Mevrouw Koolhaas kookt van onkruid een heerlijke soep 'Electric Horseman' een sympathieke film fQQQP Waterhoentjes kregen een kunstmatig eilandje VLEERMUIZEN MET AKELIGE EIGENSCHAPPEN r .,.iii r jét a door Sjak Jansen HET GIRONUMMER VAN DE^-— SARCOIDE VERENIGING De ex-hond van Beatrix iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiitiii VRIJDAG 2 MEI 1980 PAGINA 17 Mevrouw Koolhaas bij de composthoop. Ze vindt het jammer dat zo weinig rekening houden met ons milieu. "Het is toch treurig dat men zo weinig verantwoordelijk heidsbesef heeft voor wie na ons komt". Als er iemand in Leiden zich afzet tegen de milieuver ontreinigende wegwerp maatschappij dan is me vrouw M. Koolhaas van de Rijn en Schiekade 25 het wel. Het weinige afval dat ze al heeft, stort ze in haar tuin op een hoop en daar maakt ze dan compost van. Van oud brood maakt ze paneer meel en van het onkruid in de tuin Jtookt ze heerlijke soep, zegt ze. Enige tijd terug zogenaamde milieuwoningen (in pvra- midevorm) op 'De Kleine Aarde' in het Brabantse Boxtel te propageren. Ze or ganiseerde toen een lezing in het Leidse Breehuys en daar liep het storm. Beurs Nu heeft ze de handen vol aan de MEMO- Beurs, die volgende week vrijdag, zater dag en zondag in de Expohal te Hilver sum (achter station Sportpark) wordt gehouden. MEMO staat voor mens- en milieuvriendelijk ondernemen. En op die beurs zijn tal van bedrijven en orga nisaties vertegenwoordigd, die hun bij drage leveren aan energiebesparing, mi lieuvriendelijkheid en een kleinschali ger samenleving. Om met mevrouw Koolhaas te spreken „zou iedereen naar die beurs toe moeten gaan". Zij heeft, ik weet niet hoeveel toegangskaarten in voorraad, die kor ting geven op de treinreis. Lekkerkerk Tot zover de beurs. Mevrouw Koolhaas is er erg enthousiast over. Dat is ze trou wens over „alle milieuvriendelijke toe standen". En wel hierom: „Watje in de krant leest, zoals daar in Lekkerkerk, daar word je koud van. Het is toch treu rig dat men zo weinig verantwoordelijk heidsbesef heeft voor wie na ons komt". Daarom past zij extra op haar tellen. Oude kranten brengt ze naar de voddenboer. Laatst nog bracht ze 99 kilo weg en kreeg daar slechts één gulden voor. „Ik doe dat natuurlijk niet voor het geld. Je moet maar zo rekenen: elke 70 kilo papier spaart weer een boom uit". Zilverpapier Flessen zonder statiegeld deponeert ze in de glascontainer. „Waarom zou je alles maar weggooien. De helft van de we reldbevolking lijdt notabene honger. En wanneer je iets hebt weggegooid, heb je het juist de volgende dag nodig. Dat is de ellende". „Ik een eenling in Leiden? Laat het zo zijn, wat dan nog? Er moet toch ergens een Nbegin worden gemaakt. Ik weet het wel: schillenboeren zie je niet meer. Zilver papier wordt niet meer gespaard, terwijl het nu veel meer wordt gebruikt dan vroeger". Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u s middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-3 44941. toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Waterhoentjes hadden het maar moeilijk, daar in het vijvertje bij de Oesterbank en Kokkel- bank in de Leidse Merenwijk. Wat het nestelen betreft ten minste. Meestal doen ze dat temidden van rietkragen. Lekker veilig. Kunnen de katten er niet bij. Rietkragen waren er volop in het Kokkelbankvijvertje. Totdat een paar weekjes terug enkele tuinmannen daar wat al te ijverig te werk gingen en de rietkragen helemaal kort wiekten. Weg bescherming, dachten de waterhoentjes. Een