Tegenstellingen doorbreken Ook 1981 wordt somber jaar 11,76% G3SBBBBSBS Opnieuw onenigheid over boek van Schillebeeckx Van Gennep bij ambstaanvaarding: Melk in prijs omhoog Hoge rente en uw geld blijft dagelijks opvraagbaar.* N B Bankoverval in Dordrecht VRIJDAG 2 MEI 1980 De bijbeluitlegger monseigneur prof. dr. Descamps in Leuven (België) vreest, dat de Nijmeegse theoloog Schillebeeckx nog wel eens moeilijkheden kan krijgen met de Congregatie voor de Ge loofsleer in Rome over bepaalde stellingen in zijn nieuwe boek "Basis en ambt". Descamps was eind vorig jaar een van de drie theologen die de om streden Nederlander in Rome ondervroegen over het boek "Je zus, het verhaal van een levende". Hij is van oordeel dat in het boek "Basis en ambt" conclusies voorkomen die tegen de kerke lijke traditie indruisen. Mgr. Des camps vraagt zich al, of de conclusie van Schillebeeckx over het priesterambt niet past in de "onheilsprofetieën die in Neder land, meer dan in andere landen. over het celibaat worden verkon digd". Nederland, zei Descamps in een in terview met een weekblad. Dro- beert op een dikwijls onvoorzich tige manier de praktijk om te zet ten in een nieuwe theologie. "Dat is met name het geval geweest toen men vanuit een democra tisch gevoel onmogelijke eisen ging stellen". Verwacht wordt, dat Rome pro fessor Schillebeeckx nog dit jaar zal oproepen voor een ge sprek over zijn boek "Basis en ambt". Dat zou dan in eerste in stantie een gesprek zijn met ad viseurs van de Congregatie voor de Geloofsleer. Nieuwe perschef. Bisschop Si- monis van Rotterdam heeft met ingang van 1 augustus de heer H. Herucr uit Voerendaal (L.) be noemd tot staffunctionaris voor pers en publiciteit. Hij volgt de heer H. Schilte op, die van 1966 af perschef van het bisdom is ge weest en onlangs de pensioenge rechtigde leeftijd bereikte. De heer Heruer (42) is sinds 1960 werkzaam in de journalistiek. In Leiden, waar hij is geboren, werkte hij veertien jaar bij de Leidse Courant. Hij is nu chef redacteur bij het Limburgs Dagblad in Heerlen. Orgelconcert. Vanavond om kwart over 8 geeft Willem Hen drik Zwart, organist van de Bo venkerk in Kampen, een concert op het orgel van de hervormde kerk in Hillegom, dit op uitnodi ging van het plaatselijke orgel comité. Zwart heeft zijn pro gramma afgestemd op 30 april en 5 mei en speelt werken van J. S. Bach, G. F. Handel, Ch. M.Widor, Jan Zwart en van eigen hand. Het Hillegomse orgel dateert uit 1921 en werd in 1966 gerestau reerd. Het telt 31 sprekende stemmen. Oud-parochianen. "Naar aan leiding van de fijne herinnerin gen en door enthousiasme gedre ven heeft de liturgiegroep van de Herensingel-parochie in Leiden nogmaals besloten, een eucharis tieviering te verzorgen speciaal voor oud-parochianen"Een lid van de groep meldde ons dat. De viering is aanstaande zondag morgen om 11 uur. "U wordt van zelfsprekend weer gehaald en thuis gebracht als dat nodig is. De kerk is ook bereikbaar voor men sen die zich in een rolstoel ver plaatsen". Pastor De Ridder is de voorganger. Het dames-en herenkoor verleent medewerking"Na deviering' .zo bericht de liturgiegroep. willen wij gezellig een kopje koffie met u drinken in de pastorie". Ziekentriduum. Het eucharis tisch ziekentriduum voor Leiden en naaste omgeving wordt dit jaar op 7, 8 en 9 mei gehouden in de Christus Dienaarkerk te Zoe- terwoude. Priester in zilver Jubileum. Pastor J. M. Schlat- mann van de Meerburg-parochie in Zoeterwoude is op 4 juni 25 jaar priester. Dat wordt op zon dag 8 juni gevierd meteen eucha ristieviering 's morgens in de kerk aan de Hoge Rijndijk en een receptie 's middags. Omdat pas tor Schlatmann mede leiding geeft aan het dekenaat Leiden, zal er ook >_en dekenale viering zijn, en wel op 5 juni om 6 uur 's avonds in de kerk "De Menswor ding" te Leiderdorp. Die is be doeld voor alle pastores van het dekenaat en voor de dekenale groepen. Na de viering hebben z\j nog een broodmaaltijd. