Iran verzoekt: 'Maak eind aan demonstratie' Braziliaansevakbeweging bindt strijd aan met regering Kabinetsformatie België dreigt stuk te lopen dej Ex-KGB'er loopt over naar Westen Winst voor Labour bij plaatselijke verkiezingen Dode bij IRA-actie Dans voor oaus Weer gespannen sfeer in hoofdstad Afghanistan ZATERDAG 3 MEI 1980 BRUSSEL (ANP) - De Belgische demissionaire premier, Wilfried Martens, is bij zijn pogingen om een nieuw Belgisch kabinet te vormen weer eens in een moeilij ke positie terecht gekomen. Hij dreigt te struikelen, ditmaal niet over moeilijkheden inzake de staatshervorming, maar over fi nanciële problemen. Tijdens een persconferentie, gisteravond in Brussel, sprak Martens zelf over een "cruciaal stadium" in zijn formatieDoeing. Diegenen die Martens de das om lijken te zullen doen zijn de libe ralen. Nadat zij eerst, tijdens de formatieonderhandelingen, be lastingverlagingen hadden weten te forceren, huldigen zij nu het standpunt dat er aanzienlijk op de staatsuitgaven voor 1980 dient te worden bezuinigd. Bezuini gingen moeten gelden voor alle sectoren, ook de sociale, zo luidt hun standpunt. Tegen aantasting van de sociale sector verzetten zich echter met kracht de socialisten. Die hadden kennelijk de bui al zien hangen, want zowel de Vlaamse als de Waalse socialistische voorman nen hebben donderdag, in 1-mei- toespraken om strijd betoogd dat de sociale sector onverlet moet blijven. Min of meer was afgesproken dat het deficiet bij de uitgaven van dit jaar tot (omgerekend) rond 5,7 miljard gulden beperkt zou blij ven. Gisteren is plotseling geble ken dat daar nog ruim 3,2 miljard gulden bii zou komen. De Vlaamse christen-democraat Martens, die op 9 april het ontslag van zijn socialistisch-democrati- sche coalitie aanbood, kreeg op 17 april van koning Boudewijn de opdracht een nieuwe regering te vormen van socialisten, christen democraten en liberalen. Die op dracht kwam nadat de demissio naire minister van economische zaken, de socialist Willy Claes, een informatieopdracht had ver vuld. Martens kreeg de boodschap mee dat hij ten laatste op 9 mei zou moeten zeggen er zeker van te zijn een regering te kunnen vor men, of niet. Zegt hij neen, dan komen er nieuwe verkiezingen in België, die dan waarschijnlijk op 15 juni gehouden worden. BELFAST (AP) - In Belfast heeft zich gisteren een vier man sterke commando-eenheid van het Ierse Republikeinse Leger overgege ven nadat zij was omsingeld door soldaten van het Britse leger. Bij een schietpartij tussen beide par tijen kwam één Britse soldaat om het leven. Een woordvoerder voor het Britse leger verklaarde dat vier leden van de provisionele vleugel van de IRA een hinderlaag hadden gelegd in een appartement boven een rij winkels in de wijk New Lodge in Belfast. De hinderlaag gold een militaire patrouille. De IRA-leden werden evenwel ontdekt en er volgde een korte belegering van de commando's. Na bemiddeling van een roorhs- katholieke priester gaven de zwaar bewapende mannen zich KINSJASA (AFP/DPA) - Een traditionele dans werd giste ren opgevoerd voor paus Jo hannes Paulus II bij aan komst in Zaïre. Hiermee be gon voor hem een elfdaagse reis door zes Afrikaanse lan den. vel- veld van Kinsjasa. Een heug lijke dag voor de Zaïrese pre sident want voor het eerst was hij weer een getrouwd man. Moboetoe, weduwnaar met negen kinderen, had na de dood van zijn eerste vrouw gezworen nooit meer te zullen trouwen. Maar donderdag is hij toch weer aan een derge lijke onderneming begonnen. LONDEN (Reuter) - Een voormalig lid van de Russische geheime dienst, de 53-jarige Uja Grigorjewitsj Dzirkkwelov, is ongeveer een maand geleden naar Engeland uitgeweken, waar hij politiek asiel heeft