Vernielingen in Vrij etij dscentram Wij wisten'tal. U nu ook. Zakennieuws LEZERS SCHRIJVEN Manifestatie onder druk afgelast Lappen-expositie na Song-festival Leidse stadsrubriek VRIJDAG 2 MEI 1980 LEIDEN LEIDEN - Het Leids Vrijetijdscentrum (LVC) heeft samen met de KWJ (beweging voor werkende jongeren) en de Leidse Kraakbond bij de Leidse politie een aanklacht ingediend wegens bedreiging, brandstichting, poging tot inbraak en vernieling van een aantal onbekend gebleven personen. Deze personen, volgens de aankla gers leden van de knokploeg die woensdagavond de krakers in de kraakpanden aan de Oude Singel en Prinsessekade hadden be laagd, hebben een groot aantal ruiten van het Vrijetijdscentrum aan de Breestraat ingeslagen, een brandende krant bij het KWJ- gebouw aan het Noordeinde naar binnen gegooid en een mede werker van het LVC bedreigd door met een personenwagen op hem in te rijden. Intimidatie Deze intimidatiepogingen hebben de LVC-staf doen besluiten om de alternatieve 1 mei-viering die gisteravond in het centrum zou worden gehouden af te gelasten. Tijdens deze 1 mei-viering zou de verkiezing "Onthul de vetste nul" worden gehouden. Een verkie zing die de grootste uitbuiters van Leiden op het gebied van wonen en werken aan het licht had moeten brengen. De bedreigde LVC-medewerker: "Op een gegeven moment stond ik buiten voor het pand en kwam - Aan de Herengracht 46-48 is de fa. N. de Groot-Van der Marei, im port groothandel en fabricage van nappa en suèdekleding, te vens import en groothandel in meubelen, gevestigd. -Aan de Mosroos 2 is de pedicure E. Verrier-Mensink gevestigd. - Aan de Narmstraat 3 is in de voormalige bedrijfsruimte het motorsporthuis B. de Geest het loodgietersbedrijf De Romijn BV gevestigd. - Aan de Korte Mare 8 is de brood- en banketwinkel van de LBF op geheven. -Aan de Karei Doormanweg achter nummer 3 is de reparatieinrich ting van motorvoertuigen van G.L. van Goozen gevestigd. - Aan het Fakkelgras 15 is het assu- ratiekantoor van P. Tegelaar ge vestigd. -Aan de Clarensteeg 21 is de recla mestudio "Clarensteeg" van A.N.H.C. de Vries gevestigd. - Aan de Molenstraat 12a is "Ste- bo", verhuur van machines, compressoren en luchthamer t.b.v. de bouwnijverheid geves tigd. - Aan de Dagvlinder 9 is "Intrial", verhuur van kantoorapparatuur, van M.A. de Jong gevestigd. - Aan de Paramaribostraat 31 is "George Toth Unlimited", audio visueel ontwerpbureau geves tigd. - Aan het Bevrijdingsplein 48 is de doe-het-zelf-winkel van "Wibo" voortgezet onder de naam "De Luifelbaan". - Aan het Bevrjdingsplein 24 is de winkel in radio-apparatuur "Ra dio Zuid-West" opgeheven. Het pand zal worden benut voor de uitbreiding van de ernaast gele gen slijterij Klerks. - Aan het Rapenburg 97 is de bistro "In den Gapenden Eter" voortge zet door J. Schaap. er een auto met grote snelheid op me afgereden. Die wagen miste me een op een haar en reed tegen de muur waarna de bestuurder keerde en er vandoor ging. Ik heb helaas niet kunnen zien wat voor wagen het precies was en wie er in zaten". Een medewerker van de KWJ: "Ze hebben geprobeerd om ons ge bouw binnen te dringen maar dat is niet gelukt waarna een bran dende krant door een ingeslagen ruit naar binnen is gegooid. Ge lukkig was er nauwelijks brand baar materiaal in het betreffende vertrek waardoor alleen een stoel in brand is gevlogen" Bescherming Een ander staflid van het LVC vult aan: "Door al deze acties voelden we ons bedreigd. Vandaar dat we een gesprek hebben aangevraagd met hoofdinspecteur Mostert van de politie. Daarin hebben we ge vraagd om politiebescherming voor de manifestatie in het cen trum. De politie heeft ons be scherming beloofd maar niet in die mate waarin wij het hebben gevraagd. Doordat een gedeelte van het korps averij zou hebben opgelopen bij de relletjes in Am sterdam konden wij slechts een minimale bescherming krijgen". "Dat alles heeft ertoe geleid dat wij uiteindelijk diep in de middag hebben besloten om de boel maar af te gelasten", zo vervolgt het staflid. "We zullen het centrum evenals het KWJ-gebouw de komende dagen met eigen mid delen bewaken. Nee, geen bou