Leidse krakers: meeste pogingen zijn mislukt Zakennieuws natuurkunde Weinig dames bij examen EXAMEN KOORTS Leidse stadsrubriek DONDERDAG 1 MEI 1980 LEIDEN LEIDEN - Ongeveer zeven tig krakers zijn gisteren in Leiden op pad geweest om woonruimte te vinden voor negen woningzoe kenden. Dat is goeddeels mislukt. Politie zette 's morgens krakers uit het pand Oude Singel 206. Met honden werd de straat voor het pand schoongeveegd. Som mige krakers en buurtbewoners liepen daarbij hondebeten op. Onder dreiging van een knok ploeg ontruimden krakers gis teravond een pand aan de Prin- sessekade, dat zij gistermiddag gekraakt hadden.Het enige suc ces boekten krakers gisteravond met het pand Oude Singel 170. Veel publiek Onder zeer grote publieke belang stelling probeerden krakers gis termorgen om elf uur het pand Oude Singel 206 te bezetten. Vol gens de gegevens van de krakers stond het pand al langer dan een jaar leeg. De projectontwikkelaar Korswagen zou de eigenaar zijn. De krakers waren nog bezig de deur open te breken toen de politie er aan kwam. "Op heterdaad be trapt op vernieling" constateerde de politie, die meteen trachtte het pand te ontruimen. Bovendien was de werkelijke eigenaar van het pand, de huizeneigenaar Bar- then, snel aanwezig om de politie van zijn eigendomsrecht te over tuigen. Hij heeft het pand van Korswagen gekocht en wapperde met een onlangs verkregen ver gunning om het pand te verbou wen. "D'r uit of we slaan je d'r uit" was het advies dat de politie de onge veer 25 krakers in het pand mee gaf. De politie stond in het trap portaal van het pand en sleurde en duwde krakers de trap af. In tussen hadden andere krakers deuren in het pand gebarrica deerd. De politie wenste meer ruimte in de omgeving van het pand te krijgen om de ontruimingsactie uit te voeren. Twee hondenbegeleiders werden opgeroepen. De politie gaf de demonstranten en buurt bewoners buiten het pand op dracht om zich te verspreiden. Dat hoorde vrijwel niemand. Vrijwel onmiddellijk na aan komst werden de honden inge zet. Verschillende omstanders kregen LEIDEN - Aan de Haarlemmer straat verdwijnen kort na elkaar twee textielzaken. Uit het pand 47-49 verdwijm. "Ramb", een winkel in textiel, vakkleiding en vrijetijdskleding en uit het pand 40 gaat de textielwinkel "De Nij verheid" weg. - Aan de Hoge Rijndijk 141 is het glazenwassers- en schoonmaak bedrijf "Sjannij" opgeheven. - Aan het Diamantplein 4 is in een eerder leeggekomen winkelpand de dierenspeciaalzaak en winkel in hengelsportartikelen, zaden, bloembollen, planten en tuinar- tikelen "De Viskiet" gevestigd. - Aan de Van Huisweg 9 is het gla- zenwassersbedrijf "Joan" geves tigd. - Aan de Kamilletuin 2 is het gla- zenwassersbedrijf "Edosas" ge vestigd. - Van het Kort Rapenburg 18 is de antiekhandel "Pancras" ver plaatst naar Hoge woerd 115. -Aan de Lage Rijndijk 62 is R. van Dorp, tuinonderhoud, gevestigd. - Aan de Pieterskerkgracht 28 is de broodjesbar "Goddijn" van eige naar veranderd en heet nu "Broodje Pindakaas". - Aan de Admiraal Banckertweg 22 is Bartholl BV, gevelreparaties en afdichtingen, gevestigd. Het be drijf zat eerder aan de Lange- gracht 43. - Aan de Botermarkt 14 is bij de al gevestigde winkel in dameskle ding "Total Woman" ook een schoonheidssalon gevestigd. - Aan de Jan Vossensteeg 29 is de brood- en banketwinkel "De Ko renbloem" van H.J. Juffermans opgeheven. - Aan het Levendaal 159-161 is de winkel in Oosterse tapijten van J. Tamiz opgeheven. - Aan de Haarlemmerstraat 315 is in een leegstaand winkelpand een handel in dekens, bedden en aar dewerk gevestigd. -Aan het Diamantplein 7 is de kap salon "Robita" overgenomen door J. van der Bom. - Aan de 5de Groenesteeg is het ar chitectenbureau Vollmer b.i. ge vestigd. Het bureau kwam van Hogewoerd 120. - Aan de Beethovenlaan 57 is het glaszettersbedrijf van T. de Gunst gevestigd. een hondebeet. Een meisje moest in het ziekenhuis haar knie laten hechten. Demonstranten koel den hun woede door de honden geleider uit te schelden en de man met stokken te bedreigen. De PSP-gemeenteraadsleden An- nelies Ponsen en Jos van der Put ten, die de gehele dag de kraakac- ties mee uitvoerden, spraken hun verontwaardiging uit over "het totaal overbodige inzetten" van de politiehonden. Even kwaad over dit politie-optreden toonde zich Frits van Oosten, de PPR- fractieassistent, die ook bij de politie-actie aanwezig was. En CPN-raadslid Dries Hoeven, die zich in de loop van de middag op de hoogte stelde van het gebeur de: "Dit politie-optreden lost geen woningnood