Antiek in Groenoordhal J. Loose ondersteunt Endegeest-directie LEIDEN - De gemeentelijke begeleidingscommissie van het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest in Leiden heeft de Amster dammer John A. Loose aangewezen om in het ziekenhuis orde op zaken te gaan stellen. Hij is met ingang van vandaag benoemd. Hij moet tot 1981 de huidige directeur gaan assisteren. Loose maakt deel uit van het college van bestuur van de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam. De nieuw benoemde functionaris moet naast de geneesheer-direc teur de niet-medische directie gaan voeren van het ziekenhuis. In de periode dut Loose aan het ziekenhuis is verbonden, moet er een niet-medisch manager zijn gevonden. De taken van Loose zijn onder andere: coördinatie nieuwbouw- en verhuisactiviteiten, leiding voor de "Voorgeest-afbouw" en het opzetten en uitvoeren van een-sluitend brandbeveiligingssys- DONDERDAG 1 MEI 1980 Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 begint morgenavond met de verto ning van een serie alternatie ve Nederlandse speelfilms. Pentimento van Frans Zwar tjes is de eerste in de cyclus. Pentimento betekent zoveel als beelden achter de beelden. Via een aantal schokkende beelden wil Z wartjes de kijker laten doordringen in de wer kelijkheid. De voorstellingen beginnen om 20 en 22.15 uur. 1 mei-feest Chili-collecte De politieke partijen PvdA, PPR, PSP, CPN en 1KB als mede FNV en LSB organise ren morgenavond voor eerst gezamenlijk een 1-rr, manifestatie in Leiden. Om 7 uur wordt begonnen met het hijsen van de vlag van de vroegere Grofsmederij in het Ankerpark aan de Zuidsin gel. Na een demonstratieve optocht door de binnenstad begint c acht uur het feest in de Stads gehoorzaal. Sprekers zijn daar Dick Ter Wischa Henk Matters. Verder treden op Grote Bluf, De Eenheid, Nieuw Leven en het Virus Ka- baret. LEIDEN - Spanning op het gezicht van e gistermiddag in clubhuis 't Mierennest ai n jeugdige deelnemer aan een onderdeel van de kinderkermis, die de Morsweg werd gehouden. In de week van 5 tot en met 10 mei organiseert het Chili Front Leiden weer de jaar lijkse collecte ten bate van het verzet in Chili. Er wordt dit jaar huis-aan-huis gecollec teerd en bovendien is er op za terdag 10 mei een straatcol lecte. Collectanten kunnen zich opgeven in de Herensteeg 5 of via de telefoonnummers 071-140397 en 123643. Postzegelmarkt LEIDEN - "Pop in Meerburg." Onder dat motto konden honderden jongeren gistermiddag van hun eigen popconcert genieten. Plaats van handeling was het Wierickestraat-terrein achter clubhuis Klein Matilo. Op de foto de popgroep L.A. Station (voorgrond). De postzegelvereniging "Uni cum" organiseert morgen avond een grote postzegel- markt in gebouw Rehoboth aan het Rapenburg 10. De markt is van 1930 tot 22.00 uur gratis voor iedereen toe gankelijk. LEIDEN - Door het comité 5-mei, buurt- en wijkverenigingen en diverse jongerenorganisaties worden de volgende festiviteiten ter gelegenheid van bevrijdingsdag georganiseerd: Vrijdag 2 mei 09-12 uur - Forumdiscussie met scholieren van het voortgezet onderwijs, Stadsgehoorzaal. Thema: de tijd tussen 1940 en 1945, de lessen uit die tijd en hoe nu verder. Forumleden: de heren Kappeyne v.d. Coppello, Teengs Gerritsen. Koch (Engelandvaarder). Beekman (Expogé), Korver (Verenigd Verzet) Maas (Comité Dachau, verzet) en de dames Grandia Smit (comité Ravensbrück), Mary Vaders (Dachaucomité). 