vier-bewaking". Commentaar van hoofd-inspecteur Mostert van de Leidse politie: "Wij hebben de bescherming toegezegd waarom was gevraagd. Zowel binnen als buiten het cen trum zou toezicht worden ge houden. Het is onjuist dat wij niet voldoende bescherming zouden kunnen bieden door de gevolgen de rellen in Amsterdam". LEIDEN -In het museum voor Volkenkunde aan de Steen straat is gisteren een tentoon stelling geopend over de Noor se Lappen. Initiatiefnemer is Gert Nooter, conservator van de afdeling Noord-Amerika en de Poolzeegebieden Directe aanleiding tot de zeer snel crpgezette expositie vormt het liedje "Samiid AEdnan", dat door de Noren op het song festival werd gezongen. "Het is een protestsong"zei com mentator Pim Jacobs nog. In derdaad. Het liedje gaat over de strijd die Noorse Lappen voeren tegen hun regering. Die regering wil namelijk de ri vier Alta-Kautokeino in het noorden afdammen voor elek triciteit. "Een moderne beslis sing", zegt Gert Nooter, "maar het resultaat zou wel zijn dat een heel gebied onder water komt te staan. En daardoor wordt het de Lap pen onmogelijk gemaakt om met hun rendieren te trek ken". Sinds enkele jaren voeren Lap pen en natuurbeschermers daarom actie. Zij willen voorkomen dat ongeveer 5000 mensen van hun brood wor den beroofd. Toen Nooter van zijn Groningse collega Nellejet Zorgdrager hoorde dat de Noren met hun protestsong op het Songfesti val kwamen, besloot hij snel iets te doen. "Ik besefte dat het goed zou zijn om een tentoon stelling op te zetten. Ik ben daarom naar de generale re petitie van het festival ge gaan. Het kostte me wel moei te om binnen te komen, maar het lukte. Mijn collega kende de Noren". Van hen kreeg Nooter genoeg fo- tos, kranten en gebruiks voorwerpen om een zaaltje in te richten. De technische dienst van het museum deed de rest. Nooter verwacht dat de tentoon stelling een succes zal worden "Je weet het natuurlijk nooit zeker, maar uit ervaring weet ik dat het hier zwart ziet van de mensen als je op actuele zaken inspeelt. Het is boven dien leuk om iets snel op te zet ten. Normaal duurt het enkele jaren voordat je een tentoon stelling van de grond hebt". De expositie is anderhalve maand lang te bezichtigen. Offers Nadat we eerder in de week al een aankondiging in deze krant kre gen konden we zaterdag lezen dat Verboom zijn allerlaatste eerste paal sloeg. Bij die gelegenheid zegt de voorzitter van de woning bouwvereniging: "Dit is geen moment van praten, maar van bouwen". Verboom zegt: stads vernieuwing vraagt offers. Deze uitspraken steken wel heel erg af met wat er nu werkelijk ge beurt: Nadat de school die aan de Medusastraat stond is afgebro ken wordt het terrein niet inge richt en gebruikt als tijdelijke parkeergelegenheid voor de be woners in de omliggende straten. Dit was toegezegd in verband met de rioleringswerkzaamheden daar. In plaats daarvan fungeert het terrein als opslagplaats en vuilnisbelt voor de in de Kooi werkzame bedrijven. Vorige week dinsdag en woensdag was een bulldozer bezig alle restanten en afval te verplaatsen naar een plek 10 meter verderop: het ter- reintje van het voormalige bad huis. Dat daarbij de sinds enkele weken nieuwe bestrating ten dele weer werd vernield, is zeker een van die offers die de stadsver nieuwing vraagt. Donderdag waren diverse de gehele dag bezig met het op bouwen en installeren van heistelling en vlaggestokken. De vrijdag wordt besteed aan het door Verboom "feestelijk" de grond in laten heien van de enige aanwezige "eerste paal". Afgelopen maandag werd besteed aan het weer afbreken van de hci- installatie. Er blijft een leeg ter rein over met daarin één paal. die waarschijnlijk geen enkele bete- Kenis voor de bouw van wonin gen heeft. Dit alles is dan zeker het "bouwen" en de "offers" waarover de heren bestuurders het hebben. Zolang bestuurders zich laten voorstaan op deze zinloze geld verspillingen komt het de stads- ADVERTENTIE deSJeKeafafieib die maf en fet, de 'JJiebt~gef/eden Klonen fte(, klaaueks .KieJ-./Ken 'i-J)leai! BREESTRAAT 114 s-b LEIDES ving misschien wel het meest ten goede als elk nieuw bouwproject begint met het feestelijk de