"Dag van mensen rechten op 5 mei" Voetbal in de oorlog ZATERDAG 3 MEI 1980 EXTRA PAGINA 25 AMSTERDAM - De voorjaarszon schijnt door het lichte groen van de uitbottende iepenkronen aan de Singel ('t Singel, zeggen de Amsterdammers) en beneden in de gracht wijzen de gidsen in de rondvaartboten naar boven: daar woont Samkal- den, de vorige burgemeester van Amsterdam. Daar boven, in een van de vele appartementen die de Amsterdamse grachtengordel telt sinds vooruitziende pro jectontwikkelaars de grachtenhuizen zijn gaan opdelen in luxe flats, zit dr. Ivo Samkalden, gepensioneerd burgemeester van Nederlands lastigste stad, voorzit ter van de Europese Beweging en bekleder van nog een handvol functies. Dr. Ivo Samkalden We spreken over 5 mei. Over een paar dagen vieren we weerde Bevrijding. Alweer 35 jaar geleden capituleerden de Duitsers, trokken de Canade se en Britse troepen door Ne derland. „Amsterdam be dankt Canadezen" staat op sommige Amsterdamse taxi's. De bevrijding is nog niet vergeten, ook al heeft een meerderheid van de Neder landse bevolking bezetting noch bevrijding zelf meege maakt. Dit jaar vieren we zelfs nog wat uitbundiger dan an ders. want sinds 1970 is elke 5e vijfde mei een echte feest dag, een vrije dag. „Ik vind dat iets pijnlijks", zegt Samkalden. „Alsof een echte viering niet mogelijk zou zijn zonder vrije dag. Dat moet daar toch niet van afhankelijk zijn? Je viert je verjaardag toch ook niet altijd met een vrije dag?". Wat niet weg neemt dat de vijfjaarlijkse vrije Bevrijdingsdag toch leidt tot wat uitgebreider feestelijkheden dan andere jaren, waarbij dit jaar wellicht nog een uitloper komt (ker mis!) van de kroningsfeesten van een kleine week eer der. De ijfjaarlijkse verhevigde viering van Bevrijdingsdag Vervolg van pagina 23 Ondanks alles toch voetbal tij dens de oorlog. Zo goed en zo kwaad als dat dan ging. Het materiaal was geen eeuwig leven beschoren, dus roeide men met de riemen die men had. Toen bij Alphia de voor raad voetbalschoenen op was, werd simpelweg overgescha keld op loodzware werk schoenen (kistjes), waar leren neuzen op werden aange bracht. Zo kon er toch weer gepunterd worden. En de mansgrote gaten in de doel- netten waren ook al geen probleem. Alphia had het ge luk dat een stroper zijn clubliefde in daden omzette en zo goed en zo kwaad als dat ging de brokken weer tot een geheel maakte. Het grootste probleem echter vormden de ballen. De mees te clubs hadden wel een klein voorraadje toen de oorlog uitbrak maar de 'bruine mon sters', toen nog onderver deeld in viertjes en vijfjes, raakten snel in verval. Alphia had de pech dat langs het veld een paar sloten liepen. En nat te ballen worden niet alleen loeizwaar, ze nemen na enige tijd bovendien de vorm van een ei aan. "Al snel waren we door al onze viertjes", zegt Mulder," de C-junioortjes moesten zich toen behelpen met de veel zwaardere vijfjes. Ze trapten zich een ongeluk. Gelukkig hebben we er toen op de zwarte markt nog een paar kunnen kopen. Vijfen twintig gulden durfden ze voor zo'n kreng te vragen. Maar ja, je betaalde grif want je was blij dat je weer iets fat soenlijks had om tegenaan te trappen". Lisse, dat viel op, zat erg goed in de ballen. Terreinbaas Jan Beijk toverde ze elke keer weer tevoorschijn, prima in het vet en met de juiste dosis lucht in het leren lijf. Waar hij ze vandaan haalde? Uit een enorm grote kist die hij had verstopt onder de vloer van zijn huis. Vanuit dat goedge- camoufleerde voorraadhok verzorgde hij de uitgifte, om na elke wedstrijd weer per soonlijk de bal te arresteren. "Ik zat er op als een vlieg", zegt hij. Op het hoofdveld van Lisse speelden ook vaak Duitse soldaten, die gelegerd waren in het Keukenhof bos. Beijk had van zijn voorzitter de op dracht gekregen ook die elf tallen van ballen te