nest kon den ze nu wel vergeten, ware het niet dat Kokkelbankbe- woner M. Wijnands uitkomst bracht. Hij, die het allemaal met lede ogen had aanschouwd, tim merde in allerijl van oude plankjes een bak met drie op stapjes in elkaar. Verzwaarde die bak vervolgens en stapte toen in het rubberbootje van in de vijver een stel water hoentjes ijverig en onge- Naar aanleiding van het artikel over de Katwijkse sarcoïdose-pa- tiënte, dat woensdag in deze rubriek te lezen was, heb ik nogal wat telefoontjes gehad. Zo belden er lezers met de vraag of ze de Nederlandse Sarcoïdose Vereniging financieel konden steunen. Daarom hier het gironummer 662452 te Nieuw Vennep. stoord zit te broeden op een kunstmatig eilandje. Een ei landje, dat inmiddels is ge kanteld. Maar dat is de schuld van de waterhoentjes, die wat al te enthousiast aan het nestelen gingen. Eén van de waterhoentjes op het Had ik ten slotte nog een vraag, die ik, moe van het te vergeefs zoeken, u maar voorleg. In de tijd dat Bea trix nog prinses was, had ze een hond. Maar met die hond viel, als mijn informaties juist zijn, op Drakenstcyn geen land te bezeilen. Dus werd er een ander tehuis ge zocht. Dat pleeggezin werd gevon den. En naar het schijnt in Katwijk. Maar waar pre cies? Op het politiebureau in Katwijk, waar dit verhaal al enige tijd bekend is, wilde men het onder geen beding niet vertellen. Te belangrijk kennelijk. Voor mij echter een reden te meer om er achter aan te gaan en die hond vriendelijk aan z'n staart te trekken. Dus als u mij soms op weg kunt helpen 'Het Geheim van Katwijk' te onthullen, ik houd me aan bevolen. Zo langzamerhand zou je gaan denken dat filmmakers niet van dieren houden. De ene diersoort na de andere wordt als agressief en gevaarlijk voorgesteld. Dat is eigenlijk al begonnen met "The Birds" van de deze week overleden Alfred Hitchcock. La ter volgden rampenfilms als "Jaws", "Piranha," "Spider" en "Killerfish". En zo zouden we nog wel een tijdje door kunnen gaan met beesten die over akelige eigenschappen beschikken, vol gens de bedenkers van die angst aanjagende produkties. Voor wie er nog steeds niet op is uitgekeken, moet deze week maar eens naar Camera gaan. Want daar vliegen vam piervleermuizen rond die een hele indianenkolonie dreigen op te vreten (over bedreigde gesproken). Maar zoals gebrui kelijk, zijn er weer enige heldhaf tige personen in het spel die de kolonie vleermuizen wel zullen uitroeien. Een van het heldhafti ge drietal gaat zelfs zover dat hij ze door grote delen van het conti nent sleept in een busje. Dat er veel bloed vloeit (vampiervleer muizen schijnen daarvan te le ven) zal de kenner van dit genre wel duidelijk zijn. Ook het drietal komt er niet geheel zonder kleer- en huidscheuren vanaf. Of het World Wildlife Fund en andere dierenbeschermingsorganisaties blij zijn met dit soort films, is de vraag. Maar daar zal men in Hol lywood weinig over nadenken, zolang de kassa blijft rinkelen. AR. "''lllli. 