Gif wijk in Lekkerkerk voor eind mei ontruimen 'Kans gepakt te worden is klein' Extra korting trendvolgers Gijsen brengt weer in moeilijkheden Benzine in juli nog duurder Rem op steun voor f stadsvernieuwing Nederlandse film deed het goed Stakende onderwijzers moeten dag inhalen NS hebben tekort aan treinen ZATERDAG 3 MEI 1980 (Van onze parlementaire DEN HAAG GPD/ANP - Benzine zal op 1 juli opnieuw met minstens een halve cent omhoog gaan. Dit als gevolg van de invoering van een nieuwe „heffing geluidhin der wegverkeer". De minister raad stemde vrijdag in met invoe ring van deze nieuwe belas ting. De heffing moet het mogelijk ma ken maatregelen te treffen ter be strijding van het lawaai van het wegverkeer. Op zijn wekelijkse persconferentie wist premier Van Agt echter niet te vertellen voor welke doelen de opbrengst zal worden gebruikt, noch hoe hoog deze zal zijn. Het besluit van het kabinet kwam nog geen dag nadat het ministerie van economische zaken be kendmaakte dat benzine met een record van zes cent per liter zal stijgen. Deze prijsverhoging treedt vandaag in werking. De heffing zal officieel 0,47 cent per liter motorbrandstof bedragen. Omdat inning ervan echter ge lijktijdig geschiedt met de inning van de accijns op olieprodukten moet over dit bedrag nog eens 18 procent BTW worden betaald. Daarmee komt de werkelijke prijsverhoging nog uit boven de halve cent per liter. De ANWB vindt dat de regering de sterke stijging van de benzine prijs moet afremmen door het btw-tarief te verlagen van acht tien naar vier procent, zo heeft een woordvoerder van de ANWB verklaard. De Bovag wil dat alle aangesloten garage- en tankstationhouders de benzineprijsverhoging met in gang van 3 mei niet in rekening gaan brengen bij de consumen ten. Daarmee volgt de landelijke Bovag-organisatie het voorbeeld van de noordelijke rayonbestu- ren van de Bovag. die hun leden al eerder op de dag opriepen de prijsverhoging niet in rekening te brengen. Het Koninklijk Nederlands Onder- nemersverbond (KNOV) heeft bij minister Van Aardenne van eco nomische zaken geprotesteerd tegen de verhoging van de benzi neprijs. Het KNOV steunt de pro testen van de Bovag. De prijsverhoging is volgens deze organisatie in het midden- en kleinbedrijf een zeer ongepaste maatregel in een tijd waarin voor andere sectoren sterke prijsvoor- schriften gelden. De pompstations hadden gisteren trouwens een drukke dag. Veel automobilisten wilden nog even van de gelegenheid gebruik ma ken om tegen de oude prijs te tanken. Bij sommige pompsta tions was superbenzine gister avond zelfs uitverkocht. LEKKERKERK (GPD) - De bewoners van de met giftige stoffen besmette nieuwbouwwijk in Lekkerkerk moeten hun huizen begin juni hebben verlaten. De drie regionale inspecteurs voor de volksgezondheid in Zuid-Holland zijn van mening dat de drinkwatervoorziening in de wijk uiterlijk 31 mei moet worden gestopt. Dat maakt de huizen helemaal on bewoonbaar. De datum kan evenwel nog worden vervroegd als uit nieuwe analyses van het water de noodzaak daartoe blijkt. Anderhalve week geleden hoorden de bewoners dat zij het water al leen voor reinigingsdoeleinden mochten gebruiken, omdat er concentraties tolueen in waren aangetroffen. Behalve in het drinkwater zien de inspecteurs onder meer een directe bedrei ging voor de volksgezondheid in de lucht die binnenshuis wordt ingeademd en in het directe con tact met de bodem. In de geheel ontruimde wijk begint men op 2 juni met het verwijde ren van de verontreinigde grond. De rond 1970 met afval