LEIDSCH DAGBLAD Dood van Tito verlies voor gehele wereld BEVRIJDING FEESTELIJK HERDACHT l*tkjtë Spannend slot competitie Benzinepomphoudérs willen gesprek over hogere benzineprijs de dood van Tit0 MAANDAG 5 MEI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36157 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: A A M Schuurmans Adj -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon ■k Een blijde Haarlem-trainer Barry Hughes applaudiseert als zijn spelers het veld verlaten. Er is nog kans op behoud. Wat de eredivisie betreft gaat het seizoen '79 - '80 een ongekend spannende slotfa se tegemoet. Op de laatste wedstrijddag zullen alle be slissingen moeten vallen. Ajax, dat gisteren moeizaam van Sparta won (1-0), heeft nog één punt nodig. De Am sterdammers moeten - in de Kuip - aantreden tegen Ex celsior. Onderin is de spanning te snij den. Na de overwinningen van Haarlem en NAC zijn er nog vier ploegen die voor de gradatie in aanmerking ko men: genoemde clubs en het oostelijke duo Vitesse-NEC. De laatste speeldag moet ten slotte ook nog duidelijkheid brengen welke teams Euro pees voetbal mogen spelen. In deze regio vielen er wél be slissingen. Dankzij een 1-0 zege op RWH mag Noord- wijk zich voor de derde maal in vijf jaar kampioen van de eerste klasse zaterdag noe men. De ploeg van Eelman kan zich nu opmaken voor de strijd om de algehele zater- dagtitel. Tegenstander is ACV, ook al een verzamelaar van kampioensbekers. Het Leidse UVS mag nog een jaar in de hoofdklasse uit komen. Zelf won de ploeg met 3-0 van een zich nauwe lijks inspannend Neptunus. En omdat AFC zo vriendelijk was om zich tegen mede-de gradatiekandidaat Aals meer wel bijzonder uit te sloven (5-1) bleef UVS nog net aan de goede kant van de streep. Het Nederlandse waterpolo- team kwalificeerde zich in Sofia voor de Olympische Spelen. Dankzij een overi gens matige vierde plaats. Maar of de ploeg straks zijn bronzen medaille van Mon treal daadwerkelijk zal ver dedigen valt nog te bezien. Weliswaar spraken de Europe se Olympische comitè's zich zaterdag in Rome nog steeds uit vóór deelname maar het is niet aannemelijk dat veel Westeuropese landen naar Moskou zullen gaan. De Westduitse regering houdt namelijk vast aan haar standpunt. En veel landen zullen hun beslissingen daarvan laten afhangen. PAGINA'S 11-19 Weer televisiefestival in Montreux. PAGINA 5 Doden in het hele land her dacht. PAGINA 7 Op westelijke Jordaanoever is spanning te snijden. PAGINA 9 Door staking chaos in Zwe den. PAGINA 20 TITO YN-secretaris-generaal Waldheim BELGRADO (GPD, ANP) - "Een verlies voor de wereld gemeenschap". Dat is de algemene reactie uit de diverse hoofdsteden na het bekend worden van de dood van de Joegoslavische president Tito. Hij wordt alom geroemd als "een visionair staatsman van het hoogste niveau". De wijze waarop hij Joegoslavië on afhankelijk heeft weten te houden ondanks de grote druk van Moskou en zijn leiderschap van de z.g. niet-gebonden landen staan in de reacties centraal. V.S. sluiten visumbureau op Cuba WASHINGTON (AP) - De Ver enigde Staten hebben gisteren hun visum-bureau op Cuba ge sloten. Washington heeft dit besluit geno men nadat zich vrijdag een bloe dige vechtpartij had voorgedaan tussen aanhangers van de Cu baanse president Castro en Cu banen die een visum wilden heb ben om het land te kunnen verla ten. Het besluit heeft tot gevolg dat 380 Cubaanse vluchtelingen in het visum-bureau (de voormalige Amerikaanse ambassade) zijn gestrand. Ze weigeren het ge bouw te verlaten uit vrees voor wat er met hen zou kunnen ge beuren. Agent schiet jongen neer ZAANSTAD (ANP) - De 17-jarige F.K. uit Zaanstad is vanochtend vroeg in zijn woonplaats door een agent in buik en schouder ge schoten. Volgens de politie was F.K. op zoek naar zijn 19-jarige broer S.K., die eerder in de nacht was aange houden. Daarbij stuitte hij op drie agenten, die hij met een stiletto te lijf ging. Toen hij zich door een waar schuwingsschot niet liet af schrikken, vuurde één van de agenten tweemaal gericht. Weinig verandering Droog weer en wolkenvelden afgewis seld door zonnige perioden. Minimum temperatuur omstreeks 2 graden en mogelijk nachtvorst. Middagtempera- tuur van 9 graden aan zee tot 13 graden in het binnenland. Matige tot krachtige wind uit noordoost tot noord. (Opgemaakt om 11.15 uur) 6 MEI Zon op: 5.58 uur; onder: 21.12 uur. Maan op: 2.03 uur; onder: 10.56 uur. VN-secretaris-generaal Waldheim zei: "Zijn dood is een onherstel baar verlies voor niet alleen zijn eigen land, maar voor de gehele wereld. Hij was een ware held. Met zijn overlijden is de laatste grootheid van onze tijd heenge gaan". Van leidende Russische politici is nog geen reactie op het overlijden van Tito gekomen. In een, niet ondertekend, commentaar van het staatpersbureau Tass werd Tito "een actieve strijder voor vrede en onafhankelijkheid" ge noemd. De breuk tussen Stalin en Tito in 1948 en zijn leidende rol in de beweging van niet-gebon den landen bleven onvermeld. Bericht "Vandaag om vijf over drie is in Ljoebljana het grote hart van de president van onze socialistische, federale republiek Joegoslavië tot stilstand gekomen." Zo bracht het Joegoslavische pers bureau Tanjoeg gisteren het be richt van Tito's dood. Het Joego slavische volk en de wereld wer den drie uur na Tito's overlijden van het nieuws op de hoogte ge bracht. Het ziekbed van de Joe goslavische "vader des vader lands" heeft 114 dagen geduurd. Al geruime tijd was hij niet meer bij kennis. Uit het gisteren gepubliceerde me dische bulletin bleek dat Tito, die woensdag 88 jaar zou zijn gewor den, al jaren aan suikerziekte leed, hetgeen niet bekend was. Het stoffelijk overschot van Tito is vandaag per speciale trein naar Belgrado overgebracht. Daar zal de maarschalk twee dagen in het parlementsgebouw opgebaard liggen. Donderdag wordt hij be graven. Tito is onmiddellijk opgevolgd in zijn belangrijkste functies (die van president en van leider van de communistische partij) op een wijze die de overleden heerser zelf reeds lang geleden had vast gesteld. De nieuwe president heet Lazar Kolisevski, 66 jaar oud, een van de acht leden van "het collectieve presidentschap" dat reeds tijdens Tito's leven in functie was getreden. De acht (toen nog vice-) presidenten, elk afkomstig uit een van de zes re publieken en twee autonome provincies, waaruit het federale Joegoslavië bestaat, volgen el kaar elk halfjaar op als president, volgens een door Tito vastgesteld schema. Het leiderschap van de partij gaat over naar de 61-jarige Stevan do- ronjski, die deze functies overi gens moet delen met de 22 andere leden van het partijpresidium. Noch het staatspresidentschap, noch het voorzitterschap van de partij heeft Tito op een zodanige wijze geregeld, dat er automa tisch een nieuwe "sterke man" uit naar voren zal komen. De der de hoge functionaris in Belgrado is de minister-president Veselin Djuranovic. Waarnemers in Bel grado verwachten in elk geval niet dat Kolisevski, Doronjski of Djuranovic de macht naar zich toe zullen trekken. Velen weigeren nog Mantel der clubliefde verdwenen... (Van c r verslaggevers) LEIDEN - Een van de dames die dit weekeinde assisteer den in een stand op de Leidse rommelmarkt in de ijshal