'HIHii, 'M| "Nightwing"; regie: Ar thur Hiller; hoofdrollen: Nick Mancuso, David Warner en Kathryn Ha rold; Camera, Leiden; 16 jr. Blijvers "Kramer versus Kramer" - Gewel dige film met Dustin Hoffman en Meryl Streep over een scheiding, Luxor, Leiden. "Ten" - Komedie met Bo Derek, Eu ro 1. Alphen "One flew over the cuckoo's nest" - Prachtige film over het leven in een psychiatrische inrichting. Studio. Leiden. "The Amytiville horror" - Griezeli ge gebeurtenissen rond een huis. naar het schijnt waar gebeurd, Tria non, Leiden, Euro 3, Alphen. "Killerfish" - De man van zes mil joen heeft kwade bedoelingen, Lido 1, Leiden. "Een tip van de sluier" - Frans Bromet plaatste de gescheiden vrouw Hiske in allerlei situaties en verfilmde haar reacties, Lido 3, Lei- "Once upon a time in the West" - Kraker van een western. Euro 2, Al- (Op)nieuw "Rabbi Abraham in het wilde Wes ten" - Persiflage op de western, Eu ro 4, Alphen. Nachtfilms "Streetfighter" - Luxor. Leiden "Cosi come sei" - Première van film met Marcello Mastroianni en Na- tasja Kin ski over een verhouding van een oudere man met een jong meisje, Camera, Leiden. "De schorpioen prikt raak" - Rex, "The Eiger sanction" - Euro 1, Al- "Rona" - Euro 2, Alphen. "The Amytiville horror" - Euro 3, Alphen. "Pornopleziertjes"-- Euro 4, Al- Rex "Modellen op pornopad". Den Haag "1941" - Apollo 1 (460340), al. "'n Bataljon malle meiden" - Apollo 2, 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Asta (463500). al Ingmar Bergman retrospectief: "Het slangcnei" ivan vr tm. zu en "Herfstsonate" (van ma. Un. wo l - Bijou (461177), 16 jr. "One flew over the cuckoo's nest" - Cineac 2, 16 jr. "Ten" - Cineac 3. 16 jr. "THe killer from Central High" - Corso (467200). 16 jr "Escape from Alcatraz" - Du Midi (855770). 16 jr. "Als adelaars vielen ze aan" - Euro (667066), 12 jr. "The party - Metropole 1 (456756), al. "The Rose" - Metropole 2. 12 jr Ten" - Metropole 3. 16 jr 'Monthy Python en de heilige gr graal" - Metropole 4. 12 jr "Die Blechtrommel" - Metropole 5, 16 jr The Rose" - Odeon 1 (462400). 12 jr "Laat de dokter maar schuiven" - Odeon 2. al. 'The Amityville horror" - Odeon 3, 16 jr "Chinatown" - Odeon 4, 16 jr "De geweldenaar- Odcnn 5. 16 jr "The joy of letting go" - Le Pans 1 (656402). 18 jr "Onverzadigde dnfien" - Le Paris 2, 18 jr. "Zwoele pomofeesten" - Le Pans 3. 18 jr. Spetters" - Passage (460977), 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Studio 2000 542288). al. Tess" - Uitkijk (542288). al. Amsterdam Door de viering van de inhuldiging gevens over de bioscoopprogram ma's in de hoofdstad helaas niet tij dig genoeg beschikbaar. Konden we vorige week Humphrey Bogart op de Bel gische tv zien als de detective Philip Marlowe, vrijdag ver schijnt Robert Mitchum als de door schrijver Raymond Chandler gecreëerde speur neus bij de Vlamingen op de tv. Marlowe moet in opdracht van de gangster Moose Mal- loy op zoek naar diens vrien din Velma (fraaie rol van Charlotte Rampling). De sfeer van het Amerika in de (Twee de Wereld-)oorlog is door re gisseur Dick Richards goed getroffen. Bogart zelf draaft op in To have and have not dat woensdag op Duitsland 3 is te zien. Hij is daarin een Amerikaan die op het Franse eiland Martinique toeristische landgenoten be zighoudt. Hij wordt verliefd op het meisje Marie (gespeeld door Lauren Bacall, zijn late re vrouw). Het komt niet vaak voor dat de EO een speelfilm uitzendt. Dinsdag is het zo ver met do Dame van Sark. Die dame is Sybil Hathaway, die tot 1941 de touwtjes in handen had op dat Kanaaleiland. In 1941 werd ze door de Duitsers af gezet. De daarop volgende voedselproblemen wist zij door vriendschap te sluiten met de Duitse commandant te verlichten. Dezelfde avond is op BRT 2 The last detail. Een voortreffelijke film van Hal Ashby (Coming Home) met o.a. Jack Nichol son (One flew over the cuc koo's nest). Nicholson speelt een marinier die een jonge, gearresteerde collega naar de gevangenis moet begeleiden. Tijdens die reis krijgt