gedempte sloten worden leeggehaald en ook de grond in de omgeving daarvan moet afgegraven wor den. Voorts zal in de wijk een 70 cm dikke laag van de bovengrond worden weggehaald. De bewo ners moeten in die tijd in vervan gende woningen verblijven. Hun bezittingen dienen ze mee te ne men of elders op te slaan. Gisteravond heeft het gemeentebe stuur van Lekkerkerk een en- quÜte uitgezet, waarin gevraagd Hogere wao- prenues voor werknemers DEN HAAG (GPD) - Werknemers moeten in het vervolg een groter aandeel betalen van de wao-pre- mie dan zij tot nu toe gedaan hebben. Dit volgt uit een voorstel van staatssecretaris De Graaf (so ciale zaken) tot wijziging van de Wet Arbeidsongeschiktheidsuit keringen. Werknemers betalen op dit moment de helft van de to tale premie. De ministerraad is vrijdag akkoord gegaan met de voorgestelde wij ziging van de wao-wet. De veran dering gebeurt op advies van de Sociaal-Economische Raad. Met het voorstel wordt beoogd „on gewenste verschuivingen van de lasten" te voorkomen. De wao functioneert volgens een mededeling van het departement „al enkele jaren" als aanvullende voorziening op de Algemene Ar beidsongeschiktheidswet (aaw) voor de werknemers. Een gevolg hiervan is echter dat de te betalen premies steeds hoger dreigen te worden. Hiervan kunnen de werkgevers de dupe worden, omdat deze een steeds hoger be drag voor deze premie moeten opbrengen. Ook de wetgever had dit ten tijde van de introductie van de wao niet voorzien. Vandaar dat het Rijk de afgelopen jaren al bijgedragen heeft aan het Arbeidsongeschiktheidsfonds. Doel hiervan was de premielas ten voor de werkgevers te verla gen. Dit had echter weer tot ge volg dat de wijze van financiering van de wao een ander karakter kreeg dan oorspronkelijk de be doeling was. Nu het Rijk zelf ook de buikriem moet aansnoeren, wordt het steeds moeilijker deze extra stortingen te financie- wordt naar de voorkeur var bewoners. Beschikbaar zijn beperkt aantal flats in Capelle aan den IJssel, wisselwoningen en stacaravans. De afgravingswerkzaamheden verlopen in fasen en zullen, zoals het er nu naar uitziet, 60 miljoen gulden gaan kosten. Uitgangs punt is dat zoveel mogelijk wo ningen worden behouden. Er komt een onderzoek naar de kwaliteit van de funderingen van de huizen. Pas als het onderzoek daartoe aanleiding geeft, zullen huizen worden afgebroken. Vast staat dat in ieder geval de open bare basisschool De Aalscholver en het aanpalende gymnastiek lokaal tegen de vlakte moe ten. Het gemeentebestuur hoopt dat de eerste bewoners begin november naar hun huizen kunnen terugke ren. De laatsten zouden pas in fe bruari volgend jaar de dan scho ne wijk weer in kunnen trekken. De financiële gevolgen van de ontruiming worden voor de be woners op diverse punten zo snel mogelijk geregeld, aldus burge meester Ouwerkerk van Lekker kerk vrijdagavond tijdens een persconferentie. Alle eigenaars van de 192 koopwo ningen kunnen hun huis aan het Rijk verkopen. Taxateurs bepa len de waarde van de huizen als ware er geen verontreinigde grond. Wanneer het niet lukt via onderhandelingen tot overeen stemming met het Rijk te komen, zal worden overgegaan tot ontei gening. Aan het eind van de vol gende week zal de minister van binnenlandse zaken bij het par lement een noodwet indienen. Na de hele operatie zullen de eige naars de gelegenheid krijgen de woning weer terug te kopen. De eigenaars van huizen kunnen aanspraak maken op een schade vergoeding. Deze schade wordt bepaald door de omstandigheden van het individuele