grond inheien van dit soort bestuurders. M.A. Boere, J. Verver, Sieboldstraat 24, LEIDEN. Dodenherdenking Gedurende de avond van 4 mei worden elk jaar op gepaste wijze de doden herdacht, die in de strijd tegen of als passieve slachtoffers van het Duitse rijk zijn gevallen. Mensen die hun le ven gaven, opdat wij nu in vrij heid kunnen leven. Mensen die alles wat Duits was. vervloekten, omdat zij met hun gehele inzet de Duitse overheersing probeerden te saboteren opdat het leed aan de Nederlandse bevolking werd verzacht en opdat de bevrijding van buitenaf kon worden verge makkelijkt. Niemand zou het vlak na de oorlog als zuiver Nederlands denkende en voelende Nederlander in zyn hoofd halen, op zo n in ons hart gevoelige herdenking, liederen in de Duitse taal te gaan zingen. Het gaat in deze herdenking er om deze slachtoffers te gedenken en te eren in de bezettingstijd dat zij vielen. Het is een lompe en ge voelloze vertoning liederen ten gehore te brengen in een taal, welke zij vervloekten. Vorig jaar heb ik de burgemeester en het bestuur van de dodenher denking op deze nu opnieuw ge maakte fout gewezen, maar op nieuw moet de Duitse taal wor den geeerd over de ruggen van onze gevallen verzetstrijders en slachtoffers. Deze herdenking heeft in het geheel niets te maken met de zogenaamde EG-gedach- te of met de verbroedering met de Bondsrepubliek, doch alleen als eerbetoon voor hen die vielen voor onze vrijheid. G.D. Klaassen, Breestraat 114ab, LEIDEN MINISTER BIJ DODEN HERDENKING LEIDEN - Minister Gardeniers zal op zondag de dodenherdenking in Leiden bijwonen. Ze zal, met loco-burgemeester Waal, voor gaan in een herdenkingsdienst die 's avonds om half acht in de Marekerk wordt gehouden. Aan de dienst verlenen ook mede werking de sopraan Esther Hil- linga, het Alma Materkoor en de organist Jan van der Meer. Het geheel staat onder leiding van Louis van Wijngaarden. Na de herdenkingsdienst legt minister. Gardeniers een krans op het ver- zetsmonument bij molen De Valk, na de stille tocht. LEIDEN - De nieuwe wethouder van volkshuisvesting, Tesselaar heeft gistermiddag de eerste paal voor de bouw van een school-bio- logisch centrum geslagen. Dit gebeurde in het wijkpark in de Merenwijk. Het nieuwe centrum (kosten 7 ton) wordt naast de kin derboerderij in het park ge bouwd. Na zijn eerste heikarwei zei de wethouder: "Ik ben blij dat we kunnen beginnen met de bouw. Iedereen weet hoevel moei te het heeft gekost om de oude boerderij, die hier stond te kun nen slopen" Het is de bedoeling dat de school- bioloog Frits van der Sluis over een jaar kan beginnen met zijn projecten voor lagere- en kleuter scholen. ADVERTENTIE fcuinïgsxe |w«>r het om het br»n^»~b^m»^h 1 vW Golf Diesel 2. Peufeot 304 GLD ..- 3. Citroén 2 CV-6 - 4. Renault 4 5. Renault 5 GTL/TS 6 Datsun 100A F-U 7. Fiat 127 8. Mini 1000/1100 t 9. Renault 5 TL 10. Datsun 120 A F-II li, volkswagen rw> ©{@)V-A-G KAMSTEEG ZUID B V. OEGSTGEEST LEIDERDORP KATWIJK VOORSCHOTEN door René van der Velden Jaap Visser Vetste Nul De Breestraat gisteravond rond half negen. Voor het Leidse Vrijetijdscentrum staan en kele tientallen jongeren. Zij zijn gekomen voor de verkie zing van de "Vetste nul van Leiden". "Het spijt me jongens maar het gaat niet door", laat een meisje voor de hermetisch gesloten deur van het LVC weten. Verontwaardiging en onbegrip voeren aanvanke lijk de boventoon. Later wordt een op kringloop ge drukte verklaring van de staf van het LVC verspreid. Op het stencil staat het waarom van de afgelasting van de al ternatieve 1 mei-viering. "De door het LVC gesteunde kraakacties op 30 april heb ben geleid tot een ongehoor de agressiviteit van de kant van huiseigenaren en knok ploegen", zo staat er. Het stencil laat de belangstel lenden vervolgens weten dat het gemeentebestuur is ge vraagd om de politie andere instructies te geven zodat huiseigenaren en knokploe gen in de toekomst geen vrij spel meer krijgen. "Maar we zullen doorgaan met steun te verlenen aan legale acties, zo als het kraken van panden die langere tijd leegstaan". Enige aanwezigen knikken in stemmend bij het lezen van de verklaring maar