'Feestvieren' in wolken van traangas Jochies van vijftien aan de rel DONDERDAG 1 MEI 1980 BINNENLAND AMSTERDAM - Er ligt een verpulverde pot Franse mos terd (grootverpakking) op het asfalt van het Rokin op het moment dat een eindje verderop koningin Beatrix in de hermelijnen mantel de Nieuwe Kerk uitschrijdt. Het is half vijf in de middag. Op de Dam zijn vlendelzwaaiers in de weer, vijfhonderd meter verder gooien leden van de mobiele eenheid en demonstranten bakstenen naar el kaar. Koningin Wilhelmina kijkt daarbij onbeweeglijk toe, terwijl het traangas rond haar vorstelijk ge laat kringelt. Want zij staat daar in brons. Die pot Franse mosterd een familie die zich had voorge nomen om op het Rokin op feestelijke wijze patat te bakken. In de rellen is hun kraam vernield en vervolgens opgedeeld in handzame einden hout. Het pa tatvet is omgetrapt en heeft de bakster verwond. De familie zit schichtig op elkaar gepropt in hun bestel wagentje. „Een vluchtende moeder duwde me een kind van, ik schat, maand of acht in de handen", zegt een bakker van hamburgers, die er nu vrij treurig bijliggen in het verstijfde vet. „Eerst kwam hier een golf demon stranten langs, ze sprongen zo over m'n tafel met broodjes. Toen kwam de golf terug met de mo biele eenheid er achteraan. In hun paniek hebben mensen die gewoon waren komen kijken, van alles achter gelaten". Schoen Onder zijn nu onbeklante kraam staat een verlaten kinderwagen. Op de straat ligt één schoen en een vestje. In de Damstraat staat een auto in brand, op het Rokin branden de motoren van twee politieman nen. Een motorrijder wordt afge voerd terwijl een EH-BO'er zorg zaam een emmertje onder zijn hevig bloedende pols houdt. Een curieuze bescherming van het wegdek, dat toch al vol ligt met platgetrapte palingen, die een kwartier eerder nog in de reclame waren, en hulzen van traangas granaten. In portieken liggen gewonden. Het ruikt er naar jodium, de hulpver leners zijn achter de ME opge rukt. Terwijl op dit moment ko ningin Beatrix het paleis op de Dam binnenwandelt, moeten volgens het programma alle ca rillon's in de stad het Wilhelmus spelen. De sirenes van de ambu lances komen echter een stuk krachtiger door. Een kraker met een bivakmuts op, zodat je niet weet wie hij is, geeft me een stencil met een zin als* „Vooruit dan gij, mannen der volksbeweging". Charges volgen, een waterkanon laat menigeen het vocht uit de broekspijpen lopen. Agenten worden onzichtbaar onder de verf, kinderen die op een brug hun waar aanbieden, want in Amsterdam mocht iedereen gis teren alles verkopen, zitten mid den in het geweld. Het Noordhollands Koperkwartet muciseert intussen in de Nieuwe Kerk. „Kun je daar wat leuke kamers ma ken", roept een geïnteresseerde passant naar een kraker op het dak. Het ruikt er naar verse verf, want overal is de A van Anarchie net aangebracht. Op dit moment openbaart zich ook het beeld dat voor de rest van de dag zal gelden: terwijl de krakers zich toeleggen op het kraken van gebouwen om daar in te gaan wonen, zetten jochies van een jaar of vijftien, die niets met het kraken te maken hebben, zich aan de rel. Ramen vliegen uit tramhokjes. Voor je verbijsterde ogen zie je twee jongens in de deur van een telefooncel een vlaggestok bre ken, zodat ze er twee wapens aan over houden. Stencil „Er moet pils komen" schalt per Vrijmarkt Koning Beatrix, prins Claus e megafoon uit het kraakpand. Op de grond liggen kapotte ramen, verbrijzelde dakpannen. Een stencil dat uit het kraakpand naar beneden dwarrelt, legt nog eens de schrijnende woningnood in Amsterdam uit. „Wat wij willen: zoveel mogelijk betaalbare wo ningen in de buurt. Mogelijkheid voor kleine winkeliers om terug te keren in de nieuwbouw. Geen kantoren en andere grootschalige projecten". i de hofhouding tijdens het beëidigen van de kamerleden Spergebied Door het Spergebied, dat geheel is afgzet en geheel oogt naar een au toloze zondag, wandel ik naar het Spui. Rustende agenten zitten naar de radio te luisteren. „Wie durft op de foto met een echte ME'er, roept een jongen die daar een handeltje van heeft gemaakt. Tegen betaling van drie gulden levert hij een polaroidfoto van de klant met zijn als mobiele-een- heidstrijder verklede firmant. „Sla de mobiele eenheid op zijn bek voor drie gulden" Storm loopt het niet. Even later ben je bij de veldslag over het Waterlooplein. Een opmerkelijk moment in een communicatie tussen dekrijgers. Want terwijl een commandant van de mobiele eenheid