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: aangenomen naar Moer- kapelle kandidaat J. Harteman Veenendaal; bedankt voor 's Grevelduin-C'apelle J. den Hoed Sliedrecht, voor Meerkerk D. J. Couperus Nieuwerkerk aan de IJssel. Gereformeerde Kerken: beroepen te Amersfoort voor de geestelijke verzorging in het psychiatrisch centrum "Zon en Schild" mevr. drs. T. de Jong, geestelijk verzor ger bij een medisch centrum in Alkmaar. Confessie. De Evangelisch-Lu- therse Kerk in ons land zal op zondag 1 juni het 450- jarig be staan van de "Augsburgse Con fessie" herdenken. Deze confes sie is de oudste lutherse geloofs belijdenis. opgesteld toen keizer Karei V had besloten, in 1530 een rijksdag in Augsburg te houden ter beëindiging van de godsdien stige onlusten in zijn rijk. Het lu therse verweerschrift werd op die rijksdag voorgelezen. De herdenking op 1 juni is in de Oude Lutherse Kerk aan het Spui in Amsterdam en begint om half 4. De voorzitter van de synode, ds. W. Bleij, en prof. dr. C. W. Mönnich zullen spreken. De sy nodale commissie heeft deze dienst uitgeschreven om eens te beklemtonen, wat de lutheranen in de confessie van Augsburg verbindt. In de dienst zal ook het 25-jarig bestaan van de lutherse "kerkkorendag" worden gevierd. In het Nederlands Radio Vaticaan moet weer uit zendingen in het Nederlands gaan verzorgen en er moet einde lek een Nederlandstalige uitgave van de "Osservatore Romano" komen. Met dat verlangen heeft de "Gebedsactie Limburg", een lekenorganisatie, zich tot de Ne derlandse bisschoppenconferen tie gericht. De bisschoppen wordt gevraagd, ertoe bij te dra gen dat "alle belangrijke dingen die de paus doet of zegt" de Ne derlandse katholieken, en vooral de leken, beter bereiken, "zodat het hen niet langer zal ontbreken aan mooie, bemoedigende za ken". Solidair. De rooms-katholieke vredesbeweging Pax Christi Ne derland betuigt in een telegram aan aartsbisschop Arns van Sao Paulo (Brazilië) haar solidariteit met diens staf, die steun geeft aan de stakende metaalarbeiders in deze stad. Pax meent dat de ar beiders terecht staken voor een billijk loon en voor gerechtig heid. Aartsbisschop Arns stelde de arbeiders kerken ter beschik king voor hun vergaderingen. "De enige instantie die tegen de kerk op kan is de voetballerij. Daar heerst veel enthousiasme. De ma nier waarop de jongeren daar worden aangesproken en enthousiast gemaakt ontroert mij. Het heeft iets katholieks, want de voetballerij brengt alle groepe ringen bij elkaar". Kerken over cle koude oorlog Eind mei-begin juni houdt De Kon- ferentie van Europese Kerken (KEK) in Madrid een vierde "na- Helsinki-beraad"dat als thema heeft: "Het opbouwen van ver trouwen in het gebied van de sta ten die de akkoorden van Helsin ki hebben ondertekend,en de taak van de kerken daarin". De deelnemers zullen praten over de manier waarop de kerken een bijdrage kunnen leveren aan een ontspanning in de huidige ge vaarlijke internationale