Nichol son medelijden met de jongen die nog weinig van het leven heeft gezien. Het programma: ZATERDAG: Captain Blood; 16.00 uur; Bel. 1 (regie: Mi chael Curtiz met Errol Flynn). Lawman; 23 20 uur; Dtsl. 1 (regie: Michael Winner met Burt Lancaster). ZONDAG Tugzombk; 15.35 uur; Dtsl. 2 (regie: Imre Fe- hér). Funny Lady; 20.15 uur; Dtsl. 2 (regie: Herbert Ross met Barbra Streisand). MAANDAG: Chac; 21.45 uur; Dtsl. 3 (regie: Rolando Klein). Le petit baigneur; 22.15 uur; Ned. 2 (regie: Robert Dhery met Louis de Funès). El jar- din de las delicias; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Carlos Saura). DINSDAG Dame van Sark; 20.32 uur; Ned. 1 The last de tail; 20.40 uur, Bel. 2 Dood van een minderjarige; 21.45 uur; Dtsl. 1 (regie: Nick Sgar- ro met Joe Don Baker) O Crime do Zé Bigorna; 22.00 uur; Dtsl. 2 (regie: Anselmo Duarte). WOENSDAG Schwarz und weiss wie Tage und Nachte; 20.15 uur; Bel. 1 (regie: Wolf gang Petersen met Bruno Ganz). To have and have not; 22 10 uur; Dtsl. 3. DONDERDAG: Le scandale; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Clau de Chabrol met Anthony Perkins). VRIJDAG: All I desire; 20 10 uur; Dtsl. 1 (regie: Douglas Sirk met Barbara Stanwyck). Farewell mv lovelv; 20.15 uur. Bel 1 The Split; 23 40 uur; Dtsl. 2 (regie: Gordon Fleming met Jim Brown). Het aardigste dat je van 'The elec tric horseman' kunt zeggen, is dat het een sympathieke film is. Dat is eigenlijk heel gek want deze produktie heeft in principe toch alles in zich om in elk geval ge slaagd mogen heten. Met Jane Fonda en Robert Redford een ongekend sterke rolbezetting, een regisseur die zijn sporen in het film vak al meer dan verdiend heeft (Sydney Pollack) en ten slotte een verhaal dat tal van mo gelijkheden biedt. Redford is daarin vijfvoudig we reldkampioen rodeo Sonny Steele die aan het eind van zijn carrière zichzelf als reclame-ob ject verkoopt aan een multina tional. Gezeten op een peperduur (12 miljoen dollar) raspaard moet hij een of ander ontbijt aan de man brengen. Hij zelf is aan de drank en het dier wordt met drugs in toom gehouden. Als Steele dat te weten komt, neemt hij met Rising Star de benen (po ten mag je bij een paard niet zeg gen). Terwijl de politie tevergeefs achter hem aan jaagt, is tv-verslaggeef- ster Hallie Martin (Jane Fonda draait gewoon haar rol van repor ter Kimberley Wells uit 'The Chi na Syndrome' nog eens af) hem al snel op het spoor. Gezamenlijk proberen ze uit handen van poli tie en Amco (het genoemde be drijf) te blijven. 'The electric horseman' moet zijn kracht vooral ontlenen aan het verschil in karakter tussen na tuurmens Steele en stadmens Martin, die elkaar uiteraard in de loop van de film nog hartstochte lijk treffen. Zonder dat nu exact aan te geven is waarom, komt het er niet echt uit. De dialogen zijn toch spits genoeg en ook de inzet van de beide acteurs (dat geldt zeker voor Redford) laat niets te Echte ontroering is er echter nooit. Misschien omdat het te voor spelbaar is, misschien omdat het door Pollack allemaal een beetje Jane Fonda en Robert Redford in The electric horseman té mooi is verpakt. In elk geval is dat jammer want, zo als gezegd, op zich is 'The electric horseman' een film die enig kre diet verdient. Ondanks alle sen timentele zijpaden worden toch wezenlijke dingen aan de kaak gesteld. Kritiek op Amerika in aantrekkelijke Hollywood-ver- pakking, waarmee een breed publiek wordt aangetrokken. BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17