Weinig schot in gijzeling ambassade Iran 'SURINAMERS KEERT TERUG' Incidenten bij 1 mei-vieringen Moboetoeal alleenheerser Leasen: economisch alternatief voor hoge rente VRIJDAG 2 MEI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Oproep in regeringsverklaring: PARAMARIBO (ANP/SNA) - Premier Henk Chin a Sen van Su riname heeft gisteren op het On afhankelijkheidsplein in Para maribo de regeringsverklaring aan het volk van Suriname voor gelezen. In die verklaring deed hij een drin gend beroep op "alle landgeno ten in het buitenland", zo meldt het Surinaams nieuwsagent schap. "Landgenoten", zo zei Chin a Sen, "keert terug naar uw land. Uw vaderland heeft u op dit moment harder nodig dan ooit. Alleen in dit land kunt u volwaardig burger zijn". De premier vervolgde: "Reken af met de illusie dat u in Nederland ooit gelukkig zult kunnen zijn. Verbreek de ketenen die u vast houden aan het verleden en ac cepteer niet langer de vernede ringen die u dagelijks moet on dergaan. Wij staan hier klaar om u in ons midden op te nemen". Alvorens te eindigen met de woor den "dien het volk" had Chin a Sen vernieuwingen aangekon digd op vier terreinen: de bestuurlijk politieke orde, de sociaal maatschappelijke or de, de sociaal-economische orde en de educatieve orde. Eerder riep Suriname's premier 25 februari uit tot nationale vrije dag. Verkiezingen "Een vraag die velen zich stellen", zo zei Chin a Sen, "is het tijdstip waarop verkiezingen gehouden zullen worden. De regering acht het noodzakelijk dat de zittings duur van dit parlement met ten minste een jaar wordt verlengd. Nieuwe verkiezingen kunnen omstreeks oktober 1982 worden verwacht". Volgens Chin a Sen zal de vernieu wing van de bestuurlijk-politieke orde tot einduitkomst hebben dat Suriname "in waarlijk democra tische geest" wordt geregeerd. Daartoe wordt een machtigingswet van kracht, die beoogt gedurende de zittingsperiode van het kabi net "enkele bevoegdheden", die volgens de grondwet het parle ment toekomen, over te dragen aan de regering. Ook zullen commissies worden in gesteld die onderzoeken gaan verrichten naar "corruptieve praktijken" en zal een speciaal berechtingscollege worden inge steld om mensen verdacht van corruptie te berechten. Hij kondigde tevens een commissie aan die tot taak krijgt na te gaan, welke wijzigingen in de huidige grondwet dienen te worden aan gebracht. "De grondwet moet beantwoorden aan de sociaal- economische mogelijkheden en aspiraties van het Surinaamse volk". De Surinaamse regering zal verder de volgende maatregelen treffen: Verhoging van het bedrag van de aow-uitkering en verlaging van de leeftijdsgrens waarop recht op de uitkering ontstaat van 70 naar 65 jaar en invoering van een "aangepast stelsel" van ziektekostenverze kering een goede en betaalbare woning voor iedere Surinamer. Educatieve sector Als gevolgen van het oude educa tieve systeem noemde de premier onder andere: gebrek aan vader landsliefde, naapen van vreemde waarden, gebrek aan opoffe ringsgezindheid en onderwaar dering van arbeid met de handen. "De nieuwe educatieve orde heeft tot taak een mens voort te bren gen, die van zijn land en volk wel bewust is en heeft afgerekend met de lasten van en de trauma's uit het verleden", zei de premier. "De regering zelf zal het voorbeeld geven door u voor te gaan in een voud, soberheid, arbeidzaam heid, creativiteit, opofferingsge- zindheid en liefde voor ons land". Zo eindigde premier Chin a Sen de regeringsverklaring. Voorts maakte hij nog een urgen tieprogramma bekend dat twin tig punten omvatte. De rege ringsleider riep het volk namens de regering toe: "Verlies de moed niet, de oude orde is voorbijgegaanzij zal nim mer wederkeren". KINS JASA (DPA) - Een van de meest omstreden staatshoofden van Afrika viert dit jaar zijn vijf tienjarig regeringsjubileum: Mo- boetoe Sese Seko van Zaire. Westerse regeringen voelen zich onbehaaglijk, wanneer de 49 jaar oude president zijn bezoek aan kondigt. "Moboetoe verkoopt zichzelf slecht in het buitenland", zegt een Belgische diplomaat. "Maar vergeet niet dat hij het was die Zaire na de troebelen van het begin der jaren zestig één heeft gemaakt. Daarenboven is er