16.00 uur - Film over geschiedenis van de bezettingsjaren, Lakenhal, Oude Singel. Zaterdag 3 mei 10.30 uur-Opening verzetstentoonstelling, burgerzaal, Stadhuis, geopend tot 21 uur. 12.00 uur - Manifestatie van jongeren tegen fascisme, Volkshuis, Apothe- kersdijk 33, met medewerking van cabaret Oude West, De Onderste Steen, Band Pyama. Vanaf 18.30 uur rock van Nota Bene, films, en een tentoonstelling van verzetsorganisaties, een klankbeeld over Hannie Schaft. 16.00 uur - Film over geschiedenis van de bezettingsjaren, Lakenhal, Oude Singel. Zondag 4 mei 10.30-21 uur - Verzetstentoonstelling, burgerzaal, Stadhuis. 21-03 - Filmnacht met thema "fascisme, veraf en dichtbij", Breehys, Bree- straat 19. Diverse films geven een beeld van de oorlog tegen het fascis- Maandag 5 mei 9.30-9.45 uur - Oplating ballonnen in Grevenstraat. 10.00-21.00 uur - Verzetstentoonstelling, burgerzaal. Stadhuis, met name Leiden tot 17 uur. 10.00 uur - Poppenkast in Leids Volkshuis. 10.00 uur - Opening tentoonstelling over de oorlog en het verzet, school Herenstraat 64, van 10-12.30 en 13.30-17 uur; kinder-dubbeltjeskermis bij de school tot 13 uur. 11.00-12.15 uur - Bevrijdingsmanifestatie, Hooglandse Kerk, m.m.v. het Alma Materkoor, Stem des Volks, Rijnlands Chr. Mannenkoor, Madri gaalkoor, Petra Jeugdkoor, Kon. Orkestvereniging Symphonia, Leids Politie Muziekgezelschap, en de solisten Ester Hillinga en Bernard Kruyse. Uitgevoerd worden o.m het Te Deum van Dvorak en de bevrij- dings-symfonie van Andriessen. 11.00 uur - Muziekshow "Dreampop", diverse groepen, Groenoordhallen, W. de Zwijgerlaan regelmatig - Film over de geschiedenis van de bezettingsjaren, Lakenhal, Oude Singel. 11.15 uur - Muziekkorps, clubhuis Groenoord, Musschenbroekstraat. 11.30-12.30 uur - Kwis voor kinderen over de 2e Wereldoorlog in Volks huis, Apothekersdijk. 12-18.30 uur - Manifestatie tegen het militarisme, Hooglandse Kerkgracht, informatie van diverse groeperingen en sprekers, m.m.v. koor "De Een heid", "Grote Bluf', cabaret "geen bezoek geen bloemen". 12.30-14 uur - Openluchtmaaltijd met Zweeds wittebrood, Korenbeurs, verzorgd door warme bakkers en slagers en de horeca. 12.30 - Kinderkermis, clubhuis Groenoord, Musschenbroekstraat. 13.00 uur - Herenstraat 64, tekenfilms tot 16 uur. 13.00-19.00 uur - Tentoonstelling oorlogs- en bevrijdingsherinneringen, raadsherenbuurt, garage Johan de Wittstraat 2. 13.30 uur - Show muziekkorpsen en m^jorettegroepen, Breestraat (bij Stadhuis), met kinderkermis en terras. 14.30 uur - Film voorkinderen vanaf8 jaar; 15uur poppenkastvoorstelling kinderen tot 8 jaar, clubhuis Groenoord, Musschenbroekstraat. 15.30 uur - Ballonnen oplaten, school Herenstraat 64. 16.00-18.00 - Forumdiscussie met burgerij. Stadsgehoorzaal, Breestraat, thema: waarom is het noodzakelijk de 5e mei te blijven herdenken. Forum: prof. Schöffer. de kamerleden Voogd (PvdA), Bakker (CPN), Van Dam (CDA), mevrouw Kappeyne v.d. Coppello (WD) en mevrouw Menger (ex-medewerksters Hannie Schaft) en oud-generaal Luyk. Voorzitter ex-burgemeester Vis. 16.30-20 uur - Activiteiten op sportcomplex Montgomerystraat: demon straties parachutespingen, touwtrekwedstrijden, optreden mgjorette- groepen, voetbalwedstrijden tussen wijkvereniging Aktief en winke liersvereniging De Luifelbaan. 17.00 uur - Puzzeltocht voor de jeugd Raadsherenbuurt, Rozenplein. 