voorzien. En dat deed hij met plezier. "Voor zulke gelegenheden had ik speciaal een paar van de ouwe uitgelubberde din gen in voorraad", zegt hij." Die hadden één belangrijk voordeel: ze waren zo groot, mistrappen kon je niet". Improviseren Improviseren. Daar kwam het op den duur op aan. Want het Stram inde houding luisteren op 6 juni 1945 Britse oorlogsvliegers,vlak ontbrak vaak aan alles. Scheidsrechters kregen de instructie soepel de richtlij nen omtrent kleding en schoeisel te hanteren. Shirt jes, broeken en sokken wer den nog maar sporadisch in de originele clubkleuren ge signaleerd. Het talloze keren wassen en het improvisorisch verstellen van scheuren en dun geworden stofdelen, wa ren daar debet aan. Voetbalschoenen. Die waren op een bepaald moment alleen nog maar op de bon te krijgen. En dan is goede raad duur. Noordwijk-secretaris Arie Korbee scharrelde persoon lijk een groot aantal oude kistjes bij elkaar, liet ze bij een plaatselijke schoenmaker weer oplappen en zijn spelers liepen er weer knap bij. Dat ze soms met de linkerschoen van paar A voetbalden en de rechter van paar D, deed er niet toe. beter wat dan niks. Het vervoer. De luxe touringcar die spelers nu ter beschikking staat bij een uitwedstrijd, ontbrak. De tram reed niet meer. Favoriete vervoermid delen waren toen: de bakfiets, de transportfiets (te leen ge vraagd bij de slager of bakker) en natuurlijk de benewagen, die als voordeel had dat er nooit een band geplakt hoef de te worden. En dan de financiën. Omdat ook het publiek schaars was en de contributies slecht waren af gedragen, waren de inkom sten niet om over naar huis te schrijven. Talloze verenigin gen kwamen financieel aan de grond te zitten en ook in de Leidse regio hebben er om die reden heel wat het loodje moeten leggen. Ook de pen ningmeester van Lisse klaag de menig jaarvergadering steen en been. Maar op de eer ste algemene vergadering na de bevrijding (28 juni 1945) bleek tot ieders verbazing dat de vereniging toch voortref felijk had geboerd. Toen kwam de aap uit de mouw. Om de bezetter te misleiden was er een dubbele boekhou ding gevoerd. sportief treffen met Quick Boys,i bal dan veilig op een stuk weiland aan het rollen wor den gebracht. In '44 hielden nogal wat clubs het voorlopig voor gezien. "De fut was eruit", zegt Arie Korbee', er was nauwelijks aan voedsel te komen en de meesten zagen het niet meer zo zitten om met een lege maag een dik uur achter een dank is afgenomen. Hij ver kocht het kleedlokaalge raamte aan een plaatselijke bal c 1 te Applaus Door de armoedige club uit te hangen voorkwam Lisse dat het zou moeten fuseren met een andere vereniging. "Be dotten is nu niet meer nodig", sprak de penningmeester op die gedenkwaardige vergade ring. En toen hij met de 'ech te' cijfers voor de dag kwam werd er luid voor hem geap- plaudiseerd. Er zijn veel clubs die in de laat ste twee oorlogsjaren alle voetbalactiviteiten staakten. Soms kon men er niet om heen, zoals het Roelofarends- veense DOS. nu DOSR, In '43 werd de Googerpolder onder water gezet en daarin lag ook het voetbalveld van de Veen- ders, die daarna nog menig maal voetballend in het nabu rige Oud Ade zijn gesigna leerd. Ze speelden dan dikwijls tegen Joodse onderduikers, die in Oud Ade verborgen werden gehouden. Met voldoende uitkijken op de dijk kon de Menige club begon als een kaalgeplukte kip aan het na oorlogse voetbal. Met nul komma erg weinig in de ver enigingskas en met materiaal om te huilen. Veel doelpalen bijvoorbeeld waren in de lange en vooral koude oorlogswinter hun car rière in de potkachel geëin digd. En niet alleen doelpalen droegen in moeilijke tijden behaaglijke caloriën aan. Bij de voetbalvereniging Noordwijk verdween zo'n beetje alle veldinventaris richting vlammen, inclusief de volslanke cornerpalen. Arie