nog staat te onderhandelen met de mensen die tegen de monarchie willen demonstreren („Is het niet 'mo gelijk samen een andere route te vinden"), hakteen ander deel van de mobiele eenheid er op in. „Dit mag niet, klootzakken, hou op", roept een geheel bleek meisje, terwijl de ruiterij oprukt. Grote ravage op het Amsterdamse Rokin Een afschuwelijk aanblik: demon stranten met stokken en ijzeren staven, fel meppende agenten, politiebussen die op dem stranten inrijden, paarden bloeden uit hun bek, af en „Als vandaag de dag iets zeker is dan is het een gevoel van onze kerheid", zal Beatrix straks vlak voor haar eed zeggen. Nog nagriezelend van het treffen op het Waterlooplein loop ik naar het Rembrandtplein. Terwijl je net nog zag hoe een puntig afge broken trottoirtegel een politie man trof en hoe een jongen die alleen maar wandelde geheel door de ME in elkaar werd ge ramd. iseropdat Rembrandplein volksvermaak. Houweel Een absurd beeld van deze dag: een gehelmde schoft die meteen pik houweel op weg is naar de rel len, wandelt tussen kinderen door die op een gazon hun zelf gemaakte puzzels zitten te ver kopen. Maar het kan nog veel gekker: Bea trix vanuit de kerk horen praten, maar intussen voor je zien hoe de politie in een nerveuze actie pro beert te voorkomen dat het mor rende volk tot op de Dam door dringt. Maar de Dam blijkt een vacuum te zijn. Een soort aquarium waar binnen zich de inhuldiging af speelt. Daarbinnen leeft bijvoorbeeld Os- walt Kolle. een Duitse seksuele voorlichter die een aantal boeken Via de politieradio komen meldm- terug naar de andere wereld: na alle gemep loop je over het Rembrandtplein, waar vele Am sterdammers vanwege deze feestdag een vrijmarkt hou den. ?n straattheater aan de gang, maar plotseling loopt daar een jongen met een helm en een echte houweel. Rellen onstaan kenne lijk toch niet zomaar. Er zijn ken nelijk mensen die zich er zeer goed op voorbereiden. Daar tussendoor lopen de feest gangers met oranjestrikjes, op de maat van een draaiorgel. Wandelend over het Rokin vergeet je de inhuldiging geheel. De mo biele eenheid heeft hier een ge vechtsbasis ingericht. Moe gestreden strijders zitten aan een blikje fris. Via de radio horen ze wat er echt aan de gang is. Want als gewoon soldaat weetje in oorlog ook nooit wat er echt aan de gang is. Journalisten, die elkaar na de be kende Nederlandse gijzeling niet meer gezien hebben, houden hier hun reünie. Nederland interna tionaal in het nieuws. „Allemaal afschieten", roept een opgewonden burger tegen jon gens van de mobiele eenheid die wat uitrusten. In de verte knalt het. Demonstran ten en agenten bestoken elkaar met dikke stenen. Een merk waardige situatie. Van oproers- zijde zgn het maar een paar man die de keien werpen. Ze voeren de rest aan. Gracht De enige methode is ze de gracht in drijven", zegt een gehavend lid van de mobiele eenheid. Hij staat bij een mevrouw uit Suriname die sateh verkoopt en zich in alle woelingen staande heeft kunnen houden. De Maastreechter Staar zingt intus sen in de Nieuwe Kerk uit volle borst. En de ME gooit keien terug zonder iemand te raken, demon stranten breken het wegdek ver der op. Temidden van alle herrie staat een dame rustig pittige hapjes te be reiden. Een ME'er met een bebloede kop neemt er drie af. Na weer een charge in nauwe straatjes bezijden het Rokin wordt er zwaar gevochten. Een jongen met lang haar wordt door Politionele Eenheden in elkaar gemept. Omdat hij lang haar heeft, want verder was er met hem niks aan de hand. Beugel „Je zou hier eens moeten staan", zegt een ME'er, wat moeilik pra tend omdat hij een beschermende beugel rond zijn tanden heeft. Ruiten sneuvelen, weer een char ge- „In een vrije en veelvormige ge meenschap als de onze is het on ontkoombaar dat tegenstellingen ontstaan en tot uiting komen", zegt koningin Beatrix in de Nieuwe Kerk. Een jongen pakt een grote kei en dondert die op de schilden van de ME. „Als we die pakken, slopen we hem zegt een ME'ei Ik loop terug naar de Dam. Over een slagveld. Achter je de ambu lances en het gesis van de traangas granaten. Even doorlopen en je hoort het po sitieve geluid van een tamboer korps op de Dam. Want dat stond op het program. Achter je wordt nog steeds gevochten. Als het schemert begint op het IJ het beloofde vuurwerk. Burge meester Polak deelt hartige hapjes uit. Terwijl veel van zijn burgers en agenten meer behoefte hebben aan pleisters.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9