19.30-21.30 uur - Disco, gebouw Staalwijk, Drie Octoberstraat (voor le den). 20.00 uur - Bingo dansant, gebouw Staalwijk, Drie Octoberstraat. 20.30-01.00 uur - Feestavond in Volkshuis, Apothekersdijk met muziek, sjoelen en klaverjassen. 20.45 uur - Bevrijdingsconcert, tevens bal, Stadsgehoorzaal, m.m.v. big band Frits Landesbergen. 22.00 uur - Film "Strijd" van Herman Kleibrink, Pauluskerk. LEIDEN - In de Leidse Groenoordhal wordt het komen de weekeinde een antiek- en cu- riosabeurs gehouden waaraan wordt deelgenomen door een veertigtal standhouders. De beurs wordt evenals de eerste van vorig jaar november op touw ge zet door het Oegstgeester organi satiebureau Diligence. Organisator I. Plasmeijen "Vorig jaar hadden we in twee dagen zo'n vijfduizend bezoekers. Dit jaar gokken we op meer. We zijn nu vrijdag, zaterdag en zondag open en bovendien verwachten we dat de oude ambachten een grote trekpleister zijn". Met zijn compagnon H. P. J. ten Hooven organiseert hij jaarlijks in de Leidse regio meer dan twin tig antiekmarkten. "We weten dus wel zo'n beetje wat er alle maal omgaat in dit wereldje. Het gekke is datje op elke beurs wel dezelfde mensen tegenkomt. Mensen die zo enthousiast zijn dat ze elke beurs afstropen". Beiden zien de huidige bepalingen in de winkelsluitingswet als de knellende banden waarbinnen alles op touw moet worden gezet. "Leiden is op dit punt erg streng", oordeelt Ten Hooven. "In de vergunning staat bijvoor beeld dat voorwerpen die ver kocht worden ook werkelijk flink oud moeten zijn. Wij hanteren het standpunt dat alles mag van voor 1920. Zo tot grootmoeders t(jd ongeveer". Tot de goederen die in de Groenoordhal te zien zullen zijn behoren onder meer antieke poppen en ander speelgoed, gou den en zilveren sieraden. Een grote stand met bijzondere grammofoons en alle mogelijke fotoapparatuur uit vroeger tij den. Verder zijn er stands met porcelein, oude meubels (onder andere kas ten en eethoeken), antieke klok ken, zakhorloges, oude munten en koperen en tinnen gebruiks voorwerpen. Bovendien is er ruimte gereserveerd voor oude ij zeren gebruiksvoorwerpen, boe rengereedschap en schilderijen. Als extra attractie komen er negen vertegenwoordigers van oude ambachten. Die zullen op zater dag en zondag aanwezig zijn om tin te gieten, klompen en sigaren te maken en kant te klossen. Ver der is er een mandenmaker en za terdag een sneltekenaar. Zondag worden er wandkleden gebor duurd. De antiek- en curiosabeurs is ge opend: op vrijdag 2 mei van 17 tot 21 uur en zaterdag 3 en zondag 4 mei van 10 tot 17 uur. De toe gangsprijs bedraagt vier gulden voor volwassenen. Kinderen tot 13 jaar hebben - mits onder gelei de - gratis toegang. LEIDEN - Het Gerecht was gisteravond weer het centrale punt voor de activiteiten van de Pieters- en Academiewijk. Hulp mislukte sterilisaties vaak onvoldoende DEN HAAG. LEIDEN - De indruk bestaat dat de opvang en begelei ding van mensen bij wie een ste rilisatie-ingreep is mislukt in een aantal gevallen niet toereikend is geweest. Dit zegt staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid) in antwoord op schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Evenhuis-Vari Essen pn G.P.M. Cornelissen (CDA). De kamerleden hadden hun vragen gesteld naar aanleiding van de reacties op het VARA-televisie- programma De Ombudsman van 8 februari. De wijze van bericht geving daarin over het mislukken van sterilisaties was o.a. de Leid se