Korbee ziet het nog voor zich. "Ze begonnen met de kantine", zegt hij. "Die heb ben ze helemaal verstookt. Toen was het kleedlokaal aan de beurt. Het was een pracht- ding. Eerst verdwenen alle kopjes, toen werden op een nacht de banken er uit ge sloopt en waren opeens de netten zoek. Elke dag reed ik er met mijn fiets langs en elke keer weer waren er dingen pleite". Korbee nam toen een besluit dat hem later niet in Toeval Quick Boys kwam ook zonder doelpalen te zitten. Maar lang zat men niet zonder. In de Zuidduinen vonden bestuur ders "bij toeval" een aantal loeizware houten bielzen en een doel zat toen snel in el kaar. Een steviger exemplaar heeft men er sindsdien nooit meer gehad. Maar toen nog voetballen. In Katwijk was dat een probleem want de Duitsers hadden op het hoofdveld en kele tientallen mijnen inge graven. En aangezien de mijn- opruimingsdienst voorlopig elders werk zou hebben zag het ernaar uit dat het onge duld van Quick Boys nog lan ger op ae proei zóu worden gesteld. Toch traden pal na de bevrijding de jongens van het eerste aan tegen een gelegen heidselftal van de RAF. Britse oorlogsvliegers. Hoe dat kon? Dank zjj secretaris Cor v.d. Plas. Hij vond het flauwekul cm op de mijnopruimings- uienst te wachten en rooide eigenhandig de veertig op scherp staande landmijnen, hoewel hij eigenlijk geen snars verstand had van dat gevaarlijke oorlogstuig. HERMAN VAN AMSTERDAM leidt ook dit jaar weer tot een hernieuwde discussie over doel en zin van die viering. Moeten we nog wel zoveel aandacht besteden aan een oorlog met Duitsland, aan het leed dat op 5 mei 1945 geleden was, maar dat, zoals inmid dels is gebleken, voor een Slinkend aantal mensen nooit voorbij zal gaan. Moeten we, in ons eigen bewustzijn, het oude Duitsland nog eens ex tra gaan haten, terwijl we het nieuwe Duitsland, de Bonds republiek, nauwe economi sche en politieke (om maar te zwijgen van militaire) banden hebben? „We moeten wel een verschil maken", zegt Samkalden. Enerzijds is er de herdenking van 4 mei. die elk jaar nog plaatsvindt in Amsterdam en waarvoor De Dam elk jaar weer vol loopt, hoewel het aantal deelnemers aan de stille tocht door de stad, meest oud-verzetsstrijders of in elk geval nauw betrokke nen, geleidelijk minder wordt. Anderzijds is er de vie ring van de Bevrijding" In de verte Voor 5 mei als Dag van Europa voelt Samkalden weinig. „Die zou maar heel in de verte ver bonden kunnen worden met de bevrijding. Het heeft tot vrij lang na de oorlog geduurd voordat de Europese een wording op gang kwam. De vijfde mei wordt in de ver schillende Europese landen, Frankrijk en de Benelux als bezette landen, Duitsland als bezetter, Engeland dat zijn soldaten zag terugkeren, heel verschillend ervaren. Een Dag van Europa heeft op die manier iets kunstmatigs, iets geforceerds". „Voor mij persoonlijk is de her denking veel wezenlijker dan de viering van de bevrijding. Maar het aantal mensen voor wie de vierde mei die directe band met het eigen verleden heeft, vermindert. Als je de bevrijding van 5 mei 1945 een verbinding wilt geven met het heden, dan moet je de strijd die toen is gevoerd verbinden met de positieve ontwikke ling die toen, nog tijdens de Tweede Wereldoorlog, is be gonnen". Samkalden, die het grootste deel van de Tweede Wereld oorlog doorbracht in een Ja pans concentratiekamp (en dus zelf pas maanden na 5 mei 1945 werd bevrijd) wil de ne derlaag van het fascistische Duitsland en Japan steeds meer zien als de nederlaag van een ideologisch systeem, eerder dan die van twee sta ten. Lijn „Met 5 mei vieren wij het feit dat toen een ideologisch systeem dat zich baseert op de onge lijkheid van de mensen, op een superioriteitswaan, werd verslagen. Dat is een lijn die wij kunnen doortrekken naar het heden, een positieve ont wikkeling