Vredesbeweging houdt manifestatie in Leiden Drukke dag eindexamen-kandidaten „D'r op of d'r onder-show" van Amnestv International EXAMEN KOORTS Beschaafd cabaret van Sieto Hoving [Weidse agenda PAGINA 2 STAD EN RAND ZATERDAG 3 MEI 1980 LEIDEN - "Dag Militaris me". Zo heet de vredes- manifestatie die een groot aantal vredesbewegingen en politieke partijen heeft georganiseerd voor maan dagmiddag 5 mei op de Hooglandse Kerkgracht in Leiden. Bijna een jaar geleden hielden or ganisaties uit het gebied Leiden, Den Haag en Haarlem een pro testdemonstratie tegen een NA- VO-topconferentie in Noordwij- kerhout. De bedoeling was dis cussie op te roepen over de stij gende militaire uitgaven en het optreden van legers (ook van de NAVO-lidstaten) tegen bevrij dingsbewegingen. Een half jaar gelden i lijk vanuit Leiden het comité "Dag Militarisme" opgericht om deze discussie via een manifesta tie voort te zetten. Vijf mei werd als datum gekozen want "die dag is een mooie gelegenheid om stil te staan bij de vrede en veiligheid die de bevolking na de bevrijding in 1945 voor ogen stond". Het staat er niet best voor met die vrede, vindt het comité. "Nog steeds komen als gevolg van de oorlogen miljoen mensen om het leven. Altijd is er weer een vijand te vinden die rechtvaardiging oplevert om de bewapening tot steeds onheilspellender hoogte op te schroeven. Steeds hogere bewapeningsuitgaven zijn in het belang van de legerleiding en de wapenindustrie, maar zeker niet in het belang van de gewone be volking, de gemiddelde belas tingbetaler", meldt het comité in een vlugschrift, dat huis-aan-huis in Leiden en omgeving wordt verspreid. "Al met al valt er op bevrijdingsdag eigenlijk weinig te vieren. Hon derdduizenden werkzoekende en woningzoekenden geven een wrange nasmaak aan zo'n feest. Anderzijds biedt vijf r gelijkheid om de niel lijkte doelstellingen van na de bevrijding onder ogen te zien", aldus het comité. Sprekers van het Interkerkelijk Vredesberaad (IKV), PSP, Bond voor Dienstplichtigen (BVD), PPR, 1KB, Onkruit en de Vereni ging Dienstweigeraars proberen dat duidelijk te maken op de ma nifestatie. Daarnaast staan er maandagmiddag op de Hooog- landse Kerkgracht twintig in- formatiekramen van onder meer Kerk en Vrede, Centrum voor geweldloze Weerbaarheid, Stop de N-Bom en de reeds eerder ge noemde organisaties. Muziek en cabaret van de Leidse groepen Grote Bluf, het Verzet- cabaret. De Onderste Steen en het Koor de Eenheid maken het programma compleet. Het programma duurt van twaalf uur tot half zes. Vanuit Haarlem, Den Haag en Noordwijk wordt op demonstratieve wijze naar de manifestatie in Leiden gefietst. In Noordwijk vertrekken fietsers om twaalf uur vanuit dorpshuis "De Kuip". Het comité "Dag Militarisme overweegt om bij het welslagen van-de manifestatie van maandag jaarlijks een soortgelijke dag te houden. Met enige aarzeling zou Het cabaret van Sieto Hoving élitair kunnen noemen. Daarnaast zijn er momenten in het cabaretprogramma „Viva Europa", waarmee Sieto en Marijke Hoving en Guidor de Groot gister avond een vrijwel symbolisch bezette Leidse Schouwburg bespeelden, waarin de indruk wordt gevestigd, dat Sieto slechts Marijk in z'n caba retprogramma duldt om z'n huwelijk te redden. Die „artistieke toleran tie" komt vooral pijnlijk tot uitdrukking, wanneer Marijke tracht „ty petjes" te maken. Aan de andere kant dient vermeld dat er in Nederland vrijwel geen zichzelf respecterend cabaretier van mijn generatie rondloopt, die bij het schrij ven van z'n autobiografie niet moet vermelden „vantot ge speeld bij Sieto en Marijke Hoving". Reeds jarenlang vormt vooral Sieto Hoving de artistieke bakermat van ons cabaret. Dat Hoving zelf niet meer zo alert verbaal anticipeert als in vroeger dagen mogen we hem natuurlijk niet kwalijk nemen. Wel wordt duidelijk dat hij zowel Marijke als de beslist niet van talent gespeerde Guidor de Groot nadrukkelijk kan missen. Een avond „Vivo Europa" is eigenlijk alleen maar boeiend op de momenten, waarop