„Leegstand hier niet erg groot Valkenburg wil kraken verbieden Katwijk wil problemen bij wanbetaling van huur te lijf via maatschappelijk werkster Expositie anti-fascisme ie Boskoop is afgelast Katwijkse wethouder AANLEG TV-MAST Hoogste puntin nieuwe wijk van Voorschoten LEIDEN/REGIO PAGINA 19 huis zetten van iemand geeft nieuwe problemen. De alcoholist gaat meer drinken en de ene na de andere lening wordt gesloten, al dus het praatstuk. Adviseur De WW zou verder een belangrijke rol kunnen vervullen bij de werk zaamheden van de commissie woonruimtezaken. Tevens kan zij als adviseur optreden bij de spreekuren van Van Oosten, die woonruimtezaken behartigt. Verder wordt er aan gedacht om deze maatschappelijk werkster te betrekken bij het opknappen van woningen. De kosten van een dergelijke kracht zouden deels door de gemeente en deels door de woningbouwverenigingen kunnen worden gedragen. Alvorens een advertentie voor een WW de deur uitgaat moet de kwestie nog worden besproken in B en W, de raadscommissies en de gemeenteraad. KATWIJK - Een vriendelijke da me moet mettertijd Katwijkse bewoners bezoeken, die achter zijn met het betalen van huur. Dit is één van de taken die een nog aan te stellen woningmaat- schappelijk werkster zou moe ten krijgen. Over deze taken is een ambtelijk "praatstuk" opgesteld, dat bur gemeester en wethouders met de woningbouwverenigingen in Katwijk gaan bespreken. De eer ste gespreksronde is al geweest, maar daaruit kunnen volgens wethouder J.J. van Oosten (volkshuisvesting) nog geen conclusies worden getrokken. Het woningmaatschappelijk werk (W.W.) komt niet zomaar uit de lucht vallen. In de pas door de gemeenteraad aangenomen huisvestingsnota wordt er met enkele woorden over gerept. Daarin wordt de behoefte aan zo'n functie aangestipt. Raadslid drs. H. van Mierlo (D'66-Gemeen- tebelangen) vindt het in deze tijd een bittere noodzaak dat er een woningmaatschappelijk werk ster wordt aangesteld. Hij zei dat destijds bij de behandeling van de nota. Van CD A-zijde kwamen er wat vra gen uit de mond van H. Grimber gen, die tevens bestuurslid is van de "Katwijksche Bouwvereeni- ging". Hij wilde weten of de nieuwe "werkster" alleen maar op pad gaat om achterstallige huur te innen. Dit is niet de bedoeling, zo blijkt nu uit het praatstuk. De W.W. (wo ningmaatschappelijk werkster) gaat zich in de oorzaken van de wanbetaling verdiepen en tracht regelmatige huurbetaling te be vorderen. Hierdoor moet worden voorkomen dat mensen op straat worden gezet. In het stuk, dat zegge en schrijve twee velletjes beslaat, wordt op de nadelen van "huisuitzetting" gewezen. Deze leidt mogelijk tot gezinsontwrichting en een grote re schuldenlast. Kortom: het uit VALKENBURG - Het kraken van leegstaande panden zal binnenkort in Valkenburg onmogelijk zijn. Burgemees ter en wethouders doen op 6 mei as. de gemeenteraad het voorstel om een anti-kraak- bepaling op te nemen in de al gemene politie verordening <APV) van die gemeente. In hun toelichting schrijven B en W dat bewoonde huizen (dus ook gekraakte huizen tegen huisvredebreuk worden beschermd door artikel 138 van het Wetboek van Straf recht. Dit geldt niet voor leeg staande panden. Het enige wat het gemeentebestuur kan doen, aldus B en W, is het op nemen van een anti-kraakbe- paling in de APV. Zuinigjes "Als er een anti-kraakbepaling komt hoort daar zeker een verordening tegen leegstand tegenover te staan, want die is er ook niet in Valkenburg", zegt mevrouw v.d. Broek, raadslid van de PvdA. Zij is van mening, dat de gemeente een foutief huisvestingsbeleid voert. "Het huisvestingsbeleid van Valkenburg is erg strak en zuinigjes, omdatzegt mener te weinig huizen zijn in de gemeente. Dat is niet waar, want ook in Valkenburg staan huizen al jaren leeg". De gemeente zou volgens haar al veel verbeteren, als ze het 'recht op wonen' van elke in woner zou erkennen. "Nu worden ingeschreven alle mannen van 18 jaar en ouder, die 'voornemens zijn' te trou wen. Maar alleenstaanden