geval. Daar bij is te denken aan verhuis- en inrichtingskosten en aan andere extra kosten. UTRECHT (ANP) - Minister Albe- da (sociale zaken) heeft besloten tot een extra korting op de sala risstijging van de 450.000 a 500.000 trendvolgers (personeel van ziekenhuizen en andere dienstverlenende instellingen in de niet-commerciële sector). De Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO) heeft dit meegedeeld. Ten aanzien van de salarissen van de trendvolgers per 1 januari 1980 heeft de minister besloten tot een verhoging met 0,36 procent (na- heffing 1979), waarbij een mini mum geldt van 6,90 gulden per maand, met daar bovenop de trendmatige verhoging van 2,4 procent. Deze laatste verhoging wordt echter verminderd met een "bestekkorting" van 0,4 (voor de laagstbetaalden) tot 0,8 procent (voor de hoogst betaalden). In het kader van het bezuinigings plan "bestek '81" van de regering heeft in het tweede halfjaar van 1979 voor de trendvolgers een korting gegolden van 0,3 tot 0,7 procent. Dat daar nu 0,1 procent bijkomt moet volgens de minis ter worden gezien als "een on derdeel van het totale pakket dat resulteert in een tegemoetko ming aan de trendvolgers met het oog op de bruto-netto politiek". De CFO vindt deze toelichting niet alleen onduidelijk, maar ook zeer onjuist. Het overheidspersoneel betaalt de extra korting voor de regeling voor vervroegde uittreding. De trendvolgers hebben echter geen vut-regeling en daarom vindt CFO-bestuurder K. Hofman het zeer onrechtvaardig, van hen ook de extra korting te verlangen. Het pensioenfonds voor deze sector, het PGGM, kent weliswaar een regeling die uittreden op 60-jari- ge leeftijd mogelijk maakt, maar daavoor betalen de werknemers al premie. Het opleggen van de extra korting aan de trendvolgers is volgens Hofman in strijd met de uitspraak van de minister dat de vut-bijdrage die het over heidspersoneel betaalt, niet zou moeten gelden voor de trendvol gers. De huurders van de 79 huurwonin gen in de wijk kunnen een bedrag van tweemaal de jaarhuur clai men. De overheid is echter van plan op dit punt een ruimhartig standpunt in te nemen voor zover rechtvaardigheid en billijkheid dat meebrengen, zo liet Ouwer kerk weten. Gisteren zijn ook de resultaten van het medisch onderzoek bekend gemaakt. Op grond daarvan kon bij de tot nu toe onderzochte wijkbewoners, de leerlingen van de zesde klas van De Aalscholver en enkele onderwijzers op dit moment geen schade aan de ge zondheid als gevolg van de bo- demverontreinigin gen worden vastgesteld. AMSTERDAM (ANP) - De omzet van de Nederlandse film is in 1979 ten opzichte van het jaar daarvoor gestegen met 2,7 pro cent. Dat blijkt uit het zojuist ver schenen jaarverslag van de Ne derlandse bioscoopbond over dat jaar. Dertien Nederlandse hoofd films beleefden in 1979 hun pre- De films "Grijpstra en de Gier" en "Een vrouw als Eva" werden res pectievelijk vierde en zesde in de top-20 van best bezochte films. "Juliana, in zeventig bewogen ja ren" kwam op de 17de plaats. Volgens de bioscoopbond is dit re sultaat "alleszins positief', om dat het aantal Nederlandse hoofdfilms, dat jaarlijks in ons land wordt uitgebracht, slechts 3 a 4 procent uitmaakt van het to tale aantal nieuwe films. Tijdens een overvolle wijkvergadering werden in Lekkerkerk onder de bewoners enquêteformulieren uitgereiktzodat het gemeentebestuur een indruk kon krijgen van de opvattingen van de gedupeerden. DEN HAAG-ARNHEM (GPD) - Het ministerie voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening zal