situatie. Ongeveer 25 kerkelijke leiders zullen er een ontmoeting hebben met 25 vertegenwoordigers van niet-regeringsorganisaties en deskunigen op het gebied van vredesonderzoek. Om de conferentie beter te kunnen regelen, is het aantal deelnemers ditmaal beperkt gehouden: vijf tig tot zestig. Gezien het grote belang van de zaken die er wor den besproken is aan de bij de KEK aangesloten kerken ge vraagd, afgevaardigden te sturen met een hoge verantwoordelijk heid in internationale zaken. Omdat het "Helsinki-gebied" zo wel Europa als Noord-Amerika omvat, zijn ook de Raad van Ker ken in de Verenigde Staten en van Canada tot de conferentie uitgenodigd. Het was eerst de bedoeling, de oor zaken en gevolgen van de wa penwedloop in Madrid aan de or de te stellen. "De onverwachte ontwikkelingen van de laatste maanden hebben echter geleid tot een nieuwe koude-oorlog- sfeer", aldus het organiserende comité. Bestuur en adviserend comité van de KEK besloten daarom, de taak van de kerken bij het ombuigen van deze'negatieve politieke ontwikkeling centraal te stellen. Dat zei professor dr. F. O. van Gennep, die vanmiddag het ambt van kerkelijk hoogle raar vanwege de Nederlandse Hervormde Kerk bij de facul teit van de godgeleerdheid aan de Leidse universiteit of ficieel aanvaardde met een rede over "katholiciteit en pluraliteit". Hekel "Natuurlijk trap ik een open deur in als ik zeg dat we in een pluralistische samenleving leven. Over één punt is echter iedereen het eens: 'men' heeft een hekel aan de kerk. Men ziet haar als 'het' instituut bij uitstek. Toch moet het moge lijk zijn, de mensen weer en thousiast te maken voor het kerk-zijn. Met mijn theolo gisch concept wil ik probe ren, de hiërarchische structu- ren in de kerk te doorbreken. Ik word razend enthousiast als ik boeren, arbeiders en in tellectuelen in één kerkkoor hoor zingen". Van Gennep wil werken aan een "kwalitatieve katholici teit". "Er zou namelijk een beweging op gang gebracht moeten worden die de vijf grote tegenstellingen door breekt: tusssn rassen, klas sen, geslachten, ideologieën en naties. Dat kan door de mensen bijeen te brengen die volgens natuurlijke verhou dingen eikaars vijanden zou den zijn". Enorm Van Gennep ziet perspectieven, ook al maakt de kerk een moeilijke tijd door.' De kerk heeft nog altijd een enorm po tentieel. In onze kerk (de her vormde - redactie) zijn onge veer 20.000 kerkeraadsleden en er kunnen vlot 100.000 VAN GENNEP .perspectieven i op de been worden gebracht. Zelfs de vakbewe ging kan daar jaloers op zijn. Zij moeten worden ingezet om de tegenstellingen tussen te doorbreken". Professor Van Gennep is 53 jaar oud. Na vier jaar voorganger te zijn geweest van de her vormde evangelisatie in Maarssen (Utr.), werd hij in 1962 predikant in Leidschen- dam. In 1969 werd hij be noemd tot rector van het theologisch seminarie van de Hervormde Kerk in Drieber gen en vorig jaar tot kerkelijk hoogleraar te Leiden. Centraal Planbureau komt met nieuwe cijfers ADVERTENTIE DEN HAAG (Gpd) - Voor dit jaar, maar ook voor 1981, zijn de eco nomische vooruitzichten onver minderd somber. De werkelijk heid gebiedt dat aan offers niet valt te ontkomen, want er is geen of nauwelijks economische groei, zo vat het Centraal Economisch Plan de situatie samen. Wat stij ging van haar uitgaven betreft zal de overheid zich zeer bescheiden moeten opstellen, aldus directeur prof. dr. C. A. van den Beid van het Centraal Planbureau