geen opvolger in het verschiet". Dit onderschrijven alle ambassa deurs uit het Westen in Kinsjasa. Met echte of gespeelde berusting willen ze daarmee verontschul digen, dat ze geen andere keus hebben, dan met Moboetoe en niet tegen hem - de zieke reus in het hart van Afrika weer op de been te helpen. Zaire met zijn rijkdom aan grond stoffen is te belangrijk, dan dat iemand bereid is het risico van chaos te nemen dat een val van Moboetoe misschien met zich zou meebrengen. Het Westen houdt het diep in de schulden zit tende Zaire het hoofd boven wa ter- en daarmee Moboetoe, wiens feilen maar al te zichtbaar zijn. Met een consequent toegepaste "verdeel en heers"-politiek, maar ook met bruut geweld heeft Mo boetoe bepaald wie de baas is en heeft hij een vacuüm om zich heen gecreëerd. Alle sleutelposities zijn bezet met mensen uit Moboetoe's eigen provincie Equateur. Het politie ke leven is gelijkgeschakeld met de door de president opgerichte eenheidspartij "Mouvement Po pulaire de La Revolution" (MPR). De zware economische crisis van de laatste zeven jaar en de twee Shabaoorlogen (Shaba is het vroegere Katanga) hebben de crediteurlanden van Zaïre ge bruikt als hefboomnm Moboetoe aan te zetten tot politieke en maatschappelijke hervorming. Het welslagen is begrensd. Verrassend snel kwam de verzoe ning met Angola tot stand. Van uit dit land waren rebellen twee keer de provincie Shaba binnen gevallen. Omderwille van de vre de verbood Moboetoe de West- duitse rakettenfirma OTRAG het verder werken. Politieke gevan genen werden vrijgelaten. De volksvertegenwoordigers moch ten weer eens een woord van kri tiek laten horen. In het begin van dit jaar zag het er zelfs naar uit dat meer politieke partijen zouden worden toege staan. Maar Moboetoe verstoorde die droom op 4 februari onbarm hartig. "Door speculatie en druk van allerlei soort meende men mij ertoe te kunnen brengen, een twee- of rpeer-partijenstelsel in Zaïre in te voeren", zei hij in een "troonrede". "Nee, driewerf nee. Niet zolang ik leef. Geen denken Vijf weken later kapittelde Moboe toe in Brussel de Belgen over zwakte en verval van de Westerse democratieën en had het over de noodzaak, dat in Afrikaanse sta ten een leider het voor het zeggen moet hebben. De toehoorders applaudisseerden instemmend. Waarnemers in Kinsjasa hebben de indruk dat Moboetoe het hoofd weer hoger kan dragen door een lichte verbetering in de handel met het buitenland die zich de laatste tijd voordoet. Nadat in het Westen gruwelberichten waren ontvangen over een vermeende massamoord in een vakantieoord in Kasai (dat was het niet; het be trof een schietpartij tussen ille gale diamantzoekers en de bur gerwacht van de diamantmaat schappij MIBA), eiste het Belgi sche parlement een onderzoek naar de situatie rond de rechten van de mens in Zaïre. Toen Vla mingen en Walen elkaar kort daarna weer eens naar het leven stonden, draaide Zaïre de zaak om: volksvertegenwoordigers en leden van het Politiek Bureau eisten een onderzoek naar de si tuatie rond de mensenrechten m België. ADVERTENTIE WEEKEND TRIP Van onze correspondent Henk Leffelaar) LONDEN - De drie bezetters van de Iraanse ambassade zijn niet afkomstig uit Zuid-Iran. Dat zei gistermiddag de Londense politiechef David McNee op een persconferen tie nadat hij met het drietal had gesproken. Hoewel hij niet bekend maakte of zij uit een ander deel van Iran afkomstig zijn, wordt er nu rekening mee gehouden dat zij de Iraakse nationaliteit kunnen hebben. Dit zou een oplossing van deze eer- ste politieke gijzeling in Enge land kunnen vergemakkelijken, omdat Engeland de bezetters in dat geval niet aan Iran zou hoe ven uit te leveren. Het zou ook de onderhandelingspositie van de Britse regering sterker kunnen maken in de hortend op gang ge komen contacten tussen de be zetters en de Londense politie chef McNee, Het door de bezetters gestelde ul timatum van 12 uur gistermiddag werd door hen uitgesteld tot 14.00 uur. Een in het Engels gestelde en per telefoon doorgebelde verkla ring werd door een functionaris van de Londense politie voorge lezen. Daarin stond dat de Iraan se regering nog twee uur tijd werd gegeven, voordat de gegij