„Jacht Groninger groep zinloos" (jtr©©©? wWm h (^©©(f mm Afrekening met land verraders na 1945 misgelopen" Door Sjak Jansen ZATERDAG 3 MEI 1980 d© ©©fife© in)®© [fin]©© ©©©D©[n](o Herweijer Volgens Groen zijn dit allemaal zaken die het merendeel van onze bevolking volstrekt niet interesseren. In wat die drie professoren zeggen, zit de nodige waarheid, vindt hij. .Oorlog schept natuurlijk omstandigheden, waarin misdaad groeit en bloeit." Toch is er oen Groninger groep, die jacht maakt op sommige oorlogsmisdadigers, van wie Groen vindt dat ze niet zo veel slechter waren als sommige andere op vrije voeten zijnde oorlogsmisdagigers, die de handen in onschuld wassen. Groen noemt als voorbeeld nogmaals ing. Herweijer. „Deze man. die nooit een klap heeft uitgedeeld, kan vrij rondlopen. Onder zijn be wind werd het meest walge lijke anti-semitisme de ether ingezonden en werden de Nederlanders aangemoedigd aan het oostfront te gaan vechten. Maar de kleine man met het bloed aan z'n handen, die in opdracht van een ander heeft gehandeld, wordt op de hielen gezlten." Philips „Die kleine man is natuurlijk net zo goed een schoft", be kent Groen, „maar daar gaat het hier niet om. Dit is meten met twee maten. Onbewust maakt men dezelfde fout als vlak na de oorlog." In die dagen strompelde en struikelde het recht. Neder landers die gecollaboreerd hadden en dat waren er' nogal wat, Nederland leverde van alle bezette gebieden re latief de meeste SS-vrijwilli- gerswerden lang niet alle maal over één kam gescho- Groen: „Je kreeg de meest on rechtvaardige dingen. Alle NSB-ers moesten tien jaar worden vastgezet voor her opvoeding. Dat ging overi gens niet door want in 1950 waren alle 140.000 alweer thuis. Maar ze hebben moeten boeten en wel voor hun over tuiging: want dat was het cri terium bij de berechting. De collaborateurs echter die geen NSB-lid waren en de di recties van bijvoorbeeld Phi lips, Werkspoor en de Staatsmijnen, die voor de Duitse oorlogsindustrie had den gewerkt, gingen vrijuit." De Quay „Ook een man als De Quay, die notabene de arbeiders had opgeroepen in Duitsland te gaan werken, trof gek genoeg geen blaam. Daarentegen werd hij zelfs minister-presi dent. Terwijl de arbeiders, die te enthousiast aan zijn oproep gehoor hadden gegeven, wél moesten boeten." „De Quay en die collaborerende fabrieksbazen waren echter geen lid van de NSB. Zij kon den zeggen dat ze het land en hun fabriek hadden willen redden voor na de bevrijding. De NSB-ers hadden dat ex cuus niet." Dat de afrekening met de land verraders destijds op een complete farce is uitgedraaid heeft volgens Groen ook alles te maken met de angst van onze regering in Londen voor het uitbreken van een revolu tie na de bevrijding. Troebel water „Men was als de dood dat de communisten in ons land in troebel water zouden gaan vissen. Men vreesde dat, wanneer de NSB-ers een kopje kleiner zouden worden gemaakt, er grote wanorde zou ontstaan, waardoor de communisten die in het verzet zaten en dus wapens hadden de macht konden grijpen. Zoiets had zich in 1918 immers al in Duitsland afgespeeld, toen dit land de eerste wereldoorlog had ver loren." „In het begin van de bezetting dacht iedereen dat Hitier het zou redden. Wie weet wat ik zelf gedacht en gedaan zou hebben." Gekke dingen „Nu is het gemakkelijk praten. Maar toen. Toen werd je op een enorme manier geprest. Grote advertenties van: Meldt u bij de SS. En als je eenmaal in zo'n leger zit, tja dan weetje dat er hele gekke dingen kunnen gebeuren. Dat heb ben we wel in Indië gezien. Ook in ons leger bleek 'bevel is bevel' toen geen loze kreet." Groen houdt het op ontsporing door de omstandigheden. Die roep om wraak komt in Ne derland volgens hem van een heel beperkte groep. Wat naar zijn overtuiging bij de mensen wél leeft is zo'n affai re als Menten of Aantjes. „Kijk, dat zijn gevallen waar bij een gevoel van onmacht je bekruipt. Die sfeer van: zij die de dienst uitmaken, dekken- elkaar. Spelen mekaar de bal toe." Aantjes „De mensen denken dan van: Menten en Aantjes zijn heren met geld of invloed. En die kunnen rotzooien wat ze wil len, want men bedekt dat toch met de mantel der liefde. Dat sfeertje van 'ons kent ons'. En dat zie je ook bevestigd in dat