voorlopig geen nieuwe ge meenten aanwijzen als stadsver nieuwingsgebied in het kader van de Interim Saldo Regeling. Minister Beelaerts van Blokland deelde dit mee tijdens een over legvergadering met wethouders uit veertien gemeenten, die onder de regeling vallen. Krachtens deze regeling betaalt de rijksoverheid de tekorten, die in de gemeentekas ontstaan door uitvoering van projecten in DEN HAAG-DEN BOSCH (GPD)- De bisschoppen van Nederland zijn in besprekingen met het Cen traal Missie Commissariaat in Den Haag op grote moeilijkhe den gestuit in hun pogingen om in Nederland de eenheid op mis sionair gebied te herstellen. Als direct gevolg daarvan zullen in het bisdom van de Roermondse bisschop Gijsen in de week van 18 tot 25 mei weer twee acties worden gehouden in het kader van de Week voor de Nederland se Missionaris. De Nederlandse bisschoppen, die zich begin dit jaar in de bijzonde re synode te Rome hebben ver plicht om hun Roermondse col lega te helpen zich weer aan te sluiten bij de landelijke missio naire activiteiten, slaagden er niet in met het Centraal Missie Commissariaat oplossingen te vinden voorde moeilijkheden die destijds tot de breuk leidden. Sinds driejaar gaat mgr. Gijsen zijn eigen weg op het gebied van de Vastenactie, de pauselijke mis siewerken en de Week voor de Nederlandse Missionarissen. De Nederlandse bisschoppencon ferentie droeg na de synode mgr. J. Bluyssen, bisschop van Den Bosch, en mgr. A. Simonis van Rotterdam, op met het Centraal Missie Commissariaat naar op lossingen te zoeken, maar grote moeilijkheden ontstonden ener zijds over de interpretatie van de Romeinse stukken „Evangelii Nuntiandi" en „Ad Gentes", waarop mgr. Gijsen zich sterk wenst te baseren, en anderzijds over de positie van het Bureau voor Internationale Solidariteit (BIS) te Roermond. Diens directeur, pater P. Nelen, kreeg destijds grote moeilijkhe den met de Roermondse bis schop, maar hij bleef wel het ver trouwen houden van de landelij ke missie-organisaties en de mis siesecretarissen van de overige Nederlandse bisdommen. Op de synode verplichtten de bis schoppen zich voor 1 januari 1981 de eenheid te herstellen op mis sionair gebied, maar gelet op de standpunten die naar voren zijn gekomen bij het gesprek over de Week voor ie Nederlandse Mis- het twijfelachtig of daarin nog zal slagen. DEN HAAG (ANP) - De VVD-frac- tie in de Tweede Kamer wil dat de regering erop toeziet dat aan de scholen waar op 20 maart geen onderwijs werd gegeven omdat leerkrachten wilden meedoen aan de landelijke protesten tegen het regeringsbeleid het wettelijk verplichte minimum aantal les sen wordt volgemaakt. Hetzelfde geldt voor de gemeente lijke scholen in Rotterdam die ter gelegenheid van de le mei geslo ten waren, zo vinden de VVD- tweedekamerleden Evenhuis en Ginjaar-Maas. Schriftelijk hebben zij minister Pais van onderwijs en minister Wiegel van binnenlandse zaken gevraagd in hoeverre bij het vrijaf geven aan leerlingen rekening is gehouden met de mening van die docenten en van die ouders, die tegen het meedoen aan die de monstratie waren dan wel tegen het geven van vrijaf op 1 mei. "Is hier geen sprake van gedwon gen verlof ten opzichte van som mige groepen leerkrachten, zeker als deze dagen in mindering wor den gebracht van het aantal wet telijk toegestane vakantieda gen", aldus de VVD-leden. Ook informeren zij ernaar of de ou ders in de besluitvorming rond deze vrije dagen voldoende be trokken zijn geweest. stadsvernieuwingsgebieden. De veertien gemeenten, die tot nu toe als