Sieto Hoving weer talloze spitsvondigheden op z'n „streng natuurlijk" geselecteerd publiek loslaat. Dat hij zich met z'n élitaire woordspelingen nadrukke lijk heeft vervreemd van het grote publiek, lijkt hem inmiddels niet in het minst te deren. Maar een cabaretier, die slechts artistieke argumen ten onderkent en commerciéle aspecten verwaarloost, is gedoemd spoedig een cabaretier in ruste te worden. Het ziet er, helaas voor Sieto Hoving (want z'n beschaafd cabaret verdient dit beslist niet) naar uit. dat de afgelopen jaren steeds minder theaterbe zoekers zijn optreden als een excuus gebruiken om het huis te verlaten. Hoving mist het vlinderachtige van Hermans, het lekkerverwijfde van Sonneveld en het geëngageerde van Kan. Hem resteren slechts prachtig geconstrueerde woordspelingen, vriendelijke persiflages op klassieke (in de meest letterlijke zin van het woord) thema's en grapjes, die soms pas minuten later een hoorbaar effect sorteren. Wat Jos Brink is voor „Tekstpierement" is Sieto Hoving voor zijn gezel schap. De man kan enorm veel, maar trekt het cabaretprogramma toch nog onvoldoende naar zich toe. Met typisch Nederlandse onbaatzuch tigheid delegeert hij woordgrapjes, die hij beter onder zich had kunnen houden. BERT KOEKEBAKKER Enthousiaste muzikanten met overladen programma Spelmoment uit het Amnesty-stuk "D'r op of d'r onder". LEIDEN - „D'rop of d'ronder show". Dat is de titel van een toneelproduktie van Amnes ty International, afdeling Leiden. Het stuk zal in de komende weken in een aantal buurthuizen en verenigingen te zien zijn. "Het gaat om een show over on derdrukking", zegt Jan van Holsteijn, die meespeelt. "In een uur tijd behandelen wij de onderdrukking in binnen- en buitenland. Een presenta tor rijgt alle onderdelen aan elkaar." Hij vertelt dat het programma zo luchtig mogelijk in elkaar zit. Dit niet omdat het over lachwekkende zaken gaat. "Nee", zegt Van Holsteijn, "Wij hebben gekozen voor de in elkaar. "Dat zal niet weer gebeuren", zeiden de leden tegen elkaar. Een jaar geleden kreeg 'de afde ling de kans om het profes sioneler te doen. Ze mocht repeteren in het LAK-theater en het LAK betaalde een ech te regisseur van de toneel school Amsterdam. Wat hoopt Amnesty-Leiden te bereiken? "Wij willen dat mensen gaan nadenken. Niet alleen over de ellende ver weg, maar ook over de mis standen thuis. Na de voor stelling staan we dan ook klaar met informatie." Vanavond is er een voorstelling in het LAK-theater. Aan vangstijd half negen. showvorm omdat we de buurthuizen willen bereiken. Wij weten uit ervaring dat praatavonden haast niet wor den bezocht. Vandaar." Vorige week is er al een try-out geweest. De reacties waren volgens Van Holsteijn ver deeld. Sommigen vonden het stuk leuk, sommigen zeiden dat ze het cru vonden. Van Holsteijn: "Dat is begrijpe lijk. Want door op een vlotte manier over vreselijke zaken te praten, krijg je spanningen. Dat merkt het publiek." Het is trouwens niet de eerste keer dat Amnesty-Leiden een toneelstuk opvoert. Twee jaar geleden werd er ook een po ging ondernomen. Vergeefs. Het stuk zat te amateuristisch LEIDEN - De samenwerking tqs- sen Collegium Musicum met het Delfts studenten muziekgezel schap "Krashna Musica" dateert van februari j.l., en met enig op timisme van de Deltse zijde sprak men gisteravond tijdens het ge meenschappelijk concert in de Lutherse Kerk al van een "tradi tionele samenwerking", dit tot aller vrolijkheid. Wat hadden deze enthousiaste mu zikanten zo al te bieden? Een wat overladen programma, hetgeen niet altijd bevordelijk is voor een goed volgehouden concentratie. Maar hoe dan ook, er zat wat men noemt, "muziek in". Aanwijsbare overeenkomsten vindt men in beide koren, met mooi koormateriaal, en een grote intelligente inzet. Daarim vond men ook de uitschieters: het tweede Madrigaal van Hendrik Andriessen, „Evviva Bacco", uit gevoerd dooi koor en strijkorkest van Krashna Musica, onder lei ding van Cees Rotteveel. En het door Cellegium Musicum uitge voerde "Meeresstille und glückliche Fahrt" van Beetho ven, onder leiding van Bruno de G reeve. Over het geheel genomen is laatst genoemde dirigent wat dynami scher, en gaat ook meer uit van de tekst, iets dat wij nog wat misten in Brahms' "Begrabnisgesang" op. 13. Krashna Musica, en zijn dirigent zouden hier nog wat meer aan inhoud moeten geven. Delft leverde een zeer muzikale solist Peter Ypma in het Cello concert in D van Haydn. Helaas muntte het orkest niet altijd uit door zuiverheid. Jammer, want er werd in het algemeen toch met bravour gespeeld. Krashna Musica had het grootste aandeel, en besloot het pro gramma met de vijfde Sympho nic van Schubert. Goed uitge voerd, maar ook hier zou Cees Rotteveel nog meer aandacht aan een wat levendiger dynamiek kunnen schenken, waardoor het geheel aan kleur zou winnen. Maar in zijn totaal was het een leuk concert. BEP RIJNDERS Leidenaar na aanrijding overleden LEIDEN - Een 44-jarige Leidenaar, W. Neuteboom, die vorige week zaterdag met zijn auto op de Rijnsburgerweg tegen een lan taarnpaal reed, is aan zijn ver wondingen overleden. De Leidenaar had bij het ongeval ernstig inwendig letsel opgelo pen. Hij overleed vanmorgen in het Academisch Ziekenhuis. (Van onze correspondenten) Midden tussen alle vrije dagen hadden de eindexa menkandidaten gisteren een druk bezet dagje. En gels en scheikunde stonden die dag centraal. i het te r ken'" aldus J. B. H. Kroon, le raar scheikunde aan de Rem- brandt-scholengemeenschap in Leiden. Zijn leerlingen dachten er hetzelfde over. Kroon: „Opgave 2 van het ha vo-examen was teveel op vwo-manier gesteld. Uitge breide informatie en leerlin gen die biologie in het pakket hadden, waren hierbij duide lijk in het voordeel. Veel kan didaten zullen wel gestrui keld zijn bij de berekening van de moleculenmassa van hemoglobine. Vraag 4 was bijna hetzelfde als een opgave uit de oude hbs-tijd 1965. Nu in een modern jasje gestoken. Het antwoord, 8,1x0,00005, was in die tijd het gegeven. Voor de vwo-leerlingen was het meer een test in het na tuurwetenschappelijk den ken dan een scheikunde-ex- amen. Er kwam een nieuw begrip in voor: enthalpieme- trische vibraties. Maar de aanloopvragen Waren geluk kig eenvoudig, zodat het niet al te veel problemen heeft op geleverd". Engels stond er 's middags voor havo en mavo op het pro gramma. Voor vijf verhaaltjes met 50 meerkeuzevragen kregen de mavo-kandidaten twee uur de tijd. Karin en Jo sé vonden de middelste tek sten het moeilijkst. „Ik heb gewoon moeten prikken naar een antwoord", zegt José Hun leraar heeft in de laatste tekst een klein foutje ontdekt. „De achternaam van James Har riot is écht met dubbel r hoor", vertelt hij lachend als het einde van de tijd is gena derd. „Stereotiep, slaapverwekkend. Als je wakker bleef, kon je het redelijk maken". Dit zijn de opmerkingen van leraar Stikkelorum, docent Engels op het Rembrandt-seholen- gemeenschap in Leiden. De havo-kandidaten, die net klaar zijn met de 50 meerkeu zevragen van het Engels, zijn het volledig met hem eens. „Dat bezwaar hadden we bij alle cito-testen", gaat hij ver der. Als de leerling namelijk niet echt geïnteresseerd is in zo'n tekst, wordt het troep. Een markant stukje uit een goede roman of een echt goed verhaal zou ze veel meer aan spreken. Er zijn altijd twee tekstpn moeilijk Tk „p uppn velschil tussen h .1 -i.e o i.ci andere jaar". •Als Loes, Ingrid en Vera het lo kaal uitkomen, kunnen ze wel janken. „Verschrikkelijk moeilijk", zeggen ze in koor. Maar dan gebeurt het wonder. AL ze antwoorden gaan ver gelijken, blijken ze toch niet zoveel verschil te hebben. Dat stemt ze iets beter. De tekst over de Japanse economie was echt beulswerk, vindt Marga. De anderen knikken ijverig. Het lager beroeps onderwijs had ook Engels op het pro gramma staan. Op de Over- singel in Woerden, waar leao en Ihno een scholengemeen schap vormen, keken ze vreemd op dat er deze keer over vijf teksten meerkeuze vragen werden gesteld. Want in voorgaande jaren waren het er steeds