zelden zouden worden gedood en de ambassade zou worden op geblazen. „Plicht" „Dit is geen teken van zwakheid", aldus de verklaring, „maar een blijk van onze menselijke plicht" De bezetters zeiden dat de ver antwoordelijkheid vanaf twee uur gistermiddag zou rusten bij de regering van Iran en dat deze termijn alleen verlengd zou wor den wanneer de regering in Tehe ran bekend zou maken dat zij in onderhandelingen was getreden met de Britse regering". Maar ook dat tijdstip verstreek zonder dat Teheran iets van zich liet horen, en zonder dat er door de bezetters stappen werden ge nomen om hun dreigement ten uitvoer te brengen. Wel hebben zij bekend gemaakt dat hun actie niet gericht is tegen Engeland of het Britse volk en dat de drie ge gijzelde Britten in de ambassade niets zou overkomen. Een vierde Engelsman, Chris Cra mer genaamd, werd vrijgelaten omdat hij leed aan een pijnlijke infectie van de ingewanden. Hij werd naar een ziekenhuis over gebracht. Cramer is program mamaker van de BBC-televisie. Hij was op het moment van de bezetting toevallig in de ambas sade om een visum voor Iran aan te vragen. Zijn geluidsman, ook een employé van de BBC, be vindt zich nog steeds in het ge bouw. Bezorgd Inmiddels heeft premier Margaret Thatcher een uitvoerige bood schap gestuurd naar president Bani-Sadr van Iran, waarin zij haar persoonlijke bezorgdheid uitspreekt over de situatie in de ambassade. „Deze binnendrin ging is een terroristische hande ling en een inbreuk op de immu niteit van de diplomatieke staf die de Britse regering weerzin wekkend vindt en waarvoor te genmaatregelen worden getrof fen". Ook voor niet-diplomaten was het duidelijk dat Thatcher deze gele genheid aangreep om Iran voor ogen te houden dat het met de gijzeling van de 50 Amerikanen in strijd met de internationale af spraken handelde. „Ik kan u ver zekeren", aldus de boodschap aan de president van Iran, „dat de veiligheid van de levens die op het spel staan de hoogste priori teit heeft". Demonstratie Buiten het afgezette gebied ipnd- om de ambassade is het tot con frontatie gekomen tussen de poli tie en de honderden Iraanse stu denten die er demonstraties hou den ter ondersteuning van het re gime van de ajatollah Chomeini. Zij worden op hun beurt uitge jouwd door andere groepen be togers. In het bijna warme voor jaarsweer trokken ook veel toe risten naar de zwaar bewaakte Londense wijk Kensington. Uit statistische gevens blijkt dat er in het afgelopen jaar een onge woon groot aantal Iraniërs zich voor „studiedoeleinden" in Lon den en omgeving heeft gevestigd. Hoewel het officiële aantal gere gistreerde ingezetenen afkomstig uit Iran 3000 bedraagt, zijn er in Londen naar schatting tien keer zoveel. Tienduizend van hen zouden universiteiten bezoeken en vooral ook talencursussen volgen. De voormalige labourminister voor binnenlandse zaken Merlyn Rees zei dat aan deze toevloed een ein de gemaak'. diende te worden en hij drong er op aan dat de immi gratie-ambtenaren strenger zou den optreden, op basis van de be staande wetgeving. Japans leger moderniseert TOKIO (AFP/Reuter) - Het na tionale defensiebureau - in feite het Japanse ministerie van defensie - heeft opdracht gegeven tot modernisering van het militaire apparaat en vergroting van zijn ge- vechtswaarde. Dit is gisteren meegedeeld door een officiële regeringswoordvoerder. De begroting voor defensie voor het begrotingsjaar 1980 beloopt ruim 1,7 miljard gul den. Dit komt neer op een vermeerdering van 6,5 per cent vergeleken met het jaar daarvoor. Volgens de Japanse pers wil het defensiebureau dit bedrag met 15 percent verhogen voor het begro tingsjaar 1981. In Turkije, Iran en Spanje DEN HAAG (UPI/AFP) - Hon derdduizenden arbeiders in de hele wereld hebben gisteren de traditionele dav van de arbeid gevierd. In een aantal landen kwam het daarbij tot incidenten. In de Zuidturkse stad Antalya viel bij botsingen tussen politie en demonstranten één dode en wer den vier personen gewond. In de stad waren de spanningen hoog opgelopen nadat woensdag avond in Istanbul de leider van de confederatie van revolutionaire vakverenigingen, Abdullah Bas- turk, was gearresteerd. In Istan bul