gekregen. Dit heeft een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Londen gisteren bekendgemaakt. De Rus werkte sinds 1977 als journalist bij de persafdeling van de wereldgezondheidsorganisatie (WHO) in Genève, nadat hij eer der verbonden was geweest aan het Sowjet-persbureau Tass. Op 21 maart was hij met zijn vrouw en zijn vijfjarige dochter, naar hij zei voor zaken, naar Moskou gegaan. In plaats van naar zijn standplaats terug te keren, stapte het gezin onderweg over in een toestel naar Engeland. Een woordvoerder van de WHO noemde Dzjirkwelov een harde werker die zich wat op de achtergrond hield, maar die gezien was bij zijn collega's. Volgens Britse functionarissen heeft de Rus gewerkt voor de KGB. Naar de Daily Mail, die het eerst melding maakte van het overlo pen van Dzjirkwelov, berichtte, zou hij de Britse geheime dienst belangrijke gegevens hebben verschaft over de Russische spio nage. KABUL (UPI) - In de Afghaanse hoofdstad Kabul - in februari nog het toneel van hevige onlusten - is de situatie opnieuw gespan nen. Deze week werden er door studenten en scholieren uitge breide anti-regeringsdemonstra ties gehouden, aldus reizigers komende uit Kabul. Volgens hun schattingen zijn er in de afgelo pen week tussen de 15 en 70 do den gevallen. Een reiziger, die deze week vartuit Kabul in Nieuw Delhi arriveerde, liet weten dat afgelopen dinsdag Afghaanse militairen en helikop ters vuurden op betogende stu denten in verscheidene delen van de stad. Ook toen vielen er slachtoffers. Het grootste aantal slachtoffers viel, zo meldt PTI, toen stenen gooiende studenten de woning van de minister van handel be laagden en Afghaanse troepen de aanval met geweervuur beant woordden. De opstandige studenten, en ook docenten, hebben pamfletten verspreid, waarin opgewekt wordt tot een massaal protest te gen de plannen van het marxisti sche regime voor de viering van de tweede jaardag van de Af ghaanse revolutie, aldus PTI. Tijdens de demonstraties zijn (Van onze correspondent Henk Leffelaar) LQNDEN - De Iraanse consul-generaal heeft de studenten die bij de beZetfté arnbassade van hun land demonstreer den, gezegd dat president Bani-Sadr contact heeft gehad met Londen. Het is onduidelijk of dat heeft plaatsgevon den met de bezetters van de ambassade of met de Britse regering. Hij verzocht de studenten uit naam van de Iraanse president hun demonstratie te beëindigen omdat die Iran „in verlegenheid" bracht en „mogelijkerwijs on wettig" was. De studenten zijn daarop Vertrokken. De Londense politie denkt dat er geen drie maar vijf bezetters zijn, vermoedelijk aan de hand van observaties en gesprekken die met hen gevoerd worden. Ook circa 300 studenten ingerekend, onder wie 200 vrouwen. Alge meen wordt verondersteld, dat TEHERAN-Revolutionaire Gardes en politie houden een extra oogie in militante islamitische studenten het zeil bij de Britse ambassade in Theheran. Dit als gevolg van de bezet- de organisatoren van de betogin- ting van de Iraanse ambassade in Londen gen zijn. LONDEN (AFP) - Labour heeft een grote overwinning behaald bij de verkiezingen voor de districtsra den (graafschaps-, stedelijke en landelijke districten) in Engeland en Schotland, zo bleek gisteren toen het merendeel van de uitsla gen bekend was. Labour had 357 zetels veroverd en 17 verloren. De aan het bewind lijnde conservatieven verloren er 326 f r 30. De verkiezingen voor de gewone leder, van de districtsraden wor den om de drie jaar gehouden. In Wales en 'Groot Londen' wordt echter niet op hetzelfde tijdstip gestemd als in Schotland. Groot- Brittannië is verdeeld in 422 dis tricten. De bevoegdheden van de leden van de districtsraden liggen tussen die van de Britse gemeente