stadsvernieuwingsgebied werden aangewezen, zijn: Arn hem, Amsterdam. Rotterdam. Den Haag. Leiden. Delft. Haar lem, Hilversum, Groningen, Leeuwarden. Schiedam, Utrecht, Alkmaar en Dordrecht. Gemeenten die na deze toewijzin gen een aanvraag voor bijdrage in stadsvernieuwing hebben inge diend of dat nog van plan zijn, worden voorlopig op een zijspoor gezet, in afwachting van een nieuw wetsontwerp waarin het verstrekken van de stadsver- nieuwingsgelden zal worden ge regeld. UTRECHT (ANP) - De NS kunnen de vervoersgroei van vorig jaar (vijf procent) niet helemaal op vangen. Een tijdelijk tekort aan materieel is er de oorzaak van dat NS voorlopig in de ochtendspits enkele treinen nist op volle sterk te kunnen laten rijden. Daardoor kan plaatsgebrek ontstaan. Met name kan dat volgens NS ge beuren in de kop van Noord- Holland waar het aantal forensen nog steeds sterk groeit en waar bovendien de roemruchte Hem- brug een grote flessehals voor het treinverkeer vormt. In het najaar hopen de NS dank zij de inzet van nieuw materieel voor de stop- en intercitydiensten weer wat ruimer in de spullen te zitten. Een en ander hebben de NS laten weten bij de presentatie van de nieuwe dienstregeling 1980 1981 die op 1 juni ingaat. De nieuwe dienstregeling vermeldt vijf nieuwe stations: Duiven, aan de lijn Arnhem-Doetinchem, Den Helder-Zuid, 'Utrecht-Lunetten, Alkmaar-Noord en de halte Leid- sewallen aan de Zoetermeerlijn. Het totaal aantal NS-stations komt daarmee op 346, Leidse professor Giltay Veth over de rellen: LEIDEN - De kans dat deelnemers aan rellen 'gepakt' worden, is klein. Zou de 'pak-kans' voor op rellen beluste personen groter zijn, dan zou dat een preventieve werking hebben. Dat is de me ning van prof. mr. N. J. P. Giltay Veth. Hij is hoogleraar in Leiden en doet onderzoek naar vanda lisme. „Wat mij het meest opviel, is dat er maar zo weinig mensen zijn op gepakt bij de rellen in Amster dam", zegt prof. Giltay Veth. „Ik kan niet begrijpen dat er maar veertig mensen zijn gearres teerd". „Ik ben ook van mening dat men bij de politie op dit gebied bij de voorbereidingen voor de feesten in Amsterdam te kort is gescho ten. Als een jongen met een steen naar de politie gooit, dan moet hij erop kunnen rekenen dat hij in de kraag wordt gevat". Grote gebeurtenissen werpen hun schaduw vooruit. Zo ook de in huldiging van Beatrix tot konin gin. algelopen woensdag. Er kwam in de dagen voor het feest een steeds beklemmender sfeer in de hoofdstad te hangen. „Dat legt een zekere druk op de stad", zegt Giltay Veth. Giltay Veth zegt dat de jongens die bij de rellen betrokken waren, zijn eigen zoons hadden kunnen zijn. „Jongeren laten zich snel meeslepen. Er waren er vast een heleboel die niets van plan wa ren, maar in Amsterdam toch zijn gaan meedoen omdat ze te keer konden gaan zonder dat ze enig risico zouden lopen". Giltay Veth is voorstander van lich te straffen zodat de rellenmakers niet verbitterd raken. Dus niks tuchthuis, gevangenissen of machinegeweren. „Harde bestraffing heeft nergens tot grote resultaten geleid en eer der mensen gevormd die na te rugkeer in de maatschappij met verdubbelde kracht op het ver keerde pad voortgingen". Van belang is verder, aldus Giltay Veth, dat - „aangenomen dat men aan allerlei vormen van bestraf fing niet kan ontkomen - er niet te lange tijd verstrijkt tussen het plegen van het delict en de be straffing". Volgens de Leidse hoogleraar is er wat het vandalisme betreft niets nieuws onder de zon. „Het is in ons land al een tientallen jaren oud