de mees ten kunnen weinig begrip voor de afgelasting opbren gen. "Zo speel je die lui toch in de kaart", is een veelge hoorde opmerking. "Wat had een knokploeg hier vanavond nou moeten beginnen als er meer dan honderd mensen binnen zitten". Een van de omstanders zegt "Ik vind het laf om te zwichten voor een bedreiging die niet eens zo duidelijk is. Op deze manier kan er geen enkele manifesta tie meer in Leiden worden gehouden". Hoofdschuddend vertrekken de meeste LVC-gangers uit eindelijk naar de 1 mei-vie- ring die enkele meters ver derop in de Stadsgehoorzaal wordt gehouden. Vlaggetjes "Waarom vlaggen de bussen van de NZH eigenlijk niet meer?" Publiek en personeel van de NZH kwam de afgelo pen dagen geregeld met deze vraag op de proppen bij de heer B. Leeuwenburgh van de NZH. "Blijkbaar heeft de kronings dag een specialer betekenis voor de mensen dan de nor male Koninginnedag", vertelt Leeuwenburgh. "Al enkele jaren plaatsen we namelijk geen rood-wit-blauwe vlag getjes meer op de bussen op Koninginnedag". Deze maatregel is enkele jaren geleden voor alle streekver voer in den lande genomen eenvoudigweg omdat het vlaggen teveel geld kost. Leeuwenburgh: "We moeten de vlag immers op de bus ste ken en er weer afhalen. Bo vendien blijkt de pijp waarin het vlaggetje moet, na een jaar veelal verstopt te zijn. Dat moet dus doorgestoken wor den. Een te kostbare zaak". Veel vlaggestokjes gingen bo vendien kapot doordat de ho ge bussen langs boomtakken schuren. Oranjeklanten moeten dus ook volgend jaar de vlaggetjes zelf meenemen in de bus.... Sluipverkeer Bewoners van de Langestraat merken volop dat de Hooi gracht is afgesloten voor alle rijverkeer. "Zo onveilig is het nog nooit geweest", klagen bewoners. Met gemak "neemt" het autoverkeer in vliegende vaart de verkeers drempels in de Langestraat. ..Depothouder Van der Blom U de Tweede Wereldoorlog. Tot zelfs pak toe Erg sneu voor de bewoners van deze woonstraat, die niet de eerste keer klagen over sluip verkeer. Zij gaan bovendien een onveilige drie weken te gemoet.... Was de Hooigracht al twee we ken in één richting afgeslo ten, vanaf gisteren is deze weg in beide richtingen onberijd baar. Het asfalteren van het wegdek duurt drie weken. "Getuigen" Zijn kelder onder de flatwoning aan het Zwurtepad ligt be zaaid met stille getuigen van de Tweede Wereldoorlog. "Depothouder" Van der Blom j| er /elf een !>ert|<' UdtlU <1 van dat de oproep aan de Leidse bevolking om mate riaal uit de oorlog af te staan Kennelijk zijn er nog heel wat verzamelaars die de diverse kleinoden ruim 35 jaar zorg vuldig hebben bewaard. Al die spullen worden gebruikt voor de verzetstentoonstel- ling die morgen, zondag en maandag in de burgerzaal van het stadhuis wordt gehouden. Zo zullen er aanplakbiljetten met orders in het Duits en het Nederlands) te zien zijn, be kendmakingen. proclama ties, foto's (van het Leids ver zet, van het verwoeste Rot terdam etc.) en allerhande of ficiële stukken. Daarnaast natuurlijk bonkaar ten, persoonsbewijzen (echt of vals) foto's en stukken die- het verzet van de uviversiteit illustreren, de februarista king. Van der Blom heeft ook massa's vergeelde kranten met al dan met juiste informatie over de Tweede Wereldoorlog. Zo werd de zelfmoord van Hitier aan het einde van de oorlog in de Duitse kranten aangekon digd als zou hij een echte hel dendood zijn gestorven- Als stille getuigen fungeren verder een eremedaille die verzetsstrijdster Hannie Schaft postuum kreeg toege kend en een heus pak dat een gevangene in concentratie kamp Dachau droeg, com pleet met muts en (twee ver schillende) schoenen. Van der Blom heeft alles zolang in zyn huis gestouwd. De tentoonstelling kan niet meer stuk volgens hem hoe wel er op diverse andere plaatsen in de stad ook expo sities zijn. Volgens Van der Blom betreft dat een speciale Anne Frank-exposïtie van de gelijknamige stichting, die het gemeentebestuur in zes- voud heeft aangevraagd. En de tentoonstelling van het comité 5 mei is voor een groot deel gericht op Leiden en gro tendeels van Leidse ingeze tenen afkomstig.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3