"De jongens deden, wat ik wilde" Waterpolöers in m^eüijkJwd^n door vals fluiter NSF stelt Vilé weer kandidaat John Eelman neemt bij Noordwijkafscheid met titel KRITIEK OP AD PA IJLEN Arsenal in eindstrijd met dank aan Talbot NKGB-TURNSTERS MIJDEN NIJMEGEN VRIJDAG 2 MEI 1980 SPORT PAGINA 13 LONDEN (ANP) - Arthur Gold, voorzitter van de Europese atletiek federatie, heeft een felle aanval gedaan op ir. Ad Paulen, president van de IAAF, de wereldatletiekfe- deratie. Gold zei in een televisiege sprek dat de beslissing van de IAAF om vijf Oosteurope- se atletes weer toe te staan aan wedstrijden deel te ne men een schandaal is. Hij noemde het een poging van Paulen en het bestuur stem men te verwerven voor hun herverkiezing tijdens de vergadering van de IAAF in Moskou. In hetzelfde interview stelde Christine Benning, de beste Britse 1500-meterloopster, dat het geen nut had deel tc nemen aan de Spelen van Moskou, nu de IAAF het ge bruik van anobole steroiden slechts met korte schorsin gen bestraft. Vijf Oosteuropese ailetes, on der wie Natalia Marasescu (Roe) wereldrecordhoudster op de mijl en Totka Petrova (Bul), winnares op de 1500 meter bij de strijd om de we reldbeker in 1979, waren le venslang geschorst wegens het gebruik van anabole ste roiden. Haar uitsluiting werd echter te niet gedaan en feitelijk teruggebracht tot een straf van negen maanden schorsing. Zij kunnen weer deelnemen aan de Spelen van Moskou. De Fransman Thierry Vigne- ron heeft gisteren tijdens in ternationale atletiekwed strijden in Libourne (Z-Fr) het Europese record pols stokhoogspringen verbeterd en gebracht op 5,67 meter. Baronchelli houdt huis in Frankfurt COVENTRY (ANP) - De meest dramatische halve eindstrijd in de ge schiedenis van het Engelse bekervoetbal heeft gisteravond in Coventry een ontknoping gevonden. Na 420 minuten voetbal tegen Liverpool plaatste Arsenal zich voor de finale op 10 mei op Wembley tegen de tweede divisieclub West Ham United. De vierde wedstrijd Arsenal-Liverpool eindigde in 1-0. Het winnende doelpunt werd in de elfde minuut gemaakt door Brian Talbot. De eerste drie ontmoetingen van beide teams eindigden telkens in 1-1. Arsenal plaatste zich voor de derde achtereenvolgende keer voor de "cupfinal", een record in de Engelse voetbalgeschiedenis. Arsenal verdedigde dit seizoen de Engelse beker en hielp dus na een dramatische strijd de kans op de "double" van Liverpool, de koploper in de competitie, om zeep. NOORDWIJK - Als steeds blijft hij waakzaam. Zijn koele, analystische kijk op het voetbalgebeuren laat geen ruimte voor al te voorbarige jubel. Zelfs niet, als hij, John Eel man, in de op zich geruststellende wetenschap verkeert, dat zegge en schrijve één punt zijn ploeg scheidt van alweer een kampioenschap. "Het gevaar bestaat", waar schuwt de trainer, "dat een dergelijke, gunstige uitgangs positie verslapping in de hand kan werken". "Maar", er kent Eelman, "als Noordwijk tegen RVVH voetbalt, zoals het móét voetballen, dan mag RVVH als tegenstander geen probleem zijn". Het einde van een voor trainersbe grippen opvallend lang dienst verband nadert. Een periode van "zeven jaar Noordwijk" wordt aan het einde van dit voetbalsei zoen afgesloten. Niet, omdat het bestuur van de club eindelijk eens een ander gezicht voor de troep wilde hebben en ook niet, omdat Eelman hunkerde naar een andere omgeving. Nee, de tand des tijds heeft de relatie tus sen Noordwijk en de Haarlem mer in geen enkel opzicht ge schaad; aan de scheiding ligt een, zoals Eelman het uitdrukt, "moeilijke keuze voor de toe komst" ten grondslag. In de nadagen van 1979 werd voor hem "geheel onverwacht" de mogelijkheid geopend om in -te schrijven voor de studie MO-li- chamelijke opvoeding. Informa tie leerde Eelman, dat