raadsleden en die van de leden van de Franse departementsra den in. De verkiezingen waren de eerste graadmeter op nationaal niveau van de populariteit van de con servatieve regering van premier Thatcher na de grote ning van de conservatieven bij de jongste parlementsverkiezingen. Volgens waarnemers houdt de uit slag van deze districtsraadsver kiezingen in dat het tot felle conflicten zal komen tussen de nieuwe plaatselijke besturen en de conservatieve regering in Londen die vastbesloten blijft flink te besnoeien op de uitgaven van de overheid. Ook de liberalen hebben winst ge boekt ten koste van de conserva tieven. Een woordvoerder van de liberale partij zei zeer tevreden te zijn over de uitslag. Zuid-Afrika verbiedt hit Pink Floyd JOHANNESBURG (AFP) - De Zuidafrikaanse regering heeft de hit „Another brick in the wall" en de gelijknamige langspeelplaat van de groep Pink Floyd verboden. De dui zenden gekleurde scholieren die uit protest tegen dq apart: hqid jn-hpt'ondëv^n'js ifi 'sta-, king zijn gegaan, hebben de titelsong van deze langspeel plaats, waarin de zinsnede: „Wij willen geen onderwijs" voorkomt, tot hun strijdlied gemaakt. Het,verbod houdt in dat ieder een die dp plaat in bézit heeft één boëte kan krijgen of in de gevangenis terecht kan ko men. In twee maanden tijd zijn er in Zuid-Afrika 60.000 exemplaren van deze lang speelplaat verkocht. De hit „Another brick in the wall" staat al 20 weken nummer een op de hitparade. De Zuidafri kaanse regering heeft de plaat verboden omdat hij „schade lijk is voor de staatsveilig heid". Carter legt werd het de politie toegestaan om korte tijd te praten met de in de ambassade opgesloten agent die het gebouw bewaakte toen het werd overvallen. Deze mocht een geschreven boodschap voor zijn vrouw afgeven. Het beleid van de Britse regering is erop gericht de bezetters uit te putten en de gespreksmogelijk- heden open te houden. In een re geringsgebouw is een geheime centrale ingericht van waaruit het beleid wordt gecoördineerd. Aangenomen wordt dat daar ook adviserende psychiaters zijn en dat geen enkel gesprek met de bezetters via de politie plaats vindt zonder instructies. Bastiaans In het dagblad „The Times" werd gewezen op de noodzaak om de gegijzelden na hun eventuele vrijlating op te vgngep. Het afti- kel yé)-\vees payr de manier waarop de irein-gegijzelderi in Nederland werden begeleid, en naar een studie die de Leidse hoogleraar prof. Bastiaans had gemaakt van de psychische stoornissen die later bij deze groep optraden. De bezetters in de ambassade en de gegijzelden worden regèlmatig van voedsel voorzien. Gisteren maakte een politiefunctionaris naris bekend dat zij op verzoek lamskoteletten kregen en Perzi sche gerechten uit een nabijgele gen gerenommeerd oosters res taurant. Amerikaanse demon stranten die in Hyde Park. tegen over de ambassade hadden post gevat, etaleerden een spandoek waarop stond: ,,180 dagen - wel kom in het spelletje van wachten' - een verwijzing naar de gijzeling in Teheran. nogmaals nadruk op vreedzame oplossing gijzeling BALTIMORE (UPI) - President Carter heeft een zeeblokkade te gen Iran of het leggen van mijnen in Iraanse havens om de vrijheid van de gegijzelden te bewerk stelligen uitgesloten. Volgens de Baltimore Sun heeft de Democratische Senator van Washington Henry Jackson ge zegd dat de president de twee mogelijkheden "volstrekt uit sluit". Ook een Japanse woordvoerder, niet nadere aangeduid, zei tegen het dagblad dat premier Ohira van Japan van Carter de verzeke ring had gekregen dat de crisis langs vreedzame weg zou worden opgelost. Jackson zei tegen deBaltimore Sun dat hij stond achter het besluit van de president van een blokka de of bcmijning af te zien volgen de op de mislukte bevrijdingsac tie in Iran. "Ik moet de man nog horen die mij uit kan leggen hoe je mijnen in de havens kunt leggen en met de ge gijzelden thuiskomen aldus de senator, die eraan toevoegde dat hij, "faliekant tegen militaire me thoden" ter bevrijding van de ge gijzelden is. 