soort affaires." „Neem de zaak Aantjes maar. Aantjes stak niet onder stoe len of banken dat hij tegen kernbewapening was. Zoals je weet sloeg hij zelfs met de vuist op tafel dat we uit de NAVO moesten. Op dat mo ment lieten partijgenoten hem echter vallen. En dat is geen toevalligheid. Oh nee." Groen is er van overtuigd dat wanneer Aantjes toen zijn mond had gehouden, hij nu nog fractievoorzitter van het CDA zou zijn geweest. „Dat is voor mij zo helder als wat." De Jong „Kijk", legt Groen uit. „Rechtse AR-lieden redeneerden van: als wij de NAVO uitgaan is dat een gevaar voor het wes ten. Daarop hebben kennis sen van dié Aft-lui dr. De Jong ingeseind. De Jong is gaan snuffelen en kwam zo maar opeens met belastend materiaal voor de dag. Watje toevallig noemt." „Flink wat mensen wisten dat Aantjes in 1942 met Volk en Vaderland had gelopen en de Hitler-groet had gebracht. Als hij na de bevrijding was gepakt en berecht, zou hij, ge zien z'n aanmelding bij de Germaanse SS, tenminste twee jaar voorarrest in het NSB-kamp Westerbork en drie jaar gevangenisstraf hebben gekregen. Plus nog eens z'n burgerrechten kwijt en z'n paspoort." Zinloos „Maar wat de activiteiten van zo'n Groninger groep be treft". besluit Groen. „Zo op zienbarend is dat niet wat die lui boven water brengen. Als je in de Koninklijke Biblio theek de kranten van direct na de oorlog gaat doorblade ren, kom je ze allemaal tegen. Bij verglek veroordeeld zus en bij verstek veroordeeld „Met de volledige namen en de toenmalige adressen Het enige wat je nog hoert uit te puzzelen is waar ze gebleven zijn. Maar dat vind ik, zoals ik al zei, 35 jaar na dato volstrekt zinloos. Dat is, gezien de ge schiedenis van de naoorlogse rechtspraak, volledig in stryd met de redelijkheid." In zijn boek 'Landverraders.. schrijft Groen op pagina 307: „De berechting van de colla borateurs heeft een nare smaak achtergelaten omdat de ergste misdadigers het laatst zijn gestraft en zodoen de hebben geprofiteerd van een voornamelijk door de koude oorlog ingegeven barmhartigheidspoiitiek." Groen nu: „Die zware jongens waren nodig om de uitvoer ders te kunnen straffen. Zij moesten getuigen wie wat had gedaan." Van Geelkerken „Een Cornelis van Geelkerken bijvoorbeeld, de voormalig plaatsvervangend leider van de NSB, stond pas in 1950 te recht. Hij was al vierenhalf jaar in arrest en honderden keren verhoord. Hij kreeg le venslang maar was hij in 1946 berecht, dan zou hij gegaran deerd de kogel hebben gehad. Nu kwam hij in 1959 nog vrij ook." ,Wat te denken van een man als ing. Herweijer, de directeur van de NSB-radio. Die man woont in Zwitserland., is al minstens dertig keer in Ne derland geweest. Gewoon buiten schot gebleven. Maar zou hij in 1945 zijn gepakt en berecht, dan had hij beslist levenslang gekregen." „Zo heb je ook nog een Nico de Haas, ex-hoofdredacteur van Storm-SS. Die man wordt of ficieus nog gezocht. Let wel: officieus. Zit nu in het zonni ge zuiden op z'n krent, maar was hij in 1946 gegrepen en berecht, dan had hij waar schijnlijk de doodstraf gekre gen." HILVERSUM „De jacht van de Groninger groep op oude kerels, die in de oorlog slechts kleine man netjes waren, vind ik absurd. Dat heeft geen enkele zin meer", stelt Koos Groen. „Wie is daar 35 jaar na dato nog mee gediend? Geen hond toch? Het zijn niet meer de mensen van toen. Niet voor niets kent ons recht zoiets als verjaring, ook al is dat op oor logsmisdrijven niet van toepassing." „Laten ze dan consequent zijn en bijvoorbeeld ook de jacht openen op de Nederlandse jongens, die in Indië de kampongs hebben platgebrand." Of liever: laten ze het neo-fascisme bestrijden", meent de 38-jari- ge Hilversumse publicist, die zich vooral bezighoudt met de na sleep van de tweede wereldoorlog. „Dat heeft wel zin. Of de ergste misdadigers te pakken zien te krijgen. Zeg maar de op drachtgevers van de landwachters, SS-ers en kampbewoners: de lui die de moorden feitelijk op hun geweten hebben. Dezelfde jongens, die men toen heeft laten lopen, omdat men met schrijfta felmoordenaars juridisch geen raad wist." ,Dan denk ik nog niet eens aan een grote schoft als Mengele, de kamparts van Auschwitz. Dichter bij huis zijn ze even zo goed te vinden. Een man als Harster