op maar leidt slechts tot verdere verscher ping". Leiden telt achtduizend woningzoekenden en honderden leegstaande panden. De politie verklaarde gistermiddag na de actie dat de escalatie voor het pand Oude Singel misschien voorkomen had kunnen worden door vóór de honden politiemen sen te plaatsen om de omstanders met zachte drang te verspreiden. Een politiewoordvoerder deelde mee dat "het inzetten van honden volgens de instructies ligt na het gebruik van de gummiknuppel en voor het trekken van het pi stool". Volgens hem zaten er mensen tussen de krakers die er "gericht" op uit waren geweld te plegen tegen de politiemensen. De krakers in het pand aan de Oude Singel 206 lieten zich nadat de politie de haastig opgezette bar ricade in het pand doorbroken had lijdzaam naar buiten voeren. De politie greep gistermiddag om drie uur niet in bij de kraak van een etage boven het reisbureau van de Leidse Post aan de Prin- sessekade 5. De etage staat al an derhalf jaar leeg. Reden voor de politie om niet in te grijpen. Toch moest de politie er gister avond om negen uur aan te pas komen toen een knokploeg van de eigenaar W. dit pand met een kettingzaag en een hakbijl bin nendrong. De politie werkte de knokploeg met zachte drang het huis uit. Een van de krakers deed bij de politie aangifte omdat de eigenaar hem een klap voor het hoofd gaf en hem bedreigde met de zaag. De politie zag af van ar restatie ter plekke om de zaak niet uit de hand te laten lopen. De man wordt gezocht. Even later vormde zich een nieuwe knokploeg van mensen die vin den dat "kraken op de kronings dag niet past". De krakers voel den zich zo bedreigd, dat ze het pand verlieten. Ze twijfelden er aan of de politie te hulp zou ko men in geval van nood, gezien de late komst bij de eerste actie. De politie heeft echter voortdurend in burger voor het pand gepost om de gespannen situatie niet te laten exploderen. Wel was op het bureau geüniformeerde politie paraat om eventueel in te grijpen. Dwaalspoor Om de politie op een dwaalspoor te brengen voerden de krakers bij de kraakacties van 's middags en 's avonds verschillende demon stratieve acties uit om de Leidse woningnood aan de kaak te stel len. De HEMA-winkel aan de Haarlemmerstraat en de panden van de HEMA aan de Janvossen- Politiemensen gaan het gekraakte huis aan de Oude Singel binnen. LEIDEN - Heel veel heren en weinig dames kwamen met verhitte gezichten uit de lo kalen. Natuurkunde, niet het gemakkelijkste examenvak stond eergisteren op het pro gramma. Ivonne, een vwo-leerling van de Rembrandt-scholenge- meenschap was vrij optimis tisch na het werk achter de rug te hebben. "Het viel te maken ook voor een slechte leerling, zoals ik", vertelt ze eerlijk. Zij heeft dit vak moe ten kiezen omdat ze fysiothe rapie wil gaan studeren. Dat is ook het geval met Mendy. Zij kon alleen minder optimisti sche geluiden voortbrengen. De juiste benaming van de moeilijkheidsgraad van het werk vond ze pittig. Met name vraagstuk 1 en 3 vielen daar onder. Docent natuurkunde, de heer R. Stoffels heeft nog geen ge legenheid gehad om de opga ven zelf te maken. Als hij het werk vluchtig doorneemt komt hij tot de volgende conclusies: "Kettingvragen vind ik de meest irritante din gen. Ik zeg altijd tegen mijn leerlingen heb je het eerste antwoord in zo'n geval niet, neem dan gewoon een getal waarmee je de berekening verder uitvoert. Jammer ge- LEIDEN ■II ■■I Mi ■II 'T door René van der Velden Jaap Visser Juliana-boom Uit het Leidsch Dagblad van dinsdag 7 september 1948: "Terwijl een jubilerend Am sterdam zich opmaakte om Neerlands jonge Koningin op haar plechtige statietocht van Kon. paleis naar Nieuwe Kerk te begroeten, waren hier ter stede vele honderden op het Gerecht samengekomen om getuige te zijn van de plan ting van een Juliana-boom, de tweede in onze gemeente. Werd niet de eerste ter gele genheid van de geboorte van dit Vorstenkind geplaatst in de tuin van de Kiveekschool voor Zeevaart in het Noord einde? Evenals de voor een halve eeuw geplante Konin gin Wilhelminaboom in het Plantsoen is ook deze boom aan de aandacht van onze be zetters ontsnapt en getuigen zij van de liefde der Leidse burgerij voor haar Konings huis". "Nadat twee coupletten van het Wilhelmus waren gezongen, bracht burgemeester jhr mr F. H. van Kinschot een driewerf hoera uit op de nieuwe Ko ningin, waarmede de aanwe zigen driftig instemden". "Vervolgens verrichtte de bur gemeester de eigenlijke boomplanting, waarbij hij werd geassisteerd door de voorzitter van het Jubileum comité