de cursus uitgerekend op de zaterdag werd gehouden; een hevige tweestrijd in hem ontbrandde. Gedurende twee maanden probeerde hij antwoord te vinden op de vraag of hij moest kiezen voor opnieuw een seizoen Noordwijk of voor een terugkeer naar de school banken. De oplossing van het probleem werd eens te meer nog bemoeilijkt, nu Eelman aller minst de zekerheid bezat dat hij de studie MO-lichamelijke op voeding werkelijk mocht gaan volgen. "Het aantal gegadigden voor die cursus was overweldi gend", weet hij, "vandaar dat ik afgelopen zaterdag toelatingsex amen heb moeten doen". Niettemin hakte Eelman in januari ("want in die maand ga je als trai ner praten over een eventuele verlenging van het contract") de knoop door en koos voor het on gewisse. "Ik", zegt hij, "heb het bestuur toen gezegd, ik stop er mee, die studie valt niet met het trainersschap bij Noordwijk te combineren. Zoek maar een op volger". "Natuurlijk", geeft hij grif toe, "had ik mijn beslissing uit kunnen stellen tot het mo ment, waarop de uitslag van dat examen bekend wordt gemaakt. Maar ik vond het niet fair ten op zichte van de bestuursleden, met wie ik in al die jaren goed heb samengewerkt, om ze tot medio mei te laten wachten. Uiteinde lijk is de vraag of ik al dan niet tot die cursus word toegelaten mijn probleem en niet dat van het be stuur". Blik Het einde van een voor trainersbe grippen opvallend lang dienst verband nadert. Zijn blik in de achteruitkijkspiegel is helder, de schaarse incidenten vertroebelen nauwelijks het uitzicht. Natuur lijk, ook Eelman stuitte soms op verzet, maar altijd verzoenden de partijen zich na verloop van tijd weer. "Neem Kees Karstens", geeft hij als voorbeeld, "die heeft zijn kont even tegen de krib ge gooid. Maar nu, nu is hij weer grandioos bezig. Kees heeft al leen de pech dat de ploeg goed draait, zodat hij vooralsnog niet kan worden ingepast". Vlak voor zijn 'abdicatie' stelt Eel man vast, dat de opofferingsge zindheid en de trainingsinzet van de spelers als kralen hebben ge diend voor de ketting van succes sen, die door de jaren heen aan elkaar werd geregen. "Er mag van worden uitgegaan dat een houder van het A-diploma wel weet wat er allemaal moet gebeu ren", redeneert hij nuchter. "Maar wil je datgene uitgevoerd zien, watje wil, dan heb je wel de hulp van de jongens nodig. En daar heb ik vandaag de dag niet over te klagen. Zonder dat ik eni ge wanklank heb gehoord, kon ik, terwille van het ploegbelang, bepaalde spelers op voor hen vreemde plaatsen inzetten. Jaap van Kesteren bijvoorbeeld heeft ons dit seizoen als spits door een periode van blessures gesleept door een paar belangrijke goals te scoren. Ab Spaanderman heb ik zonder problemen naar de libe ropositie gehaald en de omscho ling van Sjoerd Boot is eveneens prima verlopen. Hij blijkt een ge vaarlijke spits, stoort goed, is be weeglijk en pakt veel doelpunten Het einde van een voor trainersbe grippen opvallend lang dienst verband nadert. John Eelman mag morgen, met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid, zijn derde titel begroeten. Na een seizoen, waarin Noordwijk zich in eerste instantie allesbehalve als een potentieel kampioen affi cheerde, ligt de hoofdprijs aan het eind van de rit toch nog klaar. "We hebben een belangrijke slag geslagen in de laatste wedstrij den", is zijn verklaring voor het zoveelste succes, "we haalden uit 11 wedstrijden 19 punten". Vertrouwen Hij zegt nooit het vertrouwen in zijn discipelen te hebben verloren, "ik loop tenslotte lang genoeg mee om te weten dat pas aan het eind van de competitie de beslis sing valt". "In de maanden, dat het bij ons minder goed liep, hebben we het puntenverlies we ten te beperken. De vorm, die je nu eenmaal niet de hele competi