moest na afloop zonder jas naar huis. Tijdens de wisse ling van de wacht had zij haar mantel in het kraampje neergelegd en was even weggelopen. Toen zij terugkwam ontdekte ze dat de jas inmiddels was verkocht door een collega ten gunste van de clubkas. Een snelle oproep via de ge luidsinstallatie in de hal had geen resultaat. De jas was en bleef weg. (Zie ook pagina Leiden) TEHERAN - De Zwitserse ambassadeur in Iran, Eric Lang, tekent voor de ontvangst van de lichamen van de Amerikanen die bij de mislukte bevrijdingspoging van de gegijzelden in de Amerikaanse ambassade in Teheran omkwamen Achter hem zijn mede-ondertekenaars, de aartsbisschop Capudji van Je ruzalem en de vertegenwoordiger van het Vaticaan mgr. Annibale Bugni- Negen doden bij bezoek van paus KINSHASA (AP)- Negen personen zijn om het leven gekomen en 72 anderen gewond geraakt in de grote drukte bij de openlucht mis van paus Johannes Paulus II in Kinshasa, zo is door zieken huis-functionarissen meege deeld. De slachtoffers werden door de menigte onder de voet gelopen toen 's-morgens vroeg de hekken opengingen om de ongeveer 1.5 miljoen mensen toe te laten die de mis wilden bijwonen. DEN HAAG )GPD) - Bovag-pomphouders willen deze week een gesprek met de oliemaatschappijen over de jongste verhoging van de benzineprijs met zes cent per liter. Vijftig tot zeventig procent van de pomphouders heeft sinds zaterdag benzine voor de oude prijs verkocht, om te protesteren tegen de verho ging die minister Van Aardenne (economische zaken) had afgekondigd. De bewindsman had zaterdag echter verklaard dat deze pomphouders niet zullen worden vervolgd. Volgens Van Aardenne zien de pomphouders over het hoofd dat de afge kondigde prijs een maximum is. Het is ieders zaak daar onder te blijven en „iedereen is vrij genoegen te nemen met wat minder winst", aldus Van Aardenne die daarmee duidelijk maakte dat de pomphouders met hun protest bij hem aan het verkeerde adres zijn. De pomphouders hadden hun boosheid tegen de minister gericht omdat hij na de vorige prijsverhoging nog had verklaard dat een grote verho ging op korte termijn er niet in zat. De verhoging met zes cent per liter, die zeer onverwacht werd afgekondigd, is echter een van de grootste sinds eind 1973. Na die vorige verhoging waren, vanuit Friesland, verscheidene pomphou ders al in verzet gekomen en hadden gedreigd nieuwe verhogingen te zullen negeren. Op een bijeenkomst van Bovag-pomphouders, onlangs in Dronten, was een motie van die strekking aangenomen. In hun ge sprek met de oliemaatschappijen willen de pomphouders, daarin ge steund door de het Bovag-secretariaat, een verlaging var benzineprijs zien te bewerkstelligen. DEN HAAG (GPD) - Hon derden estafettelopers uit het hele land hebben van nacht vanuit Wageningen het bevrijdingsvuur naar hun woonplaats gebracht. Het vuur is om midder nacht door de burgemees ter van Wageningen ont stoken voor hotel De We reld, waar op 5 mei 1945 de capitulatie werd getekend. De estafette is een van de talrijke evenementen die vandaag ter gelegenheid van de viering van de be vrijding, 35 jaar geleden, worden gehouden. Een van de hoogtepunten is de kranslegging door prins Bern- hard bij het oorlogsmonument in Wageningen, gevolgd door de herdenking van de onderteke ning van de capitulatie in hotel De Wereld. In de Landbouwho geschool wordt vanmorgen een bijeenkomst gehouden van oud strijders en verzetsmensen. Een ander hoogtepunt is een natio nale manifestatie in de Houtrust- hallen in Den Haag. Daar zijn vanmiddag, behalve koningin Beatrix en prins Claus, oud-ver zetsmensen, militairen en joodse