gisteren in een toelichting. De CPB-directeur liet merken dat matiging ook voor 1981 het pa rool zal zijn, niet alleen voor de lonen. Er is een wezenlijke mati ging nodig bij de stijging van overheids- en sociale zeker heidsuitgaven. Pas op de plaats zal moeten worden gemaakt, zo al geen teruggang. Gezien het feit dat de nationale middelen niet of nauwelijks stijgen zal de over heid in haar begroting voor 1981 op een lage stijging moeten gaan zitten. Concrete cijfers wilde Van den Beid niet noemen, maar gezien zijn verwijzing naar een gemid- TORONTO - De vijfjarige Liane Verstraete loopt dooreen bed met Hollandse hyacinten op het Nathan Philips plein in het Canadese Toronto. Deze bloe men zijn de aankondiging van nog veel meer moois. Deze herfst zullen meer dan drieëneenhalf miljoen tulpenbollen naar Ca nada worden verscheept. Deze tulpen worden geschonken aan vijfendertig duizend Canadese veteranen en hun families als dank voor hun aandeel in de be- vrijding ran Nederland aan het eind van de tweede wereldoor log vijfendertig jaar geleden. DEN HAAG (ANP) - Zuivelprodukten. zoals volle melk en yoghurt, mo gen vanaf maandag 5 mei drie cent per liter duurder worden terwijl halfvolle melk en andere consumptiemelkartikelen twee cent per liter in prijs mogen stijgen. De minimumprijs voor melk zal voorlopig nog niet stijgen. Het produkt- schap voor zuivel zal waarschijnlijk over enige weken een gesprek heb ben met staatssecretaris Hazekamp van economische zaken over aan passing van die minimumprijs. Nu bedraagt deze minimumprijs voor volle melk nog f 1,04. De prijsstijging van komende maandag is aange kondigd door de beide organisaties van de zuivelindustrie FNZ en VVZM en de Nederlandse melkhandelarenorganisatie NMO. Na overleg met het ministerie van economische zaken heelt de zuivelin dustrie besloten de inkoopprijzen voor melk en melkprodukten met twee cent te verhogen. Dit naar aanleiding van de gestegen grondstol- prijzen. delde van de groei in het natio naal inkomen van de laatste jaren uit deze kabinetsperiode zou de toeneming niet veel meer dan één procent moeten zijn. In elk geval is de 3-procentsnorm die vroeger werd gehanteerd in strijd met de werkelijkheid. De groei van het nationaal inkomen heeft sedert 1977 de 3 procent niet meer gehaald, kwam in dat jaar op 2,9, in 1978 op 2,2, vorig jaar op 0,5 procent, terwijl voor dit jaar de nul wordt verwacht. Volgens de CPB-topman zou er ook „goed nagedacht" moeten worden of de koppeling tussen de loonont wikkeling en de stijging van de sociale uitkering nog wel ge handhaafd moet worden. Hij gaf wel toe dat die kwestie „politiek moeilijk" ligt. „Niets te halen" „Velen denken dat er nog wat te halen valt en menen dat aanspra ken op het nationaal inkomen kunnen worden gehonoreerd, maar dat is een vergissing", aldus Van den Beid. Daarbij verwees hij duidelijk naar de begroting 1981, met de voorbereiding waar van binnenkort wordt begonnen. Het beeld voor dat jaar is „weinig bemoedigend", zei de CPB-direc teur. Dat staat nu al vast, hoewel er in de loop van deze maand mis schien internationaal wat meer duidelijkheid komt. NMB Kapitaalmarkt-Renterekening Reacties Het Koninklijk Nederlands Onder nemers Verbond zegt dat de stij ging van de werkloosheid in 1980 zich voor het grootste deel in het midden- en kleinbedrijf voltrekt. Dit is een rechtstreeks gevolg van het achterblijven van de con sumptieve bestedingen. Ook het terugvallen van