vier. Paul Hen- drikse zag liever één tekst die wat langer is om de vijftig vragen over te stellen, zodat je niet steeds hoeft over te scha kelen op een ander onder werp. Mop de Vries en Ineke Kraan zijn het niet met hem eens: Dan gaan de vragen ook veel dieper op zo'n verhaal in, terwijl ze nu alleen maar wil len dat je de belangrijkste dingen goed begrijpt". Ineke vond de teksten vrij moeilijk, maar wel aardig van inhoud. Ze komen meest uit tijd schriften en boeken. Een er van handelde over een in Ne derland nog steeds actuele zaak: vrachtwagenchauffeurs die via een bepaalde radio golflengte met elkaar in ver binding staatn. „Citizen Band" heet dat in het Engels. En voor wie dat niet wist, gaf de opgave de juiste betekenis Leao-leerkracht Tamboer en lhno-lerares De Wit vinden dat de vragen de laatste jaren meer en meer gericht zijn op het testen van het begrip van de Engelse teksten. Ze vinden dat beter dan het louter op het examen uitzoeken of een leerling veel woordkennis heeft. Al blijft het natuurlijk belangrijk om woorden te kennen, wil je de tekst kun nen bevatten. Mop en Paul konden de vragen onmogelijk moeilijk noemen, maar zij doen dan ook voor de tweede keer examen. Niet omdat ze vorig jaar gezakt zijn, maar omdat zij in de zo genaamde blokklas zitten. Na het diploma kunnen lbo-leer- lingen aan hun opleiding nog een vijfde jaar koppelen om dan op een hoger niveau of in andere vakken een tweede diploma te halen. Een wat minder bekende vorm van lager beroepsonderwijs, het middenstands- of onder nemersonderwijs, had giste ren een van andere lbo-vor- men afwijkend examen. In de morgenuren stond het be langrijke vak reclametheorie op het programma. De leer lingen kregen een stuk tekst over een aantal winkeliers die hun zaken drijven aan een ge- zellig dorpspleintje in de na bijheid van een grote stad. Omdat er nieuwe concurren tie in het dorp is verschenen - enkele rijdende winkels - be sluiten de zakenmensen sa men een nieuwe reclame campagne op te zetten. Jubilerende oran jeveren iging WASSEN AAK Overweldigende belangstelling was er gisteren op de receptiedie de gemeente Wasse- van de jubileren de Oranjevereni ging "Koningin Wilhelmina'. De voorzitter van de landelijke Fe deratie ruu Oran jeverenigingen, mr. I. Opstelten sprak lovende woorden aan het bestuur. 's Avonds vond in de sporthal voor een duizendkop pig gehoor een fantastisch con cert plaats van de Kapel van de Ko ninklijke Lucht- VOORSCHOTEN - J. Remmel- zwaal is gisteren geïnstalleerd als groepscommandant van de rijkspolitie in Voorschoten. Remmelzwaal is de opvolger van adjudant Van der Vlekkert, die afgelopen dinsdag afscheid nam vanwege het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Remmelzwaal begon zijn loop- Politiechef geïnstalleerd baan bij de politie in 1963 op de politieschool. Hij kwam het jaar daarop in dienst van de politie Zaterdag Leiden Ton menkel IJshal - Vondellaan, rom melmarkt "sport-in", 10-23 uur. Stadhuis - bevrijdingstentoonstelling 10.30-21 uur. Volkshuis - Apothekersdijk 33, manifes tatie tegen fascisme, 12-24 uur. Groenoordhallen - W. de Zwijgerlaan, antiekbeurs 10-17 uur. Stadsgehoorzaal - Breestraat, eindbal E. Castelijn dansschool Hot-House - Breestraat 66, Lazy Bird, 22 VTL - Voorschoterweg, Zuidwest wan deltocht, 9 en 10 uur. Augustinus - Rapenburg, kraakfeest, 20 Klein Matillo - Zaanstraat 126, rommel markt 11-18 uur; prestatieloop 11 uur, bazaar, bejaardenclub 11-16 uur. Salon O - Herengracht 45, video, Vlaams nationaal zangfeest. Sanders - Levendaal'hoek Korevaar- straat, Antiekmarkt, 9.30-17 uur. Wassenaar - 8-15 uur, fietstocht, vanaf school Van Heeckerenstraat. Leiderdorp - postzegelruildag. Dorps huis, Hoofdstraat. Warmond - reünie kindercircus Aleta, in Motel Sassenheim, 19 uur. Voorschoten - vrouwencafé, Leidseweg 33a. Zondag Leiden Ton Menken IJshal - Vondellaan, rom melmarkt "sport-in, 10-23 uur. Breehuys - Breestraat 19, filmnacht "fascisme, veraf en dichtbij", 21-03 uur. Marekerk - dodenherdenking, 