dr. ir. P. C. Linden- bergh en de voorzitter van de afdeling Leiden van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantenkunde, de heer Joh. Joker sr. Na afloop van deze boomplanting, welke werd opgeluisterd met muziek van de harmoniekapel "Nieuw Leven", verzamelden de ge nodigden zich in het Federa tiehuis, waar zij op een kopje koffie werden onthaald. On getwijfeld en aardige geste!" De grootbladige linde, oftewel de Tulia Europea, doet het trouwens nog best. Tuinman Van Eeuwen van de plant soenendienst houdt de door jonkheer Van Kinschot ge plante boom nauwlettend in het oog. Zo zal hij zich onge twijfeld ook ontfermen over de Beatrix-linde die loco- burgemeester Waal gister avond om zes uur op het Pie terskerkplein plantte (foto). Viervoeter Ook het gebouw van de Wel zijnsraad aan de Breestraat wordt bewaakt. Door Jonas, een "schrikbarende" viervoe ter van een onbekend merk. Jonas bood het personeel van de Welzijnsraad reeds de no dige technische ondersteu ning in het oude pand aan de Stationsweg. Met het vertrek van de Welzijnsraad naar de Breestraat 117 is Jonas trouw meegegaan. Zijn plaats in het pand aan de Stationsweg werd tijdelijk waargenomen door een zeker zo schrikbarende bouvier. noeg gebeurt dat nog te wei nig. Bij de havo zijn de vragen waarbij de leerlingen beken de feitenkennis op een andere manier moeten toepassen de grootste struikelblokken. De laatste vraag van de havo heeft een paar vreemde ele menten in zich. Zo is het eer ste gedeelte erg gemakkelijk, terwijl de rest nauwelijks is te maken is. Bij de examens weet je niet waar je aan toe bent". Hij schudt zijn hoofd. "Wat willen ze eigenlijk? Ha vo is onder meer bedoeld voor doorstroming naar de hts. Dat is de laatste jaren nogal eens mislukt. Betekent dat nu dat ze via de examens het niveau willen opschroeven? Laat de commissie van wijze heren het nu eens hardop zeggen. Bij het vwo speelt precies hetzelfde. Naast de normale stof hebben de leerlingen nog twee keuze-onderwerpen. Door de inspectie is dit jaar gekozen voor het onderwerp 'veranderlijke stromen'. Wat is er in de examenvragen over opgenomen: een heel klein vraagje. Net genoeg om drie van de negentig punten te scoren. Ik vind dat eigenlijk wel een afgang. Als je nagaat dat we daar vier weken hard voor hebben gewerkt. Ook vorig jaar is het zo'n flopver- toning geweest. Is dat een trend? De examenopgave van het vwo zijn zo op het eerste gezicht erg conventioneel. Al dit soort zaken zijn eerder aan de orde geweest. Twintigste- eeuws werk komt er niet in voor. Bij de havo is de stof iets beter verdeeld. De normering zal de volgende week wel afkomen. De moei lijke vragen zullen wel weer akelig weinig punten krygen. Zo is de zaak dan weer recht getrokken Vraag 3 vonden de mavo-kan didaten niet te maken. Een pure scheikunde-som. werd er gefluisterd. De heer F. Pyt- tersen, leraar natuurkunde is het daar helemaal niet mee eens. De vraag gaat over het onderwerp elektrostatica. Daar is in geen jaren meer over gevraagd. Dat komt de leerlingen gewoon onbekend voor". Een voordeel is volgens hem dat er met eenvoudige eenhe den is gewerkt. "De reken machientjes die bij het exa men mogen worden gebruikt hebben het niet extra moei lijk gehad. Al met al redelijk te maken". SASKIA STOELINGA Kater na optreden knokploeg en politiehonden Omstander in been gebeten Politie (gedeeltelijk in burger) probeert in het pand aan het Kort Rapenburg krakers en knokploeg te scheiden. "HET VIEL TE MAKEN" steeg werden 's middags beschil derd met leuzen: "Kraak de spe culant" en "HEMA, vier panden leeg". De vier panden van de HEMA aan de Jan vossensteeg die al jaren leegstaan werden ge kraakt, maar bleken dermate ver rot dat zij voor bewoning onge schikt zijn. Bijna twee jaar gele den is een poging tot kraken van deze panden mislukt omdat het stil alarm in werking trad. Toen- dertijd waren de panden volgens de krakers nog bewoonbaar te maken. Tegelijkertijd met de kraak van de etage aan de Prinsessekade be plakten demonstranten het pand Breestraat 24 met sjablonen van vriendelijke honden. Dit als pro test tegen het feit dat ook de ge meente leegstaande panden laat bewaken door vervaarlijk ogende bouviers. De krakers hadden gis teren nog verschillende andere leegstaande panden op het oog. Deze panden werden niet ge kraakt, omdat de eigenaren als voorzorgsmaatregel tijdelijke bewoners ingehuurd hadden. Eén van de omstanders op de Oude Singel werd door politiehond in het been gebeten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3