'Het doel is vrede, niet oorlog", zei hij. Premier Ohira van Japan heeft cfe Verenigde Staten na een een daags bezoek verlaten met de belofte op zak, dat Washington een Japans olietekort zal aan vullen, dat zoii kunnen ontstaan als gevolg van Tokio's inspan ningen ter ondersteuning van de Amerikaanse sancties tegen Iran. Ohira is ook op bezoek geweest in Mexico. In dit belangrijkheid toenemende olieland zal hij onge twijfeld trachten de olievoorzie ning van Japan veilig te stellen. Een bittere noodzaak voor Japan, omdat dit van alle geïndustriali seerde landen het land is dat het meeste van zijn olie uit het bui tenland moet importeren Na zijn bezoek aan Mexico zal Ohira nog een dag doorbrengen in Canada. Tijdens zijn korte bezoek aan Was hington betuigde Ohira zijn steun aan dc "terughoudendheid en het geduldwaarmee de VS de gij zelingscrisis behandelen. Vol gens hem staat Japan klaar om te helpenTokio heeft inmiddels al besloten geen Iraanse olie meer te kopen (zij het met het argu ment dat deze te duur vindt), en zijn medewerking .aan de bouw van een raffinaderij zodanig op een lager pitje te zetten, dat het werk nu vrijwel stilligt. Rege ringsfunctionarissen hebben ge zegd dat deskundigen ervan weerhouden worden naar Iran te gaan, terwijl het daar al aanwezi ge technisch personeel in aantal verminderd zal worden. Ohira heeft Carter nog eens op het hart gedrukt dat Japan een sterke voorkeur heeft voor vreedzame middelen ter beëindiging van de buitenlandse zaken, Saburo Oki- ta, zal er in dit verband bij Kurt Waldheim, de secretaris-generaal van de Verenigde Natis, op aan- aandringen zijn pogingtv om de gegijzelden vrij te krijgen, te her vatten. Situatie arbeiders nog even ttiiserabel als vroeger DEN HAAG (GPD) - „Na de mili taire staatsgreep in 1964 zijn de vakbonden in Brazilië grondig gezuiverd. Alle leiders die niet bereid waren mee te werken met het regime, werden verwijderd. Daarbij kwamen nieuwe veror deningen; de regering stelde de hoogte van de lonen vast en de vakbonden mochten niet meer landelijk georganiseerd zijn. Voor '64 waren de arbeiders zeer goed georganiseerd. Op het plat teland ontstonden veel bonden en ook in de steden kwam flink wat beweging. De politieke en economische machten schrok ken hier zo van, dat ze op 31 maart 1964 antwoordden met een staatsgreep die de hele arbei dersbeweging lam sloeg". Dat zegt Jan Glissenaar, schrijver van talrijke artikelen over de Derde Wereld, waarbij vooral Brazilië zijn bijzondere aandacht heeft. Glissenaar was vorig jaar „Door de coup ir. 1964 was de vak beweging in Brazilië om zeep ge bracht. De arbeiders hadden geen enkel middel meer over om te protesteren tegen hun on rechtvaardige positie. Vele ar beidersgezinnen raakten onder voed. Om de bevolking toch weer niet helemaal te laten kreperen, maakte de regering van de vak bond een soort charitatieve in stelling. De mensen konden in het vakbondsgebouw naar de kapper, de dokter of de tandarts, en mochten gebruik maken van de apotheek. Aan een echte op lossing voor de sociale proble men werkten de vakbonden ech ter niet meer". Ondertussen profiteerden de multi nationale ondernemingen opti maal van de toestand in Brazilië en maakten grote winsten. Het bruto nationaal produkt steeg met 10 procent. De arbeiders e£f ter deelden niet mee in die grote stijging, die wel eens aangeduid wordt als het Braziliaanse won der. „In 