski met stuitende over moed regelrecht het graf in. Van z'n in eerdere recensies gesignaleerde geënga geerde toneelspel is inmiddels zeer weinig over gebleven. De rolverdeling maakt overigens toch geen enkele indruk. De hoofdrollen zijn uiterst zwak bezet, terwijl in de bijrollen de knipoog naar de figuratie wordt bevestigd in de volstrekte onbe kendheid van de respectievelijke namen van de spelers. Dat één van de meest illustratieve voorbeelden (naast Margaret Mitchell's 'Gejaagd door de wind') van de 'plantageliteratuur rond 1900' in 1980 nog kan boeien bij de Leidse theaterbezoeker, die hoege naamd geen enkele affiniteit voelt met het sterk uitgemergelde leven in het Franse kwartier van New Orleans, is al verbazingwekkend genoeg. De functie van de Globe-acteurs zou dan omschreven kunnen worden als het kundig hanteren van ver anderde maatschappelijke normen. Hierin is men echter volledig in gebreke gebleven. De paranoïde levensinstelling van Blanche Dubois is heden niet langer het exclusieve voorrecht van een enkeling en de a-sociale houding van Stanley Ko walski is tegenwoordig voorwaarde om tot menig gerenommeerde bruine kroeg toegelaten te wor den. Ofwel: het shockerende, onmaatschappelijke gedrag van de 'Polak' Kowalski, zijn vrouw Stella, Blanche Dubois en Harold Mitchell heeft in een maatschap pelijk devaluerende samenleving veel aan kracht ingeboet. Toch had 'Globe' Tramlijn Begeerte overeind kunnen houden door in de interpretatie naar een surplus te zoeken, dat dan rtiet normbe vestigend zou mogen werken. Dit is nergens ge beurd'. Zo kon, ook naar de mening van vele toeschouwers zaterdagavond, een langdradig toneelstuk, ont staan, Tennessee Williams onwaardig. BERT KOEKEBAKKER CAMERA "Nightwing", da. 7.00 en 9.15 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Sjors en Sjimmie en het zwaard van Krijn", za., woe. en zo. 2.00 uur. Nachtvoorstelling: "Cosi come sei". vr en za. 11.30 uur. 16 jr. LIDO 1: "Killerfish", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. 12 jr. L.IDO 2: "The electric horseman", da. 2.30,7.00 en 9.15 uur, zo. ook 4.45 uur. al. LIDO 3: "Een tip van de sluier", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr., ma. en di. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Tekenfilmrevue", za., zo. en woe 2.30 uur, zo. ook 4.45 uur. STUDIO: "One flew over the cuckoo's nest", da. 7.00 en 9.15 uur, do., vr.. ma. en di. ook 2.30 uur, 16 jr. Kindermatinee: "Bambi", za., zo. en woe. 2.30 uur. zo. ook 4.45 uur. TRIANON: "The Amvtiville horror", da. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. zo. ook 4 45 uur, 16 18 Nachtvoorstelling: "De schorpioen prikt raak", vr. en za. 11.30 uur, 18 jr. Bioscopen Alphen EURO 1: "Ten", da. 1.30,6.30 en 9.15 uur. zo. 1.30. 4.00. 6.45 en 9.30 uur. 16 jr Nachtvoorstelling: "The Eiger sanc tion", za. 12.15 uur. 16 jr. EURO 2: "Once upon a time in the West", do. 1.30 en 8.15 uur, za. en woe. 8.15 uur, zo. 3.45 en 8.15 uur. 16 jr Kindermatinee: "Tom en Jerry", za. zo. en woe. 1.30 uur. Nachtvoorstelling: "Rona",za. 12.15 uur, 16 jr, EURO 3: "The Amytiville horror", da. 1.45,6 45 en 9.15 uur, zo. ook 4.15 uur. za. ook 12.15 uur. 16 jr. EURO 4: "Rabbi Abraham in het wilde Westen", da. 2.00,7.00 en 9.30 uur, zo. ook 4.30 uur. al. Nachtvoorstelling: "Pornopleziertjes". Bioscoop Voorschoten GREENWAY: "Spetters", vr. en za. 7.00 en 9 15 uur. zo. 4.00 en 6.15 uur. woe 8.15 uur. 16 jr Days of Heaven", zo. en ma. 8.45 uur. di 8.15 uur. 16 jr Kindermatinee: "Peter en de vliegende autobus", za. en zo. 2.00 uur, woe. 2.15 Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Academisch Ziekenhuis behalve van dmsdag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur. (Diacones- senhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot za terdag 13>00 uur Elisabeth-ziekenhuis.) Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Middagbezoekuur: 13.45-14.30 uur. Avondbezoekuur 18.30-19.30 uur. Kraamafdeling: vaders extra van 18.00-18.30 uur. Kinderafdeling dage- Sportmedisch Advies Centrum; blessu respreekuur: Elisabethziekenhuis, Lei derdorp. 's maandags van 19.30-20.30 Kraamafdeling: dag. van 11.15-12.00 uur (alleen voor echtgenoot) en van 18.30-19.30 uur. Babyshow laatste kwar tier van avondbezoek. Kinderafdeling: dag. van 1500-18.30 Academisch Ziekenhuis Voor alle patiënten behalve kinderenj zijn de bezoekuren als volat: Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.30 uur Voor de prematurenafdeling gelden de volgende bezoekuren (alleen voor ou ders) Maandag tlm vrijdag 1830-18.45 uur Zaterdag en zondag 14.45-15.00 uur Bezoek aan ernstige patiënten: wanneer voor ernstige patiënten doorlopend be zoek wordt toegestaan kan de hoofdver pleegkundige hiervoor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderklxniek. Dagelijks: 15.00-15.45 uur 18.30-19.00 uur Bezoektijden kinderafdeling. Elke dag: 14.15-15.00 uur 18.30-19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11-11.30 13.30-14.15 en 18 30-1930 uur 3e klas' 13.30-14 15 en 18 30-19 30 uur Kraamaf- deling 13.30-14.15 alleen voor echtge; Geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vlieg verkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bij het in formatiecentrum Geluidshinder Schip hol (020-175000) TQudcllieuius 5 mei 1980 Honderd jaar geleden stond in de krant - Een geweldige slag in de rich ting van Pantin, een noord oostelijke voorstad van Pa rijs. deed Zaterdag-middag om t'én uur de geheele Fran- sche hoofdstad opschrikken. Het geluid en de schok waren zoo krachtig dat men niet an ders dacht dan dat de beide forten van Romainville en Aubevilhers xn de lucht waren gevlogen. Spoedig echter bleek het, dat in de fabriek van kunstvuurwerken van den heer Nonoré eene uitbar sting had plaats gehad, waardoor enkele gebouwen van die fabriek geheel ver nield waren. Gelukkig is er bij de slechts een persoc ramp omgekomen slechts vijf gekwetst. Een jon gen, die door de werkplaats liep. sein jut iets aan zijne, schoenen gehad te hebbendat door de wrijving langs den vloer ontbrand is en later de massa's ontplofbare stoffen aangetast heeftZonderling is het dal de jongen zelf niet hel minste letsel bekomen heeft, terwijl de persoon die gedood is. op meer dan honderd meter afstand van de plaats des on- heils aan heh werk was. De materiëele schade wordt op 100.000 franken geschat. Vijftig jaar geleden - In het Parijsche voorstadje Barbizon heeft de politie een bende schilden jenverval- schers ontdekt, onder leiding staande van Charles Millet, kleinzoon van den beroemden Franschen schilder Jean- Frangois Millet. De kleinzoon werkte samen mef een schil der, die vervalschte Millets vervaardigde, tvaarna Charles ze signeerde alsof het werken van zijn grootvader waren. Hij beweerde tegen over aanstaande koopers. dat het om familie-bezit ging. Toen deze handel vlot liep. be gon het tweetal ook andere schilderijen te vervalschen. Buiten landsche agenten zorgden voor een goeden af zet. De politie stelde vast. dat een verzamelaar kort geleden een vervalschte Millet had ge kocht voor 150.000 francs en dot een vervalschte Millet, welke onlangs naar Engeland verkocht was. anderhalf mil joen francs had opgebracht - Uit Bntsch-Indic ivordt ge meld, dat de volksleider Ma- halma Gandhi te Jalapoer is gearresteerd en m de gevan genis van Yaroda Poona zal worden opgesloten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21