werden bij een verboden 1- meixetoging veertig personen gearresteerd. In veel steden zijn bommen tot ontploffing ge bracht. In de Spaanse hoofdstad Madrid raakten negen personen gewond toen de politie een einde wilde maken aan een betoging van 3000 aanhangers van een anarchisti sche vakbond. Een betoging van 80.000 socialistische en commu nistische arbeiders verliep zon der incidenten. In Tel Aviv hebben zo'n 200.000 Is raëli's geprotesteerd tegen de economische politiek van de re gering van premier Begin. Aan de demonstratie werd ook deelge nomen door de voormalige pre mier Rabin en oppositieleider Simon Peres. In Zweden, dat als gevolg van een al weken slepend loonconflict ten prooi is gevallen aan de ernstige sociale crisis in zijn geschiedenis. gingen een paar honderdduizend arbeiders de straat op. In de Iraanse hoofdstad Teheran werd de 1-mei viering geken merkt door hevige botsingen tus sen militanten van de Fedayien (marxistisch-leninistisch) en is lamitische extremisten van de groepering Ezbolahi, die met ste nen naar de Fedajien-aanhangers waren gaan gooien, toen de laat- sten een bijeenkomst hielden bij het busstation. Ongeveer 40 per sonen raakten gewond. Elders in de stad raakten aanhangers van de Ezbolahi slaags met leden van de Moedjahiedin vacuüm mos lims). Naar de zijde van diverse zieken huizen in Teheran is vernomen zijn bij botsingen tussen islamiti sche fundamentalisten en aan hangers van de Moedjahiedin in het zuiden van de stad meer dan 100 personen gewond. In Parijs passeerden twee groepen betogende arbeiders elkaar in te gengestelde richting nadat de so cialistische en communistische vakbonden niet hadden kunnen besluiten tot een gezamenlijke optocht. In Brazilië verliep de 1-mei viering bijzonder rustig. Dit ondanks het feit dat de sociale spanningen in het land hoog zijn opgelopen vanwege de al een maand duren de staking van arbeiders in de au toindustrie en de arrestatie, vori ge maan, van achttien vak bondsleiders. In het pas twee weken onafhanke lijke Zimbabwe kreeg de bevol king voor het eerst op 1 mei een vrije dag. De overal in het land door de regering georganiseerde Alphen a/d Rijn, Auto Kortekaas bv, 01720-29313 Circle Lease heeft verstand van leasing èn van auto's. MEER DAN 60 VESTIGINGEN IN ONS LAND Atleten tijdens de 1 ing op het Rode Plein in Moskou. vieringen werden matig bezocht. De Egyptische president, Sadat, deed in zijn 1-meitoespraak een felle aanval op de Arabische lan den vanwege hun verzet tegen zijn vredespolitiek. De president van Angola, Jose Eduardo dos Santos, stelde in zijn 1-meirede de corruptie van 's lands ambtenarenapparaat aan de kaak. Hij beschuldigde amb tenaren van het aannemen van steekpenningen en het plegen van economische sabotage. De jaarlijkse 1-meiparade op het Rode Plein in Moskou begon gis teren met het aan de Sowjet-Rus- sische leiders voorbijtrekken van duizenden met vlaggen zwaaien de burgers. Onder de gasten ont braken de ambassadeurs van alle NAVO-landen op Frankrijk en IJsland na. De parade werd afgenomen door tien leden van het politburo die, met een fit uitziende president Leonid Brezjnjev op de ereplaats, op het mausoleum voor Lenin stonden. Naast Brezjnjev stond premier Alexei Kosigin, die de parade van 7 november op het Rode Plein had moeten missen wegens ziekte. Bij zijn komende bezoek aan de Sowjet-Unie, waarvoor nog geen datum is vastgesteld, zal bonds kanselier Helmut Schmidt er bij dit land op aandringen eindelijk met dë terugtrekking van zijn troepen uit Afghanistan te be ginnen. "Zij horen daar niet thuis", zo zei hij gisteren op een I-mei manifestatie van het overkoepe lende Westduitse vakbondsor- gaan DGB (Deutsche Gewerk- schaftsbund) in Stuttgart. MANOEUVRES - Cuba gaat vol gende week zijn strijdkrachten mobiliseren terwijl de VS ma noeuvres houdt in de Caribische Zee, aldus het blad Granma. De Amerikaanse oefeningen onder de codenaam "Slid Shield" hou den onder meer in landingen op de marinebasis Guantanamo in het oosten van Cuba, dat volgens Havana illegaal door de Amen- kanen bezet wordt gehouden. Londen stuurt boodschap aan Bani-Sadr

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9