die wij kunnen blijven volgen en nastreven: de rechten van de mens, de gelijkheid, zelfbeschikking, de vrije ontplooiing van de „Die hele ontwikkeling, die er toe heeft geleid dat nu 160 landen lid zgn van de Ver enigde Naties, die allen de Universele Verklaring voor de Rechten van de Mens heb ben ondertekend, die de Mensenrechtenverdragen van 1966 hebben onderte kend. Vóór en kort na de Tweede Wereldoorlog was het merendeel van die landen nog afhankelijk, 1 Indo Dat beweging die tegenslagen heeft gekend, de afgelopen 35 jaar, maar die niet is tegen ge- De mensheid is, vergeleken met een halve eeuw geleden, al een lange weg gegaan. „Ik herinner mg nog hoe kort voordat bij ons, in Indonesië, de oorlog uitbrak, de goever- neur van Oost-Java plotseling geforceerd een aantal Indo nesiërs introduceerde op de sociëteit in Soerabaja. Tot dat moment waren de „inlan ders" geweerd". „Wij, mijn vrouw en ik. gingen op maandag vaak tennissen met een Indonesisch echt paar. De man was jurist en Landraadvoorzitter Op een keer kwamen ze niet opda gen. Later hoorden we dat ze naar een zwembad in de ber gen hadden willen gaan. maar dat ze daar waren wegge stuurd: het zwembad was niet toegankelijk voor „inlan ders". Daar waren ze zo ont daan van, dat ze niet waren gekomen". Handvest De naoorlogse ontwikkeling naar meer gelijkheid, vrij heidsrechten en zelfbeschik king was. zo zou men kunnen stellen, begonnen in augustus 1941, met de opstelling van het Atlantisch Handvest. Tij dens en na de Tweede We reldoorlog werden, juist om dat mensen zagen dat politie ke onmenselijkheid, een on menselijke politiek, aan de basis lagen van deze wereld oorlog, in het Handvest van de Verenigde Naties, de Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens, de lij nen uitgezet naar een nieuwe samenleving van vreedzame, vrije en gelijkberechtigde we reldburgers. Met vallen en opstaan is er wel degelijk voortgang geboekt. Tot en met de vijftiger jaren was er in het zuiden van de VS ook formeel nog geen sprake van gelgke rechten voor blank en zwart. Nog onlangs werd er weer een Afrikaanse kolonie (Rhodesie) onafhan kelijk. Maar de formele onaf hankelijkheid, de wettelijke gelijkberechtiging en de met de mond en de pen beleden rechten van de mens geven uiteraard nog geen garantie voor een menswaardige we reld. „Allerlei verschillen op de we reld moeten nog worden op geheven, om een werkelijke wereldwijde menselijke ont plooiing mogelijk te maken. De ontwikkelingssamenwer king is nog maar een eerste povere poging daar iets aan te doen. Want als we de vijfde mei willen gaan vieren als een soort algemene dag van de vrijheid, van de rechten van de mens. dan moeten we het hebben over meer dan alleen de klassieke grondrechten, zoals de vrijheid van me ningsuiting". Zo is de voorzitter van de Euro pese Beweging, oud-minister (van justitie) en oud-burge meester Samkalden geen voorstander van 5 mei als Dag van Europa, maar wel van een Werelddag voor de Rechten van de Mens. „Niet nationa listisch, of Europees, maar in een grotere verbondenheid, van alle volken". Einde „Zo herdenken we de laatste wereldoorlog die de mens heid zich heeft kunnen ver oorloven. Nu zou een wereld oorlog het einde betekenen, wandelen we als het ware naar de afgrond toe, met troe penconcentraties en vloot - manoeuvres in de Perzia he Golf. Maar tegelijk vieren we met 5 mei de nederlaag van de ideologie van de ongelijk heid Het feit dat menselijke rechten, die voor de Tweede Wereldoorlog voorrechten waren van een kleine groep, geleidelijk wereldwijd ge meengoed kunnen wor- daa „Geen uitbundige viering, wat dat betreft, daar is geen plaats voor. Eerder is het op zgn plaats dat wij ons verbonden vele delen van de wereld, voor de chte: 1 de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 25