de investeringen in de bedrijven heeft hier direct mee te maken. Dit constateert deze organisatie van ondernemers in het midden- en kleinbedrijf op als zij het van daag gepubliceerde Centraal Economisch Plan bekijkt op haar gevolgen voor de kleinere bedrij ven. Een verlies van 20.000 ar beidsplaatsen is zeer waarschijn lijk. Het Verbond van Nederlandse On dernemingen zegt dat het CEP de eerder dit jaar bekend gemaakte cijfers nog eens bevestigt. Hoe wel de economische groei stag neert en de rendementen flink dalen neemt de druk van de col lectieve lasten (overheid en so ciale zekerheid) bijna onvermin derd toe, zo blijkt uit het plan. Het VNO verwacht niet dat de ont wikkelingen in de loop van dit jaar een verbetering te zien zal geven. Er zijn vele onzekerheden die eerder in de tegenovergestel de richting wijzen. De organisatie vreest dan ook dat de „verde- lingsproblematiek" zich m 1981 in volle scherpte zal manifeste ren. Sedert 1978, toen het bezui nigingsplan „Bestek 81" werd uitgebracht, zijn, ondanks een matiger loonsomontwikkeling dan in de daaraan voorafgaande jaren, de rendementen voortdu rend verslechterd. Er mogen nu geen eisen worden gesteld, die de mogelijkheid van rendements herstel in 1981 in de war stu- In een reactie merkt het CNV opdat het planbureau blijkbaar de vrees van deze vakcentrale deelt dat te sterke loonmatiging tot gevolg heeft dat de waarde van de gul den stijgt en dat daardoor te ver wachten positieve effecten op de werkgelegenheid voor een be langrijk deel ongedaan worden gemaakt. Met andere woorden: Het is zeer moeilijk door loonma tiging de concurrentiepositie te verbeteren. Rente voor dc maand mei. De NMB Kapitaal markt - Rentereke ning geeft een rente die een half procent boven het gemiddelde rende ment op aflosbare Ne derlandse staatslenin gen ligt. Een hoog ren dement dus. *Uw geld blijft dagelijks opvraagbaar. Over de opgenomen bedragen berekent de NMB een geleidelijk afnemende retourrente. Folder met uitge breide informatie bij elk NMB kantoor ver krijgbaar. MIOOENSTANDSBAW Dc NMB denkt met u mee. Botsing: dode en ARNHEM (ANP) - Bij een botsing tussen een personenauto en een autobusje op een kruising in Arnhem is gisterochtend een vrouw om het leven gekomen en zijn acht mensen ernstig gewond, van wie sommige levensgevaar- luk. acht gewonden één van de in totaal acht r die in het autobusje terugkeerde van een verlovingsfeest in Arn hem. Het busje verleende vol gens de politie geen voorrang aan de personenauto. De bestuurder daarvan, een man uit Rheden, werd ook levensgevaarlijk ge wond De gewonden zijn overge bracht naar verschillende zie kenhuizen in Arnhem. DORDRECHT (ANP) - Een met een pistool gewapende man heeft gisteren de Nederlandse Kre dietbank in Dordrecht overvallen en 164.000 gulden buitgemaakt. De man was als huurder van een safeloket klant van de bank. Hij vroeg een loketbediende of hij even naar zijn loket mocht. De bediende pakte de sleutels en ging met hem mee. Toen de kluis- ruimte open ging richtte de man het pistool op de bediende. "Izit in moeilijkheden en ik moet geld hebben", zei hij De bediende moest de bankkluis openen en er een deel van het geld uithalen /ervolgens dwong de overvaller hem mee te lop«n naar zijn auto en daar in te stappen. Een eind verderop mocht hij weer uitstap pen. De politie heeft de auto later in de binnenstad van Dordrecht teruggevonden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11