Nederlanders die in concentra tiekampen hebben gezeten bij aanwezig. De koninklijke familie is vanavond ook aanwezig bij een gala-concert in het Circustheater in Den Haag. Intocht In Nijmegen en Amsterdam zijn vanmorgen Canadese oud-strij ders gehuldigd voor hun aandeel in de bevrijding van Nederland. In Nijmegen liepen twaalfhon- derdvijltig Canadeze oud-strij- Het lange wachten op politiek gesproken één belangrijk voordeel. ledereen die er mee te maken heeft, heeft er zich op kunnen in stellen, waardoor de mogelijkheid van verrassingen kleiner is dan wanneer de maarschalk plotse ling zou zijn overleden. Pas nu zal de grootheid van de staatsman Tito moeten blijken. Nu zal duidelijk worden of de acht vi- ce-presidenten in staat zijn de door Tito nagelaten erfenis op de juiste wijze te beheren. Het is juist de grote kracht van de Joegoslavische leider geweest de interne verdeeldheid in zijn land te beteugelen. Die eenheid bestem pelde Joegoslavië tevens tot een land van allure, dat grote invloed had op de internationale gebeur tenissen. Het verbreken van die eenheid kan alleen maar nadelig zijn. De vraag wie Tito zal opvolgen is nog niet beantwoord. Er is welis waar een door Tito zelf ingesteld "collectief presidentschap", waarbij de vice-presidenten el kaar als president zullen afwis selen, maar een natuurlijke leider, zoals Tito zelf was, moet nog naar voren komen, of niet. In dat laatste geval zal het Joegoslavië van de toekomst er aanzienlijk zwakker op worden dan het ooit onder Tito is geweest. Het hoeft geen nader betoog dat niet alleen Joegoslavië maar een belangrijk deel van de wereld is gebaat met een man van het kali ber van Tito. De maarschalk wist als bekwaam strateeg de weeg schaal tussen Oost en West in balans te houden. Door zich onafhankelijk op te stel len, door de ongebonden landen te bundelen (waarvan Tito de on betwiste voorman was en bleef ondanks pogingen van Fidel Castro die rol over te nemen) be tekende hij een waarborg voor de verzwakking van de tegenstellin gen in de wereld. Het Joegoslavische leger is in staat van paraatheid gebracht. De vrees voor een Russische inter ventie is bij sommige Joegoslavi sche politici niet zonder reden aanwezig. Strategisch is Joego slavië zowel voor het Warschau pact als voor de NAVO van groot belang. In elke politieke verdeeldheid schuilt een potentieel gevaar. En de Sowjet-Unie ziet zich - gezien de recente gebeurtenissen in Afgha nistan - heel snel uitgenodigd om kameraden te hulp te snellen. Een verschil met Afghanistan is dat het element van verrassing ontbreekt en dat zal het voor Moskou moei lijker maken om iets te onderne men. ders mee in een parade. De Cana dezen deden ook mee aan een in tocht in Amsterdam, een naboot sing van de intocht die 35 jaar geleden plaats vond. Op Schiphol landden vandaag drie historische Britse oorlogsvlieg- tuigen als herinnering aan de gro te luchtslagen van de Tweede Wereldoorlog. Het zijn een Lan casterbommenwerper en twee eenmotorige jachtvliegtuigen, een Spitfire en een Hurricane. De toestellen maken vandaag her- denkingsvluchten boven Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Dronten. waarschuwing! Verkoop iedere dinsdagmor gen in de Groenoordhallen. Zie onze advertentie elders in dit blad. 4 weken lang hei •IDSCH DAGBLAC HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht ijs en wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mi| m i v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis. Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 2300 VB Leiden ^-<1 il komt

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1