bijvoorbeeld. Als je rekent dat hij verantwoorde lijk is voor de deportatie van alle joden in Nederland, dus zo'n 100.000 moorden op z'n geweten heeft, vind je het dan niet merkwaardig dat hij slechts tot twaalf jaar werd veroordeeld?" ,Zijn proces was notabene in één dag tijds al bekeken. Maar wat wil je? Harster wist veel. Dat zal ook de reden zijn ge weest waarom hij begin jaren '50 al naar huis werd ge stuurd. De dossiers over al dat soort zaken zijn gek genoeg verdwenen. Zomaar foetsie." Zoethoudertje „Zo zijn er meer topfunctiona rissen buiten schot gebleven. En wat zie je nu? Een Gronin ger groep en een man als jonkheer De Beaufort, een of ficier van justitie, die is vrij gemaakt voor de opsporing van oorlogsmisdadigers. Een volstrekt zoethoudertje", vindt Groen. Een doekje voor het bloeden, want reeds in 1947 werd de in Duitsland ze telende opsporingscommis sie voor oorlogsmisdrijven opgeheven. Koos Groen auteur van onder meer het boek 'Landverra ders, wat deden we met ze' (dat dit najaar in een herziene druk opnieuw zal verschij nen) wil maar zeggen dat het niet zo verwonderlijk is, dat naarmate de tweede we reldoorlog verder achter ons komt te liggen, de jacht op de lieden, die daarin fouten heb ben begaan, steeds grotere vormen aanneemt. Woede „Wat men in het verleden heeft nagelaten, probeert men nu goed te maken", stelt Groen. „De afrekening met de Duitse en Nederlandse oorlogsmis dadigers is na 1945 volstrekt misgelopen." „En hoe kwam dat? Allereerst omdat de Nederlandse be volking zich over het alge meen heel slap heeft gedra gen. De woede richtte zich op de NSB-ers, de Nederlanders die het meest openlijk had den gecollaboreerd." „Na de bevrijding werden er dus veel te veel opgepakt. Dat was de schuld van de Lon- dense regering want die had daartoe opdracht gegeven en trok die niet in toen het niet meer nodig was. Zo kwamen er dik 100.000 NSB-ers onder erbarmelijke omstandighe den in interneringskampen terecht." ten, maar toch.... Het werd geaccentueerd door de publieke opinie. Die maakte geen bezwaar." Zo kregen in 1956 uiteindelijk zelfs de ter dood veroordeelde Vier van Breda gratie. Dit gaf nog enig kabaal maar daarna werd het lange tijd stil. Totdat opeens de televisie daar was. Toen bleken we met een stuk onverwerkt oorlogsverleden te zitten. Koude oorlog De koude oorlog heeft dat naar Groens zeggen mede in de hand gewerkt. „Duitsland moest volgens de Amerika nen opnieuw worden opge bouwd om als schild te die nen tegen de Russen. Gepeu ter in het verleden van die SS- ers kwam hun zodoende slecht uit." Mussert „Die konden daar niet blijven zitten. Het instituut van de bijzondere rechtspleging stond voor een onmogelijke taak. Dat nog afgezien van het feit dat dit apparaat aan het werk ging met onervaren ex- verzetsmensen en zojuist af gestudeerde juristen." „De meeste collaborateurs zijn toen noodgedwongen zonder proces naar huis gestuurd. Recht is in deze lichte geval len niet gedaan. Om de publieke opinie tevreden te stellen zijn enkele top-NSB- ers als Mussert en Blokzijl toen geëxecuteerd." Van het vervolgingsbeleid deugde volgens Groen dus geen ene moer. Ook dat weet hij logisch te verklaren. „Be gin jaren vijftig was iedereen de oorlog meer dan spuugzat. Kijk maar naar de afwikke ling van de zaak Menten." „Bij justitie, waar dat beleid werd gemaakt, zaten in die ja ren voornamelijk katholieke ministers. Die waren gevoelig voor de ideeën van de rooms- katholieke professoren Duynstee in Nijmegen, Van Bemmelen in Leiden en Pompe in Utrecht.." Zand erover „Deze drie juristen waren van mening dat de omstandighe den de dief maakten. Zij zei den van: zonder oorlog zou het lidmaatschap van de NSB niet strafbaar zijn geweest en had men zich niet bij de Waf- fen-SS kunnen melden. Zand over dit soort misdrijven dus!" Deze gedachte heeft volgens Groen niet alleen een grote invloed op het vervolgings beleid gehad maar ook op het verlenen van gratie. „De ene smoes na de andere werd be dacht om bijvoorbeeld de wapendragers, de SS-ers dus, naar huis te sturen. Weliswaar met verlies van burgerrech Max Blokzijl ...geëxecuteerd Van Geelkerken levenslang Anton Mussert doodstraf

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27