tie kunt vasthouden, was er toen niet. In die fase heeft het resultaat bij ons voorop gestaan. De creati viteit is na die uitwedstrijd tegen DOVO als vanzelf teruggekomen. Juist toen vloeide ook bij de om lijfsbehoud strijdende ploegen de kracht weg, waarover ze eer der wel beschikten om tot het bot te gaan". Het einde van een voor trainersbe grippen opvallend lang dienst verband nadert. De duels om het landskampioenschap met ACV ("dat wordt een open strijd moeten voor hem de knallende apotheose van een bijna afgeslo ten tijdperk worden. Waarin hij, althans dat beweert Eelman zelf, Noordwijk heeft kunnen om vormen van een counterploeg tot een formatie, die zelf in staat is het spel te maken. Een tijdperk ook, waarin hij vaak in een deuk heeft gelegen om de gx-appen en grollen van humoristen als Kar stens en Bröring. Die ooit. in de aanloop naar een nieuw voetbal seizoen, tijdens een duinloop in de buurt van de Langevelderslag het bordje 'naaktstrand' ont Noordwijk-trainer John Eelman: probleem zijn". waarden. "Even keek ik de ande re kant uit", herinnert Eelman zich. "Opeens waren die twee verdwenen. Kwam ik even later SOFIA - Nog wat onder de indruk van de misstap tegen Spanje heeft het Nederlands waterpoloteam zich via een moeizame overwinning op de Grieken vrijwel verzekerd van de kwalificatie voor Moskou. Dat de Oranje-equipe tegen het einde van de met 8-5 gewonnen wedstrijd nog in de problemen kwam, lag niet zozeer aan het tegenspel van de Grieken, maar aan het vreemde fluiten van de Joeeoslavische arbiter Klisovic, die met veel gevoel voor toneelspel alle trucjes van de Heh en honoreerde. Het aantal persoon lijke fouten van de Nederlanders liep hierdoor zo hoog op, dat Trumbic in het laatste kwart nog precies zeven spelers in het water kon brengen. "Als we morgen voetballen, zoals we moeten voetballen, mag RWH geen op het strand, stonden ze daar in hun blote kont te voetballen". Het was één van die spaarzame momenten van verslapte waak zaamheid, die John Eelman prompt met de naakte waarheid zag afgestraft.... GERARD VAN PUTTEN DEN HAAG (ANP)-Mr. E.J.A.VUé is door het bestuur van de Ne derlandse Sport Federatie (NSF) kandidaat gesteld voor de vaca ture in het bestuur, ontstaan na het vertrek van Mr. J. Hoge wo ning. Tijdens de algemene vergadering van mei 1979 was de voorzitter van het betaalde voetbal binnen de KNVB ook kandidaat, maar werd toen weggestemd met 104 tegen 45 stemmen. In zijn toelichting bij de kandi daatsstelling van Vilé zegt het be stuur dat nu, in tegenstelling tot een jaar geleden, het moment is aangebroken een positief advies uit te brengen. Het bestuur is van mening dat de grootste organisa tie binnen de georganiseerde sport niet in de leiding van de NSF kan worden gemist. FRANKFURT - De Italiaan Gian- battista Baronchelli is gisteren wipnaar geworden van de 249 kilometer lange wegwedstrijd "Rund um den Henninger Turm". Hij noteerde een tijd van zes uur, 41 minuten en 36 secon den. Hij versloeg zijn landgenoot Francesco Moser en de Belg Fons de Wolf, die een achterstand had den van 22 seconden. Beste Nederlander in deze semi- klassieker werd Johan van de Velde, die als tiende eindigde. Zijn ploeggenoot Joop Zoete melk werd elfde. De negende étappe van de Ronde van Spanje, een rit over 138 kilo meter van Logrono naar Burgos, leverde een Nederlandse ritzege op. Jos Lammertink kwam alleen aan met een voorsprong van 3 minuten en 43 seconden. Ad van Peer werd tweede. De Spanjaard Ruperez blijft leider van het al gemeen klassement. Gianbattista Baronchelli was de snelste in de Westduitse semi-klassieker "Rund um den Henninger Turm" Lachend gaat hij hier over de finish. Terwijl op de dag van de arbeid, zo'n honderduizend vreugdeloze arbeiders en