verschijnsel, al begint het de laatste tijd pas echt de spuigaten uit te lopen". Er bestaan allerlei vermoedens en theoriën over de werkelijke oor zaken van het vandalisme zoals zich dat woensdag in Amsterdam in alle hevigheid openbaarde. waarop de jongeren te keer gingen, is niet los te zien van het geweld bij de sportvelden. Een groot deel van de jongeren heeft dezelfde leeftijd als zij die de sporttribunes onveilig maken. In Amsterdam komt daarbij ook de woningnood nog om de hoek kijken. Die woningnood mag je beslist niet uit het oog verliezen, want als deze er niet was, zouden er ook geen kraakacties zijn ge weest. Dat kraken is uit de hand gelopen. Het werd in het verleden min of meer door de overheid toegestaan. Men spreekt al van erkende kraakbewegingen. Je krijgt daarna het gevaar dat zoiets gaat escaleren. De krakers zelf hebben nog wel een bepaald verantwoordelijkheidsbes ef. Maar de jongeren die daarom heen draaien, gaan verder met hun acties, en als dit doorslaat, is het moeilijk dit weer terug te dringen. Je kon woensdagavond ook van de krakers horen dat dit nooit de be doeling is geweest. Ze hadden hun sympathisanten niet meer in de hand. Vaak is het net zoals bij de voetballerij; de grootste rel- lenschoppers zijn nergens bij aangesloten". Dit soort zaken moet volgens Giltay Veth veel eerder worden aange pakt. „We zitten met de woning nood en andere problemen waar bij je minstens tien jaar moet te ruggaan om de huidige gebeur tenissen te kunnen verklaren. Er is tegenwo rdig sprake van ver wildering in de maatschappij. Ie dereen doet maar waar hij zelf zin in heeft. Je ziet het bij het parke ren van auto's in een stad. De grenzen worden steeds meer verlegd. Bij het huwelijk van Beatrix riep iedereen ach en wee toen er een rookbom met je ont plofte. Nu zou men blij zijn ge weest als het daarbij was geble- De bestraffende vinger wordt uit eindelijk toch naar het bestuur van de hoofdstad gewezen. Giltay Veth: „Amsterdam kan de problemen niet de baas. Dat is na tuurlijk niet alleen de schuld van het gemeentebestuur, want die stad is ook heel moeilijk bestuur baar. Er moet in de eerste plaats een heleboel geld naar Amster dam om de woningnood draag lijker te maken. De mensen moe ten het vertrouwen krijgen dat er iets aan hun noden wordt ge daan. Een beleid dat de vandalisten te genstaat kan binnen de kortste keren de vlam in de pan doen slaan De leiders van deze jonge ren krijgen dan hun grote kans, de meelopers vervolgens even- Een groot probleem is volgens Gil tay Veth tot nu toe. „dat er geen werkelijk centraal beleid is om dergelijke vormen van vandalis me tegen te gaan, met uitwisse ling van opgedane positieve en negatieve ervaringen". Het uitzenden van de ongeregeld heden heeft bij de NOS nogal wat boze telefoontjes opgeleverd. Veel mensen waren van mening dat die beelden niet uitgezonden hadden mogen worden. Ook nu werd de brenger van het onheil als de aanstichter be schouwd. Giltay Vetn over het kijken naar agressie op de buis: „Men heeft Professor Giltay Veth altijd gemeend dat het kijken naar agressie de behoefte aan agressie zou verminder, n H-- cent onderzoek in allerici landen heeft echter geleerd dat juist het omgekeerde het geval is Is eenmaal de cultus van agressie ontstaan, dan is die buitenge woon moeilijk terug te dringen Dat verklaart ook waarom soms al lang voor evenementen begin nen, vaak zelfs de avond tevoren, hele steden in rep en roer kunnen worden gebracht. THIJS JANSEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7