gynaecoloog prof. Van Hall, hoofd van de vrouwenkliniek van het Academisch Ziekenhuis in Leiden in het verkeerde keelgat geschoten. Volgens Van Hall zou de berichtgeving kunnen leiden tot een sfeer, waarin gynaecolo gen zich voor de'ingreep tegen vruchtbaarheid van hun cliënten gaan indekken door contracten te eisen. De staatssecretaris zegt over onvoldoende informaties te beschikken om hierover een standpunt te kunnen innemen. De staatssecretaris heeft de Ne derlandse vereniging voor obste tric en gynaecologie verder ver zocht om binnen de eigen organi satie aan deze problemen aan dacht te schenken en haar te laten weten welke maatregelen de ver eniging van plan is te nemen. - LEIDEN - Het programma van de Stichting Zijhvijk (Merenwijk) werd gisteren feestelijk geopend door klanken van de orgelman en verklede kinderen nabij het clubhuis aan het Regenboogpad. De hele dag stond in het teken van het kind: in de Zijlwijk waren o.m. straattekenwedstrijden en was een kinderkermis. Stichting Leidse Binnenstad bepleit: 1 TT IT T*l£~ 1*1*1 1 1 TH J~ A De Stichting Leidse Binnenstad lfXVVl IJCll lVv vl 1 Lil 111 IC vin.dt. dat 7 in d? Pieterswijk te fl weinig parkeerruimte is. Op de fo- _M_ to het Pieterskerkplein-met-blik. LEIDEN - "Het aantal parkeerplaatsen in en rond de Leid se binnenstad is te klein om voldoende bezoekers uit de regio van dienst te kunnen zijn. Dit is nadelig voor de in de Pieters wijk aanwezige economische belangen". Dat schrijft de Stich ting Leidse Binnenstad (belan gengroep voor economische sec tor) in een reactie op het ont- werpbestemmingsplan voor de Pieterswijk (de wijk rondom de Pieterskerk). Om daar iets aan te doen bepleitte de stichting al bij eerdere gele genheden de bouw van een drie tal parkeergarages. Eén onder het Galgewater met als alternatief een parkeerdak op de plaats van de school aan de Boommarkt, een op de Kaasmarkt en een op de Garenmarkt of aan de Water- steeg. Wat de Pieterswijk betreft vraagt de stichting ook de mogelijkheid open te houden om eventueel op de plaats van het Kamerlingh Onneslaboratorium een parkeer garage te bouwen. Het laborato rium zal in de toekomst van die plaats verdwijnen en de stichting merkt op dat er tot nu toe geen argumenten zijn die zich tegen een parkeergarage op die plaats verzetten. Een ander probleem dat de stich ting signaleert is dat de kortpar- keerplaatsen in de Pieterswijk veelvuldig worden gebruikt door langparkeerders. Men vindt dan ook dat uitbreiding van de par- keercontrole noodzakelijk is. Verzet tekent de stichting aan te gen de aanwijzing van een ge deelte van het Rapenburg (tussen Kloksteeg en Houtstraat), Bo termarkt en Vismarkt als voet gangers voorrangsgebied. Men erkent dat voetgangersgebieden de aantrekkelijkheid van een winkelcentrum kunnen verho gen, maar vindt dat bijvoorbeeld een deel van de marktenroute, dat genoemd wordt, niet geschikt is als voetgangersgebied. Bovendien wil men de toekomstige functie van marktenroute (Boommarkt-Aalmarkt-Vis- markt-Botermarkt) bekijken in samenhang met de toekomstige rol van de Breestraat. Ten slotte ziet de Stichting Leiden Binnen stad weinig in een voetgangers- doorsteek tussen Breestraat en Aalmarkt naast de Stadsgehoor zaal. "De passage komt tegenover het water uit en vormt dus geen verbinding tussen twee delen van het winkelcentrum", aldus de stichting.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4