19.30 uur. Groenoordhallen - W. de Zwijgerlaan, antiekbeurs 10-17 uur. Stadhuis - 10.30-21 uur, bevrijdingsten toonstelling. Ton Menkenhal - Vondellaan, presta tieloop, 12 uur. VTL - Voorschoterweg, Zuidwest wan deltocht, 9 en 10 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur. Voor schoten - 8.30-9 uur, start zomertoer- tocht Voorschoten, vanaf de sporthal Vliethorst. Maandag Hooglandsekerkgracht - manifestatie, met diverse koren, 11 uur; info-markt anti-militairisme, 13-19 uur. Tamboerijn - Valeriusstraat, receptie 10-jarig bestaat, 20 uur. Volkshuis - Apothekersdijk, 5-meifeest buurtbewoners, 9.30 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, film: "gewapend verzet", 20 en 22.15 uur. Stadhuis - bevrijdingstentoonstelling, 10.30-21 uur. Klinker - Berlagestraat, bazaar, 10-21 uur.Korenbeurs - openluchtmaaltijd, 12.30-14 uur, show met muziekkorpsen. Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: J. Rus, Middelstegracht 131, tel: 132500. Zo: P.J. Dersjant, Hooigracht 61, tel: 123752. Wijk 2 - Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, De Waard: za: J. van Gent, Zoeterwoudsesingel 28, tel: 122538. Zo: J. de Bruijne, Kernstraat 11, tel 141225. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za- H. Engel, de Meij van Streef kerkstraat 53, tel: 121334. Zo: F. Lahr, Zoeterwoudsesingel 11, teh 120347. Oegstgeest - D. Held, Marelaan 36, tel 152255. Ma 5 mei: E. van Walcheren, Oranjelaan 29, tel: 152130. Leiderdorp - za- F.' Kemme, Grotiuslaan 12, tel: 893139. Zo: H. van W(jk, v.d. Valk Boumanweg 198, tel: 890529, spreekuur za en zo van 12.30-13 uur gezondheids centrum, Florijn 10, tel: 891000. 5 mei: J. v.d. Leden, Hoodstraat 8, tel: 894539, spreekuur 12.30-13 uur. Voorschoten - za F. Koopmans, R. Wagnerlaan 69, tel: 6352; za B. van Beu- sekom, Beresteijnstraat 2, tel: 2520. Warmond - F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, Warmond, tel: 01711-10030. 5 mei: in Warmond en Voorhout is één van de art sen aanwezig, raadpleeg het antwoord apparaat. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van vrijdag 2 mei tot 5 mei 8 uur door apotheek Kok, Rapenburg 9, tel 124807 en apotheek Voorschoten, Leidseweg 66, tel: 2525. Van maandag 5 mei tot vrij 9 mei, door apotheek Zuid west, Brahmslaan 20, tel: 763143 en apo theek Beker, Lijtweg, Oegstgeest, tel: 155482. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604. tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge in Capelle aan de IJssel. Al snel kwam hij echter bij de Voor- schotense rijkspolitie terecht waar hij in 10 jaar opklom tot wachtmeester eerste klas. Na vervolgens vier jaar als post- commandant in Zeeland te heb ben gewerkt, kwam hij twee jaar geleden in Pijnacker te recht als plaatsvervangend groepscommandant. 308, tel: 02522-11563. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Roest/ Helder t/m ma 5 mei: A.W. Helder, Her melijnvlinder 36, tel 146686. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: Y. Krol, Pres. Kennedylaan 260, tel: 153266. B. Boer, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. LEIDSCH £L DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Leidsch Dagblad B V Hoofdkantoor: Witte Singel 1. 2311 BG LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071 -144941 Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254.10 Losse nummers f 0.65 Abonnementsgelden t B Paauw (binnenland) J Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale P.J de Tombe (sport) P C Rosier (radio en televisie, kunst) S J de Groot (geestelijk Aangesloten bij de Gemeen schappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in. Bonn, Brussel, Londen, Parijs. Washington, Cairo. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R Zaadnoordijk. Tel 071-155854. Voorschoten: J Peters 071-769935 Warmond: K Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847 Zoeterwoude Olaf Hoenson 01715-1896 Leiderdorp: F. Snijders 071-893841

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2