19U8 hadden de arbeiders die werk hadden een redelijk loon; ze waren er in totaal 14 procent op vooruitgegaan. Dc reële koop kracht was eigenlijk met de helft verminderd. Toch zijn de arbei ders die in de industrie werken, heel erg bevoorrecht. De vele on georganiseerde arbeiders hebben het stukken slechter. Watje ziet is dat georganiseerde arbeiders al leen maar vechten om hun eigen bevoorrechte positie te handha- In 1976 dreigde er een grote staking uit te breken. De regering sloeg deze neer door tanks in te zetten en de stakingsleiders op te pak ken. Velen werden het land uit gezet, de rest kwam op de zgn. zwarte lijst. Deze lijst is van hand tot hand gegaan in de grote be drijven. De mensen die op die lijst staan, komen in de fabrieken niet meer aan het werk. Ook de multi-nationals die in het thuis land een faam ophouden als kampioenen van de vrije onder handelingen, gebruiken nog steeds deze zwarte lijst. Ondanks de vaste greep op de vak bond door de regering-Figueire- do, die in 1978 aan de macht was gekomen door vrije verkiezin gen, brak er begin maart 1979 toch èèn van de grootste stakin gen uit die Brazilië ooit kende. Hoe was dat mogelijk? Gliss „In Brazilk de i niet meer was opgewas- irugval. De multi-nationals kwam dat de schulden die Brazi lië in de wereld had, buitenge woon waren opgelopen. Boven dien zijn de olieprijzen enorm ge stegen. Voor een land dat het leeuwedeel van zijn olie moet importeren, is dat natuurlijk heel pijnlijk. Tevens was er door de Amerikaanse president Carter en zijn mensenrechtenpolitiek een grote druk op de regering uit geoefend om amnestie te s erie nen aan naar het buitenland ver bannen regeringsopposantcn. Ook de katholieke kerk maakt zich steeds meer zorgen over het beleid van de reg ?ring ten aan zien van de werkende bevolking. Deze hele situatie gaf de arbei ders weer moed." 3egin maart 1979 braken de stakin gen los in de mctaalfabrieken. Eerst in de grote, later ook in de kleinere. In totaal kwamen zo n 500 bedrijven stil te liggen, waar onder de Volkswagen- en de Mercerdes-Benz-fabrieken. De arbeiders eisten een loonsverho ging van 78 procent en betere garanties tegen ontslag van vak bondsvertegenwoordigers in de bedrijven. De onderhandelingen tussen de bonden en de werkge vers werden hervat nadat de re gering had ingegrepen. Lula was inmiddels al door de regering uit zijn ambt ontzet. Uiteindelijk kwam het tot oen overeenstemming; de regering zegde een loonsverhoging van 63 procent en betere garanties voor het vakbondswerk in de bedrij ven toe. Luis Inacio da Silva, ofte wel Lula, werd onder grote druk van de vakbeweging weer in zijn oude ambt hersteld. De rust leek weergekeerd, maar begin april dit jaar begon het opnieuw te rommelen. De regering hield zich toch niet aan zijn afspraken. Re den genoeg voor de vakbonden om weer te gaan staken. Het wa ren weer de metaal vak bonden, die opriepen tot staking. ert de regering de na tionaje veiligheidswet in. die het mogelijk maakt willekeurig mensen zonder vorm van proces op te bergen De arrestaties op za terdag 19 april zijn daar het spre kende voorbeeld van. Jan Glissenaar. ..Ik weet niet of je kunt zeggen of er nu een einde is gekomen aan de herdemocratise- ring. Eigenlijk zijn er nooit ver anderingen in de toestand geko men. De situatie waarin de arbei ders en hun gezinnen moeten le ven, is nog even miserabel als vroeger. De grote multi-nationals zeggen dat ze niets aan de toe stand kunnen veranderen, maar ze doen helemaal hun best nu t Wa oplo ung aken I doen. n de goedkoi lachten en het op die manier ii and houden van het min a leer fascistische bewind \ati d> sbruik edo

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9