jongeren plichtma tig paradeerden langs het mau soleum van de vroegere commu nistenleider Georgi Dimitrov, waar de gehele partijtop zich had verzameld, werd er in het hotel van de Nederlanders nog eens openhartig nagekaart over de fa lende acties" tegen Spanje. Een nederlaag, die vriend en vijand heeft verbaasd, want vrijwel alle in Sofia aanwezige ploegen er kennen volmondig dat de man nen van Trumbic het spel het bes te beheersen. Hoewel hij uiter aard niet verantwoordelijk was voor de matige inzet van de Oranje-equipe kreeg de Bulgaar se scheidsrechter Jordan Gaida- rov toch de Zwarte Piet toege speeld. In het laatste kwart van het duel tegen Spanje weigerde de man hardnekkig een aantal zware overtredingen tegen cen trumspits Ton Buunk op een af doende manier met een straf- worp te honoreren. Troost Die fouten werden de Bulgaar door de beoordelingscommissie van dit toernooi zo kwalijk genomen dat hij onder de kwalificatie on bekwaam van de lijst werd ge schrapt. Een schrale troost voor de Nederlanders, die de neder laag tegen Spanje overigens voornamelijk aan eigen falen te wijten hebben. Een meevallertje daarentegen was het ontbreken van sterspeler An- tonis Aronis in de Griekse ploeg. De Griek had zich een dag tevo ren in het duel tegen Australié niet kunnen beheersen toen hij op een grove manier door zijn te genstander werd bewerkt. Met een vuistslag, die in een boksnng niet zou hebben misstaan, nam hij direct revanche en die actie kwam hem op een schorsing van een wedstrijd te staan. Aanvankelijk leek het duel met de Grieken dan ook nauwelijks problemen op te leveren, want door goed gevarieerd aanvalsspel en veel bewegen werd er al snel een 3-0-voorsprong opgebouwd. In het tweede kwart liep het al wat moeizamer doordat de Grie- zich brutaler opstelden, maar nog zou er niets aan de hand zijn ge weest ware het niet dat de Ne derlanders gretig ingingen op de provocaties van hun tegenstan ders, die wat al te simpel met hun komedie de scheidsrechters op hun hand kregen. ..Kennelijk komen ze toch nog routine te kort", was het commentaar van de tierende Trumbic. „Het is natuurlijk dom om het spel van de Grieken mee te spelen. Daar moetje gewoon afstand van nemen". Maar de raadgevingen van de zich langs de kant opwin dende Trumbic gingen kennelijk verloren in de kleine zondvloed, die zich vervolgens boven het overigens fraaie Diana-bad ont laadde. want achtereenvolgens mochten Nico Landeweerd, Jan Evert Veer en Eric Noordegraaf met drie persoonlijke fouten voortijdig de kleedkamers op zoeken en het scheelde niet veel of de Nederlandse ploeg had on volledig de strijd moeten beëin digen. Dank zij het feit dat de Nederlan ders de tegenstand in de slotfase beperkten tot het controleren van de wedstrijd bleef de ploeg in tact en werd het uiteindelijk een 8-5- overwinning. Overige uitslagen: Frankrijk-Japan 11-5, China-Israel 7-6. Mexico- Egypte 10-3, Cuba-Spanje 7-7, Australié-Canada 6-3. DEN HAAG (ANP) - De dames se- lectieploeg van de Nederlandse Katholieke Gymnastiek Bond (NKGB) zal zondag niet deelne men aan de laatste van de vijf grand prix-wedstrijden, die in Nijmegen wordt gehouden. De NKGB-selectie had ingeschre ven voor de z.g. Olympische klas- Het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond, dat on langs in kort geding door de NKGB voor de rechter was ge daagd in verband met inschrij vingen voor de grand prix-wed strijden had de aanmelding van de NKGB-selectie geaccepteerd maar laat de Papendal-ploeg nu uitkomen in de z.g. elite-klasse. 'Het heeft geen zin mijn turnsters in een onderlinge wedstrijd voor een ongetwijfeld scherp oorde lende jury te laten uitkomen", al dus NKGB-trainer Ronald Wal ter.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13