worden pas na hun 27ste inge schreven". Schrikreactie Echte moeilijkheden om de anti- kraókbepaling verwacht me vrouw v.d. Broek niet in Val kenburg. De beix>lking is vrij gezagsgetrouw en van kTaak groepen is geen sprake .zo zegt zij.Zij ziet dit voorstel van B en W meer als een schrikreac tie op de recente kraakactie in Noordwijk. BOSKOOP - De tentoonstel ling over het anti-fascisme, die vandaag in de bibliotheek zou worden geopend, is op het laatste moment afgelast. Na overleg binnen de biblio theekcommissie is hiertoe gisteren besloten. Volgens D. Koelewijn, voorzit ter van de bibliotheekcom missie, hebben protesten van enige oud-verzetsstrijders tot deze stap geleid. Na een deel van de tentoonstelling te hebben bekeken waren dezen volgens Koelewijn "ontzet door de stellingname die op de tentoonstelling werd inge nomen". Deze zou volgens de oud-verzetsmensen veel te politiek zijn. Overigens waren er al voor deze protesten binner), de biblio theekcommissie zelf beden kingen tegen deze door de PSP georganiseerde tentoon stelling, zo vertelde Koele- KATWIJK - In Katwijk is geen sprake van een grote leeg stand van woningen. Dat is de mening van wethouder J.J. van Oosten. Het gaat momenteel om een 275 huizen. TER AAR - Met nog onbekende verwondingen moest gistermor gen de Ter Aarse motorrijder R.J.S. worden overgebracht naar het Academisch Ziekenhuis van Leiden na een aanrijding met een personenauto. De inwoner van Ter Aar A.T.P. wilde op de Kerk- weg met zijn auto linksaf een inrit inrijden en gaf daarvoor richting T i i Stddl IS IlICl Ulti-lC-S UCnClIU. actueel, nadat krakers zich dins- Elgenaar Van der Bent aan de Bui- dag jl. toegang verschaften tot - een woning aan de Secretaris Varkevisserstraat. Op zachte aandrang van de politie pakten de krakers een dag later hun bie zen. Zij vinden dat de leegstand niet te rijmen is met de woning nood in Katwijk. Van Oosten is het daar roerend mee eens. Elk jaar maakt de gemeente twee keer (op 1 april en 1 oktober) de balans op van woningen die lan ger dan een halfjaar leeg te staan. Volgens de laatste telling waren er, aldus Van Oosten, hoogstens zes huizen, die langer dan een halfjaar niet bewoond zijn. Komt de gemeente daar achter, dan wordt onderzocht om welke re den de huizen zo lang leeg staan. "We roepen dan soms de eigena ren op het matje". In het geval van het gekraakte pand is Van Oosten nog met een onder zoek bezig. De woning kan bij de jaarlijkse controle van de ge meente over het hoofd zijn ge- tensluisstraat zwijgt daarover. Hij heeft de woning ongeveer vier jaar geleden gekocht. Van der Bent zegt van plan te zijn het pand te verbouwen. Vordering De gemeente kan in het uiterste ge val tot vordering van woonruimte overgaan. Voor het laatst was daar in augustus 1965 sprake van. Sindsdien leidt de commissie van advies voor de vordering van woonruimte een slapend be staan. "Knelpunten met eigena ren konden wij door samen spraak veelal tot een bevredigend resultaat brengen", staat er in de huisvestingsnota. Daar staat ook in dat B en W in te genstelling tot wat in andere ge meenten gebeurt niet willen overgaan tot het invoeren van een verordening, die eigenaren ver plicht leegstand of het leeg ko men van woningen te melden. Het motief daarvoor is de admi nistratieve rompslomp die zo'n verordening met zich meebrengt. De gemeenteraad heeft zich ach ter de visie van B en W geschaard. Bovendien is een leegstandwet op komst. Kraakbond Volgens de Kraakbond, die de actie rond de woning aan de Varkevis serstraat uitvoerde, zijn er in Katwijk 279 leegstaande panden. Dat aantal komt vrijwel overeen met wat hierover in de huisves tingsnota staat. Op 1 januari 1979 stonden er 276 huizen leeg, aldus de nota. In dit aantal zitten hoofdzakelijk de woningen die korter dan een halfjaar op bewo ners wachten. Van Oosten: "Be jaarden die naar een tehuis gaan houden hun woning soms nog een tijdje aan. Veel leegstand wordt ook veroorzaakt doordat eigenaren zelf hun woning op knappen. Daarmee is dan veelal geruime tijd gemoeid". Ook moeten er in verband met re novatie woningen leeg staan. De ze dienen voor de tijdelijke huis vesting van mensen, wier huizen worden opgeknapt. SOS-dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent, kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. U vindt dag en nacht gehoor. Vertrouwelijke. Tel. 071-125202. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 7, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur, telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwijswinkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur. Dierenbescherming Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven, tel: 410903/895587/410357/892597. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad:' Gerecht 10, woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11 30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-'ll.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tum- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di.. 10-12.30 uur. woe. 13.30-16 uur, do. 18.30-20.30 uur. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1, tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer, Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153652. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden. Lan- gegracht 246a. telefoon 149064 In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. Rutgershuis Papengracht 26, Spreekuren ma. en vr. 14-15, 20-21 uur, wo. 9-10, do. 19-20 uur. Tel. 126802. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten- spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45, tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting. Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties), tel. 769253. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 tot 10 uur. Telefonische inlichtingen van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). 8 Wetenschapswinkel Het informatiecentrum voor onder zoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. TER AAR - Met het onder de weg doortrekken van de eerste kabel gaven de burgemeesters P. J. Verhoef en G. J. van der Kroft gisteren het startsein voor de aanleg van de centrale antenne inrichting voor een groot aantal gemeenten in de Rijnstreek. Ter Aar is de eerste gemeente waar kabel-tv komt en was daarom gastheer voor de officiële gebeur tenis. In een toespraak meldde burge meester Van der Kroft dat er vooruitgang is geboekt om ook Alphen en Koudekerk op de nieuwe infichting te laten aan sluiten. Deze gemeenten hebben nu een mast op een flat aan de Wederikstraat in Alphen. De an dere Rijnstreek-gemeenten zul len er een bouwen op de PTT-to- ren. De PTT heeft nieuwe be sprekingen geopend om deze tweedeling op te hebben. Van der Kroft meldde dat er nog één verschilpunt in de weg staat voor het meedoen van ook Al phen en Koudekerk. Hij wilde daar echter geen nadere mede delingen over doen. Volgens SOD E A-directeur Domimcus echter is het overgebleven ver schilpunt de plaatsing van een (eventueel gezamenlijke) mast op de PTT-toren. Over de beheers vorm is wél overeenstemming1 bereikt. Overigens moet het SO- DEA-bestuur zich nog over deze zaak uitspreken. 'Wat Van der Kroft zegt, laat ik - in alle vrien delijkheid - voor zijn rekening', aldus Dominicus. r montagefoto) de leeg die deze week tijdelijk reid momenteel zo'n 275 De Katwijkse wethouder JJ. van Oo.stei staande woning aan de Seer. Varkevissers werd gekraakt. Er staan over heel Katwijk huizen leeg.. VOORSCHOTEN-Wet houder Eveleens heeft gis teren de vlag gehesen bij 133 woningen van de Christelijke Woningbouw vereniging "Voorschoten" in de wijk Bijdorp. Bij dit eerste blok huizen in Bijdorp, waaronder 42 wo ningen voor verhuur en 91 koopwoningen, werd na een voorspoedig begin nu Feest in bouwend Voorschoten: de vlag gaat wit woor het bereiken van het hoogste punt van de eerste huizen het hoogste punt bereikt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19